Cjrocn <2warL-Jexels in het L, en W: geen genade oor Greenside-hoed Jongenskamp op de Mok wekt ergernis logiesverstrekkers Drie jaar toeristenbelasting schuldig UwHEMA open aatste hoop op schorsing door rechtbank IN DIT JNUmmer w Georgisch koor zet muziek op Tesselse cd 2 Nieuwe Dorpsstraat komt in zicht 3 w Piet Bakker: kooiker en schapenboer 7 1 Oorlogsherinneringen 1 11 1 TVL verhoogt promotiebijdrage tot ƒ195.000,- PLUS KLUS DE WIT is op Koninginnedag van 9.00-14.00 uur GEEN KRANT op 5 mei bevrijdingsdag Roddel II Boete en rijontzegging na ernstig ongeval „Afschuwelijke palen" langs Zaandammerdijk OSG-afdeling Consumptief zorgenkindje Oranjebal Lintje voor Piet Kuiter ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10979 VRIJDAG 28 APRIL 1995 Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, AC Den Burg, telefoon (02220) 62600. inties/abonnementen in (02220) 62600, faxnr. (02220) 14111. lie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, n (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. je buiten worktijd Gerard Timmerman, wal 11. Den Burg, telefoon (02220) - 14687. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.NjG. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ52,45 per half jaar; Los ƒ1,45 VERDER De Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers zal haar jaarlijkse promotiebijdrage voor de Stich ting VVV Texelpromotie verhogen van ƒ150.000.- tot ƒ195.000,-. Bovendien wordt de nieuwe con tracttermijn tien in plaats van vijf jaar. In de gisteravond in „Bosch en Zee" gehouden vergadering gin gen de leden in beginsel accoord met de verhoging. Een definitief besluit valt in de najaarsvergade ring. Er wordt vanuit gegaan dat ook de andere partners van de Stichting VVV Texelpromotie (ge meente, Teso en TVO) hun bijdra ge tot dit niveau zullen optrekken. Er werd op gewezen dat de verho ging niet meer is dan een inflatie correctie. De afgelopen tien jaar is de bijdrage steeds ƒ150.000,- ge weest, maar de gulden van tien jaar geleden is nu heel wat minder waard. Bovendien is in die periode een van de partners (de RST) afge vallen. De financiële positie van de TVL is tamelijk riant, zodat de ver hoogde promotiebijdrage mogelijk is zonder contributieverhoging. (ADVERTENTIE) TEXELSE^COURANT Qntt Jrtrl, J b» Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: A. van der Vis Gezond Welzijn drogiiteryparfireert*. totohoodct LENTENIEUWS Slijterij-Wijnhandel (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) In verband met bevrijdingsdag zal de krant van vrijdag 5 mei op donderdag 4 mei verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen uiterlijk woensdag 3 mei vóór 10.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy W geven geen krimp: de omstreden „hoed" op het Jrtementengebouw van Greenside in De Koog moet er- ogingen van een deputatie van Greenside om het colle- ot een andere houding te bewegen, zijn mislukt. Een )r dagen gaat de aanschrijving de deur uit, waarin staat liet gebouw binnen zes weken overeen moet stemmen fde verleende bouwvergunning. ollege accepteert als afwij- van de vergunning op het ilechts een „pukkel" met ppervlakte van 12 m2. Om- edwongen sloop en aanpas- een schadepost betekent ngeveer een half miljoen gul- leemt Greenside er geen ge- i mee en zal de Alkmaarse >ank verzoeken de aan ving te schorsen. Zinloos en heeft zeer ernstige gevol- i leidt voor geen der betrok- tot een beter resultaat. Het lologlsch mogelijk om een oger gebouw te legaliseren enside is bereid mee te wer- n een dak dat er fraaier uit- innu het geval is", aldus Mr Frantzen uit Amsterdam, eenside in deze kwestie juri- terzijde staat. I voelen echter niets voor le ting. Dat bleek na een uren i gesprek dat het voltallige had met een Greenside- itie, onder meer bestaande icteur Paul Konst, raadsman :e Frantzen, projectbegelei- I Momberg, architect Jan en Piet Schuijl van het in- ebedrijf IBS-Oele. Laatstge- e verzorgde in de den dakopbouw van het w de warmwatervoorzie- cv-ketels, regelkasten en ehandelingsapparatuur voor emers, de keuken en* het rant. Ruimte onmisbaar mte is voor al deze techniek iroot genoeg. Als de hoed teruggebracht tot het for- dat b en w wèl accepteren, n al die spullen eruit worden ipt en elders in het gebouw n aangebracht, bijvoorbeeld van de (reeds verkochte!) ementen. Dat is een niet te ine operatie, die volgens de een enkeling zou reage- <P het stukje van vorige was wel te verwachten, dat u zo massaal zou en schrijven met te informatie voor de nieu- ociety Roddelrubriek is 'lijk fantastischI Het en borrelt onder die be- 'jk rustige oppervlakte Texelse samenleving. over vrijwel iedereen iets Idelen. Sommige figuren juist laten zien wie ze n maken er een ware cir- tractie van. Jammer dat lokale tv nog niet opera- Pi is met een eigen va- op Glamourland. Met Harry als argeloze, maar Iharde reporter, die de ij- den van de plaatselijke 'mdhedert spelenderwijs legt. Geen subsidie voor openbaar vervoer, maar lokale tv. De burge ier is natuurlijk de eerste in ..Gerritsland", Blijf bei- schrijven met al uw s naar... Horszei installateur niet zonder meer is te realiseren, mede omdat ook de ve le pijpen en leidingen moeten wor den verlegd. Daarbij het de vraag of kan worden voldaan aan de vei ligheidsvoorschriften. Sommige dingen móeten namelijk op het dak. Ook de indirecte schade is aanzienlijk: er verdwijnt een ap partement en tijdens de verbou wing komt de centrale apparatuur uiteraard buiten gebruik zodat het hele appartementencomplex een tijd moet sluiten. De eigenaars zul len dat niet voor lief nemen en schadevergoeding eisen. Eigen schuld... Bij de gemeente begrijpen ze dat allemaal best, maar daar wordt geredeneerd dat Greenside dit probleem zelf heeft opgeroepen door illegaal te bouwen en dus ook voor de gevolgen moet op draaien. Dat geldt voor iedere overtreder. Vooral gezien de voor geschiedenis kan de gemeente zich in deze geen soepelheid ver oorloven. Bovendien is de geloof waardigheid in het geding. Meer dan eens heeft de gemeente bur gers gedwongen illegale bouw on gedaan te maken. Het is niet te verkopen dat men in dit geval an ders zou handelen, laat een woordvoerder van de afdeling ruimtelijke ordening weten. Greenside-raadsman Frantzen rea geert: „Legalisatie is in dit geval best mogelijk. Het ontwerp- bestemmingsplan De Koog laat een hoogte van dertien meter toe en als b en w daarvoor vrijstelling geven kan er nog tien procent bij. Een hoogte van 14.30 meter zou dus kunnen en Greenside is bereid deze mogelijkheid zodanig te be nutten dat een veel fraaiere kap ontstaat dan er nu op zit. Daarbij moet je je afvragen welk belang is gediend met het slopen. Geen en kel! Het geeft bovendien te den ken dat de gemeente pas heeft ingegrepen toen de hoed al maan den op het gebouw stond. Boven dien hadden ze zich bij de beoordeling van de tekeningen, waar die hoed niet op stond, moe ten afvragen waar de technische apparatuur moest komen. Dat is De palen die door Uitwaterende Sluizen langs de Zaandammerdijk zijn geplaatst springen erg in het oog. fFoto Frans HopmanI heel gewoon bij de toetsing van een bouwplan voor een hotel. Bo vendien hebben in het raadhuis weken lang tekeningen gelegen waarop een hoed, die ongeveer even groot was als nu is gereali- Lees verder pagina 3 Officier van Justitie E. Bueno heeft dinsdag in Alkmaar tegen een 22-jarige Oudeschilder een boette van 600 gulden geëist. Bo vendien hoorde de jongeman een rijontzegging van een jaar eisen. Hij heeft vorig jaar een ernstig verkeersongeval veroorzaakt in De Waal. Het ongeval gebeurde 15 april vo rig jaar op een fietspad aan de Waalderweg. 