50 Oorlogsherinneringen anden en dolken met ïensenbloed bedekt TEXELSE 2J COURANT Kees en Jaap Kok: vliegbewegingen Akkie van der Kerkhof: Lijkt wel indianenspel na dato ster Jan Buisman: sveld omgeploegd Simon Daalder: dag vol sensatie Ton Zwaard: ondergronds blad „De Aetherbode" Commandant Schol: eerste oorlogsdagen VRIJDAG 28 APRIL 1995 oorlogsjaren. Voor de één bange dagen, voor de an- opwindend. De gebeurtenissen gaven menig Texe- aanleiding een dagboek bij te houden. Bij het licht ieen lampje of eenstompje kaars vertrouwden ze hun svenissen en hun diepste gevoelens toe aan het pa- r. Een deel van die persoonlijke getuigenissen publice- we 50 jaar na dato. Georgiërs alleen over. Veertien dagen gingen voorbij, 's Morgens om acht uur toen ik het schuurtje in ging, zaten daar drie Russen in het stro op het zoldertje. Toen is Iwan ondergedoken en la ter kwam ook zijn kameraad Miechiël. Iedere nacht hoorde je schoten, als de Russen en de Duitsers el kaar tegenkwamen. Hij trilde over zijn hele lichaam, want er stond héél wat op het spel. Het leven van een vrouw met vier kinderen bracht hij in gevaar, zei hij. Maar ik wist hem zo te bepraten dat hij toch bleef. Ik had boven de schuif deuren een ruimte. Het was een prima schuilplaats. Alleen mijn oudstedochtertje heb ik ervan in kennis gesteld. Met twaalf jaar was ze nog wel jong, maar ik wist dat ze zwijgen kon. Ik was toch een beetje huiverig van die Amsterdammertjes. Terwijl ik iedere keer twee eieren méér kookte, keken ze met een schuin oogje. Op een zekere dag ging het zend tempo zeer laag ons huis. 14 februari. Hedenmorgen passe ren grote formaties tommies ons eiland. Er werden er wel vijftig ge- De gebroeders Kees en Jaap Kok teld. Twee toestellen deden een uit Den Hoorn hielden vanaf 1 ja- aanval op het spoorlijntje bij de nuari 1943 aantekeningen bij van Schans. Hierbij werd één man ge- de vliegbewegingen boven het dood. zuiden van Texel. De twee maken 2 maart. Van 24.00 tot 2.30 uur in hun dagboek vrijwel dagelijks passeren honderden Engelse melding van overtrekkende geal- vliegtuigen die van Berlijn terugke- lieerde vliegtuigen (tommies), ren (900.000 kg) (De gebroeders Uitgezonderd de Russenoorlog, Kok hielden het gewicht van de af- beschreven de broers nauwelijks geworpen bommen bij, red.) andere gebeurtenissen. 16 mei. Tegen 23.00 uur vliegt een groot viermotorig Engels 1 januari 1943. Groot konvooi op vliegtuig laag over£)e Naai, terwijl de Rede aangekomen, beschermd het met alle boordwapens op het met kabelballonnen. Piet zag één zoeklicht op de nollen in De Kuil van deze ballonnen de volgende schiet. Het toestel wordt hevig on- dag door de bliksem neerstorten, der vuur genomen en valt bran- 17 januari. Hedenmiddag zijn er dend te pletter op het puntje, enige mijnen met ontzettende 8 juli. Om 20.00 uur komen weer knallen opgeblazen. Luchtalarm en twee jagers over De Mok razen. Ze hoog overvliegende vliegtuigen, schieten een driemotorige vlieg- Hedenavond overvliegende Duitse boot in brand, maar door het hevi- en Engelse vliegtuigen. ge afweer valt er één als een bom 20 januari. Konvooi langs de kust te pletter richting paal 8. Vanmid- jongetje op de weg staan en keek aangevallen. Veel geschut en fak- dag deden jagers een aanval op Akkie van der Kerkhof Kikkert was zes jaar toen de oorlog uit brak en woonde destijds op de boerderij Waalenburgerhuis. Ze beschrijft haar ervaringen tijdens de bezetting, die tot 6 april tame lijk rustig verliep. Daarna veran derde er veel. Na de bevrijding stortte ze in, „Ik wil nooit meer iets zien of horen van de oorlog", huilde ze toen. Op een morgen danste vader door de kamer en brulde: „We zijn be vrijd door de Russen. Moeder, waar is de vlag? Omringd door alle op het erf woonachtige mensen hief vader met hoera-geroep de vlag. Achter ons huis lag een weeltje waar zich twee, aan de slachting ontkomen Duitse solda