symposium Kokmeeuwen blijven weg van de Schorren 'kwerk dam voltooid Vogelkenners verbaasd: Thijssejaar vrijdag in „2 Vandaag" TEXELSE g C0URANT Biologiecursus Goede deelname aan natuuractiviteiten Met rode hoofden terug in De Koog voldoende voor Voorjaarsnota Hopman) Het actualiteitenprogramma „2 Vandaag" besteedt vrijdag a.s. aandacht aan het Texelse Thijssejaar. Een reportage team maakte afgelopen vrij dag opnamen tijdens het symposium en de opening van de fietsroute. Daarnaast werd o.a. Maarten Mantje (die in zijn jongensjaren wel eens met Thijsse op pad ging om de vogelnesten bij Dijkmans huizen aan te wijzen) en Jan Wolkers geïnterviewd. De op Texel aanwezige kleinzoon en achterkleinzoon van Jac. P. Thijsse verschenen in de dui nen voor de camera. Verder werd gefilmd op diverse loka- ties in de Texelse natuur. De uitzending is te zien op Neder land 2 tussen kwart over zes en kwart voor zeven. DINSDAG 30 MEI 1995 iposium in de kerk bij de opening. Aan het woord is voorzitter R.J. de Witoud-commissaris van de koningin in Noordholland. tan zich geen betere pleit- Ier wensen dan Jac. P. i. Die conclusie klonk door betogen van zes voor- ignde sprekers, vrijdag tij iet symposium in de Ned. rmde kerk van Den Burg. olkers bezorgde het publiek etterend slot. Volgens hem hijsse een genie, die de na- oor velen tot leven wist te n. „Als je. Thijsse wilt cite- het eind ervan zoek. Het naar door, als een hoorn van eed waaruit hij de hele flora na van ons land over je uit boorden en beelden die je Kd bijblijven." sandere sprekers was Wol- begroeid met de Verkade- van Thijsse De jonge Wol- oop stiekem in de voorraad itrollen in de winkel van zijn mte kijken of er nog plaat- «varen die hij nog niet had. n keer zag ik zo'n onwaar- mooie vlinder achter de tber van de verpakking dat ittoest hebben. Omdat mijn K voorlopig geen beschuit tal; stak ik de rol onder aanliep het huis uit. In het lenaan de rand van de vij- beede ik de beschuiten één n over het water naar de en kwam terug met de ko epage die ik een dag in oekzak vertroetelde voor- het plaatje in het album halen over Sodomieten, Hethieten en Kanaanieten je zilverfrisse jon gensziel in de walm van Gomorra te roken tot de rimpelige bokking der erfzonde. Thijsse was ook wel streng, maar toch een stuk soepeler. Voor mij als jongen waren zijn onderwijzende woor den een bevrijding. Je wordt als kind liever vermaand dan ver vloekt." Bach In de voorbereiding op zijn lezing had Wolkers letterlijk en figuurlijk alles uit de kast gehaald. Zijn met luid applaus ontvangen verhaal wordt deze week vrijdag in z'n ge heel gepubliceerd in NRC Han delsblad. Door zijn ongebreidelde werklust is Thijsse volgens Wolkers qua ge nialiteit het best te vergelijken met Johann Sebastian Bach, die iedere zondag een kersverse cantate ten gehore bracht. Alleen al voor het naslagwerk „Flora" (1899) maak te Thijsse met zijn vriend Eli Hei mans liefst 5000 tekeningen van Nederlandse bloemen en planten. Jaap Zwier, archivaris van de Hei mans Thijsse Stichting in Am sterdam, vertelde dat Thijsse totaal 48 boeken schreef, mee werkte aan tientallen andere boe ken en boekjes, tussen de 1200 en 1500 artikelen produceerde en in diverse besturen zat. Daarnaast (Foto Harry de Graaft had hij ook nog een gezin en stond hij voor de klas. Brief Uit het archief had Zwier een brief opgedoken die Thijsse in 1913 schreef aan een 13-jarig meisje uit Eefde bij Zutphen. Zij had hem ge schreven dat zij zo graag de Wad- Nico de Haan van Vogelbescherming Nederland gaf een beschouwing over de wenkbrauw van het paapje. Foto Harry de Graaf) deneilanden wilde bezoeken en vroeg Thijsse om raad. ,,Een week is net genoeg voor Texel alleen", antwoordde Thijsse. „Als je veel nesten wilt zien, dan is het