Gunstig weer voor graswinning >xelaar betaalt wèl, laar profiteert niet j rampenfonds overstromingen: iiizen begeleid nen opgeleverd Kinderviering in 't Bossie Beraad over straatnamen TEXELSE y couRANT Vrijwilligers voor maaltijdvoorziening Croissanterie De Stern: ook keus in suikervrij ijsseweekend Texelse hulp aangekomen Oost heeft zijn barometer terug r"s dirigeert eventuele overstromings- op het eiland profiteren iars niet van het rampen dat naar aanleiding van de snood in het rivierengebied t opgericht. Als de kamerle- r vóór dit solidariteitsfonds nen, moeten de Texelaars er |r wèl aan meebetalen. ,,So- (eit oké, maar dan moeten ook van kunnen profite- vindt Luc van Lubek, verze- Isdeskundige bij de lank. Hij roept gemeente en nlitiek op druk uit te oefenen In Haag, zodat ook de drei- [vanuit zee wordt gedekt. huishouden, ongeacht de Iplaats, moet bijdragen aan Inds voor zoetwateroverstro- ln waarover de Tweede Ka- Ibinnenkort in debat gaat. lulieren met een eigen huis rekenen op een heffing |rca f 30,-, terwijl huurders de gaan betalen. De overheid i tegenspraak met eerdere Igingen, zelf geen cent bij- aan het fonds waarvoor leraars 100 miljoen gulden fi toegezegd. Dat bedrag zal [heffingen binnen enkele ja- n gegroeid tot het benodigde hiljard. jien van een eigen risico, zijn en aardbevingsschade aan [iels voor particulieren tot mer Duin heeft acht nieu- oningen opgeleverd op het van de voormalige huis- chool. De helft van de hui- het buurtwoonproject is nd voor mensen van Bege- lonen Texel (BWT). andere komen bewoners Texelse Reede. De laatste r een personeelslid van erhaven. Het in aanbouw gezinsvervangende tehuis komende winter opgele- ƒ250.000,- en bedrijven tot ƒ500.000,- gedekt Voor opstallen is de dekking dubbel. De solidari- teitsgedachte achter het fonds houdt echter op bij de rivieren. Zoutwateroverstromingen zijn bij voorbaat van dekking uitgesloten. „Bij een overstroming door zeewa ter is de ramp niet te overzien", verklaart Van Lubek deze beper- De gezamenlijke kerken houden voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar op eerste pinksterdag (zon dag) een oecumenische kindervie ring in 't Bossie (Doolhof) op de Hogeberg. De kinderen verzame len zich om 9.15 uur op de par keerplaats aan de Emmalaan, vanwaar de stoet naar de Hoge berg wandelt. Er wordt gezongen, verhalen verteld, er zijn spelletjes. De kinderen worden met paard en wagen teruggebracht. Bij slecht weer wordt de viering in de Bea- trixzaal gehouden. king. „Natuurlijk is het zo dat sinds de dijken op deltahoogte zijn, het risico minimaal is Maar datzelfde geldt voor de rivierenge bieden, als de dijken déér straks zijn aangepakt. We lopen eigenlijk hetzelfde risico, maar mogen niet meeprofiteren. Een ramp komt echter vaak uit onverwachte hoek, dat heeft de geschiedenis wel ge leerd. Als je een solidariteitsfonds maakt, doe het dan goed. Pas dan is het een echt rampenfonds. Zo als het er nu naar uitziet vergeten ze ons gewoon weer. Als je nu niets van je laat horen, blijft dat zo." De Rabobank brengt de kwestie onder de aandacht van collega verzekeraars. „Maar het is goed als de politiek hetzelfde geluid laat horen." De namen voor enkele nieuwe straten in De Koog laten nog even op zich wachten. Er waren voor stellen gedaan, maar die worden, voor nader beraad door het colle ge van b en w teruggenomen. Wel is men het eens over de naam „Anne Franklaan" voor het straat je langs de nieuwe woningen ach ter Mont Rosa. Dit voorstel zal, via de commissie voor algemeen en organisatorisch beleid aan de raad worden voorgelegd. DINSDAG 30 MEI 1995 ■tl van