Cjrocn cZwartsJexeU in het hart Verbod op drijfmest dit jaar van de baan „Het waarom van deze keuze duidelijk maken" Status van tweede woning voorlopig niet aangetast N live in Sam Sam: Minister komt terug op besluit Interpellatie over Den Burg-west -fftprszel Eenzame staker L&B BLUES-BAND ummer Niet Jonge fietser na aanrijding overleden Inbraak Vernielingen Gevallen vrouw Kleine „hoed" mag op Greenside-gebouw A.s. zaterdag v.a. 22.00 uur (prima blues uit Cuiemborg) Entree gratis Brommer gestolen VERDER IN DIT s» Nieuwe expositie in Agrarisch Museum 2 Dorpscommissie nog niet op dreef 5 Nostalgische videofilm 5 s» Aandacht voor Russenoorlog 7 ïm Oorlogsherinneringen 11 TEXELSE^COURANT Gezamenlijke krant na Pasen RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10974 VRIJDAG 7 APRIL 1995 Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, AC Den Burg, telefoon (02220) 62600 enties/abonnementen n (02220) 62600, faxnr. (02220) 14111 |e Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, n (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. ie bulton werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, telefoon (02220) - 17266. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f52,45 per half jaar, Los f1,45 ster van Landbouw J. van Aartsen is teruggekomen op verbod op het uitrijden van drijfmest. Texelse boeren ien er voorlopig nog dit jaar hun akkers mee stuifdek- De bewindsman onderkent de uitzonderingspositie die eiland inneemt, waardoor alternatieven als papiercellu- niet kunnen worden ingezet. Het besluit tot vrijstel die op het eiland geldt voor alle gewassen, viel nadat de Tweede Kamer vragen over de kwestie zijn gesteld. idbouwkringen is opgelucht igeerd op het besluit tot elling, dat is genomen in eg met minister Margreet de van Milieu. „De boeren zijn lij als blik", stak wethouder Schilling (milieu) zijn vreug- itermiddag niet onder stoelen jnken. Het besluit kwam toch ils een verrassing voor Schil- die met burgemeester Van iard enige weken geleden nog de kwestie om de tafel had ten met vertegenwoordigers Ie minister van Landbouw, de de Algemene Inspectie- (AID) en de Officier van tie „Een heel indringend ge- maar toen is ons geen en- toezegging gedaan." „Wel n de autoriteiten de moge- id open om in samenspraak ninster De Boer tot onthef- )ver te gaan. Maar ze waren ritisch." ■nmekeer kwam toen VVD- rlid Piet Blauw de minister hield over de kwestie. Blauw :de tijdens een werkbezoek it eiland vorig jaar al voor een uitzonderingspositie te i, maar was tot dusver wei- iccesvol. „In de herkansing Blauw zich goed hersteld", VVD-voorzitter Willem Bak- Hij heeft er voor de land- hard aan getrokken, met resultaat." Geen alternatief brief aan de Tweede Kamer de minister nu de proble- nde bollenteelt.in Noordhol en in de landbouw in het een op het eiland. „Hiervoor zogenaamde vloeibare cellu- let meest werkzame alterna- 3ooi de grote vraag kunnen nciers niet aan de vraag en wenste kwaliteit voldoen. De rste aan vloeibare cellulose k de Texelse media beste- veel aandacht aan vijftig bevrijding en vooral de senoorlogdie nog altijd kleeft. Opdat wij niet ver en. We zijn eraan gewend, we vrijwel dagelijks aan risten mogen uitleggen er toen, in april 1945 is >eurd. Het „heldendom" de Georgiërs staat niet centraal en langzamer- komen die gruwelijke leurtenissen in een objec- historisch perspectief. De innering aan de opstand rdt deze week overscha- vd door het noodlottige keersongeval, waarbij een enjarig jongentje om het -n kwam. Dan voel je je zo tachtig en verdwijnt op de inspiratie en zin voor stekelig stukje over de ko- °be kant van ons dagelijks seis wel en wee. Natuurlijk f bet leven verder, maar je t er ook bij stil willen nDaarom wordt er deze r niet gestoken. Horszei wreekt zich nu het meest in die si tuaties waarin extra barrières zijn ontstaan zoals transport, mobiele menginstallaties en andere nood zakelijke voorzieningen." Van Aartsen ziet in dat behalve de bollentelers ook akkerbouwers hun grond stuifvrij moeten hou den. „Er is reden om aan te nemen dat op het