Cjrocn 2 rwartjJexelsin het Gamma en Bakker wèl, Aldi niet naar bedrijventerrein Lening huisvesting aan Medische Post? N BEZORGER ZEGEL Raadscommissie vrij unaniem: an voor twee zwembaden amenwerking niet ten oste van Molenkoog ummer Vertrouwen... ^orszel Roddel Meierblis op zaterdag Souvenirs ,Je vroeg voor zelfstandigheid Rotzooi gedumpt bij steenopslag VERDER IN DIT EESE^imBEia Geschiedenis van een begraafplaats Wij zoeken een M/V die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen op de route: GEEN KRANT op 5 mei bevrijdingsdag TEXELSEÜCOURANT MOLENKOOG (JUim fTlets LrICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10977 DONDERDAG 20 APRIL 1995 ve Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, AC Den Burg, telefoon (02220) 62600. rtenties/abonnementen on (02220) 62600, faxnr. (02220) 14111. die Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, ,00 (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. ctle buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein m Burg, telefoon (02220) - 15639. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46 99-17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742; I.N.G. bank nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f52,45 per half jaar, Los 0,45 ;h Redactioneel commentaar •spreking van het convenant n de gemeente en provincie de aanwijzing van natuurge- n op Texel werd door de commissie ruimtelijke orde- in huisvestingsbeleid woens- iond aangegrepen om een iloten politieke discussie op uit de motteballen te halen. Irijver ITexels Belang) gooide iuppel in het hoenderhok met merking dat het vorige colle- iet wethouder Erna Eelman in het bijzonder de landbou- tegen zich had opgezet, door valreep van haar bewind een ieverklaring te onderteke- De boeren hadden volgens- ir het vertrouwen in de ■It door haar toedoen tijdelijk [en. Dat dit inmiddels is her vond hij de verdienste van ktiende college. De gevolgen van zijn kritiek waren even voorspelbaar als tijdrovend. Een uitvoerige reactie en sussen de woorden van wethouder Schil ling. Positieve uitzondering was Jan Koolhof (CDA), die wars van iede re politieke bedoeling inhoudelijk kritiek uitte op het convenant. Óf het geholpen heeft is gezien de defensieve houding van de wet houder de vraag. Ook Pieter de Groot (D66), liet blijken iets verder te hebben gedacht. Of zijn ideeën om tot een Texelse Stichting Na tuurbeheer te komen, waarin naast de beheersoverleggroep ook zaken aangaande het Nationaal Park worden besproken, serieus worden genomen werd niet duide lijk. Kortom: een staaltje politiek van bedenkelijk allooi, waarbij concreet niets werd toegevoegd. Een zouteloos tafereel dat hoofd schuddend werd aangezien door de pers, wachtende insprekers en belanghebbenden op de tribune. Hun zaken werden er tegen de klok van elven in rap tempo nog even doorgejaagd. Wedden dat hun vertrouwen in de politiek er na woensdagavond in ieder geval niet groter op is geworden. inwerking tussen de zwem- Calluna en Molenkoog. In Jerleden is daar door de poli- il menigmaal op aangedron- maar omdat de partijen er niets in zagen, kwam het zover. Onlangs is echter een iroep opgericht met verte- ordigers van beide zwem- om te bekijken op welke in samenwerking voordelig zijn. Gisteravond toonden ir niet alle leden van de icommissie voor welzijnsbe- ich daar gelukkig mee. k inwerking tussen Calluna en t ïkoog is volgens de verte- J oordigers wenselijk omdat n leiden tot kostenbesparing in beter product voor Texe- en toeristen. De werkgroep len constructie gaat uitwer- 'oen het allemaal, ook al we het niet graag toe: anderen kletsen en rodde- is een opmerkelijk ver tossen gemeende '9stelling voor iemand en iste kwaadsprekerij. Het 't met een buurpraatje de schutting en het eindigt de rechtbank. In ons hart m we dat geroddel en die 'rklap heerlijk. Kijk naar iucces van de beroepsrod- <rs, de „flut"-bladen, die miljoenen wekelijks wor- verslonden. Nee, u niet! U ze toevallig bij de kapper, tndarts of 'w schattige ouwe tante, >r eerlijk voor uitkomt, dat e laakbare