Tv mag radio niet in gevaar brengen Texelaar zelfstandig en ondernemend Overtollige dieren naar opvang aan de Witteweg Penisachtige aangroeiing door verf scheepshuid Jannie Vinke ontwierp reuzepier voor Bredene Nioz-onderzoek naar wulken SLOT geeft groen lichtmaar: Pol dotterbloemen uit sloot gestolen Voorinschrijving vogelwandeltocht Strender cadeaushop verkoopt ook video's ALS ELKE SECONDE TELT Vrijwilligers voor bouwdorp/hike KOET Texels Wat ik zeggen wou... Oeganda (2) TEXELSE g couRANT Klaas de Ridder krijgt toestemming om voor een dierenopvang op het terrein aan de Witte weg bij Den Hoorn. iFoto Tessa de Graait) Klaas de Ridder uit Den Hoorn heeft de gemeenteraad weliswaar achter zijn plannen voor een op vangcentrum voor dieren aan de Witteweg, de dierenbescherming kon er wel eens minder enthousi ast over zijn. Met die waarschu wing nam Willem Kikkert van kinderboerderij De Mient het laat ste woord in de discussie over de vergunning voor uitbreiding van een schuur op het terrein. De dierenopvang moet onderdak bieden aan overtollige dieren van uiteenlopende aard, met uitzonde ring van honden en katten. Omdat De Ridder geen agrariër is, wilde het college aanvankelijk niets we ten van de uitbreiding. Hij legde zich daarbij echter niet neer en diende een principeverzoek in met hetzelfde doel. Een kinderboerderij op ideeële grondslag, dus zonder winstoogmerk. Bezoekers zijn welkom, maar entree heffen is er niet bij. Wethouder Schilling sprak woensdagavond in de commissie ROH daarom niet van een kinder boerderij, maar van een dierenop vang. Omdat er nog geen andere stallingsruimte is voor overtollig vee, wilden b en w daaraan wel meewerken. Dirk Terpstra (PvdA) vreesde dat de toestemming een precedentwerking heeft naar an deren. ,,Elke slimmerik kan zo een schuur bouwen." „Wat ons betreft niet", aldus Schilling, die dit als een eenmalige voorziening ziet. CDA'er Jan Koolhof voelde niets voor het plan. „Overtollige beesten kan je toch in een kinder boerderij onderbrengen." Pieter de Groot (D'66) voorzag problemen. „Dierenopvang is aan veel diplo ma's en papieren gebonden, vraag maar na." Hij kreeg bijval van Wil lem Kikkert. Volgens De Ridder, die navraag heeft gedaan bij de Kamer van Koophandel, zijn de ge noemde zaken echter niet nodig. Aangroeiwerende verf voor scheepswanden kan een bijzon der effect hebben op wulken (een soort zeeslak). Tributyltin (TBT) veroorzaakt penisachtige aan- groeisels bij de vrouwelijke exem plaren van deze diersoort. Een dergelijke ontwikkeling wordt „imposex" genoemd. Tijdens een onderzoek van het Ni- oz naar de gevolgen van vervuiling van de Noordzee werden in '91 voor het eerst vrouwelijke wulken gevonden met mannelijke ge slachtskenmerken. De afwijking werd vooral gesignaleerd bij dieren die in de buurt van de scheeps vaartroutes waren gevangen. Eer der is het verschijnsel geconsta- De geel met witte bloemen waren een lust voor het oog. Maar sinds vorige week kunnen de familie F. Schilling en vele voorbijgangers er niet meer van genieten. Uit de sloot langs de Mok weg, tegenover het huis van de familie, verdween van de ene op de andere dag een enorme pol bloeiende dotterbloe men. De sporen van een schop waren nog zichtbaar. „Schanda lig", aldus Son ja Schilling. „We hadden de bloemen er vier of vijf jaar geleden geplant. Het duurt nu jaren voor het weer zover is. Wie er om had gevraagd, had gerust een stekkie kunnen krijgen." Ze hoopt dat iemand haar kan vertel len wie de bloemen heeft ont vreemd, of -beter nog- dat de pol weer op de oude plaats wordt te rug gezet. IFoto Olivier Schilling) teerd bij purperslakken in de buurt van jachthavens. De vrouwelijke dieren werden steriel: de eitjes konden het lichaam niet meer uit en het beest stierf. Toen is bewe zen dat TBT uit aangroeiwerende verven op de schepen de oorzaak was. Voor jachten en andere sche pen kleiner dan 25 meter is het gebruik van dit middel inmiddels verboden. Grotere schepen wer den van het verbod gevrijwaard omdat werd aangenomen dat lage concentraties TBT in open zee niet schadelijk zijn. Nioz-onderzoekster Cat ten Hallers pleit alsnog voor een algeheel verbod. Om