rGasten gevoel geven dat ze welkom zijn" oortvarend optreden van Manannan Boeiende forumavond over toerisme: Nieuwe directeur Maritiem Museum Voetbalprijs voor Tjeerd Schoen linig bezoekers faterzuivering Wie verzorgde oorlogsgraf? Geen zwemles op Hemelvaart Postkoets over Texel naar Vlie Slapende inbrekers door politie gepakt Boek van Wolkers knaller tijdens schoolbazaar Geuzen winnaar toernooi De Koog Fancy Fair voor Kenya-project Kledingactie mensen in nood Bestemmingsplan De Koog ter visie TEXELSE COURANT Fietsroute met bordjes aangeduid inden wilden voor het afgelo- reekend een boeking maken VVV. 'Jullie komen er niet aanmerking', kregen ze te Toen ik even later belde lezelfde vraag, lukte het mij Dat vind ik belachelijk." Met aktijkvoorbeeld gooide Jo- Blom uit Oudeschild de pel jn het hoenderhok, dagavond tijdens een fo- scussie van de Texelse On- mende Vrouwen (TOV) in 12. De houding van logies- ekkers ten opzichte van m) jongeren bleek een langijzer. Dat gold ook voor mstverlening op Texel in het ieen; daaraan valt volgens nog veel te verbeteren. ilid Joost van Linge, VVV- eur, antwoordde dat de VVV ts bemiddelt in opdracht van ixelse verhuurders. Als die (groepen) jongeren willen, de VVV nee verkopen. Voor )or Jolande Blom genoemde had hij geen verklaring. Uit les van aanwezigen bleek dat het niet op zichzelf TOV-lid Irene Penha: „De toch het visitekaartje. Nu n mensen afgekapt. Ik hoor ver legio klachten." Schrijnend inge: „Met 100.000 klanten er natuurlijk wel eens dingen Als u kritiek heeft, meld dat, unnen we er wat aan doen." laast wees hij er op dat het ijk is om gasten op korte ter- tan onderdak te helpen. Wie bonnefooi naar Texel komt nacht wil blijven, kan bijna is terecht. „Dat is soms lend." de Groot (raadslid D66) meldde dat zelfs drie jonge collega-burgemeesters die door Van Rappard waren uitgenodigd, geen overnachtingsplaats konden krijgen... Het raadslid waarschuw de dat Texel niet te duur en onaan trekkelijk voor jonge toeristen mag worden. „Ik weet één ding zeker: jongeren die hier slecht behandeld zijn, komen niet terug." De Groot pleitte voor voldoende betaalbare accommodatie en wees scheiding van doelgroepen (bijv. jongeren en 55 van de hand. Ook mogen volgens hem „ordeverstoring" en „jongeren" niet op één hoop worden geveegd. Forum Met deze discussie kwam een eind aan het eerste deel van de fo rumavond, waarbij het thema „kwaliteit" centraal stond. Het fo rum bestond naast Van Linge en De Groot uit Co Vinke (Texels Ver bond van Ondernemers), Martin Warnaar (directeur De Krim en o.a. bestuurslid VVV), Tine Krijnen- Baijs (oud-wethouder) en Rob Wortel (directeur Teso). Onder de uitstekende leiding van Renske van den Tempel („kort en duidelijk graag") gaven zij het abstracte be grip „kwaliteit" concreet invulling. Appelgebak Opvallend was de roep om betere dienstverlening. „Kwaliteit moet gedragen worden door de mede werkers. Het zwakste punt van een bedrijf bepaalt de mening van de gast. En indirect ook de mening van die gast over Texel", aldus Vinke. Warnaar had een eenvoudi ge oplossing: „Verbeter Texel, be gin bij jezelf." Volgens hem zijn ondernemers al op de goede weg als ze tien punten opschrijven die in hun bedrijf kunnen verbeteren. Tine Krijnen vond dat vooral tijde lijke medewerkers (vakantiekrach ten) beter moeten worden begeleid. Ook vroeg ze om origina liteit: „Overal maar weer hetzelfde appelgebak met slagroom." Onderzoek Klantvriendelijkheid bij de VVV bleek een gevoelig punt. Ook als klanten tegen sluitingstijd voor de deur staan, moeten ze nog goed worden geholpen, zo luidde de