's Avonds rond kwart voor twaalf reed de Oude schilder met een vriend achterop, op een niet verzekerde bromfiets. De voorrem werkte niet, de ban den waren glad en - zo bleek later - de brommer was opgevoerd. De jongen besloot een groepje fiet sers in te halen, maar botste daar bij frontaal op een tegemoet komende bromfietser. De bestuurster werd geschept en liep een dubbele kaakfractuur op. Slechter liep het af met de passa gier van de Oudeschilder. De jon gen liep ernstig hersenletsel op en is geruime tijd opgenomen ge weest in het Amsterdamse Sloter- vaart ziekenhuis. De Texelaar had dinsdag niet de moeite genomen om zijn rechtszaak in Alkmaar bij te wonen. De be/iandeling nam dan ook slechts tien minuten in beslag. De rechtbank doet op dinsdag 9 mei uitspraak. Een kamp voor jongens op de Mok, dat wordt aangeprezen in een ANWB-folder voor actieve jeugdvakanties, heeft de ergernis opgewekt van Texelse logiesverstrekkers. Ook de gemeente is niet blij, want een recreatieve bestemming voor de Mok behoort niet tot de beleidsvoornemens. Bo vendien blijkt dat er geen toeristenbelasting wordt afge dragen.... Het Marine waterkamp bestaat al vele jaren. Het wordt gehouden in de verlofperiode van de mariniers, als de Joost Dourleinkazerne leeg staat. Het kamp was altijd uitslui tend voor kinderen van militairen. Zij werden een week lang bezig gehouden met survival opdrachten en sloepzeilen. Met de organisatie hebben de ma riniers niets te maken. Dat gebeurt door de personeelsvereniging van de Marine. Via vriendje Uit de aankondiging in de ANWB- gids blijkt echter dat de kampen tegenwoordig een openbaar ka rakter hebben, zij het dat alleen jongens welkom zijn. Een woord voerder van de Marine Personeels vereniging verklaart dat dit al een jaar of drie het geval is. „De animo liep terug. Vandaar dat we wel eens vriendjes van deelnemers toelieten. De vader van één van die jongens werkt bij de ANWB. Kennelijk heeft hij thuis aansteke lijke verhalen opgehangen, want we werden benaderd. Sindsdien hebben de kampen een commer ciëler karakter. We hebben ook de erkenning „Veilig Tehuis" van de ANWB gekregen, met het bijbeho rende schildje." Dat de kampen met een prijs van nog geen tweehonderd gulden per persoon voor zeven dagen een „Het is een afschuwelijk gezicht, het hele uitzicht op Waalenburg wordt erdoor verpest." Dat zei Er na Eelman (VVD) vorige week over de afrastering die langs de Zaandammerdijk is gezet. Even was in de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid onduidelijk wie er verantwoordelijk was voor het plaatsen van de palen. Uitwate rende Sluizen blijkt de „schuldige". „Er stond eerder ook al een af rastering. Die was dringend aan vervanging toe", vertelt Paul Visée van deze instantie. Hij erkent dat de nieuwe heining meer in het oog loopt. „Dat komt omdat het gaas van 60 cm hoog niet meer wordt gemaakt. Noodgedwongen moe ten we dus dat van 80 cm gebrui ken. En tegenwoordig doen we alles met onbehandeld hout. Deze palen zijn van larix, dat is hartstik ke licht. Dat valt natuurlijk extra op." Visée legt uit dat de dijk wordt verpacht aan schapenboeren. De afrastering is nodig om de dieren van de weg te houden. „Boven dien wordt er op die dijk hard gere den en hangen er af en toe de nodige auto's in. Dus het heeft nog een bijkomend verkeersveilig effect/ sterk concurrerend karakter heb ben, vindt de woordvoerder mee vallen. „Het gaat ons ook om de werving. Het zijn jongen van 15 tot 20 jaar. Ze mogen even proe ven aan het echte werk. Als ze de smaak te pakken krijgen is dat mooi meegenomen. Dat aspect weegt voor ons mee." Slappe lach Dat er geen toeristenbelasting aan de gemeente wordt afgedragen is volgens de woordvoerder een nor male zaak. „Wij komen namelijk niet van het kamp af. We blijven op defensieterrein en maken al leen af