Geen twijfel aan: >VO heeft toekomst 'ïlm Hl 106.1 Jubileum in optimistische sfeer DE VAKANTIEKRANT Gemeente blijft afval bedrijven gewoon inzamelen TEXELSECOURANT Programma idcompetitie tennis ad Pitt: Legends of the Fall Maritiem werk in 't Schildertje Vinke in vorm voor Dia-avonden in teken Thijssejaar Tour de Lasalle Actie brengt ruim f77.000,- op voor Poolse kinderen College eist van TVO opheldering over beschuldiging Bijzondere vliegtuigen Texel maakt zich op voor het nieuwe seizoen. Daar hoort uiteraard de Vakantiekrant bij. Op vrijdag 23 juni verschijnt het eerste exemplaar. In de Vakantiekrant staat een uitgebreide agenda met acti viteiten voor Texelaars en toe risten. Organisatoren worden verzocht hun evenementen door te geven aan Ruud Nooij, telefoon 15034. De meldingen voor het eerste nummer moeten vóór vrijdag 16 juni binnen zijn, anders kunnen ze niet meer worden verwerkt. „De gemeente blijft normaal het afval van bedrijven inza melen. Er verandert niets", reageert Gerbrand Poster (gemeentewerken) op het misverstand dat onderne mers met hun afval niet meer bij de gemeente te recht kunnen. „De bestaan de dienstverlening blijft gehandhaafd. Het advies van TVO aan de leden om met afvalvervoerder Taten- hove in zee te gaan bete kent allerminst dat de bedrijven niet meer bij de gemeente terecht kunnen. We houden ons voor ieder een van harte aanbevolen." DONDERDAG 8 JUNI 1995 Voorafgaande aan het jazzwee- kend wordt zaterdag a.s. het ope ningsconcert van Rita Reijs en het trio Pim Jacobs uitgezonden via Radio Texel. .Radio Texel verzorgt vanaf maan dag 12 juni dagelijks rechtstreeks vanaf het strand verslagen en in terviews van gebeurtenissen die vooraf gaan aan de Ronde om Texel. Op de zaterdag van de ron de is Radio Texel vanaf 07.00 uur live in de lucht met nieuws vanaf De uit Polen geadopteerde meisjes Marieke Zijm IS jaar. met de korte harenI en Veronica Sluimer 14) vermaken rich bij de schapen het strand en andere lokaties. p de folkloremarkt. IFolo Frm Hoom4o, juni 1935, maar de inschrijving bij de bond was per 24 juni. De finan ciële verhoudingen lagen in die da gen anders dan nu. De jonge vereniging kende naast een contri butie van 40 cent per maand een inleggeld van f1,-. Dat laatste be drag kon desgewenst in vier ter mijnen worden voldaan. Van het eerste elftal dat op 6 juli 1935 voor het eerst speelde tegen Ou- deschild (en met 5-2 verloor) zijn nog drie spelers in leven: Visman zelf, Arie Mosk en Jacob Plaats man. Visman hield een warm plei dooi voor de jubileumverloting en gaf het goede voorbeeld door ter plekke voor f100,- loten te kopen die Sieme Keijzer „toevallig" bij zich had. Hij had ook een ge schenk voor de vereniging in de vorm van een cheque van f200,-. Hij las tenslotte een felicitatiebrief voor van de 93-jarige weduwe van SVO's eerste voorzitter Zuidema, waar een bedrag van f100, bij zat. Derde poging „Driemaal is scheepsrecht", zei wethouder Nel Eelman, doelend op het feit dat ook in 1918 en 1920 pogingen zijn gedaan om in Oosterend een voetbalclub van de grond te krijgen. De Oosterender Voetbal Vereniging (OVV) hield het een jaar uit en de Voetbal Ver eniging Oosterend (VVO) zes jaar. Merkwaardig is de reden waarom VVO het voor gezien hield: men wilde liever toneel spelen. Nel Eelman had veel lof voor de activiteit en vooral voor de zelf werkzaamheid die SVO aan de dag legt. De Oosterenders hebben veel voor hun club over en het zijn alle leeftijdscategorieën die in de vereniging aan hun trekken komen. u.R. Buitenweg-D. Bol u T. Bakker-R. Siebinga y.M. v.d. Wetering-M. Land ii. B. v. Veen-F. Schraag u, H. Beverdam-J. Zoetelief u. H. Boekei-A. Westerlaken lodie u. K. van