'esselhuus dankt veel Waalder fancy fair brengt f6.200,- op TEXELSE COURANT Mooie opbrengst Lions-veiling rsfe Georgische voor Arie Blom igd bekijkt drugs lit politiekoffer Ierse en Schotse muziek in De Waal Van Egmonds naar reünie in Egmond Werken in gezins- of bejaardenzorg Thijsserit menners Kampioenschappen van karate-club DINSDAG 16 MEI 1995 lom ontvangt de eerste Kereoni-cd uit handen van Maria de Graaf van het Texel-Georgiè Kontakt iFoto Frons Tesselhuus kan draaien dank zij de financiële steun van unstigers maar vooral dank zij de inzet van vrijwilligers, willigers moet je koesteren. Zonder die jongens en mei die dag en nacht met de kinderen bezig zijn, zouden nergens zijn", aldus Kees Graaf, voorzitter van de stich- Texelvakantie Gehandicapten. zette de vrijwilligers in het etje tijdens een feestelijke lag die vrijdag in Partycen- Calluna werd gehouden ter genheid van het 12,5 jarig be- van het Tesselhuus. werd respect geuit voor de ien van het eerste uur (Gerrit laan, Jan Stolk, Siem Kooij, die het project met veel in ning van de grond hebben I 1 liddag was echter in de eerste s bedoeld om bekendheid te n aan nieuwe activiteit om jende geld binnen te krijgen het Tesselhuus. Het startsein gegeven voor een verloting tgelijk werd de jubileumkrant isenteerd die momenteel huis ïuis op Texel wordt bezorgd ok naar talrijke adressen op vasteland zal worden uurd. promotie moet het „Tessel- gevoel" bij het publiek nog aanwakkeren zodat men ikerd blijft van geldelijke en re steun. Dat is nodig want in ntensief gebruikte huis moet wat worden vervangen en euwd. ns de feestmiddag werd met lening teruggekeken op de af gelopen 12,5 jaar, waarin het Tes selhuus zijn onmisbaarheid heeft bewezen en een begrip is gewor den. Weinig activiteiten geven meer genoegen dan het bieden Van een onbezorgde vakantie aan kinderen die lijden aan spier dystrofie. Haast even belangrijk is die vakantie voor de ouders,omdat die dan even verlost zijn van de in tensieve zorg die deze kinderen nodig hebben. Het kan echter niet zonder een efficiënt draaiende or ganisatie en die is er gelukkig. Wethouder Nel Eelman moest tot haar schande bekennen dat ze nooit in het Tesselhuus is ge weest. „Wat ik ervan weet, weet ik uit de krant". Ze vond het indru kwekkend dat het Tesselhuus draait zonder subsidie en dat het desondanks telkens weer lukt om genoeg geld bijeen te krijgen voor de zg. adoptieweken. Met het Tes selhuus als basis beleven de kin deren een zo „normaal" mogelijke vakantie: winkelen, strandbezoek, naar de disco, met de garnalenkot- ter mee, een rondvlucht maken, etc. Voor de kinderen wordt het een echte belevenis, die hen leert dat er veel meer mogelijk is dan ze dachten. „Het motiveert hen om hun leven een nieuwe impuls te geven". Namens de gemeente overhandigde wethouder Eelman als cadeau een aquarel van Blok van der Velden. Geschikt Het Tesselhuus werkt nauw sa men met de Vereniging Spierziek ten Nederland (VSN). Bestuurslid Ineke Verheij bracht in herinnering dat de VSN in het begin weinig heil zag in een vakantiehuis op het afgelegen en winderige Texel. De vermeende nadelen van de vesti gingsplaats bleken echter voorde len te zijn. Het eiland is buitengewoon geschikt, mede door de goede infrastructuur maar ook door de houding die de bevol king inneemt. Het Tesselhuus heeft veel vertrouwen opge bouwd. Ter illustratie hiervan las mevrouw Verheij een dankbrief voor van ouders die het even ver lost zijn van de zorg (zoals het zes keer per nacht opstaan om het kind in bed om te draaien) als een weldaad