an sociaal kamperen tot miljoenenbedrijf Uitleg aan publiek is RWS iets waard ihouwburgreizen in et nieuwe seizoen ibileum 40-jarige Recreatiestichting Fraaie expositie over dam TEXELSE 2J COURANT Minder kleding mensen in nood expositie Dam in zee - - Schuttevaerrace doet Texel aan Lucht klaart op rond bridgeclub Afzwemmen Geitenkeuring in manege Akenburg Minder opbrengst zwem-rommelmarkt Ramp toch weer bij d'Ouwe Ulo? E- Mensen -E DONDERDAG 8 JUNI 1995 tig jaar RST vertelt niet al- ■het verhaal van 'de stich- naar vooral de geschiedenis veertig jaar kamperen op Met deze tekst openen Rommets en Daan Welbo- jubileumuitgave, die zij in cht van de jarige Recrea ting Texel hebben samen- ij, Het tweetal heeft een duik in diverse archieven ien, wat resulteerde in 72 waardige pagina's. igmiddag overhandigden de istellers het eerste exem- ian Jan Zwan, het enige nog n zijnde bestuurslid van het uur. Toen, bij de oprichting november 1954, heette de og de Stichting Sociaal Toe- Texel. 1 herinnert zich de oprich- en nog levendig. „Henk m wès de stichting", hij de eer door naar de alige beheerder van de RST- 3 Kogerstrand. „Eigenlijk timmerman, maar hij leek schikt en we kenden hem." uden greep, want de familie in zou Texels grootste kam- rem tot en met de zomer «181 beheren, voordat de p naar de kleinere RST- camping Om de Noord werd ge maakt. In het jubileummagazine zegt Veldman in een interview: „In al die jaren heb ik heel wat prijsver hogingen meegemaakt, maar nooit was er zoveel gezeik als in het eerste jaar. Staatsbosbeheer had altijd 15 cent per persoon per nacht gevraagd, wij gingen naar een kwartje. Wat een geklier je daarvan kreeg joh, verschrikke lijk!" Sociale karakter De tijden zijn veranderd, wat ook geldt voor die andere grote RST- camping, Loodsmansduin, waar in de jaren vijftig het wit geschilder de bunkerdorp een unieke over nachtingsplaats was. De campings groeiden net als de stichting met de tijd mee. In 1954 was het doel mensen met een be scheiden inkomen een goedkope vakantie te bieden. Tegenwoordig is de RST „op een strakke, moder ne leest geschoeid". Op de vraag wat er nog over is van de oorspronkelijke doelstelling, antwoordt voorzitter Kees Graaf: „Je kunt het sociale karakter niet tot elke prijs handhaven. Onze gasten hebben meer eisen dan vroeger: ze willen kabel-tv, warm water, dat soort dingen. Als we dat allemaal willen bieden, zal je reèle tarieven moeten rekenen. De RST moet rendabel blijven. Toch denk ik dat het sociale karakter niet weg is." Volgens directeur Menno Hof- mann is de behoefte aan sociaal kamperen minder geworden: maar weinig mensen zijn zo krap bij kas dat ze zich alleen een supervoor delige vakantie kunnen veroorlo ven. Jongeren De instandhouding van een groot jongerenterrein op Kogerstrand kan als een sociale daad worden beschouwd, al denkt een deel van de vaste gasten daar anders over, getuige het „zwartboek" uit 1989. Directeur Menno Hofmann stelt dat nooit serieus is overwo gen van Kogerstrand een gezin scamping te maken. „Het accepteren van jongeren is even eens een economische overwe ging bij het exploiteren van een kampeerterrein. Als je ze nu niet toelaat, blijven ze later ook weg. Trouwens, de jeugd betaalt ook wat meer, waardoor ze hun eigen beveiligingsmensen bekosti gen." Over de toekomst zegt Graaf: „De Jan Zwan ontvangt het eerste exemplaar van de jubileumuitgave uit handen van Daan Welboren Tussen hen in Joop Rommets. links directeur Menno Hofmann kampeersector op Texel dreigt achterop te raken, déér ligt een uitdaging voor ons." En Hofmann: „We moeten doorgaan met het kwalitatief opkrikken van de kam peerterreinen en afmaken waar we mee bezig zijn, zodat we straks weer jaren vooruit kunnen. Dat de RST de komende veertig jaar de andere Waddeneilanden gaat veroveren, betwijfel ik." Gasten-bijdrage De belangrijkste vernieuwing is natuurlijk de ingrijpende moderni sering van camping Kogerstrand. De maquette daarvan staat bree duit op de middenpagina's van de door ABC Design uit Den Burg ge produceerde jubileumuitgave. Daan Welboren, die als zoon van het beheerdersechtpaar opgroeide