opinie in de zaal. Van Linge meld de dat de VVV bezig is te onder zoeken welke technische mogelijkheden er zijn om klanten die 's avonds aan de vaste deur komen, beter te informeren over de nog vrije accommodatie. Cocky Penha deed hem een simpel idee aan de hand: een bord met een ac tueel overzicht bij de boot in Den Helder. Warnaar en Wortel pleitten voor meer kennis over de Texel- bezoekers. „We doen op Texel nog veel te weinig aan doelgericht, kernachtig onderzoek. Eigenlijk moet je elke week de gasten on dervragen en de uitkomsten ver gelijken met andere gebieden. We moeten weten wat de mensen willen en zorgen dat ze tevreden naar huis gaan." Bootkaartje Een kritiekpunt uit de zaal betrof de boottarieven. Die zouden een drempel vormen voor mensen die slechts een paar dagen op vakan tie willen. „Het is toch vreemd dat het aantal caravans dat met Teso naar Texel komt jaarlijks afneemt, terwijl landelijk het caravan- en camperbezit stijgt." Teso-directeur Wortel wees op het eenheidstarief dat Teso hanteert, maar forumlid Warnaar vond dat een te makkelijke redenering. „Met die tarieven kun je spelen", meende Warnaar. „Je zou bijvoor beeld korte vakanties kunnen sti muleren door het invoeren van een aantrekkelijk laagseizoentarief.' Wortel hield de boot af: „Je moet je dan wel bewust zijn van het ef fect. Als er geen extra mensen ko men, moet je ergens anders een verhoging doorvoeren." Ook de boottijden kwamen ter sprake. Gepleit werd voor twee ex tra afvaarten op vrijdagavond. Wortel verklapte dat Teso van plan is te inventariseren hoe het publiek tegen de totale dienstverlening (dus inclusief vertrektijden) aan kijkt. Toeristisch platform Besteding van de toeristènbe- lasting bleek ook een heikel punt. Raadslid De Groot antwoordde dat de gemeente méér geld inzet voor verbetering van het toeristisch produkt, dan alleen de opbrengst van de toeristenbelasting. Hij ging op de politieke toer door aan te kondigen dat D66 de verhoging van de VVV-promotiebijdrage wil gebruiken voor de ontwikkeling van een lange-termijnvisie en (zijn stokpaardje) het instellen van een toeristisch platform. Dat onderwerp kwam aan de orde in het tweede deel van de avond, met als thema „samenwerking". Volgens Joost van Linge is een platform overbodig, omdat binnen de Stichting VVV Texelpromotie al goed overleg plaatsvindt. De Groot denkt echter aan een brede re opzet. Martin Warnaar en Co Vinke pleit ten voor een soepeler houding van Tjeerd Schoen uit Den Hoorn is uitgeroepen tot „jeugdtrainer van het jaar". Spelers en trainers be loonden de 20-jarige Hoornder met deze prijs voor de begeleiding van de KNVB-jeugd. De toeken ning trok de aandacht van het ra dioprogramma „Langs de lijn", dat hem zondag interviewde. Momenteel werkt Schoen fulltime als badmeester op vakantiecen trum De Krim, maar daarnaast loopt hij stage als voetbaltrainer bij Jong Oranje (16-18 jaar) op het KNVB-sportcentrum in Zeist Uit de aanmoedigingsprijs blijkt dat zijn aanpak wordt gewaardeerd. „Het is een mooie stimulans. Maar dit is nog maar de aanloopfase, ik ben er nog lang niet." Schoen raakte bij het profvoetbal betrokken toen hij in Groningen aan de Academie voor Lichamelij ke Opvoeding (ALO) studeerde. Hij hielp daar bij de jeugdtraining van FC Groningen. Een knieblessure maakte een einde aan zijn studie, maar wel behaalde hij het KNVB- diploma „Oefenmeester 2 en 3". rt en verbaasd keken de 120 m achterom naar het or- m, toen de zware Schotse luk met orgelbegeleiding meert van Schotse en Ierse nuziek inzette. Deze combi nes nog niet eerder op Texel ?n geweest en vormde