Bommel-J. v.d. Meer u. R. v. Oosten-T. v. Koppen u. vd. Bent/de Boer-Dankers/Witte u. Stark/Stark-v. Aken/Meijer u. Braven/Maas-Land/Bokma rslag u. A. Keyser-R.Verduyn u P. Brons-E. v. Bommel u. H Bakker-H. de Porto u. N. Erwich-L Mantel end u. Schraag/Boon-Goslinga/Westerlaken nmel-Buitenweg 2-0; Saai-Bol 2-0; uns 0-2; HeidStra-E. v. Bommel ien-H. Bakker 2-0; Zoetelief-de Por- Bakker-v. Koppen 1-1; Siebinga-v. 2-0; Erwich-v Veen 1-1; K v Saai 2-0, Buitenweg-v.d. Meer 1-1, ■wl. Wetering 1-1; Keyser-Heidstra s-Verduyn 0-2, T. Bakker-v. Oosten Koppen-Siebinga 0-2; Erwich- 1., OBB ranch in de Montana kies wordt bestierd door vader en zijn drie zoons qua karakter nogal uiteen- in. Maar wel héél anders het vroegere Bonanza, M Legends... behelst veel &r dan de lotgevallen van éénoudergezin binnen obligate western-verhaal, dan ook nog met ieders fa- et Brad Pitt. verhaal zit vol moord, oor broederstrijd en... liefde, dat die liefde net zo ructief kan werken als ge- i wordt ons langzaam °r zeker wel duidelijk. We nen veel over het verhaal ,®"en' maar een compleet d kunnen we op deze ma- no°it schetsen. Een klei ig: het verhaal begint *'3 (net voor de Eerste ^doorlog) en bestrijkt een °de van bijna een halve Een kolonel van de ca- Jle (Anthony Hopkins!) zjch terug op de ranch 31 bij het niet eens is met ecbte behandeling van de lnen door de overheid. Zijn vrouw keert hem de rug toe en hij voedt zijn drie zonen vervolgens zelf op. De oudste (Aidan Quinn) is onverstoor baar, de jongste (Henry ET Thomas) idealistisch, de mag netische Brad Pitt is als mid delste broer zowel een gesloten als een bezeten wil deman. En dan komt de fatale vrouw in beeld! De jongste verlooft zich met een sponta ne, sportieve schooonheid, die zich bij de familie voegt. De beide andere broers worden verliefd en zelfs de kolonel is niet ongevoelig voor haar charmes. De familie wordt echter uit elkaar gerukt als de jongste besluit af te reizen naar het Europese front. De beide broers gaan mee om hun kleine broertje tegen te veel idealisme te beschermen. En wat er dan allemaal kan gebeuren in een mensenle ven... Er sneuvelt er een, een ander scalpeert Duitse solda ten, de ongelukkige trouwt met de ongelukkige, de onge lukkige pleegt vervolgens zelf moord, de kolonel krijgt een hersenbloeding, whiskey smokkel, een beer die... En dit is nog maar een tipje van de sluier. Wat een emoties! Daar kunnen zandzakken, laat staan kleenexjes, niet tegen op. Ga d'r maar voor zitten. Sjors en Sjimmie Sjors en Sjimmie en het zwaard van Krijn wordt bij on ze plaatselijke bioscoop nog een weekje door gedraaid op de zaterdag-, zondag- en woensdagmiddag. Een leuke echt Nederlandse film uit de oude doos die het nog steeds goed doet. De entreeprijs is net zo nostalgisch, namelijk ƒ6,00 en wie met z'n zessen komt, betaalt voor vijf. We mogen ons eigenlijk toch maar gelukkig prijzen met on ze bioscoop-exploitant die er toch maar voor zorgt dat er een zo breed mogelijk aanbod aan kinder- en/of jeugdfilms gepresenteerd wordt. In de grote stad bepaalt de uitgever dat die ene film zijn geld moet opbrengen en dus in bijna alle matinee-bioscopen gedraaid wordt, zoals nu 101 DALMA- TlëRS. Over een week of twee trouwens op Texel te verwachten. Donderdag nationale bio scoopdag: entree ƒ5,00! En dat voor Legends of the Fall... SJORS EN SJIMMIE EN HET ZWAARD VAN KRIJN, za. zo. wo. 14.00uur LEGENDS OF THE FALL, da gelijks 19.00 uur en 21.15 uur gring va*1 het 60-jarig bestaan van Sportvereniging Oosterend is isverin alle opzichten geslaagd. De wijze waarop het festijn was aniseerd was op zichzelf een bewijs van de opmerkelijke vitali- an deze vereniging, die blijkbaar niet de problemen