econo mische redenen is echter nog steeds niets ondernomen tegen het gebruik van de schadelijke verf. Erg oud Haar collega Berend Mensink stelt Op Hemelvaartsdag (25 mei a.s.) wordt weer de jaarlijkse Vogel wandeltocht gehouden, georgani seerd door Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje, onder auspi ciën van de NHWB. Dit jaar staat de tocht in het teken van het Thijssejaar. Evenals ande re jaren voert de tocht voor een deel over terrein dat zich in de be langstelling van dr. Jac. P. Thijsse mocht verheugen. Er worden rou tes uitgezet over de afstanden 5, 10, 15, 20 en 30 kilometer. Het start- en finishbureau is in de Kaapsnol te De Koog gevestigd. Tot en met 4 mei 1995 is er een voorinschrijving bij de heren H van Heerwaarden, Lieuwstraat 33 te Den Burg en W. Schouten, De Ruyterstraat 35 te Oudeschild. De kosten per persoon zijn dan f3,50 (f2,50 voor leden) met her innering. Inschrijven bij de start kost (met herinnering) f1,50 meer per persoon. De Vogelwandel tocht zorgt voor ontspanning tij dens de kleine inspanning van het wandelen in een gebied dat veel meer te bieden heeft dan alleen vogels. momenteel wulken bloot aan ver schillende concentraties TBT. An ders dan de purperslak leeft deze soort namelijk in de bodem zodat het daar met het middel in aanra king komt. Een wulk leeft lang, vermoedelijk wel een jaar of der tig. Het gebruik van TBT begon in de jaren zeventig Het is een goed koop middel dat bijzonder effectief is tegen de aangroei van algen en andere dierlijke levensvormen. Tri butyltin gaat op een schip zo'n twee tot vijf jaar mee. In die perio de „lekt" de verf langzaam in het water. Volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek is zo in 1985 alleen al 85 ton TBT in de Noordzee terecht gekomen. Het middel verdwijnt ook in slib op de bodem. Nioz-ers Ten Hallers en Mensink zijn verbaasd dat bij het bepalen van verontreiniging van baggerslib nauwelijks wordt gekeken naar de concentratie TBT. Jaarlijks wordt circa zeven miljoen ton licht veron treinigde baggerspecie uit het Met negen bedrijven per honderd inwoners is de ondernemersdicht heid op het eiland vijftig procent groter dan in de rest van de Noordkop, waar de verhouding zes op honderd is. „De Texelaar is dus zelfstandig en onderne mend", constateerde Th. Jansen op de Haar. voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken (KvK) dinsdag op Texel. Op 1 januari stonden bij de KvK 1200 Texelse bedrijven ingeschre ven. Volgens de KvK werken 3.348 mensen in deze bedrijven. Dat is ten opzichte van het aantal inwoners 25 procent (voor heel Hollands Noorderkwartier 18 pro cent!). Overigens staan niet alle landbouwbedrijven bij de KvK ge registreerd. Als die erbij worden opgeteld werken er 4.739 full time en 1.000 in deeltijd. Toch is de Texelse situatie volgens de KvK niet zo rooskleurig als hij lijkt. De eilandeconomie is kwets baar en in grote mate afhankelijk van bestedingen van buitenaf. Veertig procent vande activiteiten worden afgezet aan consumenten penis op het vrouwenlijf, ongeveer 6 x2 mm. hoofd met tentakels schelp Tekening van een vrouwelijke wulk. (met dank aan het Nioz) westelijk havengebied van Rotter dam en de Euro-Maasgeul in de Noordzee gedumpt. Meer schade TBT is een zogenaamde „organo- tinverbinding". Dat die verbindin gen schadelijk zijn voor het milieu is al geruime tijd bekend. Uit meer dere onderzoeken die onlangs zijn afgerond blijkt echter dat organo- tins méér schade aanrichten dan tot nu toe werd gedacht. De wulk kwam vroeger algemeen voor, ook in de Waddenzee. Sinds enige jaren is het dier nergens meer te vinden. De onderzoekers denken dat het giftige middel daar alles mee heeft te maken. en bedrijven van de vastewal. De klant moet zich hiervoor in de meeste gevallen op het eiland be geven. Hoewel het toerisme steeds meer jaarrond-werkgelegenheid biedt, is de KvK bezorgd over de afkalving van de werkgelegenheid in andere sectoren. Het zoeken van de land bouwers naar een meerwaarde aan het produkt (echt Tessels) le vert de Texelaars een voordeel ten opzichte van de concurrentie. „De vissers laten zien een koppositie te verkiezen en zo de