ok de sport ontkomt niet aan kortingen Texelaars laten het afweten tijdens Back to the Sixties \ethouder staat voor moeilijke keus )aranties zwart op wit" immissie kopschuw fan Nationaal Park Tatenhove TEXELSE p COURANT log bezoek" voor keghuis-gasten Mareis sluiten seizoen af met toernooi Bevlogen acteurs spelen eigen stuk Aqua Fitness •gasten WOENSDAG 24 MEI 1995 luinigingen die de gemeente moet doorvoeren, zullen ivolgen hebben voor de welzijnssector, waaronder de De sector moet totaal f282.000,- per jaar inleveren thouder Nel Eelman-van 't Veer moet nu uitmaken Ie klappen zullen vallen. ,,Een heel moeilijke klus", zei andagavond in de jaarvergadering van de stichting e sportraad. Ihouder wil niet zomaar moeien maar is bezig een ontwikkelen die erop ut dat keuzes worden ge- Ze liet alvast weten dat ir betreft de vakleerkrach- rmastiek buiten schot zul- blijven omdat het „gsonderwijs van groot wordt geacht voor de har te ontwikkeling van de gaf op wat een forum naar voren had gebracht over het thema „Sport zin of onzin?". In dat fo rum, onder voorzitterschap van sportraadvoorzitter Albert Hoven, lieten Dick van der Wel en Harry de Graaf zich kennen als tegen standers van sport of van sommi ge aspecten daarvan. Die afkeer had te maken met een jeugdsyn- droom. Als jongetje van tien was hij letterlijk van het veld getrapt omdat hij van voetbal niets terecht bracht. Van de twee tegenstanders mocht de gemeente de geldkraan best een stuk dichtdraaien. Benno Bak ker en Piet Schneider lieten andere geluiden horen. Naar verhouding veel aandacht kreeg de stelling dat sport goed is voor de economie omdat mensen die aan sport doen, op de werkvloer beter func tioneren. De Graaf vond dat schro melijk overdreven en meende dat hetzelfde effect wordt bereikt met andere vormen van beweging en ontspanning. Dick van der Wel had vooral bezwaar tegen wedstrijdsport, waarbij het in de eerste plaats gaat om winnen. „Sport is heel vaak georganiseerd geweld". Bakker en Schneider til den daar minder zwaar aan en wa ren overtuigd van de vormende waarde van sportbeoefening. Er ontstond een geanimeerde en overwegend serieuze discussie, waaraan ook het (sportminnendej publiek meedeed. Daaronder be vond zich aannemer Martin Visser die zijn medewerkers in bedrijfs verband laat sporten omdat hij ze ker weet dat ze daardoor in hun werk beter functioneren. Indruk maakte het betoog van rolstoeler Arco de Graaf die vertelde hoe hij dank zij de sport met zijn handicap heeft leren leven. matie Mieke van der Spek gekozen in het bestuur als vertegenwoordi ger van de gymnastiek; zij neemt de plaats in van Gerrit Verhoeven die zich niet herkiesbaar had gesteld. Op soortgelijke wijze nam Henk de Vries (als vertegenwoor diger van de kleine balsportenl de plaats in van Willem Roeper. Frank de Grave als vertegenwoordiger van het veldvoetbal werd nog niet benoemd omdat zijn kandidatuur te laat bekend was geworden, maar hij draait wel mee en kan dan in de volgende vergadering offi cieel worden gekozen. Een mededeling die de aandacht trok betrof het feit dat de ziekte kostenverzekeraars bereid zijn 80% te vergoeden van de finan ciële gevolgen van sportblessures. Evenementen De verkiezing van de sportman, Bestuur sportvrouw en sportploeg van het jaar, wordt een jaarlijks terugke rend evenement, zo werd meege deeld naar aanleiding van een vraag in de rondvraag. Het evene ment blijkt een prima manier te zijn om de Texelse sport te pre senteren. iging is ondanks de bezui- 11 de sport toch bereikbaar ien voor zoveel mogelijk s. De problemen die zullen n door het schrappen of aien van gemeentelijke lullen hopelijk worden op- door particulier initiatief. teel steekt Texel erg veel de sport, belangrijk meer lere vergelijkbare gemeen- let land. Het bedrag dat Jnodig is voor accommoda- |subsidies beloopt f 1,4 mil iar slechts f391.000,- aan len tegenover staat. I Forum Ier