Texel moet alle koppen in één zak krijgen smm Texels servicepunt thuiszorgwinkel Herinrichting Klif voor aanleg parkeervakken? car o on ngelvaart voorzitter op Schiermonnikoog h ationaal Park B en w bezoekt Kruiswerk „Liever alles ineens knap" TEXELSE COURANT *2r Belasting wordt goed betaald Landbouwers negeren verbod op drijfmest ZEG DIE TOERlSTEflBELRSniHG GflRT Ml ET DOOR HOOR'! Alles blijft bij het oude - in Texels belang Drentse schilderijen Blok van der Velden naar Asser museum Waar is dit? VOO -| W len. r? iwst des- Vers trekj olc s oud-burgemeester moet je je niet meer met de politiek Texel bemoeien", vindt Jo Engelvaart. Vandaar dat hij staat te trappelen als hij zou worden gevraagd voor de rleggroep Nationaal Park Texel. Wel is hij voorzitter van 2K§ Instantie op het eiland Schiermonnikoog. ert VRIJDAG 31 MAART 1995 Nationaal Park is in veel Texel- ren een vies woord. Jammer, 197 1 Engelvaart. „En ook niet no- ioe het wordt ingevuld hangt ilijk helemaal van de plaatse- instanties af." De oud- emeester wijst erop dat het naai niet zijn bedoeling is een ooi te houden om Texelaars de streep te trekken. „Ik vind >en goed idee. Maar dat moet een voor zichzelf uitmaken." jaar geleden werd hij bena- voor het voorzitterschap van Overlegorgaan Nationaal Park ermonnikoog. „Hoe ze bij mij nen? Ja, dat vroeg ik ook me- De voorzitter die ze hadden, gedeputeerde uit Friesland, eed. Ze zochten een nieuwe at moest iemand zijn die dicht ;t volk staat. Niet één of an- hotemetoot van het ministe- Eigen plan ilvaart verdiepte zich eerst in stapels papier. „Het leuke is jp Schiermonnikoog óók veel rt( et bestond tegen de plannen iet ministerie. Maar zij hebben het opgelost." Op het kleine Wad deneiland werd het rijksplan afge wezen. Besloten werd zelf met een idee te komen. De hele bevol king werd erbij betrokken, ver deeld in werkgroepen. Deskundigen van de provincie en het rijk woonden de vergaderingen bij. „Zo is een inrichtingsplan tot stand gekomen dat compleet an ders was dan het voorstel waar het rijk mee was gekomen. Maar het is toch overgenomen en vast gesteld. Het is dus maar net hoe je ermee om gaat." Veel publiek Twee drie keer per jaar komt het overlegorgaan op Schiermonni- kooog bijeen. Alle zaken die be trekking hebben op het Nationaal Park worden daar besproken. Ver der zijn er commissies voor beheer en wetenschappelijk onderzoek. Volgens Engelvaart is de publieke belangstelling enorm. „Alle verga deringen, ook van de commissies, hebben een volle tribune. Hon derdvijftig man is geen uitzonde ring. En dat op 900 inwoners." Op Schiermonnikoog beheert de Vereniging voor Natuurmonumen ten het Nationaal Park. „Alles wat daar betrekking op heeft wordt eerst besproken. Neem nou een verandering in het bosbeheer zo als op Texel plaats vindt in De Den nen. Dat speelt daar ook." Bufferzone Volgens Engelvaart is de Texelse angst voor een Nationaal Park overbodig. „Hier dacht men altijd dat het „weg met de boeren" be tekende. Maar dat hóeft niet. Als je geen bufferzones wilt, moet je aangeven dat je de grens direct onder aan de duinen wil trekken. En dan ben ik ervan overtuigd dat je er komt." Schiermonnikoog is niet goed ver gelijkbaar met Texel. Er is slechts één camping, alleen voor tenten, want auto's en dus caravans zijn er verboden. Dat kampeerterrein ligt tegen het dorp aan en is buiten het Nationaal Park gehouden. Dat geldt ook voor de acht boerderijen in een poldergedeelte. Ze hebben op één na allemaal kampeerfacili- teiten. Ondanks dat ze in een vo gelrijk gebied liggen zijn ze niet opgenomen in het Nationaal Park. „Dat beperkt zich zuiver tot de duinen", aldus