Het resultaat van uisteren naar klant" Intbijtopening Tesogebouw car moon Amerikaanse vlieger eert zijn Amelandse helden Reuze-ei TEXELSECOURANT, Wat ik zeggen wou... Meierblis Siem de Waal was 50 jaar geleden eerste bevrijder (else dansparen r kampioenschap Garnalenvissers in hoger beroep Diefstal uit paviljoen AD blundert met anekdote over oorlogsvlieger fSPÜGELnESPIEGELTJE IN mN HOND, WRRRNEE KOM IK DIT KEER IN ,..J DE KRRNT??, u De kloppende ekster van Tielemans VRIJDAG 12 MEI 1995 I'iwn van irirn Buiten trranl wvdch^hnd van «Ir Na een geslaagde Meierblisviering op ons landje keken wij op van de kop „Illegale Meierblissen". Hoe kan een traditie die sinds onheug lijke tijden bestaat illegaal zijn, vroegen wij ons af.. Er zijn veel mensen op Texel die denken dat de Meierblis bij Konin ginnedag hoort. Het is echter ge heel toevallig dat dit samen valt, (toen Koninginnedag nog op 31 augustus viel, was de Meierblis ook op 30 april!) Het is een lente feest, van voor-Christelijke oor sprong. Vroeger had elke buurt er één, en de dorpen meerdere (zie D.L. Daalders „Fijn en Grof"). Wij hadden vroeger onze blis op het aanweggie, dat toen nog een zandweggetje met twee tuinwal- len was. Na de ruilverkaveling is de blis nog een paar jaar op dezelfde plaats gehouden maar het asfalt smolt, en de houten paaltjes van de heining verbrandden (er wordt in de families nog met smaak ver teld over de Bakkertjes die door de vlammen dansten, en pikzwart en geschroeid thuiskwamen. Wij ble ven schoon, want we bleven op een afstand - wij waren meisjes.) Later had je een grote Meierblis bij Akenbuurt, die voor de wijde om trek bedoeld was. De gezelligheid van de buurtblis ging daar echter geheel verloren, en het vuur was veel te groot. Zodoende wordt nu door vele (63) Texelse families op eigen grond Meierblis gestookt. De traditie wordt goed in ere ge houden! Met de milieubezwaren van zo'n vuur zal het wel meevallen. Er zijn heel wat dingen aan te wijzen die méér kwaad kunnen en die toch niet illegaal zijn! Namens de hele familie Maas van Rozendijk 24. N.B. Door de Meierblis is er op Texel weinig antiek van eigen bo dem. Ouwe troep kon men makke lijk kwijt! Irene Maas Alkmaar. Gisteren was het precies 50 jaar geleden dat Siem de Waal op Texel een grandioos onthaal kreeg. De Duitsers waren nog niet ontwa pend, de Canadezen moesten nog komen, maar de Texelse bevolking liep uit om hun perste bevrijder" te verwelkomen. De Waal kwam met een apart bootje naar het eiland en werd op de Groeneplaats door een grote, enthousiaste me nigte ontvangen. De in 1912 op Texel geboren De Waal was in 1936 naar Zuid-Afnka geëmigreerd, maar had zich in de oorlog bij de geallieerden aan gesloten. In Engeland kreeg hij een opleiding bij de infanterie, medi sche dienst en parachutisten. Na de invasie kwam hij via Frankrijk en België in Nederland. Toen de capitulatie een feit was, greep De Waal de eerste de beste gelegenheid aan om naar zijn geboorte-eiland te gaan. Jan Reij bracht hem naar Den Burg en in het raadhuis volgde een feestelijke ontvangst. De Waal, die als over tuigd esperantist vele reizen maakte en daarbij als een ware ambassadeur van Texel optrad, ge noot met volle teugen. De enorme vreugde van de Texelaars vergoed de alles wat hij in de oorlog had meegemaakt. Die ontvangst op Texel, dat was de mooiste dag van mijn leven", zo zei hij in een inter view in de Texelse Courant van 10 november 1978. Na vijf dagen vertrok Siem de Waal naar de overkant en vestigde zich weer in Zuid-Afrika. Tot aan zijn dood op 28 oktober 1986 bleef hij echter reislustig en vergat niet één keer per jaar op Texel te rug te komen. Siem de Waal voor de versierde deur van het gemeentehuis op 11 mei 1945. (Archief gemeente Texel) Een grote menigte verdringt zich op de Groeneplaats rond Siem de Waal om zijn avonturen te horen. (Archief gemeente Texel) stationsgebouw in Den Helder on ontbeerlijk. „Dit gebouw is het re sultaat van goed luisteren naar onze klanten." Spartaans Architect Ronno Honingh stipte de soms Spartaanse omstandig heden aan waaronder was ge werkt. „We hadden een korte bouwtijd en het weer was vaak beestachtig. Ik heb wel bouwvak kers met een stuk hout door de steigers zien waaien." Hij noemde het stationsgebouw een voor poort van de rust en wijdsheid die de passagiers op het eiland te wachten staat. „Van hier uit kun je het eiland al zien liggen en weet je dat je op weg