Cjrocn 'wartïjexelsin het hart-, I/O gunt inzameling afval bedrijven aan Tatenhove N efst vóór hoofdseizoen van start Zand weggehaald van verboden plaats? Politici dreigen met harde maatregelen SIEMENS ummer Na TVO-besluit bedrijfsafval: Een revolutie in draadloze telefonie Gigaset910 799,- Sjeik gewond bij klopjacht op koe ■T^orszel Aanvallen Zware zit voor scholekster Bijen jagen bewoners weg Fietsendieven VERDER IN DIT S4 Exposities: Galerie Tessel Raadhuis en Langwaal 2 Thijsseweekend 5 r* Bezuinigingen op sport onvermijdelijk 7 Dwergstern heeft voor keur voor Texel 9 Vinke en Visser rijden wielerwedstrijd uit 11 w Dienstverlening op Texel moet verbeteren 13 GECOMBINEERDE KRANT TEXELS E^COU RANT speelgoedfolder De kleine, draadloze DECT-telefoon. i overal bereikbaar in en om de woning i beveiligd tegen afluisteren digitale spraakkwaliteit i uitbreidbaar tot draadloze tele fooncentrale met 6 handsets in 4 kleuren verkrijgbaar LcHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10986 Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10 C Oen Burg, telefoon (02220) 62600 ties/abonnementen (02220) 62600, faxnr (02220) 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg (02220) 62 6 20, faxnr. (02220) 14111 buiten werktijd Gerard Timmerman I 11, Den Burg, telefoon (02220) - 14687 WOENSDAG 24 MEI 1995 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f52,45 per half jaar; Los f1,45 erkhout richt met zijn verdovingsgeweer op de koe die zich achter de woningen k ophield. Willem „de Sjeik" Bakker moest zich vrijdagmiddag als een torrea- dor ontpoppen om te ontkomen aan een woedende koe. Bakker was bij zijn poging het ontsnapte rund in een graanveld te vangen door de koe omver geramd. „Het dier gaf me een enorme optater, alles kraakte. Ik dacht werkelijk dat mijn laatste minuten waren aangebroken...", aldus Bakker. In middels kan hij smakelijk om het voorval lachen, al moet hij nog pijnstillers slikken wegens de kneuzingen die hij aan de confron tatie heeft overgehouden. De koe was met een aantal stalge- notes aan de haal gegaan, toen zij voor het eerst na de winter in de wei mocht. Het vee, eigendom van de familie Van Leeuwen van „Fak Fak", zou grazen op het land van boerderij „Spyk" aan de Hoorn- derweg. Voor verschillende dieren was de overgang blijkbaar te groot. Ze sprongen over een hek en verdwenen alle kanten op. Tij dens de klopjacht die er op volgde, raakte Bakker in een penibele si tuatie. „Ik maakte een omtrekken de beweging om de koe terug te jagen. Maar het dier begon te snuiven en stormde op me af. Toen ik op de grond lag, ging het door met aanvallen. Gelukkig kwam ik op het idee om de koe letterlijk bij de horens te vatten. Daar hebben ze een hekel aan. Ik werd overeind getrokken en de koe probeerde me af te schudden door te zwiepen. Toen dat niet luk te, was de koe uitgeraasd en ging er vandoor." Uiteindelijk werd het dier geveld door een schot met een verdo vingsgeweer. Dat lot overkwam ook een koe, die zich helemaal bij Den Hoorn had verstopt. De fami lie Van Leeuwen was nog de hele middag bezig om de kudde weer in de wei te krijgen. Eindelijk te pakken, geladen. Een van de koeien wordt na een moeizame achtervolging in- IFoto's Wil Slikker) rma Tatenhove heeft bij TVO het contract binnenge- voor de inzameling van bedrijfsafval. Het bedrijf ef scherper in dan concurrent BFI, de andere gegadig- atenhove is een samenwerking aangegaan met vuil- erker G.P. Groot uit Heiloo om de inzameling te borgen, maar haalt zoveel