)ver de Russenoorlog is alles nog niet verteld opstand museum |Georgische ederom in Jan van der Pijl zag hel losbreken i „Tussen twee vuren" jeugdboek Russenoorlog eruitgave Sondermeldun Texel" Nach roems ok! TEXELSE f couRANT igboeken in blad Mist. Vereniging Oorlog is geen kwestie van al leen maar goeie en slechte men sen. In dit boek wil ik graag het andere gezicht van de vijand laten zien." In Jussen twee vuren" schetst jeugdboekenschrijver Theo Hoogstraaten de avonturen van twee Amsterdammertjes die tijdens Russenoorlog in hoeve De Oorsprong zijn ondergebracht. De gebeurtenissen die de histori cus beschrijft hebben niet alle maal in het echt plaatsgevonden. Hij baseert zich op enkele be staande boeken en getuigen verslagen. De belevenissen van zijn oom Gerrit Hoogstraten, een verzetsman die in de oorlog in Zij- persluis bij een vergeldingsactie door de bezetters werd gedood, inspireerde hem tot zijn schrijven. De oom wordt in het boek een Duitse jachtvlieger Werner en komt sympathiek over. De soldaat komt tot inkeer en deserteert. Zijn belevenissen en die van de Amsterdammertjes spelen zich af in het decor van de opstand der Georgiërs. Hoewel in voor de jeugd begrijpe lijke taal, heeft Hoogstraaten het niet alleen als kinderboek bedoeld. „Het is voor iedereen leesbaar." Uitgeverij Sjaloom verspreidde het boekwerkje door het hele land, zo dat de Russenoorlog zeker onder de jeugd aan bekendheid zal win nen. Nog voor de presentatie van het kinderboek gistermorgen in het Juttersmuseum, had de jeugd van de Bruinvisschool zich er al in ver diept. De leerlingen en juf Ria Vis ser waren uitgenodigd bij de plechtigheid. Het boek was op school behandeld en de tekenin gen ze er over hadden gemaakt, hingen aan de muur. Ester Boon en Bas van Schoonhoven lazen vlekkeloos passages voor. De presentatie werd ook bijge woond door Dorie, Ria, Lottie en Wil Dijkstra, die vijftig jaar geleden op Texel kwamen om aan te ster ken. „Toen was ik een mager vent je en nu ben ik een dikke man geworden. De goede zorgen van de Texelaars hebben daaraan bij gedragen", aldus Wil Dijkstra (56). Uit hun goedkeurende blikken leid de de schrijver af dat hij de beleve- Spang werden we hartelijk ont vangen op St. Isodorushoeve. Vandaar ben ik naar dokter Renout in Oosterend gegaan. Die heeft met een pincet geprobeerd een scherf uit mijn ene been te halen, maar dat mocht niet lukken." nissen waarheidsgetrouw had beschreven. Twee weken geleden kwam hij er bij toeval achter dat de dood van zijn oom indirect te maken had met de Russenoorlog. De moord was een vergelding voor de sabo tage van een brug om transport van Duitse soldaten en materieel naar het eiland te voorkomen. Tipgeld. Henk Gieze uit De Cocksdorp looft een beloning uit voor degene die aanwijzingen heeft die hem of de politie op het spoor zet van de vandalen die af gelopen weekend spullen van hem hebben vernield. De schade be draagt circa 1.500,-. Tien procent daarvan is degene met de gouden tip. Gieze is te bereiken onder tele foonnummer 11292. daarvan is voor degene met de gouden tip. Gieze is te bereiken onder telefoonnummer 11292. De Amsterdammertjes Dorie, Ria, Lottie en Wil Dijkstra lo geerden in de oorlog bij de fa milie Klaas Tuinder in Oudeschild en bij de familie Gerard Koorn in Den Burg. Toen ze tien jaar geleden naar Texel kwamen voor de grote reünie tekende Bert Koning het volgende verhaal van hen op: De meeste Amsterdammert jes die in Oudeschild aankwa men vonden direct een pleeggezin, maar uiteindelijk bleven er op de havennog zo'n 70 over. Moeder Tuinder, nog steeds zonder, besloot er zelf maar één te benaderen. „We werden op ons voorkomen uitgezocht." Dorie