Jac. P. Thijsse wilde Texel liet voor zichzelf houden lik In vogelvlucht Texel eert Thijsse met actief programma li i Joviale schoolmeester maakte mensen enthousiast TEXELSECOURANT nkbare Thijsse aardappellepel Avondmarkt Fotowedstrijd AGENDA VAN DE MAAND APRIL VRIJDAG 31 MAART 1995 26 verklapte Jac. P. Thijsse aan boord van de „Dage- aan vrienden dat hij van plan was een Verkade-album zijn geliefde „Gouden Boltje" te wijden. De anderen de schrik om het hart: „Zou je dat wel doen, Ko? Laat nou van ons blijven." Thijsse wilde echter -tekenend zijn persoonlijkheid- anderen laten meegenieten. Na de ihijning van het album in 1927 was het eiland niet lan- iet domein van een select gezelschap „feugeltjeskie- maar trok het een veel breder publiek. Thijsse, die al de basis had gelegd voor de bescherming van sbare natuurgebieden op Texel, bracht daarmee het ime naar Texel in een stroomversnelling. vestigd aan de Nieuwstraat, de te genwoordige Burgwal. De 24-jarige Amsterdammer was ver uit de beste kandidaat; met een proefles scoorde hij het cijfer 9. De schoolopziener plaatste hem als nummer 1 op de voordracht met de aantekening „hij verdient de betrekking, zonder enig voorbe houd". De Texelse gemeenteraad ging dan ook op 28 december 1889 akkoord met de 'acte van benoeming'. Het vermoeden bestaat dat Thijs se is benaderd voor de functie. Hij deed tenminste niet mee in de eer ste sollicitatieronde. In zijn Texel- album verklaart Thijsse zelf: „Ik wilde spoedig een 'positie' heb ben, en nu kon ik kiezen tusschen Wormerveer, Texel en Sint Peters burg." Er aan toevoegend: „Mijn leven lang zal ik er mij over blijven verheugen, dat ik Texel heb geko zen, en -al heb ik er maar twee en een half jaar gewoond, Texelaar zal ik blijven tot het eind." Texel-album raadt hij de le- fclfs aan om in groten getale èxel te komen. Liever drie- iri één jaar dan eenmaal in ren." -optimist Thijsse vreesde ^tde „badgasten" de natuur vertrappen: „Hoe meer (hen het zeer bijzondere na- hoon van Texel leeren ken- waardeeren, hoe liever mij want dan bestaat de beste dat het blijft behouden." een tien jaar later zag hij zich gedwongen zijn formule- bver het toerisme aan te ken: „Zolang het maar niet [dt in geldelijk gewin." blad De Levende Natuur chuwde Thijsse ook menig- Itegen de veranderingen in pndschap. „Het oude land een crisis door", stelde in DLN van oktober 1939. fekelde de 'nieuwe zakelijk- I waarmee boerderijen wer- ebouwd, maar bleef geloven n gunstige wending: „De e tijd vraagt nieuw gemak ief, dat menige oude mooie niet meer kan geven. Mis- i kan hij nog met smaak en t zoo verbouwd worden dat l-Texelsch blijft." Beste kandidaat [aren de oprechte zorgen van lan, die zich ruim een halve [in hart en ziel met Texel ver- i heeft gevoeld, hoewel hij fchts korte tijd woonde en i: Thijsse werd per 1 februa- (3 aangesteld als hoofd van anse school", de voorloper ULO. De school was ge- Slootje springen Op een druilerige middag in januari 1890 arriveerde Thijsse met de veerboot „Ada van Holland" (toen nog eigendom van Bosman) in Ou- deschild en zette voor het eerst voet aan wal op Texel. Er zouden vele voetstappen volgen. Thijsse was behalve natuurvriend ook fer vent wandelaar. „Mijn vader kon opperbest marcheren en mijn grootvader tippelde -onder Napoleon- eens van Parijs naar MosRou. In dat opzicht ben ik mis schien erfelijk belast", vertrouwde Thijsse eens de natuurkenner Jan P. Strijbos toe. gezelschap in hotel De Lindeboom eester Oord. V.l.n.r. Thijsse, A Burdet. M. Dijt en l'Foto Stichting Thijssejaar Texel september 1925 kreeg de Ne dr. Jac. P. Thijsse het Ve cadeau dat hij zich kon jen: Thijsse's Hof, de eerste l'uin van Nederland. Het was pee van vijf dames uit zijn Iplaats Sloemendaal, waar de |werd aangelegd. Het vijftal de gemeente over twee r'B bisser met het aandenken: ..Thijsse sprak vaak over Texel.'Ifoios Frons Hopman' Zijn ontdekkingstochten op Texel begonnen