lectuur wel zelf t. En u heeft altijd een lullig us als u toevallig toch een zo'n blaadje aanschaft. IU, <vekul natuurlijk, dat maakt m' f wel uit! Het is jammer dat achtenswaardige Texelse ant niet met zijn tijd is jegaan. Aan de swingende 'I laggevmg ontbreekt nog Ids een society- en roddel- k. Jammer. „Burge- iter zwanger louder?" Na het lezen van \hijgerig stukje kom je er 'f dat het om voor de hand [nde redenen natuurlijk niet U kunt met al uw achter en roddels terecht bij... Horszei De Gamma en Bakkers IJzershandel wèl en de Aldi- supermarkt niet naar het industrieterrein in Den Burg. Dat adviseerde de raadscommissie ruimtelijk en huisvestings beleid woensdagavond aan wethouder Schilling. Vrij una niem vinden de raadsleden dat de eerstgenoemde bedrijven wèl in de voorgestelde vrijstellingsregeling vallen en de Aldi niet. Gevestigde zijn echter niet te spreken over de procedure die de gemeente wil gaan volgen. Ze vinden dat de snelle werkwijze ten koste gaat van hun rechtsze kerheid. ken staat onder voorzitterschap Van Tesodirecteur Rob Wortel (op persoonlijke titel), hoofd afdeling welzijn Ger Praamstra, hoofd afde ling financiën Henk Pennings, Mo lenkoog afgevaardigde Gert Pansier en Calluna bedrijfsleider Bert Bergsma. Wethouder Poster, die zijn collega Nel Eelman verving, legde uit dat de gesprekken nog zeer in de oriënterende sfeer zijn, maar dat vooral wordt gehoopt in de toe komst door onderlinge uitruil op personeelskosten te kunnen besparen. Pieter de Groot van D66 vond dat eerst maar eens duidelijk moet worden of de gemeente wel door wil gaan met het in stand houden van twee zwembaden. Poster re pliceerde dat in beide voorzienin gen veel geld door de gemeente is gestoken. „Het college is echt niet zo gek geworden dat we dat zo maar laten zitten. Ik wil me per soonlijk dood vechten voor Calluna." De Groot bleef het grie zelig vinden dat nu al min of meer wordt af gekoerst op een geza menlijke exploitatie. Maar volgens Poster was het nog lang niet zo ver. De Groot kreeg steun van PvdA-er Dirk Terpstra. „De positie van Mo lenkoog is goed, die van Calluna uitermate belabberd. Het mag na tuurlijk nooit zo zijn dat Molen koog mee naar beneden wordt gesleept door het andere bad." Posters kreten dat deze werkgroep vrijblijvend een constructie onder zoekt en dat het alleen maar gaat om voor beide instellingen kosten besparingen mogelijk te maken, overtuigden beide mannen niet. Over het jaarverslag en de begro ting van Molenkoog hadden alle commissieleden nagenoeg dezelf de mening: leuk verslag, maar jammer dat er ieder jaar zoveel geld bij dat bad moet. Erna Eelman (VVD) vindt dat in de begroting wel erg rooskleurige cijfers zijn op gevoerd. „Laten ze liever met rea listische cijfers komen. Zo kan het niet anders dan tegenvallen." De Groot, die weer ergens een rapport en een deskundige had opgedoken, was tot de conclusie gekomen dat Molenkoog het in vergelijking met baden in de rest van het land fantastisch doet. Jaap Vlaming van Groen Links had uitgerekend dat het zwembad f 32,- per inwoner kost. „We heb ben wel duurdere voorzieningen op het eiland." Er b|ijkt verwarring te bestaan over de datum waarop dit jaar de Mei erblis wordt ontstoken. De oude ongeschreven regel geldt echter ook deze keer: omdat 30 april op zondag valt, brandt de meierblis op zaterdag. De kwestie kwam voor de tweede maal aan de orde in de adviescom missie. In januari konden de raadsleden het niet eens worden over de vraag welke bedrijven zich wèl en welke zich niet op een in dustrieterrein mogen vestigen. Ondergeschikte verkoop door be drijven van branche-eigen produk- ten aan particulieren kon wèl door de beugel. Onenigheid was er over zogenaamde cash-and-carry- zaken; welke niet en welke wèl thuishoorden op een bedrijventer rein. Verder vonden de raadsleden dat voor elk bedrijventerrein op Texel dezelfde vrijstellingsregeling moet gelden. TVO Het Texels Verbond van Onderne mers (TVO) wil detailhandel alleen onder stringente voorwaarden op bedrijventerreinen toestaan. Het dient ondergeschikt