iuropa's beste surfers [import eind juni naar Texel Alarm Trophy opnieuw naar Engelse mariniers (ORT Texels Trekker de lucht in Nog boten nodig ovinciale finale idersongfestival bgelsilhouetten goed herkend oordzeefietsers oen Texel aan Vier-tegen-vier toernooi bij SVO Texel '94 herstelt Pinkster-traditie Zevenmaal succes bij hondenexamens Windsurfclub houdt „Gouwe Bol Race" Voetbaltoernooi dames Texel '94 Duinker houdt inzameling DE VAKANTIEKRANT Samengestelde menwedstrijd Duitse kazerne Hek verdwenen Amnesty fietst naar Amsterdam ,Radfahrers' Texel al 40 jaar trouw TEXELSE f COURANT vrijdag 24 juni tot en met za- ,g 1 juli is het strand bij paal )e Krim) het middelpunt van Europees Kampioenschap oard. De beste surfers uit >jen landen zullen dan voor >xelse kust de strijd met el- aanbinden. Regerend Euro kampioen bij de heren. Peter ater uit Purmerend, is één je toppers die aan de start hijnt De organisatie, de iting Texel Race, heeft al veel jeld om dit eerste EK dat in rland plaatsvindt, tot een es te maken. |EK verschilt totaal van de Race, die dit jaar op 16 sep- er wordt gehouden en tevens als Nederlands Kampioen- Geen rondje om het eiland gal, maar verschdlende itrijden voor de kust. En niet lag, maar een hele week. Dat ;ent dat zo'n zestig vrijwilli- acht dagen in touw zijn. De ten nemen er een week va- voor. Hun beloning bestaat m gesponsord jack, een paar avonden en een hoop „fun". el strand komt een tent, die t gebruikt voor de opening, agelijkse lunch, briefings en onderkomen bij eventueel tweer. De feesten vinden el- Iplaats. Voor deelnemers, me ikers en andere genodigden is er dinsdag een tropisch feest op Vakantiecentrum De Krim, één van de grote sponsors, en donder dag een barbecue in het strandpa viljoen van Piet Zijm. Bedoeling is het nieuwe sportcentrum van De Krim zaterdag 1 juli in te wijden met de prijsuitreiking. Dorien de Vries Toeschouwers kunnen op het strand ook aan hun trekken ko men. De wedstrijden vinden vlak voor de kust plaats en als het flink waait, krijgen ze spektakel te zien. Bij meer dan windkracht 6 staat dan namelijk slalom in de branding op het programma. Tussen de wedstrijden door heeft het publiek de kans om in contact te komen De deelnemers aan het EK surfen worden op het water met bootjes in de gaten ge houden. Momenteel beschikt de organisatie over acht rub berboten die door de branding kunnen. Er zijn er echter nog een paar nodig. Informatie: Wieb van den Berg, tel. 18243. Ook wordt nog ge zocht naar een reserve- startschip, dat ook bij harde wind op zee kan liggen. (ARA organiseert weer een lijk Kindersongfes- Woensdag 26 juli vindt in tijdens de folkloremarkt Groeneplaats de provinciale plaats. Ook Texelse kinde- unnen hieraan deelnemen. mnaar of winnares plaatst foorde landelijke finale die op (tober zal worden gehouden touwburg Het Park in Hoorn. (ARA-televisie zal van deze lijkefinale een registratie ma- en op een later tijdstip uit- 't prijsvraag „Kent u deze vo- van Texel?" van EcoMare op hijssemarkt, afgelopen vrij- deden liefst 273 mensen Zij moesten negen silhouet- an vogels in vlucht herken- lepelaar scoorde 100% nning, evenals het grapje van (liegende struisvogel". Meer e hadden de deelnemers met tderscheid tussen de rotgans irgeend: 74 mensen verwis- ndeze twee, maar hadden de oed ingevuld. Door 190deel- rs, waarvan 112 Texelaars, alle vogels juist geraden, ijswinnaars hebben hun prijs bon voor een gratis wadex- mmiddels toegestuurd ge- Het boek „In de poren van Jac. P. Thijsse" is onen door W. van Straten uit alen. foddenvereniging maakt zich r over het beleid voor de lenzee. Volgens de milieu- usatie komen trekvogels door ttvissing van het wad op pdieren in voedselproblemen, ling van