hadden ervaren. Een week Tesselhuus levert zowel een vakantie op voor de ouders als voor het betreffende kind. „De ouders weten dat hun kind in goe de handen is. Dat vertrouwen is voor u een groot compliment". Afspraak Net als wethouder Eelman was ook pastor Piet Kolkman zelf nooit in het Tesselhuus geweest. Spre kend namens de Rotaryclub Texel (die destijds het initiatief nam tot stichting van het vakantiehuis) Wethouder Nel Eelman overhandigde Tesselhuusvoorzitter Kees Graaf een aquarel van Ad Blok van der Velden. (Foto Harry de Graaf) maakte hij met wethouder Nel Eel man meteen een afspraakje voor een gezamenlijk bezoek. Het spreekt vanzelf dat de Rotaryclub overtuigd is van de noodzaak van het Tesselhuus en dat de club zich zal blijven inspannen om zijn finan ciële aandeel te leveren, onder an dere door de jaarlijkse inzameling van afgedankte kleding „Geef ons de zak". Ook op de blijvende steun van de Lions-club kan worden gerekend,- zo liet Jan Bloem weten. Een der de van de opbrengst van de jaar lijkse Lions-veiling gaat altijd naar het Tesselhuus. Bloem: „Ik kom net terug van een vakantie in Grie kenland. Dat is niets bijzonders, maar voor kinderen met spier dystrofie is vakantie helemaal niet vanzelfsprekend. Het Tesselhuus maakt die droom voor hen waar. Wij hebben diep respect voor de genen die zich daarvoor inzetten". Verloting Oud-notaris Hans Boswijk vroeg aandacht voor de jubileumkrant en voor de daarin aangekondigde verloting die ten bate van het „ko peren" Tesselhuus wordt gehou den. Als lid van de begeleidings commissie gaat Boswijk in het sei- zoen elke week met de andere le den van de commissie naar Den Helder om daar nieuwe gasten voor het Tesselhuus van de ouders over te nemen en naar Texel te brengen. Hij is daardoor emotio neel bij het werk betrokken ge raakt en geldt als warm pleitbezorger van het Tesselhuus. Hij stelde voor dat pastor Kolkman en wethouder Eelman een keer meegaan om een groep op te ha len in de verwachting dat zij dan meteen door het werk gegrepen zullen zijn. Kees Graaf maakte tenslotte melding van enkele fi nanciële acties op het vasteland ten bate van het Tesselhuus. Een Westfriese maaltijd heeft f6000,- opgebracht en een jeugdafdeling van Rotary heeft met allerlei acties f13000,- ingezameld. Bovendien hebben die jongeren zich aange meld om in het Tesselhuus als vrij williger te werken. had zondag twee primeurs: >rsfe cd met Georgische mu- ?n de introductie van Georgi- wijn. Speciaal voor de ntatie van hun cd waren vijf van de groep Kereoni nog in Nederland gebleven. Het (se publiek stelde hen niet te mt de zaal van d'Ouwe Ulo londagmiddag uitstekend ld mte exemplaar van de cd tot diens eigen verrassing Arie Blom. De dirigent van loomskatholiek mannenkoor de symbolische eersteling als genoegdoeningvoor het op treden dat Kereoni een paar we ken geleden in de RK kerk van Den Burg gaf. De Georgische gewelde naars zongen zó voortreffelijk, dat daarna voor het eigen kerkkoor nog weinig eer te behalen viel... Twee leden van Kereoni waren af gelopen week terug naar huis ge vlogen, omdat ze op toernee moesten. De zangers/muzikanten zijn eigenlijk solisten bij beroeps gezelschappen, wat wel aangeeft van welk niveau Kereoni is. Het overgebleven vijftal had zondag in d'Ouwe Ulo dan ook geen enkele moeite om de snel verworven re putatie nogmaals waar te maken. Ditmaal gaven ze geen concert, maar een aantal korte optredens. In de pauzes gaf Maria de Graaf van het Texel-Georgië Kontakt ant woord op vragen uit het publiek. Toen ze vertelde dat ze