ten hadden verstopt. Niemand wist wat de ze daarmee aan moesten. „Ze zullen wel kouwe poten krijgen", zei vader, die wist dat ze half in de sloot zaten. Tante Geertrui van Vredestein, die de he le oorlog al handel dreef (in eieren, melk en groenten aan Jan en alle man, ook met de Duitsers en Rus sen), werd ingeschakeld als bemiddelaar. De Russen beloof den de Duitsers te sparen en die kropen uit de sloot met een witte zakdoek aan een stok. Wij lagen achter een tuinwal te kijken. Voor mijn gevoel lagen we de hele Rus senoorlog achter een tuinwal. „Het lijkt wel een Indianenspel", zei mijn broer, want dat van die witte zakdoek dat begrepen we toen niet. De Duitsers werden door Russen met het geweer in de aanslag afgevoerd richting De Koog. Daarachter kwamen wij èn we vonden het reuze spannend. Bij het „Zwarte boetje" (een bol lenschuur aan het Oude Dijkje, nu zomerwoning), keerden wij weer terug naar huis. Vlak bij Buitendijk vond ik een briefje in het gras. „Liebe Mutti", stond erop. Waar het briefje is gebleven weet ik niet. Later heb ik daar wel last van ge had. Het was de laatste groet aan zijn moeder. Even later werden ze in het bos doodgeschoten. che soldaten, gefotografeerd vlak na de Russenoorlog, iArchief o. Bevoan-Brcmeri Huisman-De Jong woon- ens de oorlog aan de Ko- lat, op steenworp afstand in Duits barakkencomplex. e haar eigen twee kinde- ad ze bij het uitbreken van ssenoorlog twee Amster- ertjes in huis. Na de ld bood ze twee Georgi- onderduikers onderdak, lee stelde ze zichzelf en lezin aan een enorm risico temeer daar één Amster- irtje vermoedelijk een ichtergrond had. aseen mooie dag, toen een iêrbijons aan de deur kwam iren te vragen voor een zieke iad. Eerst wilde ik niets met itj maken hebben, maar al merkte ik dat ik met prima ihadtedoen. Duitsers waren ehate vijanden. Ze konden haast niet afwachten dat ze ïns wraak konden nemen, ee Georgiërs die bij mij kwa- taren tevens lid van een on- ndse. Toen op 6 april de id was begonnen, was ik es op de hoogte. uur 's avonds op 5 april en de twee kameraden naar Ze zeiden: „Deze nacht met de Duitse schweinhun- le Duitsers dood maken." Ik )|ongens, dat kan nooit." waren niet bang voor de Duitsers. Nu moest nog het een en ander worden geregeld. De Russische vlag moest worden gemaakt. Als ze de moffen hadden gedood, moest de rode vlag op de bunkers van Texla wapperen. Er moest een symbool van hamer, sikkel en ster op. Deze had mijn zoontje bij de Duitsers op de vuilnishoop gevon den. Een reuzebof. Het was om een uur of tien 's avonds. Er zaten drie onderduikers bij mij in de kamer, die ook moesten worden voorzien van wa pens. Ik was wel een beetje van streek, dat alles zo vlug moest. De jongens waren zo overhaast. Om één uur barstte het loos. Eerst hoorden wij vreselijk gejammer en toen schoten. We dachten dat dit die arme Georgiërs waren, want ik had werkelijk nooit kunnen den ken dat ze zo handig waren. Het was vijf uur in de morgen, toen we de deur hoorden gaan. Onze dap pere mannen, de Georgiërs, had den hun plicht tegenover hun vaderland gedaan. Ze stonden met een trots gelaat en zeiden: „Alle schweinhunden kaput." Hun handen en dolken waren met men senbloed bedekt. Het duurde ongeveer tot de mid dag, toen begon de zuidbatterij te schieten. Alle mensen zochten hun schuilplaatsen op en zo ble ven die arme kerels, de moedige naar boven. Ik zei dat hij niet zo nieuwsgierig moest doen. Op een dag zie ik een hele rits sol daten aankomen. Ik zeg: Miechiël, vlug Duitsers, snel, snel. Hij had het luikje al open en sprong erin. Doordat ik zo zenuwachtig was, ging het niet zo vlot. Daar hoorde ik stappen. Ik dacht, daar komen ze, allemaal dood. Maar God, het was mijn zoontje. Die had van een dode mof schoenen aan. Hij zei: „Moeder, heb geen angst, Corrie (mijn dochtertje) heeft de Duitsers bij de jonge honden aan de praat gehouden (hun herdershond had