erheen bent." Zijn kado bestond uit een windvaan. Romantiek Aan VVV-directeur Joost van Lin- ge viel de eer te beurt het gebouw te openen. De romantiek en het avontuur dat hij bij het woord „zoute veren" proefde, bracht hij treffend over op de toehoorders. „Je bent op weg naar een eiland. Of je komt mensen tegen waar je eigenlijk helemaal niet mee wilt praten, maar waaraan je twintig minuten vast zit. En terwijl half Nederland is overstroomd gaat Teso uit de vaart omdat er te wei nig water is..." Morsig Ook Van Linge noemde de eerste indruk die toeristen van Texel krij gen erg belangrijk. „De VVV haalt ze naar het eiland met de kreet dat daar rust en ruimte is. En dan is er nu in de wat morsige omgeving van de Helderse haven één ge bouw dat eruit springt. Vooral voor de aandeelhouders moet het een speciaal gevoel geven om na vertoon van hun pasje deze trap op te kunnen schrijden." Hij hoopte dat het met de rust in de ruimte gauw gedaan zou zijn. Zijn kado was een trucfoto van de oude enkeldekker Marsdiep, om getoverd in een soort aanhanger, compleet met trekhaak. Van Lin ge: „Ach ja, dat ding lag toch maar weg te rotten in die haverv van Malta. Wij dachten dat dit wel handig was voor als het druk wordt...." Via een portofoon liet hij een me dedelingenbord oplichten, waar mee de opening een feit was. Na een haastige toast werd op de Schulpengat de terugreis aanvaard. stejaars stijldansparen Bram Indra Westerlaken en Pa in der Gracht-Liesbeth Lan- ebben zich tijdens een ijd aan de overkant ge- voor de regionale kampi- lappen. Die worden in iber gehouden in Aalsmeer, de wereldkampioen- len. t zal wel zeer hebben aan..." Jaap van Beek herland keek er van op hij in zijn kippenhok enorm ei aantrof. Een )iddeld kippeëi weegt i zestig gram. Deze liet weegschaal uitslaan r 130 gram. lens deskundigen is het uitzonderlijk, maar niet k. „Voor legbatterijen den kippen doorgefokt grootte van de eieren. r grote eieren zijn na- hjk niet gewenst, want passen in geen enkel sie. Dus die kippen zul- wel worden verwijderd, schien dat één van die en van Van Beek uit zo'n n komt", zegt iemand EcoMare. Beek geeft het ei aan van zijn vaste afnemers, e man roept altijd al dat van die grote eieren heb- Nou, van deze zal hij echt wel opkijken." nnBeek toont het reuze-ei. Ter 9 heeft ze in haar andere hand Don ei. (Foto Toss» rif> r,malII Garnalenvissers hebben hoger be roep aangetekend tegen uitspraak van de rechtbank in Den Haag, die op 6 april in een kort geding minis ter Van Aartsen (Visserij) in het ge lijk stelde. Daardoor worden zo'n 470 hectare hoogwaardige vis gronden aan de garnalenvissers ontrokken, ten gunste van Zeeuw se mosselvissers. Wieringer en Texelse vissers denken nieuwe ar- •gumenten te hebben om de rech ter van hun gelijk te overtuigen. Hun raadsman mr. A.R. van den Noort bestudeert momenteel of het nieuwe materiaal inderdaad een hoger beroep rechtvaardigt. De vissers lieten zich niet uit over de nieuwe argumenten. Raadslid Gerard Weijers (Texels Belangl vroeg de gemeente dins dagavond de vissers te steunen in de strijd voor hun visgronden. Bur gemeester Van Rappard zegde dit toe. Door een raam te forceren is in de nacht van maandag op dinsdag in gebroken in strandpaviljoen De Zeester bij Paal 17. De daders heb ben een CD-speler, een versterker, de fooienpot, twintig flesjes bier en een hoeveelheid ijs gestolen. Tevens werden de kassa en een portemonnee leeggehaald. De schade bedraagt ruim 71000,-. en daar viel nog een enkele slaperige blik te ontwaren, openingsplechtigheid van het nieuwe Teso- jnsgebouw in Den Helder was gisterochtend dan ook :n matineus tijdstip gepland. „Ach ja, Teso blijft bij de merkte directeur Rob Wortel blijmoedig op. De ver- de „voorpoort voor het eiland" werd door vier spre- geroemd. jenkomst, die zo vroeg werd den om de passagiers van erdienst zo weinig mogelijk st te bezorgen, werd be door het ijzeren ritme van de enst. Vandaar dat Rob Wor- woordje deed terwijl de ge- Jen zich nog tegoed deden aan het weldadige ontbijtbuffet. Hij verklaarde dat de plannen voor een nieuw gebouw al in 1993 ont stonden naar aanleiding van een enquête onder de passagiers. Er bleken veel klachten te bestaan over de wachtruimte in Den Hel-, der: te weinig zitplaatsen, slechte Via de portofoon liet VVV-directeur Van Linge het mededelingenbord oplichten. sanitaire voorzieningen, te weinig telefooncellen, geen mogelijkheid om