Cjroen 'Zwarts-fex els in het hart Oorzaak brand „Hoeve Holland" nog raadsel N Ja zzl houden op Pen-bassin RYM De vakantieklant door de vakantiekrant Gemeente wil claim ummer Attence TOV-plan op andere lokatie méér geld voor stverlening WV Bakkie Vandalisme Schade en letsel bij ongeluk voor f39- p.p. per rit Snelheidsduivels Fuiken geleegd en gestolen Inbraak VERDER IN DIT »t Muziek: jazz, klassiek en koorzang 2 Hoge beloning voor tip in supermarktroof 5 w Tevoko kwart eeuw in de open lucht 7 w SVO vitale vereniging 9 s» RST jubileert met boek 11 Nieuw Texels biertje 12 Waarom stapt de vakantieklant wèl bij naar binnen? Adverteren is de reden. De gratis vakantiekrant het medium. Vanaf 23 juni elke week op vrijdag. Inleveren advertenties tot en met 13 juni bij de balie van de Texelse Courant. TEXELS E^COURANT flik] EU ROM ASTER UUim fTlets RST ixelaar zonder nleiding zwaar mishandeld NR 10989 DONDERDAG 8 JUNI 1995 Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, 'c Oen Burg, telefoon (02220) 62600. uitlas/abonnementen n (02220) 62600, faxnr. (02220) 14311. «ie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. bulten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein Burg, telefoon (02220) - 15639. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f52,45 per half jaar; Los f1,45 5-jarige man uit Den Burg jn de nacht van zaterdag op g bewusteloos in de straat van De Koog gevon- jj bleek zonder enige aanlei- egen de grond geslagen te is met hoofdletsel per ex- ot naar het ziekenhuis ge was toeschouwer bij een jartij tussen twee groepen ars. Volgens getuigen deel- ik omstanders lukraak klap- uit aan vechtenden en n. Dat gebeurde door uit bliek naar voren te springen enige vuistslagen weer tus- mensen in de anonimiteit dwijnen. Vermoedelijk is de it Den Burg het slachtoffer den van een voorbijganger hop deze wijze uitleefde. De ar werd gevonden met een hersenschudding en een ;en jukbeen. Hij werd naar ieminiziekenhuis gebracht, s later vervoerd naar Me- lentrum Alkmaar, waar hij jeratie moet ondergaan. lanleiding van getuigenver- jen is de politie op zoek naar ingen van ongeveer 1.75 iet roodblond lang haar met rullen. Hij heeft sproeten in :icht en een sportief figuur, de bewuste avond was hij din een sweatshirt met een leren vest. Vermoedelijk hij deel uit van een groep igeveer acht jongeren uit Ijs- i, die de pinksterdagen op and doorbrachten en dat an- inook wel deden. Mensen brmatie kunnen geven over ingen of de bewuste groep n verzocht te bellen naar de telefoon 22188. andere partners het ook de gemeente bereid de bij voor Texelpromotie van de iet ƒ45.000,- op te trekken 195.000,-. Waar het extra vandaan moet komen in de begrotingsraad van k"" besproken. is echter niet van plan ƒ260.000,- voor de op te trekken, zo- had gevraagd. van die types die hun ig met een veronge- vicht rondstappen. Ze altijd om zich heen met blik van door wie word weer belazerdVrien- heid glijdt van deze figu- als water van een eend. vechten tegen de bier- Ja doet het nooit goed, ar is geen eer aan te be- £n verdomd als het niet is, dergelijke sjagrijnen °mt allerlei onheil. Ze 'n het op! Dubbele boe- n hij buitenlandse reizen, laat voor een bijzondere eding, veel lekke ban- vergissingen in bankaf- han en het regent burend als zij in de buurt Wie had tijdens de luilak eeste smurrie op de ra- Inderdaad. Terug van vakantie, die natuurlijk veer helemaal in het wa- 9avallen, stallen ze de 'aravan even voor de deur 'Psakee meteen een vet- ikauring. ,jsja, ik zat net 1an ean welverdiend bak- Horszel