Rede van Texel laten nerleven op de haven Plan ondernemende vrouwen: riendinnen" zijn voor esselhuus onmisbaar Thijssejaar Legale zomerwoning voor familie Boerhorst EN DAN NU KAVEL .NO. Il6<i MET DAARIN O.RJ EEN AANTAL THOSSE MONUMENTEN EEN 5TEL VERMOLEMDE 'öTOKPAARD-OE'b, ENKELE GROEN STROKEN EEN PAAR ON PLAATSBARE WIHDMOLEH 5. EEN AANTAL MU'bEUM'óWAAR-ONDER MET VREEMDE BEESTEN. EN VERDER NOG WAT OUWE KOEIEN .PLUS WAT VAGE VËRKIEZINGS-BELOFTES TEXELSE^ C0URANT Bosruiter en kemphaan verrassen vogelaars Minder caravans, meer auto's in het paasweekend Aanrijdingen Uit de bocht Heel Texel naar de Hobbymarkt Bromfiets gestolen k eciale vergadering tbreiding manege Sola Gratia ving vliegtuigmotor Drankrijders Koger paasfestijn: vondst fazantenei goed voor 3e prijs B en W willen de familie G. Boer- horst in De Koog toestaan een garage-berging bij de woning Kaapstraat 55 te verbouwen tot recreatief opstal. Volgens het bestemmingsplan mag dat niet, maar in het nieuwe bestemmingsplan van De Koog zal het mogelijk worden gemaakt, omdat in dezelfde omgeving al et telijke recreatieverblijven illegaal zijn gebouwd. Daar is nooit tegen op getreden en deze opstallen worden nu zelfs gelegaliseerd. Ge zien deze omstandigheid vond het college het onbillijk om de familie Boerhorst, die als enige fatsoenlijk om vergunning had gevraagd, niet ter wille te zijn. Volgens de gemeente gaat het hier om een specifieke situatie, waaraan anderen geen rechten kunnen ontlenen. DONDERDAG 20 APRIL 1995 een miljoenenproject op de Oudeschilder haven hoopt TOV (Texelse Ondernemende Vrouwen) diverse vliegen én klap te slaan. Het plan is om een schip uit de Gouden w na te bouwen op de plaats waar nu het overbodig ge- den PEN-bassin is. Tevens zou er een nostalgisch dorp- unnen verrijzen, als een bewoond buitenmuseum. De I wil hiermee toerisme en werkgelegenheid een impuls en, en tevens de haven op creatieve wijze vergroten. deeën zijn nog niet goed uit- erkt, maar de TOV zag zich jodzaakt er mee voor de dag imen, omdat b en w dinsdag toekomstvisie voor de haven ehandelen kregen. Het colle- lesloot pas een standpunt in emen als het TOV-plan klaar e TOV-werkgroep streeft er- volgende maand een gede erd rapport te kunnen enteren. Overigens conclu- een ambtelijke werkgroep iet te duur is om het bassin e haven te betrekken. heeft momenteel te kampen enkele problemen die door- ;en in het economische en so leven", constateert de TOV. Demd worden het stagneren- ;oerisme, schoolverlaters die ilijk aan werk en woonruimte ien komen en de eenzijdige gelegenheid. De onderne mende vrouwen gingen daarom op zoek naar een groot project dat een (gedeeltelijke) oplossing kan bieden. Het project moet passen bij de aard en eilandcultuur van Texel, aantrekkelijk zijn voor de eigen bevolking en gasten, breed gedragen worden en van blijvende aard zijn. De keuze voor de haven van Oude- schild kan nog meer knelpunten oplossen. Het bassin krijgt een passende bestemming, de haven wordt uitgebreid en als bijv. het Maritiem en Juttersmuseum (dat ook plannen heeft voor een bui tenmuseum) naar deze lokatie ver huist, is ook de parkeeroverlast voor het dorp uit de wereld. Batavia Het plan, „Ter rede van Texel" ge naamd, bevat elementen die niet nieuw zijn. Bij Lelystad is jarenlang gewerkt aan een replica van de „Batavia" en Noordholland kent al openlucht-musea als het Zuider zeemuseum en de Zaanse Schans. „Dat geeft niet, je hoeft het wiel niet uit te vinden. Maar het is wel een mooi project dat een oplos sing kan bieden voor verschillende problemen", aldus woordvoerder Joke de Boer. Zij maakt met Irene Penha, Miranda Grabowski en Henriëtte Timmermans namens de TQV deel