goed de hulp in te roepen van den jager Jan Trap te Oosterend, die in den regel broedterreinen pacht om die tegen eenige vergoe ding aan belangstellenden te laten zien. Er is een prachtig herba rium van Texel's flora ten huizen van den heer Sijt, wethouder op Texel, dat je misschien wel moogt zien als je een vriendelijk gezicht zet tegen de jonge postbeambte J. Drijver, die verloofd is met des wethouders dochter." Een citaat dat de innige band van Thijsse met Texel duidelijk aantoont. Grutto Spreker Nico de Haan (Vogelbe scherming) trad in de voetsporen van zijn illustere voorganger door de mensen in de zaal te bewegen om de natuur in te trekken. De Haan bootste fluitend perfect de roep van de grutto na. „Als u dat op Texel nog nooit hebt gehoord, moet u meteen op de fiets stap pen, naar Waalenburg rijden en achterover in de berm gaan liggen. Zo krijgt u geen stijve nek van de grutto's, die al roepend lange om trekkende bewegingen door de lucht maken. De vogels zijn het waard om te worden bestudeerd." Boerenknul Maarten Mantje was de enige op Texel geboren en getogen spreker. Als boerenknul liet hij „groten" als Thijsse, Drijver en Burdet de vogel nesten zien in de natte landerijen bij Dijkmanshuizen. Later was hij districtshoofd van Staatsbosbe heer. Mantje sprak de wens uit dat de bewoners van Texel het als een voorrecht zouden ervaren op dit eiland te wonen en te werken. „Dat zou een ideaal uitgangspunt zijn om de landschappelijke waar den te behouden." Volgens Mantje hebben landbouw, recreatie en natuur op Texel elkaar nodig om te overleven. Vriendelij ke teelt en verhoging van de na tuurwaarden zijn manieren om Texel blijvend te promoten. Hij riep op tot bereidheid om eikaars pro blemen te zien, naar elkaar te luisteren en elkaar te helpen. Springlevend Wim van Gelder, commissaris der koningin in Zeeland en voormalig gedeputeerde van Noordholland, stelde dat de denkbeelden van Thijsse nog springlevend zijn. „Zijn grenzeloze optimisme heeft een eeuw later gestalte gekregen in overheidsbeleid, waarin wordt gestreefd naar een duurzaam evenwicht tussen economie en ecologie." Tevreden constateerde Van Gelder dat het tegenwoordig niet alleen zou volgens de IBN-bioloog een re den kunnen zijn. „Maar kapmeeu- wen eten ook -insecten die ze binnendijks kunnen vinden, dus ze zijn niet alleen afhankelijk van de Schorren." Kees Boot legt uit dat zilvermeeu wen de laatste jaren ook behoor lijk hebben huisgehouden onder de kapmeeuwen. „Dat zijn ei- en kuikenrovers. Maar de hoeveelheid zilvermeeuwen wordt ook minder sinds er overal vuilnisbelten wor den gesloten." Deze soort meeu wen heeft aan de overkant veel te lijden van vossen. Boot: „Dat is natuurlijk op Texel niet het geval, dus je zou kunnen verwachten dat hier juist méér meeuwen naartoe komen. Waarom het aantal zilver en kapmeeuwen echter evengoed daalt, is een raadsel." Adriaan Dijksen zegt weinig te we ten van meeuwen. „Maar bij het Waagejot en de Ottersaat zitten er nog steeds veel." De drie vogel kenners vinden de terugloop geen van allen reden voor ongerustheid. „Het zal wel een natuurlijke oor zaak hebben, van zeldzaamheid is nog geen sprake", aldus Smit. Wie is geïnteresseerd in biologie moet bij het Open Leercentrum Texel zijn. Donderdag 1 juni start een cursus „kennismaking biolo gie". De bijeenkomst is in de OSG en beslaat drie donderdagavonden van 19.00 tot 20.30 uur. Na een inleiding over de bouw van een cel en omgang met een micro scoop worden organismen behan deld en planten gedetermineerd. De derde avond is gewijd aan plantkunde. Wie belangstelling heeft (voorken nis niet nodig) kan zich op 1 juni bij de OSG vervoegen. Vooraf aan melden is niet nodig. Als er onvol doende animo is, gaat alleen de eerste avond door. Deelnemers