Mijn broek is nog te zien in het museum! BEZORGER Indrukwekkende Passion door gelegenheidsgroep X' Cor Dros bij herdenking Engelandvaart: TEXELSE^? coURANT i r I a JPfcfr Gezamenlijke krant na Pasen Bedrijvig^?/# Laan werkt verder aan bewustwording Kerkdiensten Wat ikzeggen wou. Texel regelt toch zelf zaalvoetbal Nationaal Park Helden op Texel Geslaagd E Agenda n! Geen applaus... Teso wacht vertraagde Texelaar Deet Kraay toont nieuwste creaties Wij zoeken een M/V die voor ons de Texelst Courant wil bezorgen de route: DINSDAG 11 APRIL 1995 Toen J.C. (Cor) Dros in april 1945 in Londen thee dronk met konin gin Wilhelmina en haar dochter Juliana, had hij een broek aan die hij van zijn vader had geleend. Die broek is er nog altijd en wordt nu zelfs aan publiek getoond in het Agrarisch en Wagenmuseum in De Waal. Een pop van een der voorstellingen aldaar heeft de meer dan vijftig jaar oude Dros- broek aan. Deze voor het historisch besef be langrijke onthulling deed Dros (gisteren 76 geworden) toen hij zaterdagmiddag in het redding boothuis bij De Cocksdorp het woord voerde, nadat hij samen met de twee andere nog levende Texelse Engelandvaarders een her inneringsplaat had aangebracht. Dros, Klaas Doornekamp en Wim de Bloois lieten zich bij de plech tigheid assisteren door emeritus predikant J. Papineau Salm (87) die het gemeentebestuur op de gedachte had gebracht om de tocht naar Engeland door een zichtbaar teken in herinnering te houden. Papineau Salm was van 1934-1946 predikant van de Her vormde gemeente van De Cocks dorp en in de oorlogsjaren betrokken bij het verzet. Tochtje De tocht naar Engeland werd destijds gemaakt met de Joan Hodshon, die nu nog in het mari tiem en juttersmuseum in Oude- schild is te zien. Willem van Duijn en Rob Arensman hadden het plan om als herdenking dezelfde tocht opnieuw te maken met een zusterschip (open strandredding- boot) dat er sprekend op lijkt. In verband met risico en kosten moest daarvan worden afgezien. Zaterdag werd door de drie in red- dingspakken gehesen Engeland vaarders wel een kleine rondvaart gemaakt op de Noordzee, echter met de huidige reddingboot Beursplein 5. In tegenstelling tot vijftig jaar geleden toen de zee zo glad was als een spiegel, stonden er flinke golven, Papineau Salm werd al gauw zeeziek en moest halverwege naar het strand wor den teruggebracht. Moedige daad Nadat de gedenkplaat op de gevel van het reddingboothuis was aan gebracht, memoreerde burge meester Van Rappard het belang van de tocht, waarbij hij de vraag aan de orde stelde waarom het vijftig jaar heeft moeten duren april 1945 8 april 1995 Ter herinnering aan Je tochr mei de reddingsboot "Joan Hodshon" naar Engeland voor het verkrijgen van hulp hij de opstand van de Georgièrs tegen dc Duitsers. voordat een zichtbare herinnering werd aangebracht. Hij veron derstelde dat het te maken heeft met het feit dat herinneringen zich pas na lange tijd kunnen laten gel den. De betrokkenen zelf hadden destijds meer toekomst dan verle den en blikten niet terug omdat hun aandacht voor de zorg van al ledag werd opgeëist. Nu ligt dat anders. Toch hebben ondanks de verdringing, de feiten van toen een belangrijke invloed gehad op het denken en voelen. Hoewel het be oogde resultaat uitbleef, was de tocht met een kleine boot over de Noordzee een moedige daad. Twee sporen De burgemeester signaleerde dat over de Russenoorlog verschillend wordt gedacht. In hoeverre wer den de betrokkenen door idea lisme dan wel opportunisme gedreven? In elk geval is het voor de bevolking een verschrikkelijke periode geweest, die na 5 mei dóórging en Texel inderdaad maak te tot het laatste slagveld van Europa. De verschillen van inzicht veroorzaken twee sporen. De bur gemeester zei te hopen dat die een waardige herdenking met in de weg zullen staan. De drie Engelandvaarders moch ten zelf ook wat zeggen, voor de vuist weg. Cor Dros maakte van de gelegenheid gebruik om de En gelandvaart nog eens uitvoerig de revue te laten passeren, met meni ge amusante kanttekening, zoals het verhaal van de broek die er nog altijd is. >35® WvSST S* Bij