Blauwborsten en roodmussen ,lk heb hier het jaar van m'n leven Oud-vuurtorenwachter doopt Licht van Troost TEXELSE COURANT Veel punten voor Lilian Malschaert Negen medai voor ZPC TX' Baanrecord go Pinksterbruid laat zich zien Canadese Nicole te gast op Texel Jeroen de Geus wint surfwedstrijd G-team kampioen toernooi Avenhorn DONDERDAG 8 JUNI 1995 Tijdens de vrijdagavond verreden dressuur-wedstrijd bij manege Akenburg vergaarde Lilian Mal schaert met tiaar pony Prince Hoo maar liefst drie winstpunten in de klasse B. Er werden aardige resul taten geboekt, hetgeen bemoedi gend is te noemen voor de enthousiaste instructeur en in- structrices van ponyclub en rui- tervereniging. Debutant Rob Witbaard deed in zijn eerste federatie-wedstrijd van zich spreken door twee winstpun ten te rijden in de B-klasse voor paarden. Twee winstpunten waren er ook voor Nona van der Vis en Jetteke Zoetelief bij de L ponies categorie D/E. Ook Daniëlle Boom met haar paard Camarillo is in vorm. Zij kón in klasse L twee winstpunten aan haar conto toevoegen. In de klas se Mil reed Bea Dekker wederom een winstpunt. Wellicht hebben de Waddenruiters er binnenkort in haar persoon weer een amazone bij die in de zware dressuur- wedstrijden mag uitkomen. Military Op eerste pinksterdag startte Ma rian van der Geest in een landelijke military te Exloo. Het evenement werd verreden in drie onderdelen: dressuur, cross-country en par cours springen. Van der Geest kwam met haar paard Ciochrant uit in klasse L. Op het eerste onderdeel, de dres- suurproef, ging ze netjes en be haalde ze 158 punten. De cross-country verliep ook naar wens. Ciochrant weigerde bij géén der zestien hindernissen, hoewel de combinatie waterbok wat moeite gaf. Helaas boekte zehier- door enige tijdoverschrijding. Het tweetal liet in het laatste onder deel zien dat de réis naar Drente niet tevergeefs was. Ze sprongen een foutloos parcours, wat van veel andere combinaties niet kon worden gezegd. Helaas viel de Texelse met een tiende klassering buiten de prijzen maar ze wist toch 26 combinaties achter zich te laten. De nummer één van deze wedstrijd werd geïn viteerd voor de Europese kampi oenschappen. Uitslagen: B dressuur ponies D/E cat. 1e an Malschaert - Prince Hoo 168 p suur ponies D/E cat 1e proef: 1 l der Vis - Amigo 165 p. L dressy C cat 1e proef: 1. Kelly Geus F^, p. Ml dressuur D/E cat. 1e proef Lampers - Marron 163 p. B dresj. den 1e proef: 1. Rob Witbaard -H p. L dressuur paarden 1e proef; i Boom - Camarillo 163 p. M) paarden 1e proef: 1. Vera Blom 151 p. M2 dressuur paarden 1# a Bea Dekker - Flair 157 p. Z1 dress» den 1e proef. 1. Marjan van derft bert 168 p .B ponies D/E cat 2«f Lilian Malschaert - Prince Hoo i dressuur ponies D/E cat 2e proef van der Vis - Amigo 163 p. L dreta nies C cat. 2e proef: 1. Kelly Geus 153 p. M2 dressuur ponies D/E proef: 1-Sanne Lampers - Marron) dressuur paarden 2e proef: 1 Sail - Graphit 162 p. L dressuur f proef: 1 Jacob Bakker - GondoTj M2 dressuur paarden 2e proef Dekker - Flair 147 p. Op het Pinkstertoernooi j in Z.O. Beemster, heeft zwei TX'71 het goed gedaan. Èn tien z wemclubs mee en de Ti jeugd wist negen medailles machtigen. Marijke Blok ver de het clubrecord op rugslag (van 26.0 naar 25 moest dit vervolgens weer af aan Nina Willemse die eentj van 23.5. De twaalf Texelse deelneme- beterden zestien persoonlij cords. Opvallend hierbij Wouter Dogger, die 16.4 sec Ier zwom op de 50m vrije s'a voorheen. Uitslagen: (rug, school) Nina Willemse 1e, 2e, Marijke Blo) Simone de Wit 2e, 14e. (vrij, rug) Leandro van Karsen 1e, 2e; Wouted 4e, 4e; Britta Fokker 3e, 5e, Den Kooiman 5e, 9e; Evelyne Kuiper i Mark Roeper 2e, 2e; Robin Ademai (rug, vrij) Sebastiaan Ran 4e, 3e; Maarte.