„Vonk wil schoffies../' Sieme Zijm maakt razendsnel furore in Alkmaar Spannend kinderboek speelt op Texel Kom van dat dak af TEXELSE 7 couRANT Texelse illustreert Zonnehuiskalender 'I ALARM ALS ELKE SECONDE TELT Gerbrand Fenijn leest voor Bedrijvigheid Eerste hulp aan PC-bezitters VRIJDAG 16 JUNI 1995 speler een beslissing herroept en de thuisclub een inworp toekent. Op de tribune wordt op dat mo ment zelfs zijn naam gescandeerd. „Ja, dat is te gek", zegt hij na af loop in het rokerige spelershome. Terwijl zijn teamgenoten zich de biertjes goed laten smaken, lurkt Sieme tevreden uit een flesje Fristi: „Sommige toeschouwers roepen ook wel eens iets anders" (Hij maakt een blatend geluid). Hij heeft alle reden voldaan te zijn. Na afloop complimenteerde Hiele hem: „Goed gespeeld, ga zo door." Tegenstander Bert Verha gen was eveneens vol lof: „Die lange met dat staartje zei: 'Je wordt een grote'." Hij glundert. Simpel Rini Coolen, de geblesseerde aan voerder van AZ, hoeft desge vraagd niet lang na te denken over een reactie: „Hij speelde heel fris, dat heb ik hem na afloop meteen gezegd. En heel knap was ook zijn spel tegen het einde. Je zit dan he lemaal kapot, maar je wilt je toch van je beste kant laten zien. Dat deed Sieme, door gewoon heel simpel te gaan spelen. Dat is echt knap." Moeder Margot loopt trots door het spelershome, niet van de wijs gebracht door het een paar uur er voor ontvangen bericht dat Sieme is gezakt voor zijn HAVO-examen. Vorig jaar verhuisde hij van de OSG op Texel naar een middelbare school in Alkmaar, een stap die niet meeviel. Ook al omdat hij - al vorens het komend jaar geheel „op zichzelf" te gaan wonen - in Eg- mond aan de Hoef in de kost ging. „We hebben altijd tegen hem ge zegd dat zijn school heel belangrijk is voor zijn carrière. Maar het voet bal lijkt toch ook wel een carrière voor hem te worden. En boven dien, hij doet het volgend jaar ge woon nog een keer over." Sieme knikt: „Ik heb tot nu toe alles in één jaar gedaan. Dit mag wel een keer." Het gesprek wordt even onderbro ken door een klein jochie, dat voor zichtig dichterbij komt en bedeesd vraagt: „Sieme, mag ik je handte kening?" Het antwoord van de voetballer is zo mogelijk nog verle- gener: „Nou goed dan", en hij grist het boekje bij de kleine fan uit handen. Corrie Timmer uit Oosterend heeft van vereniging „Het Zonne huis" te Utrecht opdracht gekre gen de kalender voor 1997 te illustreren. De vereniging „Het Zonnehuis" exploiteert een zestal verpleeghuizen, verspreid over Nederland, voor langdurig zieken en/of gehandicapten. Het Zonnehuis brengt ieder jaar een kalender uit, waarvan de op brengst dient om extra uitgaven ten behoeve van de bewoners te bekostigen. Uitgaven die niet ge dekt worden door de AWBZ, zoals projecten ter ondersteuning en be vordering van de zorgkwaliteit en de privacy, een bijdrage in de va kantiekosten, de e^ploitaite van een busje voor rolstoelgebruikers, enz. De kalender wordt door heel Ne derland te koop aangeboden en heeft een oplage van ongeveere 25.000 stuks. De brandweer heeft in de nacht van woensdag op don derdag rond 1.00 uur in De Waal een in nood verkerende jonge kat in veiligheid ge bracht. Het dier was op de nok van de schuur van de ge broeders Boot geklommen en durfde niet meer naar bene den. Door het klagelijk gemi- auw werden omwonenden uit de slaap gehouden, zodat die de hulp van de brandweer in riepen. Maar liefst 12 vuur- bestrijders kwamen ervoor in actie. De ladder werd tegen het dak gezet en Bert Barhorst wist het verkleumde natte beest te grijpen en naar bene den te brengen. Brandmeester Paul Eelman gaf de poes on derdak voor de eerste nacht en spoorde de volgende