Oh LUI r# to-tentoonstelling in raadhuisgang u IÊk Weer opgaande lijn sponsoring radio „Eén blup en het is gebeurd met je" car oon e£ in i&ÜÏ; 2 2 1- BjH/L Texelse biertapwedstrijden TEXELSE^" couRANT Be^rijvigheid Hl ijheid niet vanzelfsprekend" Nieuwe zenders op de kabel Nationaal Park: college verdeeld i_l j r*\ Petje af m zeggen wou. Meierblis )p zaterdag? 5i sen kijken naar 0p else rotganzen Te hard Tas uit woning gestolen Schrikhek geramd Doemiddagen van Waddenvereniging Zomerdienstregeling bij Teso Spreekbeurt Nijpels voor de VVD Jongenskamp VRIJDAG 28 APRIL 1995 u vlag te verwijderen opende wethouder Nel Eelmen gisteren de foto-expositie. IFoto Tessa do Graaft) >jd is niet iets vanzelfspre- Minstens één keer per jaar klftn w erover nadenken dat ior is gevochten." Wethou- I Eelman hield gistermiddag ■wogen toespraak ter ope- lan de foto-tentoonstelling e bevrijding, die in de gang begane grond van het raad- te bezichtigen, ledereen is In- jaar nam de gemeente het van Bartels over. Deze man Jielde veel zaken over de Het materiaal diende als ■oor de boeken die van zijn jjn verschenen. Zo'n tachtig laakten deel uit van de col- De tentoonstelling is een hieruit. De vergrotingen |fraaie rood-wit-blauwe pas- lüts gevat. ilden betreffen de viering bevrijding op Texel. Sa- tllers Karei van Empel, Rie- kie van Dijk en Daan Koopman hopen namen van de personen op de foto's te achterhalen. Daartoe liggen formulieren klaar voor de bezoekers, waarop ze bekende ge zichten kunnen benoemen. In de hal van het raadhuis zal bin nenkort een maquette worden op gesteld waaraan momenteel door de Modelspoorclub de laatste hand wordt gelegd. Die betreft de spoorlijnen die in de oorlog door de Duitsers op het eiland waren aangelegd. Ooriogsbaby Onder de genodigden bij de ope ning bevonden zich tal van Texelse verzetsmensen. „Heb ik het recht om u toe te spreken? Ik ben tenslotte slechts een oorlogsbaby die die tijd niet bewust heeft mee gemaakt", vroeg wethouder Eel man zich af. Ze kwam tot de conclusie dat het juist goed is als haar en de volgende generatie stil staat bij de betekenis van de be vrijding. „Wij moeten uw fakkel doorgeven." De wethouder noemde het een goede zaak dat de bevrijding nog ieder jaar wordt herdacht. „Zolang er nog ergens op de wereld oorlog is, is het goed om te memoreren dat vrijheid niet iets vanzelfspre kends is. Maar bij zo'n herdenking hoort ook het verdriet om de slachtoffers van toen." Ze vond het positief dat de laatste jaren veel jeugd bij d^ dodenherdenkin gen op Texel vertegenwoordigd zijn en wees op het veilige thuis dat veel oorlogsvluchtelingen mo menteel op het eiland met inzet van vrijwilligers wordt geboden. „Ook dat is iets om even bij stil te staan." Kabeltex gaat het aanbod uitbrei den. In mei komen de zenders TV 10 Gold. Arcade TV en Euro 7 tot de beschikking van kabelbe- zitters. TV 10 Gold komt op kanaal 54+ (739Mhz). De zender vertoont ze ven dagen per week miniseries uit veertig jaar televisiegeschiedenis. Op kanaal 55+ (747 Mhz) komt de muziekzender Arcade TV, die veel weg heeft van MTV. Euro 7 zendt alleen overdag infor matieve programma's over natuur, milieu, vrije tijd en gezondheid uit. Eind augustus komen SBS 6 en Veronica ook op de kabel. Sat 1 en DSF gaan eraf. Deze werden tot nu toe eigenlijk clandestien door gegeven, omdat geen auteurs rechten werden voldaan. Het college van b en w is verdeeld over een haalbaarheidsonderzoek naar de Nationaal Park-status voor de Texelse duinen. Het on derwerp komt aan de orde