in Georgië nog geen huis was binnengeweest waar géén muziekinstrument aan wezig was, werd dat graag ge loofd. „Cultureel staat Georgië op een hoog peil. Economisch is de situatie echter beroerd, 's Winters moeten de huizen het zonder ver warming doen en je moet al blij zijn als er koud water uit de kraan komt", schetste ze de huidige toestand. Tussen de optredens door was er ook gelegenheid om cd's te kopen en te laten signeren. De helft van de 500 exemplaren is inmiddels verkocht. Producer Jeroen Drab- vsgierig ruiken de jongens en es aan de plak hasj die poli- dichter Rob Koningstem de klas laat rondgaan. „Hoe donker der de kleur, hoe beter de kwali teit", vertelt Koningstein, terwijl de meeste kinderen hun neus met een vies gezicht ophalen. Een pot je met bruin gekleurd spul gaat met enig afgrijzen van hand tot n9stein toont de leerlingen een zakje met XTC-pillen (Foto Frans Hopman) hand: dus dat is nou heroïne. „De meest gore troep die er is. Daar van kun je als junk met lekgeprikte armen in de goot belanden." Koningstein gaf vrijdag op aan schouwelijke wijze voorlichting over drugs en de gevaren daarvan, 's Ochtends bezocht hij groep 8 van openbare basisschool De Bruinvis in Oudeschild, 's middags was de Thijsseschool in Den Burg aan de beurt. Zijn „les" begint met een over zicht van de soorten soft en hard drugs. De leerlingen, die waren voorbereid tijdens de lessen hu manistisch vormingsonderwijs en godsdienst, blijken goed op de hoogte van de verschillen. „De stap naar zwaardere verdovende middelen is niet zo groot meer, als je soft drugs gebruikt", waar schuwt Koningstein. „Soft drugs zijn niet zo gevaarlijk als hard drugs, maar ze zijn ook niet goed. Begin er gewoon niet aan." De leerlingen krijgen uitgebreid uitleg over de gebruikswijze en werking van elke drug. Om zijn woorden nog beter te laten door dringen, opent Koningstein een glimmende metalen koffer, gevuld met diverse verdovende middelen en attributen, zoals een cocaïne- molentje om „coke" fijn te malen. De politieman is er niet bang voor dat deze aanpak de nieuwsgierig heid van de scholieren verder op wekt en een onbedoelde stimulans is zelf met drugs te ex perimenteren. „Nu ze de drugs een keer gezien hebben, is het nieuwtje er een beetje af en kun nen ze het spul herkennen. Het ge vaar is groter als ze onwetend zijn. Bovendien geef ik er een bood schap bij: gebruik het niet, want drugs slopen je. Hopelijk onthou den ze dat." be, die het muziekschijfje in zijn studio op „Alexanderhoeve" op nam, kreeg van de aanwezigen een verdiend applaus. Drabbe had dag en nacht gewerkt om er een goed produkt van te maken. De le den van Kereoni bleken bijzonder perfectionistisch te zijn ingesteld en rustten niet voordat de num mers naar hun zin klonken. Het re sultaat is te koop voor f29,90. De distributie wordt verzorgd door Nauta CD, maar de cd ligt op di verse verkooppunten. Exclusiefis het predikaat dat de Georgische drank mag dragen, die zondagmiddag door slijterij De Wit uit Den Burg werd gepresenteerd. De rode en witte wijn, port en wodka waren uit Georgië geïmpor teerd en zijn nergens anders in Ne derland verkrijgbaar. Het nieuwtje viel in de smaak: De Wit raakte meteen door de voorraad heen en kon al een nieuwe bestelling plaatsen. Op zondagmorgen wordt in de N.K.kerk van De Waal een concert gegeven door het ensemble „Ma- nannan". Het optreden begint om 11.30 uur. Het programma bevat Ierse en Schotse volksmuziek, die wordt uitgevoerd door Wim de Bruin - ac cordeon en trekzak. Hans Witte - Ierse trommel en zang, Wim