Cjrom c2wartrjexeh in het harL, Als wij het niet doen oet een ander het" Droom Cocky geen bedrog Nu al grote animo voor „Tesselaar" 50 Initiatiefgroep lokale televisie TEXPO '95 Texel Jae.P.Thijsse 8 Attence VERDER XT IN DIT Engelandvaarders opnieuw de zee op 2 Morgen schoolvoetbal in Den Burg 3 Jubileum Cocky show van allure 5 .jaar na dato 12 13 mei 1995 GARAGE DROS SunStyle '95 tuinmeubelen Hak perziken Drukte bij boot loals voorspeld Diefstallen Werk aan Muyweg Koopavond verplaatst Texel draait warm voor Lionsveiling Verbaal voor uitrijden mest Burgemeester slaat eerste munt '.■tv-ui ■•'■vriii.,- ||oorlogshcrinncringcn Zie grote advertentie in deze krant. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: HET EILAND VAN KAMPEERCENTRUM pot 720 ml 198 Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4 DINSDAG 11 APRIL 1995 NR 10975 ICHT 15 SEPTEMBER 1887 Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, C Den Burg, telefoon (02220) 62600. nties/abonnementen (02220) 62600, faxnr (02220) 14111. e Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. Ie bulten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplein Burg, telefoon (02220) 15472 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /52,45 per half jaar; Los ƒ1,45 treven is in oktober de eerste uitzending op de buis te ten. Aan voortvarendheid geen gebrek bij de initiatief- lokale televisie, die bestaat uit Bart Heijnen, Rob Val- mrg, John Smit en Els Whyte. Maar voorlopig moeten ig enige hindernissen worden overwonnen. aanleiding van het „Sint uit"-project staken Heijnen, Inburg, Smit en Whyte de >n bij elkaar. Besloten werd de Stichting Lokale Omroep (Slotl te polsen, die op Texel ige zendgemachtigde is. Bart >n: „Zij hebben tenslotte in poelstelling staan dat ze zich malen voor lokale radio èn ie. Maar het was een beetje -alse start, want we werden rd begrepen." Afwerend lot toonde zich niet zo en- iVf| iast, maar de initiatiefgroep nde een tweede poging in een ek waarin werd uitgelegd (de bedoelingen waren. Nog ef de Slot afwerend. Heijnen: begrijpen dat wel. De radio met moeite iedere dag uit- ïgen te verzorgen. Ze zijn pgdat ze door een televisiepoot irden opgegeten, vandaar dat ]>ot werd afgehouden. Maar I aten over ongeveer acht uit- igen per jaar, dus dat is iets anders." I s zoals vorige week door I ledewerker Jan Bloem werd peld verliep de drukte afge- weekend. Ondanks het ge- an de Molengat vielen de [tijden mee. om half één bleven de eer- jto's staan in Den Helder. De tijd liep in de loop van de ig op, maar om 19.30 uur Ie kade schoon. Zaterdag de- üch geen problemen meer De televisieliefhebbers waren ech ter niet voor één gat te vangen. Ze wezen de Slot op een constructie die onder andere in Amsterdam wordt gehanteerd. Daarbij wordt een aparte stichting of vereniging opgericht die een overeenkomst sluit met de lokale omroep over de uitzending van kant en klare ban den. „Op die manier vormen we geen bedreiging voor de Slot. Als het dan fout gaat, raakt het hen niet en zijn zij financieel niet aan sprakelijk." De banden die de televisiemakers aanleveren moeten uiteraard wel voldoen aan de eisen van de Medi awet. Die schrijft onder andere voor dat de uitzendingen (in een bepaalde verdeling) culturele, edu catieve en verstrooiende aspecten moeten hebben. Nieuw systeem Mocht de Slot er nog geen trek in hebben, dan hoeft het project waarschijnlijk evengoed niet te worden afgeblazen. Per 1 januari '96 verandert er mogelijk iets in het systeem. Daar dreigt de staatssecretaris althans mee. Tot nu toe zijn zendmachtigingen afgegeven aan niet-commerciële organisaties die representatief zijn voor de bevolking in een bepaald gebied. Voor de reclame zijn con tracten afgesloten met uitgeverij