jGroeneplaats is dood plein )orpscommissie Den Burg op zoek naar identiteit 5) In dertig jaar kan veel veranderen... rffTTrrr Jubilarissen bij Texelse brandweer Videofilm „Den Burg 1966" TEXELSE tj COURANT IWielerseizoen snel van start Bijscholing v vollevbalarbit voor folleybalarbiters Japanse avond Ondernemers verloten ambachtsprodukten NEE HOOR!!!"3E STOORT NIET, IK ZirT.UT.EH ...NOU Oflü DE NET EEN L'ybT TE MAKEN MET BEVRODING.TH'JSSEN, ZAKEN DiE 0*/ER 50 DAAR f \HET SLUITEN Vfill CRLLUm t herdacht moeten voorden J |iri de wintermaanden. ECOMARE wind- ^hIV^N- molen PLfiN DE ^Jl 1 OPRU- GROPPFN, I AKÊ VSO /f-VVlV UON DOT 500RT J Palmpasen Tevoko volleybal Een vooruitziende blik Eilandcompetitie volleybal Springwedstrijden in gymzaal Skiltje april 6 na Bun VRIJDAG 7 APRIL 1995 Vï rhuij kem dorpscommissie van Den Burg prichting heeft zijn draai nog helemaal gevonden. Dat )k uit een vergadering met een rk uitgedund) college van b en lie dinsdagavond in d'Ouwe werd gehouden. De bijeen- ist deed in geen enkel opzicht ken aan die met de commis- jn de buitendorpen. Bakker (Hemal, die de voor- lasdirsrol op zich nam, gaf aan dat ofologingen om in Den Burg weer dorpscommissie van de grond rijgen moeizaam verlopen. Zijn rlopige bestuur wordt gevormd r Anne Bijlsma, Riet Veenen- Ruud Nooij, Dik Haker en lin Jas. Burgemeester Van ^pard had alleen wethouder Ier bij zich, maar compenseer- |e afwezigheid van zijn overige igeleden met een sterke amb le delegatie. Hij gaf aan dat de ascommissie i.o. con tactper- en moet zien te vinden in de ren om een spreekbuis voor Den Burg te kunnen worden. Rolschaatsbaan punten die door de commissie bespreking waren aangedra- weken in alle opzichten af die in de buitendorpen. „Daar It het over concrete zaken als hen en lantaarnpalen. U komt zaken waar veel méér instan- bij betrokken zijn dan alleen dorpscommissie." voorbeeld van de nog niet erg :roomlijnde werking van de imissie noemde de burge- ister de „ramp". Deze rol- iatsbaan bezorgde bij d'Ouwe teveel geluidsoverlast, waarop lemeente de dorpscommissie g of zij een betere plaats voor gevaarte wist en eventueel ■onenden daarover wilde pol- „U kaatste de bal meteen te met de vraag wat u daar mee ist. In andere dorpen waren ze een concreet plan gekomen ir wij dan weer mee verder lat...." [ker gaf aan dat de dorpscom- ie van Den Burg gewoon nog zover is. „Wij kunnen nog niet len of iets in het 'algemeen mg is. Het Is al moeilijk om isen te vinden die zitting willen in. Als wij onze kop boven 3u^rt Rikkenberg is jeugdwinnaar irden van de eerste wielerrit dit seizoen. De zes renners aan de start verschenen, re- ov§t een boeiende koers. Rikken- versloeg Erwin Goënga in de r' ftdsprint. Robert Jan Appel jJ,Bid derde. [de senioren in de B-poule ver- J Piet Eelman in de eindsprint Huisman. Otto Goënga, die 'r het eerst een wedstrijd op de lerbaan reed, werd derde. Jordi te liet de rest van de rijders in ri-poule ruim achter zich. Van ichtervolgers was Theo Boom melste. Vrijdag staat de eerste rit op het programma. Het par rs loopt vanaf de wielerbaan de Hogeberg en heeft een )te van 6,5 kilometer. ■porthal Ons Genoegen wordt irdag een bijscholingscursus louden voor volleybalscheids- hters. De lessen worden ver- 9d door Jaap Nijhuis uit lanadorp. Tevens worden de di va's uitgereikt aan de geslaag- van de recentelijk gehouden eidsrechtercursus. De cur- en worden om 9.30 uur in de rtrial verwacht. plattelandsvrouw en, afdeling sluiten donderdag 13 april h seizoen af met een Japanse 'od. Aanmelden kan alleen nog 'daag bij Tlne Vlas (12255) of |Bruin ((12158). avond wordt verzorgt door het "Paar Kaljee uit Alkmaar. Zij Ponstreren o.a. de theeceremo- ef' zijn hapjes en dia's van lan. ens wordt een kleine ten- nstelling gehouden van de re- aten van de diverse cursussen afgelopen jaar zijn gevolgd, bijeenkomst is in de LBO- tine, aanvang 20.00 uur. 