Cjrocn '2warL-Jexels in het randweer met trachten weer zes nieuwe op sterkte De vakantieklant door de vakantiekrant Lee Towers finale op bruisend strandfeest Huurders dringen niet voor Nikadelwinkeis in dit JNummer VERDER XT 35e Avondvierdaagse 2 w Alles over het Rondje: - zeilers bezorgd over wisselend weer - debuut Ina Schrama 5 w Nieuw surfrecord 6 „Zijmpje" maakt furore 7 Geslaagden OSG 9 Harry: Kras 9 TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Waarom stapt de vakantieklant wèl bij naar binnen? Adverteren is de reden. De gratis vakantiekrant het medium. Vanaf 23 juni elke week op vrijdag. Inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 30 juni tot en met 23 juni Windmolens: 725 steunbetuigingen Brandweer borg gevaarlijke stof andmeester Paul mag blijven Bijdrage fonds Koger dorpshuis Geluidsapparatuur ontvreemd Lichtpuntje voor Calluna Onkruid „Doe-dag" voor gemeentepersoneel eerste instantie voor één ly'itstel van functioneel vdsontslag", eventueel rel/eens een jaar te verlen- \Eelman zelf wil graag en college is inmiddels ac- I gegaan. VRIJDAG 16 JUNI 1995 HICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10991 Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, C Den Burg, telefoon (02220) 62600. itles/abonnementen (02220) 62600, faxnr. (02220) 14111. i parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. bulten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplein Burg, telefoon (02220) 15472. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f52,45 per half jaar; Los fl,45 konden ze deelnemen aan vijf be kende en minder bekende sporten, zoals de Amerikaanse frisbee- sport en rolstoelbasketbal (in de sporthal). „Met de behandeling van een subsidieverzoek of het verlagen van een stoepje hebben sommige medewerkers wel eens met rolstoelgebruikers te maken. Nu kunnen ze eens ervaren hoe het is om jezelf in een rolstoel voort te bewegen", aldus Frank van Eunen. Rond half drie 's middags ging de zeskamp van start. Deelname daaraan stond vrij, maar liefst der tien teams van zes personen (plus coaches) hebben zich ingeschre ven. Uiteraard ontbreekt de zeep- helling niet, maar ook een „daverende denkronde" en een bierfustenrace staan op het pro gramma. De dag wordt afgesloten met een barbecue* Het windmolenplan van de agra riërs Nico Boersen en Simon Vla ming krijgt inmiddels steun van 725 personen. Zij hebben de ant woordkaart ingevuld, die vorige maand via de Texelse Courant op het eiland werd verspreid. De initi atiefnemers zijn van plan om het project -als dat van de grond komt- te laten openen door één van degenen die een kaartje heb ben ingestuurd. „We zullen er één uit de stapel trekken, zodat de opening wordt verricht door een gewone burger die ons project een warm hart toe draagt", aldus Simon Vlaming, die de betreffende inzender wel eerst om toestemming zal vragen. Vlaming en Boersen zijn overigens van plan om het project elk jaar een keer open te stellen voor be zichtiging door het publiek. Ook willen ze de resultaten jaarlijks be kend maken. „Dat zijn we ver plicht tegenover al die mensen die ons steunen." Tussen paal 20 en 21 (bij De Koog) vond een strandbezoeker dinsdag een blik waarop een doodskop stond. Het bleek te gaan om vijf liter dichloorme- thaan, een stof die bij aanraking zowel in- als uitwendig letsel kan veroorzaken. De herkomst is onbekend. De brandweer haalde het blik op en trof maatregelen voor het geval het lek zou zijn. Beschermende kleding en persluchtmaskers wer den meegenomen. Het blik was roestig maar nog in goede staat en kon zonder problemen bij de ge meentelijke inzameling van klein chemisch afval worden afgele verd. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Komt ie, of komt ie nou niet? Lee Towers, de zanger die gisteravond het slotakkoord gaf op de showavond van The Music Store. Gerui me tijd voor zijn opkomst scandeerde de zaal al: „Who the fuck is Lee?". In een bomvolle feesttent bij paal 17 stelde de Rotterdamse entertainer linzet) niet teleur. Bij het aanheffen van „I can see clearly now", viel de menigte de Hollandse Sinatra enthousiast bij, om pas te stoppen toen de vedette die dit jaar zijn 25-jarig ar tiestenjubileum viert de microfoon een uurtje later neerlegde Towers was niet de enige die de zaal in beweging kreeg. Vóór hem was het Kees Klaassen die door zijn bezieling, het duet met Belinda van Diessen, een wervelend showballet en zelfs een duik in een badkuip Izie foto) bewondering afdwong. Omdat de zingende CD- verkoper Henk Slikker wegens ziekte verstek moest laten gaan, vulde Klaassen ook dit programma-onderdeel in. Van ander kaliber was het debuut van Marko Koorn. Rockballads wisselde hij af met covers van Elton John. Het enthousiasme was er zeker, alleen kwam zijn stem niet goed tot zijn recht. Dat organisator Fred Win kel de ouverture van de show aan The Shakin' Legends had voor behouden, werd hem niet in dank af te komen. De spetterende rock'n'roll van de Texelaars viel het broodnuchter publiek in de koe le tent wat koud op het dak. Het deed niets af aan de snelheid en de professionaliteit waarmeehet gevarieerde programma werd af gewerkt. Minpuntje was het lage podium, waarbij vooral wat klei nere toeschouwers op hun tenen moesten staan om niets te missen. De muziekoptredens werden afgewisseld door modes hows van Texelse bedrijven. Opzienbarend was de opkomst van watersportveteranen Henk Prins en Ruud Hamer, wiens heupwie gende aandeel gejoel losmaakte. Spraakmakend was model Marti- ne de Wit, die haar lichaam door zussen Henriëtte en Clementine van top tot teen zwart/wit had laten schilderen. I Foto's Tesss do Gr oaff! H zijn accoord gegaan met moeming van zes nieuwe wachten, waardoor de tota kte van de Texelse Vrijwilli- randweer weer op het le („organieke") niveau noeming gaat 1 juli in tenzij mdidaten zou blijken dat zij t het verleden niet goed heb- timeester Paul Eelman 126 juli 55 jaar. Volgens igel zou hij dan automa- (i eervol ontslag krijgen als jdweerman, maar Eelman I blijven als de medische goed afloopt. Volgens \lweercommandant Dick eel is dat een landelijk omdat het ,gedwon- ontslag bij het bereiken ■de 55-jarige leeftijd vrij pent wordt toegepast. \blijft in functie omdat hij organisatie slecht kan ten gemist. Hij is namelijk \van de weinige „bevel die ook overdag is. Hij krijgt instantie voor één van functioneel eventueel te verlen- ben gedragen. Een bewijs van goed gedrag is namelijk één van de voorwaarden waaraan een .brandwacht moet voldoen en de Alkmaarse rechtbank moet daar over nog gegevens verschaffen. Om die reden wil brandweercom mandant Dick Jongeneel de na men van de benoemden nog niet bekend maken. In elk geval gaat het om vier man uit Den Burg, één uit Oosterend en één uit De Cocksdorp. Op de advertentie in de Texelse Courant reageerden destijds elf sollicitanten, wat niet tegenviel. Het „vak" vraagt tegenwoordig nogal wat, niet alleen de bereid heid om ook bij nacht en ontij uit te rukken voor brand of hulpverle ning bij een ongeluk, maar ook de intentie om door studie de nodige bekwaamheid op te doen. Lang niet iedereen kan dat combineren met zijn