meteen in 1890. Door zijn opvoeding was Thijsse al een natuurliefhebber en wat hij op het waddeneiland aantrof, deed hem in geestdrift ontsteken. Hij pro beerde zijn enthousiasme over te brengen op de schooljeugd. Dat gebeurde op een voor die tijd on orthodoxe wijze: Thijsse nam zijn leerlingen mee de natuur in. Zélf ervaren is de beste manier, zo luid de zijn motto, dat later in al zijn pu blicaties zou doorklinken. Hij liet de jongens en meisjes kennisma ken met allerlei wilde planten, vo gels en insecten en confronteerde hen spelenderwijs met de schoon heid van het eiland. De „mesjeu" toonde zich daarbij soms een kwa jongen, die voorop ging bij het slootje springen. In een ingezon den stuk in de Texelse Courant schreef iemand dan ook veron trust over „de ruwe bende van mijnheer Thijsse". Wat we nu „natuur" noemen, werd een eeuw geleden be schouwd als „woeste gronden". In de strijd om het bestaan probeer de de bevolking die gebieden te exploiteren. De duinen waren overal verpacht: niet alleen graas de er vee, maar ook werd riet ge maaid om te gebruiken als afdekking, en heide geplagd voor brandstof. Ook werden massaal eieren geraapt en vogels verhan deld. TEXELS TOEKOMST $1 169 Dc nieuwe cn nieuwste polders zijn hoofdzakelijk gewijd aan den landbouw. Ze zijn I niet zoo uitgestrekt dat ze „vervelend" zouden worden, zelfs Eycrland niet De duinen I en dc zee en het Oude land geven een bevredigende omlijsting. Ook zijn vele boerderijen er in geslaagd, zich reeds een behoorlijke omhulling van boomgroei te verschaffen cn overal vinden wc nog kreekjes cn plassen en modderige oevers, die ook hier nog afwisseling verschaffen aan plantengroei en vogelleven. Er is geen vier kante kilometer iondcr En waardeeren wij wel genoeg de schoonheid van de akkers zelve? In het blad ..De Leven de Natuur" wijdde Thijsse vele bespiegelingen aan Texel Uit dit fragment blijkt dat hij streefde naar een evenwicht tussen natuur en landbouw. Archief Kloos Uitgeest) Bekend beeld uit de jaren '30: Thijsse en Thijsse zag in dat de mens gebruik moest kunnen maken van de na tuur, maar herkende ook de be dreigingen. Hij was niet de eerste natuurbeschermer in Nederland, maar was wel de eerste die een groot publiek wist aan te spreken. Wat hij als onderwijzer in de prak tijk bracht, deed Thijsse dunnetjes over in zijn publicaties en in orga nisaties, waarvan de mede door vogelfotograaf Burdet in de Texelse duinen. IFoto Heimans en Thijsse Stichting) hem opgerichte Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten de voornaamste was. Tijdens zijn optreden van woens dag j.l. formuleerde Ivo de Wijs het treffend: „Natuurmonumenten was in eerste instantie een sjieke club. Thijsse besefte echter dat het nodig was om een breder draagvlak te verkrijgen. Hij deed dat door middel van educatie, door het telkens weer léten zfen. Zie zijn Verkade-albums, die krankzin nig succesvol waren." Geest van Thijsse Ondanks zijn drukke verplichtin gen bleef Thijsse, nadat hij we gens heimwee van zijn kersverse echtgenote in 1892 naar Amster dam was teruggekeerd, jaarlijks naar Texel komen. In de jaren twin tig ging hij telkens met vierde klas van meisjesschool Het Kopje uit Bloemendaal eind mei of begin ju ni naar Texel op schoolreisje. „Wij logeeren dan in het dorpje Koog in het badhotel, waar in die tijd uit den aard der zaak nog niet veel gasten zijn", schreef hij in het Texel-album. De tijden zijn veranderd. Maar nog steeds is het gedachtengoed van Jac. P. Thijsse levend op Texel, ge zien de talrijke mede door hem be schermde natuurgebieden en de toeristenstroom die in de dertig op gang kwam dankzij zijn aanbeve lingen. De pogingen van Thijsse om voortdurend een evenwicht te vinden tussen de mens (land bouw, recreatie) en zijn omgeving zijn nu nog actueel. Tot een volks held is Thijsse ondanks zijn suc cessen nooit uitgegroeid. Maar een speciale plaats in de harten van alle Texel-minnaars verdient