Cjrocn '^wartsjexels in het harL, Texel moet vierkant achter OSG staan" TVO houdt actie voor groter promotiebudget N „Vuilinzameling kan een stuk goedkoper Resten van olifant en walvis in zeebodem irectie en medenzeggenschapsraad OSG: )DA ernstig eleurgesteld in TVO Bedrag moet voor 1 oktober binnen zijn ummer Ondernemers breken met gemeente: we straatnamen Driejarig contract Sieme Zijm bij AZ Bromfietser zat op zee GECOMBINEERDE KRANT VERDER IN DIT B+ Raad berzorgd over afvoer bedrijfsafval 2 w Muziekschool: culturele initiatieven bundelen 3 Aannemers zandsuppletie vierden gunstig verloop 5 Thijsseweekend 5 w Voetballers Oosterend 60 jaar stierevechters 7 vt Manege Bornrif in andere handen 7 v- Vier Texelaars in wielerklassieker 9 „Ouwe" Dirk Haker fietst als jonge hond 9 sw Duitse soldaat Beimdiek bleef Texel trouw 11 Dumper schampt langs auto Fietsen gestolen PLUS/KLUS VRIJDAG 19 MEI 1995 ICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10985 Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, C Den Burg, telefoon (02220) 62600. nties/ebonnementen (02220) 62600, faxnr. (02220) 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. e buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein Burg, telefoon (02220) - 15639. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags- Abonnementsprijs f52,45 per half jaar; Los ƒ1,45 hoolleiding van OSG De Hogeberg heeft in buitenge- overleg met de medenzeggenschapsraad verant- ding afgelegd over het door haar gevoerde beleid ten en van de afdeling consumptieve techniek. Dit naar liding van berichten in de plaatselijke pers en vragen commissie A&O. De schoolleiding heeft aangegeven ij is benaderd over de gang van zaken binnen deze af- door leermeesters, de consulent SVH leerlingstelsel, rs en anderen. toe heeft de schoolleiding belang van de leerlingen en ten terughoudend gerea- op berichten in de pers, zeg- ■ector Henk de Vries en laris Ben Bakker in een pers- ameling bedrijfsafval )DA Texel heeft geen goed rd over voor de stellingna- van het bestuur van het Is Verbond van Onderne- i wat betreft de inzameling bedrijfsafval. blijkt uit een brief die het ■bestuur heeft gestuurd het TVO. Daarin wordt be- 1 dat het TVO met een :ulier mzamelbedrijf in zee ïan omdat dit volgens het voorbij gaat aan de op levende gevoelens van so- rteit en eensgezindheid, ogenschijnlijke winst voor ndernemer gaat ten koste de gewone burger". Zoals nd brachten onderhande- i tussen gemeente en geen oplossing, al was elkaar een heel eind gena- Het CDA vernam in het huis dat het gebleven ver in standpunt zich beperkt ngeveer 10% van de huidi- rieven. „Aangezien de ge- ite samen met de andere se organisaties en instan- zal moeten proberen voor Jrgers en ondernemers een aar klimaat te scheppen houden, lijkt ons uw stel- ame inzake het bedrijfsaf- een slechte zaak. ardende standpunten zul- eker niet bijdragen tot een fiale samenwerking. Sa- 'attend lijkt ons de korte jnvisie van het TVO niet rderderlijk voor de Texelse lenschap", aldus CDA- itter P. Arensman en se- iris C.M. Smit. verklaring namens de directie en medenzeggenschapsraad. Binnen de sectie consumptieve technie ken zijn al lange tijd personele pro blemen en dat is een bron van zorg voor de schoolleiding en de mede zeggenschapsraad. Er is door ver schillende interne omstandig heden niet direct gereageerd rich ting externe relaties. De schoollei ding vindt dat het belang van de leerlingen de hoogste prioriteit moet hebben en is van mening dat deze doelstelling betreffende de leerlingen van deze afdeling niet gehaald is. De schoolleiding be treurt dit ten zeerste en zal in over leg met de medezeggenschaps raad maatregelen nemen. De schoolleiding houdt de aard daar van intern en buigt zich nog over de gevolgen daarvan. „Naast de belangen van de leerlin gen moet de schoolleiding waken over de belangen van het perso neel. Soms zijn de belangen van individuele docenten en leerlingen conflictueus. Het is in het onder wijs niet altijd mogelijk om direct harde maatregelen te nemen in de personele sfeer. Problemen moe ten dus in