stapte op moeder Tuinder af. „Mag ik bij u in huis. Maar ik heb m'n moeder beloofd dat ik niet bij m'n broertje vandaan mag." Moeder Tuinder: „Dat begriep ik ok wel hoor. Laat dat broertje maar meekomen." En zo togen we met z'n vieren naar de Ruijterstraat. Thuis werd al gauw duidelijk dat de kinderen katholiek wa ren. „Tjee, dear benne ze nach roems okl Naja, het ken niks skele wat jullie benne, allien ken ik jullie niet zo'n opvoe ding geven als jullie thuus wend benne." Maar Trijntje werd toch voor raad en daad naar meneer pastoor ge stuurd... stig uit de vernieuwde uitgave van het boek „Sondermeldung Texel, opstand der Georgiërs", dat vanaf vandaag in de winkel ligt. De meeste foto's zijn afkomstig van de Duitse oud-soldaat Dieter Röh- ren uit Hannover, die ze afstond aan uitgever Theo Timmer. Het zijn unieke opnamen van het Geor gische bataljon in Polen en Frank rijk, waarop diverse later op Texel bekende Georgiërs voorkomen. Tijdens de opening werd gister middag het woord gevoerd door ing. Jan van der Pijl, met een eigen terugblik op de 6e april 1945, en Theo Timmer. Die gaf de eerste exemplaren van „Sondermel dung" aan de drie nog levende En gelandvaarders: Wim de Bloois, Klaas Doornekamp en Cor Dros. „Toen waren we met z'n drieën 75 jaar, nu zijn we 250 jaar oud." De tijd heeft niet stil gestaan, maar de herinnering aan de Russenoorlog bleek gisteren nog steeds uiterst levendig. VRIJDAG 7 APRIL 1995 (nacht om één uur realiseerde dat precies vijftig jaar gele de Russenoorlog begon. Ik het raam open, maar hoorde Het was het goede moment een minuut stilte." Aldus uit- Theo Timmer gistermiddag et Maritiem en Juttersmu- bij de presentatie van de tgave van „Sondermeldung opstand der Georgiërs". Dit jronkelijk in 1981 voor het door Dick van Reeuwijk ge- jven boek is door Timmer ge- herzien en aangevuld met materiaal. fens Timmer heeft het boek en andere publicaties ertoe (dragen dat Texelaars hun oorlogsherinnëringen kun- Iverwerken. „Dat merkte ik 1 bij de voorbereiding van dit Als je mensen benadert omdat je één ding wilt weten, krijg je vaak een bult informatie. De ver halen barsten los. Waarschijnlijk heeft men zo'n aanleiding nódig om de eigen ervaringen kwijt te kunnen." Volgens Timmer was er tot eind ja ren zeventig sprake van zwijg zaamheid bij de Texelaars die de Russenoorlog hadden meege maakt. Pas door de verschijning van boeken, de eerste expositie (1981) en het bezoek van 200 Texelaars aan Georgië ('83) kwa men velen met hun verhaal naar buiten. Niet te dik Timmer gaf de aanzet tot de her uitgave. „Voor Van Reeuwijk was de zaak afgerond na de tv- documentaire en het op basis daarvan verschenen boek. Voor mij als Texelaar ging het door." Hij heeft niet geprobeerd er een veel completer boek van te maken. „Ik ben juist blij dat het niet te dik is. Het kleine aantal bladzijden, 72, geeft al aan dat het boek niet pre tendeert volledig te zijn. Wél bevat het bijzondere details, waaruit emotie blijkt." Een terechte opmerking, want „Sondermeldung Texel" is een overzichtelijk geheel, dat niet technisch is, maar naast veel historische feiten ook tal van men selijke verhalen bevat. Juist die anekdotes maken het prettig lees baar en soms ontroerend. Nieuwe foto's Timmer verbeterde voor deze uit gave diverse details, en bracht soms nieuwe passages aan. De voornaamste bron voor nieuwe gegevens was Dieter Röhren uit Hannover, die van eind 1942 tot april 1945 als Duits^ soldaat bij het Georgische bataljon was be trokken. Hij was één van de weini ge Duitsers die het bloedbad van 5 op 6 april heeft overleefd. De in middels overleden Röhren had zelf contact met Timmer gezocht naar aanleiding van in Duitse