mogelijk zelf het afvai op. en hartstikke blij dat we het werk op Texel houden, stoch een gemeenschappelijk belang", aldus Willem atenhove. De Texelse bedrijven worden binnenkort be- idernemer windt er geen som dat hij spannende da- heeft doorgemaakt. ,,Mijn angst was dat een interna- Ibedrijf als BFI een voet tus- duur zou krijgen. Als die drijfsafval heeft, wil het de ileVoor de werkgelegenheid tgeen goede zaak zijn." e keus voor Tatenhove is VP aan de door de leden de voorwaarden voldaan. Texels bedrijf dat professio- understeuning krijgt", aldus Drijver van TVO. Tatenhove betekent het een idmg van de dienstverlening, edrijf zamelde in grote con- al afval in bij bedrijven. Vuilniswagen et contract in de achterzak ar je ook kijkt of wat je ook X we kunnen ons er niet onttrekken: voetbal! Ajax 'n AC Milan. Beschouwin- interviews, historische nichten en deskundigen, de diepere achtergrond eens uit de doeken n' voetbal is eigenlijk een Wituut voor onze vroegere tnmenoorlogen, de bal kun non als een waardevolle enz. Trainers reageren Wal ontnuchterend op delijke verhalen. Van Hane- noemt zijn spelers „die ten", Van Gaal spreekt •de elf", die door „de moet worden gesteund, ar Rinus Michels zei ooit Wbal is oorlog". Dan is ook voetbal en kunnen onze -internationale- con- ten voortaan op de groene smat uitvechten. We kun- °P Texel a/vast een proef tien. Wel of geen negen hoog zwembad bij De hervallei? De Gemeente- 1 voetbalt erom tegen Tien ,r Texel (maar die komen uurlijk 1 speler tekort). Ad- sbureaus moeten dit eerst leus onderzoeken, trek de Wdiepot maar open. Voor- '9 behelpen we ons met x en AC Milan. Veel plezier avond. Aanvallen... Horszei gaat de ondernemer op zoek naar een geschikte vuilniswagen. Ver der moeten nog containers wor den aangeschaft die bij de bedrijven worden neergezet. „Dat heeft even tijd nodig, maar ik hoop toch dat we vóór het hoofdsei zoen bij de bedrijven langs kun nen." Tatenhove denkt genoeg te heb ben aan één vuilniswagen. „Als dat niet toereikend is of als die niet kan worden ingezet, schakelen we een wagen in van onze partner in Heiloo. We hebben ons verplicht él het aangeleverde afval op te ha len. Dankzij de samenwerking kunnen we die afspraak nako men." Tatenhove zal voor de inzameling het personeelsbestand van zijn containerbedrijf (momenteel vijf) uitbreiden met een chauffeur en een belader. Hij verwacht de grootste aanvoer 's zomers, vanuit de horeca. Hoeveel bedrijven Ta tenhove als klant krijgt durft hij nog niet te zeggen. „Ik heb een nul-contract met TVO. Geen enke le garantie dus." Op Texel staan totaal meer dan Hij broedt zich helemaal suf", lacht Piet Blom van Hoeve Vrij en Blij in De Westen. Tijdens het maaien ontdekte hij een scho leksternest met zeven eieren. „Ik weet niet of het bijzonder is, maar ik heb er nooit meer dan vier ge zien", aldus de agrariër, die altijd zorgvuldig oplet om legsels te ont wijken. „Ik vind ook vaak jonge hazen. Dan spring ik van mijn trac tor en hol ik er op m'n sokken ach teraan. Als ik ze te pakken krijg zet ik ze op het land hiernaast, daar wordt niet gemaaid." Volgens vogelkenner Adriaan Dijk- sen moet er op het land van Blom sprake zijn van twee legsels. „Het is onmogelijk dat één scholekster zoveel eieren produceert. Maar het komt wél vaker voor dat twee vrouwtjes hetzelfde nest gebrui ken en dat vervolgens één wordt weggejaagd." Hij twijfelt eraan of er veel van het broedsel terecht komt. „Eén moeder houdt zoveel jonkies niet bij elkaar. Er zullen wel