eerste instantie opge lost worden via overleg. Soms duurt dit overleg door onverwach te oorzaken langer dan aanvanke lijk gedacht, soms zijn belangentegenstellingen niet di rect op te lossen." Medezeggenschapsraad De medezeggenschapsraad be treurt dat de problemen al zo lang voortduren en is met de schoollei ding van mening dat er snel aan een oplossing moet worden ge werkt. De medezeggenschaps raad hecht eraan te benadrukken dat het in het belang is van de OSG en Texel om de rijen te slui ten. Het zal immers niemand ont gaan zijn dat de OSG „De Hogeberg" een moeilijke tijd door maakt. De bezuinigingen van het ministerie van Onderwijs treffen de school naar verhouding hard. Niet alleen is het onderwijsaanbod i r een aantal straatnamen rij- De Koog is een doodlopend jetje vernoemd naar W.A. Visser. Deze voormalige ex- van het Witte Huis had 'emoeienis met het dorpsle- VVV en was betrokken bij tbalclub. De weg in het tus ked die uitkomt op het uis in aanbouw heet voort lok van der Veldenstraat. 'and is de nieuwe naam weg vanaf de Nikadel tet parkeerterrein naar het >ark. Aan de westkant van Ur9 is de zijstraat van de ;laan naar de nieuwbouw tegenover de Molenstraat ne Franklaan gedoopt. De 2'jn gekozen door het colle- advies van de raadsleden. GneP grijpt Horszei Als Texelse ondernemers hun af val laten ophalen door een parti culier bedrijf is dat goedkoper en hoeft het niet te leiden tot een ta riefsverhoging voor burgers. De tarieven kunnen zelfs voor ieder een omlaag als de gemeente besluit om de totale vuilinzame ling uit te besteden. Na intensief rekenwerk komt het bestuur van het Texels Verbond van Onderne mers (TVO) tot deze conclusies. Gisteravond besloten de TVO- leden het advies om in zee te gaan met een particulier bedrijf over te nemen. B en w zijn het volledig oneens met het TVO-advies. In een brief aan het bestuur van TVO zette het college deze week nog eens alle bekende argumenten op een rijtje. Eén van de bezwaren is dat de on dernemers dan niet meer meebe talen aan de inzameling van glas en oud papier en het afdekken van de oude vuilstortplaats. Doorbere kenen van deze kosten betekent per gezin een verhoging van f25,- per jaar. Bovendien wordt -als de ondernemers niet langer van de gemeentelijke reinigingsdienst ge bruik maken- de vuilinzameling duurder, omdat de kosten gelijk blijven terwijl er minder afnemers zijn. Ook dat betekent f25,- erbij, zodat het tarief voor meerper- soons huishoudens in totaal met f50,- per jaar zal stijgen. Onderuit Deze berekening van de gemeente werd gisteravond door TVO- bestuurder Jaap Drijver onderuit gehaald. Volgens Drijver hoeft er niets te worden afgewenteld op de burger, integendeel. Het tarief voor gezinnen kan juist met f45,- afnemen als wordt overgescha keld op geprivatiseerde inzame ling. En door verkoop van overbodig geworden wagens en containers aan de particuliere vui- linzamelaar kan de gemeente zelfs een verdere besparing bereiken. „Het is allemaal goed doorgere kend. Ik kan me niet veroorloven om hiermee over een half jaar op m'n bek te gaan", aldus Drijver desgevraagd. Voor ondernemers bedraagt de kostenbesparing circa 30% op jaarbasis. Drijver gaf een praktijk voorbeeld van een Texels restau rant, dat dit jaar exact f10.000,- betaalt. Als het met een particulie re inzamelaar in zee gaat, is dit restaurant bijna f3.000,- minder kwijt. Twee gegadigden TVO-lid en tevens raadslid Corry Heijne kon de diverse berekenin gen amper geloven. „Ik geloof er geen flikker van dat dit voor deze bedragen kèn." Vooral bij het voor deel voor kleine bedrijven met wei nig afval plaatste ze vraagtekens. Ze betwijfelde of veel onderne mers uiteindelijk voor de particu liere inzameling zullen kiezen. Het TVO-bestuur onderhandelt nog met twee bedrijven, waarvan het Texelse bedrijf Tatenhove er één is. De uitverkoren inzamelaar moet vervolgens zelf contacten leggen en proberen klanten te winnen. Er wordt geen minimum hoeveelheid afval afgesproken. Volgens Drijver heeft het gemeen tebestuur overigens nog steeds de kans om de zaak een andere wen ding te geven, maar dan