Zeilers wapenen zich ioor 18e rondje Texel 'J Riool Kotterstraat compleet vervangen eruchtenmachine alweer op gang IVeinig carmoon Tiert voor Texel: te hoog bezwaar tegen ouw zwembad Aegon 'k v V" J rik K i TEXELSE^" coURANT Inrichting Klif blijft behelpen Veelbelovende drieling Tik V0, Slechts voor 1/s Tesselaar per minuut Ingreep tegen overstromingen Commissie boos over units noodcamping Blijven trekken aan contingenten bejaardenwoningen Zendmasten voor alarmcentrale Jook Nauta nieuwe voorzitter Horeca Mensen -E Wat ik zeggen wou... Per bus naar EO-jongerendag méér, maar wel een hogere kwaliteit aan deelnemers de Ronde om Texel, die zaterdag 17 juni wordt geva- Wedstrijdleider Edwin Lodder baseert die verwachting Ie Tornado-kampioenschappen die in de week vooraf- nd aan het rondje worden gezeild. „Daardoor komen 's >|ds beste Tornado-zeilers naar Texel. Bij de Ronde kan :ussen hen een strijd tot op de laatste meters worden." organisatie spreekt geruchten over aanpassing van de ils, ten gunste van grotere boten tegen. VRIJDAG 2 JUNI 1995 e aantrekkingskracht van het te verhogen heeft de orga- ie in de week die eraan vooraf de nodige activiteiten op gezet. Belangrijkste evene- is het Open Nederlands jdo-kampioenschap dat idag 12, dinsdag 13 en isdag 14 juni wordt gevaren, atamaranttype mag zich in groeiende belangstelling ver en. De Tornado behoort tot otere categorie zeilboten, die jns Lodder bij uitstek geschikt >or wedstrijdraces. Toonaan- nde zeilers uit binnen en bui- nd hebben al aangegeven te Lodder verwacht dat de aar van de Ronde uit hun ge en zal komen. lerdag staat een toertocht de Hors op het programma ijdag de Spinnaker Trofee, die jaar wegens slecht weer afgelast. Wellicht een aardi- aining voor de zeilers, waar de meesten tot dusver ms het winderige weinig hebben voorjaar kunnen Ronde verwachting zo'n 650 cata- nzeilers verzamelen zich za- gmorgen om 9.00 uur voor nefing, om twee uur later te weggeschoten. De ver- idenheid aan boottypes zal ind groot zijn, verwacht er Reden waarop de organi- zogenaamde meetbrief verplicht heeft gesteld. Daarin staan het boottype, nummer en het ratingcijfer. Dit cijfer is bepa lend voor de handicap voor de deelnemers. Lodder ontkent ge ruchten dat de ratingformule is aangepast, ten gunste van grotere schepen die een spinnaker gebrui ken waardoor ze veel sneller va ren. Een standaard Tornado zonder spinnaker heeft bijvoorbeeld een ratingcijfer van 100, terwijlmèt spinnaker daar drie punten vanaf gaan (ratingcijfer 97). Bij een ron detijd van drie uur, moet de boot mèt spinnaker 4,5 minuten sneller zeilen om gelijk te eindigen. Onrust Onder bezitters van kleinere boten is onrust ontstaan nu bekend is geworden dat bijvoorbeeld Dirk Pool met een fonkelnieuwe Nacra 5.5 Raid aan de start verschijnt, waarbij de spinnaker tot de stan daarduitrusting behoort. De fabri kant heeft de verhouding tussen spinnaker en fokkezeil zodanig uit gebalanceerd, dat geen extra han dicap ontstaat. Van wijziging van de ratingformule voor het rondje is volgens Lodder echter geen sprake. Wat wèl is veranderd is dat de ca tamarans voortaan vanaf het strand naar de startlijn moeten en niet meer zoals de wjnnaars van Wedstrijdleider Edwin Lodder: .hogere kwaliteit... vorig jaar ook uit de haven mogeg varen. Met een boot van 27 voet waren de Britten Reg White en Web Olie vorig jaar in het