Surfer Ron Ruiter in recordtijd rond Monica Maas tekent twee kinderboeken Marathon Den Helder De Cocksdorp v.v ^3# Vijf minuten sneller dan ooit Illustraties bij jeugd geliefd Druk seizoen voor surfers: Gemeente 750e lid van de historische vereniging Cursus Amara: maak je eigen beelden Engelse les Wielrennen voor bedrijvenbokaal TEXELSE couRANT Texels paintball is niet op Texel... GeknipXTl Fiets weg Opvang overtollige dieren niet aan vergunning gebonden Klein concert fanfarekorps „Molenkoog" waakt voor calamiteiten Eilandcompetitie tennis Eén Texels team in Schuttevaerrace Ron Ruiter krijgt bij aankomst de felicitaties van tijdwaarnemer Co Vermuë. Met een tijd van 1 uur 53 minuten en 1 seconde heeft Ron Ruiter uit Oosthuizen het nieuwe record surfen rond Texel. Woensdagoch tend verbrak hij de toptijd van Stephan van den Berg, die in sep tember 1991 als eerste binnen twee uur het eiland rondde (1.58.15), met ruim vijf minuten. Ook Ruiters metgezel Adri Keet uit Amsterdam bleef met 1.54.55 royaal onder het oude record. De gemeente heeft zich als 750e lid laten inschrijven bij de Historische Vereniging Texel. Helemaal toevallig was dat niet, want voorzitter drs Ge rard van der Kooi had het col lege onlangs geschreven dat het 749e lid inmiddels was geregistreerd en dat het zou leuk zijn dat de gemeente bij het IO-jarig bestaan van de vereniging de 750e zou wor den. Nieuwe leden stonden inmiddels alweer te dringen, maar het bestuur wilde het nummer 750 graag voor de gemeente reserveren in af wachting van een beslissing. Dat zou voor de gemeente profijtelijk zijn want het 750e lid hoeft het eerste jaar geen contributie te betalen, wat in deze tijd van bezuinigingen goed zou uitkomen. Het college heeft instemmend gereageerd en zich dus als lid aangemeld. Op een voor keursbehandeling in de vorm van vrijstelling van contributie in het eerste jaar, stelt de ge meente echter geen prijs zo dat men graag ook een acceptgiro voor het eerste jaar tegemoet ziet. Uit de weerberichten hadden Rui ter (26) en Keet (25) dinsdag afge leid dat de omstandigheden om het record aan te vallen wel eens ideaal zouden kunnen zijn. En in derdaad: noordwest 5-6, zonder een al te woeste zee, zodat er hard over de golven kon worden ge scheerd. De twee clubgenoten, al lebei van materiaal voorzien door het bedrijf van Stephan van den Berg, hadden zich keurig aange meld bij het secretariaat van de Stichting Texelrace, die in de per sonen van Co Vermuë en Martin van der Wal voor twee tijdwaarne- mers zorgde. Start en finish waren bij paal 9. De twee surfers maakten -om warm te draaien en bootkosten uit te sparen- de oversteek uit Den Helder niet met de boot, maar per surfplank. Het eerste stuk over de Noordzee naar de Eierlandse vuur toren ging razendsnel. In 35 minu ten bereikte het tweetal de noordelijkste punt, Keet voorop en In de maanden juni, juli en augus tus kunnen belangstellenden hou ten en stenen beelden maken onder leiding van de Chileens- indiaanse kunstenares Amara. Zij verblijft bij Tiny Ellen aan de Kee- somlaan (naast Kaczor). Tijdens de cursus laat Amara zich bijstaan door Lisha, een voormalig danse res, die voor de vertaling uit het Spaans zal zorgen. Gekozen kan worden uit de vol gende cursussen: steen houwen en bewerken; hout snijden, hak ken en bewerken; modelleren in was; je eigen sieraad maken in was; je eigen/talisman maken. Voor het modelleren in was wordt de „verloren was"-techniek toege past, gebruikt door grote