moet men liefst vandaag nog reageren. erg ruim gezien het aantal leerlin gen, maar het ministerie vindt ook dat de OSG geen aanspraak kan maken op extra geld vanwege de bijzondere (eiland)situatie. „Dat betekent echter allerminst dat we op Texel in de toekomst ge noegen zullen moeten nemen met een kleiner onderwijsaanbod of met minder kwaliteit." Het be voegd gezag (het gemeente bestuur), de schoolleiding, de medezeggenschapsraad en het voltallig personeel is er allesaan gelegen om te bereiken dat de OSG voor de Texelaars tot in leng te van jaren het huidige onderwij saanbod (zowel wat betreft omvang als kwaliteit) kan handhaven. Kwaliteit „De OSG heeft het wegens een gebrek aan concurrentie niet no dig om de feiten van de daken te roepen, maar de resultaten liggen duidelijk boven de landelijke ge middelden, zowel wat betreft het aantal leerlingen dat overgaat naar het volgende leerjaar als wat be- Lees verder pagina 5 Eerste divisieclub AZ uit Alkmaar heeft Sieme Zijm uit Den Burg een 3-jarig profcontract aangebo den. De 17-jarige Texelse voetbal ler is inmiddels in de selectie van het eerste elftal opgenomen. Dit weekend neemt hij deel aan een trainingskamp ter voorbereiding op de belangrijke nacompetitie. Het aanbod van AZ kwam voor Sieme Zijm als een verrassing. „Ik had stille hoop op een contract voor één jaar. Een aantal spelers uit het A-juniorenteam heeft een 1-jarig contract voor volgend sei zoen. Maar zij zijn tweedejaars en ik speel dit jaar voor het eerst bij de A-junioren", meldde hij gisteren vanuit Alkmaar. Dat de Texelse junior afgelopen weekend in de competitie wedstrijd tegen Veendam bij het eerste op de bank zat, was al een mooie beloning voor twee jaar hard trainen en voetballen. Het contract is nog niet getekend. De linkermiddenvelder wacht eerst het advies van spelersvakbond VVCS af, voor hij een afspraak maakt met AZ. Hoeveel hij gaat verdienen, laat hij in het midden. „Maar het is een aardig zakcent je." De 22-jarige brom fietser uit Ou- deschild, die vorige week door de rechtbank van Alkmaar werd ver oordeeld, is niet zonder reden weggebleven van de zitting. Hij zat op zee en had dit schriftelijk gemeld. De man, die vorig jaar een zwaar verkeersongeval veroor zaakte, kreeg een jaar rijontzeg ging en een flinke boete. Jeroen Smit met de slagtand. IFoto's Herry de GraatI De juist afgesloten zandsuppletie bij paal 28 en de vuurtoren heeft interessante voorwerpen aan het licht gebracht. De cutterzuiger bracht niet alleen zand naar het strand maar ook de zich daarin be vindende voorwerpen, waaronder eeuwenoude resten van planten en dieren. De 16-jarige Jeroen Smit uit Den Burg, die bij de suppletie assisteer de bij het meetwerk vond een vrij wel gave slagtand van een olifant. Het ding is waarschijnlijk afkom stig uit de lading van een koop vaardijschip dat een eeuw of langer geleden in het Eierlandsche Gat is vergaan. Been en invoor werden op grote schaal ver- t! M V3» Chr. Verweij met de walviswervels. Het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) start per 1 juni a.s. een actie om bedrijven te stimuleren mee te betalen aan de Stichting VVV Texelpromotie. Uiterlijk 1 oktober moet f210.000,- binnen zijn. Lukt dat niet, dan zal TVO als contractpartner afhaken, waardoor er tevens een eind komt aan de promotiestichting in z'n huidige vorm. Met de ze aanpak gingen de TVO-leden gisteravond akkoord. Tijdens de gisteravond gehouden ledenvergadering in partycentrum Calluna stemden de 42 aanwezige leden unaniem in met verhoging van de promotiebijdrage. Sinds de oprichting van de stichting per 1 januari 1986 betaalde TVO jaar lijks f150.000,- voor Texelpromo tie. Omdat er nu met een gulden minder kan worden gedaan dan tien jaar geleden, is verhoging tot f195.000,- nodig. Het bestuur van TVO stelde gisteravond voor om daar vijf jaar lang nog f15.000,- bovenop te doen. De afgelopen ja ren heeft TVO namelijk f75.000,- uit de eigen reserves betaald em aan dè jaarlijkse verplichting te kunnen voldoen. Hierdoor is de bodem van de kas nu in zicht. Belang Het telkens bijpassen deer TVO was nodig