iets te drinken en het ontbre ken van informatiepanelen. „Daar naast was het gebouw niet meer van deze tijd. Aangezien we toch toe waren aan groot onderhoud besloten we er iets nieuws neer te zetten." Architectenburo Alkema en Ho ningh tekende het ontwerp en in de „stille tijd" tussen november en april zou de uitvoering plaats vinden. „Eind januari dacht ik nog: dat wordt niks", erkende Wortel, die na de sloop van het oude ge bouw maar steeds niets nieuws zag verrijzen. Het lukte toch en hij dankte alle harde werkers voor hun inzet. Afhankelijk Bakker wees erop dat de aan komst bij de boot voor toeristen een eerste kennismaking is met hun vakantie-eiland. „En hebben ze hier een negatieve ervaring, dafi is dat moeilijk ongedaan te ma ken." Omdat Teso net als de rest van het eiland voor zeventig pro- \mesterstafel: links naast Van Rappard had oud-wethouder Barendregt plaats- Cen* afhankelijk is van het toe- n, die nu burgemeester is in Nieuwveen. risme, is een functioneel In een artikel dat zaterdag j.l. in het Algemeen Dagblad verscheen, slaat de Amerikaanse correspon dent Bernard Hammelburg de plank volledig mis. Het stuk we melt van de fouten, zo constateer de onze Oosterender correspon dent, de altijd scherp oplettende Dirk Kuiter. Harold Kious is natuurlijk niet door Amelanders, maar door Texelaars gered uit de Waddenzee, toen hij met zijn BI7 F bommenwerper neerstortte. Dat gebeurde niet in het laatste oorlogsjaar, maar op 4 maart 1943. Co-piloot Kious werd uit het koude zeewater gehaald met een sloep van Teso-veerboot Dokter Wagemaker. In de sloep za ten passagier Willem Griek, Teso- matroos Cor Boekei en stuurman Kees Krijnen; geen vissers dus. Ook ging een Duitse soldaat mee, zodat Kious (die niet gewond was) niet door de Texelaars kon worden verborgen. Nadat ze roeiend met een ijzige zuidoosten wind de ha ven van Oudeschild hadden be reikt, werd de verkleumde, bewusteloze Kious op een hand kar gelegd en naar het Teso gebouw gebracht, waar hij later bijkwam. Daarna werd hij naar Duitsland getransporteerd en zat tot de bevrijding in een kamp Pas in 1986 werd Kious op gespoord door Willem Bakker, met hulp van Jaap Bakker en een an dere Amerikaanse oorlogsvlieger, Kermit Jones die vorige week op Texel te gast was). Kious kwam in 1987 voor het eerst terug naar Texel en ontmoette toen zijn red ders Boe kei en Griek (Krijnen was inmiddels overleden). Sindsdien kwam de vermogende zakenman vrijwel elk jaar naar Texel en stichtte hij met een gift van 10.000 US dollar het Krijnen, Griek Boekei Fonds. Met het geld werd de verbouwing van gymzaal 't Skiltje mede gefi nancierd. In 1991 waren Boekei en Griek te gast bij Kious in de „States", waar ze een schitterende vakantie had den. Ook nu heeft Kious zijn red ders uitgenodigd om naar de Verenigde Staten te komen. De gezondheid van Willem Griek liet de trip niet toe, maar Cor Boekei en echtgenote Nel gingen wél, evenals Krijnens zoon Dirk en echtgenote Tine. Als gasten van Kious verblijven ze bijna twee we ken in Amerika. Onder meer waren ze in Washington bij de feestelijke heropening van het Nederlandse Carillon, dat na de oorlog door ko ningin Juliana werd geschonken uit dank voor de rol van Amerika bij de bevrijding van NederlaTtd. Het artikel in het AD van zaterdag j.l. handelt verder over het carillon, dat een grondige restauratie heeft ondergaan. Kennelijk heeft cor respondent Hammelburg slechts de klok horen luiden... Door onze correspondent Bernard Hammelburg Washington - Terwijl Neder- lland de bevrijding viert en dc Ibevrijders dankt, draait de lAmerikaan Harold Kious het lom. Hij toont zijn dankbaar- heid aan de Nederlanders die j hem tijdens de oorlog hebben gered. En hoé. I Kious was gevechtsvlieger I en werd in het laatste oorlogs- jaar boven de Waddenzee neer geschoten. Buiten kennis en ernstig gewond werd hij opge pikt door Amelandse vissers, die hem 'oplapten' en verbor gen. Gisteren stond Kious trots bij het Nederlandse Carillon in Washington, samen met enke le van zijn Amelandse redders, jarenlang had hij naar ze ge speurd. Om zijn dankbaarheid te betuigen had hij hen uitge-., nodigd op zijn kosten naar de Verenigde Staten te komen. De symboliek was treffend, want gisteren werd het carillon na een uitvoerige restauratie 1 officieel en feestelijk heropend. ^^Nederlandse Carillon werd ÈftHfekig door^^ugin lu-

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5