dag eigenaar Gerrit Boot op. :rbrond/ /«NHliti> pen seizoen ondergebracht bij de oudste jeugd, die in de landelijke eredivisie uitkomt. De wedstrijden verliepen boven verwachting. Niet alleen voor het team - dat in de subtop eindigde -, maar ook voor de Texelaar, hoewel die nog tot de jongsten behoorde. Zijn verrichtin gen bleven niet onopgemerkt bij de trainer van het tweede seniore nelftal, dat nog vijf wedstrijden voor de boeg had toen de jeugd- competitie afliep. Tijdens zijn de buut tegen Cambuur scoorde Sieme direct tweemaal. „Dat ging perfect. We wonnen met 5-2. Wat wil je nog meer?" Omdat ook de resterende duels naar volle tevre denheid verliepen, wilde AZ hem graag voor drie jaar aan de club binden, waarvan het eerste jaar volgens een zogenoemd koelkast contract. Dat houdt in dat een speler in principe deel uitmaakt van de eerste selectie, maar des gewenst ook kan uitkomen voor het tweede elftal en de jeugd. De vakbond voor contractspelers VVCS behartigde Siemes belan gen. Na advies te hebben inge wonnen bij zijn vader en moeder, vertrouwensman Gerrie Mühren en Joop Brand - tot voor kort de grote man achter de voetbal- school in Alkmaar -, zette hij uit eindelijk zijn handtekening. Groen hesje Geteisterd door blessures onder zijn spelers had Theo Vonk hem in middels laten meetram^n met het eerste elftal, waar hij volgens eigen zeggen goed werd opgevan gen: „De meeste jongens kenden me wel, uit de wedstrijden van het tweede. Ze proberen je aan alle kanten te dollen, maar daar moet je tegen kunnen. Op de eerste trai ning poortte ik John Mutsaers, on ze spits. Dat is het ergste wat er is, iemand de bal door zijn benen spelen. Zo pakte ik hem terug. En ik gaf Piet Keur een schop. 'Met jou praat ik niet meer', zei-ie. Maar na de training riep-ie: 'Hé Zijm, biertje?' Zo gaat dat." In een oefenwedstrijd tegen Hol- landia - vlak voor het begin van de nacorripetitie - maakte de als linksbuiten opererende Sieme in druk door te scoren. En nóg was er geen eind gekomen aan de el kaar snel opvolgende gebeurtenis sen. „Tijdens de laatste training voor de wedstrijd tegen VVV, de eerste nacompetitiewedstrijd, speelde ik eerst zónder groen hes je, wat betekent dat je niet in de basis staat. Halverwege het par tijtje wisselde Theo een paar spe lers om en toen kreeg ik er wel één. Ik wist dus dat ik er tegenaan zat." Dat bleek, hoewel de Texelaar de wedstrijd begon als bankzitter. „Vlak voor rust zei Theo opeens: 'Sieme, warmlopen. Na rust kom je erin.' 'Da's fijn', zei ik." Hij lacht: „Ja, dat was toch zo...?" De eerste schreden voor een volle tribune vormden allerminst de jon gensdroom zoals die in veel boe ken is beschreven: „Ik stond net twee minuten in het veld, toen de bal er bij ons in lag. Kut, dacht ik, leuk begin... Maar gelukkig werd het later nog gelijk", kijkt hij terug op zijn debuut. Vonk was blijkbaar in zijn sas, want in de erop volgende uit wedstrijd tegen Go Ahead voet balde de nieuwste aanwinst wèl vanaf het eerste fluitsignaal. De trainer zei: „Jij staat rechtsbuiten, naast Mutsaers. Ze hebben een trage verdediging, maak snelheid en kijk maar." Het werd een wed strijd die hij niet licht zal vergeten. Bij een 1-1 stand kwam vanaf de linkerkant een voorzet, op de ge heel vrijstaande Sieme. Helaas stuitte de bal verraderlijk op, zodat de kans verloren ging. Tijdens de uitzending van Studio Sport barst te Hugo Walker haast in snikken uit bij het becommentariëren van de beelden. „Ik speelde hartstikke lekker, maar ik kreeg meteen de pers achter me aan. Bij Radio Noordholland bleven ze maar zei ken over die gemiste kans. 