- 4e, 5e. Reinier de Graaf heeft tijde maandwedstrijd van de Golfclub een baanrecors vestigd. Hij had 67 slagen voor de achttien holes, s dertien boven de „par" baan. Ook na de har/ verrekening kwam hij als b de bus met 54 Stableford-fl Bart Udding werd tweedei punten en Marcel Verlege van de Wind eindigden ge lijk als derde met 46 punt ..Pinksterbruid" Evelien van de Kamer krt Bezoekers van de folkloremarkt konden op Pinksterzaterdag ken nismaken met een toepasselijke Texelse traditie: de Pinksterbruid. In haar witte jurk, behangen met sieraden, goud- en zilverwerk, oogstte de „bruid", Evelien van de Kamer uit Den Burg, veel bewon derende blikken en applaus. Vol gens speaker „tante" Door van Sambeek-Schrama, was de Pinksterbruid van oorsprong een ode aan het moederschap en kwam dit gebruik tot 1900 op Texel voor. Eén meisje, meestal uit goede kringen, werd hiervoor uit gekozen en ging samen met vrien dinnen het dorp rond. Zingend trokken ze langs de huizen: „Hier komt de Pinksterbruid, wie wil haar zien? Met uwen wil dan komt >g zaterdag veel bewonderende bS' (Polo fort' zij hier, met uwen wil zal zij} Afgelopen zaterdag was té schijning van de Pinkstertui van de hoogtepunten vaag ste folkloredag van dit seitö trad op tijdens de „motlei1 van de Dansgroep Oude D-3 die weer diverse dansen u/W Een andere attractie was schapen scheren door Jattü Zijm (Leemkuil), geassistee'l Henk Spigt senior Hi monstratie op de VisrnU steeds vele toeschouwers Uiteraard ontbrak ook <"S| Peter Kaan niet, evenals I' met Texelse produkten („W stonden de asperges nog grond") en de jaarlijkse jesmarkt van zwem- en P» TX '77. De publieke belang viel niet mee, wellicht als s van het mooie fiets/weet' currentie van andere menten. - - Het G-Team trof op tweede Pinksterdag in Avenhorn een ster ke poule. VVJ had de Kogers op eigen terrein al eens verslagen en won de eerste wedstrijd van HOSV gelijk met 7-0. Het G-team was echter ook in vorm. De Texe laars openden met twee overwin ningen, met als doelpuntenmakers Theo Franchimon (4), Martijn Ver- beke (21 en Ruud Heuvink (2). Om kampioen te worden, moest het G-team rivaal VVJ in de laatste wedstrijd verslaan. De Texelaars kozen tegen de aanvallende ploeg voor een defensieve strategie. Dat pakte goed uit. De verdediging zat goed dicht en doelnfan George Eelman was een betrouwbare sluitpost. Vijf minuten voor tijd bracht Franchimon Heuvink via een counter in stelling. Die zette vanaf de flank goed voor op zijn meekomende ploegmaat. Franchi mon vuurde strak en hêrd onder de VVJ-goalie door. Dankzij een fenomenale redding van doelman Eelman vlak voor tijd bleef de voorsprong behouden. Bij de zondag gehouden „Gouwe Bol race", de surfwestrijd 't Horntje - Dijksmanshuizen v.v., gingen 21 surfers, waaronder twee dames, van start. Door de matige zuidwesten wind werd het een zware wedstrijd, slechts acht surfers haalden de finish. Eenentwintig surfers startten bij Dijkmanshuizen voor de wedstrijd naar de NlOZ-haven waar het keerpunt lag. Doordat de surfers eerst tegen de zuidwesten wind moesten opkruisen, werd het een zware wedstrijd. Al snel bleek dat voor degene die een te kleine plank hadden genomen het een hopeloze klus werd. Zij keerden al