ubliek smult van Ivo's taalgrapjes tayoncommissie geeft de pijp aan Maarten [randeringen in zaalvoetbal: E Sport TEXELSE y COURANT 0 Klaverjassers icoren erg hoog Nachtspel GVT Letters gooien op darttoernooi Motorrijders toeren door Noordholland GEORGE KEÜZER George Keijzer start loodgietersbedrijf Nieuwe praktijk tandtechnieker Vittali nieuwe leider in schaakstrijd Ivo de Wijs maakt Thijssejaar-rijm Texel 29 3 95 Paasrit motoren Eilandcompetitie volleybal VRIJDAG 31 MAART 1995 komen iwrak hadden het leuk. Zij lag Thijssejaar. de Wip las op gedragen wijze voor uit eigen werk. Wijs, schrijver, cabaretier resentator, weet op alles wel jmen, maar het woord Texel ;elfs hem zwaar op de maag. r moet ik nog maar eens voor gaan zitten", vertelde woordkunstenaar desge- |d. Maar verder voelde De zich woensdagavond in de ibare bibliotheek als een vis et water. De ruim honderd oorders hingen tweeëneen- uur lang aan zijn lippen en on- ingen zijn vermakelijke en irerende woordenwaterval als weldadige douche. dagavond was hij al naar het d gekomen; De Wijs maakte zijn lezing op Texel een uitje, nsdag zat het hem tijdens een gnmngstocht niet mee: „Tel- als ik uit de auto stapte, be er een hagelbui..." Gelukkig zijn humeur er niet onder gele- zo bleek 's avonds. Van een ge pauze wilde hij mets we- Half negen? Ik vind negen il behelpen, 't Kan ook half elf jen", zo liet hij zijn voorne blijken. iderdaad vloog het eerste uur bij, gevuld met een zeer groot al onderwerpen. Om er lekker begon De Wijs luchtig, lichte verzen. „Opklapbed en altijd dubbel en hij lag in een deuk." En het Texelse publiek ook. De Wijs wekte bewondering door tientallen versjes in razend tempo uit het blote hoofd de zaal in te slingeren. Dat er ook op Texel wordt gerijmd, was hem niet ont gaan: „Ons eiland voor de Heiland. En ik denk hé, dat staat midden in het weiland." Bereidwillig De wisselwerking met de zaal was vanaf het begin optimaal. Herken bare onderwerpen zoals recla meslogans („Nu een cliënt, straks een vriend") en poesie-albums versterkten het effect. Voor de fo tografe van de Kabelkrant nam hij bereidwillig een houding aan: „Ivo de Wijs las op gedragen wijze voor uit eigen werk." Na dit eenvoudige begin liet De Wijs het publiek kennismaken met andere versvormen, zoals de cleri hew („Thomas Alva Edison was een man die alles kon. Zo begon hij op een keertje na het eten aan een peertje") en het oogrijm („Ik zal nog sterk vermageren, van al dat achterna geren"). Geen ruk Het bibliotheek-bestuur had hem niet vergeefs gevraagd de lezing te plaatsen in het kader van het Na het begin met een 'exelse zaalvoetbalclubs en - idsrechters bepraten dinsdag Jde komende structuurwijzi- bij de KNVB. Voor de rayon- lissie Texel, die de idering heeft uitgeschreven, Ie veranderingen reden om e te stoppen. Dit betekent het KNVB-districtsbureau in I piaar komend seizoen de Mlse competitie en de aanstel van arbiters zal regelen. De adering is in de kantine van Texel '94 en begint om 19.30 ifloop van het seizoen '95/'96 it de afdeling Noordholland op lestaan en wordt omgezet in 'iet West 1. De twintig be- inde afdelingen worden dan alf districten, wat een taakver- uivmg voor de KNVB- lewerkers betekent. Eén van jevolgen daarvan is dat de ze- vrijwillige rayoncommissies den afgeschaft. Waaronder de Texel. de 24e avond van klaverjasc- »Den Burg" werd bijzonder >9 gescoord. Er waren elf kop- die meer dan 7000 punten Balden. Roel Keyzer en Judo ins behaalden de mooie score 7851 punten, wat ze drie "sen winst opleverden. Nel v.d. en Jo Keyzer deden het ook met 7687 punten, wat voor vÜf plaatsen winst betekende. 7418 punten schuiven Eric Geus en Peter de Porto weer a plaatsen omhoog en staan °P de twaalfde plaats. Het "Paar Jan en Corrie Spaans !