moeten zelf pen, potlood en papier meenemen. Kosten van de cursus zijn ƒ10,-. Inlichtingen via 18835 of 10233. De diverse natuuractiviteiten in het Thijsseweekend kenden een behoorlijke belangstelling. De avondwandeling door De Slufter was met twintig deelnemers vol geboekt en tijdens de excursies op en rond het erf van schapen boerderij De Noordkroon liet zich zelfs een lepelaar even zien. Alleen de doe-middag in de buurt van paal 21 trok met dertig kinde ren minder deelname dan ver wacht. Onder leiding van de IVN-afdeling Texel deed de jeugd mee aan een speurtocht door De Nederlanden, een pannekoekspel van Scouting Texel in het bos, vo gels boetseren onder leiding van de WNF Rangers en vissen in de branding met EcoMare. De vangst bestond vooral uit een reusachtig aantal kwalletjes. Avondlicht zou de excursie door de Slufter anders dan anders moe ten maken, maar daarvoor was het te bewolkt. Mede door de re gen was het aantal deelnemers aan de vroege-vogelexcursie bij de Horsmeertjes vrijdagochtend klein, maar de vogels (waaronder de nachtegaal) zongen prachtig. De planten- en vogelexcursies bij De Noordkroon waren voor herha ling vatbaar. Leden van de Vogel- werkgroep en IVN toonden wat er zoal groeit en vliegt op en rond het boerenerf. Boer Piet Monster, die het druk had met schapensche ren, had hiervoor de „stiekels" op z'n erf laten staan. De nieuwsgie rige boerin Renske van den Tempel liep een rondje mee en ontdekte dat die zingende bitterbal hoog in de bomen een winterkoninkje was. Verder konden bezoekers een korte natuurwandeling maken, waarbij ze zes vragen kregen te beantwoorden en zo kans maak ten op een schapenkaasje. zich horen en zien. Maar ook konij nen, hazen en vlinders kruisten het pad der deelnemers. Opgeto gen en met rode hoofden van de inspanning en zon (die vooral in de duinen hevig brandde) keerden de wandelaars weer in De Koog terug. Start- en eindpunt was ditmaal bistro De Zandloper op de hoek Badweg-Boodtlaan. Wegens de re novatie van camping Kogerstrand was het vaste adres, De Kaapsnol, ditmaal niet beschikbaar. De Zandloper meldde zich spontaan als alternatief, wat een goede greep bleek. Tweehonderd liefheb bers kwamen naar de start, iets meer dan vorig jaar. meer gaat om behoud van be staande natuurgebieden, maar ook om de creatie van nieuwe ter reinen. „Maar", aldus Van Gelder, „essentieel voor een succesvol be leid is en blijft een breed draagvlak bij de bevolking." Van Gelder haastte zich na zijn spreekbeurt weer naar het vlieg tuig op het Texelse vliegveld. Hij moest snel weer in Zeeland zijn om daar de koningin te ontvangen. Sloot Bram van der Lek (Milieudefensie) reageerde op Van Gelders betoog. Hij vond dat het overheidsbeleid tekort schiet. „Het is wel aardig om een milieubeleidsplan op te zetten, maar dan moet je geen be leid voeren waarmee de doelstel lingen niet worden gehaald." Zelf de natuur ervaren, zoals Thijs se propageerde, is volgens Van der Lek nog steeds een goede metho de om mensen bewust te maken van natuur en milieu. Vandaar de titel van zijn lezing: „Als u dat nog één keer zegt, gooi ik u' in de sloot!" Thijsse zei dat eens tegen een mevrouw, die vond dat hij maar sprookjes vertelde over de natuur. Muziek Het symposium, dat werd bijge woond door ruim 200 belangstel lenden, kreeg een fraaie muzikale omlijsting door het Calamus Klari netkwartet, met muziekschool- directeur Hendrik Jan Trooster in de gelederen. Tijdens het laatste intermezzo (jazz-etudes van Mi- chiel Braam) bootste het viertal op subtiele wijze vogelgeluiden na. Maarten Mantje ziet mogelijkheden voor de natuur maar ook voor de boeren. Foto Harry de Graaft „Jullie stuurden ons langs paadjes die we nog niet hadden ontdekt." Zelfs fervente Texelse wandelaars