'én hoge vloed en het )!e zaakje spoelt weg" Groen Links: boycot „vuile" bedrijven Extra promotie VVV vandaag van start oedende dwergstern tart noodlot TEXELSECOURANT M wou... Windmolens Luidruchtige open dag muziekschool oud Papier Nieuwe folder SBB over de noordkop WOENSDAG 24 MEI 1995 bben weer een mooie broedplek uitgezocht zeg. Juist Laar de omstandigheden bijna niet slechter kunnen." beschermer Giel Witte schudt zijn hoofd als hij ziet dat :lonie dwergsterns zich op de Hors aan het randje van jedhjn heeft genesteld. „Eén hoge vloed en het hele spoelt weg." Hoewel veel broedsels bij voorbaat >os zijn, houdt de dwergstern toch een voorkeur voor kennelijk omdat de omstandigheden hier gunstig zijn. i voor Vogelbescherming Nederland de vrijwilligers e helpende hand toe te steken. op de uitgestrekte zand- iven zoeken voordat Witte Vogelwerkgroep Texel Ton ruizen van Vogelbescher- Jederland een dwergstern- kan laten zien. Terug van Ltafrikaanse kust strijken de gels er meestal rond 10 mei Jwergsterns, die erom be- taan dat ze op de grens van logelijke leven, tarten het I bij het kiezen van een nestlokatie. Witte: „In de meest onherbergzame gebieden. Pal aan de waterkant, waar geen sprietje staat en het risico voor verstuiving van de nesten het grootst is. Juist als door begroeiing beschutting ontstaat, gaan ze weer op een plek dichter bij zee zitten." Verklaarbaar De reden is wel verklaarbaar. Sterns leven van kleine visjes, zo als sprot en zandspiering, die zich bij voorkeur in ondiepe kustwate ren ophouden. De betrekkelijke rijkdom daarvan rond Texel is ver moedelijk een reden waarom de stern op Texel meer voorkomt dan elders in Nederland. Van zo'n 300 paren in Nederland zitten er 70 tot 90 op het eiland. In de grootste kolonie op de Hors bivakkeren jaarlijks tussen de 20 en de 50 pa ren. Vogelbescherming hoopt dat po pulaties als deze een soort kweek vijver vormen om het totale dwergsternbestand in de lift te krijgen. De organisatie heeft de dwergstern op de Rode Lijst van beschermde en karakteristieke vo gels geplaatst. Het actieplan streeft ernaar de populatie in Ne derland te verdubbelen naar 600 paren. „We moeten ervoor zorgen dat de legsels zoveel mogelijk tot hun recht komen." Dwergsterns zoeken vaak riskante plekken om hun eieren uit te broeden. men van Vogelbescherming Nederland overhandigt Giel Witte het bord dat bij het broedgebied op de Hors wordt ge- (Foto Gerard Timmerman) Een moeilijke taak, ondanks in spanningen van vrijwilligers van de Vogelwerkgroep. Witte: „Dwergsterns zijn erg gevoelig voor verstoring, door bijvoorbeeld wandelaars. Dat hebben we ge merkt bij de populatie bij paal 33 bij De Cocksdorp. Toen daar meer toeristen kwamen, nam de kolonie snel in omvang af. Pas toen we het gebied afpaalden, kwamen de vo gels weer terug." De situatie op de Hors is anders, want déér nestelen de dwergsterns bijna jaarlijks op een andere plek. „De lokatie is volko men onverklaarbaar en vaak onlo gisch." Zodra de broedplaats bekend is, markeren ze het gebied met bordjes. Witte: „Maar dat al leen is niet genoeg. Recreanten hebben dan toch de neiging dwars door de kolonie heen te lopen. Die ligtbij paal 6 pal aan de waterlijn, de route die wandelaars het liefst volgen. We spannen touwen rond de palen en dat helpt wèl." Maar zijn het niet de wandelaars, dan is het wel de vloed of de storm, die vrijwel zeker de eerste legsels wegvaagt. „Dat is vorig jaar ook gebeurd. En daarna nog eens. De derde legsels in juni zijn redelijk tot hun recht gekomen." Mooi plekje Een dwergstern met een visje in de snavel verraadt een tweede broedkolonie, in de duintjes ter hoogte van paal 8. Hier hebben de broedsels méér overlevingskans. De nesten liggen op een hoger ge legen vlakte, waar jonge duinen en lichte begroeiing beschutting biedt. „Een