snel naar het surfstrand terug. An deren probeerden langer, maar moesten de strijd tegen de matige zuidwesten wind opgeven en zet te voortijdig weer koers naar Dijksmanshuizen. Uiteindelijk rondden acht surfers onder leiding van Jeroen de Geus uit Meppel, de keerboei voor de NlOZ-haven, waarna het voor de wind afkrui- send weer richting Dijkmanshui zen ging. Jeroen de Geus gaf de leiding niet meer uit handen en stapte als eerste bij het surfstrandje aan wal. Vlak achter hem werd een spannende strijd gestreden tussen André van den Berg en Menno Koning die Van den Berg met enkele meters ver schil in zijn voordeel wist te beslissen. Einduitslag: 1. Jeroen de Geus, Meppel; 2. André van den Berg, Den Burg; 3. Menno Loning, Den Burg; 4. Peter Wiersma, Steenwijk, 5. Arie Schenk, Wervershoof; 6. Mark van Russelberghe, Den Burg; 7. Joost Albers, Den Burg; 8. Giel de Graaf, Wervershoof. gebieden. Eerst natuurlijk even een afspraak maken op EcoMare. Er zijn rondleidingen in De Slufter, De Muy, Westerduinen en De Geul. Adriaan Dijksen „Ik heb hier het jaar van m'n le ven. In het begin had ik het wel even moeilijk, maar ik heb het in middels prima naar m'n zin." De Canadese Nicole Slater (17) heeft nog twee maanden te gaan voor een eind komt aan een verblijf van een jaar op Texel. Het uitstapje is onderdeel van een uitwisse lingsprogramma van de Rotary. Nicole logeert bij de familie Tromp, aan de voet van de Hogeberg. Maar dat is niet haar enige logee radres op het eiland. Ze woonde een poosje bij de familie Peter Bak ker (Hema) in Den Burg, Koos Bre mer in Oosterend en Leo Tïmmers in Den Burg. „Zo leerde ik meerde re mensen en levensstijlen ken nen. Ik heb het overal prima naar mijn zin gehad", vertelt Nicole in redelijk vloeiend Nederlands. Dat leerde ze zich aan op Texel. „Ik heb er vijf maanden over gedaan om het onder de knie te krijgen. Ik was een beetje traag. Kennissen van me leerden het in een paar maanden." Behalve het gezinsleven, proeft ze ook van het Texelse onderwijs. In klas 4 VWO koos ze aardrijkskun de, biologie, Engels, Frans, Neder lands en tekenen als vakken. „In het begin begreep ik er bijna niets van. Het was vooral de taal waar mee ik moeite had, niet zozeer de stof. Later ging het een stuk be ter." De taalbarrière was ook een van de redenen dat het contact met haar medeleerlingen eerst wat stroef verliep. „Maar dat was niet de etiige reden. Ik denk dat de Texelaars een beetje de kat uit de boom keken, maar na een paar weken was het ijs gebroken. Nu is het hartstikke gezellig." De tocht naar school legt ze af per fiets. „Dat was ook wennen. Fiet sen deed ik thuis eigenlijk niet, al leen als sport. Als het te ver is pak ik de auto van mijn ouders." Hier zou ze haar fiets niet willen mis sen. Op haar mountainbike toert ze in de vrije uurtjes het hele eiland over. Geen speciale band Ze heeft nog geen tijd gehad om alle mooie plekjes op het eiland te zien. „In het weekend zit ik veel aan de vastewal om via de Rotary mijn ervaringen met landgenoten te bespreken." Texel was voor Nicole geen be wuste keus. „Nederland wel. Het werd me aangeraden door een kennis. Zelf had ik er geen specia le band mee, via de bevrijding of zo. Ik heb de Canadezen die hier De Canadese Nicole Slater moest in het begin erg wennen aan Texel. Inmiddels toert ze per mountainbike het hele eiland over. (Foto Gerard Timmerman) (Tekening Peter van der Wolf) bij Callantsoog zijn er al tussen de 50 en 60. Er staat ons dus nog