'aaier. Door inruil van de oude "et bijleggen van f\ 2.000,- de gemeente een nieuwe 'ewielige maaier aanschaffen. het maaiveld uitsteken zijn we bin nen driekwart jaar afgebrand en dan hebben we wéér geen dorps commissie in Den Burg." Overigens wordt de ramp momen teel in afwachting van een defini tieve lokatie in het weekend op de Groeneplaats toegelaten. Tegelpad De verkeersproblemen die op de agenda stonden werden door de commissieleden uit eigen ervaring aangekaart. Zo gaf Bijlsma aan dat het tegelpad van de Bernhardlaan van slechte kwaliteit is en dat de bomen in de Gasthuisstraat zoda nig zijn geplaatst dat moeders met kinder wagens noodgedwongen over de weg moeten. Dik Haker klaagde over de hoge snelheid waarmee automobilisten nog steeds over het Schilderend rijden, ondanks de remmende maatrege len. „Voor fietsers staat geen pad aangegeven. Die worden zó over geleverd aan het blik." Van Rap- pard merkte op dat een fietsstrook een schijnveiligheid biedt, want daar mogen automobilisten vrije lijk overheen rijden. „Bovendien is de weg daar met breed genoeg voor." Wel beloofde hij bij de poli tie aan te dringen op meer snel heidscontroles. De oversteek Burdetstraat-Bernhardlaan is voor voetgangers lastig. Die situatie wordt door de dorpscommissie samen met directeur Piet Plug van Gemeentewerken nader bekeken. De Groeneplaats is een dood plein waar je uit je vel waait. Met die opmerkingen drong de dorpscom missie bij het college aan op verle vendiging. Zowel Poster als Van Rappard erkenden dat de kantoor panden niet voor een vrolijke aan blik zorgden. „Het raadhuis is in dat opzicht op die plek natuurlijk heleméól een ramp", verzuchtte de burgemeester. Alle hoop lijkt gevestigd op familie Stiekema, die De "Lindeboom nieuw leven gaat inblazen. Zij hebben gepolst of ze eventueel ook een deel van het plein als terras mogen gebruiken. Daar staat de gemeente niet on welwillend tegenover. De Lindeboom zal tevens weer als podiumvoorziening dienst doen. De gemeente draagt bij aan de iso latie van de zaal. Dat betekent echter niet dat De Koninghal voortaan uit beeld is. Als er voor evenementen méér animo is dan in De Lindeboom past blijft deze accommodatie beschikbaar. Folkloristische evenementen als luilak en de meierblis moeten blij ven voortbestaan. En dat zonder al te veel bemoeienis van de ge meente, vindt de dorpscommissie. Van Rappard beaamde dit met de kanttekening dat in een tijd waarin accuzuur en batterijen apart wor den ingezameld geen autobanden en afgewerkte olie meer op een vreugdevuur kunnen worden ge gooid. „Dat heeft niets te maken met traditie, maar alles met het milieu." Uit handen van burgemeester Van Rappard kregen Ab Witte, Manus Banda, Paul Eelman en Piet Roeper (op de foto van links naar rechts) een onder scheiding wegens hun 25-jarig dienstverband met de brandweer. De uitreiking was onderdeel van een welge meende huldiging. Een kwart eeuw bij de brandweer is niets niks, temeer daar deze taak heel wat meer inhoudt dan in het verleden. Was het vroeger alleen brandblussen, tegenwoordig moeten de brandweermensen met inzet