mooi plekje." Vermoedelijk huist er ook een ko lonie op het strand bij De Mok. „Daar komen geen wandelaars en met de leiding maken we jaarlijks afspraken om de nesten te ont zien." Verder zitten er een kleine kolonies in het natuurgebied bij de Ottersaat en in de Slufter. Voorbeeld Eggenhuizen noemt de inspannin gen van de Texelse vrijwilligers een voorbeeld voor vogelwerk groepen elders. De zorg voor de kolonies is volgens hem een twee de reden dat hier naar verhouding veel dwergsterns voorkomen. Overigens profiteren ook andere vogels, zoals de bontbekplevier, van de nestbescherming. „De werkwijze hier krijgt elders aan de Noordzeekust al navolging." Eggenhuizen vindt dat méér broedkolonies van officiële zijde ook beschermd moeten worden, zodat maatregelen mogelijk zijn. Dankzij plaatsing van De Hors on der de Natuurbeschermingswet, kunnen de broedgebiedjes daar tij delijk tot ontoegankelijk gebied worden verklaard. Het gaat om betrekkelijk kleine gebieden, zodat er nog voldoende ruimte over blijft voor wandelaars. Gerard Timmerman toef aan alle bewoners van de vele reacties in de Texel- urant naar aanleiding van lan om twee windmolens de Zwinweg in polder Het in te plaatsen, lijkt het ons Dm u langs deze weg te in- en. erland en op Texel bestaat rate bereidheid tot verbete- n ons bedreigde milieu, in emocratische samenleving onze, vindt dit zijn weerslag geving en planning door de overheden. Rond 1990 de regering met steun van rade Kamer het plan opge- md-energie te stimuleren, jaren geleden is in een "jke notitie aangegeven lokaties op Texel eventueel windenergie in samenwer ken. Na zorgvuldige afwe- Wamen uiteindelijk de dijk •H. polder en de dijk tussen 'en Het Noorden als enige Wieid uit de bus. De toen- wethouder heeft dit in de »ie R.O.H. besproken en ft in meerderheid instem- 9ereageerd. In het concept P'an van de provincie zijn katies opgenomen. Tijdens makprocedure is door geen instantie of politieke partij gemaakt. In het onlangs 'telde streekplan zijn de ftezen lokaties ongewijzigd ■n- Tijdens de laatste ge- gemeenteraadsverkiezin- 2dden alle politieke partijen mulering van alternatieve- 'n hun programma staan, zittende college heeft dit overgenomen in haar pro- a. dus in de lijn der ver- n9 dat onze plannen om W|ndmoelns te bouwen op van bevolking en overheid rekenen. Voordat onze n in de openbaarheid kwa- nebben wij alle omwonen- benaderd om hen te ïren en uit te nodigen in het te participeren. Helaas zijn )rr>wonenden tegen het plan *°dat ze er een actie tegen jannen. En met succes. Er bezwaarschriften binnen- len' vooral dankzij de activi- ^n de actiegroep. Wij hebben de bezwaarschriften inge zien en komen tot de conclusie dat nogal wat mensen een onjuist beeld van de molens hebben. Zon der vooruit te willen lopen op de hoorzitting, hebben wij er behoef te aan de bewoners van Texel te informeren, in te gaan op sommi ge bezwaren die we via de pers hebben vernomen en de voorstan^ ders van ons plan op te roepen ons te ondersteunen. Windenergie behoort tot de schoonste vorm van energieop wekking. Alle aspecten meegewo gen, zoals materiaalgebruik, transport, verwerking, uitstoot, enz., vervuilt fossiele brandstof Swingende kopergeluiden uit het ene lokaalstevige drumsolo's uit het andere. D'Ouwe Ulo stond za terdag bol van de geluiden tijdens de open dag van de Muziek- en Dansschool. Onder grote belangstelling werden binnen en buiten verschillende op tredens verzorgd. Aandoenlijk wa ren de kleine ballerina'sdie onder leiding van Jolien Scholten een stukje van hun nieuwe uitvoering lieten zien. Veel Texelaars lieten zich informe ren over cursusmogelijkheden. De nieuwe folders vonden gretig aftrek. het meest. Dan volgen zonne- energie en biomaster die slechts een vijfde vervuilen t.o.v. fossiele brandstof. Windenergie en