Hemelvaart startsein vernieuwde Lindeboom Gemeente bekende artiesten College wikt en weegt bezuinigingsvoorstellen Bedrijf stukje bij beetje open TVO versus Ondernemer strikt 5 Agenda Voor zes ton schrappen TEXELSE COURANT Éi Wat ik zeggen wouFred Winkel de Texelse Ben Essing Gasten stelden vertrek uit tot zondagmiddag Kosten oud papier delen? Kaartverkoop uitvoering Avondwedstrijd bij manege Akenburg Postroute Amsterdam Vlieland herleeft Bakker: Frauderei logiesverstrekke doorgeven aan fis DINSDAG 30 MEI 1995 Cyntha Stiekeme en Andró Eelman op het balkon van De Lindeboom Ze hebben maar weinig tijd om te genieten, want er is nog veel werk te doen. IFoto Frans Hopman) Het zonnige Hemelvaartswee- kend bezorgde De Lindeboom een gunstige start. Tijdens de Thijsse- markt, vrijdagavond, puilden het terras en grand café uit. Het stati ge horecabedrijf aan de Groene- plaats is nu definitief open. Voor een feestelijk open huis is het echter nog te vroeg, want er wordt nog druk verbouwd. ,,We willen niet iets laten zien dat nog lang niet klaar is", aldus exploi- tante Cyntha Stiekema. De offi ciële opening vindt daarom pas plaats op 14 november. Voorlopig zijn de activiteiten ge concentreerd in het voorste ge deelte van het bedrijf. Het grand café is klaar, evenals de naastgele gen ijssalon. In het café kan ook een hapje worden gegeten, vari- rend van een ontbijt tot een een voudige schotel. De kaart is beperkter dan hetgeen vanaf vol gende maand in het achterliggen de restaurant wordt geserveerd. Bouwvakkers leggen momenteel de laatste hand aan het restaurant annex vergaderzaal. Dit gedeelte is straks bereikbaar via de fraai versierde toegangsdeur van het schoutshuis. „De Lindeboom gaat stukje bij beetje open", aldus Cyntha Stie kema (23), die samen met haar vriend André Eelman (27) de rol van gastvrouw en -heer vervult. „Nu krijgt het nieuwe personeel de kans om aan het bedrijf en el kaar te wennen. Bovendien zal het in het grand café sneller gezellig zijn, als eerst daar alle activiteiten plaatsvinden." Het café moet een ontmoe tingsplaats voor een breed publiek worden. Harde muziek zal er niet te horen zijn. Als barkeeper is Ro bert Pool, afkomstig van De Raadskelder, aangetrokken. Hotel Op Hemelvaartsdag zijn ook de meeste hotelkamers klaar voor verhuur. De eerste boekingen zijn al binnen. Deze week werd in bijna alle ruimten van het hotelgedeelte echter nog druk gewerkt. De resterende kamers worden in de loop van het seizoen opgeknapt, maar dat betreft alleen schilderen en afwerken. De serre, die een deel van het ter ras naast De Lindeboom zal Over kappen, is pas na de zomer aan de beurt. Het bouwplan, naar een ontwerp van architect Jan Visser, moet de vereiste procedures nog doorlopen. De isolatie van de schouwburgzaal wordt tijdens de zomer aangepakt. Wel is de zaal beschikbaar voor het Jazzfestival. De herinrichting van de zaal volgt per 1 november, na de sluiting van discotheek Question. Verwacht wordt dat de zaal vanaf begin 1996 bruikbaar is voor het vereni gingsleven. Dikke muren De verbouwing wordt uitgevoerd door hoofdaannemer Jorritsma uit Friesland en de Texelse onderaan nemers Veltkamp, IBS, VEM, CVI en Verenigde Schilders. Tijdens het werk kwamen weer de onder aardse gangen bloot, die bij de restauratie in 1982 waren ont dekt. Eén gang loopt onder de Vismarkt door naar het Polderhuis. Ook bleken de muren dikker dan gedacht. Bij het boren van ventila- tiegaten moest men liefst 70 cm diep gaan... Het bedrijf start met vijf vaste me dewerkers en -tijdens de zomer- met vijftien vakantiekrachten. Cyntha Stiekema en André Eel man zullen zoveel mogelijk zelf de handen uit de mouwen steken. „Wij hebben het lef om dit te star ten, maar spelen niet de baas. We zijn letterlijk mede-werkers." Wie er gelijk heeft in de controver se over de tarieven voor het inza melen van bedrijfsafval weet ik niet zo zeker. Bij alle commotie hierover bijkt wel duidelijk het verschil in aanpak tussen het bedrijfsleven dat in ei gen beurs moet tasten en het ge meentebestuur dat vrijwel ongelimiteerd in uw en mijn beurs kan graaien. Dit laatste is dunkt mij een heilloze weg omdat die burger al z'n in spanningen van o.m. gescheiden