'Wat „Opgedragen aan tante Marie Dros op Texel. Haar verhalen ver geet ik nooit." Zo begint het kin derboek „Schipbreuk op het Wad", geschreven door de Haar lemmer Gerbrand Fenijn. Het ver haal speelt rond 1800 op Texel. De op Texel geboren Fenijn heeft al meer kinderboeken geschreven. Voor dit werk dook hij jn de ge schiedenis van Texel om het zo echt mogelijk te laten lijken. Bo vendien verwerkte hij er verhalen in die hij als kind van familie hoorde. Hoofdpersoon is de Oosterender jongen Jan Kuijper, bijgenaamd Kupertje. Met zijn vriendje vindt hij een kistje. Op weg naar de strand vonder worden ze overvallen door Dinsdag a.s. is Gerbrand Fe nijn op Texel. De jeugd boekenschrijver van Texelse komaf wil graag Texelaars - en andere belangstellenden - ontmoeten om uit z'n boek voor te lezen en over z'n le ven en werk te vertellen. Hij is de zoon van de bekende Huib Fenijn. Dinsdagmiddag is hij in de achterzaal van Het Olijfblad (Weverstr. 60). Van 15.00 tot 16.00 uur leest en vertelt hij; en daarna is er mogelijkheid voor persoonlijk contact bij een kopje koffie. Dinsdagavond is hij in Ooster end (Kerkelijk centrum, Pe perstraat) waar hij van 20.00 tot 21.00 uur leest en vertelt over z'n werk, met daarna de mogelijkheid tot het stellen van vragen en een persoonlijk gesprek. Zijn laatst verschenen boek „Schipbreuk op het wad" dat op Texel, en vooral in Oosterend speelt, zal daarbij ter sprake komen. Al zijn (ca. 16) boeken die nog in de handel zijn, zullen op beide plaatsen aanwezig zijn om te bekijken en eventueel te kopen. voelde je? Wat voelde je toen je op de grond lag? Wat voelde je later?' Ja, weet ik veel. Het was pas mijn tweede wedstrijd..." Sieme be hield het vertrouwen van zijn trai ner en speelde sindsdien iedere keer. Zo ook woensdag tegen Go Ahead, zodat de afvaardiging van de Texelse Courant niet voor niets komt. „Hij wil gewoon heel graag", vertelt Arie van Westerop vlak voor de wedstrijd. Als grens rechter, jeugdleider en p.r.-man heeft hij Sieme vanaf diens eerste stappen bij AZ van dichtbij meege maakt. „Maar dat hij zo snel is doorgebroken had ik niet ver wacht. En ik denk maar heel wei nigen bij AZ." een groep Kogers en moeten ze hun vondst afstaan. Later worden ze ervan beschuldigd het kistje te hebben gestolen en verstopt in de duinen. Als dan ook nog Kupertjes vader bij het redden van Zweedse drenkelingen tot veertig dagen quarantaine in de duinen wordt veroordeeld en de oude Biem over lijdt, waar hij regelmatig over de vloer kwam, denkt de jongen dat het noodlot zich tegen hem heeft gekeerd. Hij wordt gevangen gezet door de Franse overheersers, maar uiteindelijk loopt alles goed af. Naslagwerk •Het boek, dat is bedoeld voor jeugd uit de hoogste groepen van de basisschool, staat vol Texelse namen en termen. Het Texelse woordenboek is voor de schrijver een welkom naslagwerk geweest. De woorden worden overigens wel in voetnoten verklaard, zodat het ook voor niet-Texelse kinderen dui delijk is wat wordt bedoeld. Eerste hulp aan computerbezit- ters. Volgens Fred Poede uit Den Burg zit daar brood in. Onder de naam PC Advies Service Texel, kortweg PAST, start hij een telefo nische hulpdienst aan wanhopige PC-eigenaars. Hij is ook 's avonds en in het weekend bereikbaar. Poede (21) beweert uit eigen on dervinding dat het voor particulie ren nog wel eens problemen geeft om buiten kantooruren een ant woord te krijgen op vragen over de computer. „En dat terwijl de avon duren en het weekend juist de tij-- den zijn waarop veel particulieren en ondernemers achter het scherm kruipen. Bij mij kan je altijd terecht." Bij PCtech-Texel is het inderdaad zo dat particulieren zonder onder houdscontract buiten kantooruren niet worden geholpen. Navraag bij Lanqeveld De Rooii leert echter