de bewoners wordt lid door een vrijwilliger. Ze omgaan met geld/budgette- dministratie, vrije tijd en het van een huishouding. In an de woningen komt een ngshuis", dat nieuw is voor Het huis wordt geschikt ge- voor bewoning in tweeën, ezamenlijk gebruik van keu touche en toilet. De bewo- ;unnen een intensiever be- doen op begeleiding en g. BWT zoekt nog een vrij- r, die een individuele bege- op zich wil nemen. Het im een termijn van één jaar. geleider kan terugvallen op ördinator van BWT. Eens in weken komen alle vrijwilli- bijeen om ervaringen en uit te wisselen. Voor meer atie: March Heijnen, tel. Behalve aannemer Duin werkten bouw mee: Aannemer Westerla- Hzetter Piet Kooger, Bremer Schil de firma Veltkamp en IBS. ,,De Stern". Zo heet de croissan terie die Otto Lindeman uit Oosterwolde en zijn vriendin Yvonne Knoot (beiden 25) zijn be gonnen in de Dorpsstraat van De Koog. Dat bleek toen zij vrijdag middag in aanwezigheid van ge nodigden de naam op de gevel onthulden waarmee de opening een feit was. Het pand Dorpsstraat 110 dat ooit huisvesting bood aan Konditorei Bremen, stond de afgelopen an derhalf jaar leeg. Otto en Yvonne reageerden toen de eigenaar (Ma kelaardij Van Twillerd uit Den Hel der) de „Konditorei op Texel" per advertentie in De Telegraaf aan bood. Ze dachten al lang aan een RVOLG VAN PAGINA 1 ikropen. Ditmaal arriveerde en fraai rijtuig. Net als in de Hm „Natuurlijk Texel" fun- 1' Henk Spigt jr. als koetsier. Aad 6tiggelbout hielp e" met in- en uitstappen, overhandigde het rou- aan ir. J. Thijsse uit de 75-jarige kleinzoon van Thiisse. Dat de Texelse ac- luiste idylle had gescha pen, bleek uit de eerste reactie van de kleinzoon: Dag opa." Nadat kleinzoon Thijsse en ANWB-directeur De Lange samen het paaltje hadden geplaatst, ont stond een zeer informele receptie in de open lucht. De aanwezigen lieten zich de Texelse hapjes en drankjes goed smaken. Nippend van een Juttertje, ingeschonken door slijters-echtpaar De Wit, ver klapte ir. J. Thijsse dat zijn opa geen geheelonthouder was, zoals steeds wordt beweerd. Bij feestelijke gelegenheden dronk hij zi/n Thijssekoor De Warme Maaltijdvoorziening Texel, een onderdeel van de Stich ting Welzijn Ouderen Texel, zoekt vrijwilligers voor het rondbrengen van warme maaltijden in het weekeinde. Vooral op de routes Den Burg/Oudeschild en Den Burg/De Koog zijn veel vrijwilli gers nodig, evenals voor de route Den Hoorn en de route Oosterend. De bedoeling is dat de rijders één keer in de vier weken een week einde rijden. De „werktijd" be draagt ongeveer een uur per dag. De rijders krijgen een vergoeding voor de autokosten van ƒ0,50 per kilometer. Bij voldoende aanmeldingen van vrijwilligers kan de Warme Maal tijdvoorziening Texel starten met de uitbreiding van haar dienstver lening aan diegene, die zelf niet meer in staat zijn warme maaltij den te bereiden. Uitbreiding, om dat thans nog uitsluitend op werkdagen wordt bezorgd. Inlichtingen of opgaven voor deel name bij Henk Snijders, projectlei der SWOT, tel. 12696. Voor wat hoort wat. Theun Duinker ontvangt uit handen van de burgemeester een gemeentelijke stropdas Op de achtergrond de (Foto Harry de GraafI lijke storm waren overvallen. In de alleen maar te zorgen voor een veertiger jaren merkten de Oosters mooi groen kastje met ruit en dat dat de meteorologen van de Bilt was voor de timmerlieden en Otto Lindeman en Yvonne Knoot bij hun zojuist geopende croissanterie. (Foto Harry de Graaf) eigen zaak en Texel leek hen wel wat. Ze waren er nooit geweest, maar Yvonne heeft een groot deel van haar jeugd op Vlieland doorge bracht en weet dus