en. De bedoeling hiervan was te voorkomen dat bestaande media werden ondergraven door de kost van legale lokale (radio-)zenders. Nu heeft de staatssecretaris een voornemen geuit waardoor ieder een na 1 januari '96 lokale televi sie zou mogen maken. Dat zal uiteraard aan voorwaarden wor den gekoppeld. Maar het is nog lang niet zeker of dit plan door de Tweede Kamer wordt geac cepteerd. De initiatiefgroep is bang dat iemand met commerciële plannen er brood in ziet om eigen uitzen dingen op Texel te beginnen, ge zien de toeristische markt. „Wij willen echter liever dat het in Texelse handen blijft. We denken dat waarschijnlijk geen initiatieven worden ontwikkeld als er al iets is. Daarvoor is de markt niet groot genoeg. Maar om deze reden wil len we het nu van de grond tillen. Want als wij het niet doen, doet een ander het", legt Els Whyte uit. Reclame Als met de Slot een contract kan worden afgesloten wil de initiatief groep eind april concretere plan nen bekend maken. Heijnen: „Dan gaan we bepalen of we het in de stichtingsvprm gieten of als vere niging doorgaan. Of de Slot geld wil zien voor het uitzenden van onze banden? Daar hebben we het niet over gehad. Ik geloof niet dat het hun intentie is om geld aan ons te verdienen." Hoe de lokale televisie financieel moet worden opgezet is nog niet duidelijk. „Reclame kan een bron van inkomsten zijn. Verder denken we over sponsoring. En bij een vereniging betalen leden contribu tie." De initiatiefgroep zegt geen bedreiging te willen zijn voor de andere media op het eiland. Maar het werven van adverteerders is dat natuurlijk wel. „Niet als we de acquisitie uitbesteden aan die me dia. Verder willen we werken met vrijwilligers. Uiteraard zullen we op sommige punten professionals nodig hebben, maar die worden dan op freelance basis inge huurd." Volgens Els Whyte heb ben enkele professionele mensen uit de televisiewereld al toegezegd hulp en adviezen te willen geven. „Noortje Roll bijvoorbeeld en Paul Römer van het NOB." Ook film- en videoclub Take '88 is enthousiast. Zondag Hoewel de plannen nog niet verder zijn uitgedacht, heeft de initiatief groep zondagmiddag in het hoofd als vaste uitzendtijd. „Met een herhaling in de week erna. Ook Ed Stiekema is enthousiast, dus live uitzendingen in De Lindeboom blij ven mogelijk. En die eerste uitzen ding? Ga er maar vanuit dat het iets wordt met veel spektakel en bombarie." Niet afwijzend Martin de Weijer, voorzitter van de Slot, zegt dat de omroep wacht op concrete voorstellen van de initia tiefgroep. „We staan er heus niet afwijzend tegenover. Alleen zijn wij radiomensen. We hebben met veel moeite die poot uit de rode cijfers geholpen. We zijn bang dat het medium televisie zoveel trekt aan onze sponsors dat dat ten koste gaat van de radio. Dat risico willen we uitsluiten. Vandaar dat we meer zien in zo'n Amsterdam se constructie" Volgens De Weijer kan commer ciële lokale televisie ook zonder een verandering van het systeem een bedreiging vormen. „Het is al tijd mogelijk dat via abonnee tele visie uitzendingen via de kabel worden gemaakt. De Slot heeft een publieke zendmachtiging en dat betekent dat de kabeleigenaar de uitzendingen móet doorgeven. Vandaar ook dat die initiatiefgroep zich zo graag aan ons wil koppe len." Op een gewone maandag buiten het seizoen tien procent van de Texelse bevolking naar een hal weten te krijgen, is een bijzondere prestatie. En als je al die mensen dan ook nog een geweldige avond weet te bezorgen, mag gerust worden gesproken van een prestatie van formaat. Het jubileum van Cocky's Kapsalon was zo'n feest. Hoogtepunt was het optreden van de razend populaire Marco Borsato, die in korte tijd de zaal op zijn kop zette. Maar het publiek was al behoorlijk voorgekookt