Engelvaart. Hij denkt dat de ligging van de Texel se duincampings Kogerstrand en in mindere mate Loodsmansduin geen problemen hoeft te geven. maart: ...ook op Schiermonnikoog aanvankelijk veel tegenstand.... troto Tessa de Oraotll ERVOLG VAN PAGINA 1 deel onder het plangebied vallen en welk deel niet, is ens de commissiewoordvoer- log niet te zeggen. „Dat hangt naai af van de gesprekken, proces is een stappenplan dat |twee drie jaar in beslag kan en." Politiek Texelse politiek reageert ver- d op het nieuws. Erna Eelman de VVD wil nog geen stand- verkondigen. „Ik heb daar- te weinig gegevens. Ik heb wens ook geen uitnodiging id voor die informatiebijeen- st." er de Groot vertelt dat D66 mondig „ja" zegt tegen de Na- Park-status voor de Texelse 'en. „Allereerst moet je voor If bedenken of je vindt dat iets it worden gedaan aan het •gebied. Daarbij praat ik zowel 'de natuur als de kustverdedi- I- Bedenk wel dat tien procent alle duinen in Nederland ligt. antwoord is ja. Maar we wil- niet dat het een reservaat dt." verkiest het Nationaal Park an de Natuurbeschermingswet ens de invloed die op lokaal ni- op het beheer kan worden ioefend. „Er is veel meer in- ak mogelijk. Als je samen een maakt kun je belangen veilig en en wordt het ook gedra- Het moet geen leeuw in een achter tralies worden. De re- tieve belangen van het gebied ten ook veilig worden eld." Convenant jroot heeft tevens nog een 'dee: „Laten dezelfde rekspartners die het conve- rond hebben gekregen de Na- aal Parkgedachte invullen. Die toch al samen door één deur 'in aan elkaar gewend. Dit is veel gelukkiger' aanpak dan al- ndere ideeën. Het is de beste garantie dat er een plan naar Texelse wensen komt." Ook Groen Links en de PvdA zijn enthousiast over de komst van commissie Kleisterlee. „Uitste kend. Wij hebben daar steeds al naar gestreefd", aldus Hans Roe per. Peter Bakker hoopt dat de Texelaars bereid zijn om het verle den te vergeten en fris naar de toekomst te kijken. „We zijn zo'n tien jaar geleden bestookt met drie groene nota's met allerlei soorten regimes. Niet erg tactisch en zo onhandig gebracht dat heel Texel de kont tegen de krib gooide en niets meer wilde. Er was geen enkele nuancering meer mogelijk. Terwijl als ze het toen wat beter hadden gebracht, waren de dui nen al tien jaar Nationaal Park ge weest. Daardoor heeft Texel veel geld misgelopen." Bakker denkt dat onder bepaalde voorbehouden nu wel draagvlak zal zijn voor een Nationaal Park. „Maar bufferzones zullen weerstanden blijven oproepen. Dat klapzand is juist geschikt voor bollen en dergelijke percelen lig gen bijna als een zoom langs de hele duinenrij." Geen opheffing Jan Koolhof van het CDA wil eerst weten waar hij aan toe is. „Het hangt er helemaal van af wat ze van plan zijn. Over bufferzones of ofheffing van de campings valt niet te praten met ons. Maar als dat niet aan de orde is wil ik er best mijn gedachten over laten gaan." Texels Belang was in het verleden welhaast de felste tegenstander van alle natuurplannen die op het eiland werden afgevuurd. Maar nu reageert Dick Drijver genuan ceerd. „Eigenlijk zijn we tegen. Maar onder voorwaarden is het bespreekbaar. Kijk, er komen twee zaken op ons af: dit en de Natuur beschermingswet. Dingen die worden opgelegd. Dat is het Na tionaal Park nog het beste, in ver band met de betere inspraakmogelijkheden. Maar wij willen wel dat alles wat nu in de „Moet kunnen. Het is ook moge lijk om bestaande activiteiten te handhaven." Voordeel van de Nationaal Park- status is volgens Engelvaart het geld dat ermee is gemoeid. „Er ko men regelmatig wat centjes los. Op Schiermonnikoog hebben we een budget