Morgen opening van EK surfen op Texel Froger en De Dijk mog niet in hal Stappelani Buitenschoolse opvang mag nog hoop houden TEXELSE g COURANT Wandelaars 25e keer rondom het eiland Zonnige show op langste dag Zwemdiploma's Bedrijvig^?/# Vinke verhuist en breidt uit Goede prestaties Texelse triatleten Hartproblemen tijdens Ronde Jeugdschutte weren zich go in Dommelei Politiek vindt opheffing te gortig Wat ik zeggen wou. Commentaar op „Kras" Fanfares dreunt vergadering binn VRIJDAG 23 JUNI 1995 Morgen houdt wandelsportvere niging Het Gouden Boltje voor de 25e keer de wandelronde om Texel. Wie aan deze jubileumedi tie wil deelnemen, moet vroeg uit de veren. De start is tussen 6.30 en 7.00 uur vanaf het wachtlo kaal van Teso op veerhaven 't Horntje. Het startlokaal is vanaf 6.00 uur open. Deelnemers moeten de leeftijd van zestien jaar hebben bereikt. Ze moeten tenminste vijf km/u wan delen, maar mogen niet harder dan 7,5 km/u gaan. Er zijn drie ver plichte controleposten: bij paal 17 (paviljoen Ome Joop), bij de vuur toren (Torenpaviljoen) en in Oude- schild (De Zeven Provinciën). Het inschrijfgeld bij de start be draagt ƒ12,50 per persoon. Dit be drag is inclusief herinnering en koffie onderweg. Op deze tocht kan men niet voor administratie kosten inschrijven. Langs het hele traject is het Rode Kruis paraat om blaren te prikken en andere lichamelijke ongemak ken te verzorgen. Ook zijn er diver se verzorgingsposten. Bagage kunnen de wandelaars kwijt in een wagen die de hele tocht meerijdt en bij de controleposten aanwezig is. Bij terugkomst op de veerhaven draait een videofilm met opnamen van het „rondje" van 1994. Voor meer informatie: Ben Roest (tel. 14451) of Hennie van Heer waarden (13087). ledereen en alles werkte weer mee en bijna 7900 mensen kwamen er naar kijken en luisteren. De Taptoe Texel die deze keer in het teken stond van vijftig jaar bevrijding, liep op rolletjes en werd be gunstigd door fraai weer. Het bevrijdingskarakter bleek uit de keus van de muziek, die voor een groot deel afkomstig was uit de jaren veertig en en kele „geallieerde" elementen. Aan begin en eind presenteer de zich Joop Steenvoort met zijn uit 1942 daterende mili taire Harley met zijspan, tamboer-maitre Dik Haker (kleine foto) had zich in ge- vechtspak gestoken en diri- gente Betty Bakker was gekleed als een van de Andrew-sisters. Naast die aankleding zat het ook goed met de muziek. In elk geval was het een zeer gevarieerde show, die door het publiek duidelijk op prijs werd gesteld. De grote foto werd gemaakt aan het slot, toen volgens tra ditie het Wilhelmus werd gespeeld. iFoto s Harry de Graaf vr- Om half elf is morgen de officiële opening van het Old Spice Euro pees Kampioenschap Funboard, dat een week lang voor de kust bij paal 28 wordt gehouden. Interna tionaal wedstrijdleider Frans Bo- kweg geeft het startsein en de Dansgroep Oude Dansen verleent medewerking. De eerste wedstrij den zijn 's middags. Circa 180 topsurfers uit heel Euro pa verblijven tot en met 1 juli op het eiland. Met hun begeleiders hebben zij onderdak op vakantie centrum De Krim, één van de gro te sponsors van het evenement. Eén van de Nederlandse kansheb bers is Alexander Hoekstra, die af- Voor de laatste keer dit seizoen werd in zwemparadijs Calluna af gezwommen. Er waren veel deel nemers, die door familie en kennissen werden aangemoedigd. Het examen werd afgenomen door de zwemonderwijzers Albert Mid delbos en Remko Nagtegaal. Na afloop konden de volgende deelnemers trots hun diploma in ontvangst nemen: Diploma A: Michelle Eelman, Wilma Amers, Matthijs Fibbe, Mariëlle Bonne, Sander Diks. Angela Koster, Charlotte Maas, Ida Verpaalen, Simone