voordeel. „Dat is een oneerlijke concurrentie ten opzichte van degene die wèl vanaf het strand starten, zeker ge zien de omstandigheden toen. Veel boten hadden toe moeite door de branding te komen. White en Olie mogen weer meedoen, maar dan wel vanaf het strand." Vuurdoop Ina Schrama beleeft dit jaar haar vuurdoop als voorzitter van de di verse Ronde-commissies. Vrijdag middag bij de presentatie van het rondje in Cinema Texel oogde ze relaxed. „Ach, ik ben wel nieuw, maar het draaiboek ligt al jaren klaar. Het is gewoon een kwestie van de zaken op tijd aanpakken. Ik let er vooral op dat de communi catie tussen de vrijwilligers goed verloopt. Want daardoor willen nssie-voorzitter Ina Schrama: jred... De aanleg van parkeervakken langs Klif te Den Hoorn moet de verkeersveiligheid verhogen. Niet alle raadsleden zijn daar echter van overtuigd. Maar volgens wet houder Schilling blijft het behel pen wegens ruimtegebrek in de straat. Met veel hulp van de dorpscom missie is een plan ontwikkeld waar de omwonenden achter kun nen staan. De kosten bedragen bij na ƒ50.000,- en het geld komt uit de pot voor verkeersmaatregelen. Daar was Erna Eelman van de VVD niet zo blij mee, omdat ze er aan twijfelt of de maatregel de vei ligheid in de straat wel verhoogt. Op enkele plaatsen is een door- De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid had weinig problemen met de plannen. Jan Koolhof van het CDA vroeg of het mogelijk is het zwembad voor een deel onder de grond te bouwen, maar dat wordt volgens Uriot veel te duur. De CDA-er merkte op dat door een eigen zwembad bij een vakantiepark de verkeersintensi teit juist afneemt. Erna Eelman (VVD) zag ook landschappelijk weinig bezwaren, omdat de nieuwbouw in een soort duinkom gepland is. zwembad bij vakantiepark ftervallei stuitte in de raads- imissie voor ruimtelijk en vestingsbeleid op weinig irstand. Alleen Groen Links en steunden de bezwaren die i voor Texel tegen het bouw- hebben ingediend. bestemmingsplan staat ter tse een gebouw met een •male hoogte van zes meter Het bouwplan van de Aegon om 9,5 meter. Dat vindt Tien Texel onacceptabel. Tevens deze groepering het onzin sen artikel 19 procedure te vol- daar de bouw geen spoed- nd karakter heeft. 's weer hetzelfde liedje: de 'len vloeien naar de overkant e lasten zijn voor Texel", aldus Blanken van de actiegroep. 9emeente heeft tonnen in 'na gestoken, maar straks ieder bungalowpark z'n n zwembad." Tien voor Texel °k bang dat door de nieuw- v de verkeersdrukte naar het ohepark zal toenemen. Dakpannen "tect Louis Uriot legde uit dat e' spoed is, want de Aegon bouw van het zwembad Ps'en aan die van het nieuwe 'gebouw. Dat werk start op Ptember. Hij vertelde dat het mbad de vorm van een stolp en door de materia len erg 'n het landschap past. „We en bijvoorbeeld met echte •3nnen." gang tussen de huizen en parkeer plaatsen voor kinderen gemaakt van zo'n 50 cm., zodat zij niet over de weg hoeven. De mMeeste le den van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid vonden dit te smal. Wethouder Schilling beaamde dat het niet overhoudt. „Maar we zoe ken al zo'n zeven jaar naar een oplossing. Er is daar nou eenmaal te weinig ruimte en het dorp staat achter dit plan." Dat was voor de commissieleden inderdaad doorslaggevend. Alleen Pieter de Groot van D66 blijft tegen. Hij is van mening dat het plan meer heeft te maken