eiland dermate grote lo gistieke problemen zijn dat niet in alle gevallen in de behoefte kan worden voorzien." Plan van aanpak De vrijstelling van het verplichte emmissie-arme gebruik van drijf mest geldt voorlopig tot 1 januari 1996. Hoe de boeren dén hun land stuifvrij moeten houden is nog on duidelijk. Van Aartsen: „Ik ben van mening dat voorkomen moet wor den dat volgend jaar een herhaling van de thans ontstane situatie op treedt. Daarom zal ik het initiatief nemen om insamenwerking met het bedrijfsleven en andere betrok ken organisaties een plan van aan pak op te stellen." „Laat dat dan een plan van ge biedsgericht aanpak worden", rea geert Bakker. „Als Texelaars worden we nu geconfronteerd met de ammoniakproblemen in het zuiden van het land. Wie ga randeert dat we volgend jaar wèl goede middelen hebben om het land stuifvrij te houden?" De versoepeling komt wat laat voor een landbouwer die dinsdag omstreeks 11.30 uur gier uitreed over een perceel aan de Haffelder- weg. Hij deed dat om een perceel bollenland stuifvrij te maken en werd door surveillerende agenten betrapt. De politie was tevoren echter niet ingeseind. Tegen de bollenteler en degene die het werk uitvoerde is proces verbaal opge maakt. Of na de vrijstelling tóch een boete volgt is niet bekend. De 7-jarige Mike Mögling uit De Koog is dinsdagavond na een aanrijding overleden. Hij stak met zijn fiets onverwacht de Pontweg over. De jongen reed dinsdag rond 19.00 uur over het fietspad langs de Pontweg in de richting van De Koog. Ter hoogte van de Schuma- kersweg stak hij plotseling over. Een 33-jarige automobilist uit De Koog, die in dezelfde richting reed, kon ondanks hevig remmen en een uitwijkmanoeuvre een botsing niet meer vermijden. De zwaargewonde jongen werd per ambulance naar het Gemini- ziekenhuis vervoerd, waar hij later op de avond overleed. Naar nu pas is ontdekt is in het weekend ingebroken in de kantine van Texelse Boys. De daders heb ben vermoedelijk een valse sleutel gebruikt. Een CD-speler en twee CD's worden vermist. De Waarde is totaal f600,-. 5^ "JbWY. r Jelle van der Meer (37) uit Oudeschild zit sinds 14 maart thuis. De 37-jarige bouwvak ker gaf als enige Texelaar ge hoor aan de stakingsoproep van bouw- en houtbonden van FNV en CNV en de vakve reniging Het Zwarte Corps. Het kan nog wel even duren voordat hij weer aan de slag gaat, want in de CAO-kwestie staan bonden en werkgevers nog lijnrecht tegenover elkaar. Staken is op Texel een zeld zaam verschijnsel. De actie- bereidheid is er minimaal als gevolg van de gemoedelijke verhouding die de werkne mers doorgaans hebben met hun bazen. Maar Jelle, sinds acht jaar werkzaam bij het aannemingsbedrijf van Nico van Heerwaarden, onder schrijft de eisen van de bon den volledig en wilde een daad stellen. Uit principe. Te gen zijn werkgever koestert hii geen enkele persoonlijke grief, al kwam die voor grote proble men en kosten te staan toen hij zijn werk neerlegde. Van Heerwaarden: „Het is een goede vakman en we hebben het erg druk, zodat we in de problemen zaten. Met hulp van collega's en met extra in spanning hebben we het kun nen oplossen". Jelle, die gisteravond juist teruggekeer de van een bondsmanifestatie in Utrecht: „Het zou makkelij ker zijn geweest om gewoon aan het werk te blijven, maar bij die staking gaat het om dingen die echt heel belangrijk zijn en daarom wil ik niet afzij dig blijven" „Ik heb niks tegen de bouwplannen van Dick Graaf." D66-fractieleider Pieter de Groot verklaart dit met nadruk. Hij heeft een interpellatie aangekondigd tijdens de raads vergadering van april over de ontwikkelingen rond Den Burg west. „Ik vind het een zwaar middel, maar ondanks herhaald aandringen heb ik geen antwoord gekregen op eerdere vragen over dit onderwerp. Dus dan moet het maar zo." Voor Den Burg west bestaat geen bestemmingsplan, wel een struc tuurschets. Daarin staat dat op die plaats 53 woningen kunnen wor den gebouwd. De eerste fase zou het stuk grond betreffen dat wordt begrensd door de Pontweg, Em- malaan en de bejaardenwoningen aan de noordkant. Daar waren 21 