en kennis ook hun mannetje staan op het gebied van ram penbestrijding, hulpverlening bij verkeersongelukken, optre den bij ongelukken met che micaliën, etc. Van de vier jubilarissen zijn er drie „bevel voerend" en dragen dus extra verantwoordelijkheid. De hul diging was onderdeel van de jaarvergadering, die het korps hield in grand café De Kelder. In de jaren zestig werden in op dracht van de Nederlandse Blin- denbond op talloze plaatsen in Nederland films gemaakt, waarbij vooral de inwoners in beeld kwa men. Later werden die films in za len vertoond. De belangstelling daarvoor was altijd groot want vooral in die tijd was er niets leu kers dan jezelf en bekenden op de film te zien. de baten voor de blin- denbond bestonden uit de entree gelden en bij de vertoning werd ook gepoogd donateurs te werven. In 1966 liet de blindenbond ook van verschillende dorpen op Texel films maken. Van Den Burg werd een reportage van drie kwartier vervaardigd en die is nu als video band voor f39,90 te koop bij Film club Nauta CD in de Weverstraat in Den Burg. Nauta heeft het re productierecht gekocht van Peter Knijn Videoproducties in Opmeer, die de Blindenbondfilms destijds in handen heeft gekregen. Pretentieloos De film „Den Burg 1966" is geen documentaire die volgens de rege len der kunst is gemaakt. De ci neasten, die met eenvoudige 8 mm-apparatuur werkten, richtten hun camera op haast alles wat ze tegenkwamen, vooral op mensen. Aan zit geen kop of staart, titels ontbreken, logisch verband, laat staan een verhaal, zit er niet in. Er werd bewust pretentieloos ge werkt. Het ging om niets anders dan beelden die zoveel mogelijk belangstelling zouden krijgen van de plaatselijke bevolking. 1966 is niet echt lang geleden. Texel was de oorlog al lang te bo ven, Teso voer al enkele jaren met rij op/rij af veerponten op het Horntje en het toerisme was bijna even druk als nu, zij het slechts gedurende een korte periode in de zomer. Maar de Texelaars van toen zien er nu heel anders uit. De derti gers zijn zestigers geworden. De kleuters hebben nu zelf opgegroei de kinderen en onthutsend veel Texelaars zijn reeds lang overle den. Kijken en vergelijken Het kijken naar al die figuren is op windend, ontroerend en verras send, vooral als je er met meerdere mensen van uiteenlo pende leeftijd tegelijk naar kijkt. Je ziet het toenmalige college van b en w (burgemeester de Koning en de wethouders Hin en Roeper) vergaderen in het oude noodraad- huis aan de Parkstraat, Teso- medewerkers die nu merendeels in de VUT zitten, gemeenteambte naren (Donia, Pansier, Oosterha ven, Bosma, Stam, Oskam) die nog zonder automatisering achter grote schrijfmachines zitten. Scholen De cineasten bezochten alle scho len van Den Burg, wat beelden opleverde van zuster Maris Stella in de naar haar genoemde kleuter school, juffrouw Soewito van de Woelige Hoek, de hoofden Veld huis, Bakker, Luyckx en Giliamse van de vier lagere scholen. Ook hun collega's verschijnen voor de camera en vooral grote drommen leerlingen, veelal in close up, zodat je goed kunt zien wie het zijn. Speciaal voor de film werd destijds een optocht georgani seerd waarin brandweer, padvin derij, gidsendrumband, sportclubs en andere verenigingen meelopen. Ook werd een kijkje genomen in bedrijven zoals een bakkerij (Snik) snackbar (Swarthof), bloemisterij (Hin; Huisman) of timmerwerk plaats (De Porto en De Jong). In de gymzaal bij de Thijsseschool zie je Dick van Heerwaarden, Jaap Mets en andere leden van de stoere