door spectaculair show- werk van een niveau dat Texelse begrippen ontstijgt. Verderop in deze krant staat een uitgebreid verslag. Dieven hebben dit weekend weer flink huis gehouden op Texel. Van het erf van een woning aan de Ni- kadel werd een bruine BSA heren fiets gestolen. Deze stond niet op slot. Uit een tent van twee Duitse va kantiegangers op camping Ko- gerstrand werden twee motor helmen ontvreemd. Een 43-jarige Nijmegenaar ont dekte dat deze winter uit zijn sta caravan op camping Loodsmans duin een witte crossfiets is ge haald. Er zijn geen sporen van in braak aangetroffen. Het deel van de Muyweg tussen de Post- en Hoofdweg is morgen en donderdag gesloten voor alle verkeer. Het bedrijf KWS uit Heer- hugowaard zal er dan in opdracht van gemeentewerken een nieuwe laag asfalt aanbrengen. In verband met Goede Vrijdag is de koopavond op Texel verplaatst naar donderdag. De voorbereidingen voor de tradi tionele boedelveiling van de Li- onsclub Texel, die gehouden wordt op vrijdag 21 en zaterdag 22 april in het groothandelsge bouw te Oudeschild, zijn in volle gang. Na een wat aarzelende start draait de voorinschrijving van te veilen goederen op volle toeren. Ruim 500 kavels zijn in middels aangemeld. Er is weer een enorme verschei denheid in aanbod: Teso-aandelen, antiek in alle soorten en maten, gereedschap, aannnemersmateri- aal, etc. Er is nog tot vrijdag gele genheid en ruimte om bijna 200 kavels aan te melden bij on derstaande Lions-leden: fam. C.D. Boersen, Loodssingel 15, Oude schild, tel. 13016; Reisburo Texel, Warmoesstr. 23, Den Burg, tel. 12242; fam. P. Kikkert, Keidelplein 14, De Cocksdorp, tel. 16600; fam. D.J. Brinks, Ploosterstr. 13, De Cocksdorp, tel. 16242; fam. B.J. Bakker, Hoornderweg 46, Den Hoorn, tel. 19426. De inbrengers zijn uitsluitend vijf tien gulden inschrijfgeld per kavel verschuldigd, direct te voldoen. De vooringeschreven goederen kun nen op zaterdagmorgen van 09.00 tot 12.00 uur ingebracht worden in het veilinggebouw te Oude schild. Een 42-jarige agrariër uit Oude schild heeft een verbaal gekregen omdat hij uitgereden mest niet op dezelfde dag had ondergewerkt. Eis is dat dat in twee werkgangen gebeurt. De man had het pas ge deeltelijk na enkele dagen gedaan. De bloembollenkweker op wiens land vorige week mest werd uitge reden, blijkt de politie wel tevoren te hebben ingeseind. De Texelse agrariërs hadden dat onderling met elkaar afgesproken. Nu de mi nister het aanbrengen van een stuifdek alsnog toestaat, is het echter onwaarschijnlijk dat de be treffende bollenboer een boete moet betalen. Het besluit van de minister is tevens het werk van o.a. de standsorganisaties (WLTO), de bloembollensector en de agrari sche vrouwen. Ook heeft burge meester Van Rappard -de Texelse boeren steeds gesteund in hun streven om de mest te mogen blij ven uitrijden. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ivond is de Molengat weer ter gelaten in het dok te Har- Vandaag wordt proefge- met de boot en als alles [is wordt woensdag de terug- aar Texel aanvaard, lieuwe Tesogebouw in Den ir is vrijdag officieus in ge- genomen. De openbare tele- was het enige dat nog niet ioneerde en dat leverde, ge le wachttijden, voor overlast I Vaar mogelijk bood Teso de Inde hand, door korte bood- ppen door te bellen. De offi- opening van het gebouw Iliiedt donderdagochtend 27 door VVV-directeur Joost •ingen. De Texelse ondernemers tonen grote belangstelling voor de Texelse munt, waarvan burge meester W. van Rappard vrijdag in Utrecht het eerste exemplaar mocht slaan. De eerste oplage, 10.000 stuks, was gisteren al uit verkocht, zodat opdracht kon worden gegeven voor het slaan van nog 20.000 „Tesselaars". Een gezelschap Texelse genodig den was vrijdagochtend getuige