Cjroen "ZwartsJexeh in het Uitleg tijdens vergadering VO: met particulier in ee voor vuilinzameling N Forse schade voor kapitale zeilboot Texel ontkomt niet aan samenwerking met vastewal VVD'er Nijpels doceert over onderwijs: i ummer UJim ffiets *- j^JimminIc - VERDER IN DIT Snelle actie vanuit Oudeschild ijdelijk sanitair op de haven nbraakalarm Wethouder Eelman: liever zelfstandig •V Geen integrale herhaling meer" Nog dit jaar besluit over tweede woningen Twintig jaar Spinbaan 2 w Frans en Lies op een schijfje 2 vr Tesselhuus koestert vrijwilligers 5 Drugstest" voor schooljeugd 5 rr Zaalvoetbalknaller en Texel'94 uitgeschakeld 7 Drankrijder GECOMBINEERDE KRANT TEXELSE^COURANT ®EUROMASTER tejjl drogisterijen Jubileumkrant A TEXEL DINSDAG 16 MEI 1995 o|CHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10984 Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, C Oen Burg, telefoon (02220) 62600. mties/abonnementen (02220) 62600, faxnr. (02220) 14111. parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, ,(02220) 62620, faxnr. (02220) 14111 buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein Burg. telefoon (02220) - 15639. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.9917 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /52,45 per half jaar; Los /1,45 exels Verbond van Ondernemers (TVO) zal haar leden erdag adviseren in te gaan op een aanbieding van een culiere vuilinzamelaar. Onderhandelingen over dit on- erp met de gemeente hebben geen resultaat opge- leeft gisteren een brief bij de !nte afgeleverd waarin deze iche stap wordt aangekon- Hjdens de ledenvergadering, mderdag om 20.00 uur be- Partycentrum Calluna, zal i uitleg worden gegeven. Tot I wil TVO-voorzitter Co Vin- maam noemen van het be at de aanbieding doet, „We >g in onderhandeling. De ta- die zij hanteren staan ook et vast, maar duidelijk is wel et een aanzienlijke korting in vergelijking met de ge- De stap volgt op het van de Texelse gemeente- im vast te houden aan de e tarieven voor inzameling idrijfsafval. VVV-bijdrage in zee te gaan met de parti- vuilinzamelaar kunnen on- tn geld over houden. Dat ze dan mooi aanwenden iet betalen van hun VVV- ie.„." Vinke glijdt soepel ihet tweede hete hangij- t donderdag in de vergade- oidt behandeld, jeen geheim dat TVO ieder grootste moeite heeft de |e van f150.000,- voor romotie door de VVV bijeen Nu is besloten dat bedrag trekken naar ƒ195.000,- Co Vinke: ...onderhandelingen met ge- meerite hebben niets geholpen... worden de problemen alleen maar groter. „Sommige ondernemers gaan hun verantwoordelijkheid uit de weg", verzucht de voorzitter. Hij constateert dat slechts 56 pro cent van de niet-logiesverstrek- kende ondernemers bijdraagt. Horeca Vooral ondernemers uit De Koog vallen in negatieve zin op. „Maar dat komt omdat daar veel horeca zit en die sector blijkt niet zo goed van betalen." Om die reden gaat TVO een gerichte actie houden in samenwerking met Horeca Neder land afdeling Texel. Het bestuur van deze instantie is wèl overtuigd van het belang van de VVV- bijdrage en zal haar leden van avond tijdens een vergadering aansporen over de brug te komen. „Toerisme is vooral voor die bran che erg belangrijk. Onderzoeken hebben uitgewezen dat op Texel acht keer zoveel horeca-zaken zijn dan in vergelijkbare gemeenten. Dat komt allemaal door de vakan tiegangers." Volgens Vinke zullen ook wanbe talers uit andere sectoren worden aangepakt. Op de vergadering worden ideeën gepresenteerd hoe dit kan worden aangepakt. „We willen de onderlinge solidariteit benadrukken, bijvoorbeeld door wekelijks een lijst te publiceren van mensen die wèl hebben be taald." Verhoging van het VVV- promotiebudget is volgens TVO echt noodzakelijk. „Ze hebben tien jaar lang hetzelfde gekregen. Maar je kunt nu met een gulden veel minder doen dan toen", aldus Vin ke. De gemeente heeft al laten we ten haar bijdrage alleen te verhogen als TVO, TVL en Teso het ook doen. - -TTS^'aSs'iggr* Fotograaf Bert Koning was aan boord van de ..Zeester" gesprongen