her- enploeg van GVT op de lange mat oefenen onder leiding van Ger Praamstra. Straat Het meeste materiaal is echter zo maar op straat opgenomen: men sen zittend, wandelend en werkend in en om huis: M.S. Lan- geveld, Lena van Heerwaarden, Willem Witte („Sinterklaas"), Aad Bakker, Jaap („Tijl") Boon, ome Bram Vermeulen, Adriaan de Wilt, Peter van Heerwaarden als jonge groenteman, Keijzer de metselaar, Aal Geus en haar moeder, het echtpaar Huizinga van De Smul- pot, de wachtmeesters Michel en Ottens, etc. Kennelijk in de veron derstelling dat het Texelaars waren werd ook menige toerist gefilmd, waarmee is verklaard dat sommi ge geportretteerden niet meer zijn thuis te brengen. Nauta CD wil uiteraard zoveel mo gelijk banden verkopen en veroor zaakte daarom gisteren publiciteit door het eerste exemplaar van de videoband in aanwezigheid van de pers te overhandigen aan burge meester Ridder van Rappard. Die had de film tevoren al gezien, maar omdat hij geen Texelse achter grond heeft was het feest van her kenning aan hem grotendeels was voorbij gegaan. Wel was hem op gevallen dat het dorpsbeeld in die dertig jaar vrij ingrijpend is veran derd, helaas niet alleen in gunstige zin. Beeld uit de zestiger jaren. Kapper Piet Uitgeest In de deuropenina van zijn zaak Zijn pand maakte deel uit van het ..raaksje de huizenrij die plaats moest maken voor het raadhuis. Vier ambachtelijke speciaalzaken die begin dit jaar een spaarzege- lactie zijn gestart, bezorgden me vrouw Elizabeth Cijs uit Den Burg vrijdag een onverwachte meeval ler. Als winnaar van de kwartaa lactie kreeg ze een mand met f250,- aan produkten thuisbe zorgd en een waardebon ter waar de van hetzelfde bedrag. De deelnemende ondernemers, groenteman Erik van Etten, slager Joop Schiphorst, bloemist Bert van der Wal en banketbakkers Ro nald en Dirk Biesboer toonden zich tevreden over het verloop van de actie. Klanten konden voor elk tientje dat ze besteedden in hun zaken een spaarzegel op de kaart bijplakken. Tot nog toe werden 400 kaarten van twintig zegels in geleverd. Een respons waarop de initiatiefnemers niet hadden gere kend. „De actie is een aardigheidje voor de klanten en voor ons een manier om onze speciaalzaken on der de aandacht te brengen van de Texelaars." Met de loterij geven de middenstanders tegengas aan ac ties van grootwinkelbedrijven. Klanten wier spaarkaarten nog niet vol zijn of ingeleverd hoeven niet te wanhopen. Eind juni trekt notaris Jan Dogger opnieuw een winnend lot, dat weer goed zal zijn voor een mand vol lekkers. Schaftwagen. De gemeentelijke schaftwagen, die al is afgeschre ven, verkeerd in dermate slechte staat dat sloop noodzakelijk is. Voor ƒ20.000,- wordt een nieuwe gekocht. -» i 1 DINGEN r In De Waal wordt zondag de palm pasenoptocht gelopen. De stoet wordt voorafgegaan door het Ko ninklijk Texels Fanfarekorps. De optocht start om 13.45 uur vanaf de Redmer IJskaschool. De Waal der jeugd kan op zondag eerste paasdag paaseieren zoeken. Om 12.00 uur verzamelt de jeugd zich bij school. Wegens omstandighe den gaat de palmpaasoptocht die zondagmorgen in De Koog zou worden gehouden niet door. Sporthal Ons Genoegen Zaterdag 8 april 1995: Zaaldienst Tevoko Heren 2 13.30 u. Tevoko 3-Tevoko 2 16.30 u. Tevoko 2-Tevoko 3 13.30 u. Smash 68-Tevoko 3 15.00 u. Tevoko 1-Tevoko 2 13.30 u. Tevoko 1-VCJ 94 1 Kermis valt eigenlijk ook onder fol klore. Het was van oudsher gekop peld aan het inwijdingsfeest van de kerk. „Dus in Den Burg. Maar wegens geluidsoverlast en