dagelijkse werkzaamhe den of huiselijke beslommeringen Vooral overdag is het feitelijk on mogelijk om het hele korps op de been te brengen. De leiding gaat er vanuit dat in geval van alarm de helft komt opdraven en heeft de totale sterkte van het korps op dit ervaringsfeit afgestemd. In het brandweerkorps zit één vrouw. Na de jongste uitbreiding blijft dat zo, want onder de sollici tanten waren geen vrouwen, wat Jongeneel nogal spijtig vindt. Om een indruk te krijgen van de Het Juliana Welzijn Fonds draagt f30.000,- bij aan de bouw van het dorpshuis in De Koog. Het fonds steunt groepen en orga nisaties die zich inzetten voor maatschappelijk welzijn. Bijdragen worden gegeven voor investerin gen in gebouwen, inventaris, voor lichting en andere zaken. Per jaar wordt voor ongeveer 22 miljoen aan bedragen geschonken. Dit geld komt onder andere van de giro- en bankloterij en de lot to/toto. inzetbaarheid van de sollicitanten, zijn deze keer bij de selectie ook de respectievelijke werkgevers be naderd. Zij moeten er immers vre de mee hebben dat iemand onverwacht uit zijn werk loopt om een uur (of veel langer) weg te blij ven om een brand te gaan blus sen. Overigens komt alarm op een ongelegen moment minder vaak voor dan algemeen wordt ge dacht. De meeste kans op brand is er juist né werktijd: tussen 17.00 en 20.00 uur. Tegenwoordig is er gemiddeld twee keer per week brandalarm. In zowat de helft van de gevallen is er dan geen sprake van een echte brand maar van ongevallen waar bij hulp nodig is of automatisch alarm dat „loos" blijkt te zijn. Loze meldingen Vooral die loze automatische mel dingen nemen van jaar tot jaar sterk toe. Blijkens het jaarverslag van de brandweer over 1994 was er bij de 118 alarmeringen in slechts 34 gevallen sprake van echte brand, in 38 gevallen ging het om hulpverlening en in 46 ge vallen was het automatisch alarm zonder echte brand. Dat laatste getal was een verdriedubbeling in vergelijking met 1993! Automa tisch alarm in gebouwen komt soms door onverklaarbare oorzaak in werking, maar vaker door uit laatgas van een startende auto, stoom, laswerkzaamheden, broo- droosteren e.d. De brandweer rukt dan voor niets uit, tenzij mensen in het betrokken gebouw erin slagen tijdig telefonisch te laten weten dat er niets aan de hand is. Gedoseerd Vroeger kwam bij elke melding het hele korps in actie, wat in de meeste gevallen kostbare over daad betekende. Vorig jaar is daar om begonnen met een „selectieve groepsoproep" in geval van auto matisch alarm en kleine calamitei ten zoals chemicaliën op het strand, reinigen van wegdek na een ongeluk e.d. In die gevallen wordt alleen de dienstdoende groep opgeroepen, wat in de prak tijk goed blijkt te werken. Uit een schuur van een bedrijf aan de Laagwaalderweg werd een stereotoren, twee geluids boxen en bijbehorende appara tuur gestolen met een totale waarde van ongeveer f1800,-. De daders konden makkelijk binnenkomen omdat een der deuren wegens een defect aan het slot niet kon worden af gesloten. Gedupeerde is een 36-jarige discjockey uit Den Burg, die de spullen hier had opgeslagen. Hoewel donkere wolken zich sa menpakken boven zwemparadijs Calluna is er ook een lichtpuntje. Woensdag passeerden tussen 14.00 en 22.00 uur maar liefst 1100 zwem lustigen de kassa. Een bewijs dat de accommodatie een duidelijke functie vervult. Een commissie onderzoekt moge lijke samenwerking tussen Calluna en zwembad Molenkoog. Een ge- Hef nieuwe straatje bij de supermarkt aan de Nikadel. De twee panden links staan nog leeg. Spoedig begint aangrenzend de bocht zamenlijk