*t 'wee plaatsen winst met 7355 punten. 'wee plaatsen winst behaal- Marlies en Marja Bakelaar. I punten doen hen op de der- 'de plaats belanden. De gemid- de score was deze week heel boog (6459 punten) en er wer- 80 marsen gespeeld. Er moe- no9 vier avonden worden 'Peeld. Tussen de eerste en de e Plaats zit 4302 punten, dus 'er nog mogelijkheden om Lieu- vd Veen en Hans Westdorp, nu al 19 weken op de eerste ats staan, daar vanaf te spelen. Als straks alles vanuit Alkmaar wordt vastgesteld, kunnen de zaalvoetbalclubs diverse zaken niet meer op de „Texelse wijze" re gelen, zo vreest de RC Texel. Knel punten zijn o.a. de grotere afstand tussen clubs en organisatie en si tuaties waarbij een scheidsrechter is verhinderd of een team door omstandigheden niet kan spelen. „Ook het aangeven van een ge wenste speelavond kan op moei lijkheden stuiten." Volgens de RC Texel zullen de Texelse clubs er ook financieel op achteruit gaan, omdat het inleg- Zaterdag 8 April houdt de jeug draad van de GVT weer een nachtspel met heksen en tove naars. Dit evenement is voor leden en niet leden die in groep 7/8 zit ten, deelname is helemaal gratis Verzamelen om 21.30 bij de Bea- trixzaal. De tocht duurt tot onge veer 24.00 uur. Wie mee wil doen kan zich aanmelden bij Yvonne Bruining (tel. 15228) of tijdens de les een briefje inleveren. Deelnemers worden verzocht don kere kleren aan te trekken en niet meer dan één zaklantaarn per groep mee te nemen. De afsluiting van het dartseizoen wordt zondag in De Grooten Slock gevierd met een toernooi. Er moe ten letters worden gegooid waar een woord van wordt gevormd. De deelnemers worden door loting tot koppels gevormd. Meedoen kost niets, de aanvang is 14.00 uur. Voor motorrijders houdt de MAB zondag 9 april een toerrit door Noordholland. De rijders vertrek ken met de boot van 9.00 uur voor een rit van 180 kilometer. Texelse en overkantse deelnemers verza melen zich bij het MlOS-clubhuis aan de Grasweg in Anna Paulow- na. Er zijn diverse prijzen te win nen. Het inschrijfgeld is een tientje (met jaarhanger f 3,- extra). LOODGiETERSBEORÜF „Iets voor mezelf beginnen is al van jongsaf aan mijn grote wens. Nu is het moment aangebroken om de grote stap te wagen." Na negentien jaar loondienst begint de 38-jarige George Keijzer uit Den Burg vanaf 3 april met een eigen loodgietersbedrijf. Hij is er van overtuigd dat het kan: „Naar mijn idee is er op Texel voldoende werk voor nog een klein bedrijf." „Het bloed kruipt waar het niet gaan kan", zegt Keijzer. „Daarom heb ik mijn vakpapieren gehaald. Natuurlijk had ik mijn twijfels: een goede baan, een vast inkomen. Maar nu ben ik er aan toe. Huisje, boompje, beestje is voor elkaar, nu wil ik het zelf zien te verdienen." Keijzer benadrukt dat hij zonder onenigheid afscheid neemt van zijn jarenlange baas Jan Geus. De loodgieter begint voorzichtig met een kantoor aan huis (Noord wester 80, tel. 14974) en een eenvoudige gehuurde werkplaats (Wilhelminalaan 1c). Echtgenote Joke verzorgt de administratie. Verder heeft hij een bestelbus ge kocht waarmee hij de klanten langs kan. Wat Keijzer betreft kan iedereen bij hem aankloppen. Hij heeft zich opgewerkt tot een all round vakman: gas- en wate- rinstallaties, riolering, sanitair, dakbedekking, lood-, koper- en zinkwerken. Electriciteit ontbreekt in het rijtje. Keijzer hoopt vooral op werk bij verbouwingen en renova ties. „Ik wil het graag klein hou den, met aandacht voor de klant. Die heeft alleen met mij te maken, men weet wie er komt." Voor de toekomst vreest Keijzer niet. „Er zijn al jaren berichten dat de grote nieuwbouw voorbij is. Maar er wordt steeds meer