„Kerioni" zet luister bij aan herdenking „Meer doen aan duurzame ontwikkeling" Mensen -= KOET Texels ionsveiling I in beginnen TEXELSE^ COURANT Groenlinks presenteert discussiestuk Wellicht extra geld voor tuinwalbeheer jen brief van het Dagelijks Bestuur van jio Texel inzake locale televisie op Texel. Wat ik zeggen wou. Wad kan stijging van 60 cm aan Diefstal uit bestelauto Nieuwe naam zoeken voor Body Steps Prijs-bloedhond i a <jns zijn klaar voor hun jaar veiling, die morgenavond en wordt gehouden. Het )andelscentrum in Oude- is gevuld met 517 kavels, Rnder diverse pronkstukken, üals nummer 392 een witte abriolet uit 1984 onder de Eigenaar Willem Kalk de auto afgelopen zaterdag mlijk naar binnen rijden. ,,De m en de kap zijn laatst nog \uwd", zo prees hij de glim- bolide aan. Hoeveel het ,/aar moet opbrengen, houdt selijk in het midden. Kopers naast grijpen, zijn misschien meden met een motorboot, e fotocamera's, oude pisto- een nog goed werkende ra- Puim voorradig zijn o.a. meubilair en gereedschap, bbers van curiosa kunnen od uitbrengen op een com- harnas en een levensgrote esneden indiaan. Boeken, Fijn en grof" van D.A. Daal- Verkade-albums „Texel" gc. P Thijsse, ontbreken ook al niet. Muzikaal zit deze vet oed dankzij de inbreng van en orgel, banjo en drumstel, /dure hoek" heeft de organi- een vitrine met kostbaarhe- mgericht. De topstukken uiteen van gouden horloges istal tot oude munten (o.a. ukaat uit 1781) en postzegel- mehngen. Achter glas bevin- zich ook de twee Bandelen van f25,-, die zowel g als zaterdag de afsluitende er van de avond vormen. Om ndoor de kopers aan zich te hebben de veiling iers Joh. Roeper en Benno >r regelmatig aquarellen en ingen van Ad Blok van der n in de aanbieding. Naar huis een feestelijke avond, die om 20.00 uur begint en voor iedereen vrij toegankelijk is. Er is een foto expositie, er wordt muziek ge maakt en de Groenlinks Milieuprijs 1995 wordt uitgereikt. Wie gaat op de Lionsveiling met deze indiaan naar huis? gaan hoeft trouwens niet, want er is genoeg te eten en te drinken. Vanavond, van 19.00 tot 22.00 uur, kan al een kijkje worden geno men. Morgen weer, van 17.00 tot 19.00 uur, waarna de verkoop van de eerste 200 kavels begint. Za terdag is er kijkgelegenheid vanaf 14.00, alvorens de veiling om 16.00 uur van start gaat. De op brengst gaat weer geheel naar goede doelen: eenderde is voor Texelse organisaties, eenderde gaat naar ontwikkelingsprojecten in de Derde Wereld en eenderde is voor het Tesselhuus. Groenlinks Texel vindt dat de ge meente veel actiever moet wor den bij het bevorderen van milieubesef. Ook Texel moet een bijdrage leveren aan de dringend noodzakelijke wereldwijde duur zame ontwikkeling, met een zo danige produktie en consumptie, dat wordt voorzien in de behoef ten van de huidige aardbewoners in Noord en Zuid, zonder daarmee de kansen voor toekomstige ge neraties in gevaar te brengen, zo meent Groenlinks. De partij heeft deze opvatting uit gewerkt in een discussistuk dat luistert naar de naam „Platina", wat staat voor „Platform Lokale Agenda Texel Internationaal". Ver wezen wordt naar de in 1992 ge houden grote VN-conferentie in Rio de Janeiro over Milieu en Ont wikkeling. Aan de orde kwam daar „Agenda 21", een wereldwijd plan om duurzame ontwikkeling in Noord en Zuid te bevorderen. Plaatselijke overheden moeten daarin een duidelijk aandeel heb ben, in overleg met alle maat schappelijke sectoren in de gemeente. Tot dusver heeft Texel zich wat dat betreft meer terughoudend ge toond dan veel andere gemeenten. Men beschouwt de milieu- en ont wikkelingsproblematiek als een iroto Frans Hopmani aangelegenheid van landelijke en internationale politiek. Groenlinks wil dus dat dit anders wordt. van De Lindeboom gepresenteerd en ter hand gesteld van burge meester