intensieve var- pesterijen die wegens overschotten uitwijken van mt naar de noordelijke pro- s- zouden het waddenmilieu Ieen goed doen. Om op deze ■matiek de aandacht te jen houdt de Waddenvereni- een Noordzeefietstocht. Het xhap hoopt op 8 juni in de se havenstad Esbjerg aan te waar de Noordzeemi- 'co nferentie wordt gehou- Daar willen ze aandringen op ^vaardiger beleid. week arriveerden zo'n 50 rs vanaf Den Helder op het Jn EcoMare vertelde Siets- i'jksen van de werkgroep 'Chapszorg Texel over de ef- van schelpdiervisserij op Toelichtingen waren er van noloog Norbert Dankers en Ar/'e Bakker. Na een over win NHJC-herberg Panora- 'orrichtte burgemeester Van vrijdagmorgen het start- fy het ondertekenen van 0(je kaart voor de wadden, ,sch voor een milieuvrien- heleid, maakte hij een uit- rin9 voor de ammoniakdoel- omdat de uitstoot hiervan el al zeer beperkt is. Kinderen die geboren zijn in de ja ren 1982 tot en met 1986 kunnen deelnemen aan een auditie die wordt gehouden op zaterdag 24 juni in de voorspeelruimte van d'Ouwe Ulo in Den Burg. Een des kundige jury beoordeelt zangkwa liteit, presentatie en tekstvastheid en bepaalt welke kinderen mogen doorgaan naar de provinciale fina le op 26 juli op de Groeneplaats. De deelnemers kunnen kiezen uit dertig geselecteerde liedjes uit Kinderen voor Kinderen. Een ach tergrondkoortje van maximaal vier kinderen is toegestaan. Tijdens de voorronde en de provinciale finale wordt gewerkt met een orkest band, een cassettebandje met daarop de muziek van een liedje zonder de gezongen tekst. Opgave Kinderen die willen meedoen kun nen zich opgeven bij Ruud Nooy, telefoon 15034. Ze ontvangen dan een inschrijfformulier en een lijst met dertig liedjes uit het reper toire van Kinderen voor Kinderen, waaruit kan worden gekozen. Op gave voor het VARA-kindersong- festival is mogelijk tot en met woensdag 14 juni. met de surfers, die zich op het strand verzamelen in de „pits". Verder staat Dorien de Vries, me daillewinnares op de Olympische Spelen van Barcelona, in een grote stand met surfartikelen. Zij geeft een week lang informatie over planken en zeilen van het merk Simmerstyle, ook één der spon sors. Ook niet-deelnemers kunnen de spullen uitproberen. Studio Sport Er komen ongeveer 150 deelne mers. Elk land mag maximaal tien surfers afvaardigen: vier heren, twee dames, twee veteranen en twee junioren. De nationale bon den selecteren deze surfers zelf, zodat de organisatie er vanuit gaat dat de besten van elk land mee doen. Er verschijnen geen Texe laars aan de start. Voor het EK, met het aftershave merk „Old Spice" als hoofdspon sor, hebben verschillende media al belangstelling getoond. Een rechtstreekse uitzending van Veronica-radio, die een dag naar Texel wilde komen, is echter van de baan. Volgens de organisatie zou de opstelling van de radiowa gens teveel ruimte innemen op het parkeerterrein, waardoor bezoe kers hun auto's eventueel niet meer kwijt zouden kunnen. Het ziet er naar uit dat Studio Sport wel komt. Op het terrein van de 60-jarige Sportvereniging Oosterend staat het dit weekend bol van de activi teiten. Voor het vier-tegen-vier toernooi waarmee de jubileumvie ring op tweede Pinksterdag wordt afgesloten, kunnen zich nog deel nemers opgeven. Het toernooi staat ook open voor niet-leden (15 jaar of ouder). Opgave kan tot en met zondag in de kantine of via tel. 18442. Tijdens het toernooi, dat om 12.00 uur begint, zijn er optredens in de feesttent van de Texelse bands Poundcake (v.a. 12.00 uur) en de Van Beurden Blu esband (v.a. 14.00 uur). Het toer nooi is om ongeveer 16.30 uur afgelopen. De jubileumviering begint van avond met een receptie in de kan tine en de opening van een overzichtstentoonstelling. Morgen