m w WW'tT^IFP^N? W»5 5 1 vil Weekend Rita Reijs opent 16e jazzfestival Oranje- en Christelijk- Mannenkoor in concert VOOR HET Wat-a AgendaE Brand Geen concessies aan stijl live SUPERGROO\ TEXELSE COURANT 4 1 .j i >Jb «A.-Xff 20 Texelaars op Canadese toernee Muziek in De Waal Jubileumconcert: 15 jaar Singers of the Lord van 10 en 11 juni 1995 Kerkdiensten zondag 11 juni Tenor Van Dijk ontmoet Canadese nabestaanden WOU. oud Papier Uitbreiding I ALARM ALS ELKE SECONDE 7ïi A.S. ZATERDÜ DONDERDAG 8 JUNI 1995 Het Oranje Mannenkoor, gefotografeerd in een skütsje in Eernewoude. Twintig Texelse zangers gaan op toernee naar Canada. Ze maken deel uit van het tachtig man ster ke Oranje Mannenkoor, dat vanaf 26 september tot 10 oktober een serie bevrijdingsconcerten geeft in het land van onze bevrijders. Texel krijgt morgenavond (vrijdag) alvast een voorproefje. Het Oran jekoor geeft om 20.00 uur in sa menwerking met het Texels Christelijk Mannenkoor een con- De concertserie in de Ned. Herv. kerk van De Waal wordt voort gezet op zondagavond 11 juni. Het programma, dat om kwart over acht begint, wordt verzorgd door de baszanger Hans Brons en de or ganist Frans Visser. Er worden werken uitgevoerd van Sweelinck, Scheidemann, Monteverdi, Schütz en Carissimi. Het Flentrop-orgel in De Waal is eigenlijk het enige in strument op het eiland, waarop composities uit de Sweelinck- school goed kunnen worden uitge voerd. Het is dan ook belangrijk, dat het orgel binnenkort door de orgelmaker Gerrit Klop uit Garde- ren zal worden voorzien van een aangehangen pedaal. De collecte na afloop is bestemd voor dit doel. Hans Brons is cantor van de Hoog landse kerk te Leiden en Frans Vis ser is organist en cantor op Texel. De toegang tot dit zondagavond- concert is gratis. cert in de Nederlands Hervormde kerk in Den Burg. De vorming van het Oranje Man nenkoor gebeurde op initiatief van dirigent Nan van Groeningen. De Fries vertoeft van jongs af aan re gelmatig bij familie op Texel. De professionele dirigent geeft tevens leiding aan het Grootkoor Noord- holland, waarin ook vier Texelaars meezingen. Deze strikte hij voor het Oranje Mannenkoor. Toen hun eilandgenoten hoorden dat daarin ook verschillende oud-Texelaars meezingen, meldden zich allengs meer vocalisten van het eiland, al dus Dirk van Tatenhove, voorzitter van het Christelijk Mannenkoor. „Het is bij elkaar een leuke, geva rieerde club geworden." Het Oranje Mannenkoor is naast de Texelaars samengesteld uit zangers uit Veendam, Emmeloord en Den Helder. Het voltallige koor repeteert al een half jaar één keer per maand in Drachten, Van Groe- ningens woonplaats. Om goed voorbereid in Friesland te verschij nen, oefent de Texelse afvaardi ging op het eiland. „Dat kan makkelijk, omdat we zelf voldoen de variatie aan stemmen in huis hebben." Martinikerk Het eerste concert, dat op 5 mei in de Groningse Martinikerk werd ge geven, heeft het koor er al opzit ten. Naast Texel staat nog een optréden in Veendam op de agen da. Het repertoire varieert van gospels, nieuwere spirituals en folksongs tot klassieke werken. Dirigent Van Groeningen zal ook als solist optreden. Het concert van morgenavond is tevens een test voor de CD-opname van het Oranjekoor. Vermeldenswaardig bij het optre den van morgenavond is de bege leidende pianist Rob van Dijk (broer van Louis), die landelijke be kendheid geniet. Op orgel speelt Piet Krayma. Het Texels Christelijk Mannenkoor onder leiding van- Martin de