wat te wachten. Uit Azië De roodmus is een nog een sterker verhaal. De soort was overal in Ne derland een dwaalgast tot 1987. Logisch, want hij broedde ver oostelijk van ons, westelijk tot Po len en oostelijk Duitsland. De over- winteringsgebieden van de soort liggen in India, dus de kans dat roodmussen bij ons belandden was klein. En toch waren, er in eens! Vanaf 1987 werd de soort jaarlijks vastgesteld. Meestal niet meer dan een vijftal paren. Rood mussen gedragen zich echter on opvallend en dus zullen er af en toe wel gevallen over het hoofd zijn gezien. In tegenstelling tot de blauwborst is de roodnus in Ne derland een zeldzame broedvogel gebleven. Hij broedt vooral op de waddeneilanden en in de Flevopol- ders; het blijft bij enige tientallen paren maximaal. Waar? De blauwborst broedt in de natte re duingebieden met veel riet en bosjes. In De Geul en De Muy dus, maar nu ook in de Bollekamer en zelfs in het Duinpark. Vanaf wan delpaden, bijvoorbeeld rond de Horsmeertjes, is hij soms te zien en te horen, 's Morgens vroeg en 's avonds laat zijn de beste tijden. De soort is vroeger in het voorjaar actiever dan nu, dus de kans hem te ontdekken is nu niet meer zo groot. Roodmussen broeden in wilgen en elzenbosjes in vooral De Muy en de laatste jaren ook in het Krim- bos. Op deze laatste plaats heb ben we de beste kans ze te vinden. In de vogelboekjes zien mannetjes er met hun dieprode verenkleed opvallend uit, maar in de natuur vallen ze toch niet op. Ontdekking is het gemakkelijkst aan de zang: een korte melodieuze strofe die Engelse vogelaars om schrijven met „please-to- meet-you". Excursie Uiteraard kan ook een ervaren gids het waarnemen van deze soorten niet garanderen. Maar een leuke mogelijkheid is om deel te nemen aan één van de excursies van Staatsbosbeheer in de duinreser vaten. Voor zover we dat kunnen beoordelen, maken maar weinig Texelaars gebruik van deze unieke mogelijkheid een kijkje te nemen in het hart van onze beschermde tijdens het bevrijdingsfeest waren niet eens ontmoet." Van haar gastgezinnen hoorde ze wel wat zich hier tijdens de Tweede We reldoorlog heeft afgespeeld. „En ook andere zaken over de Texelse historie." Na bijna een jaar op het eiland, be gint ze stilletjes weer naar huis (Prince Rupert aan de Canadese westkust) te verlangen. „Geen heimwee, maar ik krijg langzaam het gevoel dat ik het hier weer een beetje gezien heb." De kans is groot dat voetballer Theo Franchimon volgend jaar tij dens de EK in Engeland uitkomt voor het nationale gehandicap tenteam. De goalgetter van het G-Team van De Koog trok tijdens een toernooi in Avenhorn de aan dacht van bondscoach Gijs van Wijk. De Texelaars versloegen in de finalefavoriet VVJ. Aris Troost mag dan zelf geen lief hebber van bier zijn („Vroeger nam ik wel eens een donker biertje, maar nu drink ik nooit meer"), hij hoefde niet lang na te denken toen Bonne hem vroeg zijn nieuwe bier te introduceren. Dat deed hij voor zichtig nippend. De zoetheid van de kandijsuiker, kenmerkend voor dit soort trappistenbiertjes, ca moufleert namelijk het hoge alco holpercentage (8,5 procent) van Bonne's brouwsel. „Het is een tri pel. Voor je het weet zakt het naar je benen." Navraag onder kritische liefhebbers van Belgische biertjes leert dat het goed in de smaak valt. „Licht van Troost" wordt gebrou wen van natuurzuiver graan van het eiland. Het is de derde bier soort die de Tesselse Bierbrouwerij op de markt brengt. Ruim een jaar nadat Bonne zijn