hij zeer zeker. Jacobus Pieter Thijsse kwam op 25 juli 1865 ter wereld in Maastricht als derde zoon van Jacobus Thijsse, een be roepsmilitair, en Johanna Priester. Via Grave en Woerden belandde het gezin in 1877 in Amsterdam. Daar volgde Ko Thijsse de kweekschool, waar hij in 1883 de acte van be kwaamheid behaalde. Na een periode als onderwijzer in Am sterdam, werd hij per 1 februari 1890 benoemd tot hoofd van de Franse school in Den Burg. Zijn Texelse periode duurde tot 1 september 1892. In 1891 trouwde hij met Helena Christina Petronella Bosch, die hem twee zoons zou schenken: Johannes Theodoor (1893- 1984) en Jacobus Pieter (1896-1981). Terug in Amsterdam, waar hij hoofd was van een lagere school, raakte Thijsse bevriend met Eli Heimans, een collega onderwijzer. Het was het begin van een eindeloze reeks publi caties over de natuur in Neder land. Het tweetal wist een breed publiek voor de planten, vogels en dieren in eigen land warm te maken. Samen start ten ze o.a. het blad De Levende Natuur (dat nu bijna 100 jaar gangen telt) en de Geïllustreer de Flora van Nederland, een naslagwerk waarvan in 1994 de 23ste editie verscheen. Voor de Flora maakten Heimans en Thijsse ook alle -gedetailleerde- tekeningen. In 1905 behoorde Thijsse tot de mede-oprichters van de Ver eniging tot Behoud van Natuur monumenten. Aanleiding was dat de gemeente Amsterdam hectare terrein beschikbaar te stellen. De architect L.A. Springer maakte het ontwerp, Thijsse zelf bepaalde de vegetatie. Eén van de vijf initiatiefneemsters was me vrouw M.W.C. de Visser-Roelofs. Haar zoon Evert woont nu in De Cocksdorp op Texel. De nu 75-jarige heer De Visser heeft Thijsse nog gekend. „Of zijn verhalen ertoe hebben bijgedragen dat ik me ooit op Texel heb ge vestigd? Misschien... In elk geval sprak Thijsse vaak over het eiland." De Visser herinnert zich discus sies bij zijn moeder (die biologe was) thuis. Ook vooraanstaande vogelkenners als Jan Drijver en fo tograaf Aldolphe Burdet (die ook in Bloemendaal woonde) namen daaraan deel. „Over de Slufter werd eindeloos gepraat. Ze waren het erover eens dat het gat in de Eierlandse duinen moest blijven bestaan. In hoeverre dat stand punt effect had, weet ik niet." Als jongen speelde De Visser wel eens bij de familie Thijsse, die in dezelfde straat woonde in een fraaie woning aan de rand van het Bloemendaalse bos. Hij herinnert zich Thijsse als een hartelijke ke rel. „Niet uit de hoogte of zo. Alles draaide om de natuur bij hem. Als ik een plantje had gevonden, wist hij daar leuke dingen over te vertel len. Dat stimuleerde om op zoek te gaan naar weer een ander plant je." Uit dankbaarheid voor de oprich ting van de Hof gaf Thijsse de vijf dames een aandenken. Mevrouw De Visser kreeg een zilveren aar dappellepel met inscriptie: de ini tialen J.P.T. en de datum 26-9-1926. Het verzamelaarsob ject is nu in bezit van Evert de Visser. van het Naardermeer een vuilstortplaats wilde maken. Zakelijk besef had Thijsse niet, maar dankzij zijn joviale karak ter wist hij wel de juiste perso nen voor zich te winnen. Zo haalde hij de financieel deskun dige mr. P.G. van Tienhoven bin nen, die er met de verkoop van obligaties in slaagde de ƒ150.000,- die nodig was voor de aankoop van het Naarder meer, royaal binnen te krijgen. Een opmerkelijke daad in die tijd, want wie kocht er nu een stuk „woeste grond"? Het zou er niet bij blijven, want Natuur monumenten, waarvan Thijsse tot zijn dood secretaris was, verkreeg in de loop der jaren ve le terreinen in heel Nederland. Het eerste eigendom op Texel was de Staart in polder Waa lenburg, in 1909 Voor de oor log volgden o.a. de Petten, de Zandkuil, Dijkmanshuizen en De Bol. In 1935 kreeg Thijsse door Natuurmonumenten sym bolisch een Texels gebied aan geboden voor zijn 70e verjaardag: Thijsse's Fienweid, grenzend aan Dijkmanshuizen. Thijsse was betrokken bij meer organisaties en zat tevens vaak in het bestuur: o.a. Ned. Ornito- logische Vereniging, de NNV (Nederlandse Natuurkundige Vereniging), Vogelbescher ming, Sophiavereniging tot Be scherming van Dieren en de malariacommissie Noordhol land. Daarnaast schreef hij arti kelen voor kranten en tijdschriften, w.o. het Handels blad en De Telegraaf. Zijn grootste succes behaalde hij met de Verkade-albums, waarvan hij er vanaf 1906 („Lente") liefst negentien schreef. In 1927 kwam het Verkade-album „Texel" uit, waarvan er liefst 100.000 wer den verkocht. Met zijn aanste kelijke, eenvoudige schrijfstijl wist Thijsse een zeer groot pu bliek aan te sporen er op uit te trekken en zelf de eigen omge ving te verkennen en te waarderen. De in 1902 naar Bloemendaal verhuisde Thijsse werd talloze malen onderscheiden voor zijn grote verdiensten. Op 18 sep tember 1922 ontving hij het ere-doctoraat in de wis- en na tuurkunde aan de Universiteit van Amsterdam. Vanaf dat mo ment mocht Thijsse „dr." voor zijn naam zetten. Tweemaal kreeg hij een koninklijke onder scheiding: bij de opening van Thijsse's Hof in Bloemendaal, op 26 september 1925, werd Thijsse benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau en tien jaar later, toen hij 70 jaar werd, tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Thijsse, die tot zijn pensione ring in 1930 voor de klas stond, bleef actief tot op hoge leeftijd. Daarbij zag hij niet op tegen urenlange wandelingen. Op zijn geliefde Texel kwam hij jaarlijks. In september 1944 werd zijn woning in Bloemendaal op be vel van de Duitse bezetter ont ruimd. Thijsse, wiens vrouw in 1938 overleed, vond een onder komen bij een familie in het na burige Overveen. Daar overleed hij op 8 januari 1945. Een bijzonder bewijs dat Thijsse veel op Texel vertoef de, vinden we in het archief van de Heimans Thijsse Stichting in Amsterdam. Toen Thijsse in de zomer van 1935 de koninklijke onderscheiding Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw kreeg, be-' vond hij zich op het eiland. De verzegelde envelop met het koninklijk bericht was gea dresseerd aan den Heer J.P. Thijsse, Pension Bosch en Duin, de Westen, Texel. Op de avondmarkt, vrijdag 26 mei op de Groeneplaats, presenteren zich uiteenlopende bedrijven, in stanties, organisaties en vereni gingen. Ze hebben één ■gezamenlijke noemer: „Natuurlijk Texel". Informatie is verkrijgbaar bij Bart Heijnen, tel. 15582 (tij dens kantooruren). Daarnaast is er een cultureel programma met deelname van o.a. Texelse koren, een bluesband, de Dansgroep Oude Dansen en de zanggroep van de Historische Vereniging. In het gemeentehuis draait een Thijs- sefilm en op straat zijn er spelen en activiteiten voor jong en oud, opgezet door het Recreatiewerk. De fotowedstrijd „Natuurlijk Texel" krijgt een ruimere opzet. Het is nu ook mogelijk om met één foto deel te nemen. Het gaat om een foto van onderwerpen uit het landschap of de natuur van Texel en/of de mensen daarin. Bedoeling is op zo origineel mogelijke wijze te laten zien hoe mooi ons eiland is. Hoofdsponsor Nauta Foto stelt ook voor deze inzendingen (maxi maal drie per deelnemer) prijzen beschikbaar. Voor de beste drie liggen waardebonnen van ƒ150,-, ƒ100,- en ƒ50,- klaar. Bovendien krijgen de bestte twintig inzendin gen een plaatsje op de foto expositie, die eind 1995 plaats vindt. De inzenders van een serie van vier (van elk seizoen één foto) worden door de jury beoordeeld in een aparte categorie. Morgen sluit de inzendtermijn voor de win terfoto. Met het aanbreken van de lente komt op Texel ook het Thijssejaar tot bloei. Het accent van de acti viteiten ligt op de waardering voor natuur en landschap van Texel, waarbij ook de inbreng van de landbouw en de cultuur historie worden betrokken. De stichting Thijssejaar Texel 1995 heeft geprobeerd om er zoveel mogelijk organisaties bij te be trekken. „Samen laten zien hoe mooi ons eiland is", zo luidt het motto. In de geest van Thijsse gaat het vooral om 'doe- activiteiten': zelf