Stiggelbout, Pieter Cupido, Dave Bonne, Pascal Veenstra, Peter Eelman, Kris Arkenbout, Ruben Duinker, Barry v/d Star, Ariane Standaart, Daniëlle Witte, Sjoerd Ruares, Danny Plaatsman, Marleen Slikker, Mari lyn Brouwer, Roxi Jasper, Andries Kuip, Il se v/d Star, Monique Rijk, Gian Battista Marchi, Linsey Blom, Robert Willekes, Jimmy Vlaming, Charlotte Teilegen, Miko Honingh, Marjolein Gottschal, Mark van Vliet, Kim Zuidema, Rick Smit en Tessa Trap. Diploma B: Wouter Kuip, Carolien de Vries, Dirk Trap, Nienke Duinker, Joris Ellen, Sa- cha v/d Velde, Michelle Pool, Karei Timmer, Linda Trap, Folmer Jager, Ivo Jager en Vin cent Beers. Diploma zwemvaardigheid I en zwem mend redden I: Tamara Barhorst, Kristian Kragt, Christel van Schoonhoven, Jesper Kragt, Willemien Braam, Leon Grootjen, Robert Zijm, Jeroen Driehuis, Jisca Huisman. gelopen zondag de marathon Den Helder-Dijksmanshuizer v.v. op zijn naam schreef. Hoekstra won al tweemaal de Texelrace. Tot de nationale equipe behoren ook Pe ter Volwater, de heersende Euro pees kampioen, en de vrienden Ron Ruiter en Adri Keet, die vorige week een geslaagde aanval deden op het record surfen rond Texel. Bij de dames is de kopvrouw Erna Driessen uit Heerhugowaard en bij Wegens gebrek aan kantoorruim te verhuist Vinke Schone Dien sten en Tex-lin textielverzorging aan het eind van deze maand van de Spinbaan naar het Oudeschil der Groothandelsgebouw. Tevens wordt een nieuw bedrijfsonder deel gestart: een uitzendbureau. Omdat hij moeite had met het vin den van personeel en daardoor een beroep moest doen op uit zendkrachten, besloot Ko Vinke zelf een dergelijk bureau te begin nen. „Het scheelt geld voor mijn schoonmaakbedrijf. En bovendien: als ik dat probleem heb, zullen meer ondernemers er last van hebben." Vinke richt zich met zijn uitzend- centrale vooral op de horeca en toeristische markt. „Het gaat me om seizoenswerk." Bedrijven die tijdelijk hulp zoeken en mensen die om een baantje verlegen zitten kunnen zich vanaf 30 juni melden aan de Schilderweg 251 c, tele foon 10939. Het gecombineerde bedrijf van Vinke gaat slechts een deel van de ruimte in het Groothandelsge bouw innemen. Er zijn al meer be drijven in gevestigd, zoals een fouragebedrijf, een kledingfirma en een sportschool. de jeugd Remco de Weerd. Bij de veteranen treden drie Friezen in het strijdperk. Van hen zijn Anne Sies Koopmans en Tjitse Spitse vaste gasten bij andere Texelse surfwedstrijden. De wedstrijden (course races en slaloms) spelen zich ruim voor de kust af. Met boeien wordt een baan uitgezet. Op het strand wordt rechtstreeks verslag gedaan van het wedstrijdverloop. Als het flink waait (windkracht 6 of meer) staat een „wave contest" in de branding op het programma. Da gelijks kan vanaf 10.00 uur wor den gesurfd. Of dat ook gebeurt, hangt af van de wind. Muziek Op het strand is Dorien de Vries, bronzen medaillewinnares op de Olympische Spelen van Barcelo na, de hele week aanwezig om in formatie te geven over surfplanken en ander materiaal. Daarnaast kunnen bezoekers zich uitleven met een partijtje beach- volleybal en is er regelmatig leven de muziek bij het paviljoen van Piet Zijm. Vanavond treedt The Small Buzz op, evenals maandag. Woensdag komt een Texelse bluesfarmatie Zowel in Oldeberkoop als in Hip- polytushoef hebben Texelse triat leten laten zien dat ze in vorm beginnen te raken. In het Friese Oldeberkoop namen Natascha v/d Vis. Mariska Koenders en Simon Appel deel aan een halve triath lon. Voor de laatste twee was de ze halve triathlon een voorbereiding op de hele triathlon van Almere, die eind augustus op het programma staat. Maar liefst acht Texelaars waren in