een paar ten prooi vallen aan meeuwen of kraaien." Willem van Tatenhove was de laagste In schrijver voor de inzameling van bedrijf safval. (Foto Gerard Timmerman) duizend bedrijven geregistreerd, die het advies van TVO krijgen met hem in zee te gaan. Concurrent De gemeente krijgt bij de inzame ling een geduchte concurrent aan Tatenhove. Uit berekeningen blijkt dat het bedrijf ongeveer dertig procent onder de prijzen duikt. De oorzaak is niet alleen af te schui ven op het wegvallen van de hef fing voor afdekken van de vuilstort, glas en oud papier. „We werken goedkoper. Waar de oor zaak precies ligt, kan ik zo niet te zeggen. Ik denk met name minder overheadkosten." Eventuele overname van een vuil niswagen van de gemeente ofo- vertollige containers sluit hij niet uit. „Maar ik kan me wel voorstel len dat de gemeente daar op dit Lees verder pagina 7 Een bijenvolk dat in een tuin aan de Bernhardlaan was neergestre ken is zaterdag door een imker verwijderd. De geschrokken be woners hadden de politie gebeld om hulp toen de zwerm bij hen was aangekomen. Fietsendieven hebben weer huis gehouden afgelopen weekend. Za terdag tussen 06.00 en 08.00 uur werd de lila mountainbike van een Duitse toerist gestolen bij een huis aan de Nieuwlanderweg. De fiets stond op slot. Even later viel een blauw Batavus damesfiets op de Hoornderweg ten prooi. Zondag werd tussen 19.30 en 21.00 uur bij een speeltuintje aan de Buyten- gors een crèmekleurige Gazelle herenfiets gestolen. De Landelijke Vereniging tot Be houd van de Waddenzee meent dat het zand voor de meest recen te zandsuppletie bij de vuurtoren, van een „verboden" plek in zee is gehaald. De 110.000 m3 zand is volgens de vereniging zonder ver gunning gewonnen in het Eier- landse Gat. Dat gebied wordt gerekend tot het waddenzeesysteem en het beleid is de zandwinning hier zoveel mo gelijk terug te dringen. Dit om het ondiepe karakter van de Wadden zee in stand te houden. Na het jaar 2000 mag practisch helemaal geen zandwinning meer plaatsvin den en is het alleen toegestaan waddenzand te gebruiken dat be schikbaar komt bij het uitdiepen van bestaande vaargeulen. Voor de rest moet het benodigde zand uit de Noordzee komen, op ruime afstand van de kust waar het die per is dan twintig meter. Verbazing Door het vergunningenbeleid (voor elke zandwinning uit zee is ver gunning nodig) tracht de overheid grip te houden op de uitvoering van dit beleid. Voor de zandsup pletie die vorige week werd vol tooid als onderdeel van het plan om bij de vuurtoren een strekdam aan te leggen, is volgens de Wad denvereniging geen vergunning gevraagd. De vereniging heeft hierover de directie Noordzee van Rijkswaterstaat benaderd. „Daar reageerden ze heel verbaasd. Ze wisten van niets en zouden het uitzoeken", aldus woordvoerster Liesbeth Meijer van de Waddenve reniging. De vereniging heeft ver volgens minister A. Jorritsma van Verkeer en Waterstaat om ophel dering gevraagd. Nog erger... Dienstkringhoofd Johan Reeder van Rijkswaterstaat Texel laat we ten dat niet alleen het zand dat no dig was voor de suppletie rond de in aanbouw zijnde dam is gewon nen in het Eierlandse Gat, maar ook de 770.000 m3 zand voor de tweede fase van de grote supple tie bij paal 28. Het gaat dus om to taal 880.000 m3. Volgens het oorspronkelijke plan zou dit zand (net als bij de eerste fase) van gro te afstand worden aangevoerd, maar het bestek is op dat punt ge wijzigd en die wijziging is goedge keurd. Over de eventuele noodzaak om voor de zandwin ning