dat deze leverancier wèl buiten kantooruren (gratis) service ver- Het duel is koud begonnen, of het Texelse talent sprint de diepte in, ontvangt de bal en speelt die on middellijk door naar een vrijstaan de medespeler. „Dat bedoel ik", zegt Van Westerop, „hij durft ge woon om de bal te vragen." Ondanks de uiteindelijke neder laag wordt het - ook volgens de kenner - een goede wedstrijd voor de inderdaad gedurfd spelende Siema Zijn lef is zelfs zó groot, dat hij aanbiedt de strafschop te ne men, op een moment dat de ande ren elkaar onzeker aankijken. „Mutsaers had de bal. 'Geef maar hier John', zei ik. Maar toen zei hij: 'Nee, nee, ik doe het wel.' Vond ik wel jammer." De woedende Go Ahead-keeper Hiele voegt hij toe: „Jammer Joop." Diep in de tweede helft dreigt hij het opnieuw aan de stok te krijgen met de ervaren rechtsback van Go Ahead, wanneer de scheidsrech ter op appèl van de jonge AZ- Doordat in het eerste hoofdstuk veel personen met naam en bij naam worden opgevoerd, is dat deel een beetje taai. Maar na even doorbijten wordt de lezer gegre pen door het verhaal van de jon gen en zijn tegenslagen. Door het gebruik van de tegenwoordige tijd is het werk voor kinderen aan sprekend. „Schipbreuk op het Wad" is uitge geven door Kok Voorhoeve uit Kampen en maakt deel uit van de Horizonreeks. leent. Deze kwaliteitsgarantie geldt voor iedereen die er een computer aan schaft. Met een MBO-opleiding informati ca aan het Alkwaard College in Heerhugowaard en een stage als systeembeheerder bij de gemeen te, gaat Poede er prat op voldoen de kennis van zaken te hebben. Dat er op het eiland al de nodige deskundigheid over automatise ring voorhanden is, is voor de star tende ondernemer geen belemmering. „Een schoolvriend van me die hetzelfde doet, zit in een regio waar het vól zit met au tomatiseringsbedrijven. Hij wordt helemaal gek gebeld." Opererend vanuit het ouderlijk huis aan de Schansweg houdt hij de kosten beperkt. Over de prijs van het abonnement dat hij aanbiedt, krijgt men telefonisch informatie Poede is bereikbaar onder tele foonnummer 22294 of (bgg) via zijn zaktelefoon (06-53281420). Mocht het euvel telefonisch niet zijn te verhelpen, wil hij tegen ver goeding ter plaatse de apparatuur weer op gang helpen. Overigens biedt de technicus ook aan om programma's en computeronder delen te installeren. verdwaalde Texelaar die op zaterdagavond de tribu un Alkmaar bevolkt en na afloop de laatste Teso-boot trokken weet, dient zorg te dragen voor een slaap- jts aan de overkant. De kottervloot van Oudeschild irt al sinds lange tijd niet meer uit voor de fans van De eens zo populaire voetbalclub speelt dan ook al- er meer dan tien jaar in de marge van het betaalde itbal en gezien de meest recente verrichtingen van de iolgers van Nygaard, Kist, Hovenkamp en Tol komt ir vooralsnog weinig verandering in. De Texelse sup- ters mogen echter hoop koesteren op betere tijden. a volslagen onverwacht maakte twee weken gele- i, in de eerste wedstrijd van de nacompetitie, eiland- ioot Sieme Zijm als wisselspeler zijn opwachting in eerste elftal. Sindsdien verscheen het 17-jarige ta- t elke keer in het veld, een aantal malen zelfs als ba- ;peler. De kritieken waren steeds lovend en hoewel betrokkenen nuchter blijven - Sieme zelf niet in het isf begint het er toch voorzichtig op te lijken dat een oie toekomst voor hem in het verschiet ligt. Woens- I togen Frans Hopman (fotograaf) en Joop Ftommets 'Slaggever) namens de Texelse Courant naar de Alk- srder Hout om eens sfeer te proeven en de meningen teilen. Zijn durf is volgens velen zijn grootste wegen. Hier probeert Sieme Zijm tegenstander Hulshof1 re passeren. De actie zou resulteren