Eelman maakte deze (jngen toen ze commentaar De medewerkers van Klif 12 zorgden met zang en cabaret voor een artistieke omlijsting van de forumavond. iFoto Frans Hopman) Orden voorzichtige stappen linde richting van een Na- Park-status voor de Texel- en. Besprekingen zijn nog enterend. De leden van de immissie voor ruimtelijk vestingsbeleid zijn gema- sitief. Het liefst wil men is zwart op wit dat be- activiteiten worden ge- afd. :ing van de duinen tot Na- Park voor het college van alleen bespreekbaar als )aalde voorwaarden wordt voldaan. Dat betreft onder andere de instandhouding van de duin kampeerterreinen Kogerstrand en Loodsmansduin. Bufferzones, als overgang tussen de natuur en cultuurgebieden, zijn voor het college onbespreekbaar. Verder mag de status geen invloed hebben op het medegebruik van de duinen door eigen inwoners en recreanten. Handhaving van de negen strandslagen in het gebied valt daar volgens b en w ook °nder Ruggesteun Zowel de PvdA, D66 als Groen ler Nel Eelman liet zich 'eekontvallen dat ze nog het Tesselhuus was ge- Deze week rinkelde de te- in het Koger vakantiehuis handicapten met de mede- lat de wethouder de vol op bezoek zou komen. ien zouden pastor Kolkman gemeester Van Rappard ren. ■p van het Verpleeghuis in het Tesselhuus logeer- gisterochtend dan ook met koffie en gebak om J bezoek te ontvangen. Tot van de verpleeghuis- fs, verzorgsters en vrijwil- was het echter een grap. s van het aangekondigde stonden drie nep- mten op de stoep. De be- S. Heidstra (alias de bur- ter) en mevr. N. Eelman (alias haar naamgenote) en mede werkster Jacolien Eelman (alias de pastor), die in het verpleeghuis waren achtergebleven, kwamen even een kijkje nemen... Elk jaar wordt tijdens het Tesselhuus- verblijf zo'n stunt uitgehaald en ook ditmaal was iedereen er weer in getrapt. Jaarlijks zijn wee groepen van het verpleeghuis in het Tesselhuus te gast. De afgelopen dagen ver maakten de bewoners zich o.a. met een picknick in het bos, een bezoek aan boerderij De Noord- kroon en een rondrit over Texel. Bovendien gaan ze later naar bed dan gewoonlijk. „Eerst doen we een borrel. En dan lekker onder het dekbed. Dat slaapt heerlijk, 's morgens zijn we niet wakker te krijgen", aldus de bewoners. Geen wonder dat ze „thuis" in het ver pleeghuis ook wel onder een dek bed zouden willen kruipen. „Als de echte burgemeester was langs gekomen, hadden we gevraagd of hij dat voor ons wil regelen..." Links zijn altijd voorstander ge weest van de Nationaal Park- status. Dirk Terpstra en Jaap Vla ming toonden dinsdagavond hun blijdschap over de ontwikkeling. Pieter de Groot (D66), die wegens afwezigheid zijn reactie op papier had gezet, waarschuwde dat de duinen niet mogen worden gere duceerd tot een reservaat achter prikkeldraad. Erna Eelman van de VVD verbaas de zich erover dat het college de commissie vroeg hoe zij denkt over een haalbaarheidsonderzoek. „Dat is toch uw bevoegdheid om dat te beslissen? Of zoekt u soms ruggesteun, omdat dit in het verle den zo'n heet hangijzer is ge weest?" Wethouder Schilling vond dat geen aardige opmerking. „Dit is een belangrijk onderwerp, daarom vragen we vooraf uw reactie. Ik weet zeker dat u boos had gereageerd als we het anders om hadden gedaan." Eelman wil alleen over het Natio naal Park praten als het rijk de ga rantie geeft dat de duinen dan niet onder de Natuurbeschermingswet worden geplaatst. Dat instrument geeft namelijk nóg meer regels en minder inspraak voor de eigen be woners. Toch toonde ze zich ook huiverig voor de Nationaal Park status. „Straks moeten we een toegangskaartje kopen om onze eigen duinen in te mogen." Vol gens de wethouder steekt de commissie Nationale Parken (Kleisterlee) vast niet zoveel ener- Basketbalclub De Mareis houdt dinsdag 30 mei een toernooi ter afsluiting van het seizoen, van 19.00 tot 21.00 uur in de burge meester De Koning-hal. Het is een mixtoernooi