Visserskoor zingt al tien jaar met plezier Weekend BEZORGER VOOR Agenda TEXELSE^? COURANT Ziekenverzorging thuis Grijze zeehonden terug in natuur van 22 en 23 april 1995 Kerkdiensten zondag 23 april oud Papier Klusjesdienst voor ouderen Kunstenaar zit zonder atelier Anbo-vergadering Wij zoeken een die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen o; DONDERDAG 20 APRIL 1995 Hoe kan je een zieke thuis het beste verzorgen. Daarover gaat een cursus van de Stichting Kruiswerk die vanaf 12 mei op Texel wordt gegeven. De vijf bij eenkomsten staan onder leiding van wijkverpleegkundige Els Zoon en wijkziekenverzorgster Anne Marie Gertenbach. Zieken worden meestal het liefst in de eigen omgeving verzorgd. Naast professionele hulpverlening is vaak behoefte aan hulp van fa milieleden, buren en vrienden. Het komt ook voor dat mensen een in het verpleeghuis verblijvend fami lielid een dagje naar huis willen ha len. Enige kennis van de thuis te geven verzorging komt dan goed van pas. Enkele onderwerpen die worden behandeld zijn: het oefenen van tilvaardigheden, gevolgen van langdurig ziek zijn, informatie over voeding, hulpmiddelen en inconti nentie en de begeleiding in de laat ste levensfase. De cursus is vrijdags van 14.00 tot 16.00 uur in het wijkgebouw aan de Schoonoordsingel. Kosten f32,50 voor leden en f65,- voor niet leden. Dit is inclusief kof fie/thee en lesmateriaal. Voor informatie en/of aanmelding kan worden gebeld naar 02230-50135 (werkdagen van 13.30 tot 17.30 uur). Vier jonge grijze zeehonden zijn vorige week door EcoMare uitge zet op de Richel, de zandplaat ten zuidoosten van Vlieland. Drie van dit viertal werden op nieuwjaars dag bij het centrum gebracht, na dat ze door een storm van een zandbank waren gespoeld. Eén werd in november al binnen ge bracht. Jonge grijze zeehonden hebben lang haar. De dieren die bij EcoMa re hebben overwinterd waren wel gezond, maar sterk ondervoed. Nadat ze weer op een gewicht van zo'n veertig kilo zaten, werden ze met de „Phoca" naar hun wilde soortgenoten terug gebracht. Die kennismaking verloopt altijd rustig. Dierverzorger Wiebe Sytsma: „Grijze zeehonden zijn niet erg schuw, dus ze blijven meestal gewoon liggen als wij er met een bootje aankomen. De die ren die we uitzetten zwemmen een beetje warrig rond en komen dan gelijk soortgenoten tegen. Ge vochten wordt er nooit." Het gaat goed met de populatie grijze zeehonden. De schippers van de Phoca telden er vorige week ruim tweehonderd. Shantykoor Oudeschilder vissers heeft de afgelopen tien jaar op Texel en daarbuiten een goede naam opgebouwd Optreden voor de „oudjes" vindt het Visserskoor het allermooist. „In de rusthuizen hebben we de afgelopen tien jaar een naam op gebouwd. Onvoorstelbaar hoe die mensen onze liedjes van begin tot eind meezingen. Je doet ze er zo'n plezier mee, het is een heel dankbaar publiek. En natuurlijk smullen ze ook van de slippies die de koorleden steevast meebren gen..." Voorzitter Hans Jongedijk en accordeoniste Corrie Witte zit ten vol verhalen over het koor, dat zaterdag in 't Skiltje het 10-jarig bestaan viert. Officieel staat het koor te boek als „Shantykoor Oudeschilder vis sers". Een hele mond vol, wat komt door het lidmaatschap van de internationale shanty- organisatie. Wie had dat kunnen denken, toen in 1985 een groep van circa tien zingende vissers op trad op de feestavond van de 10-jarige Gemeenschap Oude- schild. Onlangs, bij het 20-jarig ju bileum van de GO, was het koor weer present, inmiddels veertig man sterk. Tien jaar geleden namen Alfons Boom (dirigent) en wijlen Peter Kok (accordeonist) het voortouw Na het eerste geslaagde optreden ging de groep op de vrije zaterdag middag door met het instuderen van liedjes. Een optreden bij de vlootdagen volgde en het aantal leden groeide gestadig. Al na en kele jaren werd