kranten verschenen artikelen over de eer ste uitgave van „Sondermeldung Texel", die ook in het Duits was vertaald. „Zeven brieven en enkele telefoontjes verder kreeg ik twin tig foto's van hem." Het gaat om foto's uit de tijd dat de Georgiërs nog in het buitenland zaten, in Polen en Zuid-Frankrijk. Zelfs is nog te zien dat de gevan gen genomen Georgiërs nog in hun Sovjet-uniformen staan. Die foto staat dan ook in de heruitga ve. Geloofwaardigheid Volgens Timmer geven de foto's meer duidelijkheid in de discussie of de Georgiërs wel of niet contact hebben gehad met het verzet in Frankrijk. „Uit het foto-album met data blijkt dat ze er drie maanden hebben gezeten. Een periode die lang genoeg is om contact moge lijk te maken. Het komt de geloof waardigheid van de Georgiërs in elk geval ten goede." In vergelijking met de vorige uitga ve heeft Timmer ruimte gewonnen door een kleiner lettertype te han teren. Daardoor kon hij meer infor matie en foto's kwijt, maar kwam toch op hetzelfde aantal pagina's uit. „Sondermeldung Texel, op- V.l.n.r Wim de BlooisKlaas Doornekamp en Cor Dros ontvangen de eerste exemplaren van de heruitgave uit handen van Theo Tim- stan^ der Georgiërs IS verkrijg- mer. IFoto Frans Hopman) baar VOOT f 21,50. schraal en winderig, beschrijft boekhouder Eo Kuip het weer in zijn oor- "sdagboek. Hoe de Geor- rs in opstand kwamen |en de Duitsers die daar to il met op voorbereid waren, I als de Texelaars. Over de warring, de onzekerheid en betrokkenheid gaat het owe nummer van de Histo- fbe Vereniging. Daarin ian ook fragmenten van het Jboek van Dirk de Vries van Postweg, van Marie Reij en 1 Use en Mini Beers, toen 8 '1 jaar. Ook een verhaal de bom bij hoeve Schiller Spang. Het blad is bij alle olse boekhandels te koop '6,75. Schrijver Theo Hoogstraaten overhandigt het eerste exemplaar van zijn boek aan oud-Amsterdammertje Wil Dijkstra iFoto Gerard Timmermani H/go op Texel gemaakte foto. die nieuw in het boek is opgenomen. De opname toont leden van het verzet bij Texla, kort na de bevrijding. Let op het op z'n kop gezette De Georgische soldaten nog in hun Sovjet-uniform Foto begin '43 in Kruszyna (Men) Deze foto uit de collectie van Dieter Hohren if van Hitler met de kreet Pech gehad". (Foto archief Thoo Ttmmeri komt niet in het boek voor, omdat Timmer aan een andere de voorkeur gaf In een toegevoegd nawoord tracht Timmer verklaringen te vinden voor de opstand en houding van de Texelaars. „Voor het eiland was de opstand een ramp. Het bracht een hoop ellende en de vrede kwam er geen stap door dichterbij. De bevolking heeft de Georgiërs desondanks gesteund; de solidari teit was zelfs opmerkelijk groot", concludeert Timmer. Hij denkt dat dit mede komt door het wegsturen van 800 Texelse mannen naar As sen en het fanatisme waarmee de Duitsers wraak wilden nemen op de Georgiërs. en, op dag af vijftig jaar na- let Georgische bataljon in Ind kwam, opende het Mari en Juttersmuseum een ten- telling gewijd aan de noorlog. Dezelfde expositie n 1981 voor het eerst en in voor het laatst te zien. Het l al van „Europa's laatste |Veld" is het echter waard om opnieuw te worden K>nd. in de vijf jaar een expositie, wel voldoende?", zo vroeg jumdirecteur Willem Peter der Vis in zijn ope- [toespraak. „Voor een Mari- luseum wel, voor het belang ixel niet. Eigenlijk zou de ten- itelling over de opstand er op Texel permanent onder- icht moeten worden." Ier Vis memoreerde dat de ind diepe sporen in de Texelse liedenis heeft nagelaten. „In ipositie kan je zien hoe het fest is. Foto's, videofilm, do- snten en voorwerpen geven )eeld van het verhaal. Maar [evoel over de opstand is veel (ijker te vatten. Wat heeft de ind