op Loodsmansduin, en freelance journalist Joop Rommets hebben er een smakelijk geheel van ge maakt. Omdat de RST niet over een deugdelijk eigen archief bleek te beschikken, maakten ze onder meer gebruik van de jaargangen van de Texelse Courant, jaarversla gen van Staatsbosbeheer en de (Foto Frans Hopman) plakboeken van Veldman. Eén der aardigste onderdelen is echter in geen enkel archief terug te vinden: de bijdragen van trouwe gasten, die soms alle veertig jaar hebben meegemaakt. De jubileumuitgave wordt binnen kort met de Texelse Courant op Texel verspreid. Het is tevens gra tis verkrijgbaar bij het RST-kantoor aan de Slingerweg en de boekhan dels in Den Burg. De kampeerders krijgen het dit seizoen als ge schenk aangeboden op de RST- campings. et komend theaterseizoen jt de Welzijnsstichting (bij nde deelname) reizen naar voorstellingen in de Helder- houwburg De Kampanje, tekent dat, indien 75 of mensen inschrijven voor nonderstaande voorstellin- ESO bereid is een extra te zetten voor de terug- okvoor busvervoer van de wburg naar de boot wordt ven op de voorstellingen or de bon in te leveren op itoor van de Welzijnsstich- d'Ouwe ULO (hoek Wilhel- mSchilderend te Den of op te sturen naar Post- 3, 1790 AC Den Burg (fax rste inleverdatum is vrijdag is. Uiteraard krijgen inzen- iricht welke voorstellingen an. Kaartjes kunnen wor- lehaald bij het kantoor van zijnsstichting. orstellingen waaruit gekozen zijn: IS 5, THE PARTY kan vmgende zang- en danss- >l wereldberoemde muzikale de laatste vier decennia, a-band van zes musici en ngersdansers zorgen voor est der herkenning dat vervelt en swingt. 20 oktober 1995. Entree: (kortingspas 65+ /CJP f RMAN FINKERS. „Geen ïr veranderd" met zijn broer Wilfried, die 'e technische verzorging i kleine rol speelt heeft de formule van zijn optre- stisch gewijzigd. Hij wenst elijk ook het element „hu- en kans te geven. 3 november 1995. Entree: (kortingspas 65+ CJP f >ord-Nederlands Toneel, Dit nieuwste stuk van toneel schrijver, regisseur en acteur Karst Woudstra is een bewerking van „The Aspern Papers", een bizarre novelle uit 1888 van de Engelse auteur Henry James. Vrijdag 3 november 1995. Entree: f 22,50 (pas 65+/CJP f 19,50) 3 Hoofdstad Operette, „Der Vet ter aus Dingsda" Deze operette van Eduard Künne- ke is eigenlijk een komedie met muziek, met negen verschillende rollen en zonder koor of ballet. „Der Vetter" speelt in Nederland anno 1921. Vrijdag 24 november 1995. En tree: f 37,50 (kortingspas 65+ CJP f 32,75) 4 GOLDEN EARRING, Unplugged popconcert Tot tweemaal toe stond de Kam panje al op zijn kop tijdens het swingende optreden van Neer- lands ultieme rocklegende. Dit sei zoen kunt u wederom genieten van oud en nieuw repertoire van George Kooymans, Barry Hay, Ri- nus Gerritsen en Cesar Zuiderwijk Woensdag 24 januari 1996. En tree: f 45,00 (kortingspas 65+ CJP f 39,25) 5 PAUL HAENEN, „Smakelijke voortzetting" In dit programma staat Paul Hae- nen voor de pauze zelf op het to neel. Na de pauze port het unieke theatermens Margreet Dolman de kachel nog eens op, terwijl ook do minee Gremdaat, dokter Valentijn en een muzikant van de partij zijn. Vrijdag 2 februari 1996. Entree: f 27,50 (kortingspas 65+ CJP f 24,00) 6 KOMEDIE van Martine Bijl, „Walters Hemel" Martine Bijl schreef een stekelige Bestelbon Inleveren voor 7 juli a.s. bij de Welszijnsstichting, d'Ouwe ULO, Wilhelmmalaan 1, Den Burg, of opsturen naar Postbus 143, 1790 AC Den Burg Ondergetekende,(naam) (adres) (postcode) (plaats) telefoon: wil graag kaartjes reserveren voor de volgende voorstellingen: datum naam voorstelling aantal kaartjes normaal/pas 65-cjp 20 okt. Jeans 2 nov. Herman Finkers 2 nov. Noord-Nederlands Toneel 24 nov. Hoofdstad Operette 24 jan. Golden Earring 2 feb. Paul Haenen 9 feb. Komedie van Martine Bijl 7 mrt. Brigitte Kaandorp komedie over vier mannen en een vrouw, Marga geheten. Een op merkelijk schrijversdebuut, een gerenommeerde regisseur en en kele topacteurs staan garant voor een fascinerende avond tragi komedie, met o.a. Ingeborg Else vier, Huib Broos e.a. Vrijdag 9 februari 1996. Entree: f 25,00 (kortingspas 65+ CJP