culturen, zoals de Inca's en de Kelten. Het groepstarief bedraagt ƒ25,- per uur, individuele deelname kost ƒ40,- per uur. Informatie is ver krijgbaar via tel. 13308 of 023-317138. IFoto Frans Hopman) Ruiter een klein stukje erachter. Na afloop vonden ze juist dit eer ste stuk erg lastig. „Ik had moeite om m'n board onder controle te houden. Op de Waddenzee, waar het water vlakker was, ging het beter", aldus de nieuwe record- man Ruiter. Pech Aanvankelijk leek het erop dat Keet als eerste terug zou zijn. Na de vuurtoren sloeg het pechdui- veltje echter toe. Zijn giek raakte aan één kant stuk en na de Vlakte van Kerken ging hij tot tweemaal toe even naar de kant te gaan om het euvel te verhelpen. Dat lukte niet, waarna hij de achtervolging inzette op Ruiter, die hem intussen voorbij was gegaan. In het Molen gat kon Keet een kruisje over zijn kansen maken. Toen hij na een val het zeil uit het water wilde trek ken, brak het koord. Ruiter, die onderweg tweemaal ten val kwam, hield het materiaal heel. Op het laatste stuk over de Noordzee naar paal 9 profiteerde hij van de iets naar west gekrom pen wind en het meegaand tij. Juist toen tijdwaarnemer Co Ver muë mompelde dat „ze nu toch wel eens de bocht om mochten komen" verscheen Ruiter als eer ste in beeld en knalde tot opwin ding van de paar toeschouwers recht op de finish af. Publiciteit Na een kop koffie in het strandpa viljoen en het betalen van twee maal ƒ50,- deelnamegeld stapte het tweetal weer op de plank en zeilden naar Den Helder. En passant zorgden ze voor posi tieve publiciteit voor het Europees kampioenschap surfen, dat van 24 juni tot 1 juli bij paal 28 wordt gehouden. Beide snelle plankzei lers zullen op het EK aan de start verschijnen. Cursisten van het Open Leercen trum hebben onlangs vier dagen Londen bezocht. Wie dat ook wil en is geïnteresseerd in de Engelse taal, kan vanaf september mee doen aan een nieuwe cursus voor beginners. Tal van onderwerpen komen aan de orde, zoals kennismaken met Engelsen, winkelen, de weg vra gen enzovoort. Ook wordt gepraat over verschillen en overeen- Gerenommeerde surfers doen er goed aan de komende tijd hun tent op Texel op te slaan. De grote evenementen volgen elkaar in hoog tempo op. Als het zeewater zondag nog maar nauwelijks tot bedaren is gekomen na de cata- maranronde, gaan de surfers te water voor de veertiende editie van de marathon Den Helder-De Cocksdorp vise versa. Voor de surfmarathon hebben zich al enkele bekende talenten opge geven. Zo zal Peter Volwater zijn titel verdedigen en is ook Alexan der Hoekstra van de partij, die mo menteel Nederlands kampioen is en al twee keer de Texelrace heeft gewonnen. Alle eilandelijke surfers verschijnen ook aan de start. De Texelse windsurfclub heeft de handen vol met de organisatie van het EK funboard, dat van 23 juni tot 1 juli wordt gehouden. Dit moet er nog even tussendoor. Wedstrijdleider Wieb van den Berg: „Lastig, maar het kon niet anders qua tij en wedstrijdkalen der." 14e keer De marathon, die zondag om 10.45 uur start bij restaurant Welk Texels bedrijf heeft de hardst fietsende medewerkers? Zaterdag 9 september kunnen be- drijfsteams van minimaal drie ren ners hun krachten met elkaar meten tijdens de tijdrit Oudeschild-De Cocksdorp vice versa. Het winnende team krijgt de bedrijvenbokaal, die vorig jaar werd gewonnen door Vissers Bouwbedrijf. De tijdrit over 40 km staat ook open voor individuele deelname. De wedstrijd trok de afgelopen ja ren renners uit