bestemd voor alle le den en publiek is welkom. gie in het project als daarna alsnog de Natuurbeschermingswet er overheen komt. Schoffelen Ook Jan Koolhof (CDA) is bang la ter toch weer door het rijk onder uit geschoffeld te worden als afspraken niet zwart op wit staan. „Dat hebben we al vaker meege maakt." Hij wilde tevens een punt laten opnemen over de waterhuis houding in de duinen. „Het wordt te nat. Woningen aan de rand heb ben last omdat geen water meer aan de duinen wordt onttrokken. Daar moet iets aan worden ge daan." Dick Drijver (Texels Belang) hield een betoog van ruim een half uur, waarin hij allerlei details van de brief die het college aan de voorlo pige commissie Nationale Parken van commentaar voorzag. Jaap Vlaming vermaande hem niet met dictaten te komen. „We moeten Touwtrekken Op zaterdag 23 september zal op de haven van Oudeschild een visserij-touwtrekweekend worden gehouden. Het is een nationaal evenement waarbij ploegen uit di verse vissersplaatsen tegen elkaar in het strijdperk treden. Het bekende Tevoko buitentoer- nooi wordt dit jaar voor de 25e keer gehouden op 10 en 11 juni. In verband met het zilveren jubileum krijgt het een extra feestelijk tintje. Ook de paardensport viert een ju bileum. De gezamenlijke paar densportverenigingen herdenken op 9 juli het 70-jarig bestaan van de georganiseerde hippische sport op Texel. het overleg in. Het is heus niet zo dat het monster Kleisterlee er op uit is om lieve Texelse natuurlief- hebbertjes op te eten...." De gehypnotiseerde kinderen In het stuk. De kindertoneelcursussen van Anneke Berghuis genieten op Texel een goede reputatie. Zon dag was er weer een uitvoering en opnieuw bleek dat de jonge acteurs onbevangen, maar bewo gen, een zelfbedacht stuk op de planken konden zetten. Een verhaal dat door kinderen is bedacht heeft voor volwassenen soms moeilijk te volgen wendin gen. Dat maakte het schouwspel bijzonder boeiend. De toeschou wers kregen een hypnoseshow voorgeschoteld, waarbij de gehyp- notiseerden moesten doen wat ze In zwembad Molenkoog wordt, in navolging van het succes van vo rig jaar, een cursus Aqua Fitness gehouden. De eerste bijeenkomst is op 12 juni. De opzet van aqua fitness is dat deelnemers zich ontspannen be wegen in het water, ledereen (alle leeftijden) kan meedoen, kunnen zwemmen is niet nodig. De leiding is in handen van Catharina Witte (woensdagochtend) en Michel Go mez (maandagavond). Opgeven of inlichtingen via 13373. The Shakin' Legends vierden hun tienjarig jubileum. Opvallend rustig, maar toch meer bezoekers dan vorig jaar. Dat was de balans die kon worden opge maakt na het Back to the Sixties- festival in De Koog. De Texelaars lieten massaal verstek gaan, maar daarvoor waren veel over- kanters in de plaats. Zijn de Texelaars festival-moe of waren er gewoon teveel evene menten in één weekend? Volgens de organisatie speelde dit laatste een rol. „Door het Waddentoer- nooi waren er tweehonderd gezel lige mensen minder op het eiland", constateerde Rein Stam. Dat er nog enkele voetbaltoernooi en op het eiland waren, was een meevaller. „Hoe ze het in het veld doen, daar heb ik geen idee van. Maar in de kroeg weerden de teams zich uitstekend." Ook op vallend is het aantal vrijgezellen- feestjes dat wordt gecombineerd met een dergelijk evenement. Voordeel is uiteraard dat in de ja ren zestig al verschillende mu ziekstijlen opgang maakten, zodat de musici niet aan één richting ge bonden zijn. Dat maakte het festi val gevarieerd. Texelse rocktriomf The Shakin' Le gends, die in Onder de Pomp hun tienjarig bestaan vierde, viel ook op, maar aanvankelijk niet erg po sitief. Door materiaalpech liep het optreden vertraging op. De groep maakte dit wel weer goed door vervolgens vrijwel aan één stuk door door te gaan, maar de klun gelige indruk was gewekt. In dit etablissement viel het percentage Texelaars gunstig uit, maar dat heeft