Weekend BEZORGER Mooie tentoonstelling in Agrarisch Museum Film VOOR Agenda's TEXELSE2 COURANT oud Papier Disco-avond van 8 en 9 april 1995 - (palmpasen) Zomerschool senioren in teken van Thijsse Twee remmers Californiëweg Trois Couleurs: bleu Raadsvergadering Tweespalt college over brief CDA Radio Texel lQ(j. Geen herinrichting voor Klif Bromfietser gewond Tekst Theui tip bij de EC Schaftkeet opengebrokei Wij zoeken een M/V die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen de route: VRIJDAG 7 APRIL 1993 Museum-vrijwilliger Fer Kaczor leidt een gezelschap genodigden tijdens de opening langs de collectie arrestees. iFoto Frans Hopman) Hoewel het Agrarisch en Jutters Museum na de herfstvakantie dicht gaat, hebben de ongeveer dertig vrijwilligers er altijd wat te doen. Zo is ook de afgelopen win ter in de werkplaats, het depot, de stolp en het museum veel werk verzet. Het resultaat is sinds afgelopen weekend dagelijks te zien. Nieuw is de expositie „Van kinderwagen tot lijkkoets", die woensdag werd geopend. Het Waalder museum begon met een paar rijtuigen in een schuur, maar is in de loop der jaren aan zienlijk uitgebreid. „Toch zitten we nog te krap", meldde voorzitter Jaap Dekker woensdagmiddag. Het depot aan het Groenewegje zal daarom dit jaar worden uitge breid. Met planken die zijn vrijge komen bij de sloop van -hoe kan Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden inge laden. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 2. Beatrixlaan en Noordwester. het ook anders- de oude land bouwschool. In het depot bevin den zich attributen die momenteel niet in de sortering van het mu seum passen of nog moeten wor den opgeknapt. Af en toe worden ze van stof ont daan en weer opgepoetst, zoals het geval is met een aantal antieke wagens voor de nieuwe expositie. Het vervoer op het Texelse platte land uit vroeger dagen staat daar in centraal. Fraai is een collectie arreslees van,vóór 1920, allemaal uit Texels bezit verkregen. Eentje is bijvoorbeeld van Gerrit Geus, de vroegere wagenmaker uit De Waal. Het museum toont ook een bokkenwagen, ooit gebruikt door de gebroeders Van Heerwaarden uit de Gasthuisstraat, een melkkar van Jaap Schrama, een bakkers kar van Jan Zoetelief uit de Mo lenstraat en een oude petroleumkar, voor dit seizoen uit geleend door verzamelaar Henk Barhorst. Toelichting ovèr de tentoongestel de vervoermiddelen krijgen de be zoekers via een diaserie met Nederlands en Duits commentaar. Woensdag werd bekend dat Teso de dia-apparatuur zal sponsoren. Een andere bijdrage kreeg het mu seum van de firma Geus, die hout bewerkingsmachines gaf voor in de werkplaats. Misschien wel de fraaiste aan winst voor het nieuwe seizoen is de paardecaroussel uit 1786. Op gediept uit Zuidholland weliswaar, maar vroeger waren dergelijke werktuig ook op Texelse boerderij en in gebruik bij de bereiding van boter. De melk ging in koperen emmers en werd eerst een poosje in de molkenkelder gezet en daar na in houten tonnen. De melk bleef zo 36 of 48 uren staan. De boerin ging dan na of ze voldoen de gezuurd was. Daartoe zette ze een stokje in de room. Als dit rech top bleef staan, was de room ge schikt om te worden gekarnd. Daarna werd het karnpaard in de molen gespannen om z'n vele rondjes te lopen en de karnpols door de melk te draaien. Het dier kreeg een blindkap op, waarmee werd voorkomen dat het duizelig werd. Het karnen duurde 20-25 minuten. Dan kwam de door de karnpols opgewerkte boter boven. In het Agrarisch Museum ont breekt een paard, maar bezoekers kunnen zelf rondjes draaien; de caroussel draait nog zonder kra ken en piepen. Eind mei volgt nóg een expositie. Dan wordt in het kader van het