een nest met tien jongen). Later begon de ondergrondse briefwisseling. In De Dennen en het bos zaten er heel veel. Er ging zelfs een man door het bos, die de Georgiërs knipte en scheerde. Hij riep: „Kom hier ik knip en scheer, een goede Hollander is hier." En voorzichtig kwamen ze dan uit hun hol tevoorschijn. Op 17 juni 1945 zijn ze vertrokken naar Duitsland. Nog drie keer heb ben we een berichtje van ze ge had, verder hebben we niets meer van ze gehoord. Boukje Huisman redde indirect het leven van verzetsman Huug Snoek. Toen Snoek na de opstand door de Duitsers op 30 april werd opgebracht om de volgende dag te worden gefusilleerd, zocht ze de Duitser Heinz Hlawatschek op. Omdat deze tijdens de bezetting veel Texelaars had geholpen, had Snoek de Duitser tijdens Georgi sche opstand het leven gered. ,,Nu moet jij wat voor Huug doen", richtte ze zich tot de Duit ser, die zorgde dat Snoek 's nachts werd vrijgelaten. kels. een scheepje, dat met slagzij werd 7 februari. Onder de middag pas- achtergelaten, seren twee Engelse jagers in ra- i*rcw.f jaBp Baum Foto genomen op 8 juli 1943 van een Duitse vliegboot die in de Mokbaai door Engelse jagers in brand werd geschoten (zie dagboek gebroeders KokI (Archief Jaap Bakken. 1945 bijhield, maakte hij herhaal delijk melding van het ondergrond se drukwerk en de problemen die ze daarbij ondervonden. Ton Zwaard werd na de oorlog gede coreerd met het Verzetsherden- kingskruis. 9 november '44. Om ongeveer 9.30 uur gingen de geruchten dat alle mannen van 17 tot en met 35 jaar op last van de mof van het eiland af moesten. Bij mij stond al isman, onderwijzer op de hooi, beschrijft in zijn k niet alleen Texelse voor maar ook het verloop van ede Wereldoorlog. 1940, 19.00 uur. Neder- ieft zich over. Dit was wel est spannende ogenblik s. Tot tranen toe waren de bedroefd en wilden liever :hten, maar het moest, teft twee doden, Piet Kik- deGrebbeberg en Maarten in Den Helder. Gedurende werden veertig NSB'ers 'penbare School opgeslo- komen nu vrij en sommi gen dat ze nu de lakens :delen. len nu door de Engelsen 'dementen uitgevoerd op i'der, voornamelijk de Rijks- olietanks. Ook Texel krijgt lrt. Op de dag van de capi- ielen er zes bommen in de lendrikpolder. De Engelsen hebben bij gebombardeerd. Volgens le nog steeds in het kippen- aPt), vielen er om 1.00 uur serie bommen in de kop ordholland. De NSB'ers ver- nog steeds. Wat ze tan is me een raadsel. De mensen komen er weer u9 om buiten Den Burg te We weten toch niet waar '9 zijn. Behalve brood, koffie, thee r°'eum komt nu ook boter vet op de bon. We redden nu toe. Br spoelen in de middag Bn aan, later op de dag nog .i Avonds is er een vergade- sc 1 de NSB. De belangstelling inb 80 man. Er is een spre- er worden films vertoond. Schoolmeester Jan Buisman. 24 juli. Om 9.45 uur een hevige slag. De hele klas schrikt op. 's Middags blijkt er een mijn te zijn ontploft bij paal 14. Dat wordt zo langzamerhand een gewoon ver schijnsel. 22 mei 1942. Vanmorgen vroeg opgestaan. We verwachten ons vijfde kind. Om 13.15 uur dochter Leonie geboren. Alles goed. Rusti ge pinksterdagen gehad. 18 juni 1942. We horen dat het Boysveld wordt omgeploegd. Zo maar een strookje langs de kanten en dwars over het veld is omge ploegd. Niemand begrijpt wat dit betekent. De Duitsers zeggen: „Het is om jonge paarden af te richten!" Hadden ze dan geen ander stukje land kunnen vinden dan juist ons sportveld? 19 oktober 1943. Ik kocht zes pakjes shag voor f100,-. Niet te geloven maar echt waar. Koffie 7160,- per pond, kaas f 30,- per pond, een fles koolzaadolie f25,-. Kleren kan men ook met vergun ning haast niet meer krijgen. (Archiof Jaap Bakker) Dagboek van groenteboer Simon Daalder uit Oosterend van 31 mei 1943 tot 12 februari 1945. Hij be schrijft een vliegramp. 