Van Rappard. In het stuk wordt gepleit voor een reeks mi lieumaatregelen, die plaatselijk kunnen worden verwezenlijkt in samenhang met eveneens lokaal gedragen projekten op het gebied van ontwikkelingssamenwerking. De presentatie is onderdeel van Vrijwilligers gezocht. De noo dopvang voor asielzoekers in Mo tel Texel in De Koog is op zoek naar enthousiaste vrijwilligers voor het organiseren en begelei den van activiteiten. Voor informa tie bellen naar Margje Bremer, tel. 17550. Het tuinwallenbestand op het eiland dat voor een onderhouds- vergoeding in aanmerking komt, wordt wellicht met zes kilometer uitgebreid. Volgens Texels Belang is de provincie bereid hiervoor geld uit te trekken. De jaarlijkse onderhoudsvergoeding wil het college betalen uit het fonds toe ristische voorzieningen. Opposi tiepartijen zijn echter bezorgd over de uitvoering van het plan. De tuinwallen die in aanmerking komen liggen verspreid over het eiland en vallen tot dusver buiten de vergoedings (ROL/RAL)rege- ling. Met name de toezegging van de provincie over een eenmalige subsidie van f50.000,- voor de aanleg, werd in twijfel getrokken. „Die toezegging is hard", verde digde bedenker Dick Drijver (Texels Belang) het college voorstel. De ligging van de nieuwe tuinwallen, buiten het concentra tiegebied op de Hogeberg leidde tot kritiek van Pieter de Groot (D'66) „Zijn er geen andere ma nieren om tot uitbreiding te ko men, bijvoorbeeld rond Oost? Erna Eelman (VVD) vroeg zich af of het ambtenarenapparaat het extra werk dat ermee is gemoeid, wel aan kan. Volgens wethouder Schilling (ruimtelijke ordening), is dat evenals de financiering geen probleem Terpstra's betwijfelde of het on derhoud wel uit de pot toeristi sche voorzieningen moet worden betaald. Drijver vond van wel. „Tuinwallen hebben een bijzondere landschappelijke waarde." Schil ling omschreef de reactie van de raadsleden tenslotte als „gema tigd postitief". maart jl. heeft het Dagelijks lur van de Stichting Lokale ep Texel met de initiatief- locale televisie de afspraak akt dat de initiatiefgroep als jroep van de SLOT de moge- den zal onderzoeken voor lo- lelevisie op Texel. Hiervan zal gewerkt aan verbetering van de programmering en ook is een be gin gemaakt met samenwerking met Radio Noord-Holland om ver- rerkgroep rapportage doen dere professionalisering te be let DB, dat de verschillende Jlijkheden zal beoordelen en n welke constructie het bes- Jst binnen de SLOT. Hiermee Jhet DB aan het verzoek van litiatiefgroep locale televisie ikkelijk is ook afgesproken, ir geen enkele consequentie :it aan de toestemming om lam van SLOT te mogen ge in en tevens, dat de SLOT te- alle voorstellen uiteindelijk mag zeggen, voordat alle standpunten zijn afgewogen, wat abso- loodzakelijk is om tot zorg- )e besluitvorming te komen, de discussie nu over de en van het DB van de SLOT De discussie wordt ver st naar de Texelse media en irden zelfs vragen gesteld in emeenteraad over dit on- irp. werkgroep locale televisie, zo op 30 maart j.l. van start is an, blijft zich nu toch profile rs de zelfstandige initiatief- 1 locale televisie, waarover B teleurgesteld is. hierop hebben wij als DB Ie SLOT de behoefte tot het 'en van de navolgende ver- ie „hardboard" van der Vis is andaag feest. Machineban- er Klaas Kuiper en hoofd op hout- en bouwcentrum- Platte zijn 25 jaar in dienst, erden vanmorgen onthaald art en bloemen en volgende v°lgt een verrassingsfeest '®t hele personeel. reiken. De programma's draaien goed. De ca 80 medewerkers zijn en thousiast en zijn allemaal vrijwil ligers. Het DB doet alles aan faciliteiten om kwalitatief goed radio te kun nen maken en ook uit te zenden. Dreigde Radio Texel enkele jaren geleden nog failliet te gaan, nu dankzij een georganiseerde sponsor- en reclamewerving is Ra dio