in de eerstvolgende vergadering van de commissie Ruimtelijk en Huis vestingsbeleid. In het collegeprogramma wordt de aanwijzing van de duinen tot Na tionaal Park afgewezen, zolang daaraan beperkingen zijn verbon den voor recreatie, landbouw en historisch medegebruik. Maar on danks dit defensieve uitgangspunt willen burgemeester Van Rappard en de wethouders Eelman en Schilling wel meewerken aan een haalbaarheidsonderzoek. Zij zien dat als een goed middel om alle ar gumenten op tafel te krijgen op 2 u.a\ \U.A\\ Alti. £dM CG® BSD I 4 basis waarvan een afweging kan worden gemaakt. Wethouder Poster, die in 1983 mede-ondertekenaar was van de motie tégen het Nationaal Park, ziet niets in het onderzoek. Hij is ervan overtuigd dat de status meer regelgeving met zich mee brengt en is bang dat in de toe komst zelfs entreegeld verschul digd zal zijn voor een bezoek aan de duinen of dat de boeren in de buurt van de duinen toch in hun bedrijfsvoering worden beperkt. mnIrhjUwid vnn Jr rrdn I ingeschreven regels gaat 0! jgen gaat natuurlijk al gauw out in. Zo ook nu. De meierblis 'oord zegt het al- dient te ontstoken bij het aanbre- e,r nde maand mei né zonson- g; op de avond van 30 april. )t dat al jaren; ongeschre- ;er Hans Roeper, Spang. Radio Texel kampte in 1994 met een tekort van f6.500,-. Dat is hoofdzakelijk te wijten aan de te genvallende advertentie- en spon soropbrengsten. Voor 1995 is de situatie echter een stuk rooskleu riger; nu reeds is meer dan f12.000,- binnen, terwijl men vo rig jaar bleef steken op /7.800,-. Carla Schrama, namens de hoofd redactie van Radio Texel belast met de acquisitie, verwacht dat het Texels bedrijfsleven dit jaar cir ca f18.000,- zal bijdragen. Ze zei dit gisteravond tijdens de vergade ring van het algemeen bestuur van de Stichting Lokale Omroep Texel (SLOT). Een opsteker voor admi- jirca 12.000 zwartbuik- ten die momenteel op Texel IJ en, vliegen straks allemaal Voord-Siberië om daar te roeden. Gisteren en zondag een Russische delegatie ijken hoe het met de hier terende vogels is gesteld, gezelschap bevonden zich ieur Nedelin van de auto- 'egio Taimyr, directeur Ba- van het Grote Arctische iat, burgemeester Zabévo- Dixon en de tolken She en Sinitsin. fïfïèr bevinden zich zo'n '0 zwartbuik-rotganzen in ervaat op het schiereiland dat een oppervlakte heeft 'f als Duitsland. Het is een Jnbevolkt gebied met uit gestrekte, ongerepte toendra. Veel vogelsoorten die we in Nederland als doortrekker of overwinteraar kennen, brengen daar hun kroost groot. Het ruim vier miljoen hecta re grote reservaat mag slechts door enkele onderzoekers worden betreden. Onder hen dr. B.S. Ebbinge, die als projectgroepleider zee- en kustvo- gels is verbonden aan het Instituut voor Natuur- en Bosonderzoek in 't Horntje. Hij leidde de Russen rond over Texel. „Onze natuurge bieden zijn postzegels in vergelij king met hun reservaat, maar ze toonden zich onder de indruk van onze opvang en organisatie", al dus Ebbinge. In gezelschap van Piet Postma (Staatsbosbeheer) en burgemeester W. van Rappard werd ondermeer een bezoek ge bracht aan De Geul, De Slufter en het rotganzenreservaat Zeeburg. nistrateur Cees Room, die voor dit jaar was uitgegaan van dezelfde sponsorinkomsten als in 1994. „Een hele geruststelling. Deze in komsten zijn essentieel. Anders zouden we verlies draaien en niet eens aan onze verplichtingen kun nen voldoen." Jaarlijks moet de SLOT ondermeer ƒ8.000,- aan de gemeente betalen als aflossing voor de lening waardoor de radio destijds van start