het huidige aantal van veertig deelnemers bereikt. Sociaal contact „We zongen vooral om de gein die we er zelf om hadden. Elke zater dagmiddag repeteren in 't Skiltje, dat was ontspanning na een zwa re week aan boord. Bovendien, je spreekt elkaar weer eens. De jon geren treffen elkaar nog wel in de kroeg, maar voor de ouderen is dat niet zo. Je merkt het in de pauze: dan maak je een praatje over het werk", vertelt Jongedijk. „Maar het gaat niet alleen om de gezellig heid. Voorop stond en staat spon taan, leuk zingen. Het hoeft niet vierstemmig en zo, maar het moet wel lekker in het gehoor liggen." Het repertoire bestaat uitsluitend uit liedjes over de zeevaart en de zogenaamde „shanty's". Dat zijn liederen die in de vorige eeuw aan boord van zeilschepen ontston den. Ze hadden ook een functie, want het harde werk ging pas vlot met goed teamwork. Om het ritme erin te houden, werden shanty's gezongen. De voorzanger was zo doende een belangrijk persoon, want een schip met een goede voorzanger schoot het meest op. Hierdoor accepteerden de hogere rangen aan boord dat in de liedjes vaak ongenoegen was verwerkt. Veel Hollandse shanty's zijn er niet; wel is menig Duits en Engels lied bewaard gebleven. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9 30 u. ds. mevr. J. Iwema uit Purmerend. De Waal: 9 30 u. dienst in De Koog. De Koog: 9.30 u. dhr. M.D. Kuiper. Den Hoorn: 11.00 u. dhr. M.D. Kuiper Oosterend: 9.30 u. dhr. G. Iwema uit Purmerend. Oudeschild: 11.00 u. dhr. G. Iwema uit Purmerend. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. mevr. J. Iwema uit Pur merend. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10 00 u. ds. F.J. Daane. 19.00 u. ds. W. Fuik schot uit Zaandam; uitz. via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. ds. W. Fuikschot uit Zaandam. 19.30 u. ds. F.J. Daana GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u. dienst. GEREFORMEERDE KERK (vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg. 10.00 u. ds. A. Hoekema uit Haarlem, uitz. via De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. 10.00 u. ds. Brands uit Rijnsburg. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: Za. 19.30 u. Woord-communiedienst; da meskoor; uitz. via De Lichtboei. Zo. 10.00 u uitz. via Radio Texel; 10.45 u. herenkoor; nevendienst, crèche. De Cocksdorp: za. 19.30 u Sint Jan: zo. 9.30 u JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „Het einde van valse religie is nabij." Wachttorenstudie: 11.20 u. „Dag aan dag overeen komstig onze opdracht leven." Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen. Dokter K. Eissen en dokter F. P. Zwager, Julianastraat 9, Den Burg, tel. 12039. Aanvragen visites s.v.p. tus sen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zon dag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.~30 uur, zonder afspraak. Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging) Kruiswerk Kop van Noord-Holland, afdeling Texel. Voor verpleegkundige thuiszorg op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 06-8998829. Spreekuur jeugdgezondheidszorg (jedere werkdag van 8.30-9.00 uur), telefoon 13241 Het uit leenmagazijn in het wijkgebouw aan de Schoonoord singel 24 is elke werkdag tussen 13.00-14.00 uur geopend, telefoon 13241. Tandartsen Spreekuur op Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur zaterdag en zondag om 18.00 uur pre cies, Hogereind 10, De Waal. Bij ongevallen of bloedin gen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 14152. Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Stichting Thuiszorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is da gelijks open van 9.00 tot 17.00 uur Telefoon: tijdens kantooruren 22188; buiten kantooruren 12222. Bij spoedeisende gevallen: 06-11 •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 22188. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel 12527. •Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069, b.g.g. 06-52804779. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 10605. •Tandheelkunde: Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17 00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. Liefst zingt het visserskoor Neder landstalig, maar letterlijke verta ling van shanty's is vaak lastig. „Gelukkig zijn de shanty's in steenkool-engels geschreven, om dat de bemanning meestal uit meerdere landen kwam." Modern protest Bij sommige liedjes is de vertaling wél gelukt. Daarnaast heeft Corrie Witte een paar nieuwe teksten be dacht op bestaande melodieën. Zo is het lied „Langs de haven" een protest tegen de huidige regelge ving in de visserij. Ook het lied „Blonde vissersjongen" van Ou deschilder Roy Helleman, dat op 1 april j.l. ten gehore werd gebracht bij de opening van de nieuwe vi- safslag in Den Helder, heeft zo'n actuele inslag. Daarnaast heeft het visserskoor enkele oude liedjes van Jannie Craanen-Hemelrijk ge kregen, o.a. eentje over een moe der die probeert haar zoon tegen te houden om te gaan varen. „An dere koren hebben daar belang stelling voor, maar wij houden de boot een beetje af. We proberen een eigen geluid te houden." Om krakers als „De klok van Arnemui- den" en „West-zuidwest van Ameland" kan het koor echter niet heen, omdat het publiek er om smeekt. De leukste thuis De tachtig liedjes waarover het koor nu beschikt, zijn in de loop der jaren ingestudeerd onder lei ding van Alfons Boom. De gedre ven dirigent wist tijdens optredens op humoristische wijze de liedjes aan elkaar te praten, handig ge bruik makend van zijn kennis van de mensen in de zaal. Soms zorg de hij voor spektakel, zoals die keer dat hij op een tafeltje moest staan omdat het podium te vol was. Prompt viel Boom er tot hila riteit van de anderen vanaf. Het vi deofilmpje dat Theo Witte ervan had gemaakt, was vervolgens goed voor de tweede prijs in een aflevering van „De leukste thuis", het tv-programma van Linda de Mol. Een ander hoogtepunt was het op treden in Harlingen tijdens de vis- serijdagen, in een vishal voor een groot publiek. En natuurlijk de op name van een cassettebandje, waarvan er tenslotte bijna duizend zijn verkocht. Geen muus Maar misschien wel het mooist was het „theetjestiedconcert" in het Zeemanskerkje van Oude schild. Op een druilerige zondag middag kwam half Texel toestromen. „D'r kon geen muus meer bij. Een jaar later hielden we het daarom in twee kerken, samen met het koor Windkracht 10. Toen zaten beide kerken vol." Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden inge laden. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 4. Molenstraat, Weststraat, Hol- lewal. Lijnbaan, Gasthuisstraat en De Zes. De Waal (i.p.v. 29 april) In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden ingeleverd bij de schapenboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex- gebouw (vóór 9.30 uur). Donderdag 20 april De raadscommissie voor fi nancieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare verga dering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gespro ken over het niet overgaan op het forfaitaire systeem bij de toeristenbelasting, warme maaltijdenvoorziening voor ouderen in de weekeinden, garantstelling van een lening voor de Medische Post in De Koog, vervangen van een tweewielige maaier en een schaftwagen, aanschaf van ontwateringscontainers, par keren op het Klif in Den Hoorn, de heroverwegingso peratie 1997 en de samen werking tussen Molenkoog en Calluna. Van 19.00 tot 22.00 uur kun nen in het bedrijvengebouw in Oudeschild de artikelen van de Lions-veiling worden bekeken. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Pulp Fiction". Vrijdag 21 april In de aula van OSG de Hoge- berg houdt het Rode Kruis bloedafname-avond van 17.30 tot 21.00 uur. Van 17.00 tot 19.00 uur is in het bedrijvengebouw in Oude schild kijkgelegenheid voor de Lions-veiling. De eigenlijke veiling is van 19.00 tot 22.00 uur. Groenlinks Texel presenteert in de schouwburgzaal van De Lindeboom het discussiestuk „Platina", bedoeld om milieu maatregelen op gemeentelijk niveau te stimuleren. Het is onderdeel van een feestelijke avond met muziek, foto-<3, expositie en de uitreiking van de Groenlinks Milieuprijs 1995. leder is gratis welkom. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Pulp Fiction". In december j.l. legde Alfons Boom zijn dirigentenstokje neer. Hij wilde het koor graag op een hoger muzikaal peil brengen, maar de meeste koorleden gingen liever op de oude voet voort. Koorlid An- dré Keyser heeft de leiding overge nomen. Voorzitter Jongedijk: „Hij doet het op een leuke manier. Al leen missen we in het koor helaas zijn goede stem. We kunnen trou wens nog wel wat leden gebrui ken. Ze hoeven niet uit Oudeschild te komen, maar we streven wel naar binding met zeevaart en vis serij." Vrouwen Achter de schermen van het koor vervullen vrouwen een belangrijke rol. „De vrouwen van de koorleden staan altijd klaar om hand- en spandiensten te verlenen. Helpen in de bejaardenhuizen, cakes bak ken voor een verloting en bij het 5-jarig bestaan verrasten ze ons met een eigen optreden." Naast Corrie Witte, die ruim zes jaar geleden de taak van Peter Kok overnam, is er sinds twee jaar nog een vrouw actief: Anita Kalf-van der Star, eveneens op accordeon. Zij zal zaterdag echter op het feest ontbreken, want ze verwacht die dag te bevallen. ledereen woont het liefst zo lang mogelijk thuis. Om dat (mede) te bewerkstelligen, kan men gebruik maken van een groot aanbod aan hulpmogelijkheden. De SWOT zorgt o.a. voor de warme maaltijd voorziening, maar werkt ook nauw samen met de Stichting So ciaal Alarm Texel om met behulp van alrmapparatuur de ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. De SWOT wil nu een nieu we vorm van hulpverlening star ten, te weten de klusjesdienst. Voor veel ouderen zijn de klusjes in en om het huis, maar ook bij voorbeeld verstelwerkzaamheden, moeilijke opgaven. Voor de SWOT een reden daar wat aan te doen. De klusjesdienst kan men te hulp roepen voor kleine werkzaamhe den, zoals het schoonmaken van dakgoten, het aanbrengen van tochtstrips, het afnemen en op hangen van gordijnen, het ont stoppen van afvoeren, het ophangen van kastjes en schilde rijen, het repareren van schuttin gen en tuinhekjes, het vastzetten van loszittende tegels of gordijn rail, het vervangen van lampen etc. Bij het verstelwerk kan men Zaterdag 22 april Van 11.00 tot 16.00 uur is in en bij de CVO-school in Den Burg feest: „Reis door de be levingswereld van een kind". Tevens verloting. Opbrengst ten bate van het nieuwe do cumentatiecentrum van de school, leder is welkom. In de Strijbosschool in Midden-Eierland is van 11.00 tot 17.00 uur fancy fair. leder is welkom. Speciale attractie: formule 3-bolide. In de Muziek- en Dansschool Texel begint om 10.30 uur een workshop kamermuziek. Van 14.00 tot 16.00 uur is kijkgelegenheid voor geïnte resseerden in de Lionsveiling. Het tweede deel van de eigen lijke veiling wordt gehouden van 16.00 tot 22.