kent waar clubs van andere buitendorpen kampen. De jeugd laat het bij irend niet afweten en er blijken altijd weer mensen te zijn die de iders eronder zetten. SVO is méér dan alleen sportvereniging. De leeft grote sociale betekenis en speelt een nadrukkelijke rol in jrpsleven. iatste kreeg nadruk tijdens iciéle receptie in de tent die kantine was neergezet, maar ïbeurde niet in zelfgenoeg- ieid. De geschiedenis heft d dat SVO naast ups ook heft gekend en dat het niet inder dat er voor „geknokt" oogbejaarde medeoprichter Visman is nog even vitaal enzinnig als de sportvereni- elf. Hij gaf daar blijk van bij :eptie waar hij aanzienlijk ipreektijd opeiste dan de vijf minuten die voorzitter Albert Hoe ven eigenlijk beschikbaar had. Hij had dat tevoren laten weten: „Als ik maar vijf minuten mag praten, kom ik helemaal niet". Visman vertelde hoe het allemaal was ge gaan bij de oprichting, noemde met respect de namen van P. Bur ger Kzn en andere mannen van het eerste uur en bracht in herinnering hoe de club er destijds in slaagde om aan terrein te komen. Visman maakte ook een eind aan de ver warring die er zou zijn over de pre cieze oprichtingsdatum. De oprichtingsvergadering was op 11 foutje van de wethouder, twee chronometers. Schraag 2-0; v. Veen-Mantel 2-0; Bent/Boer- Frank/Kamstra 2-0; Dankers/Witte- Goslmga/Westerlaken 2-0; A Westerlaken- J. Zoetelief 1-1; Stark/Stark-Braven/Maas 2-0; Dros/Bakker-Land/Bokma 2-0; Bever- dam-Boekel 1-1, Oosterhof-Westerlaken 1-1; Stark/Stark-Dros/Bakker 2-0 (reglementair); Braven/Maas-Aken/Meijer 2-0; Beverdam- Oosterhof 1-1; Boekel-Zoetelief 0-2; Dros/Bakker-Braven/Maas 0-2 (reglemen tair); vd Bent/Boer-Goslinga/Westerlaken 2-0. Heel wat zout water heeft mari tiem kunstenaar Theun Visser in het bloed. De IJmuidenaar expo seert vanaf zaterdag tot het einde van de maand in de Hoornder Ver maning. Theun Visser heeft een lange rij zeevarende voorouders. Een car rière op zee zat er voor hem echter niet in, want in die tijd waren scherpe ogen een eerste vereiste voor zo'n baan. Na een grafische loopbaan bloeide een oude liefde op: schilderen. Een baan als teken- Tijdens de avondmarkt „Natuurlijk Texel" (26 mei) op de Groene- plaats gaf Veldwisch al een geslaagd voorproefje. Zijn dia voorstellingen in een zaal van De Lindeboom werden uitstekend be zocht. Veldwisch is één van de Texelaars die elk zomerseizoen in De Koog dia's vertoont aan be langstellenden. De Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken heeft hiervan de organisatie. Vanaf volgende week zijn er tot en met de herfstvakantie wekelijks voorstellingen. In de maanden juli en augustus en in de herfstvakan tie zijn er ook Duitstalige avonden. Nieuw is dat er, op verzoek van de Stichting Thijssejaar Texel, deze zomer ook dia-avonden te zien zijn in De Cocksdorp (De Krim) en Den Hoorn (De Waldhoorn). Onder degenen die op de SVO-receptie hu nigingen. De laatste tijd komt het ook in de Texelse voebalwereld voor dat spelers met geld naar andere clubs worden gelokt. De wethou der sprak de hoop en verwachting uit dat SVO zich verre zal houden van deze praktijken, waarvoor ze geen goed woord over had. Wat haar betreft blijft het niet bij afkeu rende woorden, maar moeten de clubs die zich hiermee bezig hou den, erop rekenen dat hun ge meentelijke subsidie in gevaar komt. Want als ze zo met geld kunnen wapperen, hebben ze blijkbaar genoeg en dat komt dan goed uit want de gemeente moet flink bezuinigen op welzijnsuitga- ven... Als geschenk voor de jubile rende vereniging overhandigde de wethouder een tweetal chronom- neters. KNVB Voorzitter N. Visser van de KNVB- Noordholland had veel lof voor de wijze waarop de Texelse voetbal