Weekend „Texelse" cd met Georgische muziek Eerst koninginnedag, dan 4/5 mei-viering VOOR NELL. 5 Agenda TEXELSE^» COURANT Texelse dansers zetten beste beentje voor Foto-expositie van Afrikaanse Zwem-abonnementen Excursies naar fort De Schans Hoornder fietstocht van 29 en 30 april 1995 Kerkdiensten zondag 30 april Vrouw onwel Koor maakt indruk met optredens in Tt r Wat ik zéggen Folkmusic van de The Shetland Islands Niet op zom VRIJDAG 28 APRIL 1995 Het professionele danspaar ontmoedigde de Texelse deelnemers allerminst iFoto Tezsa de Graaft) examinator was zeer te spreken over het niveau op het eiland. Drie jeugdige paren hebben als in termezzo dansen van de jaren 45 naar voren gebracht. Dit optreden wordt herhaald op 5 mei tijdens de bevrijdingsmanifestatie. Het professionele danspaar Je roen en Nan ja verzorgde een Latin- show als voorbereiding op de Ne derlandse kampioenschappen waar zij zondag aan meededen. Texelse dansparen hebben zater dag in De Lindeboom hun voeten over de vloer laten flitsen. Een danstest leverde verschillende di ploma's op die tijdens een bal 's avonds werden uitgedeeld. De In dorpshuis d'Ouwe Ulo is een expositie te zien van de fotografe Angèle Etoundi Embassa. De in Kameroen (Afrikal geboren foto grafe heeft al vele exposities op haar naam staan. Ze exposeerde o.a. in Parijs, Berlijn, Los Angeles, Londen, Milaan, Havanna en Ya ounde (Kameroenl. De tentoongestelde foto's geven een symbolische weergave van de in de wereld aanwezige .con trasten". In een samenspel van lij nen en wisselend licht heeft de fotografe modellen van zwarte en witte afkomst in harmonie bijeen gebracht. Wie belangstelling heeft voor de foto's kan tot 15 mei een kijkje ne men in dorpshuis d'Ouwe Ulo. Van diverse platen zijn reprodukties te koop op prentbriefkaart-formaat. De originele foto's zijn overigens ook te koop. De expositie is een initiatief van Groen-Links in sa menwerking met de Welzijnsstich- ting en de Werkgroep Anti Discriminatie. Voor meer informatie: Wel- zijnsstichting, Anita van den Boom, tel. 15582. De voorverkoop van abonnemen ten voor zwempark Molenkoog is gisteren begonnen. In de folder, die vorige week met de Texelse Courant werd verspreid, zijn per ongeluk de verkeerde data ge noemd. Alle zwemliefhebbers kunnen nog tot en met morgen voor vijftig gulden een seizoen kaart afhalen bij de kassa aan de Slingerweg in Den Burg. Zij moe ten een pasfoto en geld of cheque meenemen. De voorbereidingen voor de vie ring van 4 en 5 mei zijn in volle gang. Drukke tijden voor de dorp scommissies, want eerst staat morgen koninginnedag op het programma. Om geen verwarring te veroorzaken verschijnt een ge detailleerd overzicht van de acti viteiten rond de dodenherdenking en op bevrijdingsdag in de Texelse Courant van aanstaande dinsdag. Wijzigingen kunnen uiterlijk maandagochtend 11.00 uur nog aan de redactie worden door gegeven. Gisteren en vandaag was op Texel al te merken dat de 50ste viering van de bevrijding in aantocht is. In de raadhuiskelder werd gistermid dag een foto-expositie geopend (zie ander artikel) en ook arriveer de een groep Airborne-veteranen. Zij zullen volgende week een para chutesprong maken en oefenen tot die tijd bij het Paracentrum Texel. De sprofig is gepland op woensdag 3 mei tussen 13.00 en 14.00 uur in de „dropzone" Buitenlust-Pontweg. Bij slecht weer wordt de dropping verscho ven naar donderdag 4 mei, 10.30 uur. De veteranen maken hun sprong vanuit een Russische Dakota, die is overgevlogen vanuit Moskou en inmiddels op vliegveld Texel is ge land. Het toestel is vorig jaar tij dens een bezoek aan de Russische hoofdstad „gecontracteerd" door Van mei tot en met augustus kan iedere woensdag