concurrentie net een stap voor te willen blij ven." Als voorbeeld van een niet- plaatsgebonden onderneming noemt de KvK Drukkerij Stark uit Oosterend. „Het slaagt erin de diensten in heel Nederland aan de man te brengen. Het is zaak om dergelijke bedrijven de ruimte te geven." De KvK is verbijsterd over het ma gere Sociaal Economisch Struc tuuronderzoek dat Buck en Grontmij op tafel brachten. Er wordt gewerkt aan een herzien rapport. Foto Ge/Jrr! Yolanda Knol in haar nieuwe souvenierwinkel in Oosterend. In dezelfde winkel waar de ge zusters Bas vroeger speelgoed en huishoudelijke zaken verkochten, brengt Yolanda Knol vanaf maan dag allerlei spulletjes aan de man. Ze doet dat onder de naam Ca deaushop De Robbedoes, op de hoek van de Koetebuurt en de Kerkstraat in Oostrend. Jolanda en Henk Knol, beiden werkzaam bij bakkerij 't Gouwen Boltje, kochten het pand in sep tember en zijn nu zover dat ze de deur kunnen openen. Sov strandspullen, T-shirts, verp en andere artikelen die voo lijk op de toerist zijn staan uitgestald. Verder is dependance gevestigd van Videoverhuur in Den Bur$ hoopt met de uitleen ook renders in de zaak te krijg» Ze verwacht dat de cade ondanks de aanwezighei twee andere souvenirzaken dorp wel bestaansrecht „We hebben er financieel niet voor hoeven uitstekem ven er ook niet van te lever, dat ze 's morgens in de werkt, is de winkel geope 12.00 uur tot 20.00 uur. Ir, augustus gaat de zaak hek open. ga Lokale televisie mag er komen, mits het voortbestaan van Radio Texel niet in gevaar wordt ge bracht. Gisteravond ging het alge meen bestuur van de Stichting Lokale Omroep Texel (SLOT) ak koord met dit uitgangspunt. Ook b en w ondersteunen deze visie. De werkgroep „Texel tv" zal on derzoeken welke constructie de beste (financiële) garanties biedt en hoopt over een maand met een concreet plan op tafel te komen. De werkgroep wil voor tv- uitzendingen gebruik maken van de zendmachtiging van de SLOT. De initiatiefnemers hebben haast, omdat de Mediawet per 1 januari a.s. waarschijnlijk verandert. Er komt dan méér ruimte voor com merciële tv, wat mogelijk ten koste gaat van lokale tv op meer sociaal- culturele basis. Binnen het dagelijks bestuur van de SLOT bestond aanvankelijk ver deeldheid over de gevolgen van lo kale tv. Gisteravond bleek het complete bestuur echter op één lijn te zitten. Bovendien was met de werkgroep (die onder de vlag van de SLOT opereert) over eenstemming bereikt over een aantal essentiële punten: o.a. voorkomen dat de lokale tv in han den valt van de commercie en zor gen dat de tv niet het einde van de radio betekent. Centraal stond gisteravond de vraag of de tv niet teveel reclame gelden van de radio zal afsnoepen. Bart Heijnen, die optrad als woord voerder van de werkgroep, toonde begrip voor deze angst. „Maar er zijn verschillende mogelijkheden. Bijvoorbeeld het afschermen van de radio- en tv-budgetten, of over heveling van tv-opbrengsten naar de radio." Bij zijn werkgever de Welzijnsstichting Texel heeft de ju rist Heijnen al vaker met dit bijltje gehakt. Het plan van de werk groep zal eerst worden voorgelegd aan het dagelijks bestuur van de SLOT en vervolgens aan het alge meen bestuur, waarin diverse maatschappelijke stromingen op Texel zijn vertegenwoordigd. SLOT-voorzitter Martin de Weijer toonde zich opgelucht: „Het is be ter om op deze manier samen te werken. Want als er commerciële tv komt, zal dat óók een aanslag betekenen op de reclamemarkt, maar dan hebben wij niets terug te verwachten." Elk jaar worden twee weken Bouwdorp en een drie-daagse Hi ke (zerftocht) georganiseerd. Voor deze weken zijn medewerkers on ontbeerlijk. De Welzijnsstichting zoekt vrijwillige medewerkers, die zich tegen een redelijke vergoe ding (bouwdorp f200,- p/w) en (hike f125,-) willen inspannen om de kinderen te vermaken met bou wen, spelletjes doen etc. De me dewerkers moeten minstens 16 jaar zijn en voor twee weken bouwdorp en/of drie dagen hike beschikbaar zijn. Bouwdorp 1 vindt plaats van 17 t/m 21 juli. Bouwdorp 2 vindt plaats van 24 t/m 28 juli. De Hike is van 2 t/m 4 augustus. Men kan zich opgeven als groepsleiding, creativiteit of huis houding. Voor aanmelding: de Welzijnsstichting, tel. 15582 of 18972. Verloting. Bij Gyvo in De een verloting gehouden. nende nummers zijn: 1110, 675, 46, 953, 290, 404 480, 300, 1081, 1839, 1729, 948 en 1024. BRANDENDE VRA< OVER MAAGKLACI )Wy d> ér VRAAG DE GRATIS BRi Speelt ia* maag regofmabg op? De wan de Nederlandse Lever Darm Shchartf woord op de meest goslokJo vragen mi Klachten Haal de brochure "44 Brandend* vna maagklachten" bq huisarts, apotneekJi Besteden Kan ook, bq Oe Nederlandse Lm Stichting Postbus 430. 