wat het is om op een eiland te wonen. Zowel Ot to als Yvonne hebben een oplei ding levensmiddelentechnologie gevolgd. Ze kennen elkaar van een cursus die daarmee had te maken. De 68 m2 grote konditorei hoefde niet te worden verbouwd. Een schoonmaak- en schilderbeurt was voldoende. Blijkens de kaart kunnen de klanten in De Stern te recht voor croissants, stokbrood- jes, pistolettes, gebak, ijs en alle soorten dranken. Bijzonder is dat dit alles ook suikervrij verkrijgbaar is. Er zijn talloze mensen die geen suiker willen of mogen consume ren. Yvonne Knoot hoort daar zelf bij. Ze merkte herhaaldelijk dat de keus voor suikerpatiënten in de meeste horecabedrijven nogal be perkt is en denkt dus in een be hoefte te voorzien. Mede dankzij een op de Jozef school gehouden inzameling ten bate van vluchtelingen in voormalig Joegaslavië, was de organisatie „Suncokret" in Zagreb in staat kinderen in een vluchtelingenkamp bij Du- gave van jasjes, laarzen en huisvesting te voorzien. De organisatie uit hiervoor haar dank in een oorkonde met de volgende strekking: „Beste Jozefschool, Suncokret, Cen tre for Grassroots Relief Work, voelt zich, uit naam van de vluchtelingen die in zeer moei lijke omstandigheden moeten leven, bijzonder vereerd dank te mogen zeggen voor jullie ondersteuning. Jullie inzet steunt ons in ons werk men sen een beter bestaan te ge ven." Foto's, die de oorkonde vergezelden, geven een beeld van het kamp met kinderen in dankzij Texelse steun aange schafte kleding. zojuist onthulde barometer Met opvallend feestgedruis is aan de Loswal in Oost een openbare barometer in gebruik gesteld. Nie mand minder dan burgemeester Van Rappard was naar de kleine doch monumentale woonkern ge komen om het visnet weg te trek ken. waardoor het in een kast aangebrachte instrument zicht baar werd. De nagenoeg voltalli ge muziekvereniging Excelsior liet zich gelden en vele Oosters wa ren naar de Loswal gekomen. Het ging dan ook om iets bijzon ders: herstel van een historische situatie. Vroeger zat op de gevel van het huis Loswal 26 ook een barometer. Die voorzag in het radi- oloze tijdperk in een behoefte want de vissers wisten daardoor hoe het weer zou worden. Ze lie ten vooral daarvan afhangen of zij zouden uitvaren. Vooral in geval van twijfel moet bij die meter door de Oosters heel wat zijn gewikt en gewogen. Gaan we of gaan we niet? Er moest brood op de plank komen, maar de schuiten waren klein en de zee was groot. Al te vaak waren visserslui op zee ge bleven nadat zij door een verrader- we/ eens een goed glas wijn." Markt Terwijl de genodigden hun recep tie voortzetten in het gemeente huis en later op de avond een koud buffet genoten in het Maritiem en Juttersmuseum, was het een drukte van belang op de Groene- plaats. De avondmarkt „Natuurlijk Texel" bleek een schot in de roos. Met een 30-tal kramen was het marktplein helemaal vol. Het springkussen („sprinkhanen- disco") van het Texelse recreatie team paste er amper tussen. Thijssemarkt vanaf eenzame hoogte bekeken (Foto Frons Hopmon) De deelnemende organisaties en bedrijven hadden er veel werk van gemaakt en kregen hiervoor de beloning van het publiek. Texe laars en vooral veel toeristen kwa men een kijkje nemen. De standhouders toonden zich aange naam verrast door de vele gerichte vragen en werkelijke interesse. Bo vendien deden ze goede zaken. Zo was het biologisch-dynamisch ijs van zuivelboerderij Sint Donatus ruim voor sluitingstijd uitverkocht en gingen ook duurdere artikelen als schapewollen dekbedden en landschapsfoto's van de hand. Brandnetelsoep Bij de Vogelwerkgroep konden kin deren raden