Hippolystushoef present om deel te nemen aan de kwart-triathlon. Ook hier werd het zwemmen inge kort vanwege de lage tempera tuur. Guido Banda en Norbert Eelman hadden zich ingeschreven met o.a. Rikus Kloosterhuis. Don derdag volgt een barbecue voor deelnemers en medewerkers, waarbij The Buzz voor de muziek zorgt. Vrijdag is het paviljoen we gens een bruiloft niet beschikbaar, maar zaterdagavond 1 juli treedt de Texelse band Poundcake op. Walter Brommersma uit De Koog, die met zijn dochter Marieke de Ronde om Texel meevoer, heeft halverwege zijn Dart op de kant gezet en is met ernstige hart klachten naar het ziekenhuis af gevoerd. Hij maakt het nu goed. Brommersma voelde zich voor de aanvang van de race al niet goed, maar weet dat aan andere zaken. Eenmaal van start namen de klachten toe, waardoor hij besloot ter hoogte van De Cocksdorp naar de kant te gaan. Via iemand van de veiligheid werd hij naar een dokter in Den Burg ge bracht, die hem per ambulance naar het Geminiziekenhuis liet brengen. Daar werd hij op de in tensive care opgenomen. Hoewel de klachten zijn verdwenen moet Brommersma voor de zekerheid nog een paar dagen in het zieken huis blijven. Prijs Meer Texelaars dan aanvankelijk gemeld hebben de Ronde om Texel uitgevaren. CKZ-voorzitter Jan Boon werd met zijn neef Arnold 140e in het overall-klassement en 18e in de klasse Dart 18. Door de hektische toestanden tij dens de finish is het zeilnummer van Andreas Monen verkeerd ge noteerd. De Texelaar, die in zijn eentje op een Prindle 15 voer, werd met een ander verward en kwam daardoor niet in de uitsla gen voor. Hij had echter zelfs op het podium moeten worden ge roepen met een tweede plaats in de open klasse eenmansboten. Deze prijs krijgt hij alsnog. Overall was hij 65e en daarmee is hij de vierde Texelse combinatie na Zuid- ema/De Graaff, Boon/Eenhoorn en Maat/Maat. in de wedstrijdklasse. Gestreden werd hier om het afdelings kampioenschap West 1. Beide tri atleten kwamen gelijktijdig uit het water. Opmerkelijk hierbij was dat ze zich bij de eerste tien wisten te handhaven. Na een snelle wissel begon Eelman iets eerder aan het fietsonderdeel dan Banda. Na 100 meter was de wedstrijd voor Nor- bert Eelman afgelopen. Hij kwam met zijn fiets in een kuil terecht waardoor zijn achterwiel krom raakte en hij de strijd moest sta ken. Guido Banda liet zien dat hij weer op tijd in vorm is. Hij finishte in een tijd van 1.53 uur, maar liefst acht minuten sneller dan in 1993. Rien Brouwer, die afgelopen win ter veel hinder heeft ondervonden van een knieblessure, bewees met zijn tijd van 2.05 uur dat hij op de weg terug is. Recreanten Bij de recreanten wisten Henk Ste vens en Colinda Brouwer een prachtige eerste plaats te behalen. Henk Stevens was de snelste ve teraan in een tijd van 2.01 uur. Co linda Brouwer was de snelste dame bij de recreanten in een tijd van 2.08 uur. Ook de andere Texe laars presteerden heel goed. Eddy Zegers kwam binnen in een tijd van 2.10 uur en Rinus Kooger in 2.1.1 uur. Guido Betsema verloor veel tijd door een lekke band en fi nishte in 2.19 uur. Het college wil geen toestem ming geven voor optredens van René Froger en De Dijk in de Stappeland-hal in De Koog. Ook het verzoek van eigenaar Nico Er- wich om in dezelfde hal op 20 juli en 3 augustus een verkoops how" te mogen toelaten, is van de hand gewezen. De verkoopshows (textiel ad.) in de hal zouden worden gehouden door de firma Alex Korper. Erwich meende dat hij voor een dergelijk evenement al ontheffing had. Hij had namelijk in de hal reeds enkele verkoopactiviteiten gehad zonder dat hij daarvoor een aanvraag had ingediend en de gemeente heeft daar nooit wat van gezegd. De