atoo menergie vervuilen slechts een tiende t.o.v. fossiele brandstof. Bij realisatie van ons plan wordt jaarlijks aan uitstoot bespaard: 750.000 kg CO2, de veroorzaker van het broeikaseffect, 3560 kg NOx, de verzuurder en nog en kele kilo's andere schadelijke stof fen (voor bv. cara-patiënten). Als beide molens op vol vermogen draaien (windkracht 6) wordt elke 21/2 uur het jaarverbruik van een gezin geproduceerd. Per jaar voor zien beide molens ongeveer 1000 gezinnen van stroom. Onze molens hebben een mast- hoogte van 40 meter en de wiek- diameter is 41,8 meter. Meestal wordt gesproken over de mast- hoogte omdat dit een vast object is. De wieken richten zich naar de wind; soms kijk je er vol op en soms zie je ze niet. Hoewel de mast veel ranker is dan de ro buuste romp van de vroegere mo lens, is 40 meter toch een behoorlijke hoogte. Ter plaatse zijn ze zeer dominant in het landschap. De bestemming van het landschap is agrarisch produktiegebied. De P.H. Polder, Het Noorden en Eier- land zijn de enige gebieden met deze bestemming. De rest van het Texelse landschap heeft een ande re bestemming of naast deze bestemming nog één of meerdere aardige waarden meegekregen. Dit leidt dan al direct tot uitsluiting van mogelijke windmolens. De dominantie van molens in het landschap neemt af naarmate de afstand groter wordt. Bij welke af stand ze niet meer overheersen is niet precies te zeggen, maar op 700 m verliezen ze toch al behoor lijk aan invloed. Zeker is dat hun uitstraling met buiten de produk- tiegebieden komt. Algemeen wordt voor een goede inpassing van molens in het landschap gead viseerd ze langs dijken of (wa terwegen te plaatsen, zodat ze het landschap versterken. Onze molens zijn evenwijdig aan de dijk gesitueerd aan weerszijde van de weg. Texel is voor toeristen aantrekke lijk wegens haar grote verschei denheid aan landschap. In ons projekt participeren 14 deelne mers, waarvan het grootste deel economische binding met het ge bied heeft. Door de goede finan ciële resultaten van de molens zal dit niet alleen een aanvulling op hun inkomen zijn, maar ook de continuïteit van hun bedrijven ver sterken, waardoor het landschap moeiteloos haar agrarische bestemming kan handhaven en de kans dat landschappelijke ver scheidenheid afneemt, verkleint. Deze twee molens in het centrum en op de grens van Het Noorden en Eierland vormen een prachtige symboliek van de activiteiten en de dynamiek in die gebieden. Dat onze molens een grote versto rende invloed op de vogels hebben lijkt ons niet aannemelijk. De meeste menselijke activiteiten in de natuur schijnen voor vogels nogal negatief uit te pakken. Tus sen de molens loopt een verkeers weg, wat zonder onze plannen ook al een verstorend element is. Voor geluidsoverlast gelden ge woon vastgestelde wettelijke nor men. Als daar niet aan wordt voldaan, kan er ook niet worden gebouwd. Een geluidsrapport wijst uit dat geen enkele omwo nende enige geluidshinder zal on dervinden. Sommigen hebben ook moeite met het grote aandeel subsidie geld. Dit is een gevolg van de wens van ons allemaal om wind energie te stimuleren. Deze rege lingen zijn al tot stand gekomen en staan op dit moment niet ter dis cussie. Een groot misverstand is dat onze twee molens de weg vrij maken voor nog meer molens. Voor ons plan geldt een inspraak- en besluitvormingsprocedure waar we nu middenin zitten. Als we ver gunning krijgen om te bouwen geldt dit alleen voor ons project. Evenals de tegenstanders van de windmolens, hechten wij ook aan een zorgvuldige afweging van be langen. Als één bezwaar honderd keer ingediend wordt, blijft het hetzelfde bezwaar. Maar de macht van het getal zal toch meewegen. Om de vergunningen te krijgen, zal er ook enig draagvlak voor ons plan moeten zijn. Wij hopen dat dat er ook is. Aan mensen die voor