uit van de werkgroep, waarvoor ook Siem Hemelrijk is benaderd. Samen gaan ze binnen kort naar Lelystad om hun licht op te steken bij de bouwers van de „Batavia". Volgens Joke de Boer kostte die bouw 10 miljoen gul den, maar is er inmiddels 12 mil joen aan entreegelden terug ontvangen. De kiel voor het vol gende schip, de „Zeven Provin ciën" is daarom al gelegd. De TOV denkt voor Oudeschild aan een kleiner schip, dat ooit voor de Texelse kust is vergaan of Oude schild als thuishaven had. Aan het werk Tijdens de bouw, die waarschijnlijk positieve publiciteit teweeg brengt, kunnen schoolverlaters, werklozen en WAO'ers korter of langer aan werk worden geholpen. Na afloop ontstaat nieuwe werk- Prijskaartje De toekomstvisie, waarover b en w zich deze week bogen, is op gesteld door een gemeentelijke werkgroep. Die betrok er ook an dere ontwikkelingen bij, zoals de door het rijk gewenste overdracht van de haven aan de gemeente, de groei van de bruine vloot ten koste van de ruimte voor de kotters en de te smalle havenmond. Gespro ken is met diverse betrokkenen, o.a. Rijkswaterstaat, Hans Boom, de Watersportvereniging, DETV en CIV. Ook Aquacultuur Texel BV i.o. en mosselvisser Dirk Slik wer den gepolst. „Welke oplossing ook wordt geko zen, overal hangt een fors prijs kaartje aan", concludeert de werkgroep. Uit de gesprekken blijkt dat de plannen van Aquacul tuur en Slik voor kweek van mos selen en oesters in het bassin, het meest concreet zijn. De werk groep ontraadt het gemeente bestuur om het bassin bij de haven betrekken en ook aankoop van het bassin zou onverstandig zijn. Een twintigtal liefhebbers trot seerde het gure weer om tweede Paasdag deel te nemen aan een vogelexcursie in Waalenburg. De broers Hans en Giel Witte van de Vogelwerkgroep Texel namen met het gezelschap een kijkje vanaf de Westerboersweg en De Staart op het Blok". Dit terrein werd rond 1930 door Natuurmonumenten aangekocht om het weer z'n oor spronkelijke natte karakter te ge ven. Eén van de initiatiefnemers was dr. Jac. P. Thijsse, aan wie de excursie was opgedragen. De deelnemers kregen via kijkers een beeld van het tegenwoordige vogelleven. Grutto's, kieviten, scholeksters, tureluurs en ber geenden lieten zich in groten geta le zien. Verrassend was de watersnip, gecamoufleerd voedsel zoekend in een ondiep slootje. Een schelle fluittoon deed iemand aan de aanwezigheid van een oeverlo per denken, maar toen het vogelt je opvloog bleek het een bosruiter te zijn, die even in Waalenburg te gast was. De hoop van velen om ook een kemphaantje voor de lens te krijgen, werd bewaarheid. Een zwerm van 20 30 exemplaren werd in eerste instantie niet eens herkend, maar toen het wel dege lijk kemphaantjes bleken, steeg de opwinding. Voor het kempen", het vechten door de mannetjes met hun gekleurde kragen, was het echter nog te vroeg in de maand. Teso heeft in het paasweekend meer auto's, maar minder cara vans vervoerd. Het aantal op Texel verblijvende vreemde auto's was zaterdag met 6461 het hoogst. Vorig jaar op een vergelijkbare datum kwam dit aan tal op 5858. Er werden 14.596 wagens vervoerd, dat zijn er 1296 meer dan vorig jaar. Het aantal ca ravans is met 20 teruggelopen tot 578. Vrijdag, zaterdag en maandag is de Molengat als tweede boot in de vaart geweest. Alleen vrijdag deed zich enige wachttijd voor: op Texel tussen 10.05 en 11.35 uur een half uurtje en in Den Helder tussen 10.35 en 17.05 uur ook een half uur. Volgens informatrice Ans Laurijs- sens was het bij de VVV gezellig druk. „Het weer was niet zo goed, dus we kregen veel vragen wat er allemaal te doen was." Qua boe kingen kon iedereen worden ge holpen. „We hebben geen nee hoeven