in het denken, het gevoe len de Texelaars teweeg ge it? Dat is voor iedereen (billend. tpositie is ondergebracht op 'Ider van de wierschuur op luseumterrein. Nieuw in ver- |ing met vorige keer is een 'I uitvergrote foto's, afkom- Zelf viel ik op een afgerukt been, dat aan mijn vriend Anton Broek man, die naast mij liep, had toebe hoord. Ik werd aan beide benen gewond en naar later bleek was Kees David Keyser gewond ge raakt aan zijn schouder en Jan Ka- ger (van het Kogerend) aan zijn enkel. Door de enorme klap was ik totaal de kluts kwijt en had ik gro te angst, omdat de dood zo dicht bij was. Ik vluchtte naar een huisje, waar ik mijn verwondingen eens bekeek. Vlakbij zag ik een Duitse auto vol explosieven en besefte dat ik zo er zo snel mogelijk weg moest. Door een greppel kroop ik langs de tuin- wal richting de boerderij van Bou- we Bakker. Intussen bleef het maar granaten regenen en vloog overal de grond omhoog. Tenslotte struikelde ik een bunker binnen, wat later de gewondenbunker bleek te zijn. Ik herinner me de wastafel vol bloed en een massa getafel met daaronder een grote hoop verband. Ineens hield het schieten op. Tot mijn verbazing stond buiten Jan Rey al met de ziekenauto. Hij was een reus, die met gevaar voor eigen leven voor anderen klaarstond. In de geschutspauze vluchtten de meeste mensen terug naar huis. Eerst durfde ik niet uit de bunker te gaan, bang dat het schieten weer zou beginnen. Vermoedelijk had Tinus van der Kooi hetzelfde gevoel. Hij bleef zitten tot de Duit sers 's middags weer op Texla kwamen, en dat kostte hem zijn leven. Ik was toch gevlucht en maakte op 'Sonnevanck' de be schieting van Den Burg mee. Toen dat ophield kwam er een exodus op gang richting De Waal. Onder weg vlogen veel geweerkogels over ons heen. Vlak voor De Waal begon een hoogzwangere vrouw te gillen; zij kreeg het bericht dat haar familie was omgekomen. In Tijdens de opening van de exposi tie over de Russenoorlog kon je, toen ing. Jan van der Pijl aan het woord was, een speld horen val len. Op verzoek vertelde Van der Pijl zijn herinneringen aan het uit breken van de Georgische opstand. Een aangrijpend relaas, dat hij af en toe moest onderbre ken om met een slok water de brok in zijn keel weg te spoelen. De genodigden in het propvolle juttersmuseum huiverden mee; de Russenoorlog kwam 50 jaar na dato weer tot leven. „Na het bevel dat alle mannelijke personen zich bij hoofdman Lolad- se moesten melden, begaf ik me naar Texla. Daar was al zo'n 700 man aanwezig. Wim Grisnigt was bezig een zender te repareren, om contact met Engeland te kunnen opnemen, maar dat scheen niet te lukken. Loladse sprak de verzamel de menigte toe, wat in gebroken Duits door een Feldwebel werd vertaald. Hij was amper klaar, of de granaten suisden over ons heen en kwamen in het land tot ontploffing. Er brak paniek uit, men vluchtte alle kanten op. Zelf vond ik met nog vier jongens een onderkomen in een bunker langs de oude Ko- gerweg, op het land van 'Buiten- lust'. Onderwijl regende het granaten op het bunkercomplex. Plotseling werd er een deur ge opend. Het was politieagent Van Dijk, die ons sommeerde de bun ker te verlaten omdat er gewonde Georgiërs in moesten. Mijn protest was tevergeefs. We renden over de Kogerweg om te proberen een schuilplaats te vinden aan de andere kant van de weg, waar nu nog de paardenstal staat. Zover kwamen we echter niet, want precies op de Koger- wêg sloeg een granaat voor ons in. De 7 7-jange Wim Zijm, die voor mij liep, werd dodelijk getroffen. De genodigden luisteren ademloos naar het aangrijpende relaas van Jan van der Pijl. Foto Frans HopmanI

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7