met zorg voor au toverkeer dan veiligheid voor voet gangers. Niks geen hormonengewoon een kerngezonde drieling", aldus melkveehouder Piet Witvliet van boerderij Capnie aan de Pontweg over de nakomelingen van zijn koe Geertje 90. Gezien de melkgift van het moederdier, 12.484 kilo melk in 403 dagen, gaan de dieren een produktieve toekomst tegemoet. „Zeker als je bedenkt dat sperma van hun vader, de Hollandse stier Labella, volop naar de Verenigde Staten wordt geëxporteerd. Een echte eiwitstier. Volledigheidshal ve melden we dat een drieling geen unieke gebeurtenis is, maar drie keutjes in één worp wél een heel bijzondere nog wel eens problemen ont staan." Zorgen maakte ze zich vrijdag al lerminst. „Ik heb goede mensen om me heen. Er is hard gewerkt om het een geslaagd evenement te laten worden." Onzekerheid over sponsoring is er niet. „We hebben een stuk of vijf grote sponsors, om het risico te spreiden. Wij kunnen hen niet mis sen, maar zij ons ook niet", doelt ze op de publiciteit. Het Logo van sponsor Landrover kwam tijdens een reportagê van Studio Sport bijvoorbeeld anderhalve minuut in beeld. Schrama toonde zich ver heugd over de komst van produk- tiemaatschappij EBS, die een reportage over het rondje aan veertig landen heeft verkocht. Avondprogramma Vanaf woensdagavond is er in de feesttent op het strand het nodige vertier. Die avond treedt een drie mans jazz-popformatie op. Don derdagavond is de grote show avond met als klapper Lee Towers, de caraïbische formatie Kalimba treedt op tijdens de tropical night op vrijdagavond. De zaterdag staat in het teken van het Holland se lied. Optredens van een draaior gel, Hollandse ambachten en Nederlandstalige artiesten worden aan elkaar gepraat door Kees Schoemaker. ik 0 BENT VERBONDEN MET HET 06-NUMMER WrT'DE TEXELSE COURRNTI DRUK NU OP KNOP 1-,EN IR LISPEL "SE HET LRRTGTE TEXEL6 NIEUWS \n •*-' f/yr\ v* c1 UnOP 2; BE SPORT EN WfiTER&TQHPEH T/R-TvV-p'TG \KNOP DE VRSTE WRCHTeo VERTREK •piNq-T"^- I TLiDBN TESO BOTEN KNOP A\ DE VOORGELEZEN COLLUMS VflN DE| HORSEL" EN "LRNGS DE WEG" c.rcr 16 MIN. NIEUW OP KNOP 5-, DE RUBRIEK WIE DOET WAT EN HOEMRRR UOORRL MET WIE Lm*vre. srorto De riolering van de Kotterstraat wordt de komende zes weken ge heel vervangen. Voor de huidige buizen met een diameter van 30 em komen buizen van 70 cm doorsnee. Hierdoor kan het riool water sneller worden afgevoerd. De gemeente verwacht zo een eind te maken aan de waterover last in de naburige Ankerstraat. Na elke stevige plensbui staat de Ankerstraat blank, doordat het ri ool het regenwater niet kan ver werken en overstroomt. De noodcamping is een uitsteken de voorziening, die voorziet in een behoefte. Bovendien wordt het beheer prima gedaan door Kees en Toos Maas. Alleen over het be drijf dat de nieuwe sanitaire unit heeft geleverd is de gemeente niet te spreken. Het jaarverslag van de noodcam ping oogstte alom lof. De leden van de raadscommissie voor ruim telijk en huisvestingsbeleid waren bijzonder complimenteus over het beheer. Afgelopen seizoen werd een nieu we douche-unit in gebruik geno men, die echter niet goed functioneerde. De leverancier, Brouwer Accommodatie in Nij- kerk, liet het qua nazorg afweten, Afgelopen zondagavond was dat weer eens het geval. Het riool van de Ankerstraat sluit aan op de Kot terstraat. Het water wordt afge voerd naar het pompgemaal van Uitwaterende Sluizen