de her inrichting van het plein is de ker mis verplaatst naar De Koog. Is er een kans dat het evenement ooit weer naar Den Burg wordt ge haald", wilde Bakker weten. Vol gens Ger Praamstra van afdeling Welzijn had geluidsoverlast niets te maken met de verplaatsing. „De meeste ambtenaren namen rond die tijd gewoon een dag of wat vrij." Omdat iedereen tevre den is met de standplaats in De Koog wordt die gehandhaafd. Markten Als de Thijssemarkt een succes wordt wil de dorpscommissie pro beren in het voorseizoen meer avondmarkten te houden. Eerdere initiatieven faalden. Het voorstel om af en toe een openluchtconcert toe te staan, bij voorbeeld in het zwembad, kan volgens de gemeente worden in gewilligd als wordt voldaan aan de openbare orde-regels. Bijlsma gaf aan dat de EcoKar, waarmee huishoudelijk chemisch afval wordt opgehaald, veel te snel doorrijdt voor veel ouderen. „En de meeste jongeren zijn aan het werk als het ding langkomt." Het was voor Piet Plug de eerste klacht over de inzameling. Hij wees erop dat het afval ook kan worden ingeleverd bij gemeente werken en De Hamster. Ruud Nooij vroeg of de dorpscom missie van Den Burg ook een con venant met de gemeente moet ondertekenen waarbij bevoegdhe den en de verhouding met de ge meente worden geregeld. „Vorig jaar mei is besloten dat we een jaar proef zouden draaien. De tijd is bijna om en ons groepje is er al leen maar kleiner op geworden." Burgemeester Van Rappard gaf aan dat de gemeente geen haast heeft en dat het convenant best even kan wachten. Lichtpuntje voor de dorpscommissie is de en quête die tijdens de open dag in d'Ouwe Ulo is gehouden. Daarop hebben vijf mensen die mee willen helpen zich gemeld. Het meren deel van de geënquetteerden vindt het belangrijk dat Den Burg een eigen dorpscommissie krijgt. Programma dinsdag 11 april Veld A mannen: 18.30 u. Autocentr.-Super Tatenh. 1 19.15 u. ABN/Amro-Tatenhove 1DGM 20.00 u. DGM-Meubelh. Texel ABN 20.45 u. Balcken-Paal 9 Meubelh. T. 21.30 u. Paal 28-Kobeko Paal 9 22.15 u. Cocky's-Uriot Kobeko Veld B mannen en vrouwen: 18.30 u. Fitt-Gr. Slock 2 Pilaar 19.15 u. Graaf Sp.-Pilaar Fitt 20.00 u. Durper Dr.-Vespert. Eierl.H. 20.45 u. Westerl.-Eierl.H. Drup 21.30 u. Haarstudio-Leydek. 7 Prov. 22.15 u. 7 Prov.-Nioz Leydek. Veld C vrouwen: 18.30 u. Smash-Wiersma An. Slock 19.15 u. Slock-Schiphorst Wiersma 20.00 u. Bosma-Timmers B. Schiph. 20.45 u. TopTien-Rival Timmers 21.30 u. Visser B.-Zeilmakerij Toptien 22.15 u. Slag. lepe-Vlier Visser B. Wedstrijdleiding: Frans en Guus, tel. 14171. Ontwateringscontainers. De ge meente gaat voor ƒ16.000,- nieu we ontwateringscontainers aanschaffen. Deze worden ge bruikt voor het indikken van het vloeibare slib dat uit straatkolken en vetvangers bij horecagelegen heden wordt gehaald. Door deze methode kan worden bespaard op de stortkosten van het uiteindelij ke overblijfsel. Morgen zijn in Oudeschild de jaar lijkse springwedstrijden van de Texelse gymnastiekclubs. Van 's 9.00 tot 16.00 uur wordt gestre den om de verenigings- wisselbokaal, die nu nog in han den is van SV Cocksdorp. Een paar honderd jongens en meisjes komen in actie op drie onderdelen: kast, mini-tramp en lange mat. Eerst komen de kinderen van 6-8 jaar aan bod, daarna 8-10, 10-12 en tenslotte 12-16 jaar. De prijsui treiking is om 16.15 uur. H2 H2 D2 D1 JB Omringd door ondernemers verricht notaris Jan Dogger de trekking van de eerste spaarzegelactie. (Foto Gerard TimmarmanI

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5