kon gaan. Smalle basis Ondanks de meevaller blijft de fi nanciële basis echter smal. De SLOT houdt amper geld genoeg over om voldoende te kunnen spa ren voor de vervanging of nieuwe aanschaf van apparatuur. Een aan slag op het budget was de reser vezender die moest worden aangeschaft. Hiervoor is bij de ge meente een subsidieaanvraag in gediend. Carla Schrama zei dat de lagere advertentie- en sponsorinkomsten in 1994 te wijten zijn aan een on geval dat haar een tijdlang bui tenspel zette. Hierdoor werden de door haar aangeschreven bedrij ven niet bezocht. Volgens SLOT- voorzitter Martin de Weijer toont dit voorval aan hoe kwetsbaar de hele lokale omroep is. „Als er iemand wegvalt, ontstaat er me teen een gat." In zijn laatste vergadering met het algemeen bestuur (De Weijer ver laat per 1 augustus a.s. het eiland) pleitte de voorzitter daarom voor actie. „Maar uit de huidige mede werkers kun je niet meer halen." Actueler De Weijer hield een warm pleidooi om de huidige programmering nieuwe impulsen te geven. „Het moet beter, spannender, actue ler." In het bestuur en de hoofdre dactie was daarover al gediscus sieerd, mede naar aanleiding van een brief van algemeen bestuurs lid Hendrik Jan Trooster. Gister avond bood Trooster aan een werkgroep te formeren ter onder steuning van het dagelijks bestuur. Tevens wordt geprobeerd nieuwe medewerkers aan te trekken, cur sussen radio maken te organiseren en gebruik te maken van de know how van de nieuwe partner Radio Noordholland. „Als dat lukt, heeft Radio Texel voldoende basis om te blijven bestaan", concludeerde De Weijer. Op de Pontweg is woensdagmid dag bij de boot een snelheidscon trole gehouden. Er passerden 362 voertuigen, waarvan 27 te hard re den. De hoogste overtreder reed 129 km per uur, terwijl maar 80 is toegestaan. De tas van een 73-jarige bewoner van de Pieter van Cuyckstraat is maandag tussen 10.00 en 17.00 uur uit de woning gestolen. De man was in de tuin aan het werk en had zijn sleutel in de voordeur laten zitten. De zwarte tas stond op een tafel in de hal. Erin zaten enkele tientjes, een 65+ pas en een bankpas. „Het ging zo goed hè. Ze gleden soepel in het glas. Maar toen moest ik dat flesje inschenken. Komt er op het laatst één zo'n blup. Tja, toen was het met me gebeurd." Teleurgesteld staat een -- I e,Ien elkaar op de kiek bij het rotganzenreservaat Zeeburg. deelnemer aan de biertap wedstrijden in de grote zaal van De Lindeboom. Het jaarlijkse festijn voor de horeca lijkt iets op zijn retour, maar de strijd was er niet minder om. In het hele land houdt het Centraal Brouwerij Kantoor voorronden voor de Nationale Biertap- wedstrijd. Een evenement dat door velen enigszins lacherig wordt bejegend, maar voor de deelnemers een uiterst serieuze zaak is. „Bier is een levend product dat aandacht vereist. Niet iedere idi oot kan zomaar achter de tap kan. Deze wedstrijden zijn bedoeld om de horeca-ondernemers te stimu leren zorg aan hun bier te beste den", aldus een woordvoerder van de organisatie. De animo voor deelname wordt elk jaar minder, tot verontrusting van het Brouwerijkantoor. Op Texel werden op het laatste mo ment nog enige tappers voor de eenmansrubriek gevonden, anders had die niet eens door kunnen gaan. „Misschien is het al te druk op het eiland, hebben de mensen er geen tijd meer voor." Worstelen Wegens verbouwing van de voor zaal, was men dit jaar aangewe zen op de grote achterste zaal. ifoio Frons Hopmont „Niet zo gezellig", was het oordeel van de deelnemers. „Het krijgt nu echt iets