Thijssejaar een deel van de stolp speciaal ingericht. In Time Out wordt op zaterdag van 20.00 tot 23.00 uur een disco ge houden voor kinderen van 12 tot en met 15 jaar. De toegang is gratis. Kerkdiensten zondag 9 april HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar De Waal: 9.30 u. ds. H.R. Betting. De Koog: 9 30 u. dhr. J. Wieten. Den Hoorn: 11.00 u. ds, H.R. Betting; m.m.v. kerkkoor Beusichem. Oosterend: 9.30 u. ds. H.K. Fibbe; m.m.v. Maartens Can- torij; uitz. via Radio Texel. Oudeschild: 11.00 u. ds. H.K. Fibba De Cocksdorp: 9.30 u. Oecumenische dienst in Herv. kerk; dhr B. Guiljam en dhr. A. Schraag. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. ds. Faber uit Kampen 19.00 u. ds. J.J.N. Wilmink. Oosterend: 10.00 u. ds. J.J.N. Wilmink. 19.30 u. ds. Fa ber uit Kampen. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend 10.00 en 16.00 u. dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg. 10.00 u. Palmzondagdienst met Zondagschool; uitz. via De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. 10.00 u. ds. J. Visser. 19.00 u. ds. J. Visser; Evang. dienst; uitz. via De Lichtboei. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: Za. 19.30 u. dameskoor; uitz. via De Lichtboei. Zo. 10.45 u. herenkoor; nevendienst en crèche. De Koog: zo. 9.30 u. woord-communiedienst. Oosterend: zo. 9.30 u. woord-communiedienst. De Cocksdorp: zo. 9.30 u. oec. palmpasenviering in N.H. kerk. JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „Streef naar het werkelijke leven." Wachttorenstudie: 11.20 u. „Vreest niet, kleine kudde." Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen. Dokter H. van Dijk, Kotterstraat 24, Oosterend, tele foon 18234. Consult uitsluitend na telefonische af spraak. Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging) Kruiswerk kop van Noord-Holland, afd. Texel. Voor dringende verpleegkundige thuiszorg in het weekend buiten de spreekuren: 02230-50150. Spreek uur verpleegkundige thuiszorg (iedere werkdag 13.00-14.00 uur), tel. 13241. Spreekuur jeugdgezond heidszorg (iedere werkdag 8.30-9.00 uur), tel. 13241. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreek uur zaterdag en zondag om 18.00 uur precies, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 14152. Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Stichting Thuiszorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is da gelijks open van 9.00 tot 17.00 uur Telefoon: tijdens kantooruren 22188; buiten kantooruren 12222. Bij spoedeisende gevallen: 06-11 •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 22188. "Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. •Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R van Oosten (particuliere praktijk), tel. 10605. •Tandheelkunde: Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die-tijd al leen voor spoedeisende gevallen. De Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) en het Open Leer centrum Texel houden een zomer school voor senioren. Het doel daarvan is 55-plussers vertrouwd te maken met het senioren- onderwijs. De activiteiten staan in het teken van het Thijssejaar. De cursus omvat vier dagen (10, 17, 24 en 31 mei), waarbij de och tenden worden gebruikt voor stu die en de middagen voor doe-activiteiten. Tussen de mid dag wordt een warme maaltijd ge bruikt in De Gollards. De cursus kost f92,-, inclusief maaltijden. In lichtingen bij Henk Snijders (SWOT), tel. 12696. Overzicht Op 10 mei wordt de ontstaansge schiedenis van Texel behandeld in EcoMare. Naast de tentoonstelling van Eric van Ommen worden be zoekjes gebracht aan historische plekjes op het eiland. Op 17 mei staan de lessen in De Buureton in het teken van