de zojuist aangebrachte herinneringsplaat, van links naar rechts: J. Papineau Salm, KI. Doornekamp, J.C. Dros en W. de Bloois. (Foto Harry de GraalI Stil van ontroering kwamen be zoekers naar buiten. De eerste uitvoering van de Mattheus Passi on van J.G. Kühnhausen was zui ver en indrukwekkend. Dirigent Frans Visser heeft in een zeer kor te voorbereidingsperiode een op vallend resultaat geboekt. De tweede uitvoering is vanavond om 19.30 uur in de NH kerk van Oosterend. Eind januari startte Visser met de voorbereidingen voor de uitvoerin gen van de Passion, die uit 1700 stamt. Het verhaal dat voor de be zoekers was samengevat betreft het verraad van Jezus door Judas. In slechts tweeënhalve maand kneedde Visser de zangers tot een homogene groep. De combinatie van de stemmen was sprankelijk en stralend. Freek Jan Daane fungeerde als evangelist, die het verhaal als het ware zingend sprak. Hij is bekend met de stof, wat duidelijk als voor deel merkbaar was. Rob Manse verzorgde de Christus partij. Hij deed niet overal zeker aan, maar misschien kwam dat door de massaliteit van de RK kerk, die overigens wel over een bijzondere akoestiek beschikt. Zeer indrukwekkend waren Gijs Verschoor als Judas en de alt Mar garet Elzinga. Dyo Wassink als or ganist zorgde voor een zekere Een koude repetitie, op de voorgrond Freek Jan Daane. daarachter Rob Manse. (Foto March Heijnonl (ADVERTENTIE) In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 17 april, worden de Texelse Couranten van 18 en 21 april gecombineerd. Deze gecombineerde krant zal verschijnen op donderdag 20 april. Advertenties voor deze krant kunnen uiterlijk dinsdag 18 april vóór 10 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy In januari j.l. organiseerde Piet Laan een tweetal lezingen over het onderwerp „Werken aan be wustwording". Nu gaat hij een stapje verder. Donderdag begint de 42-jarige Oudeschilder voor het eerst met een eigen medita tiegroep. Belangstellenden kun nen zich aanmelden via tel. 22100. Laan volgt een opleiding voor adem- en energietherapeut aan het centrum Meeuwenveen in Ha- velte. Ofschoon de driejarige cur sus nog niet is afgerond, voelt hij zich al in staat om les te geven. „Er is al een heel stuk dat ik kan doorgeven. Ik word er nog elke dag enthousiaster over", aldus Laan. Hij kan daarbij rekenen op steun van het opleidingscentrum. „Ik kan bij hen terecht als we in de meditatiegroep tegen dingen aan loop, waar we niet uitkomen." Volgens Laan zijn de bijeen komsten gericht op ervaring en „zelf voelen". „Ik reik de deelne mers bepaalde technieken aan, die ze vervolgens zelf moeten voe len." Doel van Laan is als thera peut een nieuw bestaan op te bouwen. Voorlopig blijft hij echter tevens actief met zijn eenmans klus- en onderhoudsbedrijf. Deelnemers aan de meditatie groep kunnen donderdag vanaf 20.00 uur terecht in de nieuwe praktijkruimte van fysiotherapeut Henk de Steur aan de Wilhelmina- laan (tegenover de Woningstich ting! in Den Burg. Gewerkt wordt groepjes van maximaal acht personen. Voor de kerkdiensten op Witte Donderdag en Goede Vrijdag verwijzen wij naar het over zicht in de Paasvakantiekrant, die afgelopen vrijdag als bijla ge van de Texelse Courant verscheen. In de krant van a.s. vrijdag zullen de kerkdiensten voor de Paasdagen worden herhaald in de Weekendlijst. begeleiding. Die viel niet op, wat een teken is dat het met de functi onaliteit goed zit. Visser is als dirigent een haast on opvallende persoon, met weinig uitbundige gebaren. Hij is wel be vlogen, maar reageert rustig naar zijn mensen toe, waardoor de zan gers zich duidelijk goed op hun ge mak voelden. Het is te hopen dat deze Passion niet bij een éénmalig initiatief blijft. Met dergelijke kwaliteit moet meer moois te doen zijn. De Rayoncommissie Texel blijft ook komend seizoen verantwoor delijk voor de zaalvoetbalcompe titie op Texel. In goed overleg is dat met het afdelingsbureau van de KNVB, vooruitlopend op de nieuwe situatie (negen regio's i.p.v. twintig afdelingen), overeen gekomen. De inschrijving en indeling worden verzorgd door de R.C. Texel (ook