Klein Breteler - gitaar, Swier Oosterhuis - Ierse en Schotse doedelzakken en Bouwe Kuiper - fiddle en banjo. Als primeur voor Texel zal een combinatie te horen zijn van doe delzak en pijporgel. Het programma duurt een uur en de toegang is gratis. Wel zal aan het eind een collecte worden ge houden voor de actie „Een pedaal voor het orgel van De Waal". Tijdens de laatste oorlogsweken werden in De Waal kerk en orgel totaal verwoest. De nieuw ge bouwde kerk kreeg in 1952 een zeer fraai Flentrop-orgel, dat com pleet kan worden door een aange hangen pedaal. Meer dan de helft van het beno digde geld is reeds bijeen gebracht met uitvoeringen, giften van parti culieren en een ruime subsidie van Teso. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden aan het orgel na de zomer worden afgerond. Gemeente Egmond houdt van 23 tot en met 25 juni een bijeen komst waarvoor iedereen die „Eg mond" in de familienaam heeft wordt uitgenodigd. De spelling van de naam is in de loop van de eeuw gewijzigd, maar ook de Van Egmonds met -dt of een -t op het eind zijn welkom. Er worden excursies gehouden en stambomen getoond. Ook op Texel wonen diverse mensen met Egmond in hun naam. Als zij naar de reünie willen, kunnen ze con tact opnemen met de VVV van Egmond, telefoon 02206-3162. Texelaars die graag in de bejaarden- of gezinszorg willen werken, kunnen in Den Helder in één jaar worden opgeleid tot hel pende. Onder bepaalde voorwaar den kunnen cursisten in het tweede jaar van een opleiding hiertoe worden toegelaten. Zij gaan één dag in de week naar school en werken daarnaast zestien uur in de praktijk. Verdere informatie is verkrijgbaar op de on- der^iismark^n^^<amgagne^^ 1 juni en op 9 juni in Schagen, of bij MDGO 't Noorderhooft in Den Helder, tel. 02230-21584 (Dick van der Weide). Zondag houdt Menvereniging „Tussen Wad en Duin" de Thijsse rit. Start is om 12.00 uur bij Gara ge Grisnigt aan de Bernhardlaan. Men wordt verzocht zelf drinken en een lunchpakket mee te ne men. Tot vrijdagavond 20.00 uur kunnen deelnemers zich voor de rit opgeven bij Lies Eelman, tel. 12746. De onlangs gehouden Lions- veiling heeft netto f28.566,- op gebracht. Dat is slechts f500,- minder dan vorig jaar, zodat de or ganiserende Lions-club zeer te vreden is. Het aantal kavels dat werd inge bracht was lager dan vorig jaar; de totale omzet was echter hoger. Van de netto opbrengst gaat een derde deel naar het Tesselhuus. Volgend jaar wordt de Lions- veiling gehouden op 19 en 20 april. Karatevereniging Shizuka Kaze Dojo heeft vrijdag de eerste club kampioenschappen gehouden. Eerste plaatsen waren er voor Noortje Haverkort, Luciano van Karsen en Tim Agter. De jonge club telt 26 leden. Ge hoopt wordt op meer belangstel ling, zodat de kampioenschappen kunnen uitgroeien tot een niet meer weg te denken Texels eve nement. Door toelichting tijdens de strijd, werd het ouders duidelijk dat kara te geen agressieve vechtsport is. Een te harde aanpak wordt juist streng bestraft. De kampioenschappen bestonden uit twee onderdelen: Kata en Ku- mite. De eerste term betreft een reeks voorgeschreven technieken die achter elkaar moeten worden uitgevoerd als een soort schijnge vecht tegen zes tot acht denkbeel dige tegenstanders. Noortje Haverkort deed dit het beste, ge zien de 8,0 score. Tim Agter was tweede en Milas van der Plaats derde. Kumite is een tweegevecht waar strenge regels voor gelden. Op Texel wordt de Shokotan-stijl be oefend, waarbij alleen op punten kan worden gewonnen. Suares Demeri en Martin Dirksen werden derde. De laatste