welk nestkastje bij welke vogel hoort en de IVN- afdeling Texel verkocht zelfge maakte brandnetelsoep. De Stich ting Dorpsherstel verlootte de laatste herdruk van Thijsse's Ver- kadealbum „Texel" onder degenen die zich als begunstiger aanmeld den. Recreatiewerker Frank van Eu nen daagde de bezoekers uit tot deelname aan een publieksquiz: „Wie speelt mee met Jac. P.?" De culturele noot kwam vanaf een podium op de Vismarkt. De Dans groep Oude Dansen, het koor van de Historische Vereniging, de Klapband en Just Marry zorgden voor een gevarieerde avond. Een koor bestaand uit leerlingen van de Thijsseschool beet het spits af. Onder leiding van meester Gerrit Gerrits hadden de kinderen de af gelopen twee maanden wekelijks gerepeteerd. Liedjes als „Meimor gen", „De Waldhoorn" en „Klein Vogelijn" waren door de natuur geïnspireerd, maar ook een mee zinger als „Oh Waterlooplein" en het welkomstlied voor Teso- veerboot „De Dageraad" uit 1908 stonden op het repertoire. Drie jongetjes waren blijkbaar gaan ravotten in Den Burg, want pas bij het voorlaatste liedje voeg den ze zich bij hun klasgenoten. Meester Gerrits ontging echter mets: „Ha jongens, komen jullie er ook bij?" Jac. P. Thijsse zou onge twijfeld geamuseerd zijn geweest. het weer nog beter konden voor spellen dan de barometer. Het ding raakte in onbruik en moet kort na de oorlog zijn verdwenen; niemand weet waarheen. Theun Duinker (75) vond dat de barome ter terug moest komen, in navol ging van het zeer naburige Oosterend waar de barometer in het dorpscentrum enige jaren ge leden ook in eer werd hersteld. De huidige bewoner van Loswal 26, jeugdwerker Andries Huberts, vond het best. Duinker stapte naar de gemeente en ook daar waren ze enthousiast. Herstel van histori sche bezienswaardigheden past immers volledig in het Beleid en het is mooi makkelijk als een parti culier het initiatief neemt. In dit geval betaalde die particulier ook nog het leeuwedeel van de kosten, wat in deze kommervolle tijd van bezuiniging tot troost en bemoedi ging strekte. De gemeente hoefde schilders van gemeentewerken een routineklus. Duinker stak to taal ongeveer f400,- in het project, inclusief twee flessen echt-Texelse Juttertje die hij aan het slot van de plechtigheid overhandigde aan de burgemeester en aan Andries Hu berts. Van Rappard had op zijn beurt een cadeautje voor Duinker: een gemeentelijke stropdas. Hij zei respect te hebben voor het initia tief. Het is prima dat curiositeiten uit het verleden in stand worden gelaten of hersteld. De herinnering aan de terugkeer van de meter zal levend worden gehouden want de gemeente zal op het kastje met fraaie witte lettertjes alsnog een tekst aanbrengen: „Aangeboden door Theun Duinker op 27 mei 1995". Ook zal de constructie waarmee de barometerkast aan de gevel is bevestigd, worden ver beterd om het vandalen niet al te makkelijk te maken. Er is de laatste tijd volop gras ge maaid en geoogst om een winter voorraad ruwvoer voor het rundvee en de schapen te krijgen. De weersomstandigheden zijn hiervoor over het algemeen gunstig droog en zonnig. Het ge maaide gras is goed te drogen. De opbrengsten aan gras zijn erg wisselend. Als oorzaak is te noe men de natte herfst en het dito voorjaar. De grasplanten hadden minder stikstof ter beschikking en de beworteling van de grasplan ten structuur van de gronden niet optimaal. Toch mag worden verwacht dat de kwaliteit van het gewonnen pro- dukt goed is. Dit is ook af te leiden de goede melkgiften van de koei en. Over het algemeen komen de melkkoeien tot goede melkgiften zonder dat extra veel krachtvoer bijgevoerd moet