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Pulp Fiction". In 't Skiltje te Oudeschild is van 10.00 tot 16.00 uur jubi leumfeest ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het visserskoor. Onder andere Rad van Avontuur en exposi tie over de visserij. Om 11.00 en 14.00 uur optredens. In de Beatrixzaal houdt Gym vereniging Texel een „circus dag" voor leden en niet-leden van 6-12 jaar, aanvang 10.00 uur. De Rangers van het Wereld Natuur Fonds komen om 20.00 uur bijeen op de par keerplaats van EcoMare. Tot 21.30 uur wordt naar vogels geluisterd, daarna sterrenkij- ken in volkssterrenwacht De Jager. Mocht dat laatste we gens bewolking onmogelijk zijn, dan wordt een film ver toond over sterren en plane ten. Ouders en verzorgers zijn ook welkom. Zondag 23 april In het centrum Prem Mandir te Oudeschild wordt een me ditatiedag gehouden. Infor matie bij Ratman Qr telefoon 14013. Om 14.00 uur begint op baan aan de hoofdweg in Ei land een clubcross van MAB. In De Worsteltent optred van de soul-jazzband „Ra,; and the seventh avenu* aanvang 15.00 uur. In Cinema Texel draalt 20.30 uur „Pulp Fiction" Maandag 24 april De Overkoepeling van Texei Vrouwenorganisaties verc dert in het zaaltje bij Doopsgezinde kerk, aanva- 14.00 uur. In Cinema Texel draait 21.15 uur „Pulp Fiction". In het zaaltje bij de Doopsc zinde kerk wordt een lei huisbijeenkomst gehoude Prof. dr. K. Smelik sprei over de Dode Zee-rollen. Dinsdag 25 april In De Lindeboom begint o 13.30 uur de Texelse voorra de van de Nationale Bierta wedstrijd. Om 17.30 u prijsuitreiking. In Cinema Texel draait a 21.15 uur „Trois coulei blanc". De afdeling Dialect van Historische Vereniging Te) komt om 20.00 uur bijeen dorpshuis d'Ouwe ULO. Oa niet-leden zijn welkom. Hoogwater te Oudeschl Do. 20 Vr. 21 Za. 22 Zo. 23 Ma. 24 Di. 25 Wo. 26 Do. 27 Vr. 28 0.25 en 12 0.47 en 13 1.40 en 13. 2.40 en 15 3.50 en 16 5.20 en 17 6.37 en 19 8.05 en 20 8.45 en 20 Aan het strand is het ongeveer eer uur eerder hoog water. De zon I p,e 23 april op om 6.26 en gaat onde om 20 49 u., 22 april laatste kwa tier, 23 april doodtij. n< op Beeldend kunstenaar Jetty Voorman zoekt een atelier. (Foto Gorard Timn Een bewogen week voor kunste nares Jetty Voorman. Vanuit De Waal wilde ze haar atelier Axis Mundi verhuizen naar het voorma lige peuterlokaaltje van de Vrije School en Den Burg. Het noodge- bouwtje aan de Gasthuisstraat werd sporadisch gebruikt als speellokaal, maar staat ook wel eens leeg. „De school vindt het oké", nodigde ze de Texelse Cou rant alvast uit voor een kijkje. Maar terwijl de beeldend kunste naar poseerde, bedacht het bestuur van de Vrije School zich. „Het atelier past bij nader inzien toch niet in de peuterschool", al dus een woordvoerder. Een tegenvaller voor de veelzijdige denken aan het inzetten van nieu we ritsen, zomen, het vermaken van kleren enz. Senioren (55 jaar en ouder) kun nen gebruik maken van deze klus jesdienst. De kosten zijn beperkt, mede omdat de SWOT de hulp kan inroepen van „handige" vrijwilli gers. De kosten voor de werk zaamheden zijn ƒ17,50 voor het eerste uur. Mocht het klusje langer dan een uur duren, dan komt er ƒ7,50 per volgend uur bij. De klussendienst is te bereiken onder het telefoonnummer van de SWOT, te weten 12696. Aanmeld- tijd: elke werkdag tussen 9.00 - 10.00 uur. De Texelse Anbo-afdeling houdt woensdag om 14.00 uur jaarver gadering in De Buureton. Na het huishoudelijke deel worden twee films over Texel gedraaid. Jetty Voorman, die nu opzc naar een ander ruimte om te nen, schilderen en haar befi het graniet te zetten. Geïnspi' door de natuur en de stilte o; eiland, maakt ze moderne „De energie en de lichtkwalifó Texel is anders dan in Noor; land. Ik probeer die enero vorm te geven. Het niet zich zichtbaar te maken." Echts baar wordt het pas, als ze een lier heeft. Wie ruimte heeft haar bellen (tel. 072-612405 (ADVERTENTIE) Pontweg 72, 77, 84 en 8! en Leemkuil 3 Het bezorgen is het eenvoud voor iemand die in deze om? ving woont of iemand die er gelijks langskomt. De kranten moeten dinsdag vrijdag even na 15.00 uur in drukkerij aan de Warmoes- straat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen w nadere inlichtingen terecht btl' receptie van de drukkerij Uitgeverij Langeveld en dc fa' Parkstraat 10, Pc' Telefoon O2220 Fax 02220

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2