is er een toernooi met clubs die 59 jaar bestaan, een wedstrijd tussen oud-spelers van de zaterdag- en zondagafdeling, een vismaaltijd en een feestavond. Zondag wordt dit toernooi voortgezet. Voor voetbalvereniging Texelse Boys was het Pinkstertoernooi een begrip. Dit tweedaagse tref fen waarbij de deelnemers rond de velden kampeerden, was sinds 1979 steevast de feestelijke af sluiting van het seizoen. Organi sator Hank Witte heeft na een jaar onderbreking bij fusieclub Texel '94 de draad weer opge pakt. Eerste en tweede Pinkster dag is het zover. Het niveau van de uitgenodigde clubs is ditmaal hoger dan voor gaande jaren. Dat komt omdat Texel '94 vier klassen hoger speelt dan destijds de Boys. Ook ditmaal toonden verenigingen uit heel Ne derland belangstelling. Present zijn o.a. Heiker Boys uit Beilen, THEO uit 't Haantje bij Emmen, Oegst- geest, Dieren, RKGSV uit Gerwen bij Eindhoven, Velsen, Edesche Boys, Eindsche Boys uit Tilburg en DWP uit Heerenveen. Texel '94 zet vier seniorenteams in. Het eerste en tweede spelen bij de stan daardteams, het derde en vierde bij de reserveteams. Aan het eind van de tweede toernooidag wor den in beide categorieën kruisfina les en finales afgewerkt. Traditioneel verrijst op het terrein weer een grote tent, waarin zon dagavond een feest voor alle voet ballers en supporters losbarst. Net als vroeger staat deze tent op het voormalige Boyscomplex, omdat daar de meeste ruimte is voor ten ten en transport. De deelnemers komen op drie vel- Zeven Texelaars zijn met hun hon den zondag geslaagd voor het di ploma Verkeerszekere hond. Het examen werd afgenomen door de Hondenclub Texel, onder toezicht van de Nederlandse Bond Gebrui kershond. De proef bestond uit twee delen, een appèl(A)-gedeelte, dat op het clubterrein aan de Haffelderweg werd gehouden en het sociale ge deelte, dat in het centrum van Den Burg werd afgenomen. Dat alle ze ven het A-deel goed doorliepen, is een goede prestatie gezien de strenge keuring. Ook de oefening in het centrum verliep vlekkeloos. De honden werden 4,5 maanden getraind door de wedstrijdleider Hans Jansen. De geslaagden zijn: Clementine de Wit met Anne, Sou Li Chang met Cisko, Margo Stolk met Indy, Yvonne van Holland met Jochem, Ruud Beers met Wodan, Rita Huizinga met Shadow en Frits Androg met Amber. De jaarlijkse Alarm Trophy- wedstrijden die deze keer op en bij de Joost Dourleinkazer- ne werden gehouden, zijn op nieuw een overwinning geworden voor de uit Britse mariniers bestaande Royal Ma rines Poole. Bij de prijsuitrei king gisteravond bleek dat het Texelse team van de bootcom pagnie van de Joost Dourlein- kazerne met één punt verschil de Engelsen op de voet volgde en dus de tweede prijs had ge wonnen. De Alarm Trophy wedstrijden worden sinds 1973 beurtelings in Engeland en Nederland ge houden, waarbij de deelnemen de teams wedijveren in nautische vaardigheden. Deze keer deden vijf teams mee, waarvan drie Britse. De sportie ve ontmoeting strekte zich over drie dagen uit. Dinsdag werden de „trials" gehouden waarbij met drie soorten landingsvaar tuigen zo snel mogelijk de ge meten mijl moest worden gevaren. Woensdag moest met verschillende vaartuigen een bepaalde boeienroute worden gevolgd. Tevoren moest elk team berekenen op welk mo ment met een bepaald in gesteld toerental (snelheid) de boeien gepasseerd zouden worden. Voor iedere seconde die men eerder of later dan oor spronkelijk berekend bij een boei of bij de finish was, werd een strafpunt gegeven. Donderdag werd een sloepen zeilwedstrijd op de Texelstroom gehouden, waarbij de opvaren de teamleden werden aange vuld met mensen van de Joost Dourleinkazerne. Tenslotte was er een amfibische cross waarbij peddelend met rubberboten