omdat lang niet alle on dernemers op Texel meebetalen. „Onterecht", aldus TVO- bestuurslid Hans de Leeuw, „want het belang van het toerisme voor het Texelse bedrijfsleven is over duidelijk. En het bedrag valt best mee. Stel dat het gemiddeld f750,- per bedrijf is. Welke zaak in Neder land krijgt veor dat geld 500.000 potentile kopers voor de deur?" Toch denkt menig Texelse onder nemer daar blijkbaar anders over. Afgelopen jaar betaalde 56% van de TVO-leden wel mee en 44% niet. In cijfers: f120.000,- kwam er binnen, f95.000,- niet. Dankzij de bijdrage van de RST (f25.000,-) in de TVO totaal f145.000,-. Horeca Bij de straks benodigde f210.000,- blijft de RST hetzelfde betalen. Van de horeca wordt een jaarlijkse inbreng van f65.000,- verwacht. Het bestuur van de afdeling Texel van Horeca Nederland zal zich daarvoor hard maken, zo werd gis teravond medegedeeld. „Een stap in de goede richting", aldus De Leeuw. De TVO-leden hadden er een spontaan applaus voor over. In verband met het als werkdag uitvallen van donderdag 25 mei (Hemelvaartsdag) worden de Texelse Couranten van 23 en 26 mei samengevoegd. Deze ge combineerde krant zal verschij nen op woensdag 24 mei. Advertenties voor deze krant kunnen uiterlijk maandag 22 mei vóór 10 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy scheept naar Duitsland en het oostzeegebied voor de knopenin- dustrie. De tand is een meter lang en zo hard en gaaf dat deze best van recente olifantenjacht afkom stig zou kunnen zijn. In dat geval zou het bezit strafbaar zijn. Om problemen te voorkomen kreeg Jeroen een briefje van conservator Johan Reydon van EcoMare, die vindt dat de tand als een archeolo gische vondst moet worden be schouwd, afkomstig uit de tijd dat olifantenjacht en de handel in ivoor niet verboden was. Hotelier Chr. Verwey uit De Cocks- dorp die archeologie als hobby be oefent, deed in het opgespoten zand bij zijn woonplaats ook meni- Afgelopen jaar legde de horeca niet meer dan f23.000,- op tafel. Als iedere cafébaas en restauran thouder zou meebetalen, dan was dit bedrag f84.000,-. De f65.000,- is daarom niet het onderste uit de kan. De overige bedrijven moeten de resterende f120.000,- op hoesten. Om de f210.000,- te bereiken, houdt TVO van 1 juni tot 1 okto- Lees verder pagina 5 (ADVERTENTIE) ge interessante vondst. Diverse koehoorns, het dijbeen van een (wild?) paard en andere botten. Het meest opmerkelijk waren twee reusachtige wervels. Aan vankelijk werd gedacht dat ze af komstig waren van een mammoet, maar Johan Reydon denkt eerder aan een vinvis of an dere grote walvissoort. Omvang en vorm stemmen namelijk over een met de wervels in de walviss keletten van EcoMare. De koehoorns zijn waarschijnlijk af komstig van slachtvee dat vroeger door koopvaardijschepen op grote schaal werd vervoerd, zodat bij scheepsrampen meestal ook veel vee omkwam. Verwey vond op het strand ook een wervel van een witsnuitdolfijn, een staartwervel van een tuimelaar (ook een soort dolfijn) en de kaak van een hond. Het waren leuke aanvullingen van zijn collectie fossielen, biologische en archeologische curiositeiten die hij in de gelagkamer van zijn hotel „'t Anker" aan de Kikkertstraat heeft uitgestald. Een 42-jarige Koger ontdekte maandagmorgen dat de linker zij kant van zijn langs de Ruigendijk geparkeerde auto flink was be schadigd. Gezien de krassen moest dit zijn gebeurd door een voertuig met hoge wielen. Een be drijf uit Den Burg bleek al de hele morgen met dumpers over de be wuste weg te rijden. Eén van de karren vertoonde laksporen. Aan de Schoorwal is zondagmid dag de fiets van een 41-jarige Texelaar gestolen. Hij had het rij wiel onafgesloten tegen zijn huis geplaatst. Het betreft een bruine herenfiets met een blauwe ket- tingkast. Uit de stalling bij de OSG is maan dagmiddag de fiets van een 15-jarige Oudeschildse gestolen. Ook deze stond niet op slot. (ADVERTENTIE) TEXELSE^COURAjNT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: BAKKER'S IJZERHANDEL I Doe het zelf markt A. van der Vis JAN BROUWER BEELD GELUID

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1