onder leiding van een gids een bezoek worden ge bracht aan fort De Schans. De ex cursies beginnen om 11.00 uur bij de ingang aan de Schansweg. Aanmelden kan bij het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild, de kosten bedragen f 5,-. Kinderen t/m 10 jaar onder begeleiding gratis. Deelnemers aan de fietstocht op Koninginnedag vanuit Den Hoorn moeten starten tussen 13.00 en 14.00 uur. Het vertrek is bij dorps huis De Waldhoorn. In het pro gramma in de vorige krant was een te ruime startgelegenheid ver meld. De 25 km lange tocht, die voert langs verschillende oor- logslokaties voert, is om 17.00 uur ten einde. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar, uitz. via De Lichtboei. De Waal: 9.30 u. ds. H. R. Betting, samen met Den Hoorn; m.m.v. Singers of the Lord. De Koog: 9.30 u. ds. J.G Barnhoorn uit Strijen. Den Hoorn: 9.30 u. Dienst in De Waal. Oosterend: 9.30 u. ds. H.K. Fibbe. Oudeschild: 11.00 u. ds. H.K. Fibbe. De Cocksdorp: 11 00 u. ds. J.G. Barnhoorn uit Strijen. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. kandidaat E. van Halsema uit Kam pen. 19 00 u. kandidaat E. van Halsema; uitz. via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. dhr. W. Fuickschot uit Zaandijk. 19.30 u. dhr. W. Fuickschot. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10 00 en 16.00 u dienst. GEREFORMEERDE KERK (vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg. 10.00 u. ds. L Kmpscheer; kerkbusje Den Hoorn. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. 10.00 u. ds. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: Za. 19.30 u. The Gospeltrain, themaviering; uitz. via De Lichtboei. Zo. 10.45 u. herenkoor. Oosterend: zo. 9.30 uur. De Cocksdorp: zo. 9.30 u., woord-communiedienst. JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „Stel geloof in het goede nieuws". Wachttorenstudie: 11.20 u. „Vreugde leren scheppen in de vrees voor Jehovah" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen. Dokter W. Vos, Haffelderweg 2, Den Burg, tel. 12023. Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging) Kruiswerk Kop van Noord-Holland, afdeling Texel Voor verpleegkundige thuiszorg op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 06-8998828. Spreekuur jeugdgezondheidszorg (iedere werkdag van 8.30-9 00 uur), telefoon 13241. Het uit leenmagazijn in het wijkgebouw aan de Schoonoord singel 24 is elke werkdag tussen 13.00-14.00 uur geopend, telefoon 13241. Tandartsen Spreekuur op Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur zaterdag en zondag om 18.00 uur pre cies. Hogereind 10, De .Waal. Bij ongevallen of bloedin gen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 14152. Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Stichting Thuiszorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Nuttige adressen; •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is da gelijks open van 9 00 tot 17.00 uur. Telefoon: tijdens kantooruren 22188; buiten kantooruren 12222. Bij spoedeisende gevallen: 06-11 •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 22188. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. •Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralmgen (samenwerkend met het heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel 12069, bgg. 06-52804779. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 10605 •Tandheelkunde: Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. een delegatie met o.a. haven meester Ed de Bruyn. De Dakota doet rn Nederland mee aan diverse manifestaties, o.a. een bevrijdings- vliegshow in Eindhoven en in Soesterberg. Liefhebbers kunnen het toestel (dat vorig jaar ook al eens op Texel te gast was) van daag, maandag tot en met don derdag en op 8 mei bewonderen op het Texelse vliegveld. Vanochtend kwamen leerlingen van de CVO, Thijsseschool en Jo zefschool in de raadszaal bijeen om over de oorlog te praten. De drie basisscholen hebben enkele jaren geleden monumenten op de algemene begraafplaats in Den Burg geadopteerd. Op 4 mei zal een aantal kinderen daar een krans leggen. In een restaurant aan de Dorpsstraat in De Koog is donder dagavond een 59-jarige vrouw uit Leeuwarden onwel geworden. Ze werd overgebracht naar een huis arts. haar zoon werd echter zo emotioneel door de toestand dat hij door agenten moest worden gekalmeerd. Hij schopte stoelen om en probeerde een boom uit de grond te trekken. Jodie Foster speelt opnieuw een magistrale rol. Voor Nell kreeg ze weer een Oscar nominatie, terwijl ze al twee van die beeldjes in de kast heeft staan. In NELL overtreft ze zich zelf. Ze speelt een „wilde vrouw" die in de ber gen woont en nog nooit een ander mens heeft gezien dan haar eigen moeder. Ze spreekt haar eigen taal en leeft haar eigen leven... Ze wordt gevonden door een medicus, die denkt natuurlijk dat hij de vondst van zijn le ven heeft. Alhoewel hij in eer ste instantie niet zo goed weet wat hij met haar aan moet. Samen met een kin derpsychologe observeert hij haar drie maanden lang om te achterhalen wat de woorden en gebaren van Nell allemaal te betekenen hebben. Foster: „Ik vind het een prachtig ver haal. Nell is ïo puur en onbe vangen, een kwaliteit die veel mensen al lang niet meer heb ben. ledereen heeft een me ning over haar, weet wel een vakje om haar heen te stop pen. Maar uiteindelijk zijn het haar twee 'begeleiders' die hun waardeoordelen steeds weer moeten bijstellen." NELL is een mooi, indringend en goed opgebouwd verhaal, hoewel het einde misschien wat onnodig sentimenteel is. Dagelijks om 21.15 uur SHALLOW GRAVE De ondertitel van de film is „What's a little murder bet ween friends..." Drie jonge mensen zoeken een vierde huisgenoot en zetten hiervoor een advertentie. Hier komen echter alleen maar oenige, freaky of contactgestoorde types op af. En zo iemand zoeken ze juist niet. Totdat Hugo ten tonele verschijnt: sym pathiek, grappig en voor al cool. Al gauw blijkt dat zijn cool wel heel erg cool is, om dat hij de volgende dag al ijs koud en morsdood in zijn kamer wordt aangetroffen. Wanneer echter een grote koffer met geld in zijn kamer wordt aangetroffen, zou de doodsoorzaak wel eens du bieus kunnen zijn. Dan volgt het grote dilemma, wordt de politie gewaarschuwd of niet? Het drietal besluit het geld te houden en het lijk uit de weg te ruimen... Dit is het begin van een helse nachtmerrie. Het drietal dacht te beschik ken over stalen zenuwen, ze dachten dat ze elkaar konden vertrouwen... Een bijzonder leuke en spannende film. Dagelijks om 19.00 uur DE LEEUWENKONING De geheel Nederlands gespro ken versie van The Lion King draait de komende vakantie week weer bij Cinema Texel. Mocht u hem nog steeds niet gezien hebben, een mooie kans om alsnog te gaan kij ken. Eigenlijk een verplicht nummer in de opvoeding van uw kinderen.... Dagelijks om 14.00 uur Vrijdag 28 april In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Shallow Grave" en om 21.15 uur „Nell". De leerlingen van de openbare scholengemeenschap De Ho- geberg verzorgen in de aula een culturele avond, aanvang 19.30 uur. Vrij entree voor ieder. Zaterdag 29 april Texel viert Koninginnedag. Het programma staat in de krant van dinsdag j.l. Toerclub Taxi 12000 maakt een 5 of 7 dorpenrit over het eiland. Starten kan in alle dor pen tussen 9.00 en 12.00 uur. Dansclub Madira houdt Ko- ninginnebal in De Lindeboom, aanvang 21.00 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De