afval inzamelen, alleen beloond ziet met tariefsverhogingen. En dat is nou niet direct een moti vatie om daarmee door te gaan. Toch weet ik één ding wel heel ze ker: Als ik wethouder van finan ciën was, en er zou zich bij mij iemand melden die meent een me thode te hebben waarbij ook het inzamelen .van particulier afval goedkoper kan, en ik zou net zo overtuigd zijn van mijn eigen gelijk als de heer Terpstra, dan zou ik die persoon niet bestrijden, maar hem onmiddelijk uitnodigen om zijn woorden waar te maken. J. A. Does Oosterend De juiste artiest, goede promotie en veel mensen. Voorwaarden voor succes die Ben Essing be greep toen hij The Beatles naar Nederland haalde. Fred Winkel van The Music Store hanteert de zelfde uitgangspunten voor de evenementen en concerten die hij komend seizoen organiseert. Lee Towers, Harry Slinger, Normaal en Kalimba heeft hij al onder con tract en met René Froger en De Dijk is hij nog in onderhandeling. Ook Texelse bands ontbreken niet op zijn lijstje. Voor de Shakin' Le gends brengt de muziekonderne- mer zelfs een CD op de markt. Winkel borduurt verder op het suc ces van de showavond vorig jaar bij de Ronde om Texel. Met een nog meer gevarieerde en snellere programmering op donderdag 15 juni, hoopt hij het succes van de tweede editie zelfs te overtreffen. In rap tempo zijn er optredens van Texelse talenten als Marko Koorn, Henk Slikker en The Shakin' Le gends. Ter afwisseling zijn er mo deshows van Mantje Mode, Zebra sport clubwear, Eline Ondermo de en Zeilmakerij Texel. Kees Uitgezonderd een flinke ver- voerspiek op zondagmiddag heeft Teso de drukte tijdens het Hemel- vaartsweekend goed kunnen ver werken. Veel vakantiegangers hadden hun vertrek uitgesteld tot zondagmiddag, zodat in de loop van de middag de wachtrij even tot de Amaliaweg reikte. Ten opzichte van 1994, toen He melvaart twee weken eerder viel, zette Teso bijna negen procent minder auto's over. Nog groter was het verschil bij de caravans, die 21,54 procent lager scoorden. Opvallend is dat het vervoer néér het eiland nauwelijks afweek van dat van vorig jaar. Het verschil zat hem voornamelijk in de auto's die naar Den Helder werden overge zet. Vanaf woensrjag waren dat er dit jaar 8003, tegen vorig jaar 9.741 (verschil 17,84 procent). Het saldo vreemde auto's op het eiland nam afgelopen weekend dan ook flink af. Woensdag waren er nog 4.577 vreemde auto's op het eiland (vorig jaar 5.493). Zon dag bedroeg het saldo nog maar 3.321 (1994 2.577). Om de extra drukte aan te kunnen zette Teso Fred Winkel Klaassen heeft voor een wervelen de show van drie kwartier een le gertje eilandgenoten gestrikt. Omlijst met rook en licht zorgt de entertainer voor het nodige spek takel. Hij zingt vier duetten met Belinda van Diessen. Er is een balletshow onder leiding van Nanda Bergsma en ook musi calvereniging „geen C te hoog" is present, evenals het Karsekoor. Verder is er een mega- westernshow, met bijpassende zang en decors. Begeleid door achtergrondzangeressen lanceert Klaassen een nieuwe single. Voor de afsluiting van de avond heeft Winkel Lee Towers gestrikt, die dit jaar zijn 25-jarige artiesten jubileum viert. De avond wordt aan elkaar gepraat door Aris van Zeijlen. Overigens worden de festiviteiten rond het Rondje al vrijwel elke dag de reserveboot in. Zondag voer de Molengat tot 20.05 uur. De wachtijd liep vol gens de veerdienst die middag op tot één anderhalf uur. De gemeente moet verwerkings kosten voor oud papier niet alleen op de verenigingen en scholen af wentelen. Dat vindt Peter Bakker (Groen Links), die constateert dat de ophalers nu onvoldoende profi teren van de hogere opbrengst van het oud papier (momenteel 28 cent per kilo). ,,Ze voelen zich als een stelletje vuilophalers." De prijsstijging voor het oud pa pier is grotendeels te danken aan onderlinge afspraken tussen ge meenten, die daarmee het alleen recht van de papierhandelaren doorbraken. De verwerkings kosten van twaalf cent per kilo ko men echter volledig voor rekening van de ophalers. Bakker stelde voor dit op fifty fifty-basis te delen met de gemeente „De verenigin gen hebben net zo goed kosten als de gemeente." Directeur gemeen tewerken Piet Plug verbaasde zich over de ontevreden houding. „Ja renlang kregen ze een stuiver per kilo en nu ze er bijna het- driedub bele aan overhouden, komen ze met dit." De grote muziekschool-uitvoering is op 10 en 11 juni. De voorver koop van de kaartjes begint woensdag. De toegangsbewijzen zijn voor f 5,- verkrijgbaar bij Nauta T3oek en bij de Muziekschool. Dinsdag 30 mei Van 19.00 tot 21.00 uur is in de Burgemeester De Koning hal het basketballtoernooi van De Mareis. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Nell" en om 21.15 uur „The Highlander III" Woensdag 31 mei In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Dik Trom weet raad" en om 19.00 uur „Nell". Donderdag 1 juni Onder leiding van Dick Drijver kan in de duinen bij Den Hoorn gratis worden deelge nomen aan een „duinboerex- cursie", aanvang 14.00 uur. Opgave bij EcoMare, telefoon 17741. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Leon" en om 21.15 uur „Immortal Beloved". Vanaf 20.00 uur wordt door de Welzijnsstichting in d'Ou- we ULO informatie gegeven over de cursusmogelijkheden in het nieuwe seizoen. Het IVN Texel houdt een plan- tenexcursie, aanvang 19.30 uur bij het Lancaster^ ment aan de waddendijk. Vrijdag 2 juni Bij manege Akenburg een avondwedstrijd d gehouden, aanvang 17.15,! Publiek is welkom. In de kantine van SVQ Oosterend is van 19.00 21.00 uur receptie met 0 ning van de overzichtst; toonstelling ter gelegenh van het verenigingsjubileu* In Cinema Texel draait 19.00 uur „Leon" en om 2| uur „Immortal Beloved" In de koffieshop van de Hei in Den Burg en op het ad Mulderstraat 3 in Oostere kunnen wandelaars tuss 19.00 en 21.00 uur vóói schrijven voor de Texë Avondvierdaagse. Hoogwater te Oudescü Di. 30 9.45 en 21.4 Wo. 31 10.15 en 22.25 Do. 1 10.55 en 23.05 Vr. 2 11.24 en 23.2) Za. 3 12.11 en 24.00 Zo. 4 - en 12.21 Ma. 5 0.30 en 13.05 Di. 6 1.10 en 13.50 Aan het strand is het ongeveer et- eerder hoog water. De zon komt 4 op om 5.22 en gaat onder om 21.5 6 juni eerste kwartier; 30 mei spw Een motoragent verwijst automobilisten ter hoogte van de Amaliaweg naar het fietspad. iFoto Cerord Timmerman) woensdag 14 juni geopend. The Music Store verzorgt dan een op treden van de Amsterdamse Jazz/pop-formatie Alderliefste. Vliegshow Op 28 en 29 juli verlegt Winkel zijn activiteiten naar Vliegveld Texel, waar hij muzikale avonden rond de vliegshow organiseert. Vrijdag gaat op z'n Zuidafrikaans met steelband Sundance en een Reg gae/disco-show. De zaterdag avond is nog een verrassing, maar de gedachten gaat uit naar een bekende buitenlandse artiest. Winkel haakt ook aan bij de Natio nale Visserij Touwtrekdagen op 23 september in Oudeschild. Overdag arrangeerde hij de Klapband en 's avonds de coverband'Brooklyn en Harry Slinger, bekend van Druk werk. De dag erop heeft de ondernemer omgedoopt tot Havenpop '95. Texelse bands als Super Groover, de Van Beurden Bluesband en de Shakin' Legends vormen het voor programma voor de Achterhoekse formatie Normaal. Alsof het allemaal niet genoeg is, is Winkel bezig met de voorberei dingen voor een Holland Festival, dat hij op 11 en 12augustus in Den Burg wil houden. Bekende Neder landse artiesten prijken op zijn ver langlijstje. Verder zijn in voorbereiding concerten van René Froger (eind augustus) en De Dijk (herfstvakantie). Shakin' Legends Zeker is dat 24 juni in het teken staat van de rock'a'billy-formatie de Shakin' Legends, die het tienja rige jubileum viert met een CD. Het drietal heeft de afgelopen vele uurtjes in Studio Texel van bassist Jeroen Drabbe doorgebracht om de kenmerkende sound feilloos op compactdisk vast te leggen. Financieel verantwoordelijk voor deze muzikale onderneming is Fred Winkel, die net als bij de an dere evenementen vertrouwt op de goede afloop. Hij ziet de con certen als promotie voor The Mu sic Store. „Je biedt de klanten op deze manier toch wat extra's." Als liefhebber van popmuziek ziet hij de shows als stukje promotie voor het eiland. Reclame in muziekbla den en spotjes op tv (MTV), moe ten er de aandacht op vestigen. De organisator laat zich niet af schrikken door tegenvallers in het verleden. Waar vorig jaar een on juiste vergunning roet in het eten van het optreden van The Radio's