bedrijf in de voor malige zuivelfabriek opende, is dat tot een volwaardig familiebedrijf uitgegroeid. Doordat de produktie van het bier Skuumkoppe nu tijdig is gestart, verwacht hij ruim schoots aan de vraag te kunnen voldoen. Het Tessels bier is verkrijgbaar in flessen van driekwart liter, 33 cl en voor café's ook in fust. Het proeflokaal aan de Schilderweg is, uitgezonderde op maandag, elke Aris Troost (rechts) proost met brouwer Harry Bonnen op de nieuwe Texelse biersoort ^a9 van tot 17.30 UUT ge- Licht van Troost". lFoto Gerard Timmerman) Opend. Dit is vooral een verhaaltje voor vogelkenners en -liefhebbers. Maar nu niet de krant terzijde leg gen! De inhoud van het verhaal is, denk ik, voor iedereen interessant genoeg om te lezen. Moeilijker is de "hoofdpersonen" van deze vertelling in de natuur te ontdek ken en dat klopt niet helemaal met het uitgangspunt van deze rubriek: iedereen moet de be schreven zaken in werkelijkheid kunnen zien of ontdekken. Voor de blauwborst en de roodmus is dat dus lastig. Deze totaal verschillende zangvo gels hebben toch iets met elkaar gemeen. Ze dragen een uitgespro ken gekleurd verenkleed dat ook in hun naam tot uiting komt en ze behoren tot de „nieuwere" broed- vogels van Texel. Bovendien is het verschijnen van deze soorten gro tendeels onverklaarbaar en raad- De roodmus met rechts het mannetje met z'n felrode hals en kuif. spreidden zich over het hele land. Daarbij vestigden ze zich ook in nieuwe gebieden, zoals natte dui nen. Tenslotte - Texel ligt eigenlijk in een uithoek van ons land - kwa men ze ook hier. De eerste broed- gevallen vonden plaats in 1989. Aanvankelijk slechts enkele. Sindsdien groeide het aantal lang zaam; nu broeden er wellicht tus sen de 10 en 20 paren op het eiland, maar in het Zwanenwater selachtig. De blauwborst was tot het eind van de jaren tachtig op Texel een dwaalgast. Er kwamen op trek waarschijnlijk wel eens dieren voorbij, maar dan zijn ze zo onop vallend dat de meeste niet worden ontdekt. De soort broedde wel in ons land, maar zijn gebied was be perkt tot de Flevopolders en het gebied van de Grote Rivieren. Blauwborsten broe den in rietlanden met struiken en ruigten en eind jaren zeventig nam hij zelfs in aantal af. Er waren in heel ons land niet meer dan circa 1000 paren. Men vreesde dat met het verdwijnen van geschikte bio topen het aantal verder zou afnemen. Niets was minder waar! Het aantal nam om onverklaarbare redenen weer toe en blauwborsten ver- Zoetig, met een wat bittere af dronk. Zo smaakt het nieuwste bier van brouwer Harry Bonne. Wegens de lichte kleur en omdat het zo lekker in de mond ligt, doopte hij de noviteit „Licht van Troost". Het milde Texelse gerste nat werd dinsdag geheel in stijl aan de voet van het lichtbaken aan het Molwerk gepresenteerd door Aris Troost, kleinkind van Hendrik Troost, de eerste licht- wachter. Aris was als jochie kind aan huis bij zijn ooms Simon en Tinus Troost, die in vader Hendriks voetsporen waren getreden. Hij weet er zelfs nog van dat het ba ken op een andere plek stond en op olie werd gestookt. De inmid dels gepensioneerde Cocksdorper was 37 jaar lang vuurtorenwach ter in Eierland. Het Licht van Troost, dat het oude baken jaren geleden verving, heeft hij nog nooit beklommen. „Het oude licht was stukken mooier." Op het eti ket, dat Niek Welboren heeft ont worpen, staat toch het nieuwe, kokervormige scheepvaartbaken afgebeeld.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 12