afstandelijks, iets wedstrijdachtigs. Vóór was het al tijd zo vol dat je je door de mensen heen moest worstelen. Dat had sfeer.' Onder het toeziend oog van tap- deskundigen werden de glazen gespoeld en volgegoten. Vaak op sierlijke wijze werd het glaswerk geheven om uit te lekken. „Je denkt toch niet dat ik dat ook zo doe als er om een meter bier wordt geschreeuwd hè", erkende één van de tappers. Zijn maat ma noeuvreerde met het volle blad richting de zittende jury. „Het is belangrijk dat de schuimkraag in alle glazen even groot is en er geen rare luchtbellen in zitten. Ik denk dat ik de laatste iets te haastig heb afgeschuimd. Tja, ze nuwen." Te oud? Na de voorrondes werden de fina listen bekend gemaakt. Dat lever de teleurstelling op bij „oude rotten". Frans Pieterse en Piet de Graaf, vele jaren achtereen in de prijzen, zaten er dit keer bijvoor beeld niet bij. „Te traag", luidde het vonnis. „Je kan toch merken dat de jaren beginnen te tellen", spotte Pieterse. Na een spannende finale werden Liza van den Burg van Tiffany in De Koog en Arnold Kaercher en Edgard Kikkert van Café De Kuip uit De Koog als winnaars gehul digd. Zij vertegenwoordigen Texel tijdens de nationale finale op de jaarlijkse Horecava in de Amster damse Rai. Tweede plaatsen wa ren er voor Ronald Kleinveld van De Graanzolder in Oudeschild en Piet en John Huizinga van Het Tes- selaartje. Derde werden Joost van Kerkvoort van Question en Henk en Tineke Spigt van De Zwaan. Zondagmiddag omstreeks kwart voor vier deed zich op de Schilder- weg nabij de afslag Schansweg een ongeval voor. Een auto, bestuurd door een 20-jarige Oosterender, raakte met het rech tervoorwiel in de berm. Na een stuurcorrectie schoot de auto naar de andere kant van de weg en ramde daar een schrikhek. De auto werd aan de voorzijde be schadigd, de Oosterender bleef ongedeerd. In de voorlichtingswinkel van de Waddenvereniging aan de Wilhel- minalaan worden dinsdag 2 en 9 mei van 14.00 tot 16.00 uur doe middagen gehouden. Via spelle tjes, puzzels en knutselopdrachten worden de raadsels van de Wad denzee opgelost. Deelname kost ƒ2,50. Als er voldoende belangstelling is zullen ook wadexcursies worden gehouden. Informatie via 15466. Van maandag 24 april tot zondag 24 september wordt bij Teso op zon- en feestdagen volgens zo merdienstregeling gevaren. Ver trek eerste afvaart vanaf Texel op zon- en feestdagen is om 07.05 uur. Zaterdag 29 april en vrijdag 5 mei 1995 zijn nationale feestda gen, dus ook op deze dagen is de eerste afvaart van Texel om 07.05 uur en niet om 06.05 uur. In de vakantieweek van vrijdag 28 april t/m zondag 7 mei 1995 wordt de reserveboot ingezet op vrijdag 28 april, zaterdag 29 april, maan dag 1 mei, vrijdag 5 mei en zater dag 6 mei. Op bovengenoemde dagen wordt met dit schip mini maal gevaren vanaf 09.35 uur ver trek Texel tot en met 16.05 uur vertrek Den Helder. Op vrijdag 28 april zijn de afvaarten van 10.05 uur van Den Helder en van 13.35 uur van Texel uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. De VVD-afdeling Texel heeft Gert Jan Nijpels, wethouder onderwijs van Den Helder bereid gevonden een spreekbeurt te houden op maandag 15 mei om 19.30 uur in partycentrum Calluna te De Koog. Voor de pauze (om 20.45 u.) zal Nijpels zich richten op het basis- en speciaal onderwijs. Daarna praat hij over onderwijs. Schaalvergroting en (voorgeno men) wijzigingen in het onderwijs bestel in Nederland kunnen er op termijn toe leiden dat het huidige voorzieningenniveau op het ge bied van het basis-, speciaal- en