aan de Slotskolk, waar het verder wordt gepompt. Bedoeling is eerst de riolering tus sen het pompgemaal en de Kot terstraat te vervangen. Dat gebeurt komende week; dinsdag na Pinksteren wordt ermee begon nen. Daarna is de riolering tussen Kotterstraat 9 en het bordje be bouwde kom aan de beurt. Het he le bestaande riool gaat eruit en splinternieuwe, dikkere buizen gaan de grond in. Nabij de bebouwde-komgrens komt boven dien een „overstort", waar het wa ter in de sloot kan stromen als de riolering onverhoopt toch volloopt. Noodleiding Aannemer Texel BV uit De Waal voert het werk uit samen met het bedrijf Terro, dat een dependance in Den Helder heeft. Deze combi natie was met ƒ134.900,- de Texel mag tot het jaar 2000 nog 46 bejaardenwoningen bouwen. Het zouden er minimaal 70 moe ten zijn om aan de behoefte te vol doen, is de mening van de tot ergernis van de commissiele- Stichting Bejaardenzorg Texel, den. „Brandhout", noemde Dick Drijver van Texels Belang de servi ce. „Kunnen we ze niet aansprake lijk stellen voor de extra kosten die wij daardoor moesten maken?" De commissieleden vonden de kosten voor winterstalling van de units (ongeveer ƒ6000,-) ook aan de hoge kant. „Maar daarvoor worden ze dan ook eens per week afgestoft", spotte wethouder Schilling, waarop Drijver verzucht te dat „die rotdingen" het nóg niet goed deden, ondanks al die troe telhandelingen.... Hoewel de leden van de raads commissie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid erkenden dat de vergrijzing op het eiland hoger is dan aan de overkantk, zagen zij ook in hoe moeilijk het is om extra contingenten bij de provincie los te peuteren. Wethouder Schilling verzekerde dat hij met de afdeling volkshuisvesting er alles aan doet om toestemming voor meer wo ningen op het eiland te krijgen. Daar hadden de commissieleden vertrouwen in. Om het verbindingsnetwerk van de alarmcentrale op Texel te ver beteren moeten vier zendmasten met bijbehorende kasten worden geplaatst. De totale hoogte wordt, inclusief bebouwing, maximaal 18 meter. De alarmcentrale roept instanties als de ambulancedienst en de brandweer op. Voor verbetering van het netwerk moeten installa ties komen op het gemeentehuis, aan de achterzijde van gemeente werken, aan de zijgevel van het Vliegveldkantoor en de zijgevel van de brandweerkazerne. Na een officiële publicatie in deze krant krijgen omwonenden twee weken om hun eventuele bezwaar tegen de plaatsing bekend te maken. laagste van drie inschrijvers. De totale kosten bedragen f350.000,-. Het verschil zit in de aanschaf van rioolbuizen, welke kosten voor rekening van gemeen tewerken zijn. De bewoners van de Kotterstraat hoeven met te vre zen dat ze anderhalve maand de wc niet kunnen doortrekken. Ter plekke wordt een noodleiding aan gelegd. De gemeente stelt de be woners via een brief op de hoogte. Jook Nauta is door de leden van Koninklijke Horeca Nederland, af deling Texel, benoemd tot voorzit ter. De 52-jarige Oosterender is de opvolger van Mans Segers, die de afgelopen drie jaar als interim voorzitter fungeerde. Segers (ook 52) was al eerder voorzitter, maar keerde in 1992 te rug na de fusie tussen Horeca Ne derland en Horecaf. Bedoeling was voor een periode van twee jaar, maar het werden er drie. Nau ta heeft geen zakelijke binding met de Texelse horeca, maar is ge vraagd om zijn bestuurlijke kwali teiten. Bovendien