4 maart 1943. Een dag vol sensa tie. In de morgenuren komen eerst 50 vliegtuigen overvliegen naar Duitsland. Tegen de middag komt er weer een koppel uit het oosten terug. Duitsejagers weten er één uit de formatie vandaan te halen en schieten hem op de Zuiderzee neer. Een zestal mensen springt eruit. Twee parachutisten landen achter Oost. Deze komen er goed vanaf. Ook de Texelse boot pikt er eentje op. Zelf sta ik op de dijk bij Fulps Duinker. Eén parachute komt aandrijven. De man die hier aan zit is al verdronken. Wel twee uur gewerkt om de levensgeesten op te wekken, maar tevergeefs. Twee Duitse soldaten treden hier nors tegen op. 26 mei 1944. Ik maak een tocht door Eierland en De Cocksdorp en zie droeve taferelen. Op vele wa gens worden inboedels opgela den, voor alle huizen staat een en ander, zoals bedden, tafels en stoelen. De bevolking is teneer- geslagen en scheldt op 't Duitse gespuis. Winkelbediende Ton Zwaard zat een deel van de oorlog onderge doken in de kelder van het voor malige Arbeidsbureau aan de Weverstraat. Daar drukte hij met mede-onderduiker Leo Smit en A. Statema het illegale verzetsblad „De Aetherbode", dat van 2 no vember 1944tot 6 april 1945 twee- driemaal per week werd gestencild (oplage circa 100 stuks). Met een radio ontvingen ze be richten over de ontwikkeling aan het front, die ze in hun blad publi ceerden. De uitgevers waren we gens de arbeidsinzet ondergedoken. De employés van het Arbeidsbureau waren onkun dig van de onderduikers, die her haaldelijk ontsnapten aan de Duitse razzia's. Door de Russen- oorlog moest de uitgave abrupt worden beëindigd. In het dagboek dat Ton Zwaard van 20 september 1944 tot 6 april Jack Schol, commandant van de Nederlandse Troepen op Texel, beschrijft in zijn dagboek de eerst oorlogsdagen in 1940. 9 mei 1940: Om 19.40 en 19.45 uur werden bij De Koog en paal 10 vermoedelijk Duitse vliegtuigen waargenomen boven zee, die in zuidelijke richting vlogen. Even daarna werd kanongebulder ge hoord. 10 mei: Bij het aanbreken van de dag meldde de torenwacht van de NH kerk in Den Burg dat vreemde, vermoedelijk Duitse vliegtuigen op gronddoelen in Den Helder vuur den. Het luchtdoelgeschut aldaar schoot hevig. Om 4.10 uur werd boven vliegveld „Vlijt" een zware rookkolom waargenomen. Tussen 4.00 en 5.00 uur enkele aanvallen op het vliegkamp De Mok en vlieg veld „Vlijt" door Messerschmidts. Geen doden of gewonden. De oor logstoestand was ingetreden. direct vast, dat mij dit niet zou ge beuren. Ik ontsnapte precies op tijd aan het gemene tuig. 12 november. Om 7 uur kwam on ze vriend Gerrit. Met een slaperig gezicht verwelkomde ik hem. 's Avonds gingen we bij de buren naar Radio Oranje luisteren. Wij noteerden alles zo goed mogelijk, omdat wij een ondergronds blad samenstelden en verzonden. Het blad kreeg als hoofd „De Aether bode". 15 november stonden wij vroeg op omdat wij het blad moesten sa menstellen en verzenden. Dit moest allemaal voor 8.00 uur klaar zijn omdat iedere morgen om 9.00 uur de schoonvader van Ger rit de kantoren komt schoonma ken. Niemand mag weten dat wij in dit huis zijn en stiekem het elec- trisch licht gebruiken (iedereen is afgesneden van het licht). De pers was klaar en ik zat nog enige adressen te tikken op enve loppen en daar kwam hij aan. Ter wijl hij de kachel van het eerste kantoor aanmaakte, doken wij on ze haven binnen. In het middaguur werden we gelucht. Juist zouden we de kelder induiken toen een 40+ (dat is de naam van een mof fenknecht) binnenstapte om te te- Hef rode embleem dat de Georgische mili tairen droegen op hun Duitse uniformen. IArchief Klaas Ungeest I lefoneren. Dankzij enige handige manoeuvres van onze bezorgde kunstmoeder liep er niets in de ga ten. 28 november. In de avond kwa men wij er achter dat de TEM niet meer draaide. Hoe nu het nieuws voor De Aetherbode? Ik had geluk kig mijn toestel op batterijen in mijn vlucht meegenomen. Laten nu mijn accu's leeg zijn. Ik had ge lukkig nog een goede batterij. Zo kon er geluisterd