f 21,75) 7 BRIGITTE KAANDORP, „En Vliegwerk" Een nieuwe show, met liedjes, warme verhalen en zware emoties. Donderdag 7 maart 1996. Entree: f 30,00 (kortingspas 65+ CJP f 26,25) De kledingactie voor Mensen in Nood van dinsdagheeft in totaal 7200 kilo kleding opgebracht. Het merendeel hiervan kwam bij Sint Jan vandaan, waar het hele jaar door kleding gebracht kan worden. De opbrengst is minder dan vorige jaren, waarschijnlijk omdat er steeds meer kledingacties zijn op het eiland. Wie de actie heeft ge mist, kan altijd kleding brengen bij Sint Jan. „Kan je er op lopen?" De meest gestelde vraag aan Jan Timmer en Paul Penning, die sinds het weekend de expositieruimte bij paal 30 bemannen. Rijkswa terstaat geeft daar aanschouwe lijke informatie over de aanleg van de 550 meter lange dam. RWS heeft kosten noch moeite gespaard om van deze voorlich ting aan het publiek iets fraais te maken. Het houten noodgebouw op het parkeerterrein onder de vuurtoren oogt eenvoudig, maar de ingang is uitnodigend versierd. Eenmaal binnen waant de bezoe ker zich in een echt museum. Voorzien van sfeervolle verlichting en functionele illustraties wordt kort en helder uitgelegd waarom en hoe de dam wordt aangelegd. Maquette Ook voor kinderen is het bezoeker scentrum de moeite waard. Met een druk op een knop kunnen vo gelgeluiden ten gehore worden ge- Een onopvallend noodgebouw, maar van binnen een fraaie expositie. (Foto's Tessa de Graa(f) geeft een goed beeld van de dam bracht, die passen bij het opgezette exemplaar in een vitri ne. Tevens is een grote maquette van de dam geplaatst. Met lichtjes die ook weer via knoppen kunnen worden geactiveerd kan informa tie worden verkregen over de aan leg. Het leuke is dat vanuit de deuropening van de expositie de werkzaamheden aan de echte dam kunnen worden gevolgd. De pas verkregen informatie kan dus door de bezoekers onmiddellijk met de praktijk worden ver geleken. De expositie is vervaardigd door EcoMare. „De exacte kosten7 Geen idee, ik denk al gauw een paar ton. Maar dat is natuurlijk een peuleschil vergeleken bij de bedragen die aan de dam worden uitgegeven", aldus EcoMare- directeur Jan Kuiper. De videoruimte in het gebouw is nog niet klaar. De verwachting is dat eind deze week bezoekers kunnen genieten van de opnamen die John Smit van Videolux heeft gemaakt over het project. Openingstijden Het bezoekerscentrum is geopend als er werkzaamheden aan de dam worden verricht. Tussen 14.00 en 18.00 uur is er iemand aanwezig om nadere uitleg te geven of vra gen te beantwoorden. Jan Timmer heeft de eerste honderd bezoekers al aan zich voorbij zien komen. Vooral ook veel Texelaars, viel hem op. Tot nu toe moest hij slechts op één vraag het antwoord schuldig blijven. „Bij de maquette staat dat bij de aanleg fosfor- en LD slakken worden gebruikt. Ik wist niet wat LD-slakken zijn. Ik weet het nu wel: het is een overblijfsel bij staal- productie. Inmiddels is echter besloten ander materiaal te ge bruiken." Volgende week krijgen hij en zijn collega een extra voorlichtingstrai- ning van RWS. Tot eind oktober zullen zij publiek in het centrum te woord staan. Aanstaande donderdag is Texel tij delijk het decor van de jaarlijkse Schuttevaerrace. De deelnemende zeiljachten komen in de loop van de dag aan in de haven van Oude- schild, traditioneel de eerste etap peplaats na de start in Stavoren. Op het eiland staat 100 km wiel rennen op het programma. De deelnemers zetten daarna via Vlie land, Harlingen en Terschelling koers naar eindpunt Hindelopen, waar ze zaterdag 17 juni zullen ar riveren. Niet-rokers die last hebben van rokers. Een hardnekkig probleem dat de Koger bridgeclub al de no dige leden heeft gekost. De kaart- liefhebbers verwachten van dit probleem te zijn verlost, nu ze zijn verhuisd naar het nieuwe dorps huis achter de RK kerk. Voor bridgen is de nodige concen tratie vereist. Veel rokers kunnen daarbij het sigaretje niet missen. Niet-rokers raken echter juist geïr riteerd door de walmen, die in het benauwde zaaltje waarin ze tot dusver speelden lang bleven han gen. Het ledental van de club daal de daardoor zelfs met een