van vier ton per jaar. En dat voor zo'n klein eiland. Een groot deel daarvan is voor een be zoekerscentrum." Texelaars blijken zorgvuldig in het betalen van de gemeentelijke be lasting. Over vorig jaar is slechts ƒ9019,05 oninbaar gebleken. Dat hield verband met faillisementen of mensen die met de noorderzon zijn vertrokken. Volgens een woordvoerder is dit een uiterst laag bedrag op het aantal inwo ners dat de gemeente telt. Verscheidenen landbouwers heb ben de afgelopen weken een ver bod op het uitrijden van drijfmest genegeerd. Wegens de dreigende wind bespoten ze toch hun lande rijen met gier om stuifschade te voorkomen. Alternatieven als pa- piercellulose konden niet worden ingezet, omdat die nauwelijks be schikbaar zijn. Het uitrijden werd tevoren gemeld bij de politie, waar de telefoon roodgloeiend stond. In één geval werd een landbouwer geverbaliseerd. Volgens de agrariërs zijn de nade len van de papiercellulose dermate groot dat de inzet daarvan nog nauwelijks aan de orde is. Om het spul voldoende vloeibaar te maken mag bij waterzuivering 8000 ku bieke meter water worden opge pompt. Dat is echter maar voldoende om 400 hectare mee af te dekken. „Terwijl er enkele dui zenden bunders kunnen verstui ven", aldus landbouwvoorlichter Jan Koolhof. Bovendien hebben loonwerkers hun materiaal nog on voldoende aangepast. In overleg met de Officier van Justitie is overeengekomen dat de landbouwers tevoren melding moeten maken van het uitrijden en onderwerken. Op het politiebu reau kwamen vorige week talloze telefoontjes binnen. Bollenkwe- kers die drijfmest als stuifdek spui ten, kunnen rekenen op een boete. „We houden geen heksenjacht, maar boeren krijgen geen vrijbrief om mest uit te rijden", aldus de politiewoordvoerder, die wel be seft dat het schort aan alternatie ven. Boeren die op heterdaad worden betrapt, kunnen op een proces verbaal rekenen. In hoever re een bekeuring volgt is nog on bekend. \t»\D w ■wr'"~''T" ^ntzn VhHWL y&rfitfö irx Jni~Wtkr Hoewel de Anbo niet zo blij is met het centrale meldpunt dat de Stichting Kruiswerk tegenwoor dig hanteert, is b en w positief over het initiatief. De dienstverle ning is namelijk aanmerkelijk uit gebreid. Dit werd duidelijk tijdens een bezoek dat het college dins dag aan de instantie bracht in Den Helder. Wie hulp nodig heeft van een wijk verpleegster kan tegenwoordig 24 uur per dag bellen naar een spe ciaal 06-nummer. De Anbo vond dat bezwaarlijk omdat het een lang en ingewikkeld nummer is. Argument was dat mensen die bellen vaak in paniek zijn dan dan duS helemaal moeite hebben met al die cijfers. B en w zagen wel wat in het com mentaar van de Anbo en legden het onderwerp voor aan de Stich ting Kruiswerk. Die legde uit dat dit wel opweegt tegen de grote uitbreiding van de service. Voor heen was de wijkverpleging na melijk alleen op een bepaald tijdstip van de dag bereikbaar. Dat was weliswaar op Texel, maar het Kruiswerk garandeert dat nu, in duinen gebeurt gehandhaafd blijft." Voordeel Een voorwaarde die aan de status is verbonden is de voorlichting en educatie. Vandaar dat EcoMare de ontwikkelingen rond de Nationaal Park-status met argusogen volgt. „Uiteraard zijn wij er positief over", verwoordt directeur Jan Kuiper. „Maar het financiële voor deel is voor ons niet doorslagge vend. We krijgen nu al jaarlijks ƒ60.000,- omdat de Texelse dui nen een potentieel Nationaal Park zijn. Als die status niet doorgaat vervalt dat bedrag. Wat het wordt als het wél doorgaat weten we niet." Achter bureau Kuiper vindt de status een goede zaak omdat de plaatselijke bevol king dan echt invloed kan uitoefe nen op het beheersplan. „Dat