Maandag 20.14 uur. De versterking uit Den Burg is gearriveerd en zowel binnen als buiten het gebouw wordt gespoten op het brandende riet (Foto's Harry de Graaf) De oorzaak van de brand die maandagavond grote schade toebracht aan het appartementengebouw „Hoeve Hol land" aan de Hollandseweg bij De Cocksdorp, is nog een raadsel. De technische recherche van de politie die dinsdag een uitvoerig onderzoek begon, kan dan ook geen conclu sies melden. Ook de omvang van de schade is op dit moment nog niet becijferd. De publieke veronderstelling dat het gebouw als volledig verloren moet worden beschouwd, is ech ter bezijden de waarheid. Dank zij het optreden van de brandweer is alleen de rieten kap van het kapitale gebouw groten deels verloren gegaan. De vijf ap partementen met de respectie velijke inboedels bleven in tact. maar hebben zwaar geleden door rook en bluswater. Gewonde Bij de brand werd beheerder Pieter Jan Stolk (55), die zelf een gedeel te van Hoeve Holland bewoonde, gewond. Toen hij met een poeder blusser op het dak klom om het vuur in de nok te bestrijden, gleed hij weg en viel ongelukkig op het plaveisel. Met een gebroken pols, kneuzingen en mogelijk inwendig letsel werd hij per ambulance naar het Gemini-ziekenhuis in Den Hel der vervoerd. Nok De brand werd omstreeks kwart voor acht opgemerkt door om standers. Om dat moment sloegen vlammen uit de nok van het ge bouw en was binnen nog niets te merken. Na het alarm was de brandweerploeg van het zeer na burige De Cocksdorp het eerst ter plaatse. Die ging onmiddellijk naar de zolder om met hogedruk te spuiten vanuit de watervoorraad in de bluswagen. Dat had het ge wenste effect en het zag er even naar uit dat de brand in de kiem gesmoord zou worden. Maar het riet brandde hardnekkig en op een gegeven moment was de voorraad bluswater in de auto (nog geen 2000 liter) uitgeput. Het vuur kreeg toen gelegenheid om zich over de gehele lengte van de nok uit te breiden. In en aan zes strandhuisjes bij paal 9 zijn in het weekend vernielingen gepleegd. Spullen uit de huisjes werden gebruikt als brandstof voor verschillende kampvuurtjes op het strand. Op een bungalowterrein aan de Californiëweg werd een telefoo nautomaat opengebroken. De buit bestond uit een klein bedrag aan muntgeld. Vier appartementen waren bij toe risten in gebruik. De huurders zochten een goed heenkomen met hun persoonlijke bezittingen. Toen de brandweer uit Den Burg was gearriveerd kon de brand met alle beschikbare materieel worden aangevallen. Dat gebeurde echter pas nadat aansluiting was ge maakt met de brandkraan een paar honderd meter in de richting van de Postweg. Daarbij gingen kostbare minuten verloren en maakten omstanders er zich boos over dat er minutenlang „niets" gebeurde. Om 20.06 uur kon een Dinsdagochtend werd een vrouwelijke toerist gewond bij een aanrijding die zich voordeed op de Pontweg, ter hoogte van het kruispunt Pij- persdijk. Ze moest naar het Gemini ziekenhuis worden gebracht. Een 51-jarige uit Delft af komstige bestuurder van een personenauto reed in de rich ting van De Koog en wilde rechtaf de Pijpersdijk opdraai en. Toen hij stopte op de rij baan om voorrang te geven aan fietsers op het rijwielpad, werd hij van achteren aange reden door een vrachtauto, bestuurd door een 22-jarige man uit Berkelenschot. De ge wonde vrouw was mede- inzittende van de personenau to. Beide wagens werden zwaar beschadigd. (Foto Harry de Graaf) (ADVERTENTIE) m zie pagina 6 bouw met rieten kap eenmaal in brand staat. Omstreeks 21.00 uur kon worden gesproken van „brand Lees