ons plan zijn, willen wij vragen antwoordkaarten in te vullen en aan ons terug te sturen. Als voor de windmolens een draagvlak aanwezig is, kunnen het College en de Raadsleden rustig de belan gen wegen, zonder de druk van het grote aantal te voelen. Een balletdemonstratie voor vertederde ouders. (Foto Tossa de Graatf) Bij voorbaat dank. Met vriendelijke groet, S. Vlaming, Oosterend Zwinweg 3 Namens alle participanten: Nico en Theo Boersen, Klaas en Arco Eelman, Ben en Jan Bakker, Frits en Rob Bakker, Eduard Hin en Eelke Seepma, Wim Timmer, Bram de Smidt, Henk-Jan Barendregt. Als ondernemers uit het gemeen telijk inzamelsysteem stappen, moeten ze volgens Groen Links stevig worden aangepakt. De par tij is bijzonder boos over het ad vies van TVO aan de leden om in zee te gaan met een particuliere vuilophaler, omdat die goedkoper zou zijn dan de gemeente. GL doet in een sarcastische open brief venijnige voorstellen om de hierdoor ontstane extra kosten alsnog bij de ondernemers in re kening te brengen. Groen Links stelt voor om het gat dat door toedoen van het TVO- besluit in de gemeentebegroting ontstaat, te dichten door een drastische verhoging van de pre cariorechten en hinderwetleges. Voor uitstallingen op straat -voor veel burgers een doorn in het oog volgens GL- moeten de winkeliers voortaan dubbel zoveel belasting aan de gemeente betalen. En hin derwetvergunningen, waarvoor ondernemers nu slechts een kwart van de kosten moeten betalen, mogen wat GL betreft 100% in re kening worden gebracht. „Waar om zou de gehele Texelse gemeenschap daaraan meebeta len", zo draait GL de redenering van TVO om. „Solidariteit, of ge brek daaraan, werkt twee kanten op." Vullis In de brief, met als titel „TVO- vullis", oppert GL nog meer ideeën om de opstandige ondernemers een lesje te leren. „TVO stelt dat ondernemend Texel drie ton bespaart als men naar een particu liere inzamelaar stapt. Mooi zo! We zijn het eens met TVO dat dit bedrag dan door hen kan worden gestoken in de VW-Texel promot ie. De gemeente Texel, die voor zeven ton moet bezuinigen, kan vervol gens haar promotiebijdrage stop pen..." Als klap op de vuurpijl noemt GL de invoering van een gemeen testicker, als tegenhanger van de TVO-sticker voor bedrijven die hun promotiebijdrage hebben voldaan. De gemeentesticker is voor onder nemers die binnen het gemeente lijk inzamelsysteem blijven. „Als dit vignet ontbreekt, betekent dit dat het gaat om een ondernemer die de burgers een oor wil aan naaien. Deze bedrijven kunnen we dan boycotten." Toch scheert GL niet alle onderne mers over één kam. „Er zijn er zat die wel degelijk inzien dat we ge zamenlijk voor deze kosten staan. En deze ondernemers betreuren de verziekte sfeer die is ontstaan met de gemeente over dit tot prestige-object verheven knullig- heidje." Goedkoper? Bij de berekening door TVO plaatst GL vraagtekens. „Dat een particu lier 30% goedkoper kan werken voor bedrijven en huishoudens klinkt nogal ongeloofwaardig." Daarnaast waarschuwt de partij voor ongewenste ontwikkelingen. „De afvalmarkt in Nederland is in handen van enkele grote bedrij ven. Die proberen met aantrekke lijke aanbiedingen gemeenten over te halen de reinigingsdiensten op te heffen. Heeft men eenmaal een poot tussen de deur, dan volgt het zg. wurgcontract." GL vraagt zich af of beloning van burgers die minder afval aanbie den (een stokpaardje van GL), dan nog wel mogelijk zal zijn. „De par ticuliere inzamelaar wil zoveel mo gelijk tonnen hebben. Daar verdient hij immers aan." Vandaag begint een extra promo tiecampagne om meer mensen in de „schoudermaanden" (mei/juni en september/oktober) naar Texel te krijgen. Gedurende tien dagen zullen vier keer per dag geduren de 20 seconden door de radio STER-spotjes worden uitgezon den en in De Telegraaf verschijnt drie keer