blijkt uit de regelingen in andere Nationale Parken. Die worden niet achter een bureautje in Den Haag bedacht, maar door het plaatselij ke overlegorgaan." Kuiper vindt het jammer dat in het verleden zo fel is geageerd tegen het Natio naal Park. „Daar kwam nog bij dat veel oppossitie ging over zaken die helemaal niets met Nationale Par ken te maken had." Hij wijst erop dat de status toeristisch gezien gunstig is. „Veel buitenlanders denken al dat de duinen een Natio naal Park zijn. Het begrip is in Amerika, Frankrijk, Engeland en Duitsland veel algemener. Vandaar dat de kreet ze bekend in de oren klinkt en een grote aantrekkings kracht uitoefent." Gematigd De Werkgroep Landschapszorg is één van de instanties die is bena derd om een visie te geven. Sytske Dijksen reageert gematigd en thousiast. „Bij Nationale Parken is de inspraak enorm groot. Daar naast is de recreatieve functie van een gebied erg groot. Landschaps zorg vindt het een goede zaak dat door middel van de status de waarde van het gebied wordt er- Aan het parkeerprobleem van Klif in Den Hoorn lijkt een einde te ko men. De raad is het eens met in richting van een stuk land hiervoor aan de Rommelpot. Maar omdat men ook wil dat naar de straat zelf wordt gekeken laat het college van b en w uitzoeken wat een complete herinrichting kost. Klif is een drukke straat. Sinds de komst van het theaterrestaurant staan regelmatig aan weerszijden op de gekste manieren auto's ge parkeerd. kend, maar wil dat die ook op de eerste plaats komt. Dus geen uit breiding van de recreatiemogelijk heden." De werkgroep beseft dat de naam een enorme aantrekkingskracht op het toerisme, met name uit het buitenland, kan uitoefenen. „En dat kan als negatief effect hebben dat de druk op de natuur teveel toeneemt." Landschapszorg heeft het liefst dat de duinen tevens onder de na tuurbeschermingswet komen. „Dat beveiligt de duinen nog be ter, terwijl de huidige situatie qua activiteiten gehandhaafd blijft." Sytske Dijksen geeft aan dat de mening van de werkgroep echter niet strak en star is. „We staan na tuurlijk aan het begin van een in formatieronde. Onze mening kan best veranderen als de voorlich ters met goede argumenten ko men. We wachten het af." Vandaag brengt de werkgroep re creatie van de voorlopige com missie Nationale Parken een bezoek aan Texel. Er wordt geke ken bij de campings Loodsmans duin, Robbejager, Sluftervallei en Kogerstrand. Al vele malen is geprobeerd hier voor een oplossing te verzinnen. Alternatieve parkeerterreinen op het land van Parlevliet of achter Klif 27 werden echter door de be woners afgekeurd. Het laatste voorstel betrof een parkeerterrein op een stuk land van Axel Lap aan de Rommelpot. Met alle partijen werd over eenstemming bereikt. Ook de ge meenteraad vond het goed, maar wilde graag meteen een goede re geling voor Klif. Bomen sparen In deze straat mag momenteel al leen aan de noordzijde worden ge parkeerd. Dat geeft echter nog steeds problemen. De gemeente heeft gekeken wat voor aanpas singen nodig zijn. Daarbij is mee genomen dat de rijweg minimaal drie meter breed moet zijn. Aan de zuidkant van de straat moeten zo min mogelijk auto's worden gepar keerd, omdat veel kinderen daar langs naar school gaan. De bomen die er staan moeten worden gespaard, of als het niet anders kan, worden verplaatst. De par keervakken van 5 bij 2 meter kun nen in een afwijkende kleur steen worden gemaakt. Met in acht neming van al deze opmerkingen kunnen 21 parkeer vakken langs Klif worden gemaakt en dat kost ƒ48.000,-. Het college van b en w wil daar echter nog geen beslissing over nemen. „Als een herinrichting van de Burger