gere noveerd, ook in de toeristische sector." Inmiddels hebben de eer ste klanten zich al gemeld en van andere loodgieters kreeg Keijzer positieve reacties. „De collegiali teit in onze branche is zeer goed." Tandtechnieker Ruud van Oosten zetelt sinds het weekend in het oude kantoor van makelaars Eel- man en Van Heerwaarden, tegen over de apotheek. „Ik was al een tijdje op zoek naar een ruimte. We Wisselwerking met het publiek: Ivo de Wijs geeft een vel met kunstige taaistukjes weg (Foto Frans Hopman) geld wordt opgetrokken tot het Nederlandse niveau. Verwacht wordt dat Texel een aparte compe titie krijgt, omdat de meeste ei landclubs niet bereid zijn om aan de overkant te voetballen. Voor de commissieleden van het rayon Texel is de lol er nu reeds af. Ze hebben besloten niet te wach ten tot volgend jaar, maar geven i na afloop van het lopende seizoen de pijp aan Maarten. In elk geval stopt Jan Willem Boon met het lei den van de Texelse competitie en Theo Houterman met de aanstel ling van scheidsrechters. Op de vergadering wordt hierover infor matie gegeven. Na een enorme felle strijd tussen de twee beste Texelse schakers Jaap Dros en Rinus Vittali toonde laatstgenoemde zich de sterkste. Daarmee nestelt Vittali zich me teen bovenaan de ranglijst en is daarmee, voor het eerst dit sei zoen, de te kloppen man. De he gemonie van Jaap Dros wankelt en dat mag toch een daverende verrassing genoemd worden. Vittali wenste geen risico's te ne men en greep terug naar oude ze kerheden door voor de Caro-Kann verdediging te kiezen. Deze ope ning is al ontelbare malen op het bord verschenen bij de tita nenstrijd tussen Dros en Vittali. En ook dit maal had Jaap Dros er een zeer zware dobber aan. Dros is iemand die rotsvast gelooft in klei ne voordeeltjes als het loperpaar. Met dit slechts theoretische voor deel, waande Dros zich de betere, maar bereikte daar niets mee, om dat Vittali een zeer degelijke stel ling had, die op zijn minst gelijkwaardig was. Beide spelers beschikken over een gezonde aan- valsgeest, waardoor het woord 'remisevoorstel' in beider schaa klexicon in zeer kleine lettertjes gedrukt staat. Er werd dus ge vochten voor een beter resultaat. Omdat de stelling zeer ingewik keld was gebruikten de beide kemphanen veel tijd en werd de eerste tijdcontrole maar ternau wernood gehaald. Naarmate de partij vorderde werd de tijdnood van Dros alleen nog maar heviger, zodat hij gedwongen was om vrij wel a tempo te spelen. Het was dan ook begrijpelijk dat hij lelijk misgreep in het eindspel. Door een paardvork verspeelde hij een to- Programma dinsdag 4 april: Veld A mannen: 18.30 u. Sportshop-Maarcobouw RWS 19.15 u. Teso-RWS Maarcobouw 20.00 u. Tex. Auto-Handicap Teso 20.45 u. Graaf Spuiterij-Super Handicap 21.30 u. Pilaar-Gr.Slock Graaf 22.15 u. Fitt-Perf. Bodies Gr. Slock 2 Veld B vrouwen en gemengd: 18.30 u. Kruiswerk-Tatenhove 2 NBC 19.15 u. LenR-NBC Tatenhove 2 20.00 u. EcoMare-Beverdam Zandloper 20.45 u. Waayer-Zandloper Beverdam 21.30 u. Bosma-Visser Waayer 22.15 u. Gr. Slock (v)-Schiphorst Visser Veld C vrouwen: 18.30 u. Texèle-7 Prov. Haarstudio 19.15 u. Haarstudio-Nioz Texèle 20.00 u. Question-De Vlier Nioz 20.45 u. Westerlaken-Leydekkers Vlier 21.30 u. Vespertina-Klif 12 Durper Drup 22.15 u. Durper-Eierl.Huis Vespertina Wedstrijdleiding: Kees en Ward, tel. 18593. Uitslagen 28 maart: RWS-Maarcobouw 0-3; ABN/AMRO- Kobeko 2-1; DGM-Archit. Uriot 0-3; 12 Balcken-Meubelhuis Texel 2-1; Cocky's Kapsalon-Tatenhove 1 3-0, Paal 2^/De Krim-Paal 9; Beautique Texèle-Durper Drup 0-3; Question-Leydekkers 3-0; Westerlaken-Klif 12 3-0; Vespertina- Eierlandsche Huis 1-2; Haarstudio-De Vlier 3-0; lepe de Boer-Nioz 3-0; Grote Slock (v)-Wiersma