de voorkeursdagen e.d.). De com petitie wordt geregeld door het bondsbureau. Voor de verenigin gen verandert er weinig. Eén van de zaken waarmee de verenigin gen wél rekening dienen te hou den, is dat tussentijds uitstel voor wedstrijden moet worden aange vraagd bij de competitieleider in Alkmaar. Ook de standen zullen worden bijgehouden door „Alk maar". Nieuw is dat bij zowel zaal als veldvoetbal drie punten per ge wonnen wedstrijd zijn te verdie nen. Grootste zorg is het aantal zaalvoetbalscheidsrechters. Dat neemt af, maar de R.C. Texel heeft dat dit seizoen kunnen ondervan gen doordat veel scheidsrechters twee of zelfs drie wedstrijden per week floten. De inbreng van club- scheidsrechters wordt komend seizoen echter onontkoombaar, vooral in de lagere klassen. Wie de leiding van de scheidsrechters op zich neemt, is nog een open vraag. Zeker is, dat Theo Houter man komend seizoen stopt met de aanstellingen en afberichten van scheidsrechters. We zijn weer in beeld. De heren geven de moed niet op. We wor den gerustgesteld dat we niet bang hoeven zijn. Als er geen geld is, gebeurt er niets. En wat als er wel geld is? Dan komt ook de buf ferzone er. De petten voor de park wachters liggen al klaar. Boeren, die straks zo'n pet op mo gen, zijn niet welkom op de infor matiebijeenkomsten. Die zijn namelijk niet openbaar. Wat heb je ook met die Texelaars' te maken. Ze nodigen gewoon watinstanties uit die wel ja knikken. Het is de bedoeling mensen te la ten genieten van bijzondere na tuurwaarden. Die Texelaars hebben er immers wel lang ge noeg van genoten. Laat nu maar eens een ander genieten. De bescherming van de natuur (een heining eromheen?) laat zich wat moeilijker uitleggen. Het na tuurgebied moet immers worden opengesteld. Die tegenstrijdigheid werkt verwarrend. Ach, er wordt gewoon een be heersplannetje gemaakt, er komt een inrichtingsplannetje en een realistisch ontwerp voor natuurge- richte recreatie. Het wordt een stappenplan, je weet wel: voetje voor voetje. Leuk hè! Wat ik zeggen wou, je begrijpt het wel denk ik: opdonderen!! Nic Dros, Harkebuurt. De Texelse Courant staat vol met verhalen over helden uit vervlogen tijden. We zullen ze tijdens de be vrijdingsherdenking de eer doen toekomen die zij verdienen. Ook in deze tijd kunnen soms nog men sen uitgroeien tot helden. In een klein stukje op de voorkant van de Texelse Courant van 7 april staat in feite dat het college van b en w van Texel vindt dat de huidige ille gale „hoed" van het Greenside- gebouw in De Koog moet verdwij nen. Als het college dit voorne men waar maakt (en waarom niet, het is immers hun taak!) zal dat mijn in de afgelopen tijd wat be schadigde vertrouwen in het colle ge weer behoorlijk opvijzelen. Eén raad wil ik hen geven: wacht niet Te Alkmaar slaagden voor het praktijkdiploma machineschrijven Björn Witkamp uit De Koog en Ma- non Roeper uit Den Hoorn (met lof). Ze werden opgeleid via de OSG door Instituut Typotex vol gens de normen van de VSLM. Dinsdag 11 april In het zaaltje bij de Doopsge zinde kerk komt de Doopsge zinde zusterkring bijeen voor de paasmaaltijd; 19.00 uur. In de Hervormde kerk van Oosterend geeft een gelegen heidskoor een uitvoering van de Mattheuspassion van Jo- han G. Künhausen, aanvang 19.30 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Dumb and Dum ber" en om 21.15 uur „Tros couleurs: bleu". De gemeenteraad komt om 19.30 uur in het raadhuis in openbare vergadering bijeen. De agenda stond in de vorige krant. De afdeling stamboomonder zoek van de Historische Vere niging Texel komt om 20.00 uur in d'Ouwe ULO bijeen. Ook niet-leden zijn welkom. Woensdag 12 april Om 13.15 uur begint op de velden van Texel '94 het schoolvoetbaltoernooi 1995. Prijsuitreiking rond 17.30 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Dumb and Dum ber" en om 21.15 uur „Trois couleurs: bleu". In Time out (Ouwe ULO) wordt een informatiebijeen komst gehouden over het ge bruik van de schouwburgzaal. Ed en Cynthia Stiekema ge ven toelichting: aanvang 20.00 uur. Donderdag 13 april In Cinema Texel draait 19.00 uur „Star Trek, Generation" en