voortgezet onderwijs op Texel on der druk komt te staan. Perspubli caties over de openbare schoolgemeenschap „De Hoge Berg" brachten de gemoederen op Texel in beweging. In de ge meenteraad wordt gesproken over verdergaande samenwerking tus sen scholen voor basis- en/of spe ciaal onderwijs. Al deze signalen hebben het bestuur van de VVD-afdeling Texel doen besluiten over het thema „onderwijs" een speciale avond te beleggen, ledereen is daarbij welkom. VERVOLG VAN PAGINA 1 over. Maar het is niet de bedoeling dat ze ermee gaan adverteren. En de kazerne heeft zéker geen toe ristische bestemming." Wethouder Daan Schilling schiet door de verklaring van de perso neelsvereniging compleet in de slappe lach. „Ze komen er niet af? Hoe oud zijn die jongens? Ha ha. Maar ik snap hier geen donder van. We moeten even rustig bekij ken hoe de vork in de steel zit. De fensie geniet allerlei uitzonderingen op regels. Wij mo gen de hond niet eens laten blaf fen op de Hors en zij donderden er een bom neer, ik bedoel maar. Dit lijkt me echter een vreemd geval." Zijn collega Gerbrand Poster is stelliger. „Geen toeristenbe lasting? Mooi, het hoofd van afde ling financiën zit hier bij me en zijn ogen beginnen al te glimmen." Geen excuus Harry Wuis van de Texelse Vereni ging voor Logiesverstrekkers en de Recron is ontstemd. „Wat voor ex cuus zouden zij hebben om geen toeristenbelasting te hoeven beta len. Het (s gemeentegrond. Ze ko men toch op het eiland? Waarom wij wel en zij niet? Dit is oneerlijke concurrentie." De toeristische slaapplaatsen die het kamp biedt zijn niet meegeteld voor het maximum van 47.000 dat op Texel geldt. „Dit gaat com pleet buiten de regels om", vindt Wuis, die aankondigt dat TVL een brief zal schrijven aan de gemeen te. „We zullen de gemeente dwin gen om dit aan te pakken. Het is heus niet de bedoeling dat TVL politie-agentje speelt, maar dit gaat gewoon te ver. Als iemand op het eiland iets op toeristisch ge bied wil ondernemen, moet hij tal van procedures volgen en aan de regels voldoen. Hier wordt onge vraagd iets gedaan. Onmógelijk." Volgens Le Roux van de gemeente gaat de burgemeester de zaak aankaarten bij de commandant van de Joost Dourlemkazerne, „Ze hebben regelmatig overleg. En zijn we bij hem niet op de goede plek, dan gaan we desnoods rechtstreeks naar het ministerie Ze zijn ons drie jaar toeristenbe lasting schuldig." „Ongenuanceerd", noemt overste H. den Doop de reacties van de wethouders en Le Roux. „Verder kan ik er weinig mee Ik heb er geen zeggenschap over, ik krijg gewoon opdracht van de Marine Staf om iets uit te voeren. Die beslissing wordt buiten mijn in vloed om genomen. Maar ik zal dit doorspelen naar het hoofdkwar tier." Niet openbaar Kapitein luitenant ter zee S. Be- nistant is hoofd van Marine Voor lichting in Den Haag. Hij geeft aan dat alle commotie overbodig is. „Het kamp is niet openbaar. Ik be grijp niet hoe de personeelsvereni ging dat heeft kunnen verklaren." Benistant legt uit dat de kampen aanvankelijk alleen voor zonen van marinepersoneel waren bedoeld. „Toen de animo terug liep is beslo ten ook kinderen van ander defen siepersoneel toe te laten. Dat is de enige uitbreiding die erin zit. Het is dus niet zo dat iedereen kan in schrijven." De voorlichter heeft navraag ge daan en gehoord dat de ANWB vorig jaar op eigen initiatief een bezoek heeft gebracht aan het waterkamp. „Zonder ruggespraak met ons te houden, hebben ze een stukje in die gids geplaatst.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5