zon- vgen het begin van een zeer tó optreden van de groep man in de N.H.kerk van De ogramma bevatte een veer- nummers uit het repertoire groep, die bestaat uit Hans hang en slagwerk), Wim de accordeonWim Klein Bre- gitaar), Bouwe Kuipers (viool njo) en Swier Oosterhuis ilzak). vijf zeer muzikale mannen n overdag bij het Nioz en be- in hun vrije tijd veel plezier 5f spelen en studeren van de edjes, die hun charme ontle- 3n de eindeloze herhalingen melodietjesdie op subtiele manier steeds weer even anders worden, wanneer kleine melodi sche variaties, ritmische verande ringen en opvoering van het tempo worden toegepast. Ook de klankkleur van de verschillende in strumenten, die afwisselend een hoofdrol vervullen, zorgt ervoor dat de aandacht van de luisteraars steeds wordt vastgehouden. Hans Witte praatte de diverse on derdelen geïnspireerd aan elkaar en de groep speelde met een be vlogenheid, die al snel oversloeg op het publiek, dat steeds heel en thousiast reageerde. Swier Oosterhuis vormt een totale eenheid met zijn doedelzak en hij is onbetwist de uitblinker wan het gezelschap. Bouwe Kuipers is een zeer degelijk muzikant, die boven dien beschikt over een groot tech nisch kunnen, waardoor hij optimale aandacht kan geven aan de muzikale afwerking. Vooral zijn bijdragen op de banjo zijn belang rijk. Wim de Bruin geeft met zijn accordeon de nodige grond aan jn ook veel te veel evene- nop dit eiland", verzuchtte chter Hans de Bie zaterdag oolwaterzuivering Everste- Zo'n honderd mensen na- sen kijkje tijdens de open angstellenden die er waren wel behoorlijk lang en lie- 'ch uitgebreid informeren werking van de Texelse ri- terzuivering. In het ge le was een kleine expositie ht. Voor de jeugd was een Herspel neergezet, waarbij Herwijs hun kennis van waterschaps- en uitwaterende sluizen-werk wordt opgevijzeld. De instanties, die veel met elkaar te maken hebben, doen veel aan jongereneducatie. De Bie de monstreerde zaterdag een nieuw computerproject voor het onder wijs, waarbij opnieuw in een soort kwis-vorm kennis wordt gemaakt met dijkenbouw en ook zelfs de politieke afwegingen over land schap en kosten die bij verzwaring moeten worden gemaakt. Maar weinig jeugd verscheen op de Open Dag. „Jammer, want we hebben wel een uitnodiging via de scholen verspreid. Vaak zijn ze met de klas al eens geweest, dus we begrijpen het wel. Het is met waterzuiveringen zo: heb je er één gezien, dan heb je ze allemaal ge zien." het geheel en Wim Klein Breteler kleurt de samenklank en geeft een ritmische aanvullling bij de trom van Hans Witte. En zingen kunnen ze ook alle vijf. Melancholisch over „John", die moet hangen en berustend over de Ierse gevangene, die in afwach ting van zijn terechtstelling uit het raampje van zijn cel kijkt. Opvallend is dat niemand uitge schreven muziek nodig heeft. Men speelt en zingt voor de vuist weg en improviserend en steunend op veel routine houdt men elkaar in evenwicht. Terecht beloonde het publiek Ma nannan met een langdurig ap plaus, wat weer de aanleiding was voor een toegift, waar het publiek spontaan klappend aan mee werkte. De kerk van De Waal leent zich perfect voor dit soort concerten en wanneer de mat op het mid denpad is opgerold, krijgt de ruim te meer akoestisch vermogen en geeft het mozaïek van vierkanten en achthoeken in de vloer zicht op de ware bedoelingen van de archi tect, die met de bouw van deze kerk een grote bijdrage heeft gele verd aan het Texelse landschap. Ook blijkt, dat concerten op de zondagmorgen bestaansrecht hebben, zodat in het kader van de actie „Een pedaal voor het orgel van De Waal" nog