en een afge leide vorm van de hoofdactiviteit van het bedrijf te zijn. TVO wil de detailhandelsruimte beperkt hou den tot bijvoorbeeld een show room. Tegen vestiging van de Gamma aan de Spinbaan hebben de ondernemers geen bezwaar. De vrijstelling is gericht op zaken met volumineuze goederen, doe-het- zelf-artikelen, elektrotechnische artikelen (witgoed), tuininrichting en kampeer-artikelen. Detailhan del in de food-sector en horeca- activiteiten op bedrijventerreinen blijven uitgesloten. Supermarkten Supermarkten als Aldi voldoen volgens het college niet aan de vrijstellingsnormen. Hun vertrek uit de centra vindt het college een achteruitgang voor de bedrijvig heid in de kernen. Pieter de Groot (D'66) was niet tegen verplaatsing van de Aldi. „Niet direct, maar op termijn. Winkelvloeroppervlak in het centrum is dermate schaars en duur dat het alleen nog betaal baar is voor grote winkelketens als de Hema. Je bewijst kleinschalige bedrijven een dienst door ruim om te gaan met de normen op in dustrieterreinen. Het gevolg is dat de grondprijs déér stijgt, en in de kernen daalt. Daardoor trek je in de centra méér nieuwe activitei ten." Hij verbond aan verhuizing van de Aldi wèl een termijn van een jaar of tien. „Anders werk je concurrentievervalsing in de hand." Uit de definitie van de vrijstelling maakte Jaap Vlaming (Groen Links) op dat legalisatie van Vis handel Blom in Oudeschild er niet in zit. „Terwijl Bakkerij Dros erte genover in een winkel wèl produk- ten uit de eigen bakkerij mag verkopen?" Wethouder Schilling deed hierover echter geen exacte uitspraken. Artikel 19 Voor verruiming van de vestigings normen van bijvoorbeeld doe-het- zelf-zaken naar het bedrijventer rein moet het bestemmingsplan worden aangepast. Deze procedu re kan jaren duren. Om Rab sneller de gelegenheid te geven te verhui zen, wil het college Gamma via een artikel 19-procedure eerder die mogelijkheid bieden. Erna Eelman (VVD) maande tot voorzichtigheid. „Hierbij wordt voorbijgegaan aan de rechten van andere bedrijven op het industrie terrein. In plaats van het beoogde resultaat (snellere vestiging) kan het wel eens averechts werken. Als één bedrijf bezwaar maakt te gen de artikel-19 procedure kan de gemeente wel eens door de rech ter worden teruggefloten zodat alsnog een langduriger weg moet worden gevolgd." Eelman pleitte voor een aanpas sing van de bestemming van alle industrieterreinen, met de moge lijkheid tot inspraak voor alle be drijven. Schilling liet niettemin weten meer voor de snellere (arti kel 19-) procedure te voelen. „Daarin zijn de rechten ook ge waarborgd." Rechter Ondernemer Arie van der Vis, die ook namens Kees van der Werve en de Weikoop sprak, liet desge vraagd weten teleurgesteld te zijn over dit voornemen. „Wij staan daardoor minder sterk." Hij sluit een gang naar de rechter niet uit. De laatste mogelijkheid, een claim aan de gemeente wegens econo mische schade door de vestiging van bijvoorbeeld Gamma, is een mogelijkheid waar hij nog niet op vooruit wil lopen. Ook is er de vrees van gevestigde Na vijftig jaar geeft de Texelse bodem nog steeds voorwer pen uit de oorlog prijs. Paul Dekker uit Den Hoorn vond op het niet opgespoten strand bij paal 9 een aluminium veldfles en een e tens blik (foto), die waarschijnlijk afkomstig zijn van Georgische soldaten. De veldfles met in de hals het merk VDNS 34, vertoonde zes gaten die eruit zien als ko gelgaten. Het gedeeltelijk ver teerde etensblik draagt het nummer 147481 en op de bo dem is het woord nOTATlEH- KO BM (spreek uit: potapenko) gegraveerd, blijk baar de naam van de gebrui ker. Paul Dekker, die een groot deel van zijn vrije tijd stru- nend" doorbrengt op het strand, heeft daar vaker oor- logssöuvenirs gevonden. Tot zijn verzameling behoort on der andere een helm, bajonet ten, medicijnen en een piStOOl. IFoto Horry de Groafl bedrijven dat ze hinder ondervin den van nieuwe woningen. Ze ver wijzen daarbij naar de perikelen rond de noodslachting en de om wonenden. Sjef Brügemann van Drukkerij Brügemann: „Ik vind het best als