ge meente accepteerde die redene ring niet. Niet alle „strijdigheden" waren bij de gemeente bekend en aan het feit dat er niet is opgetre den, kunnen geen rechten worden ontleend. Erwich heeft op 7 de cember vorig jaar wel een onthef fing gehad, maar die had alleen betrekking op de Drank- en Hore- cawet. Voor verkoopshows heeft hij vrijstelling nodig, die eventueel kan worden verstrekt door een zg. artikel 17 procedure. Van gemeen tewege wordt aangevoerd dat met Erwich is afgesproken dat hij per jaar één verzamelverzoek voor al zijn te houden activiteiten moet in dienen, zodat die in één procedure kunnen worden afgehandeld en er dus ook maar één hoorzitting voor bezwarenmakers hoeft te worden gehouden. De procedure voor 1995-1996 is inmiddels gevoerd. Vliegende winkels Van belang is verder dat vorig jaar, toen ook een verkoopshow in de Stappeland-hal zou worden ge houden, bezwaar is gemaakt door plaatselijke ondernemers. Die vin den dat de gemeente dergelijke „vliegende winkels" moet tegen houden. Als die worden gehouden in een pand met detailhandels bestemming, kan er niets tegen worden gedaan, maar in dit geval wel. Op grond van een en ander hebben b en w de aanvraag dus van de hand gewezen. Froger Ook de optredens van René Froger (op een nader te bepalen datum eind augustus) en van De Dijk (26 oktober) zijn van de hand gewe zen. Onlangs is in de Stappeland- hal ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Cocky's Kap salon wel een optreden geweest van Marco Borsato, maar dat was bij uitzondering toegestaan. Het college wil zich in het algemeen houden aan de regel in de vrijstel lingsregeling dat geen evenemen ten worden toegelaten waarbij overwegend van geluidsverster kers gebruik wordt gemaakt. Dat heeft te maken met de on kende isolatie van de Stap- hal, zodat het lawaai hind> oorzaakt in de omgeving leid is vastgelegd bestemmingsplan De Koog Op zaterdagavond heeft ir, melen (Noord-Brabant) een kamp plaats gevonden tusj plaatselijke handboogveri „Semper Unitas" en de vereniging van handbooc ters „Eilandschutters". De se afvaardiging bestoii veertien deelnemers, acht jeugdleden. Tweekampen kunnen op v- lende manieren worden uitg ten. In veel gevallen wore punten van de zes beste s per vereniging samen waarna de vereniging rr meeste punten de eer kan: ken. In verband met de lende samenstelling van ploegen (Semper Unitas I wassen - en 2 jeugdleden schutters 6 volwassen jeugdleden) en de wens var verenigingen om de resulta: alle deelnemers mee te lat: gen, werd voor de volgend? sing gekozen: Jeugdleden van een afstand van 18 m volwassen leden van een« van 25 meter. Winnaar w vereniging met het hoog» middelde, gerekend op het aantal deelnemers per vera In totaal verzamelden de 21 ters van Semper Unitas punten. Hun gemiddelde hierdoor uit op 193 punï deelnemer. De 14 schutta Eilandschutters wisten punten bij elkaar te waardoor hun gemiddelde punten uitkwam. De har vereniging „Semper Unit: Dommelen behaalde dusdf plaats. De Texelse deelnemers t: zich toch zeer tevreden ir behaalde resultaat. Wam aanmerking wordt genokt een groot deel van de schfl Dommelen, in tegenstellirw Eilandschutters normaal in derlandse competitie m- en de afvaardiging van schutters relatief veel jeug telde, kan gesteld worden Texelse equipe een beter re heeft neergelegd, dan vans verwacht mocht worden, de prestaties van de jeug hebben hier flink aan bijgea Van hen werd de beste set schoten door Jeroen Bernd de senioren boekte Kees het beste resultaat. Beste Harry, Ik wil even reageren op je laatste Langs de weg", genaamd: Kras. Want al staat er veel waars in, ik ontdekte toch enige onnauwkeu righeden en