meer evene menten zullen volgen. Frans Visser en<te Sluizen doet veel aan educatie via computerspelletjes.iFoto Tessa de Graaft) De Engelse oorlogsvlieger Dougal H. Reid is in juni 1943 neerge schoten. Hij werd begraven op de Texelse algemene begraafplaats. Zijn broer, Alan G. Reid, brengt in het Pinksterweekend een bezoek aan het eiland. Reid heeft als kind van zijn vader gehoord dat een Texelse familie zich over het graf had ontfermd en dat verzorgde. Hij weet niet welke familie dit betreft en of het nog steeds het geval is. In een brief aan de gemeente vraagt Reid om inlichtingen. Hij wil de familie bedanken. Omdat geen van de ambtenaren ophelde ring kon verschaffen wordt een beroep gedaan op de lezers. Wie weet om welke familie het gaat wordt verzocht te bellen naar Alex Bijma, telefoon 62152. In verband met Hemelvaartsdag is zwembad Molenkoog donderdag slechts van 12.00 tot 16.00 uur geopend. Alle zwemlessen komen die dag te vervallen. Zondag vervoert een koets, net als vroeger, weer post over het eiland. Het antieke rijtuig rijdt om 18.00 uur van 't Horntje naar De Cocksdorp. De volgende ochtend wordt de post per roeisloep over gebracht naar Vlieland, waar een andere koets klaar staat. Dat is het startsein voor een week lang feest. De Vlielanders vieren op grootse wijze het feit dat hun eiland 50 jaar geleden als laatste stukje Nederland werd bevrijd. Pas op 31 mei 1945 tekenden de Duitsers op Vlieland de overgave en daarna duurde het nog vier da gen voor ze vertrokken. Een feest commissie onder leiding van Jos Houter heeft nu een uitgebreid programma in elkaar gezet. Wel licht reden voor Texelaars om de oversteek naar het buureiland te wagen. Maandag staat o.a. een fietsshow van een trompetterkorps en het vertrek van een driemaster naar Spitsbergen op het programma. Tevens wordt een postzegelten toonstelling en een expositie over de oorlog geopend. Dinsdag is er een Clipper-race, die wordt beslo ten met een optreden van Lies- beth List. Woensdag is een topdag. Dan kan marinevaartuig Hydra worden be zichtigd, zijn er herdenkingscere monies, een vliegshow met o.a. Michchell, Spitfire en F16 en een vlootschouw. Donderdag houdt het cavalerie-schietkamp open dag, vrijdag is er een zeilrace en vuurwerk en zaterdag wordt met een sloepenrace een punt achter het feest gezet. Een 28-jarige Amsterdammer en een 31-jarige man uit Leeuwarden hebben in de nacht van zaterdag op zondag een poging gedaan de kluis van camping Kogerstrand te kraken. Ze werden betrapt en gin gen er vandoor, maar werden la ter door de politie slapend in een auto bij de boot aangetroffen. De overkanters waren speciaal naar het eiland gekomen om een inbraak bij een toeristisch bedrijf te plegen. Ze vermoedden dat het al druk was op Texel en dat er daardoor veel te halen zou zijn, zo als ze later bekenden. Het tweetal forceerde de deur van de receptie van Kogerstrand. De bewoner van het appartement er boven werd door het lawaai ge wekt en nam een kijkje. Hij betrapte de twee terwijl ze de kluis met een slijptol bewerkten. De inbrekers gingen er vandoor Het boek „De onverbiddelijke tijd" van Jan Wolkers, door hem gesigneerd en voorzien van een aquarel op het voorblad, was de knaller van* de bazaar van de Thijsseschool. Tijdens een olijke veiling bracht het ƒ400,- op. De Thijsseschool had geld -nodig voor verschillende materialen en klein onderhoud. Vandaar dat een markt op touw werd gezet. Veel leerlingen hadden voor ƒ2,50 een standplaats gehuurd en een leer kracht bemande met een mede- zeggenschapslid een grote rommelmarkt. Gebakken vis, plantjes en hand