een parcours met hindernissen (over een touw klimmen, vijf verschillende zeemansknopen leggen, „keesje" gooien, de peddelboot over een landings boot tillen, etc.) moest worden afgelegd. De coördinatie van het evenement was in handen van luitenant A.J. Kortenhoe- ven en korporaal K. Budde. Die toonden zich gisteravond tij dens de feestelijke barbecue zeer tevreden over het wedstrijdverloop. Zoals de be doeling was werd het een spor tieve Engels-Nederlandse krachtmeting met verbroede rend effect. den in actie en worden geleid door zes scheidsrechters. Eerste Pinksterdag begint het toernooi om 11.00 uur. Na de laatste wed strijd om 17.30 uur begint een bar becue voor alle deelnemers en hun aanhang. De tweede dag begint vroeg met een ontbijt, verzorgd door Texelse voetballers. Het eerste fluitsignaal klinkt om 9.30 uur, wat voor som mige voetballérs c.q. feestgangers pijnlijk vroeg zal zijn. Om 16.00 uur zijn de winnaars bekend en volgt een half uur later de prijsui treiking. Surfers kunnen zondag hun krach ten meten tijdens de jaarlijkse „Gouwe Bol Race". Deze naar de sponsor genoemde wedstrijd start om 11.00 uur bij Dijkmanshuizen. De deelnemers zetten koers rich ting 't Horntje. Daar ligt voor de Nioz-haven een boei, die ze moe ten ronden, waarna de terugtocht volgt. De finish is bij het clubge bouw bij het strandje van Dijk manshuizen. De inschrijving voor deze wedstrijd is open vanaf 10.00 uur. Negen damesvoetbalteams uit heel Nederland treden zaterdag aan in een toernooi van VV Texel '94. De teams komen in twee poules tegen elkaar uit, waarna kruisfinales volgen en tenslotte de finale. Aan het toernooi nemen clubs uit de tweede, eerste, hoofd- en lan delijke klasse deel. De onderlinge verschillen kunnen hierdoor groot zijn. Ook speelt een gelegen heidsteam mee. De wedstrijden duren 25 minuten zonder wissel van speelhelft. De eerste aftrap is om 10.00 uur, de finale begint om 17.00 uur. Alle wedstrijden, waar bij publiek gratis een kijkje kan ko men nemen, worden gespeeld op de voormalige velden van Texelse Boys. Jeu de Boules. In de stand in de jeu de boules-competitie hebben zich enige wijzigingen voorge daan. Bij de woensdagavondspe lers gaat Piet van der Vis aan kop met 313 punten, gevolgd door Harm Gort (311) en Ate Sijtsma (294). Koploper op de zaterdagmiddag is Harm Gort (317), op twee punten afstand van Cor Timmer. Henk Bosman is derde met 313 punten. Dijt. In zijn lezing tijdens het Thijsse-symposium had Jaap Zwier van de Heimans Thijsse Stichting het over een vroegere wethouder Sijt. Deze naam kwam voor in een brief van Thijsse. Blijk baar was diens handschrift niet helemaal duidelijk, want bedoeld wordt wethouder J.S. Dijt, de grootvader van oud-dijkgraaf Jac. Dijt. Inbraak. Inbrekers die van zondag op maandag in Den Hoorn actief waren hebben ook huis gehouden in een restaurant op Klif. Ze kwa men binnen via een dakraam en plunderden de kassa. Theun Duinker uit Oost wil graag iets toegevoegd hebben aan het artikel over de feestelijke inge bruikstelling van de barometer in Oost. Hij had verteld dat hij f400,- in het project had gestoken, maar verzuimd erbij te vermelden dat het de bedoeling is dat de bewo ners van Oost in deze kosten tege moet komen. Er zal binnenkort een inzameling worden gehouden... Beeld van de sloepenzeilwedstrijd kort na de start in de Mokbaai IFoto Harry de GraafI Texel maakt zich op voor het nieuwe seizoen. Daar hoort uiteraard de Vakantiekrant bij. Op vrijdag 23 juni verschijnt het eerste exemplaar. In de Vakantiekrant staat een uitgebreide agenda met acti viteiten voor Texelaars en toe risten. Organisatoren worden verzocht hun evenementen door te geven aan Ruud Nooij, telefoon 15034. De meldingen voor het