heel Nederland en zelfs daarbuiten. Texelaars kunnen zich voorbereiden tijdens de races tegen de klok, die regelmatig in de omgeving van de oude PEN- centrale worden gehouden door Wielervereniging Texel. De deelna me daaraan is gratis. De afstand, die momenteel 24 km bedraagt, wordt in de aanloop naar de grote tijdrit opgevoerd tot 32 km. Voor meer informatie: Dirk Vinke, tel. 13814. Op 9 september komen tevens minstens vijftien tandems met vi sueel gehandicapte bijrijder aan de start. komsten tussen Engelse en Ne derlandse gewoonten. Volwassenen die na de lagere school weinig of geen vervolgon derwijs hebben gehad kunnen meedoen aan de opleiding, die on geveer 200,- kost. Voor belangstellenden wordt dins dag 27 juni om 10.00 uur een voorlichtingsbijeenkkomst gehou den in d'Ouwe Ulo. Wie meer in formatie wil kan bellen naar het Open Leercentrum (10233) of Ma rijke Panneman (17720). VRIJDAG 16 JUNI 1995 Een vondst is de verkoopster die in een zestal tekeningetjes verandert in een heks, nadat een kind haar om een boek over heksen had ge vraagd. „Een grapje. Het leuke is dat je door opdrachten steeds op nieuwe ideeën wordt gebracht. Soms denk je: hoe moet ik dit in hemelsnaam aanpakken. Maar als het moet, lukt het toch." Een deel van de originele tekenin gen uit de nieuwe boeken zal ze ker te zien zijn tijdens de expositie die Monica Maas met haar zus Irene (keramiek) en broer Frits Jan (aquarellen en beelden) van 11 tot 28 oktober in het Texelse gemeentehuis houdt. Aankomst van hat Texelse team. Haar eigen kinderen zijn de eerste die haar werk beoordelen. Zo kan het wel eens gebeuren dat ze die eerste tekening tóch kiest... Voor haar nieuwste kleuterboek fungeerden eenden uit de vijver in Den Burg als voorbeeld. Ze maak te er foto's van, zodat ze het teke nen van de vogels kon oefenen. Dat gebeurde afgelopen winter: eind '94 ontwierp ze de omslag, begin '95 volgde het binnenwerk. Een maand later volgden de teke ningen voor „De boekwinkel voor kinderen". Tussendoor vervulde Monica Maas opdrachten voor het jeugd blad Okki en maakte ze een serie geboortekaartjes. „Dat is nodig, want van boeken alleen kun je niet leven." De geboortekaartjes leg gen meer gewicht in de schaal: er Kinderen extra lees- en kijkplezier bezorgen. Met die instelling maakt Monica Maas uit Den Burg al vanaf 1978 illustraties voor kin derboeken. Dat haar vrolijke, her kenbare stijl aanslaat, blijkt uit het aantal van ongeveer 40 boe ken waaraan zij sindsdien mee werkte. Onlangs verschenen twee nieuwe: het kleuterboek ,,Een eend op de thee" en het schoolboekje ,,De boekwinkel voor kinderen". Voor „Een eend op de thee" maakte Monica Maas ruim 50 pentekeningen bij de achttien door Anne Takens geschreven korte verhaaltjes. Twee peuters en hun grappige belevenissen met dieren staan daarin centraal. Het boek, dat geschikt is om voor te lezen, is een vervolg op „Twee dieren- vriendjes". Wegens het succes daarvan komt uitgeverij Holland met een herdruk op de markt. De uitgeverij ging graag weer met Monica Maas in zee, want vorig jaar beloonde een Rotterdamse kinderjury haar met een prijs voor Het woord Texel springt in het oog in een kleine advertentie in de Helderse Courant van vorige week. „Paintball Ad- venture Games, gezellig uit op Texel, gratis overnachting." Paintball? Dat mag toch hele maal niet op het eiland? Maar' die gratis overnachting lijkt ons wel wat, om nog maar niet te spreken van het gezelli ge uitgaan. Reden genoeg om de telefoon