Antiek 0-3; Bosma- Cohen 0-3; Zeilmakerij-Timmers 2-1; Vis ser Bouw-Rival 3-0, TopTïen-Schiphorst 3-0; Fitt-Slock 2 1-2. ren, hetgeen een anticlimax bete kende in een bloedstollend spannende partij. De prestatie van Vittali was er echter eentje van formaat. Het is dan ook terecht dat deze oude tijger de eerste plaats bezet in de strijd om het Texels kampioenschap, al is de voorsprong op Jaap Dros mi nimaal. Jaap de Wijk en Piet Bakelaar strij den, op gepaste afstand van het leidende duo, om de derde plaats. In het onderlinge duel tussen deze subtoppers kwam de ruilvariant van het orthodox damegambiet op het bord. Beide schakers hielden elkaar goed in evenwicht, temeer daar De Wijk een aantal aanvals- kansen liet liggen. Toen hij uitein delijk toch de ban wilde breken met een alles of niets aanval, pak te dat volkomen verkeerd uit en ging de winst naar Bakelaar. Uitslagen: R. Riegman-JW Bakker 1-0; A. Naderi-F. Eijgenraam 0-1, J. Dros-R Vittali 0-1; J. de Wïjk-P. Bakelaar 0-1; C. van Houten-T Witte 0-1; F. van Tatenhove-A. Witte 1-0. Woordkunstenaar Ivo de Wijs be gon zijn lezing in de Openbare Bi bliotheek woensdagavond met een speciaal door hem gemaakt rijm, geïnspireerd door Texel en Thijsse. Thuis ging De Wijs er eens goed voor zitten en liet een „rederijkersballade" uit zijn tekst verwerker rollen. Het rijmschema is driemaal abab-bebe: in dit geval de klanken „ijmen" (a), „aar" (b) en „ijsen" (c). Het vierde couplet (bebe) moet volgens de traditie beginnen met iets koninklijks; De Wijs bedacht „Verkadeprins". Desgevraagd was hij graag bereid ons de tekst te geven. Er valt, helaas, op Tessel niet te rijmen Die harde waarheid accepteer ik maar Ik heb daarom een ander versje bij me Een aanwinst voor mijn oude reper toire Het is per slot een heel bijzonder jaar Twaalf maanden om de groene vlag te hijsen En hoort: ik maak de reden openbaar Het is dit jaar het jaar van Jac. P. Thijsse Die Thijsse -ik onthul u geen geheimen En hoogst ongaarne loop ik het gevaar Dat u denkt dat ik maar wat sta te slijmen Maar Thijsse, alhoewel geen Tesselaar Hield van uw uitgelezen eiland, waar De golven bruisen en de meeuwen krijsen Dat willen we gedenken met elkaar Het is dit jaar het jaar van Jac. P. Thijsse Ik sprak laatst Thijsses kleinzoon en die zei me: Mijn opa was een soort geweldenaar Hij liet de hele natie plaatjes lijmen Een koekjes-sponsor vond hij geen bezwaar Die albums -en ik heb er thuis een paar Bevatten geen uitheemse edelweissen Maar alle pracht van Nederland is déér En dus is dit het jaar van Jac. P. Thijsse Verkadeprins, mijn kleine commentaar Zal zeker niet voldoen aan alle eisen Maar niettemin: ik heb mijn versje klaar En draag het dankbaar op aan Jac. P. Thijsse fldW eigengemaakte rederijkersballade (zie ander artikel), kwam De Wijs later terug met een persoonlijke bespiegeling. „Thijsse wilde de mensen, en dan vooral de jeugd, de natuur laten zien. Die educatie heb ik gemist. Mijn ouders deden geen ruk aan de natuur, zij woon den in een boekenkast. Pas op mijn 40ste, toen ik presentator werd bij 'Vroege Vogels', heb ik van lieverlee de natuur ontdekt. In mijn eigen tuin, met een vogel- en plantenboek. Dat heeft Thijsse be doeld. En het is zinvol om de na tuur te blijven bekijken, om er op uit te trekken. Als u dèt doet, han delt u in de geest van het Thijsse jaar." Kritiek had De Wijs ook: „Ik zag dat het Thijssejaar ook een kam- peerweekend in de aanbieding heeft. Als de oude Jac. P. dat wist, zou hij zich in zijn graf omdraaien." Snollen Zijn tocht over Texel had hem woensdag geïnspireerd tot ode aan de duinen, met hun fraaie na men als Kampeersnol, Fonteinsnol en Siborsnollen. „Hoogstwaar schijnlijk word ik