Leeuweko- ning", om 19.00 uur „Shallow Grave" en om 21.15 uur „Nell". Zondag 30 april Om 6.00 uur begint bij de Fonteinsnol een bosexcursie van de vogelwerkgroep Texel onder leiding van Adriaan Dijksen en Dick Schermer in het kader van het Thijssejaar. Motorrijders van de MAB-club doen mee aan de Tulpenrit. Vertrek met de boot van 9.05 uur. De Zweefvliegclub Texel houdt open huis. Vanaf 12.00 uur zijn belangstellenden wel kom in en bij de hangar op het vliegveld Texel. Wie over weegt lid te worden kan een proefvlucht maken. In sport- en evenementenhal 't Stappeland in De Koog wordt het Oranjetoernooi ge houden (tennis voor dubbels) vanaf 12.00 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De Leeuweko ning", om 19.00 uur „Shallow Grave" en om 21.15 uur „Nell". Maandag 1 mei In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De Leeuweko ning", om 19.00 uur „Shallow Grave" en om 21.15 uur „Nell". In de Hervormde kerk van De Koog verzorgt de heer J. vd Berg een dia-avond over Texel; aanvang 20.00 uur. Dinsdag 2 mei In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De Leeuweko ning", om 19.00 uur „Shallow Grave" en om 21.15 uur „Nell". Hans Bakker uit De Kou telt voor de Doopsgt Zusterkring over het re wezen op Texel. Aaj 14.30 uur in het zaaltje Doopsgezinde kerk. x De Georgische zanggrot rioni" en het kinderkou de Muziekschool Texel leiding van Betty Bakkj ven een concert in de vormde kerk van Oosti aanvang 19.45 uur. gratis. Na afloop wordt lecteerd. In EcoMare begint om uur een lezing „Texel na se". Entree f5,-. Hoogwater te Oudesi Vr. 28 Za. 29 Zo. 30 Ma. 1 Di. 2 Wo. 3 Do. 4 Vr. 5 8.45 en 20.' 9.35 en 21 9.37 en 21.- 9.50 en 22.I 10.30 en 22. 10.55 en 23 11.35 en 23 12 Aan het strand is het ongeveei uur eerder hoog water De zon 30 april op om 6. f 1 en gaat oi om 21 01 u., 29 april nieuwe maan,1 mei springtij. i In een week tijd heeft de Georgi sche zanggroep „Kerioni" op Texel een cd opgenomen. Het mu- ziekschijfje is te bestellen na af loop van de concerten, die het koor rond de 4/5-mei viering op het eiland geeft. Een primeur, want niet eerder werd muziek uit Georgië op compact-disc uitge bracht. De opnamen vonden plaats in de studio van Jeroen Drabbe, de technicus achter de cd „Texel- pop". Het koor moest daarbij de winterjas aanhouden. In de studio moest de verwarming uit blijven, om een zo zuiver mogelijke ge luidsweergave te verkrijgen. „Kerioni" liet zich de afgelopen week ook elders horen. Zondag gaven de Georgiërs een onver wacht optreden tijdens de mis in de RK kerk van Den Burg. Hun pro fessionele zang maakte diepe in druk bij de leden van het Texelse kerkkoor. „Alsof er een heel gezel schap stond te zingen." Virtuoos Woensdag bracht „Kerioni" een bezoek aan de verzorgingshuizen Sint Jan en Gollards. Daar zongen ze niet alleen, maar maakten ook gebruik van enkele traditionele Ge orgische instrumenten. Virtuoos was het spel van fluitist Temuri Sikmashvili. Die presteerde het zelfs tijdens een nummer twee fluiten („salamuri") tegelijk te bespelen. De traditionele volksmu ziek oogstte veel waardering. Eén van de meest aandachtige toe hoorsters in Sint Jan was me vrouw A. Veeger-De Graaf, die in de Russenoorlog op „Lindehoeve" een Georgische onderduiker ver borgen hield. Met de cd (een uitgave van de Stichting Texel-Georgië Kontakt) hoopt „Kerioni" een deel van de kosten van het bezoek aan Neder land te dekken. Van de 500 exem plaren zijn er inmiddels veertig verkocht. De groep hoopt de ko mende dagen een slag te slaan via enkele optredens. Morgen is het koor actief tijdens koninginnedag in Amsterdam en zondag op de Zwarte Markt in Beverwijk. Texelse optredens Dinsdagavond 