worden. (Archief Jaap Bakker) No. 41 Beriohten Tan 86 Ma*rt. DE AETHERBODE No. 41 Uitstekende berichten komen binnen' van <3e nieuwe brtig- TenEoofïën" op~<iê 0. Rijnoever. Br. troepen hebben Rees nu geheel bezet en rukken ▼ertUr op naar de Westfaelee Rijnvlakte. Troepen v.h. 9e Am. leger rukken op langs het Lippekanaal en zijn nog 8 KM van Dorsten. Luchtlandingetroepen Rebben vaste roet op de 0, oever v.d. Oude IJsel. Op sommige punten is het bruggenhoofd reeds 20 KM diep. Meer dan 10.000 kriIgsgevangonerTzijn reeds binnengebraoht.Ook het bruggenhoofd bij Romagen wordt thans snel uitgebreid. Troepen v.h. le Are. le ger bezetten Limburg a/d. Lahn na 'n opmars van *0 KM. In het midden zijn zij nu vlak bij Altenkirchen. Ook tussen Koblenz en Mainz o.a. bij Boppard trekken Ge- all, troepen over de Rijn en maken reeds goede terreinwinst. De grootste succes sen boekten echter het 3e Am. leger onder Gen. Patton. Na de verovering van Darm stadt rukten tanks snel op naar het Oosten en bezetten Aschaffenburg a/d. Main, waar zij de brug intaot aantroffen. Volgens lsatste berichten zijn zij hier de rivier reeds overgestoken en eveneens bij H&n&u. Frankfort wordt van 3 kanten aangevallen en vanuit het Z.W. rukten tanks reeds de stad binnen. Van 1-24 Maart rden alleen al aan het West££pnt gn over parachutisten die op het eiland zouden zijn neergedaald. G§en van deze meldingen bleek achteraf juist, leder springwolkje van luchtartillerie en zelfs hoog rondzwevende meeuwen werden voor parachutist uitgemaakt. In de loop van de avond werd een zeesluis opengezet om de polder Het Noorden onder water te zet ten. Het moreel was zeer hoog, maar de angst voor verraad ook. 11 mei: De meeste militairen be gaven zich bij het naderen van vij- andeljke vliegtuigen uit nieuwsgierigheid buiten hun dek king. Maatregelen waren nodig te- zelfs pistool vuren op vliegtuigen die daarvoor veel te hoog vlogen. Tussen 19.15 en 19.35 uur werden bij een zware aanval op vliegveld Vlijt tien eigen toestellen in brand geschoten. 12 mei: Het bericht van de komst van enkele Engelse torpedojagers werd met gejuich ontvangen. 13 mei: Om circa 6.00 uur werd een Duitse bommenwerper afge schoten door luchtdoelgeschut op De Mok. Het vliegtuig kwam on geveer twee kilometer ten oosten van Oosterend in de Waddenzee terecht. De bemanning werd ge red door een motorboot van De gen het met geweer, karabijn of Mok en krijgsgevangen gemaakt. Het gemis aan slaap deed zich steeds meer voelen. 14 mei: Van de wacht- en piket diensten werden alleen de aller noodzakelijkste in stelling gebracht, terwijl de rest zoveel mogelijk rust moest nemen, 's Middags opdracht gegeven om de gebouwen op het vliegkamp De Mok op te blazen, waarna de ge hele bezetting naar Den Burg werd overgebracht ter versterking van de reserve aldaar. Tegen de avond kwam van het Hoofdkwartier van de stelling in Den Helder het bericht van de ca pitulatie. (Archief Jeep Bakker) De opgeblazen vliegtuighangar op De Mok. (Foto Gaukje Wittel 29 mei. Een zevental gezinnen van Ongeveer veertig als onbetrouw- De Koog en De Cocksdorp worden hier ondergebracht. Ook enkele in Het Noorden. 30 mei. Tot overmaat van ramp worden de boeren ook nog ge dwongen om voor de Wehrmacht te rijden. Ze lopen niet hard, maar ze moeten er toch aan geloven. In Oudeschild en Den Burg worden mensen ondergebracht die hier als dwangarbeider naar toe zijn ge transporteerd. (Archief Jeep Bakkorl baar aan te merken personen, die voor het merendeel lid waren van de NSB werden in de loop van de dag gearresteerd. Bevolen werd dat behalve het vliegveld, zowel het strand als alle grote weilanden moesten worden versperd om vliegtuiglandingen te voorkomen. Over het gehele strand werden pa len in de grond geslagen. Hieraan werkten alle mannen in De Koog mee. Er kwamen veel meldingen binnen

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 11