veronderstellingen, die recht gezet dienen te worden, want zulke zaken gaan maar al te snel een eigen leven leiden: „Wat in de krant staat, zal wel waar zijn en zeker als Harry het geschreven heeft." Ten eerste: het gezinsinkomen liep géén gevaar en ik zal uitleggen waarom. Bij de maandelijkse uit betaling, die nog naar traditie in loonzakjes en dus contant ge schiedt, wordt de helft ingehou den. De helft die ik overhoud, wordt (ten dele) gebruikt om bij de evaluatie na de oefeningen de kas van de personeelsvereniging te spekken middels het gebruiken van frisdrank, bitterballen en wat dies meer zij. Na die evaluatie hou den we nog een nabespreking op neutraal terrein bij Piet en Jan Smul en omdat die ook het hoofd boven water moeten zien te hou den, vind ook daar weer een aan slag op het toch al snel slinkende salaris plaats. Wat er dan nog over is (dan spreek je niet meer van een gezinsinkomen), wordt thuis op gepot en op zeker moment gebrui ken we dat voor onnutte zaken, die het leven veraangenamen. Nee, wat het inkomen betreft, overweeg ik stukken te gaan schrijven voor de krant. En omdat mijn inkomstenplaatje nu toch over straat gaat: de oefen- en cur susvergoedingen zijn onlangs bei de verhoogd met één gulden en mijn jaarsalaris is met vijf gulden omhoog gegaan. Zo ben je weer bij. Je veronderstelling dat mijn vrouw als wethouder wel een goed woordje voor me heeft gedaan, is niet juist, maar ze heeft wel posi tief geadviseerd. Als vrouw vond ze eigenlijk dat ik het wat kalmer aan moest doen en wat minder moest vergaderen, maar als wet houder vond ze dat „het belang van de brandweer" de doorslag moest geven. Dan iets over de meierblis. De politie signaleerde dit jaar zo'n 63 „illegale" meierblissen. Jij vindt dat flauwekul, en dat ben ik roerend met je eens. De politie is je beste vriend. Zo zie ik het ook en ik wil dat graag zo houden. Als ik dan ook een bon krijg omdat ik mijn hand niet uitsteek, maar toch de bocht omga of de Bmnenburg inrij zonder ontheffing, omdat ik daar nou eenmaal moet wezen, dan zul je mij daar met over horen. Maar als ik beticht wordt van ille gale activiteiten, dan moeten mijn vrienden toch gaan oppassen. En er zijn ook ambtenaren die vinden dat het een en ander niet kan. Hier op Texel vinden we niks, uitgezon derd de strandjutters dan. Hier op Texel wéten we de dingen ge woon. Een meierblis is zo legaal als wat. Mits met toestemming van de grondeigenaar natuurlijk. Misschien dat ze daar enig hou vast aan hebben. Het wordt hoog tijd dat de import-politiemannen en -ambtenaren onderricht krijgen in historie en cultuur. Pas als ze van heftig tikkende en rokende meierblissen houden, krijgen ze een diploma. Misschien iets voor de Historische Vereniging? Zelf nodig ik altijd wat ambtenaren uit bij mijn blis, zodat ze zien hoe het in de praktijk toegaat. De volgen de keer vraag ik ook wat agenten, als ik niet te veel op de bon geslin gerd ben natuurlijk. Tenslotte iets over de goed gedrag-verklaring die ik misschien wel niet verdien. Ik vind het wel flauw dat je nu, na ruim 40 jaar, over dat gummetje begint. Zelf wist ik het eigenlijk niet meer (ver drongen?). Meneer Koolhaas heeft er niets van gemerkt en ook Mari Brons wordt nu in een kwaad dag licht gezet. Hoewel dat laatste niet zo héél erg is, want die zit niet bij de brandweer. Trouwens, het hele incident is toch al verjaard. Tot ziens bij brand, nacht en ontij. Paul Eelman. Den Burg. Pas tijdens de begrotingsvergade ring. komend najaar, besluit de gemeenteraad over eventuele voortzetting van de „buiten schoolse opvang" (BSO). De le den van de raadscommissie welzijn willen het belang van deze voorziening afwegen tegen