van de 53 huizen gepland. „Mijn probleem is dat er geen 21 wonin gen komen, maar slechts vijf", al dus De Groot. „We mogen weliswaar tot 2010 nog slechts een beperkt aantal woningen bou wen op Texel. Maar zelfs voor dat geringe aantal hebben wenauwe- lijks genoeg bouwplaatsen. Door dit terrein te benutten voor vijf huizen is het maar de vraag of we alle woningen die we mogen bou wen kwijt kunnen. We moeten ons daarbij realiseren dat de pro vincie niet zo gauw „ja" zal zeg gen voor nieuwe plekken. Eigenlijk zijn alle mogelijkheden al in bestemmingsplannen gevat en ook het provinciale structuurplan Noordholland-noord geeft geen nieuwe bouwplaatsen op het eiland aan." Achtenhalve ton De D66-voorman waarschuwt dat als Texel onverhoopt een kansje heeft op extra woningen, men die niet bouwen kan doordat de grond op dergelijke wijze is uitgenut. „Wie kan er twintig jaar vooruit kij ken? Je weet nooit wat er op je af komt. Maar nu hebben we vooraf onze glazen al ingegooid." Voor de ontsluiting van Den Burg west is veel geld nodig. De Groot: „Het begin van de, nieuwe in frastructuur kost al achtenhalve ton. Dat is natuurlijk niet alléén voor deze vijf huizen, maar voor het grootste deel wèl. Als je er meer woningen neerzet, zijn de kosten per huis lager." Mislukt De Groot typeert zichzelf als: „niet één of andere mislukte socialist die de pest heeft aan dure wonin gen." Hij wijst erop dat iedere par tij op het eiland in verkiezingstijd praat over betaalbare woningen. „We hadden de kans op deze plek betaalbare huizen neer te zetten en nog wel een redelijk groot aan tal. De nieuwbouw van Dick Graaf mag je eigenlijk niet tellen, want dat is gewoon vervanging van Mont Rosa. Daar heb ik geen en kel probleem mee Maar we moe ten ons realiseren dat de vier dure huizen die er nog bij worden ge bouwd wel van het aantal afgaan dat wij nog tot 2010 mogen bou wen. Je kunt wel roepen dat dit slechts vier huizen zijn, maar ik vecht al een jaar voor een over- Pieter de Groot: ...niks tegen Dick Graaft.. IArchieffoto zicht welke woningen op Texel het meest nódig zijn." De Groot vindt dat Texel al aardig wat huizen in de hogere prijsklas se heeft. De vraag naar betaalbare woningen wordt door de politiek unaniem gedragen. „Wat doen we dus? We gebruiken dit bouwplan voor het type woningen waar we met z'n allen niet om zitten te springen", aldus de cynische D66'er. Projectontwikkelaar Texels Belang heeft zich regelma tig uitgesproken tegen het aan trekken van projectontwikkelaars. De Groot verwijt de partij dat ze Dick Graaf als een soort „mini- ontwikkelaar" hebben gesteund. De geluidszonering roept bij De Groot ook vragen op. „Twintig jaar geleden is een rapport gemaakt op basis van metingen. Dat wees uit dat op een afstand van honderd meter van de Pontweg niet mocht worden gebouwd. En nu, terwijl er veel meer verkeer is, moet ik plot- seling geloven dat een zone van 56 meter wel genoeg is. Dat is be paald op basis van een computer model." De politicus denkt dat een geluidswal nodig is. „Zo'n kreng kost ook weer een paar ton. Daar voor geldt hetzelfde als bij die ont sluiting: je kunt zoiets beter doen voor 21 huizen dan voor slechts vl'f' Mosterd De Groot erkent dat zijn bezwaren eigenlijk mosterd na de maaltijd zijn. De plannen zijn namelijk al rond. „Maar daar wil ik me niet bij neerleggen. Ik heb me in oktober in de raad al erg kritisch op gesteld. Ik vind het ontzettend te leurstellend dat ik keer op keer geen antwoord krijg of met een kluitje in het riet wordt gestuurd. En aangezien we allemaal zo hard roepen om betaalbare woningen wil ik voor alle Texelaars duidelijk hebben waarom deze keuze is ge maakt. De mensen begrijpen dit niet." De Groot dreigt naar de pro vincie te stappen als hij geen af doende antwoorden krijgt op zijn vragen. „Al is het maar om twee dingen te bereiken: samenstelling van een lijst met woningen waar het meeste behoefte aan is en het in de toekomst nog zorgvuldiger omgaan met de bouwlokaties en de invulling daarvan. Daar wil ik me kapot voor vechten, ook al maak ik me daardoor impopulair