bedrijfsplan maakt deel om de bouw van een soortgelijk straatje. (Foto Harry do Graott uit van de werkzaamheden. Van de vijf winkels die zijn gereali seerd bij de Top Tien-supermarkt aan de Nikadel in De Koog. staan er twee nog steeds leeg. De huur ders staan niet te dringen. Vol gens Paul Kuip van Texel Vastgoed B.V. zijn ze kopschuw omdat nog moet blijken of er ook werkelijk „loop" komt in dit straatje. Voor de woningen boven de winkels was wel veel belang stelling. Die zijn door eigenaar Jo- han Hopster allemaal verkocht. Hoewel de vijf gevels door hun verschillende kleuren een vrolijke aanblik opleveren, is van een goed koopklimaat nog geen sprake. Dat kan beter worden als de door MO- projekt ontwikkelde plannen voor dit gedeelte van het „tussenge bied" verder zijn uitgevoerd. Zo juist hebben b en w bouwvergunning verstrekt voor een rijtje soortgelijke panden: vier winkels met vijf woningen. Aan nemer Tebo begint direct na afloop van de bouwvakvakantie met de uitvoering. Het nieuwe rijtje komt achter de supermarkt. De bedoe ling is dat er tegenover een nader uit te werken bebouwing komt, zodat een pleintje ontstaat. Op dit plein komt de prestigieuze oprij laan van het Greenside-gebouw uit. Volgens een idee uit het verle den zou ook verbinding worden gemaakt met de Dorpsstraat, wat erg leuk zou zijn voor het wande lende publiek en dus voor onder nemers in zowel het nieuwe als oude deel van De Koog. Die door braak naar de Dorpsstraat is ech ter nooit in een bestemmingsplan of serieus beleidsvoornemen op genomen, laat Marian Nicolai van de gemeentelijke afdeling ruimte lijke ordening weten. Volgens de gemeentelijke planologen is er evengoed voldoende verbinding tussen deze nieuwe omgeving en de Dorpsstraat, nl. via paden bij supermarkt Daalder en bij de Bowling. Ruim honderd ambtenaren van de gemeente komen vandaag in ac tie tijdens een „doe-dag". Op en rond de speelweide aan de Em- malaan in Den Burg proberen de medewerkers een aantal (onbe kende) sporten uit en strijden ze tijdens een zeskamp om de „vol gend jaar weer"-bokaal. Onder tussen kunnen ze nader met elkaar kennismaken. Het gemeen tehuis is vandaag voor publiek gesloten. De gemeentelijke „doe-dag" spruit voort uit de behoefte van het personeel aan een gezamenlij ke activiteit. Recreatiewerker Frank van Eunen van de Stichting Texelse Sportraad ging met hulp van een aantal Groningse sportstudenten aan de slag. Voor de studenten, waarvan een aantal in de zomer op Texel recreatiewerk gaat doen, betekende het tevens een stageproject. Enkele commis sies van ambtenaren verlenen me dewerking, o.a. bij de catering en het opbouwen en afbreken. Het personeel is vanochtend om kwart voor negen begonnen met koffie en een warming-up. Daarna woordspeling is een ding met diepere be- Sommige lezers naar de duistere drijf- van de schrijver en dich- em zaken toe, waaraan elf nooit heeft gedacht, om gaat het nu in alle lijkheid over een te rug- d en veelbesproken on- erp: het onkruidlangs P de openbare weg. De en staan in volle bloei en en lust voor het oog. Dat perfect in het kader van hijssejaar. Op nog geen worp afstand van de waar Thijsse ooit les 9aan we wat minder oldig om met het groen, en maar, want het staat Drdig en het is gevaarlijk het verkeer! Zonder par- doodt men ook zorg vul- opgekweekte (wilde) *n langs de erven aan ehterom in Den Burg. Tot 1et en ergernis van de be- JsDat kan toch ook an- Overleg met de Menen en als het „on- dan beslist weg moet, ïr het eens met een -hje... Horszei

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1