ande re zaken waarop in de welzijns sector moet worden bezuinigd. Pieter de Groot (D66) vroeg zich zelfs af óf er wel moet worden ge sneden: „Gezien het lage be lastingniveau op Texel denk ik eerder aan een belastingverho ging." De vertegenwoordigers van de co alitiepartijen Texels Belang en CDA, Corry Heijne-Dros en Kees Hin, lieten daarentegen twijfels blijken over voortzetting van de BSO. Aan het eind van de door veel BSO-sympathisanten bijge woonde vergadering hield Hin zelfs een onvervalst pleidooi voor „de hoeksteen van de samenle ving", het gezin. Hin had een kijkje genomen bij de BSO, die is ge vestigd naast de CVO-school aan de Burdetstraat in Den Burg, en was merkbaar geschrokken. „Ik vind het helemaal geen ideale oplossing om je kinderen daar voor en na schooltijd heen te bren gen", zei Hin. Hij pleitte voor een andere vorm van opvang, het „gastouderschap' Vanaf de publieke tribune kreeg Hin tegengas van Jeannette Korff, die zich evenals andere toehoor ders had geërgerd aan het betoog van de CDA'er. „Ik heb adverten ties gezet en oproepen gedaan om gastouders te krijgen. De respons was slecht, alleen labiele vrouwen en meisjes van dertien kwamen er op af. Ik moet er niet aan denken om die hele mallemolen wéér te moeten ondergaan. De BSO is voor mij een uitkomst." Buitendorpen Ook Corry Heijne schoof het gastouderschap naar voren. Vol gens haar biedt dat meer mogelijk heden voor ouders in de buitendorpen. Voor iemand uit De Cocksdorp is de centrale BSO niet praktisch wegens de reistijd, aldus Heijne „Toch worden wij daarover nooit benaderd door mensen uit het buitengebied. Misschien kun nen wij dan meedenken over een oplossing", zo werd van BSO-zijde gereageerd. Gastouderschap wordt van de hand gewezen, om dat de BSO inmiddels draait en van de vrijwillige bestuursleden niet kan worden verwacht dat ze daarnaast een ander systeem op zetten. „Er zal dus een beroeps kracht nodig zijn en dan kost duizenden guldens per jaar." Positief over de BSO toonden zich Pieter de Groot, Jaap Vlaming (Groen Links) en Hans Roeper (PvdA). De adviserende stem van Erna Eelman (VVD) ontbrak. Roe per sprak van „een toekomstge richte voorziening, die alleen nog tijd nodig heeft". De Groot informeerde welke mo gelijkheden de BSO zelf ziet om te bezuinigen. Bestuurslid Jolanda van Zuilekom, die uitgebreid en helder antwoord gaf op alle gestel de vragen, zei dat ondermeer wordt gedacht aan een andere op zet van de opvang vóór schooltijd. Daarvoor is beduidend minder ani- Cultuur hoort thuis raadscommissie welzijn I zo letterlijk als woem avond was vast niet doeling. Toen wethoudn Eelman de aanwezigen gemeentehuis welkom te begon buiten de jaarlijks toe. De fanfares dreu door de muren de zaal en zorgden zo dat er in e val muziek zat in de veti ring. En toen ook drumband om de hoek to konden zelfs de meest tieke vergadertijgers een lach niet onderdrukken, de goed gevulde publiek bune, grotendeels geti voor het onderwerp „te schoolse opvang", was reden om de stoelen dich de vergadertafel te sch toen „hun" punt aan d" kwam. mo dan voor de opvang nas tijd. Expen „Dat wordt door b en w nu de besluitvorming meege" maar vergeten wordt nog in de experimentele f keert. We hebben het bew breed mogelijk opgezet. Al leen uitgaat van de nasc opvang, vertoont de bez* graad een opgaande lijn- waren 22 van de 45 dag^ zet, in oktober rekenen we' Deze berekening klonk h* gunstiger dan die waarop1 hun besluit hadden Het college ging uit van vcj de cijfers. Wethouder Nel liet niet blijken of de nieuvtf haar tot een andere ov0 brachten. Ook zij zal de tingsbehandeling afwacht*

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 8