houtstraat in Den Burg zo'n ƒ15.000,- méér kost en je bedenkt dat die bijna even lang is als Klif, dan lijkt het b en w handiger om daar ook maar meteen een com plete herinrichting te laten uitvoe ren. Dat heb je alles in één keer knap", aldus een woordvoerder. gevallen van nood, binnen vijftien minuten een wijkverpleegster is gealarmeerd. Bovendien krijgen de bellers altijd een deskundige aan de lijn, die goed kan inschatten wat voor soort hulp gewenst is. Cijfers Het invoeren van een simpeler 06 nummer blijkt geen optie. Daaraan zijn namelijk gigantisch hoge kosten verbonden. Het college liet zich ervan overtui gen dat het huidige systeem inder daad het beste is, maar wil wel graag enig cijfermateriaal krijgen of het aantal telefoontjes dat voor heen naar het" Kruiswerk werden gepleegd en de aantallen thans. Pas door "dat te vergelijken kan worden vastgesteld of de service inderdaad voldoet. Winkel Tijdens het bezoek onthulden de medewerkers van het Kruiswerk dat medio dit jaar een Thuiszorg- winkel op het eiland zal worden gevestigd. Dit servicepunt zal een selectie uit het totale assortiment van de overkantse thuiszorgwin kels aanbieden. Het gaat daarbij om verkoop en verhuur van medi sche hulpartikelen. In Den helder is een bijzonder uuitgebreid geou tilleerde zaak gevestigd. De winkel zal worden gecombi neerd met het uitleenpunt van het Kruiswerk. Via een catalogus kun nen ook niet in de winkel aanwezi ge artikelen worden besteld. Het servicepunt moet in het kruis- gebouw komen. Daarvoor zullen eerst enkele verbouwingen wor den gepleegd. Wat de openingstij den worden is nog niet bekend. Gemeentewerken gaat begroten wat zo'n herinrichting kost. Als het meevalt wil het college dat be drag meenemen op het investe ringsplan van 1996. „En mocht dat te laat zijn, dan kan het mis schien vervroegd worden opge voerd." „We zijn momenteel bezig met het aanvragen van offertes bij aanne mers", aldus een woordvoerder. „We kunnen ons voorstellen dat de winkel 's zomers langer open is dan-'s winters om ook de toeristen te laten profiteren van de service." Overigens is Texel de eerste ge meente die een dergelijk punt krijgt. Wieringerwerf en Schagen volgen nog. Texel schenkt veertig schilderijen die Blok van der Velden tijdens zijn deportatie naar Assen tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft gemaakt van het Drentse land schap, aan het Drents museum in Assen. De werken behoorden tot de collectie van Jan Zwan, die in totaal 100 tekeningen aan de ge meente heeft verkocht. Met de transactie is ƒ10.000,- ge moeid. „Een schijntje van de wer kelijke waarde", aldus de verzamelaar. „Maar voor mij is het belangrijkste dat de tekeningen te recht komen waar ze thuishoren." Blok van der Velden, die bekend stond als een produktieve schilder, trok tijdens de oorlog regelmatig het Drentse veld in. Hij zag geen kans de schetsen ergens onder te brengen, een voornemen dat Zwan alsnog uitvoert. De tekeningen zijn slechts een deel van Zwans omvangrijke ver- zamelinge schilderijen, aquarellen en tekeningen die Blok van der Velden maakte op Texel, Drente, in Italië en op andere plaatsen. Om leeftijdsredenen doet hij zijn col lectie mondjesmaat van de hand. Zijn streven is de kunstwerken zo veel mogelijk onder te brengen op de plaatsen die ze uitbeelden. Op deze foto staat een schapen- boet. Het moet in de buurt van Den Burg zijn, gezien het sihouet van de RK kerk aan de horizon. Wie weet welke boet dit is? Bel Maarten Stoepker, telefoon 12940. De onbekende persoon op de vori ge foto was vrachtrijder Gerrit Burger uit Oosterend.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5