en toe gebruik van de Mok- baai met die bootjes. Of het wel klopt met de bestemming? Ja hoor. Dit mag." „Dit mag niet", is echter de reac tie van Jim Ie Roux, hoofd van af deling ruimtelijke ordening van de gemeente. „Van die kampen voor kinderen van militairen wisten we af. Daar doen we ook met moeilijk Lees verder pagina 5 Hotels- en restauranthouders ma ken zich grote zorgen over de af deling Consumptief op OSG De Hogeberg. Er heerst volgens hen nogal wat ziekte onder de docen ten en dat ondermijnt de motiva tie van de leerlingen. Omdat de opleiding officieel niet erkend is, is het moeilijk plaatsvervangers aan te trekken. Ingewijden menen dat de problemen verdwijnen als de opleiding wordt gelegaliseerd. De opleiding Consumptief bereidt scholieren voor op de opleiding tot gastheer, gastvrouw of kok aan de streekschool in Heerhugowaard. Leerlingen gaan een dag in de week naar school en werken vier dagen bij zogenaamde leerbedrij ven. „We merken dat het niveau van de tweedejaars (het eerste jaar volgen ze aan de OSG, red.) die we krijgen omlaag gaat", aldus Rob Teisman (Hotel Molenbos), één van de leermeesters. „De kwaliteit van de afdeling con sumptief zou er op vooruitgaan als de opleiding wordt gelegaliseerd. Hoewel de animo met twintig tot dertig leerlingen groot is, vallen er grote percentages af. Uitwijken naar Den Helder kan wel, maar lie ver houden we het op Texel." Als er niets gebeurt is hij bang dat over een jaar of vijf goed opgelei de gastvrouwen, -heren en koks schaars worden. „Een jaar of twintig terug was je al heel wat als je een kroket kon frituren, maar te genwoordig liggen de kwaliteits eisen veel hoger." Burgemeester Van Rappard onder kent de betekenis van de opleiding Consumptief voor de kwaliteit van de Texelse horeca- en logies- verstrekking. Hij beloofde tijdens het overleg met de Kamer van Koophandel dinsdag zich persoon lijk met de kwestie bezig te gaan houden. Ook de KvK onderstreepte het be lang van een opleiding. „Die moet eigenlijk aan de rijksnormen vol doen,.zodat de kwaliteit van de af gestudeerde leerlingen overal wordt erkend." De KvK zal zich in zetten om de opleiding te behou den. In de schouwburgzaal van De Lin deboom houdt dansclub Madira zaterdag vanaf 21.00 uur Konin- ginnebal. Het waterkamp was vroeger alleen voor kinderen van defensiepersoneel. Op deze foto uit 1991 staat op da achtergrond het nieuwe hoofdgebouw van de kazerne nog in de steigers. (Archieffoto) Piet Kuiter (59) heeft vanmorgen de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau gekregen. Hij werd onderschei den wegens zijn vakmanschap als smid. Kuiter trad op 1 september '53 in dienst bij de voormalige smederij van J. Kiljan te Oudeschild. Deze werd wegens gebrek aan opvol ging in '64 overgenomen door Scheepsreparatiebedrijf Boom. Naast een gedegen vakopleiding beschikte Kuiter over veel ervaring die hij op bijzonder positieve wijze voor het bedrijf inzette. Hij specia liseerde zich in de draaierij. Dit on derdeel is voor het bedrijf van Boom erg belangrijk omdat veel producten speciaal op bestelling worden vervaardigd. Mede door het vakmanschap van Kuiter, die als één van de weinigen op Texel nog goed met een smidsvuur over weg kan, is het bedrijf van Boom in de afgelopen jaren van drie tot vijftien medewerkers gegroeid. De firma heeft zich ontwikkeld tot Piet Kuiter. een steunpunt voor de Texelse sa menleving, met name voor de vis serij. Dat vindt het Texelse gemeentebestuur erg belangrijk, zeker gezien de dreiging van een eenzijdige (toeristische) economi sche ontwikkeling op het eiland. Kuiter heeft altijd een open oog gehad voor ontwikkelingen binnen het bedrijf van Boom. Hij dacht mee over vernieuwing en gaf gestalte aan de overgang naar [iet electronische tijdperk.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1