van de doop in de Nederlandse Munt (voorheen 's Rijks Munt). Met een eenvoudige druk op de knop zette de burgemeester de apparatuur in werking en een tel later kwam de eerste munt tevoor schijn. De plechtige handeling was ingeleid door de muntmeester «991 er v.in Rappard drukt op da knop en slaat de eerste Tesselaar. Links muntmeester Van Draamen. iFoto Frans Hopman) (directeur) van de Nederlandse Munt, Chris van Draamen. Die hield een vurig pleidooi voor het gebruik van munten en bankbiljet ten in plaats van betaalpasjes en andere vormen van „plastic geld". „Laat de mens zich geheel sturen door technische ontwikkelingen, of blijven we onszelf? Help ons. Laat de lol van het leven niet verlo ren gaan." Het idee van een Texelse munt vond Van Draamen -uiteraard- prachtig. „Toch moet je er eerst nog een succes van maken." De voorwaarden daarvoor lijken op Texel voorhanden, aldus de munt meester. Hij wees daarbij naar het voorbeeld van Terschelling, het meest succesvolle munt-project tot nog toe. Vorig jaar werden ter gelegenheid van het Brandaris-jaar liefst 140.000 „Schellings" in om loop gebracht. Uit de roulatie De populariteit van dergelijke munt-acties neemt in Nederland toe. Een jaar of tien geleden waren ze nog verboden, maar inmiddels worden ze gedoogd door De Ne- derlandsche Bank. De Nederland se Munt timmert er, sinds het bol van traditie staande bedrijf is ge privatiseerd, mee aan de weg. Via wervende brieven, mond-tot- mond reclame en vrije publiciteit probeert men er de aandacht op te vestigen. Directeur Taeke van Lin- gen van uitgeverij Langeveld de Rooy ondernam actie naar aanlei ding van een radiopraatje van muntmeester Van Draamen. Desgevraagd vertelde Van Draa men dat in de praktijk veel munten uit de roulatie verdwijnen. Van de gewone guldens, kwartjes, etc. moet de Nederlandse Munt er liefst 100 miljoen per jaar bij ma ken om de voorraad op peil te hou den. „Als elke buitenlander die Nederland aandoet met tien mun ten in de portemonnee weer ver trekt, kom je al gauw in de miljoenen." Dat geldt in nog ster kere mate voor speciale munten, zoals de Tesselaar. Mensen zullen graag een paar munten bewaren als souvenir of om weg te geven aan familie en kennissen elders. Hoe meer munten „wegblijven", hoe groter het succes voor de deelnemende ondernemers. Langeveld de Rooy, die de munt in samenwerking met de Rabo bank Texel uitgeeft, heeft met de Tesselaar een landelijke primeur. Tot nog toe ging het telkens om munten ter gelegenheid van eve nementen, zoals „400 jaar Bran- daris" op Terschelling. Ditmaal betreft het een volledig commer cieel initiatief. „Inderdaad, we slaan er munt uit", stelt LenR- directeur Van Lingen. „Maar heel ondernemend Texel kan meever- dienen." De Tesselaar is een tijdelijk betaal middel. De 1995-munten zijn dus alleen dit jaar f5,- waard, waar voor de Rabobank garant staat. Winkeliers op Texel kunnen mun ten bestellen en uitgeven als be taalmiddel (dus ook als wisselgeld). Wat er eind 1995 nog over is, kan dan worden ingeleverd bij de Rabobank. De winst zit in de weggebleven (verkochte) munten en wordt vastgesteld door de Ne derlandse Munt. Per uitgegeven munt kunnen winkeliers Al,28 ver dienen (excl, 17%% BTW). Sacra Promotions uit Oudeschild heeft in opdracht van LenR de werving op zich genomen. Rondleiding De jarige directeur/eigenaar Henk van Wijk van LenR mocht vrijdag tot zijn verrassing de tweede munt slaan. De Texelaars kregen voorts een interessante rondleiding door het produktiegedeelte. Daarbij za gen ze dat de Nederlandse Munt niet alleen munten vervaardigt, maar ook werkt aan o.a. ridderor des en andere onderscheidingen. Het secure handwerk kreeg vele bewonderende blikken.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1