clubs zich vooral met de jeugd be zig houden. Ook hij benadrukte de gelukwensen kwamen aanbieden, waren bt sociale functie van een vereniging als SVO, waar altijd mensen klaar staan om voor de nodige opvang en begeleiding te zorgen. Hij rea geerde ook op de door de wethou der aangeroerde „koop" van spelers. „We zijn amateurvoetbal lers en we gaan ervan uit dat er niet wordt betaald. Voor de rest zijn we struisvogels". Als ge schenk overhandigde hij een fraaie litho in lijst, voorstellende twee voetballers in duel. Ups en downs Dat het met SVO ook wel eens minder goed is gegaan, vertelde ere-voorzitter Joop Koning. Tij dens zijn bewind had hij een neer gang meegemaakt. Haast elk jaar verdween er wel een elftal, de prestaties liepen terug, de betere spelers liepen naar SV Texel en zelfs bestuursleden lieten het af weten. Ook Koning was gedesillu sioneerd vertrokken. Toch waren er weer mensen die de schouders eronder zetten, met opmerkelijk resultaat. SVO bloeit als vanouds tuursleden van andere Texelse voetbalvere- (Foto's Harry de Graal en kan vooral trots zijn op zijn jeugdafdeling. „Blijf knokken voor de gezonde vereniging die SVO nu is". Die levenskracht heeft iets te ma ken met het karakter van de ooste render gemeenschap. Voorzitter Albert Hoven, die de sprekersrij af sloot, legde daar de nadruk op. Ook bij dé organisatie van het jubi leum heeft het niet ontbroken aan hulp van alle kanten. Over de „handel" in spelers was hij duide lijk. Hij zei er alle begrip voor te hebban dat een goede voetballer hogerop wil. „Maar als er elders op het eiland geld wordt geboden en ze vertrekken déérom, dan doet dat pijn". Hoven had een verrassing voor Piet Timmer, een van de trouwste supporters van SVO. Naar hem zal een pad op het terrein worden ge noemd. Het metalen naambord „P, Timmerpad" werd aan de verbou wereerde Timmer overhandigd, maar hij moest het direct terugge ven, zodat het kan worden ge plaatst. Met een voorstelling van Freek Veldwisch begint maandagavond de jaarlijkse serie dia-avonden in de Ned. Hervormde kerk van De Koog. Wegens het Thijssejaar is er dit seizoen extra aandacht voor de Texelse natuur en landschap pen. De aanvang is telkens 20.00 uur, de entree bedraagt f2,- (kin deren ƒ1,-). Jordi Vinke realiseerde vrijdag avond verreweg de snelste tijd op het parcours bij de voormalige PEN-centrale. De wielrenner raf felde de 24 km af in 34.37, bijna 42 km/u gemiddeld. Vinke toonde daarmee in vorm te zijn voor de Tour de Lasalle, die dinsdagavond in Den Helder van start ging. In de Helderse etappekoers voor recreanten rijdt Vinke samen met Marten Visser mee in de Meester Reenders ploeg. In de proloog ein digden ze allebei op slechts tien seconden van de winnaar. Vinke legde de basis voor die prestatie ondermeer in de tijdritten die Wie lervereniging Texel vanaf maart in de omgeving Oudeschild- Dijkmanshuizen houdt. De jeugdige Christian Annyas maakte daarin dit seizoen al enke le malen indruk. Ook vrijdagavond was hij op dreef met de tweede plaats op bijna twee minuten ach ter Vinke (36.32). Jan Zijm finish te in dezelfde tijd, maar was 23 honderdste van een seconde lang zamer. Triatleet Guido Banda legde beslag op de vierde plaats, voor Willem van Tatenhove. De gemid delde snelheden lagen hoog dank zij het gebrek aan wind. Natascha van der Vis dook onder de 40 mi nuten en hield de sterk rijdende Bettina Lósser en Mariska Koen- ders achter zich. Totaal versche nen twintig senioren aan de start. Bij de jeugd liet triatleet Robert Bakker iedereen kansloos. De Ko- genaar, die ook als hardloper furo re maakt, reed een tijd van 23.07 (drie ronden van 4 km). Eyert Rik- kenberg en Robert Jan Appel ein digden samen