Bakkers Ijzerhandel zich naast mijn zaak vestigt. Zolang eventuele bewoners van bovenge- legen huizen maar genoegen ne men met de bedrijvigheid die er al is." (ADVERTENTIE) De Medische Post die 's zomers in De Koog is gevestigd heeft zijn bestaansrecht meer dan bewe zen. En dat voor de voorziening adequate huisvesting bij het dorpshuis moet komen, vinden de meeste raadsleden een duidelijk zaak. Over de manier waarop dat moet is men het echter nog niet eens. Na veel politieke voeten in aarde werd in '92 besloten dat de ge meente drie jaar garant zou staan voor de Stichting Medische Post Iemand heeft de stenenopslag van Rijkswaterstaat bij het Jan Ay- eslag aangezien voor een bijzon der soort meierblis. Er is ruim vier kuub puin gestort, vervuild met ij zeren pijpen, takken, stukken as- bestplaat en plastic. Uit bandensporen viel weinig af te le zen, maar de politie hoopt op een getuige. Wie iets heeft gezien wordt verzocht te bellen naar 22188. De Koog. Er waren wel enige voor waarden aan verbonden. Het eerste jaar was niet zo'n beste zomer. Er werd een verlies van ruim f8500,- geleden. Vorig jaar was echter een topjaar met een exploitatie-overschot, zodat de ge meente het geld van het jaar er voor weer terug kreeg. De post was de eerste twee jaar gehuisvest in containers. Maar nu een nieuw dorpshuis in De Koog Tien jaar visserskoor sw Oud schip nabouwen in Pen-bassin Brouwer haalt finish Vierhonderd paarden en pony's naar Texel - -V-' --- -«C-.-- j wordt gerealiseerd is het voor de hand daar een ruimte te maken, zodat een permanent en duidelijk herkenbaar onderkomen voor de post wordt gecreëerd. Garant Een ruimte aan het dorpshuis bou wen kost ongeveer twee ton. De dorpscommissie wil dit bedrag le nen van de gemeente en een con tract met de stichting maken over permanente verhuur. Maar als die stichting om één of andere reden haar verplichtingen niet kan nako men, zit de dorpscommissie gelijk met een probleem. Vandaar dat'de gemeente is gevraagd garant te staan voor de rente en aflossing van die lening van twee ton. Enkele leden van de raadscommis sie voor welzijnsbeleid vonden de ze constructie vreemd. Zowel Pieter de Groot (D66), Erna Eel man (VVD), Dirk Terpstra (PvdA) als Kees Hin (CDA) vroegen zich gisteravond af waarom het geld niet rechtstreeks aan de stichting medische post wordt geleend. Huisarts Klaas Eissen legde uit dat die zelfstandigheid nog een beetje te vroeg komt voor de stichting. „We zijn nog aan het aftasten wear de grenzen liggen. We gaan bijvoorbeeld komend seizoen pro beren hoe het gaat met 24 uurs openstelling. We willen eerst die proefperiode van drie jaar volma ken. Maar het is echt niet ondenk baar dat de stichting op den duur op eigen benen komt te staan." Andere mogelijkheden voor ge bruik van de ruimte buiten het sei zoen worden nog bekeken. Misschien gaan de Texelse huis artsen er dan iets mee doen, maar dat is nog niet uitgewerkt. Vanavond wordt in de raadscom missie voor financieel, econo misch en technisch beleid verder gepraat over de financiële kant van deze zaak. (ADVERTENTIE) Waalderweg, Ongeren, Meyer- tebos, Burgerdijk, Tien hoven, Oosterenderweg, Bar- gen, Westerboersweg, Eende kooiweg, Harkenbuurt, Koningsweg. Hier wonen ongeveer 53 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omge ving woont. De kranten moeten dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur m onze drukkerij aan de Warmoes straat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. Uitgeverij LangevekJ en de Rooy Parkstraat 10. Den Burg Telefoon 02220 - 62600 Fax 02220 - 14111 (ADVERTENTIE) Rommel die bepaald niet thuis hoort op de stenenbuit. IFoto Tossa de Graaf1) In verband met bevrijdingsdag zal de krant van vrijdag 5 mei op donderdag 4 mei verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen uiterlijk woensdag 3 mei vóór 10.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy Cjrru T'"*' *""t_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Openluchtzwembad Q ïr DROGISTERIJEN V

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1