worden. Ook de granen en andere gewas sen vragen meer stikstof uit organische- en kunstmest dan in voorgaande jaren. De bodemvoor- raad was lager. De grote hoeveel heden regen in de winter en het voorjaar is daar debet aan. Aardappelen De goed voorgekiemde en redelijk vroeg gepote aardappelen komen na het aanaarden en aanfrezen vlot boven de grond. Minder snel komen die aardappelen daar waar minder aandacht is besteed aan het voorkiemen. Zoals het er thans voorstaat worden pootaard- appeltelers die hun poters goed hebben voorgekiemd beloond met een hogere opbrengst. De extra tijd en inspanning die hieraan is besteed worden daardoor weer betaald. Minder gunstig zijn de opslagplanten van aardappelen in andere gewassen. Zowel in gra nen, suikerbieten en andere ge wassen steken de achtergebleven aardappelplanten hun kop boven het gewas uit. Het is noodzakelijk dat deze opslagplanten zoveel mo gelijk worden bestreden. Dit om te voorkomen dat aardappelcysten- aaltjes (veroorzakers van aardap pelmoeheid) zich kunnen ontwik kelen in de percelen. De bestrijding is eveneens van groot belang om allerlei luizensoorten niet de gelegenheid te geven dat virusziekten naar de aardappelper celen te brengen. Verder is de kans groot dat vanaf de opslag planten de aardappelziekte (phy- tophthora) wordt verspreid. Naast de afvalplanten liggen er nog af valhopen van aardappelen. Het is de hoogste tijd dat deze worden afgedekt met zwart plastic. Want de afvalhopen zijn een infectie- bron voor virusziekten, aaltjes en phytophthora. In het veld treffen we grote aantallen lieveheers beestjes aan. Dit duidt erop dat de beestjes goed de winter zijn door gekomen. Ditzelfde lijkt ook het geval voor het voedsel van deze dieren, de luizen. Het is zinnig om de lieveheersbeestjes te sparen bij de bespuiting tegen de luizen. Hiervoor zijn goede toegelaten middelen in de handel. Suikerbieten Er kan gesproken worden over een redelijke goede opkomst van de suikerbietenplanten. Slechts in een enkel geval zijn er bieten over- gezaaid. Zolang er gemiddeld 40.000 en meer planten per ha staan, is overzaaien financieel ge zien niet verantwoord. De kosten voor het overzaaien en de groei achterstand worden nimmer goed gemaakt. De onkruidbestrijding met de lage dosering per ha ver loopt voorspoedig. Enige afwisse ling in middelengebruik geeft meestal een grote verbetering van het resultaat. Erg belangrijk hierbij blijft dat die middelen worden ge bruikt die sterk werken op het aanwezige onkruidassortiment. Standaardcombinaties van midde len geven niet altijd het gewenste resultaat en maken de bestrijding onnodig duur. Granen Op enkele verzopen plekken na staan de granen er redelijk tot goed bij. Ook hier valt het op dat de onkruidbestrijding kan plaats vinden met zeer weinig actieve stof. Hier geldt ook dat de midde lenkeuze moet worden aangepast aan het onkruidassortiment dat in het graangewas staat. Sommige percelen wintergraan verdienen voor een goede korrelopbrengst nog een overbemesting met stikstof. Een te lichte kleur laat het stikstof gebrek zien. Snijmaïs De maïs staat er erg geel bij. De oorzaak ligt bij de koude nachten en de lage temperaturen overdag. Zodra de thermometer oploopt, krijgt dit gewas zijn groene kleur en kan de ontwikkeling van het gewas doorgaan. Jarenlange prak tijkervaring, nu ondersteund door praktijkonderzoek, toont aan dat ook de onkruiden in een jong sta dium met een lage dosering kun nen worden bestreden. Met minder dan vijftig procent middel van de algemene adviezen is een goed resultaat te bereiken.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7