leven en werk van Thijsse. Na de koffiepau ze volgt een lezing over en uitstap jes naar natuurmonumenten. Op 24 mei wordt in De Buureton een inleiding gehouden over plan- tenfamilies en worden planten ge- dermineerd. Op 31 mei discussiëren in De Buureton voor- en tegenstanders van toerisme in natuurgebieden. Aansluitend wordt een speciale Thijsse- fietsroute over Texel afgelegd. De gemeente gaat ƒ18.000,- uit trekken voor snelheidsremmende maatregelen op de Californiëweg. Dat bedrag is voor drie voorzienin gen. Voorlopig worden eerst eens twee aangelegd en gekeken wat het effect daarvan is. Is dat onvol doende, dan wordt alsnog de der de gemaakt. Het gaat om versmallingen, waar bij fietsers aan de zijkant wel on gehinderd kunnen doorrijden. Cinema Texel zal binnenkort alle drie de films uit de serie Trois Couleurs van Kyslowski vertonen. Drie meesterwer ken die als drieluik de film carrière van deze grote, in Frankrijk wonende. Poolse ci neast moeten afsluiten. De eerste van de drie is BLEU. De films gaan over bijzondere relaties tussen mensen die el kaar door toevallige omstan digheden leren kennen. En over hoe een enkel individu door een bepaalde gebeurte nis helemaal kan veranderen. Een auto raast over de weg en slaat te pletter tegen een boom. De vrouw overleeft het ongelulc. Haar man, een be roemd componist, en haar dochter niet. Ze besluit al hun bezittingen te verkopen en het laatste muziekstuk van de componist verdwijnt in de vuilnisbak. Ze verlaat haar minnaar, sluit de deuren van het kille landhuis achter zich en begint een ano niem bestaan in een volks buurt in Parijs. Hier komt ze in aanraking met angst en een zaamheid. Ze begint de we reld met hele andere ogen te zien en krijgt interesse voor al ledaagse dingen. Echter, de muziek in haar hoofd doet haar het verleden niet verge ten. De fluitist voor het huis zorgt voor nieuwe inspiratie. Als haar minnaar weer op duikt, blijkt dat hij bezig is het muziekstuk van de overleden componist te bewerken. Hij speelt haar enkele stukken voor. Meer en meer beseft ze dat muziek haar leven is en begint ze koortsachtig noten op papier te zetten. Wie was eigenlijk de grote com ponist??? TROIS COULEURS BLEU, di en wo 21.15 uur DUMP EN DUMPER, do t/m ma 19.00 en 21.15 uur, di en wo 19.00 uur. Deze doldwa ze komedie wordt nog een weekje geprolongeerd, om dat er nog niet genoeg gela chen wordt op Texel... THE PAGE MASTER, een bij zonder leuke, gespeelde animatie-film, geheel Neder lands gesproken, met Macau- ly 'Home Alone' Culkin in de hoofdrol voor de jeugd op za, zo en wo om 14.00 uur Vrijdag 7 april Van 13.30 tot 16.30 houdt atelier de Witte Engel in de Warmoesstraat open huis voor handwerksters en ande re belangstellenden. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Dumb and Dumber". In de Gereformeerde kerk van Den Burg wordt een bazaar gehouden, aanvang 19.00 uur. Rad van Avontuur (met als prijzen o.a. een rondvlucht, dekbed en waardebonnen) tal van spelletjes voor kinderen en verkoop van tweedehands artikelen. De MAB-club houdt om 20.00 uur algemene ledenvergade ring in het clubhuis, Hoofd weg 35. In jeugdherberg Panorama wordt opgetreden door het Vlaamse kinderkoor „De Pan- doertjes" met liedjes uit het repertoire van Herman van Veen en Kinderen voor Kinde ren; 20.00 uur. Toegang vrij. Zaterdag 8 april Van 9.00 tot 17.00 uur wordt tegenover het voetbalveld van Den Hoorn rommeltjesmarkt gehouden ten bate van de restauratie van het Hoornder kerkje. De gymverenigingen houden in 't Skiltje te Oudeschild springwedstrijden van 9.00 tot 16.00 uur. Prijsuitreiking om 16.15 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Dumb and Dumber" en om 14.00 uur „The Pagemaker". In dorpshuis De Bijenkorf wordt een jubileum fototen toonstelling gehouden, ver zorgd door de Historische Vereniging. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal wordt een bingo avond gehouden; 20.00 uur. De jeugdraad van GVT orga niseert een nachtspel. Kinde ren van groep 7 en 8 moeten zich om 21.30 uur verzamelen in de Beatrixzaal. Dansclub Madira geeft in de schouwburgzaal van De Lin deboom een dansavond; 20.30 uur. In Time Out (Ouwe ULO) is van 20.00 tot- 23.00 uur disco voor jeugd van 12 tm 15 jaar. De toneelvoorstelling van „Sporen" uit Amsterdam die in Cinema Texel zou worden gehouden, gaat niet door. Zondag 9 april In manege Akenburg heeft de finale plaats van de wedstrij den om de Jaap de Graaf- bokaal. Om 9.00 uur aanvang dressuur; 14.30 uur vaardig- heidsproef en om 16.30 uur prijsuitreiking. Om 12.45 uur vertrekt vanaf de Schoonoordsingel de Palmpaasoptocht van Den Burg. Om 12.15 uur vertrekt vanaf het Eierlandsche Huis de Palmpaasoptocht van De Cocksdorp. Tussen 13.00 en 15.00 uur verzorgt radio Texel een pro gramma over de Amsterdam se „hongerkinderen" die in de oorlog op Texel verbleven. Te rugblik op de reünie van Amsterdammertjes die in 1985 op Texel werd ge houden. Een gelegenheidskoor zingt in de R.K. kerk van Den Burg de Mattheuspassion van Johan G. Künhausen, aanvang 19.30 uur. Maandag 10 april Vandaag beginnen op de Vlie- hors schietoefeningen van de cavalerie (tot en met don derdag). In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur and Dumber". In het zaaltje bij de DooJ zinde kerk begint om uur een Leerhuisbijeenkc L. Evers spreekt over del van de week: „Leviticus if 15". Vrije toegang voor J Het CNV houdt ledenverJ ring in De Poort bij de Gel meerde kerk. OnderJ gezondheidszorg in de komst. Na de pauze vi Govert van Noort over arcf logie op Texel. In verband met het 25 bestaan van Cocky's Kei Ion, begint om 20.00 uuJ feestelijke show in T Stappeland-hal. medewerl van Marco Borsato, T dansers, illusionist Hans)! Diverse mode- en kapsel sentaties. Dinsdag 11 april In Cinema Texel draait 19.00 uur „Dumb and ber" en om 21.15 uur Couleurs: bleu". il, 4 iou 1 De Doopsgezinde Zusterklxxx heeft in het zaaltje bijl Doopsgezinde kerk paasmaaltijd; 19.00 uur. In de N.H. kerk van Ooster verzorgt een gelegenhel koor de tweede uitvoering! de Mattheus-passion vanl han G. Künhausen 19.30lhad ■je h De afdeling stamboomoalaror zoek van de Historische Vpou niging Texel komt om 2C| uur bijeen in d'Ouwe Ook niet-leden zijn welkoi Hoogwater te Oudescl Vr. Za. Zo. Ma. Di. 7 8 9 10 11 Wo. 12 Do. 13 Vr. 14 0.17 en 12.4 1.00 en 13.11 2.00 en 14.21 3.00 en 1 5.5 4.57 en 17.5| 6.24 en 19.1 7.24 en 2O.0| 8.35 en 20.! Aan het strand is het ongeveer eel eerder hoog water De zon komt 9l op om 6.56 en gaat onder om 'M u., 8 april eerste kwartier, 9| doodtij. I ai |h v ho >r s De Texelse gemeenteraad houdt dinsdag een openbare vergade ring, aanvang 19.30 uur. De agenda is als volgt: 1. Opening 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raadsvergadering de dato 14 maart 1995. 4. Vaststelling Winkelsluitings verordening. 5. Aanpassing verordeningen aan de Algemene wet bestuursrecht. 