vaardigheidsproducten waren ge liefd bij de kopers. Ook een succes waren de spelletjes zoals het „drollen wippen", waarbij een grie zelig echt lijkend uitwerpsel van pur-schuim in een WC pot moest worden geslingerd. De veiling werd op ludieke wijze geleid door Bob Loos. Hij praatte het geld uit de zak van de be langstellenden. De knikkervriend- jes Jacqueline en Thijs (verwijzend naar Jac. R Thijsse- met achterlating van hun ge reedschap. De getuige kon de politie melden dat de daders er in een grijze Opel Kadet vandoor waren gegaan. Daar de boot 's nachts niet vaart en het eiland niet zo groot is, wer den de inbrekers al na korte tijd zoeken aangetroffen. Ze zijn in gesloten in het bureau van Den Helder. Niet duidelijk is of het tweetal ook iets te maken heeft met de inbraak poging in de Gamma in Oude schild. Daar bleek zaterdag rond 23.00 uur aan de achterzijde een deur te zijn geforceerd. Vermoede lijk zijn de daders gevlucht toen het alarm afging. Er wordt niets vermist. school), gemaakt van Fimoklei door Marga Loos brachten ƒ85,- op en een pentekening van Moni ca Maas ging voor ƒ100,- in ande re handen over. Rowan van der Star won het reisje naar Londen in de verloting. Ook in de prijzen vie len W. Bakker, J. Rijkers, J. Snijder, J. Witte en R. Zegers. Hoe hoog de opbrengst precies was, wilde de school niet naar bui ten brengen. „Anders is het net alsof we tegen elkaar zitten op te bieden, met al die bazaars van de laatste tijd", aldus de orgamsatia „Zet maar dat het voldoende was om de gestelde doelen te verwe zenlijken." Het team van Geuzen uit Amster dam is overtuigend kampioen ge worden van het toernooi te De Koog. Hieraan werd deelgenomen door tien teams, verdeeld over twee poules. Het duel om de eerste plaats tus sen de poule-winnaars. Geuzen en het Texelse TX33, werd door Geu zen met 3-1 gewonnen. In de strijd om de derde en vierde plaats won Helder 3 met 2-1 van Swift 5. Het tweede team van SV-De Koog ein digde op de vijfde plaats. Bij de Jozefschool wordt vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur een fancy fair gehouden. De opbrengst is voor het Kenya-project. Eerdere acties hebben al een aar dige opbrengst voor het project opgeleverd. Extra geld zal worden besteed aan leermiddelen en bouwmaterialen voor de school in het Afrikaanse land. De bewoners zien zelf het belang van een goede school in. Ze hebben een goede oogst gehad en waren daardoor in staat zelf 6000 Kenyase Schillin gen bij te dragen. Benno van Tilburg Drs Benno van Tilburg (37) uit Amsterdam is per 1 augustus be noemd tot directeur van het Mari tiem en Juttersmuseum in Oudeschild en de Oudheidkamer in Den Burg. Hij is de opvolger van drs Willem Peter van der Vis, die een functie in Breda heeft aanvaard. Van Tilburg heeft de taak de twee musea verder uit te bouwen en in kwaliteit te verbeteren. Hij heeft de nodige ervaring opgedaan want na een opleiding pedagogische academie, de lerarenopleiding ge schiedenis en Nederlands en een studie Ruslandkunde aan de Uni versiteit van Amsterdam was hij drie jaar medewerker op de afde ling voorlichting en educatie van het Rijksmuseum Amsterdam. Hij werkte onder andere aan een beeldplaat over de VOC-werf Oostenburg en was betrokken bij tijdelijke projekten in het Rijksmu seum, het Scheepvaartmuseum en het Stedelijk Museum, allen te Amsterdam. Van Tilburg was tot maart j.l. secretaris van de stich ting Nationaal Comité Willem Ba- rentsz dat bezig is met de organisatie van de herdenking in 1996-1997 van de bekende ze- vaarder. Voor het scheepvaartmu seum is hij projektleider van de Barentsztentoonstelling. Van