op de tweede plaats in 23.29 (Evert was 52 hon derdste sneller). Erwin Goënga werd vierde voor Erik Bakker (broer van de winnaar). Op grotere achterstand eindigden Sebastiaan Ran en Jelle Vonk. De eerstvolgende tijdrit is op vrij dag 23 juni. Een helm is verplicht. De actie van Nine Zijm (Leemkuil) voor een kleuterschooltje in Gliwi- ce (Polen) heeft f17.160,34 opge bracht. Eigenlijk kwam er ruim 8,5 mille binnen, maar hulporganisatie De Wilde Ganzen verdubbelde het bedrag. De zojuist afgelopen actie, die op 18 maart startte, kreeg een belangrijke impuls door een gift van de ter ziele gegane Texelse Speel-o-theek, die van de verkoop van speelgoed f5.600,- overhield. De overige bijdragen zijn afkom stig van particulieren. Niet alleen van Texel, maar ook uit Sliedrecht, want Nine Zijm zette de actie sa men met de familie Sluimer uit Sliedrecht op touw. Zij leerden el kaar kennen toen zij in Polen wa ren om kinderen uit het tehuis te adopteren. Terug in Nederland hielden ze samen een inzameling om het tehuis te kunnen renove ren. Dat lukte, maar het bleek nog niet genoeg. De RK orde van Mari- azusters, die de leiding over het kindertehuis heeft, wilde graag een kleuterschooltje beginnen. De kinderen kunnen dan langer in het tehuis blijven, zodat er meer tijd is om een geschikt pleeggezin te vin den. Met 'de opbrengst van de jongste actie kunnen meubelen, speelgoed en lesmaterialen wor den aangeschaft. Afgelopen weekend was de fami lie Sluimer te gast bij Nine Zijm om het succes van de actie te vieren. Onder meer bracht het gezelschap een bezoek aan de folkloremarkt op de Groeneplaats, waar echtge noot Jan Jacob Zijm een de monstratie schapen scheren gaf. leraar was het gevolg, maar inmid dels ook daarvan bevrijd geeft Visser zich compleet over aan zijn hobby. Zijn zeegezichten tonen vooral de tijden en schepen van weleer. Hij roept met zijn werk een sfeer op van avontuur, die niet alleen wordt herkend door oud-zeevarenden, maar ook boeiend is voor andere toeschouwers. Atelier 't Schildertje is gevestigd aan Diek 11 a te Den Hoorn. Het college van b en w is boos op TVO. De beschuldiging dat aan de raad onjuiste informatie is ver strekt. over de afvalheffing, wordt hoog opgenomen. De uitlating werd onlangs gedaan door TVO in een commissievergadering. TVO wordt gesommeerd de bewering met bewijzen te staven of er pu bliekelijk op terug te komen. In de eerstvolgende vergadering van de raadscommissie voor fi nancieel, economisch en tech nisch beleid (22 juni) wordt opnieuw over de affaire gepraat. Overigens zijn bij de gemeente verschillende vragen van onge ruste ondernemers binnen geko men of de gemeente overweegt te stoppen met inzameling van be drijfsafval. Wethouder Poster ver zekert dat daar geen sprake van is. Er is grote kans dat Texel in de loop van zondagochtend bezoek krijgt van een PBY 5-vliegboot, beter bekend als Catalina. Het an tieke toestel is onlangs in Canada gekocht door enkele liefhebbers, die het willen exploiteren voor vliegshows en voor avontuurlijke „Peter Stuyvesant"-reizen naar verre bestemmingen. De eigenaar/piloten zijn bezig de vereiste papieren te halen en moe ten daarvoor examen doen. In het kader daarvan moeten landingen op het water op op een grasbaan worden uitgevoerd. De grasbaan- landingen worden zondag op Texel gemaakt; de waterlandingen op het IJsselmeer bij Lelystad. Een dag eerder (dus zaterdag) arri veert op het vliegveld Texel een oude Mitchell bommenwerper, eigendom van de Duke of Brabant air force, een Nederlandse organi satie van liefhebbers. Het toestel overnacht op Texel, voorafgaand aan een optreden op een vliegshow.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 9