Texel uit de rode cijfers en is er ook voor de toekomst meer ze kerheid. Deze lang en ook zwaar bevoch ten positie wenst het DB niet te verliezen door het nemen van een besluit, dat niet goed is doordacht. Het DB is niet tegen locale televi sie getuige het feit, dat wij een eigen werkgroep hebben geïnstal leerd om het idee van locale televi sie op Texel nader uit te werken. Ook heeft de SLOT geheel belan geloos meegewerkt aan proefuit- zendingen van locale televisie met de onderwerpen Sinterklaas en de verkiezingen. Dit zijn onderwer pen, die voor de gehele Texelse ge meenschap zo van belang zijn, dat locale televisie hier op z'n plaats is om deze onderwerpen dichter bij de mensen te brengen (maat schappelijk nut). Dit is echter incidenteel en zal ge middeld 1 2 x per jaar een echte meerwaarde geven. Gebleken is bij deze proefuitzendingen, dat er een grote aantrekkingskracht is voor reclame- en sponsor- boodschappen. Dit op zich is een goede zaak en ook nodig om de zeer dure televisie-uitzendingen gefinan cierd te krijgen. Zolang dit beperkt blijft tot enkele uitzendingen per jaar is hier ook niets op tegen. Nu echter wil de werkgroep de televisie-uitzendingen struktureel gaan maken. Zeker is dat het televisiemedium grote aantrekkingskracht op het reclame- en sponsor-potentieel zal hebben. Voorkomen dient te wor den, dat de radio door de televisie zijn sponsor- en reclame-gelden verliest. Het DB vindt ook, dat voorkomen moet worden, dat alleen uitgezon den gaat worden vanwege het commerciële belang. Het com mercieel belang mag niet gaan overheersen boven het maat schappelijk belang. Het DB wil niet dat Radio Texel de dupe wordt van deze structurele opzet van locale televisie en zal derhalve waarborgen moeten stel len om Radio Texel ook voor de toekomst voor het eiland te be houden. Wij begrijpen, dat de werkgroep gebruik wenst te maken van de zendmachtiging van de SLOT, om dat wij de enige zijn met een pu blieke zendmachtiging, wat betekent, dat de kabeleigenaar de uitzendingen (gratis) moet doorgeven. Er kan echter ook televisie worden gemaakt zonder gebruik te maken van onze zendmachtiging, door middel van abonnee-tv. De kabe leigenaar zal dan wel een financië le vergoeding vragen voor het uitzenden via de kabel. Dat bete kent dat er gevaar is, dat de com mercie volledig de overhand krijgt, omdat bij abonnee-tv de reclame- beperkende regels van de Media wet niet gelden. De opzet van lokale televisie brengt zulke hoge kosten met zich mee, dat wij het om genoemde re denen niet verantwoord vinden om deze door de SLOT te laten dragen. Het risico voor Radio Texel is te groot. Er zal derhalve naar constructies gezocht dienen te worden, die de ze risico's uitsluiten. Naar wij in middels weten, zijn dergelijke constructies mogelijk, echter deze zullen wel nader onderzocht en uitgewerkt dienen te worden. De werkgroep zal onder de naam van de SLOT - op eigen verzoek - dit onderzoek verrichten en aan ons verslag doen. Met deze verklaring willen wij weergeven, waarom wij zo voor zichtig dienen te opereren en dat wij niet tegen locale televisie zijn; immers'locale televisie is ook een van onze doelstellingen. Wij heb ben echter ook een heel duidelijke verantwoordelijkheid voor locale radio, die thans een begrip is op het eiland en dat moet zo blijven. Het Dagelijks Bestuur van de SLOT. De Waddenzee is in staat om de komende eeuw een zeespiegelstij ging van 20 tot 60 cm bij te hou den. Dat meldt de pers-infor matiedienst van EcoMare, die zich baseert op een onderzoek van het Rijksinstituut voor Kust en Zee. In het rapport „Het mysterie van de Waddenzee" staat dat platen en kwelders bij die stijging niet voor goed onder water komen te staan. Problematisch wordt het pas als de zeespiegel 85 cm hoger wordt. De meeste wetenschappers gaan uit van een stijging van 60 cm, maar in sommige scenario's wordt gesproken van 85 tot 105 cm. Kinderhulp. 