in een corner voor AZ. d Ahead Eagles, vlak voor De thuisploeg heeft zojuist pmaker gescoord en alle nkelijke schroom lijkt ver in. Dat steekt bij de tegen- ifs, die er na de gemakkelijk gen voorsprong al helemaal lenden dat ze volgend sei- jpnieuw in de eredivisie mo ltonen. Op het moment dat irritatie groeit, neemt de ige linksbuiten van AZ vlak- zijlijn de bal aan. In een nde beweging tracht hij sHulshoff te passeren, maar ibuuste rechtsachter geeft genstander een duw en via el van de AZ-speler rolt de Ervan overtuigd dat de vrije oor hem is, raapt deze ogen- Ijk de bal op. Hulshoff geeft ijt zomaar gewonnen en in ogmg zijn jonge opponent te leren en de scheidsrechter te overtuigen dat Go Ahead «gooien, graait hij ruw naar il De frêle buitenspeler taalde por schijnbaar onbe- len houdt de bal stevig on- ;jn arm. Scheidsrechter «fluit en gebaart: vrije trap AZ! Bij de trouwe aanhang in bewonderende kreten. iSl durft-ie. Vonk wil schof- zegt AZ-jeugdleider Arie felerop trots. i wedstrijd bevestigt trainer- i Theo Vonk dat het geen sdat Sieme Zijm de eerste als voormalig B-junior het elftal haalt: „Sieme is een li ventje. Hij is bovendien in heeft inzicht. Natuurlijk, door de nood gedwongen iieugdspelers nu een kans. het zijn wèl de besten die ik pik. Hij kwam in deze wed- een paar keer te laat, maar »ee jaar staat-ie er." Peuter snel gegaan met de jonge ar. Als peuter kreeg hij in de zijn geboortedorp Den de eerste „training" van va- en oom Arie Zijm, beter als „Abe". Vertedering Sieme bij de aanhang van hij weinig oog had wedstrijd en liever zelf achter een bal, die tot zijn knieën reikte. Mis schien is het geheugen van de chauvi nistische verslaggever enigszins roze gekleurd, maar in zijn herinnering voelde niemand zich te groot om de bal - desnoods een half uur lang - naar Sieme te schieten, die het speeltuig met een ernstig gezicht bij je bleef te rugbezorgen. Op 10-jarige leeftijd - Sieme was inmiddels pupil bij Texelse Boys - sloeg „Zijmpie" tijdens een clinic leermeester Gerrie Mühren eens met stomheid. „We moesten kop pen, hij kopte terug en de bal mocht de grond niet raken. De meesten haalden net dertig keer, ik zat op een gegeven moment op vijfhonderd", herinnert Sieme zich verlegen lachend. Via de jeugd van ZDH en de Boys belandde het talentje bij het Hel- derse HRC, om als 14-jarige ver volgens de interesse van AZ-scouts te wekken. Op hun uit nodiging om mee te trainen bij de voetbalschool, hoefde Sieme niet lang na te denken. Nuchterheid heeft hem altijd gekenschetst - „Je moet nooit naast je schoenen gaan lopen. Maar zo zit ik ook niet in elkaar" -, maar het lag evenmin in zijn aard de droom om ooit prof voetballer te worden met geweld te onderdrukken. Uitgejouwd Een zware periode brak aan, want als B-junior moest Sieme drie maal per week naar Alkmaar afreizen, terwijl hij als HAVO-scholier dage lijks zijn portie huiswerk mee kreeg. Aanvankelijk stonden vader Piet en moeder Margot niet hele maal alleen voor de taak zoonlief heen en weer te rijden. Ook enkele Helderse jochies bleken talentvol genoeg voor de jeugd van AZ, zo dat de verschillende ouders bij toerbeurt reden. Toen daar later verandering in kwam, werd een witte camper aangeschaft en hoefde de op de achterbank zit tende Sieme zijn schoolwerk niet te laten versloffen. „Ik ben nogal eens uitgejouwd door de oudere spelers: 'Daar heb je Zijm weer met z'n bus.' Maar zij waren de rest van de dag vrij, ik moest nog leren." Na twee jaar B-junioren werd Sie me aan het begin van het afgelo- bedanken het vak dat zojuist de naam van Sieme Zijm nog heeft gescan- "oorgrond de jonge Texelaar

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7