ongetwijfeld te maken met de trouwe fans van The Legends. De muziek van de Rolling Stones wordt door velen geadoreerd. De naspeelband in Talk of the Town zorgde dan ook voor een feest van herkenning. Dat de uitvoering lang niet altijd even perfect was, mocht de pret niet drukken. omhangen hebben vaak iets te verhullen. Ze proberen de aan dacht af te leiden van mindere zangkwaliteiten. Wie Le Berry bin- IFoio March Haijnan) altijd het liefst wilden. De chaos die daarop volgde, waarbij een schooljuf een hekel aan kinderen bleek te hebben, vriendinnen el kaar niet konden uitstaan en een braaf kind haar oma ging slaan, ontaardde in een hilarisch schouwspel. De gehypnotiseerde gasten werden vervolgens mee op reis genomen, waardoor ook ver warring en chaos ontstond. De zelfgemaakte decors werden door de acteurs in de dop goed ge bruikt. Anneke Berghuis coachte vanuit de zaal als de vaart eruit dreigde te gaan, wat een positieve invloed had op het eindresultaat. VERVOLG VAN PAGINA 1 moment nog niet aan toe is." Het lagere tarief gaat volgens de ondernemer niet ten koste van de service. „Voor de klant verandert er eigenlijk niets. De bedrijven kunnen kiezen uit containers van 250 liter tot tien kuub. Maar hoe groter de bak, des te lager het ta rief. Bedrijven die gescheiden aan leveren, zijn ook goedkoper uit." Anders dan de gemeente, die op contractbasis werkt, berekent Van Tatenhove zijn prijs per leging. Dat kan wekelijks, maar ook met ande re regelmaat. De vuilniswagen volgt een vaste route en leegt de lading net als de gemeente in vui- loverslag De Hamster, en gaat niet zoals wel wordt gedacht naar de PEN-centrale. Hierin is Tatenhove van plan bouw- en sloopafval te scheiden. Vanaf De Hamster brengen vrachtwagens van Tatenhove de afvalcontainers naar de verbran dingsoven in Alkmaar, net zoals het door de gemeente opgehaalde afval. Voor Tatenhove hoeft de inzame ling niet op te houden bij het be drijfsafval. „Als de gemeente dat wil, zijn we ook geïnteresseerd in de huishoudens. Tegen welk tarief weet ik nog niet, maar we zijn in ieder geval niet duurder." Hij realiseert zich dat deze kwestie nu (nog) niet aan de orde is. „Dat is een zaak van de politiek." nenkwam schrok misschien even terug voor het bijzondere uiterlijk van de zanger, maar kon zich ver volgens aangenaam wentelen in een stemgeluid dat ergens tussen Joe Cocker en James Brown be woog. Ondersteund door een per fecte band, waarvan de musici elkaar blindelings volgden, werd een sfeertje opgebouwd waar ze bij Maaspop in Rotterdam jaloers op zouden zijn geweest. met vooraan de drie nep-prominenten. Beetje gladjes Toch zat de stemming er in tijdens Back to the Sixties. Dat was niet in de laatste plaats te danken aan enkele bands die eruit sprongen. De Koffers in De Kuip trokken een eigen publiek. De band speelt be wogen en virtuoos. The Raspers in De Toekomst produceerden een perfecte sound, maar maakten af en toe een „gladde" ingestudeer- IFoto Frans Hopman) de indruk. Lege zaal De Beuk Brothers werkten zich in Sam Sam in het zweet voor een dosis harde blues. Maar voor wie? Hoewel de muziek als stevig kan worden omschreven, klonk het goed. Toch bleef de zaal akelig leeg. Dat er zuidelijker dan De Kuip óók nog een bedrijf open was, was voor het publiek kennelijk niet zo duide lijk. En de enkeling die op het geluid afkwam verdween vaak weer omdat méér publiek toch ge zelliger is. Joe Cocker De knaller van het festival was Dutch Don't Dance in café Le Ber ry. Zangers die zich in glimmende pakken kleden en met veel goud Meerdere bijzonder uitgedoste groepen bewogen zich van café naar café, al of niet onderweg maffe opdrachten uitvoerend. Ook buiten de café's verliep het evenement gladjes. Eén incident met een vuurwerkbom werd door de or ganisatie zelf gesust. Een stemgeluid waar Joe Cocker jaloers op zou zijn.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7