Visser is met 67 zan gers van de partij. Canada Het idee voor de Canadese trip in het najaar is afkomstig van de diri gent. „Met mijn koren aan de vastewal maak ik jaarlijks reizen naar het buitenland. Nu vonden we het tijd onze bevrijders eens te bezoeken." De Hollandse Canade- Vijftien jaar geleden begonnen Wieb Beijert, Jaap Kreeft en Hans Buurmeester een koor: de Singers of the Lord, voortgekomen uit The Messengers. Zaterdag wordt een jubileumcon cert verzorgd om 20.00 uur in de NH kerk van Den Burg. De entree is gratis. Aan het optreden wordt meegewerkt door het Duitse E F Gemischte Chor uit Gelsen Kir- chen. De solozang is van tenor Freek Jan Daane en bas Erwin Kehtert. De Singers of the Lord repeteren iedere donderdag van 20.00 tot 22.00 uur in de Gereformeerde kerk van Den Burg. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 10.00 u. gezamenl. dienst in doopsgez. kerk; ds. J. ter Haar; uitz. via De Lichtboei. De Waal: 11.00 u. dhr. B. Guiljam. De Koog: 9 30 u. dhr. B. Guiljam. Den Hoorn: 9.30 u. mevr. ds. G.J. de Jong-Baerends uit Zelhem; uitz. via Radio Texel. Oosterend: 9.30 u. SOW-dienst in Geref. kerk; ds. H. Fibbe. Oudeschild: 11.00 u. ds. H.K. Fibbe De Cocksdorp: 11.00 u mevr. ds. G.J. de Jong-Baerends uit Zelhem. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. en 19.00 u. ds. F.J. Daane; dienst van Schrift en Tafel. Oosterend: 9.30 u. ds. H.K. Fibbe en ds. J.J.N. Wilmink; SOW-dienst en viering Heilig Avondmaal. 19 30 u. ds. J.J.N. Wilmink; viering Heilig Avondmaal. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend 10.00 en 16.00 u. dienst. GEREFORMEERDE KERK (vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg. 10.00 u. gezamenl. dienst met herv.; ds. J. ter Haar; uitz. via De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. 10.00 u ds. J. Visser. 19.00 u. ds. J. Visser; Ev. dienst; uitz. via De Lichtboei. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: Za. 19.30 u. dameskoor; uitz. via De Lichtboei. Zo. 10.45 u. herenkoor; kmdernevendienst en crèche. De Koog: zo. 9.30 u. Woord-communiedienst Oosterend: zo. 9.30 u. Woord-communiedienst. Sint Jan: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „Respect voor autoriteit is een bescherming voor u." Wachttorenstudie: 11.20 u. „Aanvaard de Bijbel voor wat hij werkelijk is." Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen. Van za. 8.00 u. tot zo. 18.00 u.: Dokter A. C. P J. Waverijn en Th. van Hattem, Ko gerstraat 87, Den Burg, tel. 12016. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging) Kruiswerk Kop van Noord-Holland, afdeling Texel. Voor verpleegkundige thuiszorg op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 06-8998828. Spreekuur jeugdgezondheidszorg (iedere werkdag van 8.30-9.00 uur), telefoon 13241 Het uit leenmagazijn in het wijkgebouw aan de Schoonoord singel 24 is elke werkdag tussen 13.00-14.00 uur geopend, telefoon 13241. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreek uur zaterdag, zondag en maandag om 18.00 uur pre cies, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 14152. Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Stichting Thuiszorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is da gelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon: tijdens kantooruren 22188; buiten kantooruren 12222. Bij spoedeisende gevallen: 06-11 ♦Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 22188. ♦Dierenartsen Praktijk. Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. •Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069, bgg. 06-52804779. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 10605. •Tandheelkunde: Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17 00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. zen kunnen naast klassieke wer ken op veel Hollandse meezingers rekenen. „"Klassiek is prachtig, maar bij liedjes als ,lk hou van Hol land' ,Piet Heijn' en Liedje van de Zee' komen voor veel emigranten de tears in the eyes." De ever greens worden door het koor meerstemmig gezongen. Naast een stuk of acht concerten in westelijk Canada, in plaatsen als Edmonton, Calgary, Kilona, Van couver en in Lymden in de Ver enigde Staten, staan daar ook een aantal televisie- en radio-opnamen op het programma. Hoewel het een zware trip zal zijn waarbij veel kilometers moeten worden afge legd, is er ook nog tijd voor vakantie-uitstapjes. Attracties als de Rocky Mountains, de Grand Canyon en een bezoek aan een Indianen-reservaat worden ook bezocht. Relatives of RCAF killed Nov 10,1942, ood buned on Texel Island, Holland, sought by Dutch researcher. CALLAN. Fit. Sgl Li Morris, R90563, from Winnipeg, y KINCSDXND, Fit. Sgt Edvmt HerW K R74447, trom Ottawa, VARLEK, Fit fi Set Donald Thomas, Rl0^53. rom Edmonton: ZEALAND, PO John Herbert, J16639, from Hamilton. A. m I Dijk, Kotterstraat 15, 1794 BD Ooster- L end. Texel, Holland. De publicatie van Bram van Dijk in het Ca nadese verteranenblad. Voor tenor Bram van Dijk heeft de trip van het Oranje Mannenkoor naar Canada een extra dimensie. De Texelaar, die onvermoeibaar speurt naar nabestaanden van op het eiland gesneuvelde oorlogs- vliegers, heeft via briefwisse lingen Canadese familieleden uitgenodigd voor de bevrij dingsconcerten. Op die ma nier hoopt hij persoonlijk contact te leggen met de na bestaanden. Inmiddels heb ben zich weer nieuwe gemeld. Dankzij een recente publicatie in een blad voor Ca nadese veteranen kreeg hij ondermeer een brief van de tweelingbroer van Donald Thomas Marler, die omkwam bij de crash met de Halifax in 1942 bij de dijk bij Oosterend. Het was één van de vele reac ties die Van Dijk kreeg, mede naar aanleiding van de publi catie in de Texelse Courant. „Veel nabestaanden vragen om foto's van de graven. Ze weten meestal wel dat ze hier liggen, alleen zijn ze hier nog nooit geweest." tan Lcscns Huilen tcfamwofdcl-ikhgii Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden inge laden. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 1. Bernhardlaan, Lieuwstraat, Tjakkerstraat en Wilsterstraat. Donderdag 8 juni In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Legends of the Fall". In verband met Natio- nele Bioscoopdag bedraagt de toegangsprijs alleen vandaag slechts f5,-. Vrijdag 9 juni Het Waterschap Hollands Kroon heeft de openbare verga dering van hoofdingelanden in het raadhuis in Den Burg, aan vang 9.30 uur. Wielervereniging Texel houdt op het parcours bij Den Burg een wedstrijd. Start jeugd 18.15 uur; senioren 19.30 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Legends of the Fall". Het „Oranje" Mannenkoor en het Texels Christelijk Mannen koor geven een concert in de Hervormde kerk van Den Burg, aanvang 20.00 uur. Entree f7,50. Zaterdag 10 juni Op de speelweide bij de Ploege- landerweg begint om 10.00 uur het 25e Tevoko buitentoernooi volleybal. In manege Akenburg wordt gei tenkeuring gehouden, van 10.00 tot 14.00 uur. leder is welkom; toegang gratis. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Sjors en Sjimmie" en om 19.00 en 21.15 uur „Le gends of the Fall". Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van SVO wordt op de velden in Ooster end een jeugddag gehouden met medewerking van alle Oosterender clubs. Spelletjes, barbecue, disco en toernooi ju nioren b en c. Om 19.30 uur trekking van de verloting. Van 11.00 tot 17.00 uur wordt door Oosterend een „Thijsse- wandeling" gemaakt met aan dacht voor natuur en cultuur. Organisatie IVN Texel. Deelna me gratis. Routebeschrijving af te halen bij EcoMare, VVV of Blazerstraat 1. Het Koger dorpshuis houdt open huis van 14.00 tot 16.00 uur. 's Avonds feestavond voor alle vrijwilligers. De Muziek- en Dansschool Texel houdt de jaarlijkse uitvoe ring in de Burgemeester De Koning-hal, aanvang 19.30 uur. Opgevoerd wordt het dans- en muziekspektakel „De beer is los". Entré f5,-. Het jubileumconcert van de Singers of the Lord begint om 20.00 uur in de Hervormde kerk van Den Burg. Met mede werking van het Duitse E.F. Ge mischte Chor uit Gelsenkirchen. Toegang gratis. In de schouwburgzaal van De Lindeboom begint om 21.30 uur het openingsconcert van het jazzfestival: Rita Reys en het trio Pim Jacobs. Zondag 11 juni Om 10.00 uur wordt het Tevoko buitentoernooi op de speelwei* de bij de Ploelanderweg voortgezet. Tussen 11.00 en 17.00 uur kan in Oosterend opnieuw de IVN „Thijssewandeling" worden ge maakt. Deelname gratis. Route beschrijving af te halen bij EcoMare, VVV of Blazerstraat 1. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Sjors en Sjimmie" en om 19.00 en 21.15 uur „Le gends of the Fall". In de Burgemeester De Koning hal herhaalt de Muziek- en Dansschool de uitvoering „De beer is los", aanvang 14.00 uur. Toegang f5,-. In de Hervormde kerk van De Waal verzorgen zanger Hans Brons (Leiden) en organist Frans Visser (Texel) een zome ravondconcert, aanvang uur. Entree gratis. Maandag 12 juni Tussen 17.30 en 18.30 uu| bij de voormalige LBO-kaT worden gestart voor del Texelse Avondvierdaagse. 1 Cinema Texel is vanj gesloten. Om 19.30 uur begint ml raadhuis de openbare raadf gadering, die rechtstreeksl Radio Texel wordt uitgezorl De agenda staat elders in) krant. In dorpshuis d'Ouwe UL een klaverjasdrive; 20.00 In de Hervormde kerk vaa Koog verzorgt Freek Veldvi om 20.00 uur een dia-, over Texel. Entree f2,- (kinc f1,-). Dinsdag 13 juni Bij De Schuilhut in De Kok gint om 14.00 uur voor mobilisten een histori tocht langs kerken en an historische objekten op Wie geen auto heeft kan a! gel bij iemand instappen In Cinema Texel draait 19.00 en 21.15 uur „Legenj the Fall". Wielervereniging Texel h een wedstrijd op de wieier» bij Den Burg. Start jr 18.15 uur; senioren 19.30i Hoogwater OudescN Do. 8 2.40 en 15.5 Vr. 9 4.27 en 17.3 Za. 10 6.10 en 18.4 Zo. 11 7.14 en 19.3 Ma. 12 8.14 en 20.5 Di. 13 9.14 en 21.1 Wo. 14 10.15 en 22,1 Do. 15 10.55 en 233 Aan het strand is het ongeve» uur eerder hoog water. De zon 11 juni op om 5 17 uur en g der om 21.59 uur. 13 juni maan; 14 juni springtij. VERVOLG VAN PAGIS iref c- Naar aanleiding van het artikel in de Texelse Courant over uitbrei ding van de Telekom Taxi met rit ten voor f3,- zijn bij ons vele positieve reacties binnengeko men. Begrijpelijk hebben mensen uit De Cocksdorp en Oosterend hun teleurstelling uitgesproken. Het spreekt vanzelf dat als de hui dige opzet een succes wordt, wij in de toekomst het systeem hopen