bij een deel van de bevolking. We moeten af van het amateurisme om per moment, zonder te kijken wat Texel in totaal nodig heeft, ons rijk te prijzen met het woord Voorkennis Het gerucht dat enkele ex- wethouders zich als gegadigde hebben gemeld en om die reden aan het plan hebben meegewerkt wordt door De Groot ontkend. „Dat is pertinent niet waar. In dit opzicht sta ik pal achter onze wet houders. Ik heb af en toe best pro blemen, met name met de Texels Belang-mensen in het college, maar ik zie hen aan voor eerlijke mensen. Ik wijs de gedachte van voorkennis van enkele personen af." Het opheffen als tweede woning van een aantal huizen in De Koog, lijkt voorlopig van de baan. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft in meerderheid uitgesproken dat de status tweede woning niet moet worden geregeld in het bestem mingsplan maar in de woonruim teverordening, zoals ook op Schiermonnikoog is gebeurd. Een groep bezitters van tweede woningen in De Koog, vertegen woordigd door Mr. P. Traudes, had voor dat laatste gepleit. Het college had de status tweede woning willen schrappen voor hui zen die enige tijd permanent be woond zijn geweest, dit om de zekerheid te hebben dat deze hui zen ook in de toekomst ten dienste van de volkshuisvesting zullen staan. Waardedaling Een tweede woning is echter veel meer waard dan een gewoon huis. Het ontnemen van de status bete kent dus waardedaling, wat voor de eigenaars reden was om in het In de nacht van zondag op maan dag is de spiegel van de auto van een Oudeschilder afgerukt. De wagen stond in de De Hout manstraat. De antenne van een auto aan de Vloedlijn in Den Burg moest het ook ontgelden. Langs de Bosrandweg viel dinsdag een 29-jarige Duitse toeriste van een paard. Ze kwam op haar rug terecht. Met assistentie van de politie werd ze uit het bos gehaald en in een ambulance naar het Ge- miniziekenhuis overgebracht. De aard van het letsel is niet bekend. Pas nu hebben b e w een brief aan Greenside geschreven met de mededeling dat de illegale hoed op het gebouw op het Stappeland in De Koog eraf moet. De vertra ging heeft te maken met de juridi sche adviezen die het college heeft ingewonnen alvorens in te grijpen. Wat nu is verzonden is een „voor nemen om aan te schrijven", be doeld om vast te stellen of de feiten die in het geding zijn, cor rect zijn verwoord. Greenside krijgt twee weken de tijd om daar op te reageren. Daarna volgt de eigenlijke aanschrijving met be stuursdwang waarin de termijn staat waarbinnen de bouw moet zijn teruggebracht in legale staat. Het college heeft overigens beslo ten een „hoed" van 3 meter breed, vier meter lang en 2,40 me ter hoog te accepteren door deze te beschouwen als een „onderge schikt" onderdeel van het ge bouw zoals men dat ook doet jegens schoorstenen en antennes. De huidige hoed meet echter 8x8x2.40 meter. (ADVERTENTIE) kader van de behandeling van het bestemmingsplan De Koog in het geweer te komen. Dat heeft nu dus succes gehad, aannemende dat het college het advies van de commissie zal over nemen. Voor zover het college het nu nog gewenst vindt het aantal tweede woningen later alsnog te rug te dringen, kan dat dus alleen door een wijziging van de woon ruimteverordening. Of en wanneer deze weg zal worden gevolgd, is nog niet duidelijk. Een bromfiets van een 16-jarige jongen uit Den Burg, verdween in de nacht van zaterdag op zondag. De eigenaar had de brommer (een groene Puch Maxi ter waarde van f1200,-) niet afgesloten achterge laten in de Warmoesstraat. Hij greep mis toen hij om 02.00 uur naar huis wilde rijden. Ook een in tegraalhelm van f300,- was ver dwenen. (ADVERTENTIE) Cjng Jttrlt a b4 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de en folders van: BAKKERS IJZERHANDEL (ADVERTENTIE) In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 17 april, worden de Texelse Couranten van 18 en 21 april gecombineerd. Deze gecombineerde krant zal verschijnen op donderdag 20 april. Advertenties voor deze krant kunnen uiterlijk dinsdag 18 april vóór 10 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1