verder pagina 2 Voor vijf jaar verhuren aan Aqua- cultuur Texel BV enmosselhande- laar Dirk Slik. Dat wil de gemeente het liefst met het Pen- bassin. Maar dat zal dan wel eerst aan Texel in beheer moeten wor den gegeven, want voorlopig heb ben Rijkswaterstaat en de Pen het er voor het zeggen. Over gebruik van het Pen-bassin wordt al enige tijd gefluisterd. Uit breiding van de passantenhaven is voorlopig wegens de hoge kosten van de baan. De gemeente zit ten aanzien van de Oudeschilder ha ven nog met een ander probleem. Nog steeds dreigt namelijk de ver plichte overname met de nodige fi nanciële consequenties. „Toch willen we graag een claim houden op het Pen-bassin. Stel je voor dat over enige jaren de uitbreiding van de jachthaven financieel wèl haal baar is", aldus een woordvoerder van de gemeente. Hoewel het beheer dus nog niet officieel door de gemeente wordt geregeld, is wel een beslissing ge nomen over een tijdelijke invulling voor het bassin. Daarbij wordt de voorkeur gegeven aan twee on dernemingen die zich met schelp dieren bezig houden. De Texelse Ondernemende Vrou wen (TOV) hadden ook een plan ingediend. Dat behelst de bouw van een loodsschoener, waarmee ook echt kan worden gevaren. Het bassin zou dan de thuishaven moeten zijn van het schip, dat de interessante geschiedenis van het loodswezen in beeld moet bren gen en tevens enkele werkerva ringsplaatsen oplevert. Joke de Boer van de TOV is teleur gesteld door de afwijzing van het college. „Ik ben niet overtuigd door het argument van b en w dat ons plan niet is gebonden aan de ze lokatie. Dat is het wèl. Ze heb ben speciaal hun beslissing over het gebruik van het bassin opge schort tot wij ons plan klaar had den. Nou, als dit de reactie is, hadden ze dat een maand geleden meteen wel kunnen zeggen." Vol gens De Boer legt de TOV zich er niet bij neer en zal er een bezwaar schrift tegen de beslissing komen. Een snelheidscontrole op de Post weg leverde vorige week elf be keuringen op. Er werd twee uur gemeten, waarbij 290 weggebrui kers werden gecontroleerd. straal op het vuur worden gericht vanaf de begane grond. Enkele mi nuten later was een ladder in ge reedheid gebracht en om 20.14 uur waren vier stralen actief. Om 20.15 uur waren er vijf stralen, waarvan twee van binnen. Het door een matige westelijke wind aangewakkerde vuur bleek vooral hardnekkig aan de oostelijke kant van het gebouw. Beschermd met persluchtmaskers tegen de dichte rook richtten de brandweerlieden hier hun stralen op het telkens weer oplevende vuur in het riet. Ze konden echter niet voorkomen dat de brand zich langzaam naar on der verplaatste, zodat de hier lig gende appartementen acuut werden bedreigd^ Dieapparte menten konden echter worden ge red, wat een opmerkelijk succes kan worden genoemd. Gewoonlijk is de situatie reddeloos als een ge- De ochtend na de brand werd een begin gemaakt met de schoonmaak van de appartementen. In de buurt van de Slufterweg zijn uit een sloot drie fuiken gehaald. Twee exemplaren werden geleegd. De andere, ter waarde van f170,-, werd gestolen. Maandagavond tussen 20.00 en 22.30 uur is ingebroken in een re creatiewoning aan de Californië weg. Een raam werd geforceerd en er is kleding, persoonlijke pa pieren en een flink geldbedrag in Duitse Marken gestolen. De gedu peerde is een 29-jarige Duitse. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders TJL DE EUROPESE BANDENSPECIALIST VAKANTIE AKTIE KRANT VADERDAGFOLDER KORTINGSBONNEN VAN |jg| DROGISTERIJEN JUBILEUMMAGAZINE

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1