6. Wijziging speelautomatenhal- lenverordening Het CDA heeft het college een brief gestuurd over de caravan- problematiek. De partij wil dat eigenaars van toercaravans een ontheffing krijgen om hun eigen dom op hun erf te plaatsen. Hier over is het college van b en w verdeeld. De wethouders Eelman en Poster zijn het met het CDA eens. De fractie meent dat caravaneige naars rustig in de gelegenheid moeten worden gesteld om hun vakantie-onderkomen in te pakken voor ze op reis gaan. Tegen ver huur moet echter wel streng wor den opgetreden. Wethouder Schilling en de burge meester (die bij een dergelijke uit slag als voorzitter de doorslag gevende stem heeft) vinden ech ter dat het huidige beleid soepel genoeg is. In veel gevallen wordt namelijk contact gezocht met de caravaneigenaar en als die ver klaart dat hij binnen korte tijd op vakantie gaat, wordt niet tot aan schrijving over gegaan. „Het ge beurt maar een enkele keer dat iemand onterecht een brief krijgt en dat lost zich dan ook wel weer op", aldus een woordvoerder. Op zondag tussen 13.00 en 15.00 uur wordt „Nieuwtjes en achter gronden" uitgezonden. Max Kok is in gesprek met mensen die de uthentieke opname hebben ver zorgd van de reünie van de vijf honderd Amsterdammertjes die tijdens de oorlogsjaren enige tijd op Texel verbleven. Deze uitzen ding werd uitgezonden op 11 mei 1985 via De Lichtboei. 7. Wijziging speelautomaten- beleid 8. Educatieve activiteiten Thijs sejaar 9. Voorbereidingsbesluit ten behoeve van het bouwplan van: de fa. Gebroeders Stark voor het plaatsen van een schuur aan de Vuurtoren- weg 54 te De Cocksdorp 10. Bedrijfsregio 11Herstelwerkzaamheden Ne derlands Hervormde Kerk te De Waal 12. Investeringen De Bolder 13. Overzicht post onvoorziene uitgaven 14. a. Ingekomen stukken b. Mededelingen 15. Rondvraag. 16. Sluiting. De uit verschillende agendapun ten voortvloeiende besluiten tot wijziging van de begroting liggen voor een ieder ter inzage (ge meentehuis, kamer 003) en zijn algemeen verkrijgbaar. Een herinrichting van Klif in Den Hoorn zit er op korte termijn niet in. De kosten bedragen namelijk zo'n f170.000,-. Om Klif qua parkeervakken te re organiseren is f48.000,- nodig. Het college heeft laten uitzoeken of voor een beetje meer geld niet de hele straat gelijk kan worden aangepakt. Dat blijkt echter toch wat duurder dan gedacht. De raad zal nu worden gevraagd toch maar die f48.000,- beschik baar te stellen. Het geld moet uit de algemene reserve komen. Gaat de raad accoord, dan kunnen de werkzaamheden waarschijnlijk nog dit jaar worden gestart. Een 16-jarige jongen uit Den Burg werd woensdagavond omstreeks 20.00 uur gewond, toen hij op het kruispunt Pontweg-Pijpersdijk werd aangereden door een auto mobilist (41) uit De Koog. De automobilist reed op de Pont- weg in noordelijke richting. In de zelfde richting reed op het fietspad rechts de bromfietser, die geen vrije doorgang kreeg toen de automobilist rechtsaf sloeg om de Pijpersdijk op te rijden. De jongen klapte tegen de auto en moest zich met letsel aan de rechterknie onder doktersbehandeling stellen. Zijn bromfiets werd totaal ver nield. De auto liep deuken op Het liedje „Laat me los Wolther Kroes op een van Texelaar Theun de Wt is door de EO deze weel kozen als „alarmschijf' single is vanaf zaterdag eilandelijke muziekzaker koop en wordt nu al entho ast gedraaid in diw horeca-etablissementen. In de nacht van woensdag ingebroken in een schaftkefeel de kruising Leemkuil-Haft iar weg, eigendom van een bed'liij k Dedemsvaart. De dader forceerde een de. nam een telefoonoplaadapp mee ter waarde van f400,-. Waalderweg, Ongeren. Meye tebos, Burgerdijk, Tien hoven, Oosterenderweg, gen, Westerboersweg, Eendt kooiweg, Harkenbuurt, Koningsweg. Hier wonen ongeveer 53 abonnees. Het bezorgen is het eenvoui voor iemand die in deze on^a' ving woont. De kranten moeten dinsdag vrijdag even na 15.00 uur in os drukkerij aan de Warmoes straat worden afgehaaJd. Geïnteresseerden kunnen nadere inlichtingen terecht bij receptie van de drukkerij. Uitgeverij Langeveld en de Parkstraat 10. Den Telefoon 02220 Fax 02220 - 14111 ber

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2