te pakken. „Nee, paintball mag niet op Texel", vertelt R om van Schaik van de gemeente. „Voor het spel is een vergun ning nodig en een eerder ver zoek daartoe is door het college van b en w afgewe zen. Men vond het niet pas sen bij het karakter van het eiland." Vreemd. Het telefoonnummer bij de advertentie dus maar gebeld. Met Marco. Paintball op Texel? Ja, dat kan. Een ver gunning voor nodig? Nou, In de Voiture's Oldtimer Krant van april '95 staat een interview met oude auto-fanaat Frans Diels uit Kerkrade. Ronald Uitgeest herken de de foto van de BMW 502, die van Jan Geus is geweest. Op de achtergrond is ook nog de TX 48 Alida Catharina te zien. Klaas de Ridder uit Den Hoorn hoeft geen speciale vergunning te hebben voor de opvang van over tollige dieren op een terreintje aan de Witteweg. Het college heeft er daarom geen moeite mee dat de hobbyïst een extra schuur mag bouwen. Het gaat om de opvang van ver schillende soorten vee, dat anders wellicht geslacht zou worden. Raadsleden twijfelden eraan of deze opvang niet aan vergunnin gen is verplicht. Navraag door de gemeente leert dat dit niet nodig is, mits het geen uitheemse dier soorten zijn of honden of katten betreft. Ook mag de opvang niet beroepsmatig worden aangepakt. Woensdag rond 17.30 uur* een in de Parkstraat in! Burg gestalde Gazelle rieur" herenfiets gestolen vijf jaar oude grijs-bruine rj met vijf versnellingen, door de 54-jarige eigenas De Koog niet afgesloten ad gelaten. Na de rondgang door Dsil ten bate van het Anjerfonds! fanfarekorps „DEK" op avond 23 juni een klein cok het pleintje bij de supermst Goënga. Bij slecht weer wordt het ra in dorpshuis „De Waldhou houden. Het begint om 20.30 uur ei ongeveer een half uur. Programma: The lights olï mars - Harm Evers, Aladtf» Willy Hautvast, Largo - Ant» valdi - arr. Willy Hautvast, Waltz - D. Schostakowitscl E. Schoormans, Burgenten! Beek, El Dorado - arr. Vera Lynn Forever - arr. Willi vast en Graf Waldersee, Oertel - Rijken. haar tekeningen in het boek „Ba- bet", dat eveneens door Holland werd uitgegeven. Ook „Een eend op de thee" staat voor 1996 op de lijst van de Nederlandse kinderju ry- Voor de Texelse een stimulans om op de ingeslagen weg door te gaan. „Maar ik blijf ontzettend kri tisch", zegt ze. „Eerst maak ik schetsen en zet ze dan met pen half op. Als ik er niet tevreden over ben, begin ik weer helemaal over nieuw, net zo lang tot het naar mijn zin is." Lands End in Den Helder, telt mee voor de selectie van de Texelrace. Die wedstrijd wordt gecombineerd met het Nederlands kampioen schap marathon, vandaar dat de deelnemers staan te trappelen. Den Helder-De Cocksdorp en te rug is een surfmarathon over vijf tig kilometer. Na het keerpunt bij de Vlakte van Kerken komen alle deelnemers bij Dijkmanshuizen aan wal voor een korte stop. De fi nish is bij Lands End, waar rond 17.00 uur de prijsuitreiking wordt gehouden. Deelnemers zijn verplicht een wet- suit en een trapeze met drijfver- mogen te dragen. Ook moet een lijn van minimaal vijf meter wor den meegenomen. De gemeente heeft voor het zwembad Molenkoog een „cala miteitenplan" gemaakt waarin staat hoe moet worden opgetre den in geval van brand, eerste hulp en lekkage van gevaarlijke stoffen. Het is de bedoeling dat ook een calamiteitenplan wordt gemaakt voor zwemparadijs Cal- luna, maar omdat Molenkoog een gemeentelijk bad is, is hier be gonnen. Zwembadpersoneel werkt vrijwel dagelijks met gevaarlijke stoffen zoals zwavelzuur en