lopend of fiet send het eiland verkennen dus. Wat er in april al te beleven valt, staat in de agenda elders op deze pagina. Het zwaartepunt ligt in mei. Met Hemelvaart staat het Thijsse-weekend op het program ma, dat als feestelijk middelpunt van het Thijssejaar kan worden beschouwd. Vooral vrijdag 26 mei kent een omvangrijk programma. Die dag opent het Agrarisch en Wagenmuseum een speciale ten toonstelling, waarin is te zien hoe de Texelse landbouw bijdraagt aan de levendigheid en de instandhou ding van het landschap. Om 13.00 uur is het tijd voor een symposium met een aantal vooraanstaande sprekers, ingeleid door drs. Roel de Wit, oud-commissaris der ko ningin in Noordholland. De Wit maakt ook deel uit van het comité van aanbeveling. Inmiddels is ook bekend dat nazaten van Jac. R Thijsse van plan zijn het sympo sium bij te wonen. Na afloop be geeft het gezelschap zich op de fiets voor de opening van de be- wegwijzerde Thijsse-fietsroute. Deze tocht over de zuidelijke helft van het eiland voert langs een groot aantal favoriete plekjes van Jac. P. De dag krijgt een vrolijk besluit met een avondmarkt. Duinboer-excursies Mei heeft méér activiteiten in pet to, zoals de opening van het lange- afstands Texelpad (een 80 km lan ge rondwandeling) op 12 mei, het Thijsse-kampeerweekend van 12-14 mei en de eerste duinboer- excursies, verzorgd door Dick Drij ver. De Hoornder gaat met Texe laars en toeristen op pad om zijn werk/hobby -het houden van schapen in het duingebied- te la ten zien. Hij vertelt daarbij over de relatie tussen de landbouw en de natuur op Texel. Een andere bijzon dere rondleiding is die op en rond het erf van schapenboerderij De Noordkroon op zaterdag 27 mei. Het hele seizoen kunnen be langstellenden met Staatsbosbe heer en Natuurmonumenten de natuur in. Afsluiting 's Zomers kunnen de gasten voor al terecht bij de langlopende acti viteiten zoals excursies en exposities. Maar ook draagt het Recreatieteam een steentje bij met een speciale Thijsse- fietstocht en zijn er behalve in De Koog ook in Den Hoorn en op De Krim diavoorstellingen. Hoe het Thijssejaar wordt afgeslo ten staat nog niet vast. De stich ting hoopt aan het eind van het jaar het kunstwerk (van Jan Wol kers) te kunnen onthullen. In elk geval zijn er in het najaar weer le zingen en excursies en staat de presentatie van een boek over Thijsse op stapel. Ook is de finale van de fotowedstrijd, waarbij de mooiste foto's worden tentoon gesteld. Buiten Texel trekt het Thijssejaar behoorlijk veel belangstelling. Ook de afgelopen maand bezochten enkele journalisten hiervoor het eiland. Op 21 april volgt een pers dag, waarvoor de animo goed te noemen valt. 1 april: uiterste inleverdatum voor winterfoto van de fotowedstrijd „Natuurlijk Texel". 2 april: start expositie „Thijsse en de toekomst" in EcoMare over het leven en werk van Jac. P. Thijsse. 2 april: opening expositie landschapsschilder Eric van Ommen in ga lerie Het Posthuys en EcoMare. Overhandiging eerste boek van Wil- ma Brinkhof. 2 april: eerste Thijssetocht met de Jan Plezier. 14 april: opening heemtuin, aangelegd door leerlingen van de Thijs- seschool. 15 april: Schapendag op schapenboerderij De Noordkroon. 17 april: (2e Paasdag) excursie Vogelwerkgroep Texel in Waalenburg, aanvang 10.00 uur. 17 april: Lammetjestocht, georganiseerd door wandelsportvereni ging Het Gouden Boltje. 30 april: excursie Vogelwerkgroep Texel in het gebied van de Fon- teinsnol, aanvang 6.00 uur. Een uitgebreide agenda staat in de kleurenbrochure, die binnenkort via de Texelse Courant wordt verspreid. Het gratis programma boekje is tevens opgenomen in het blad Texeltoerist en is ook los verkrijgbaar. Informatie over de stichting Thijssejaar Texel 1995: Henk Groenen, VVV Texel, tel. 14741, of Frans Hopman, Texelse Courant, tel. 62620. Fax: 14129. Postadres: Postbus 3, 1790 AA Den Burg.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 9