van het eiland af gegooid, maar die snollen vergeet ik nooit." De pauze gebruikte De Wijs om bundels en boeken tê signeren, die door Carry en Daan Welboren van Nauta Boek waren klaargelegd. In de „tweede helft" ging hij in de zelfde hoge versnelling door, al kon hij af en toe stil zijn, omdat het publiek een duit in het zakje deed. Maar ook dan hoonde De Wijs zich baas boven baas, bij voorbeeld met het foutloos uit spreken van „bekkebrekers" als „De koetsier poetst de postkoets" en „Eerst kietelde ze 'm dood, en toen balsemde ze 'm". Het spel met de Nederlandse taal leek geen grenzen te kennen en het bleef Gyminstuif. De jeugdraad van GVT houdt zondag van 14.30 tot 16.00 uur een gyminstuif in de Beatrixzaal. Voor kinderen is het een goede gelegenheid te oefenen voor de Texelse springwedstrijden die op 8 april worden gehouden. De toegang is gratis en de kinde ren krijgen een kleine surprise. Deelnemers aan de paasrit die de MAB op zondag 16 april voor mo torrijders heeft uitgezet over het eiland, kunnen zich verzamelen op het parkeerterrein aan de Emma- laan. De route is uitgezet door Cris van der Meer en Han Keyser. Eventueel wordt een koffiestop in gelast. verbazingwekkend hoe De Wijs schijnbaar achteloos het ene na het andere voorbeeld uit de mouw schudde. Minder begaafden hoeven volgens hem echter met te wanhopen: „Van het Groot Dictee der Neder landse Taal word je alleen maar somber. Niemand haalt nul fouten. Ik hoor liever bij de categorie die 100 fouten maakt. Als je maar zorgt dat je de taal gebruikt, liefst dagelijks 100.000 woorden." moeten maar eens kijken hoe het loopt." Van Oosten begon zijn tandtechni sche werkzaamheden in 1985. „In de achterkamer van het Pannekoe- kenhuis dat mijn vrouw en ik in De Cocksdorp exploiteren", zegt hij. „Dat was dus behelpen." Door een kantoor in Den Burg te begin nen denkt hij meer service te kun nen bieden. „Mensen kunnen binnen lopen voor informatie. Daar was vroeger geen ruimte voor. Ze ker nu er zoveel is gewijzigd op ge bied van vergoedingen en er Ruud van Oosten: geen last van bibberhanden... IFoto Tessn de Groaft) zoveel mogelijkheden voor hulpstukken zijn zijn er veel vra gen." Hij denkt het wel drukker te krijgen. „In De Cocksdorp weten de mensen je toch lastig te vin den. Ik hoop echt dat ik er hier een hele klus aan krijg." Goud Behalve alle soorten reparaties aan kunstgebitten en plaatjes doet Van Oosten ook kroon- en brug- werk. „Voor het werken met goud en porcelein heb ik apparatuur moeten aanschaffen. Het kroon- en bruggen maken gebeurt in op dracht van tandartsen. De Texelse tandartsen besteedden dit werk tot nu toe altijd uit naar de over kant. Uiteraard hoopt ik dat ze nu mij wat klussen bieden." Kroon- en brugklanten kunnen ook zelf de tandartsen verzoeken het hulpstuk op Texel te laten vervaardigen. „Qua prijs maakt het niets uit", zegt Van Oosten. „En een goeie kroon is een goeie kroon, dus kwaliteitsverschil er er ook niet. Maar ik kan wel meer service bie den. Als de kleur bij voorbeeld niet helemaal goed is kan ik dat zo even aanpassen. Dan hoeft het niet meer helemaal naar de over kant en terug." Van Oosten heeft plezier in zijn werk. „Ik ben een echte priege- laar. Nee, van bibberhanden heb ik weinig last. Waarom ik geen tand arts ben geworden? Misschien wel omdat ik té graag spijbelde van school." Hij is ook een klein klant je van zichzelf. „Ik heb één kroon. Uiteraard zelf gemaakt." Zijn kantoor is geopend tussen 09.00 en 17.00 uur. Tot 12.00 uur kan iedereen er zonder afspraak terecht en wordt schade aan ge bitten ter plekke hersteld. George Keijzer: ..Het bloed kruipt waar het niet gaan kan.'

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7