werden op Hemelvaartsdag ver rast door de route van de Vogel wandeltocht. De jaarlijkse tocht rond De Koog blonk ditmaal uit door afwisseling. Geïnspireerd door het Thijssejaar zorgde de or ganisatie, wandelsportvereniging Het Gouden Boltje, ervoor dat de deelnemers zoveel mogelijk ver schillende landschappen te zien kregen. Zelfs op de kortste af stand, de 5 km, waren strand, duin, bos, heide en boerenland vertegenwoordigd. De langste rou te, 30 km, voerde de wandelaars o.a. door de Nederlanden, de Den nen, de Bollekamer en de Wester- duinen. De tocht deed z'n naam eer aan, want veel vogels lieten «n erg matig rapportje", re de Poster. „We zitten in >eili]k jaar met extra uitga voorbeeld de bevrijdingsac- m." Volgens Poster is het deels te wijten aan maatre- die van hogerhand worden 9d. Peter Bakker (Groen erkende dat „tussendoor 1 de pot was gesnoept", loeper (PvdA) zag het som- Hij stelde dat dat de over- n9 van f38.000,- aan 'menten van een slechte 'ite discipline getuigen. aanleg van de strekdam bij rtandse vuurtoren gaat het tonder vlot. Zondagochtend ^00 uur werd het laatste se'ie zinkstukken gelegd, |tokent dat de „fundering" 'dam klaar is. !"e voortgang is te danken zeer gunstige weer. In *9en konden daardoor niet Het gekrijs van kokmeeuwen was er jarenlang niet van de lucht. Maar momenteel is het een stuk rustiger op de Schorren. De meeuwen met de zwarte koppen zijn nagenoeg verdwenen. Des kundigen staan voor een raadsel. Het aantal kok- of kapmeeuwen, zoals ze ook wel worden ge- minder dan 13 zinkstukken (van elk ca 1100 m2) op de zeebodem worden gelegd. Zaterdag was een topdag, toen drie zinkstukken werden afgezonken. Zinkwerk is buitengewoon weer- en tijgevoe- lig. Het kan alleen nauwkeurig ge beuren bij weinig deining en bij dood tij, een korte periode tussen eb en vloed als de stroming weg valt. noemd, dat op de Schorren broedt loopt de laatste vijf jaar al terug. Cor Smit van het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek (IBN) op 't Horntje denkt dat het een kwestie van verkassen is, in plaats van verdwijning. „In de Petten zie ik er juist twee drie keer zoveel." Niet druk De reden waarom de meeuwe soort de Schorren verlaat is hem onbekend. „Te druk? Nee, dat ge loof ik niet. Het is op de Schorren niet druk en er is geen enkele aan leiding om te denken dat die vrachtwagens van het stenen transport er iets mee te maken hebben." Smit krijgt bijval van Kees Boot van Natuurmonu menten. Minder voedsel in de Waddenzee Margreet van Heerwaarden en Ben Roest van Het Gouden Boltje hadden het druk bij de start van de Vogelwandeltocht. ie geur van beschuit is voor s een prettig symbool van idertijd, waarin Thijsse een ige leermeester was, in te lling tot „God, die de bijbel schreven". „Die wist in een fan tijd met gruwelijke ver ton mevrouw probeert of ze geluid krijgt uit een stukje steel van het flultekruid. dat rond de boerderij welig tien Rechts IVN-gids Els Boogaard en boerin Renske van den Tempel tFoto Frons Hopman) maren op het raadhuis n minder telefoneren en le- Die conclusie trekt Hans i (PvdA) naar aanleiding igenvallende cijfers in de arsnota. Overschrijding van dget voor abonnementen is nde oorzaken waardoor de tijdse begroting een gat van enkele tonnen. Wethou- •ster kreeg er van de raads- ksie Financiën een loende voor. Erna Eelman (VVD) trok fel tegen de wethouder. „U alle uitgaven de hand op de ouden. Dat zijn loze kreten Sn. Hoe heeft U het in één Jan Wolkers bij het ontwerp en vóórontwerp van het glazen Thijssekunstwerk. Als het financieel mogelijk Is. zal het in een drie meter 20 uit de hand kunnen la- hoge uitvoering een plaatsje krijgen in de vijver bij de Thijsseschool. (Foto Horry do Groot)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5