verkopen." Texel werd overspoeld door Duit sers, die al de hele maand vakantie hebben en Nederlanders die voor een lang weekend naar het eiland kwamen. Een 47-jarige vrouw had maandag haar wagen geparkeerd aan het Lage Achterom in Den Hoorn. Toen ze dinsdag weg wilde bleek de hele zijkant van de auto be schadigd. Een aanrijding lijkt de oorzaak, maar de cteder heeft zich niet gemeld. Een 34-jarige vrouw uit Zandvoort en een 43-jarige vrouw uit Oude schild reden maandagmiddag op de veerhaven van 't Horntje tege lijk weg. Een botsing met geringe schade was het gevolg. Een 27-jarige Koger had dinsdag middag op de Kogerstraat te laat door dat een 29-jarige Duitser voor hem stopte voor de kruiding met Akenbuurt. Een aanrijding was het gevolg. Op de Ruigendijk is een onbeken de Duitse automobilist in de nacht van zaterdag op zondag uit de bocht gevlogen. De man is via de berm in de sloot geraakt en heeft daarbij een verkeersbord mee gesleurd. Getuigen hebben een jonge man met een hoofdwond zien weglopen. Een takelbedrijf heeft zich over de wagen ontfermd. Om een rondje, naar de hardlopers kijken en dan nog even naar de Hobbymarkt in De Cocksdorp. Zo dacht menig Texelaar en toerist op tweede paasdag. Je kon dan ook de hele dag over de koppen lopen tussen de kramen in de gymzaal. Vanaf de opening om 11.00 uur zag het al zwart van het volk in het Eierlandse Huis. In tegenstelling tot andere jaren was de Hobbymarkt nu eenzijdiger van karakter. De zelfgemaakte poppen overheersten. De jonge bezoekertjes vermaakten zich met de cavia's en kuikentjes. (Foto Tossdo Graaff) gelegenheid, omdat er een attrac tie is ontstaan die kan dienen voor o.a. tentoonstellingen en rond vaarten. Het te bouwen dorpje zou volgens de TOV ook plaats moeten bieden aan bedrijven, zoals een oud- Hollandse herberg, een snoepwin kel en een klompenmakerij. De juridische vorm, de planologi sche mogelijkheden en de finan ciering zijn belangrijke hinder nissen, die nog moeten worden genomen. De werkgroep wil zo snel mogelijk een begroting op stellen en die aan b en w aan bieden. i j n- fesselhuus in De Koog weet verzekerd van de steun van tidinnen". Dat is een groepje ven dat regelmatig in actie om geld te verdienen voor dit litiehuis voor zwaar gehandi- dat op 12 mei 12,5 jaar lat. Deze week kwamen de |dmnen weer eens indrukwek- over de brug. Aan penning- •ter Jan van der Vis fandigden ze dinsdag een ue van f5000,-. geld kwam bijeen door de ver van allerlei artikelen op de jkse koninginnemarkt en de oop van tweedehands boeken e zomerse folkloredagen. Vol- Van der Vis komt de gift als geroepen want in het huis moet nogal wat onderhoudswerk wor den uitgevoerd. De foto toont de overhandiging van de cheque door mevrouw Nel Kooij-Reuvers. Die greep de gelegenheid aan om de aandacht te vestigen op nieuwe activiteiten ten bate van het Tes- selhuus. Er komt weer een kraam op de aanstaande koninginne markt op zaterdag 29 april. De da mes zullen daar zelfgemaakte taarten, cake, koek en jam verko pen, maar ook dozen chocolade, flessen wijn en andere artikelen die van andere herkomst zijn. Be zoekers van de kraam kunnen ook meedoen aan een touwtrek spelletje met de garantie „altijd prijs". (Foto Horry do Graal) Uit de fietsenstalling van de OSG aan de Haffelderweg is dinsdag tussen 10.30 en 12.00 uur een blauwe Puch Maxi gestolen. De 19-jarige eigenaresse had de brommer niet afgesloten. manege Akenburg wordt ïsdag om 20.00 uur een spe- bijeenkomst belegd over de eiding van deze accommoda- "tet plan wordt uiteengezet, de uitbreiding is een commis- igesteld, die bestaat uit Sjef Hans Boom, Wim van der Bram de Ridder, Wim Goën- n John Cnossen. Tijdens de nkomst kunnen