en maakte dit beeld van de reddingsactie. Een peperdure Friese woon- wedstrijdboot („trimaran") raak te vrijdagmiddag op de Wadden zee ernstig beschadigd. De zestien meter lange mast brak af, waarna een noodsignaal werd uit gezonden. Redding kwam van Texel: drie schepen uit de haven van Oudeschild alsmede de Koger ling van een tijdelijke sani- voorziening op de haven van schild kost de gemeente /12.000,-. Dat is bijna net I als de kapitaalslasten voor permanente voorziening, om die te realiseren voor het in is geen tijd genoeg meer. douches voor op de haven is ens van alle partijen. De le an de raadscommissie voor een en organisatorisch be idden gevraagd uit te zoeken en tijdelijke voorziening kost. nu zijn we gevangen in on- en vraag", constateerde bur ster Van Rappard avond. „Een gebouw kost hetzelfde, maar dat krijgen een rond als we alle proce- moeten worden gevoerd nze laars lappen." ing de commissieleden te mdat een groot deel van de (ongeveer f8000,-) te ma- ieft met de aanleg van wa- mg en andere voorzieningen h nodig zijn voor een defini- gebouw in de toekomst, za- e raadsleden toch meer in delijke oplossing. pleitte voor een gecom- de voorziening met douches etten. Volgens de deskundi- 'aakt dat in kosten niets uit. usiiclhcid van jc schip. I l.in ,ils a'mIc finishen, maar loch win- iul.il luj binnen een afgesproken aantal n van ile nummer een binnenkomt. Oat unie van ilic races; ook al lig je mijlenver mag met verslappen omdat je tijdwinst ^mocl iHKkcn", aldus llcnry de liaan Hel record van de 24 uursracc is het eerst volgende doel. Over drie jaar volgt een echte krachttoer de llouiul Urilain-race over 2100 kilometer Tijdens deze loodzware race om het Verenigd Koninkrijk wordt er nog wel eens schipbreuk geleden. ..Maar ik heb m n portie al gehad.' dus ik hen cr niet bang voor", aldus llcnry de liaan op zijn s|>cersncllc v cdslrijdschip. „Het Texelse voortgezet onderwijs ontkomt niet aan sa menwerking met scholen van de vastewal." Dat zei de Hel- derse wethouder Gert Jan Nijpels (onderwijs) gisteravond in Calluna, waar hij een warm pleidooi hield voor een sa menwerkingsverband met scholen in de noordkop. Wet houder Nel Eelman (onderwijs) voelde zich echter niet aangesproken. „Wij kijken eerst hoe we op zelfstandige ba sis hier goed onderwijs kunnen handhaven. We hopen dat het niet tot een fusie hoeft te komen." dagmiddag vijf uur, het is 9 in Den Burg. Plotseling het inbraakalarm af van 'lier Leijdekkers aan de ilderstraat. De politie snelt P af om de inbreker in de 9 te vatten voordat hij 9oud en zilver de winkel verlaten. Ter plekke aan tonen, staat de deur open. de dief er als een haas 00r zijn gegaan? Niets dit alles. Een passerend hleek spelenderwijs aan eur te hebben gevoeld, daarop spontaan open De juwelier was blijk- vergeten de deur af te en; gelukkig had hij het niet vergeten. De Helderse VVD-wethouder was naar het eiland gekomen op uitno diging van zijn Texelse partijgeno ten. Onderwerp was het onderwijs op Texel, dat volop in beweging is. Voorbeelden zijn samenwerking tussen basisscholen en/of spe ciaal onderwijs. In Calluna deed Nijpels zijn reputa tie als vaardig spreker eer aan en ging hij de discussie niet uit de weg. Uiterlijk onbewogen deed hij de een na de andere ontnuchte rende uitspraak, die hem door on derwijsgevenden niet in dank moet zijn afgenomen. „De scholen in de noordkop zijn door de gewijzigde regelgeving van het ministerie te klein om zelfstandig te kunnen voortbe staan. Er wordt vanuit gegaan dat de ondergrens om exploitatierisi co's te voorkomen ruim boven de 2000 zal liggen." Met 900 leerlin gen is een zelfstandig voortbe staan van OSG De Hogeberg in de ogen van Nijpels dus onhaalbaar. Onderzoek Texel (en ook Wieringen) heeft echter nog niet aangehaakt bij een onderzoek van vier Helderse scho len naar mogelijke vormen van sa menwerking, waarbij bestuurs- fusie niet wordt uitgesloten. „We doen nu nog niet mee, maar op het moment dat we door perso neelsproblemen moeten insprin gen, zullen we toch aanhaken", liet