eerste nummer moeten vóór vrijdag 16 juni binnen zijn, anders kunnen ze niet meer worden verwerkt. Manege Akenburg is op tweede Pinksterdag het begin- en eind punt van een samengestelde men wedstrijd, waaraan zo'n twintig Texelse aanspanningen deelne men. De wedstrijd begint om 10.00 uur met een dressuurproef. De eerste combinatie gaat om 11.30 uur op weg voor de mara thon van 15 km, die o.a. door Waa lenburg voert. De hindernissen zijn opgesteld aan de Meiertebos. De laatste aanspanning begint rond 13.00 uur aan de marathon. Als ze bij de manege terugkeren, wacht hen daar de kegeltjesproef. De wedstrijd, die geldt als voorberei ding op de nationale wedstrijd op Texel in het najaar, is omstreeks 17 00 uur afgelopen. De prijsui treiking is 's avonds. Naar aanleiding van het bericht op pagina 9 van de krant van dinsdag kregen we nog een opmerking over de „boerderij" in Eierland die ter sprake komt in het eerder ge publiceerde interview met Beim- diek. Volgens Cor Zijm van „Sir Robert Peel" was het niet de boer derij „Melle" maar een daar dicht bij staande Duitse kazerne. In tegenstelling tot Melle, die was uitgevoerd als gewone boeren schuur, had dit gebouw had een binnenplaats en deed sterk den ken aan een Limburgse boerderij. De gemeente heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een hekwerk, bestaand uit groene palen en ijzerdraad. Het hekwerk stond in de berm langs de Pont- weg/Dorpsstraat ter hoogte van Bosch en Zee om te voorkomen dat paarden er zouden lopen. De berm kon hierdoor met gras be groeid raken. Een tractor hangend aan een telekraan van Texel B.V. Dat trekt de aandacht van voorbij gangers en dat is ook de be doeling. De opgehesen trekker staat bij het kruispunt Pontweg-Pehkaanweg om de aandacht te vestigen op het aldaar te houden Pinkster- spektakel vande Oude Trekker- en Motorenclub Texel. Morgen om 12.00 uur wordt het twee dagen duren de evenement geopend. Foto Harry de GraafI De Amnestygroep Texel houdt za terdag 24 juni een fietstocht van Texel naar Amsterdam om geld bijeen te brengen voor de be scherming van de rechten van de mens. Amnesty doet onderzoek naar martelingen, volgt processen, pu bliceert rapporten over schennis van de mensenrechten en on dersteunt familie van gewetensge vangenen financieel. ledereen die een redelijke conditie heeft kan meefietsen. De tocht kan fietsend van Texel naar Am sterdam worden afgelegd (circa 100 km) en met de bus weer te rug, of zowel heen als terug op de fiets. De vorige tochten brachten veel geld op, de laatste zelfs f5000,-. Degenen die mee gaan of willen sponsoren kunnen contact opnemen met Willem Witte, Oesterstraat 17, 1794 Oosterend (tel. 18870). Gastvrouw Thea Boon temidden van jubilarissen Hilde (links) en Alois Senger. (Foto Gerard Timmerman) Keet aui iieiuei i ue vaxanutt up net eiland doorbrengt. Omdat Texel het mooiste eiland ten noorden van het zuidelijk halfrond is", ver klaart Alois (74). ,,De vrijheid, de natuur en het mooie uitzicht voert ons hier steeds weer naartoe." Met hier bedoelen ze het zomer huisje van de familie Meijert Boon aan de Vuurtorenweg, al een kwart eeuw hun uitvalsbasis. On danks dat het eiland in veertig jaar een stuk drukker is geworden en de natuur heeft moeten inleveren, blijven ze het eiland de moeite waard vinden. Cocksdorpers noemen ze de „Radfahrers", omdat het tweetal al sinds mensenheugenis op de fiets rondrijdt. Voor strandpavil joenhouder Piet Zijm zijn het de ijsheiligenwant hij zag ze al vroeg in het seizoen in het ijskou de Noordzeewater duiken. Ze zijn al min of meer ingeburgerd, het Duitse paar Alois en Hilde Senger, dat dit jaar al voor de veertigste VRIJDAG 2 JUNI 1995

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7