vragen wor- jesteld. De vliegtuigmotor die de TX 34 „Sola Gratia" van de firma Daal der uit Oosterend vorige week in de netten kreeg is afkomstig van een viermotorige Halifaxbommen- werper. Het vliegtuig is in de Tweede Wereldoorlog in zee gestort. Daalder viste het motor blok op in de Noordzee, zo'n twin tig mijl ten zuidwesten van Den Helder, terwijl ze op schol en tong visten. De propellors aan de vlieg tuigmotor zijn weliswaar afgebro ken, aan de restanten is nog goed te zien dat ze van hout zijn ge weest. Restanten van de uitlaat zijn een andere indicatie over het type. De Halifax werd ingezet door de geallieerden bij bombardemen ten op Duitsland. In Oudeschild is de vondst overgedragen aan Oosterender Jan Vlaming. Het is de bedoeling dat de motor na een opknapbeurt op de expositie van Jaap Bakker op 5 mei wordt ten toongesteld. Een merkplaatje op de motor wordt voor onderzoek naar de herkomst naar Engeland opgestuurd. 60-jarige Amsterdammer zaterdagavond op de Pont- ingehouden voor alcohol roe Hij had teveel aan bus geofferd, waardoor zijn V|)S werd ingevorderd en een aal werd opgemaakt. J|23-jarige Duitse automobilist Win de nacht van zaterdag op ^a9 op de Ruigendijk tegen de °P te hebben, zodat hem De vliegtuigmotor van de Halifax die door de TX 34 aan land werd gebracht. (Foto Bert Koning) rijbewijs werd afgenomen. TUssen dijk en duinenrij doof Klaas Bonne Wat zou Jacob Thijsse zeggen Van ons bevoorrecht stukje grond Als hij als een geestverschijning Opeens weer in ons midden stond Zou hij op onze schouders kloppen En zeggen: jongens goed gedaan Of zou hij met argusogen Ons doen en laten gadeslaan Zou hij langs zijn neus weg vragen Waarom de leeuwerik nog maar zelden zingt Waarom het water in het kikkerslootje Niet meer zoals vroeger blinkt Waar het paadje is gebleven Waar hij stil-genietend liep En de wereld kon vergeten Achter 't woelige Marsdiep Waarom er zoveel is verdwenen Onder asfalt en beton Waarom de flora plaats moest maken Voor het kunstmatige gazon Maar we steken met z'n allen Toch de koppen bij elkaar En poetsen extra onze veren Voor het MeesterThijssejaar Maar zou hij een monument waarderen Van kunststof of van roestvrij staal Als hij het baltslied moet ontberen Van de schaarse nachtegaal De 8-jarige Steven van Beek uit De Koog was eerste Paasdag alle jeugdige eierenzoekers de baas. Van de ruim duizend kinderen die meededen aan de traditionele eierenzoek-wedstrijd wist hij het gouden ei te ontdekken. Macha Bonne (5) uit Den Burg vond het zilveren ei, maar het bronzen ei bleef onvindbaar. De derde prijs werd daarom toegekend aan de 4-jarige Tobias Heinbach uit Mett- man (Duid, die met een heus fa zantenei op de proppen kwam. Het paasfestijn in De Koog was weer een groot succes, mede dankzij de ideale weersomstandig heden, Het familieprogramma was weer georganiseerd door onderne mersorganisatie De Koog Bad plaats, met de hulp van vele vrijwilligers. De firma Konijn uit Bergen zorgde voor een financiële bijdrage. Voordat de kinderen zich met hun ouders als een enorme stoet ach ter de Koger drumband SOS naar de zoekplaats lieten leiden, wer den zij op het dorpsplein gesch minkt en voorzien van oren. Natuurlijk verscheen op het plein de echte ,,jager"-paashaas ten to nele. Jan Zoetelief zorgde voor ex tra sfeer met een koppel schapen en lammetjes. Daarna ging de meute naar het bos aan de Ruys- laan, waar liefst 2500 gekleurde eieren waren verstopt. Drie ganze neieren in de kleuren goud, zilver en brons waren de pri|s-eieren. De winnaars kregen prijzen die be schikbaar waren gesteld door Tim- mers Bakkerij en Top Tien uit De Koog.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5