vergunning te vragen is vol gens de Texelse Rijkswaterstaat- mensen wel degelijk overleg ge weest tussen de directie Noord- holland en de directie Noordzee. De wijziging was aantrekkelijk, want nu kon voor hetzelfde geld 100.000 m3 méér zand worden gesuppleerd. „Het zand werd ge wonnen door een oude ebgeul in het Eierlandse Gat op diepte te brengen, wat zeer wenselijk was. Al het zand is binnen het systeem gebleven. We hebben werk met werk gemaakt", aldus Reeder. (ADVERTENTIE) Politieke partijen hebben gister- naar een particuliere afvalver- avond furieus gereageerd op de voerder. ,,TVO mag zich niet aan overstap van het bedrijfsleven de samenleving onttrekken", ver- weet Gerard Weijers (Texels Be lang). Hij stelde in de raadscommissie Financiën voor het aankoopbeleid van de ge meente aan te passen. „Als TVO discrimineert, moeten de gemeente dat misschien ook doen", trok Weijers de vergelijking met het plan van de ondernemers om bij aankopen of diensten de voorkeur te geven aan bedrijven die de promotiebijdrage voor het VVV hebben voldaan. Peter Bak ker (Groen Links) trok minstens zo fel van leer en dreigde ook met sancties. Zijn partij maakte de kri tiek bekend via een persbericht, elders in deze krant. Pieter de Groot (66) liet over die brief giste ren zijn ongenoegen blijken. „Alle maal leugens, net als de kritiek van het CDA vorige week in de krant." De Groot nam het op voor de on dernemers. „Op grond van kleinig heden is het college niet ingegaan op de voorstellen van TVO. Door uit te stappen hebben de bedrijven meer verantwoordelijkheid geno men dan het college. Om een paar rotcenten zijn de verhoudingen nu vertroebeld." Bakker reageerde furieus. „De Groot is een spreekbuis van TVO." Jan Koolhof riep de ondernemers op zich nog eens te bezinnen. TVO-cijferaar Jaap Drijver liet van af de tribune weten daarvoor wei- pig te voelen. Hij verweet het college de raadsleden in deze kwestie foutief te hebben geïnfor meerd. „U hebt de zaken anders voorgesteld dan ze zijn." Wethou der Poster; „Hoe kunt u zo'n aan tijging doen." De wethouder wilde niet inhoudelijk op de kritiek in gaan, maar trok uit berekeningen van de gemeente een andere con clusie. „Die cijfers mag ieder raadslid inzien." Dat zal zeker gebeuren, want Bak ker vroeg zich af hoe het toch mo gelijk is dat een particulier dertig procent onder de gemeentelijke tarieven kan duiken. „De stortta- rieven zijn voor iedereen hetzelfde. En het wegvallen van de maat schappelijke kosten kan niet de enige oorzaak zijn." Om uit te vinden wie gelijk heeft, willen meerdere raadsleden zich met b en w en TVO nog eens over de cijfers buigen. Wellicht komt dan ook de tariefsverhoging voor huishoudens ter sprake, die uit het afhaken van de ondernemers voortvloeit. Poster liet weten dat het zover nog niet is. „We vinden wel een oplossing." In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 5 juni (2e Pinksterdag), worden de Texelse Couranten van 6 en 9 juni samengevoegd. Deze ge combineerde krant zal verschij nen op donderdag 8 juni. Advertenties voor deze krant kunnen uiterlijk dinsdag 6 juni vóór 10 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy (ADVERTENTIE) Qgg T"dbéU. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant: ANTWOORDKAART ter ondersteuning van het WINDMOLENPROJEKT (ADVERTENTIE) incl.BTW Piet Blom en dochter Vera tonen het nest in de graspol. Inzet: de zeven eieren, nog warm van het broeden. (Foto's Tessa do Graaft)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1