rector Henk de Vries na de bij eenkomst doorschemeren. De Texelse schoolleiding kan zich niet aan de indruk ontrekken, dat Den Helder méér baat bij de fusie heeft dan het eiland. Oorzaak daarvoor is dat de leerlingen- aan tallen in de marinestad snel om laag gaan. Op Texel is dat volgens wethouder Eelman niet het geval. Wel is het zo dat steeds méér leer lingen een voorkeur hebben voor hogere opleidingen (bijv. havo- en atheneum/VWO), ten koste van de technische afdelingen, waar door het voortbestaan van deze secties onder druk komt. Nijpels schetste dat bij „uitruilen" van afdelingen voorzieningen ge meenschappelijk geëxploiteerd worden. Hij somde tal van voorde len op: „Een breed onderwijsaan bod, naadloze aansluiting tussen voorbereidend beroepsonderwijs en middelbaar beroepsonderwijs, effectiever gebruik van praktijk ruimten, die beter upO to dat kun nen worden gehouden. Er wordt in Den Helder bijvoorbeeld nog met vooroorlogse draaibanken ge werkt. Dat sluit toch niet aan op de vraag vanuit de bedrijven." Die opmerking lokte de suggestie uit om ondernemers dan maar tot een bijdrage te verplichten. Wat Nijpels betreft was de tijd van praten al lang voorbij. „Het is nu tijd om te besturen. Laat onnodige sentimenten buiten beschouwing en richt je op één ding: goed on derwijs. Hieroor moet alles wij ken." Wethouder Eelman ging de dis cussie in het openbaar niet aan, maar liet blijken de zaken liever aan de bestuurstafel te bespre ken." Ze putte nog moed uit gesprekken met het ministerie, waardoor de dreiging van onaan vaardbare exploitatietekorten kan worden afgewend. „Het is niet zo dat we hier stilzitten en maar af wachten wat er uit Den Haag op ons afkomt. Vooralsnog streven we ernaar het onderwijs dat we hier hebben op het huidige peil te houden." Ook inzake het basisonderwijs handhaaft de Texelse wethouder liever de ingeslagen koers van een netwerk van basisscholen onder één management, met een bestuur dat dichtbij de school staat. Fragment uit een interview van 8 mei j.l. in de Leeuwarder Courant. De Haan zou zijn portie pech eerder krijgen dan hem lief was... wipperploeg boden hulp. De TX 48 sleepte het schip, de „Spunky Little Lady", naar binnen. De drie bemanningsleden bleven on gedeerd. De trimaran is eigendom van Hen ry de Haan uit Sneek, die het schip voor ongeveer vier ton liet bou- Vergadercultuur raad: „Ik weet het, ik maak me er zelf ook schuldig aan. Maar we heb ben als raadsleden zelf een taak om te scheiden waar we boeien de debatten moeten houden over hoofdlijnen en waar over details." Pieter de Groot trok gisteravond zelf het boetekleed aan in een agendapunt over de vergadercul tuur van de Texelse gemeen teraad. De raadsvergaderingen op Texel staan bekend om hun lange duur. Herhaling van meningen die al in commissieverband of in eerdere rondes zijn vertolkt, maken de de batten vaak oninteressant. De ma tige publieke interesse heeft hiermee te maken. Om zaken te bespoedigen is in twee vergaderingen een proef ge daan met het opvoeren van de in gekomen stukken en mededelingen aan het eind van de agenda. Volgens de leden van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid werkt dat goed. Jan Koolhof van het CDA adviseerde om de zware punten voortaan in het begin van de agen da te plaatsen. Het leek Peter Bakker (Groen Links) zinvol als de advisering die in de commissies is gedaan voort aan in de pre-adviezen wordt op genomen, met een reactie wat het college ermee doet. De burge meester zag nog wel enige prakti sche problemen, maar vond het voorstel zo goed, dat hij daar wel een mouw aan wil passen. Nog dit jaar wil de gemeente beslissen welke huizen als twee de woning blijven aangemerkt en welke aan de permanente wo ningvoorraad worden toege voegd. Die toezegging deed wethouder Schilling (ruimtelijke ordening) dinsdagavond aan de gemeenteraad, die nog wel een flinke discussie rond dit onder werp verwacht. Op advies van de commissie ROH nam het college het gebruik van tweede woningen niet op in het ontwerp bestem