uit te breiden tot het hele eiland. Op dit moment is dat nog onmo gelijk, omdat deze uitbreiding al een forse vergroting van ons be drijf vergt. Maar wat ons betreft hoe eerder hoe liever. G. Grootjen, Telekom Taxi Centrale, De Koog. meester" maar het duuri< vroege ochtend voordat d vonken waren geblust. Hei ste deel van het riet wast« brand of naar beneden ges Schoon Gelegenheid om de iri (waaronder kostbare kaste appartementen en beheerd ning naar buiten te brengen niet. De spullen hebben vb den gehad maar bleven beh Bij de schoonmaak werkt; ning Texel samen met een uit Den Helder dat is ges seerd in het redden van <s die hebben geleden van r: water. De huurders van de appan ten konden snel op andere sen worden ondergebraeti en Duin, de familie J.P. St familie Broekman aan de weg, de familie Koopman i Krimweg en een adres in Hoeve Holland werd halve de vorige eeuw gebouv „Hofstede Holland". De steen werd gelegd op 11r ber 1856. Een jaar of acht! leden kwam de hoeve in handen en kreeg na een in? de verbouwing, waarbij de kap werd aangebracht, creatieve bestemming. De' eigenaar is de heer G. Schil Berlijn. Een oud concept, maar het vol doet nog steeds. De zestiende editie van het Texelse jazzfestival kent geen verrassingen, maar is desondanks toch veelbelovend. Niet in het minst door het ope ningsconcert dat zaterdag wordt verzorgd door Rita Reijs en het trio Pim Jacobs. Het jazzfestival is traditiegetrouw gekoppeld aan de catamaranronde om Texel. Toch wordt het eerste optreden zaterdag al gehouden in de schouwburgzaal van De Linde boom. Een gevolg van signalen uit de markt, verklaart organisator van het eerste uur Joop Groen. „We begonnen andere jaren door de week, maar dat was voor velen bezwaarlijk. Je blijft toch niet echt tot midden in de nacht genieten als je weet dat je er de volgende morgen vroeg uit moet." Na het aanvangstconcert wordt donderdag de draad weer opge pakt. In de etablissementen in Den Burg zijn bands te vinden die de verschillende jazzstromingen ver tolken. Volgens de organisatie is jazz-oude stijl in de meerderheid. „Daar zijn toch meer liefhebbers voor.' In de loop der jaren heeft het Texelse festival nauwelijks con cessies gedaan aan de muziek soort. „We hebben er bewust voor gekozen niet op een commerciëler geluid over te gaan. Jazz is een golfbeweging: soms is het in de mode, soms een tijdje niet. Maar het komt altijd weer terug." Krentebrood Wel opvallend is het aantal acts op zaterdag 17 juni. Omdat De Linde boom weer in bedrijf is en ook De Raadskelder meedoet, worden twaalf podia bespeeld. De Texelse inbreng aan het festival is behoorlijk mobiel: de band „Chaos" rond zangeres Lot Kom brink loopt in akoestische setting op vrijdag en zaterdag restaurants in de Gravenstraat en de Ko gerstraat af voor korte optredens. Verder zetelt de „Grand Abroad Jazzband" („oftewel de Krente brood band", aldus Groen) met Theo Timmer en Frans Zegel in de gelederen op de Stenenplaats. An dere bijzondere optredens zijn van Lils Mackintosh, een zangeres die furore maakte in de musical Bar- num. Vrijdag treedt een orkest uit de Russische Oeral met de oude Chris Barberstijl. „Maar dat is voor hen moderne muziek", lacht Groen. Het eindconcert Grooten Slock op zondags Amerikaan Richard Ross. Vandaag zit bij de Texels; rant de uitgebreide jazzkra informatie over de opte aanvangstijden en entreefc (ADVERTENTIE) f:~0' vanaf 22.00 ui«

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2