wilde het bestuur een neutrale voorzitter in plaats van iemand uit een der bloedgroepen. Het verzoek kwam op een gunstig moment, want Nauta had zojuist zijn landelijke bestuursfuncties af gebouwd. De oud-wethouder noemt het voorzitterschap „een interessante uitdaging" Hij be schouwt betere profilering van de bedrijfstak horeca als een van zijn voornaamste taken. it Hilary Harrison uit Oosterend heeft in Leiden het diploma tuinar chitectuur behaald. Volgend jaar begint zij een eigen bedrijf in het ontwerpen, aanleggen en onder houden van tuinen en het maken van beplantingsplannen. Piet en Janet Witvliet van hoeve Capnie zagen er niet tegenop moeder en dochters even in de voortuin te laten poseren. IFoto Gerord TimmermanI Jordi van Heerwaarden (20) (foto boven) en Rinco Lemstra (20) zijn beiden geslaagd aan de Middelba re Hotelschool in Wageningen. De Texelaars doorliepen een vierjarige opleiding. Van Heerwaarden heeft zich inmiddels opgegeven bij de HEAO in Utrecht, waar hij de tweejarige kaderopleiding com mercieel/administratief gaat vol- gen. Lemstra kiest voor een vierjarige vervolgstudie aan de Ho- Kamperen bij 06 boor gere Hotelschool in Leeuwarden. Wij vinden kamperen bij de boer een prima toeristische voorzie ning. Het trekt een goed publiek dat door het verblijf op een boeren erf meer begrip zal krijgen voor de boer en zijn levensnoodzakelijke werk. Graag gunnen we de hard werkende agrariër de bijverdienste die soms nodig is om het jaarinko men te verbeteren. Toch hebben wij bezwaar ge maakt tegen de uitbreiding tot acht eenheden of 24 slaapplaat sen. Als de uitbreiding inderdaad beperkt kon blijven tot 1600 slaapplaatsen en persoons/per- ceels was gebonden, was er geen vuiltje aan de lucht. Echter: er kan geen garantie worden gegeven dat deze regeling juridisch hard te ma ken is. De nu door de gemeente gehanteerde regel: „wie het eerst komt, het eerst maalt" werkt gro te rechtsongelijkheid in de hand, terwijl er sprake is van gesjoemel met A-blokken. Eén door een „ge dupeerde" gewonnen beroeps zaak zet de gehele regeling op de tocht. Mogelijk gevolg hiervan is een onbeheersbare groei van slaapplaatsen. Met meer dan 200 A-blokken en een landelijke rege ling van 15 eenheden of 45 slaap plaatsen per boer zijn er mogelijkheden genoeg. Teso is hier duidelijk over. Een aan zienlijk groter vervoersaanbod kan niet meer met twee boten vanaf de haven bij Lands End worden verwerkt. Dat zou dus Balgzand worden en een forse uitbreiding van het vierbaansdeel van de Pontweg. Wie dat graag wil, moet geen lid worden van 10 voor Texel. Namens het bestuur: Fridt Blanken, Den Burg De jaarlijkse EO-jongerendag wordt zaterdag 10 juni gehouden in het stadion Galgenwaard in Utrecht. Net als vorig jaar zullen Texelse deelnemers in de gelegen heid worden gesteld gebruik te maken van busvervoer. Het thema is „Waar ben je?". Sprekers zijn Gert van den Bos, Henk Binnendijk en Arie van der Veen. Muzikale medewerking van Steven Curtis Chapman, Two Hearts, het Stavanger Gospel Choir en de Ronduit Praiseband. Presentatie Bert van Leeuwen. Wie mee wil, dient zich met spoed op te geven bij H. Ellen, telefoon 12598, B. Vlaming 18381 of J. Lap 19201. Deelnemers gaan op eigen gelegenheid naar de boot van 7.05 uur. In Den Helder staat de bus klaar. De kosten zijn f20,- per persoon.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5