Til burg houdt zich voor de stichting Bagration bezig met Georgisch- Nederlandse betrekkingen. Verder is hij directeur van Russia Desk De Haan-van Tilburg dat als doel heeft het uitwisselen van cultuur en wetenschap tussen Rusland en Nederland. In die rol is hij bezig met plannen voor een manifesta tie in Flevoland rond tsaar Peter de Grote. In verband met benoeming op Texel moet hij dat werk uit han den geven. Benno van Tilburg gaat met zijn partner wonen in Den Burg, waar hij een koopwoning aan de Vaar geul betrekt. De jaarlijkse kledingactie van Men sen in Nood is op dinsdag a.s. Ge dragen kleding kan die datum worden ingeleverd. In Den Burg kan dat bij Sint Jan (ook de rest van het jaar). De Cocksdorp: naast NH kerk van 10.00-12.00 uur en 16.00-18.00 uur. Eierland: Bethel van 10 00-12.00 uur. De Koog: Schuilhut, 13.30-15.30 uur. De Waal: achter de Wielewaal van 13.30-14.30 uur. Oudeschild: de hele dag achter het huis van de familie Westerla- ken. De Ruyterstraat 36. Den Hoorn: de hele dag bij A. Lap, Klif 37. Oosterend: Slotskolk 34 van 10.00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 16.00 uur. Het gewijzigde bestemmingsplan De Koog dat doorde gemeente raad op 9 mei j.l. werd vast gesteld, ligt vanaf 1 juni vier weken ter visie. Belangstellenden kunnen het plan inzien op de afde ling ruimtelijke ordening van het gemeentehuis, kamer 0.15. Dege nen die eerder een „zienswijze" (bezwaarschrift) tegen het plan hebben ingediend, kunnen volgen de maand schriftelijk „bedenkin gen" sturen naar Gedeputeerde Staten van Noordholland. Ook be langhebbenden die niet of niet tij dig bezwaar hebben gemaakt, kunnen dit alsnog doen. Tegen de vastgestelde wijzigingen mag iedereen een „bedenking" naar de provincie sturen. Het adres van GS is Postbus 123, 2000 MD Haarlem. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF DEN HOORN 2, WOENSDAG 24 MEI 1995 ondernemers. „Als je wilt samen werken, moet je een stukje van je zelf inleveren", aldus Warnaar. Reacties uit de zaal kwamen van ondernemers die pas waren be gonnen. De één verscheurde de onpersoonlijke TVO-rekening zon der begeleidend briefje, de ander klaagde dat TVO niet de enige or ganisatie is die aanklopt. Ook moet geld worden afgedragen aan winkeliersorganisaties, de folklore, enzovoort. Vinke: „TVO staat verder van de ondernemer af dan de straatvere niging. Bij betaling komen wij dus ook het laatste aan de beurt." Volgens Warnaar is er in elk geval sprake van een goede bestuurlijke samenwerking. „Dat is belangrijk in bijvoorbeeld de contacten met de gemeente. Onlangs had dat een positief resultaat, toen TVL met het college en de ambtenaren overleg voerde over het innings systeem van toeristenbelasting. Samenwerking is er dus al en ge beurt steeds vaker." De bordjes voor de Thljsseroute zijn inmidd Op de zuidelijke helft van Texel zijn afgelopen week de bordjes ge plaatst voor de Thijsse-fietsroute. De officiële opening hiervan wordt vrijdag verricht door ANWB- directeur drs. W. de Lange. Texe laars en toeristen kunnen de route s als paddestoelen de grond uit geschoten. IFoto Frans Hopman) echter nu al fietsen. Routebe schrijvingen met achtergrond informatie zijn verkrijgbaar bij de VVV. De kleurige brochure bevat o.a. citaten uit het door Jac. P. Thijsse geschreven Verkade- album „Texel" (1927), die slaan op de omgeving waardoor de route voert. Mede door bemiddeling van de Stichting Thijssejaar Texel is de aanschafprijs met meer dan f2,-. De veiling was de knaller van de bazaar. IFoto March Heijnen)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 13