2 mei is „Kerioni" te beluisteren in de Ned. Hervorm de kerk van Oosterend. Ook treedt dan het kinderkoor onder leiding van Betty Bakker op. De twee ko ren hebben deze week met elkaar geoefend omdat ze twee liederen samen zullen zingen. Donderdag 4 mei draagt „Kerioni" een steentje bij aan de dodenherdenking op de Georgische begraafplaats. Op be vrijdingsdag, 5 mei, geeft de zang groep een optreden op de Groeneplaats in Den Burg, tussen 12.00 en 12.30 uur. De cd kost f 25,- bij voorinschrij ving en is ook telefonisch te bestellen via tel. 14582 of 19361. vai Zaterdag worden de prog van Radio Texel gevuld rr De hele dag staat de pro ring in het teken van Kor dag 1995. 's Morgens I uitzendingen live vanaf de plaats, met impressies j markt en interview voorbijgangers, 's Midde de reporters langs elk ev op het eiland. Bovendie dan ook de jaarlijkse verkiezingen gehouden. Zondag van 13.00 tot 16. het programma „Nieui achtergronden" is Max I sprek met Riet Veenen het 5 mei-programma. hij een presentatie van der markten van komend ROCK, SALT NAILS Op woensdag 3 mei staat er weer zo'n bijzondere Schotse groep op het Klif 12-programma. We zeg gen Schots, maar eigenlijk zou den we Shetlands moeten zeggen, omdat de 5-mans forma tie ROCK, SALT NAILS afkom stig is van die eilandengroep op 13 uur varen van het Schotse moederland. De leden van de groep zijn goeie bekenden van on der meer The McCalmans, die Rock Salt Nails dan ook bij de Klif crew aanbevolen hadden. Wie zich een „Fisherman's Blues" voorstelt met eerder een duidelijke Shetlandse Bluegrass-stijl dan de Ierse klank, dan is dat eigenlijk Rock, Salt Nails in een notedop. Ondanks het enthousiasme van de jonge muzikale vernieuwers respecteren ze traditionele mu ziek, wat een geheel eigen en fris se aanpak tot gevolg heeft. „Able to swing like demons and charm the birds, their balance and versatility augurs well for their fu ture. They give the traditional reels and wistful airs an finger-pickin' lilt. RS&N are at their best with their own songs, which betray an youthful and smouldering intensi ty beneath the obvious gaiety of their traditional repertoire." Woensdag 3 mei, aanvang 21.00 uur, entree ?19,50, vriendenprijs n7,00. Klif 12, Den Hoorn, tel. 19633 (Diner vooraf mogelijk) llnorn ',n trirn Hn...r. „nl '..-TvTCwB- Het is geen wonder dat di raad zo verward is i openstelling van winkels dagen (en feestdagen), u raakt hier aan de wortels: maatschappij en van ons lijk leven. Eén dag rust va ven is een scheppingsj een goddelijk gebod, et schappelijke noodzaak. V aan tornt is in feite n bezig. We zitten vandaag met 4 nende gevolgen van or daden met de natuur: ont vervuiling van lucht en wi Daaraan willen we nu een zere daad toevoegen: on van de menselijke ziel. V/ daarvan de gevolgen zij' Jesaja 24). Ja, ik weet, men is daar mee bezig, maar dat meer individueel en vrijwl op zondag de was doen, bewerken... De opening i kels op zondag echter, is grijpender, het tast de van onze samenleving brengt onrust bij de milt ders en hun medewerkt ook bij de mensen op str hun huizen. Het unieke e me van die éne rustdag g ren. En dat is een zeei zaak. Dat is een mis-da! de mens en heel de schei bovenal tegen God die gemaakt heeft!" Voor de handhaving varU in een land zijn in de eers de overheden verantw Daarom moeten wij elk sporen om voor hen te bk dat zij dit zien en opdat zij en kracht ontvangen om' voeren. Tenslotte: waarom, vraag wil men deze winkelop gen? Is het levens-noë Nee! (Eerder levensbei) 't Is een toegeven aan ht lijk gemak, een zucht na» teriële... Wellicht een tegen God? Daarom, doen wat mogelijk is omi hinderen. Jan 1

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2