3430 AK Nieuw}» tel. 03402-55881 Vanuit Oeganda willen we graag iedereen bedanken voor de geslaagde actie op Texel. We ga randeren dat het geld goed wordt besteed. Binnenkort zullen we een agrarische school opzetten in het Mukono-district, waar we vanaf september a.s. cursussen gaan geven. De school is bedoeld voor mensen die boer willen worden. Het geld wordt ondermeer besteed aan leermiddelen als boeken, schrif ten, pennen, papier, een stencil machine en nog veel meer. Na onze komst in september 1994 zijn we begonnen met een zuivel- project. We ontvangen melk van boeren en kijken die na in ons la boratorium. Daarna betalen we de boeren en zo verdienen zij geld om hun bedrijven verder te ontwikke len. Op onze beurt verkopen wij de melk. Om de melk goed te houden hebben we een koeltank over laten komen uit Nederland. Het project groeit gestadig; iedere dag komen er meer boeren en klanten. Wat we nog willen bereiken is een nieuw gebouw neerzetten voor de zuivelverwerking en een boerderij voor het opleiden van jonge men sen die in de agrarische sector wil len werken. Op den duur moet het project zichzelf financieren. Herman en Annemiek Groeneveld, Patrick M. Kyobe, Mukono - Oeganda. Bredene. Een onopvallende bad plaats aan de Belgische kust. Een toeristendorp ingekneld tussen het strand en de duinen, 's Win ters rustig, 's zomers overspoeld met toeristen. En een fascinatie voor de afstuderende architecte Jannie Vinke. Als eindproject voor haar opleiding bouwkunde aan de Technische Universiteit in Delft ontwierp ze een pier die vanuit zee het dorp verbindt met de omliggende natuurgebieden. De dam moet Bredene nieuwe toeristische impulsen geven. Bredene is bekend door de zuster hand die Texel ermee onderhoudt, maar dat is niet de reden dat de studente haarafstudeerproject er aan wijdde. „Het is zo'n beetje de enige Belgische kustgemeente die nog niet is volgebouwd. Bredene heeft nog volop duinen, en daar zijn ze vreselijk trots op. En cam pings, totaal 31. Het dorpskarakter is er bewaard gebleven, al zijn er wel afbraakbuurten. Het doet wat troosteloos aan. Maar dat maakt Bredene wel fascinerend", aldus Vinke, die er een stedebouwkundi- ge analyse van maakte. „Bredene wordt doorsneden door de Koninklijke baan, de weg die de kustgemeenten met elkaar ver bindt. Die vormt een barrière tus sen het landschap en de kust." Vertier Om het dorp, de natuur en het strand te koppelen ontwierp ze een pier die vanuit het dorp naar zee loopt. „De veertig meter brede brug begint ondergronds in het dorp en stijgt door z'n paraboli sche vorm langzaam boven zeeni veau. Het kleinschalige van Bredene, tegenover de immense zee Niet functioneel, maar wel ruimtelijk." De discotheken, casino's en ander nachtelijk vertier die aan de basis van de dam zijn getekend, moeten ook buiten het seizoen extra toe risten naar Bredene lokken." Vinke's ambitieuze plan maakte indruk op haar docenten, die het project gemiddeld met een 9 be oordeelden. Vanuit Bredere ze nog geen reactie ontvar Een betrekking als archill Texel ziet ze wel zitten. „Hei is ruimtelijk interessant ino Wel vraagt ik me af of ei het toeristische plafond een architect nog wel eer halen." Ze gelooft in archi van deze tijd. „We moeten leen aan het oude willen den. Je kan ook oude, tradi elementen verwerken in ea dern ontwerp." Van enkele recente gebouw schrijft ze het VVV-kants I „een beetje lomp." De ai I zenden nieuwe villa e Greenside-hotel horen qis werp volgens haar niet eiland thuis. Jennie Vinke De pier die de architecte ontwierp voor Bredene VRIJDAG 28 APRIL 1995

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 8