een advertentie. De boodschap is iets uitgebreider dan bij de extra promotie van vorig jaar. Er wordt op gewezen dat Texel nu op zijn mooist is, dat de grote vakantie nog ver weg is en dat er ieder uur vanuit Den Helder een boot naar Texel vertrekt. De luisteraars en lezers worden opge roepen de WV te bellen voor meer voorseizoeninformatie en ook „Thijsse" wordt genoemd om dat gebleken is dat deze bij de doelgroep zeer bekend is. Die doelgroep bestaat onder uit men sen die niet aan de schoolvakan ties zijn gebonden, zoals 55 plussers, oudere echtparen die geen kinderen (meer) thuis heb ben en jonge mensen zonder schoolgaande kinderen. De extra campagne wordt mede gevoerd omdat Texel moet opbok sen tegen toenemende concurren tie. Mede dank zij de goedkope dollar is het aantal geboekte pas sagiers naar verre bestemmingen met 27% gestegen, maar het aan tal geboekte vliegvakanties binnen Europa blijft 10% achter bij vorig jaar. Het is dus wel zeker dat bestemmingen als Griekenland, Spanje, Tunesië en Turkije binnen kort tegen bodemprijzen worden aangeboden. Verder is gebleken dat de hotel boekingen achterblijven bij de bungalowboekingen. Wat betreft de hotels is dat een trend die zich Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden inge laden. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 8. Kogerstraat, Wagemaker- straat, Waalderstraat en Ma- relstraat. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden ingeleverd bij de schapenboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex- gebouw (vóór 9.30 uur). al een paar jaar aftekent. Er zijn op dit moment op Texel meer bunga lowboekingen dan vorig jaar, maar het aanbod van bungalows is ook groter geworden zodat de ge middelde bezetting per bungalow te wensen overlaat, in het licht van deze situatie is de VVV blij dat op Texel een maximum is gesteld aan het aantal overnach tingsplaatsen. De VW zoekt het niet in „af- braakprijzen". Kwaliteit is het sleu telwoord en natuur en culinaire geneugten spelen daarbij een rol. „Thijsse" blijkt publicitair goed te werken. Het Thijssejaar heeft wat dat betreft zijn vruchten afgewor pen en het ligt dus voor de hand om Thijsse ook in deze campagne ter sprake te brengen. Ter ondersteuning van de campag ne ontvangen de redacties van dagbladen en persbureau's pers berichten over het succesvolle Thijssejaar tot dusver. De stichting Thijssejaar Texel heeft het thema jaar aangemeld voor de Toe- rismeprijs. De totale campagne kost f50.000,-. De Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers en de Stichting VVV Texelpromotie dra gen daarin elk f20.000,- bij. De geschiedenis van het eiland Ei erland en de aanleg van de polder staan in de nieuwe folder van Staatsbosbeheer. Die is speciaal gewijd aan het noordelijk deel van het eiland. De Eierlandse duinen zijn een oud gebied met een spaarzame be groeiing. Tussen de vele mossen en korstmossen groeien veel een jarige planten, zoals het duinvi ooltje. Die biedt voedsel aan rupsen van drie soorten parel moervlinders. Omdat op het eiland geen veld muizen voorkomen, gedijt de noordse woelmuis hier goed. Dit diertje wordt gegeten door de vel- duil, die daardoor ook voorkomt in de noordkop. De Roggesloot is een oude wad- kreek. Door aanleg van een stekel baarspassage zal worden gepoogd de waarde van dit brakke deel als voedselgebied van onder andere lepelaars toe te laten nemen. Op de oevers groeien orchideeën. In de SBB-folder wordt verder gesproken over de Eierlandse Dui nen, het Krimbos, polder Wasse naar en 't Visje. De brochure is gratis verkrijgbaar bij EcoMare en ligt ook in een folderbakje in de Ei erlandse Duinen. Via sponsoring van De Krim en De Sluftervallei kan een Duitsta lige versie ver schijnen. Die is in voorbereiding.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 9