kwart. In het nieuwe dorpshuis, dat een veel hoger plafond heeft en een goede luchtverversing, lijken de problemen voorbij. Beide partijen moeten zich nu weer op hun spel kunnen concentreren, verwacht de organisatie. Die nodigt zowel rokers als niet-rokers uit voor de wekelijkse bridgebijeenkomsten. Woensdagmiddag beginnen die om 14.30 uur en zaterdagavond om 19.30 uur. Er wordt vrij gespeeld, deelname (niet-leden) kost ƒ5,-. Vrijdag hebben onder prachtige weersomstandigheden en onder grote publieke belangstelling de eerste kinderen afgezwommen in zwembad Molenkoog. In het ka-' der van: „Samen op examen" de den ook weer enkele ouders mee. Voor het diploma A slaagden: Sas- kia Timmer, Iris Blom, Timo de Por to, Rick Dijker, Albert Schade (met Rob van der Stap), Dorian van Rijsselberghe, Peter Ipenburg, Eva Kruijsifix (met Nicoline Kruijsifix), John Wuis, Michael Brands (met Martin Brands), Bonnie Vrede- voort, Priscilla Noorlander (met Ad Noorlander), Esther Lap en Eduard Mardanion. Voor het diploma B slaagden: Ro bin Bakker, Alwin Bakker (met Els Bakker), Kamara Ismaël, Kitty Ver veer, Suzanne Schagen (met Bert Schagen), Thomas Buis, Thomas Huberts, Bas Groen, Annemarie Loos (met Bob Loos). De examinatoren waren Christy Albers en Gert Pansier. De laatste vrijdag in juni zal weer worden af gezwommen. De Texelse geitenvereniging houdt zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur de jaarlijkse keuring. Dat gebeurt voor het eerst in ma nege Akenburg. Ruim 50 witte, bonte en Toggen- burger geiten zullen de paarden verdringen uit de binnenbak van de manege. Zowel de volwassen dieren als de lammeren worden beoordeeld door keurmeester Th. van Herwerden uit Nieuwe Nie- dorp, die tevens de stamboekin schrijving verzorgt. Er zijn ook enkele showrubrieken, zoals het onderdeel kind met geit. f Daarbij gaat het niet om het mooiste dier, maar om de wijze waarop het kind met de geit om gaat. Aan het eind van de keuring is er ook een eigenaarsrubriek, waarbij twee volwassen witte gei ten en een lam moeten worden getoond. Publiek is welkom, de toegang is gratis. Tevens wordt een loterij ge houden. De jaarlijkse rommelmarkt van zwem- en poloclub TX '71 heeft zaterdag ruim ƒ2.100,- opge bracht. Hoewel dat wat minder is dan in voorgaande jaren, toonde de organisatie zich tevreden. „Ge zien het grote aantal andere rom melmarkten en bazars hadden we dit wel verwacht. De spoeling is dunner geworden", aldus voorzit ter Henk Brugge. Ook het mooie weer, waardoor veel gasten er op uit trokken, speelde de markt (die werd ge combineerd met de eerste folklo- redag) vermoedelijk parten. Brugge: „De eerste twee uur had den we 'grappige' handel, maar 's middags werd het opvallend rustig." Het meest in trek waren oude etalagepoppen, die voor mooie bedragen van de hand gingen. De gemeente gaat bekijken of met speciale geluiddempende voorzie ningen de „ramp" toch weer bij d'Ouwe Ulo kan worden ge plaatst. Eerder moest het bouw werk weg, wegens overlast voor gebruikers van het gebouw en omwonenden. De rolschaatsbaan heeft afgelopen tijd in de weeken den op de Groeneplaats gestaan. Omdat bij d'Ouwe Ulo een jonge- renaccommodatie is, wordt dit toch de beste lokatie voor de baan geacht. Diana Eelman heeft aan de MDGO in Heerhugowaard de 3-jarige opleiding Facilitair Manager met succes afgerond. Ze heeft zich in middels ingeschreven voor de 4-jarige studie lerares Verzorging en Huishoudkunde aan de Hoge school Holland in Diemen. Aan de Hogeschool Alkmaar is Gretha Beijert (24) afgestudeerd in de richting bedrijfseconomie. Ze deed haar afstudeeropdracht bij het Landbouw Economisch Insti tuut (LEI). De titel luidde: „De mo gelijkheden om investeringen in tong- en scholquota terug te ver dienen". Door een opleiding te volgen in het kader van de overgangsregeling voor accountants administratie consulenten heeft Piet Bakelaarde certificeringsbevoegdheid be haald. Hij volgde een opleiding bij de Nederlandse Orde van Accoun tant Administratie-consulenten. Bakelaar is verbonden aan B B accountants en adviseurs BV.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 11