110 collectanten hebben voor de Kinderhulp van 2 tot 8 april verspreid over het eiland f7.701,95 opgehaald. Met het geld kan een extraatje worden be taald voor kinderen in de Neder landse tehuizen. Platform Lokale plannen om mee te werken aan duurzame ontwikkeling zou den door een „platform" aan de orde moeten worden gesteld. Hoe dat in de praktijk kan, wordt aan de hand van voorbeelden uitge legd in het door raadslid Jaap Vla ming geschreven discussiestuk. „Platina" wordt vrijdagavond (morgen) in de schouwburgzaal Uit een donkerblauwe Bedford in de Parnassiastraat is in de nacht van dinsdag op woensdag het no dige gestolen. De daders hebben het vermoedelijk niet aangedurfd de wagen te starten, hoewel de sleutel erin zat. De 32-jarige eigenaar van de be stelauto zag woensdagochtend dat zijn wagen niet meer op de plaats stond waar hij hem had achtergelaten. De Bedford bleek honderd meter verder te zijn ge duwd. Uit de niet afgesloten wagen wordt een rijbewijs, kenteken, paspoort, bootkaart, cassette bandjes en een dure zonnebril vermist. Body Steps is niet meer. De zaak bestaat nog wel, maar is overge nomen door Odette Hagelaar en krijgt een nieuwe naam. Hoe die luidt is nog niet bekend. „Daar wil ik een prijsvraag aan verbinden." In Nederland waren tien zaken met de naam Body Steps. Het as sortiment betrof verzorgingspro ducten, kado-artikelen en later ook wat kleding. Maar alles op natuur lijke basis. In april '93 werd de Texelse vestiging geopend. Odette Hagelaar uit Mierlo kwam in het najaar van '93 naar Texel. „Ik was één keer voor een vakan tie op het eiland geweest en had het gevoel: ik hoor hier thuis. Ik heb alles achter gelaten en ben met mijn dochter in een caravan getrokken." Ze had een cursus drogisterij gevolgd omdat ze altijd al een reformzaak wilde beginnen. „Toen ik begin september een krant ging halen, zag ik dat ze bij Body Steps invalkrachten zochten. Het leek wel voorbestemd: half oktober heb ik de zaak op franchi sebasis overgenomen." Odette Hagelaar voor haar winkel: ..doorgaan in mijn eentje.. (Foto Tessa de Graaff) De zanggroep „Kerioni" zorgde hét afgelopen weekend voor on verwacht entertainment aan boord van de veerboot. Het en semble bracht in de salon meer dere liederen ten gehore met begeleiding van instrumenten als fluit, gitaar en panduri. Dat het door de Paastoeristen op prijs werd gesteld bleek uit het ap plaus dat telkens opklaterde en uit de opbrengst van de collecte, waarmee de zangers de kosten van hun bezoek proberen te dekken. De zeven mannen tellende groep is afkomstig uit de Georgische hoofdstad Tbilisi en maakt een tournee door Nederland, waarbij onder andere Venray, Bergen op Zoom, Westzaan en Amsterdam worden bezocht. De belangrijkste bestemming is Texel waar de groep de meeste tijd verblijft en waar muzikale luister wordt bijge zet aan de herdenking op 4 mei en aan het bevrijdingsfeest de vol gende dag. Concert Dinsdagavond 2 mei geeft Kerioni een concert in de Ne'derlands Her vormde kerk van Oosterend, sa men met het kinderkoor van de Muziek- en Dansschool Texel on der leiding van Betty Bakker. Aan vang 19.45. De uitvoering wordt georganiseerd door de Wel- zijnsstichting. De entree is gratis. Na afloop wordt gecollecteerd om de kosten te bestrijden De zangers van Kerioni horen tot de topklasse van Georgië. Ze zijn de afgelopen jaren opgetreden in koren van wisselende samenstel ling en maakten meerdere plaa topnames. Kerioni is gespecialiseerd in romantische, maar ook krijgshaftige oude volksmuziek uit eigen land. Ter af wisseling worden ook bekende en minder bekende liederen uit ande re landen gebracht. Vooral als gevolg van de economi sche malaise in hun eigen