gooide, staan de zaken er nu beter voor. „Optredens zijn zoveel mo gelijk 's middags, omdat dan de tolerantie van de Texelaars een stuk groter is. De shows die we 's avonds hebben zullen stipt op tijd zijn afgelopen." Vrijdag wordt naast manege Akenburg een avondwedstrijd ver reden, aanvang 17.15 uur. Paar denliefhebbers en andere belang stellenden zijn hierbij welkom. Een hele middag heeft het college van b en w zich gebogen over de bezuinigingsvoorstellen die door de afdelingen zijn ingediend. Er moet worden geschrapt, want het rijk kort Texel met 8,5 ton. Het maken van keuzes bleek een zwa re taak. Aanvankelijk wilde de overheid Texel ƒ100,- per inwoner minder geven, dat kwam neer op 1,3 mil joen gulden. Dat is bijgesteld tot ƒ64,- per inwoner. Ondanks hevige protesten van plattelandsgemeenten heeft het kabinet inmiddels besloten de her verdelingsoperatie door te zetten. Beleid is namelijk om geld van plattelandgebi eden naar steden en gemeenten met een „negatieve sociale structuur" te laten stromen. Vorig jaar bij de begrotingsbehan deling besloot de raad al de onroe rend zaak belasting met tien procent te verhogen. Dat lost niet alle problemen op, want voor '97 wordt nog steeds een tekort van bijna vijf ton verwacht. Vandaar dat de gemeentelijke af delingen de opdracht kregen be zuinigingsvoorstellen te doen tot een totale waarde van zes ton. Kri tisch doorlopen van de eigen bud getten leverde zelfs ruim acht ton Verkeerde foto. Op pagina 7 van de krant van woensdag j.l. stond bij het artikel „Ook de sport ont komt niet aan kortingen" een ver keerde foto. De foto van het forum hoorde bij het artikel op pagina 13 „Gasten gevoel geven dat ze wel kom zijn". De misser werd in de hand gewerkt omdat het in beide gevallen om het verslag van een forumdiscussie ging die ook nog op dezelfde avond werd ge houden. Twintig minuten deed de roeiploeg er zondagmiddag over om vanuit Den Helder het Marsdiep over te steken. Aan boord hadden ze een postzak die ze overhandigden aan koetsier Jan van Asselt, die de roeiers op 't Horntje stond op te wachten. De Texelse postiljon reed het vrachtje naar De Cocksdorp, waar dezelfde roeiploeg gister morgen klaar stond om de zak met enveloppen naar Vlieland over te peddelen. Jan Cupido, zoon van de legendarische postiljon, bracht ze vanaf de Vliehors naar het Post- huys. De etappe is onderdeel van de postroute Amsterdam-Oost Vlieland, die precies 325 jaar gele den werd gereden. Met de naboot sing vierden de Vlielanders de bevrijding van hun eiland, 31 mei precies vijftig jaar geleden. Het fraaie weer tijdens de tocht over het Marsdiep maakte het voor de ervaren Vlielander roeiers tot een aangenaam oversteek. Vo rig weekend moesten ze aanmer kelijk meer kracht bijzetten tijdens de race Vlieland-Harlingen. In de postzakvervoerden ze 1000 bevrijdings-enveloppen die waren gefrankeerd met een gelegen heidszegel van de Vlielander vuur toren. Het is de bedoeling dat de brieven per driemaster naar het meest noordelijke postkantoor in Spitsbergen worden vervoerd. aan bezuinigingsvoorstellen Het college heeft zich dins4 bogen over de voorstellen.) aantal konden b en w zie) niem vinden, zodat 7575.000,- aan besparing; worden voorgelegd aan d» De 725.000,- die dan not breekt moet van het colleg- den opgehoest door de gemeentewerken. Geadvise het te zoeken in de hoek va= giebesparing. Waar het college de klappe cies wil laten vallen wordt* de week bekend gemaakt Controleurs moeten bedip frauderen bij het opgen toeristenbelasting doorgens de fiscus. Dat vindt Peterü (Groen Links), die daarmeeö fectiviteit van de controlei te verhogen. Nu de forfaitaire inning baan is, blijft controle vanb ven nodig. De gemeente trefc extra mesnkracht js ƒ40.000,- uit. „Ik hoop controle dit jaar met voortvi heid wordt aangepakt", Bakker. Omdat de aangiftes' eens willen afwijken van de cijfers, stelde Bakker voor d fers naast elkaar te leggen houder Poster (financiën) gs akkoord. Wel zegde hij toe jaar met een nieuw voors komen. Peter Tijdeman overhandigt de zak met brieven aan koetsier Jan van Assen (Foto Gerild Vlielander roeiers bij aankomst op 't Horntje.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2