chloorblee- kloog. Hoewel de kans niet groot is, kan daarbij iets misgaan. Aan raking van genoemde stoffen kan huidverbrandingen of ademha lingsmoeilijkheden veroorzaken. Met het oog op de veiligheid van personeel en bezoekers is het dus belangrijk dat bekend is wat er in zo'n geval moet gebeuren. Het calamiteitenplan zal binnen kort aan het personeel van Molen koog worden overhandigd. Tevens zullen geplastificeerde EHBO- kaarten worden opgehangen en een instructie „Wat te doen bij brand". B en W vinden echter dat naast deze papieren instructie ook in de praktijk moet worden ge oefend in het optreden bij ongeval, lekkage, besmetting of brand, liefst is samenwerking met de am bulancedienst, politie en brandweer. t Programma: Deuce: 9.00 u. A. Heidstra-R. Verduyn 10.00 u. E. Kossen-H. de Porto 19.00 u. Stark/Stark-Land/Bokma 19.00 u. Dros/Bakker-Aken/Meijer 20.00 u. H. Beverdam- A. Westerlaken 20.00 u. W. Oosterhof- J. Zoetelief Heri Hodie: 10.00 u. K. v. Bommel-D. Bol Koogerslag: 9.00 u. Frank/Kamstra-Dankers/ Witte 9.00 u. J. v/d Meer-L. Saai 10.00 u. A. Keyser-E. v. Bommel Uitslagen: Kossen-R. Zoetelief 2-0; K. v. Bommel-v/d Meer 2-0; Buitenweg-Bol 1-1; V/d Wetering-Land 0-2; Brons-E.v. Bommel 1-1; H. Bakker-De Porto 1-1; T Bakker-Siebinga 0-2, Erwich-Mantel 2-0; V. Veen-Schraag 2-0; Rocket- Westerlaken 1-1; Stark/Stark-Aken/Meijer 2-0; V/d Bent/De Boer-Dankers/Witte 2-0. Paintball Adventure Ga/r gozolllg uit op TEXEL, g,J| overnachting 02220-22508. PAINTBALL Maastricht, arrang. op recreatiecentr, j ovorruM^^on andere 1 1/Q&5Ï daar weet ik helemaal van. Waarom wilt u dat tenHet lijkt wel of u van] politie bent. Van een km Ziet u, het gaat om arran« menten. Texel staat erin' lokkertje. We spelen painti in Rhenen, Amsterdam en Ardennen. Nee, niet op Te, Dat staat ook niet in de ad, tentie. Nee hoor, ik heb eerder ook niet gezegd, gratis overnachting? maakt deel uit van het an gement. Onze organic heet Paintball Adventure mes. Of u mag weten daarin zitten? Ach memt ik merk wel dat ik aan u nii kan verdienen, dus ik heb niet zoveel aan om u te te staan. Doei..." deschilder haven binnen, wers zwager Jac Betsenu op de racefiets om op hen 100 kilometer te wielrenneii na half drie ging hij op stapte precies drie uur lata aan boord. Het team, bestaand uit hardloper Tm der Vis en zeiler Theo St zette onmiddellijk koers Vlieland. Na Harlingen schelling eindigt de Schutl race zaterdag in Hindeh Mede wegens de barre eóti vorig jaar is het deelnem* ditmaal wat kleiner. worden er drie miljoen in Europa afgezet. Na de verkoop van de eer ste 20.000 ontvangt ze een cent per kaart. Texelse winkels „De boekwinkel voor kinderen" is een uitgave voor scholen en biblio theken in de serie Mini Informatie van uitgeverij De Educatieve Part ners. Met tekst en veel tekeningen wordt uitgelegd hoe je een boek kunt uitzoeken en wat er allemaal te zien en te koop is in een kinder boekwinkel. De tekeningen zijn voor 75% in kleur en voor een van de illustraties stonden diverse voorgevels van Texelse winkels model. Het enige Texelse team dat dit jaar deelneemt aan de Schuttevaerra ce toonde zich tevreden over de eerste etappe van Stavoren naar Oudeschild. In recordtempo was het jacht „Main" van Martin Brou wer uit Oost over het IJsselmeer naar de sluizen van Komwerder- zand gevaren. Op de Waddenzee hadden ze vervolgens het tij twee uur tegen, maar toch kwam het schip redelijk geklasseerd de Ou-

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 6