was erg teleurgesteld: hij werd voor de fi nale uit de wedstrijd gehaald door de EHBO wegens een blessure. Sander Trap en Eldert van Rijs wer den tweede, terwijl de eerste plaats ging naar Luciano van Kar sen en Tim Agter. De jaarlijkse fancy fair van de Redmer IJskaschool in De Waal heeft f6.200,- opgebracht. Dat is bijna duizend gulden minder dan vorig jaar, maar toen was sprake van een recordopbrengst. Daar voor lag het gemiddelde onder de f4.000,-, zodat de organisatie zich zaterdag na afloop zeer te vreden toonde. In en rond de school annex dorps huis was het de hele zaterdag ge zellig druk. Buiten stonden de kraampjes van de rommelmarkt, waar de eerste koopjesjager zich al drie kwartier voor de aangekon digde opening meldde. Ook menig (Duitse) toerist stopte aan de Sommeltjesweg om tussen de rommeltjes te neuzen. Toch lever de markt minder op dan vorig jaar, toen er meer duurdere goederen te koop waren. Zaterdag werd dit echter gecompenseerd door de verkoop van oude schoolplaten, die voor gemiddeld f30,- van de hand gingen. Een andere topper was de lotenverkoop voor de grote verloting en het rad van avontuur. Sommige bezoekers bleven van tien uur 's morgens tot drie uur 's middags in de buurt van het rad en kochten, om de spanning erin te houden, steeds opnieuw lootjes. De mensen zaten genoegelijk op het toneelpodium, dat voor de ge legenheid als terras was ingericht. Docente Rita Heethuis serveerde koffie, terwijl collega Jan Driehuis samen met Waalder Han Pastoor het rad bediende. De plaatselijke accordeonist Jan Bakker zorgde voor extra sfeer; hij had het zó naar zijn zin, dat hij de hele tijd muziek bleef maken. Veel prijzen Ook kinderen hoefden zich niet te vervelen. Zij konden een viltje ko pen, waarmee ze een ronde langs alle spelletjes in de zaal mochten maken. Als ze een keertje hadden gesjoeld of touwtje getrokken, werd dat achterop het viltje aan gekruist. Veel kinderen lieten zich schminken, wat de vrolijke aanblik van de zaal nog meer ten goede kwam. Prijzen waren er volop, want de Texelse middenstand had grif voor de school in de schappen getast. De hoofdprijs van de grote loterij, een tuinset, ging naar de familie Mosk uit De Koog, die een klein kind op de Waalder school heb ben. De tweede prijs, een dinerbon, was voor een stel uit Bergen (NH), dat toevallig loten had gekocht op de tennisbaan in Den Burg. De derde prijs, een paar skeelers, kwam terecht bij een jaarlijkse bezoeker van de fancy fair, Willem Trap uit Oosterend. Een deel van de opbrengst is bestemd voor onderwijs aan een papoeakind, dat de school heeft „geadopteerd" via de Stichting Nieuw-Guinea. De rest is voor de schoolkas. Mooiste uitbeelding Verder werd ook de winnaar van de mooiste uitbeelding in het dorp bekendgemaakt. Van de 66 inzen ders gaven er 18 hun voorkeur aan de creatie van Peter en Annet van Boven aan de Sommeltjesweg. In de tuin zat daar afgelopen week een visser die aan het netten brei en is, terwijl er „visjes" onder het net lagen. Voor het raam zaten drie versierde beren. De voorstel ling sloeg op het beroep van Peter (kottervisser) en de hobby van An net (beren maken). De families Zijm en Buis van het Hogereind deelden op ruime afstand de tweede plaats. Een eervolle ver melding was er voor de familie Rikkenberg van De Staart, die ook op originele wijze meedeed, hoe wel de boerderij een flink stuk van het dorp ligt. Ook de gasten op het ..terras" van de Waalder fancy fair hadden regelmatig prijs bij het rad van avontuur. (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5