land, kampt de groep met financiële problemen. Tijdens hun verblijf in het westen proberen de zangers de nodige harde valuta in te zame len om het weer een tijd te kunnen uitzingen. Met dat doel wordt in samenwerking met Texelaars ook een CD gemaakt, die binnenkort in de handel komt. De zanggroep was daarvoor de afgelopen dagen actief in de studio van Jeroen Drabbe in Alexanderhoeve. Gastgezinnen De zangers zijn op Texel onderge bracht op twee particuliere adres sen van de stichting Texel Georgië Kontakt. In verband met de komst van toeristen is dat ingaand mei echter niet meer mogelijk. Ge zocht wordt daarom naar gastge zinnen die een of meerdere Georgiërs kunnen onderbrengen in de periode 1 tot en met 5 mei. Wie aldus de organisatie wil helpen, wordt verzocht contact op te ne men met de Welzijnsstichting, te lefoon 15582. DONDERDAG 20 APRIL 1995 Spiegel. Van een auto in de Ko- gerstraat is in het weekend een spiegel afgebroken. Fiets. Op de Binnenburg is in de nacht van zondag op maandag een mountainbike gestolen van een 30-jarige Texelaar. Radio. Ook Radio Noordholland besteedt extra aandacht aan de vijftigjarige herdenking van de be vrijding. Dagelijks wordt tussen 12.05 en 12.30 uur een rubriek uitgezonden met als titel: Noord holland noord bevrijd. Ook de opstand der Georgiërs op Texel komt aan de orde. Vernieling. In de Thijsselaan werd zondagmorgen van een auto de antenne afgebroken. Eigenaar is een 44-jarige Texelaar. Tijdens een internationale ten toonstelling in Leeuwarden is een 3-jarige bloedhond van de familie Parlevliet uit Den Hoorn uitgeroe pen tot kampioen. De reu Pontiac kreeg tijdens de spannende laat ste ronde meer punten van de jury dan zijn twee overgebleven riva len. Het was voor het eerst dat de hond een kampioenschap behaal de. Aan de show namen 2500 honden deel, verdeeld over vele categorieën. Het ging landelijk niet zo goed met Body Steps. Omdat Hagelaar via een contract was gebonden, merkte zij dat bij haar inkoop. „Ik werd echt aan mijn lot overgela ten. Maar over alles dat ik wilde hebben moest ik ruggespraak houden." In september vorig jaar viel het zwaard. Maar niet voor de onder neemster. „Ik heb het gelijk ge zegd: ik ga dóór. Dan maar helemaal alleen." Hagelaar specialiseert zich in krui den, homeopathie en natuurlijke drogisterijproducten. Daarnaast houdt ze de kado-artikelen en een klein assortiment kleding aan. „Ik zoek vooral naar dingen die op Texel nog niet elders worden ver kocht. Natuurlijk is de concurren tie groot, met een reformwinkel en meerdere drogisterijen in de buurt. Maar ik probeer er tussenin te zit ten, iets anders te bieden." Omdat Den Burg ook al veel op kledinggebied heeft, wil ze zich beperken tot de wat ruigere, lan delijke kleding. „Een beetje de Barbour-stijl, maar dan niet te duur. Dat past bij een natuurwin- kel." Ideeën voor een nieuwe naam voor haar zaak wil ze overlaten aan het publiek, „ledereen die iets leuks of origineels weet mag dat tot 15 mei doorgeven. De aar digste pik ik eruit. Die naam komt op de gevel en de bedenker krijgt een waardebon van f100,-." Veteraan Er wordt ook onderkomen gezocht voor een drie personen tellende deputatie uit Georgië, die van 2-8 mei op Texel is voor het bijwonen van de herdenking. De deputatie bestaat uit veteraan Sergo Bara- taschvili, die in 1945 deelnam aan de opstand op Texel en twee kin deren van inmiddels overleden ve teranen. De gemeente betaalt de reiskosten Tbilisi-Frankfurt v.v. Voor de rest wordt gehoopt op gastvrijheid van Texelaars. Een probleem is nog het vervoer Frankfurt-Texel en terug. Getracht wordt iemand te vinden die het gezelschap met de auto wil halen en brengen. Wie helpen wil, wordt verzocht contact op te nemen met Cees Maas, telefoon 12788.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 9