mingsplan De Koog. Bezwaren (zienswijzen) van bezit ters van tweede woningen die vol gens het college-voorstel onder het overgangsrecht zouden vallen, werden door de gemeenteraad ge grond verklaard. „We willen de he le zaak eerst goed regelen, zodat iedereen weet waar hij aan toe is", stelde de wethouder voor om de regeling tweede woningen dan wen. Hij woont er op en is van plan er wedstrijden mee te zeilen, zoals de 24 uurs race op het IJs- selmeer en „Round Britain". Met zijn vaste zeilmaat Johan van der Goot en een nieuw bemanningslid maakte De Haan vrijdag een tocht van de thuishaven via Den Oever naar Oudeschild. Profiterend van de krachtige noordwesten wind stoof het schip, dat met 80 m2 zeil een topsnelheid van ruim 40 km/uur, met veel vaart over het wad. Op het moment dat er van koers werd veranderd, brak de mast. Via de Helderse kustwacht werd alarm geslagen, maar omdat de boot zich in Texels gebied bevond, nam Oudeschild het over. Haven meester Kees de Graaf had door zijn kijker al gezien dat de „Spunky" Little Lady" in moeilijkheden was. Bovendien leek het alsof een opva rende bekneld zat. Bij nader inzien was dat gezichtsbedrog. In actie Onmiddellijk kwam de wipper- ploeg in actie en verlieten drie schepen de Oudeschilder haven: de „Zeester" van Johan Hutjes, de TX 48 vam de firma J. Vlaming Zn. en de TX 10 van Alfons Boom. De „Zeester" was als eer- Een 48-jarige automobilist uit Den Hoorn is op de Slufterweg aange houden voor een alcoholcontrole. Hij scoorde bijna drie keer de toe gestane hoeveelheid, wat hem een proces verbaal opleverde. ste ter plekke en maakte de trima ran vast, maar slepen bleek niet mogelijk. Bij de TX 48 lukte het wèl. Met rubberboot „De Zalm" verleende de wipperploeg daarbij assistentie, ondermeer bij het vastbinden van de gebroken mast. De zeilboot werd afgemeerd bij de verenigingskade van de jachtha ven. Een enthousiaste watersport man veronderstelde liggeld te kunnen innen, maar dat had hij verkeerd ingeschat... Meer schade Bij inspectie van het schip bleek dat ook een deel van het dek be schadigd was en er een gat in het grootzeil zat. De schade werd ge schat op meer dan f20.000,- De schipper toonde zich blij met de hulp die hij van de Texelaars kreeg. De opvarenden werden later naar de Teso-boot gebracht: hun schip bleef achter in Oudeschild. (ADVERTENTIE) In verband met het als werkdag uitvallen van donderdag 25 mei (Hemelvaartsdag) worden de Texelse Couranten van 23 en 26 mei samengevoegd. Deze ge combineerde krant zal verschij nen op woensdag 24 mei. Advertenties voor deze krant kunnen uiterlijk maandag 22 mei vóór 10 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy (ADVERTENTIE) Opvarende Johan van der Goot (links) drinkt na afloop van de geslaagde redding een glas Beerenburg met Dirk Barends middenen Jaap Vlaming van de TX 48 IFoto Bert KoningI maar aan de Huisvestingsverorde- ring 1994 te koppelen. „Hiermee voorkomt u dat er onge merkt nóg meer huizen als tweede woning in gebruik worden geno men", viel Erna Eelman (VVD) hem bij. Zij drong er wel op aan dat eigenaars van tweede wonin gen die nu nog in onzekerheid ver keren op zeer korte termijn duidelijkheid wordt verstrekt. Ze pleitte voor de mogelijkheid voor tweede woning-bezitters zich uit eigen beweging te melden, zodat de gemeente een inventarisatie kan maken. „De bestaande rech ten van tweede woning-bezitters mogen niet worden aangetast, maar wat ons betreft binnen de normen zoveel mogelijk huizen te rug naar de woningvoorraad. De rechten moeten echt aantoonbaar zijn. We zitten immers met een be hoorlijk woningtekort", aldus Dirk Terpstra (PvdA). Schilling wond er geen doekjes om dat vaststelling van deze nor men wel het nodige stof zal doen opwaaien. „Maar de afdeling is druk doende met een nieuw voor stel, dat we nog dit jaar willen pre senteren." Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: LTDE EUROPESE BANDENSPECIALIST I j PLATTEGROND uitgeverij holland bv KAMPEERCENTRUM

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1