om 21.15 „Pulp Fixion". In de voormalige LBO-kanti aan de Emmalaan hebben Plattelandsvrouwen van afdeling Texel een Japan avond. Onder andere tl toonstelling met resultai van de cursussen van het gelopen jaar; 20.00 uur. Omdat het morgen Gos vrijdag is, wordt de wekelijk koopavond vanavond houden. Vrijdag 14 april De Thijsse-heemtuin bij Thijsseschool in Den Burg van 11.00 tot 12.00 en 18.00 tot 19.00 uur open vo publiek. In Cinema Texel draait 19.00 uur „Star Trek, Ni Generation" en om 21.15 „Pulp Fixion". do s nc He Idi Hoogwater te Oudeschi Di. 11 Wo. 12 Do. 13 Vr. Za. Zo. Ma. Di. 14 15 16 17 18 4.57 en 17.56 6.24 en 19.00 7.24 en 20.01 8.35 en 20.56 9.30 en 21.46 10.21 en 22.30 11.06 en 23.15 11.30 en 23.50 d' er tri Aan het strand is het ongeveer een! eerder hoog water. De zon komtl april op om 6.41 en gaat onder I 20.37 u. 15 april volle maan; 17«| springtij. te lang, want van uitstel komt vaak afstel. Lukt het u, dan voorspel ik dat hel dendom uw deel zal zijn. Kees Dros Den Burg. Nee, langdurig en luidruchtig handgeklap zou niet passen in de sfeer. In stilte verliet iedereen de R.K. kerk. Toch wil ik mijn waardering uit spreken voor een hartverwarmen de Mattheus Passion op deze kille zondagavond. Cantus Texel bedankt! Het was ontroerend. M. Dapper-Maas, Den Burg. „Ik dacht nog: dat wordlWE zwemmen...", aldus Leo Bt Hij had een vergadering reddingsbrigade in Rott| Door vertraging van de treil de hij zondag de laatste missen. „In Leiden ben ik n, loket gehold. De NS sloeg bellen en toen ik in de trel Alkmaar zat kreeg ik van c ducteur te horen dat op he on van Den Helder een tai me klaar stond op kosten NS!" De Teso wachtte op ó- laar die om 21.42 uur aan ging. „En dat voor één past Ik vind het geweldig", Beekhuis. Galerie Tessel heeft het seizoen geopend met een internationale expositie. Er is kunst te zien van Zweedse, Amerikaanse en Neder landse makelij. Texelse inbreng is er ook, want Deet Kraay uit Den Burg is één van de vijf exposan ten. Haar werk is prominent aan wezig bij het betreden van de galerie aan de Kogerstraat in Den Burg. Een uit de kluiten gewassen keramieken lepelaar, compleet met ei, kijkt de bezoekers aan. Het voorjaar is eveneens aanwezig dankzij andere vogelbeelden. Als altijd heeft Deet Kraay haar uiter ste best gedaan de werkelijkheid zo precies mogelijk na te bootsen. Ook ditmaal is uiterste zorg besteed aan het verkrijgen van de juiste kleuren en vormen. „Zij werkt heel gedegen en nauwge zet", aldus galeriehoudster Tin ie Visser. Wie de resultaten ziet, kan nauwelijks geloven dat Deet Kraay pas een jaar of acht bezig is na een cursus van Nesrin During. „Ze kwam hier eens binnenlopen met een zelfgemaakt vaasje. 'Zou ik dat bij jou mogen neerzetten?', vroeg ze schuchter. Zo is het be gonnen." Vazen maken nog altijd deel uit van het werk van Deet Kraay. In de expositie zijn diverse vrij vormge geven exemplaren te zien. Het buitenlandse aandeel is van Niki Lion, een Amerikaanse die in Nederland woont, en van Lundh Rundqvist uit Zweder. maakt sieraden van uitsluite tuurlijke materialen. Bijzon het toepassen van 10.00. 20.000jaar oud ivoor, datir ka werd gevonden. Ook s van afgeworpen schildp a schaal zijn door haar vert Lundh Rundqvist imponeer glazen schalen, waarin de hl op een aparte manier zijn i bracht. Coba Koster mei bronzen vogelplastieken en i Vlug Kempen met aqua de andere exposanten. De v. pexpositie draait tot 29 aprl (ADVERTENTIE) Waalderweg, Ongeren, Men tebos, Burgerdijk, Tien hoven, Oosterenderweg, Ba gen, Westetboersweg, Eené kooiweg, Harkenbuurt, Koningsweg. Hier wonen ongeveer 53 abonnees. Het bezorgen is het eenvoud voor iemand die in deze ort ving woont. De kranten moeten dinsdag vrijdag even na 15.00 uur in drukkerij aan de Warmoes- straat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen nadere inlichtingen terecht bi receptie van de drukkerij. Deze keramieken lepelaar van Deet Kraay lijkt net echt. (Foto Frans Hopman) Uitgeverij Langeveld en de K Parkstraat 10. Des Telefoon 02220 Fax OJL'L'd

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2