Ik leef volgens een ijzeren discipline" Wrak van zeilboot op Razende Bol ontdekt K-surfen: één race in zes dagen Is er relatie tussen klimaat en visstand Gemeente boos over late melding 0sé Huisman (46) klaar voor kwart-triathlon volleyballen en zeephelling Nioz start nieuw onderzoek Mensen -= Texelaars willen geen 'Bambi-ecolocjie7 TEXELSE y couRANT ierste plaatsen èxelse judoka's ietsdriedaagse Crosslopen in De Koog Tüüsrondje Keuring voor mini-pony's Scholing voor werknemers in de bouw Boogschutters bestrijden elkaar in bos Henk van Ulsen over bijbelboek „Job" lü VRIJDAG 30 JUNI 1995 de triathlon op mijn leeftijd niet onverantwoord is? Nou, al bewijzen dat dit niet zo is. Zolang je maar weet waar (gns ligt, is er niets aan de hand." Met haar 46ste is José seian uit Ongeren de oudste (vrouwelijk) deelnemer van (wart triathlon die zaterdag om 11.30 uur bij Dijkmans- ,en van start gaat. Voor een optimale conditie traint ze dagelijks op het surfstrandje, waar ze met collega- iters haar baantjes trekt. dijk water", grijnst de Texelse moe maar voldaan aan wal Ze heeft er zojuist een flinke zwemmen langs de Texelse opzitten. Dat moet worden fd. Zodra het groepje Texe- dat zich dagelijks op het dje verzamelt zich heeft om ul, wordt koffie en appelge- tevoorschijn gehaald. Want lig napraten hoort ook bij de ilonsport. De sfeer is hartelijk, zwaar zeetje, maar de tem- luur is goed. Een maand gele toen we begonnen, was het )H graden. Dat was pas af- schenkt ze de koffie in. Gezelligheid Ie triathlon achter de rug is kdie dagelijkse zwemtochtjes git. En de gezelligheid natuur- mmen is haar favoriete onder- Als recreatiedeelnemer moet 500 door het water afleggen. wat mij betreft mogen het sl 600 méér zijp, als ik bij het lopen in de hitte rond Den maar een rondje minder hoef. zover heb ik Gert Pansier niet at krijgen", knipoogt ze. tmgeving vraagt zich af hoe huisvrouw met drie zo nen, docente handvaardigheid op de OSG en studente op de Hoge school in Diemen voor de lerareno pleiding klaarspeelt om zich ook nog eens intensief op de triathlon voor te bereiden. „Ik heb de luxe dat mijn kinderen al wat groter zijn en om acht uur de deur uit gaan. Ik kan mijn dag zelf inrichten. En verder leef ik deze dagen volgens een ijzeren discipline." Luisteren Echt afzien doet ze echter niet op de trainingen, „leder traint op haar eigen manier. Mariska (Koenders, red) bereidt zich voor op de hele triathlon in Almere. Als die tien rondjes doet, doe ik er acht. Ik heb geleerd goed naar m'n lichaam te luisteren. We sporten wel samen, maar toch ook weer allemaal voor ons zelf. Met elkaar, want ik denk er niet over om alleen te gaan. De saamhorigheid is groot. Elke dag trainen lijkt veel, maar ik zie het als ontspanning. Als je uren in de boeken heb gezeten, is het heerlijk om naar buiten te gaan. De ene keer een duik in zee, dan weer hardlopen aan het strand of fiet sen over het eiland." Het is vooral de afwisseling die de sport zo aantrekkelijk maakt, luidt het volmondige oordeel. „Om dat te kunnen doen op zo'n mooi eiland zijn we toch eigenlijk be voordeeld." Tijd Over haar tijd durft Huisman nog geen voorspelling te doen. „Ik heb geen last van wedstrijddruk. Het is de eerste keer.Als recreant hoef ik geen snelle tijd neer te zetten. Maar ik moet zorgen dat ik voor drie uur binnen ben, want tot zo lang passen mijn kinderen op m'n fiets", lacht ze. Debutanten Ze is één van de tien sporters die debuteren op de kwart triathlon. „Zenuwen hè, da's onze grootste tegenstander. Dat vreet energie" Om die te bestrijden heeft ze de nodige raadgevingen van Mariska Koenders ter hand genomen. „Je moet er gewoon niet teveel aan denken, dan komt het vanzelf goed." „Ze redden het wel", taxeert Koenders, die voor het eerst met de wedstrijdgroep meedoet. „En als ze het niet reden, halen wij ze op." Koenders zelf schat haar einddtijd op tweeëneenhalf uur. „Niet bijzonder snel, want ik heb getraind voor de „hele", dus lan gere afstanden. Met fietsen kom ik pas na een uur op gang." Geiten Terwijl op de zomerse trai ningsmorgens koffie en appeltaart naar binnen worden gewerkt, wor- Op het surfstrandje strain: José Huisman dagelijks voor de kwart triathlon. den de afspraken voor 's avonds alweer gemaakt. Het wordt hard lopen. „Niet echt meer om te trai nen hoor, want daarvoor is het nu al te laat. Eigenlijk zijn we deze week gewoon wat aan het gei ten." Ze gaan voor het eerst het nieuwe loopparcours rond Den Burg ver kennen. Rien Brouwer heeft dat al gedaan, samen met trai ningsmaatje Marcel Jansen uit Putten. „Het is korter dan vorig jaar. 9600 meter, we hebben het nagemeten." Ze deden er achttien minuten over. „En we deden het nog rustig", spreekt Brouwer de nog nahijgende Jansen tegen. Als zesvoudig triathlon-atleet (de héle in Almere) moet de sportman uit Putten hoge ogen kunnen gooien. „Hij is een kei in fietsen, lopen en zwemmen en eindigt zeker in de top", voorspelt Brouwer. De Texe laar zelf is somber. „Dat zwem men hè, daar verlies ik teveel op." Banda versus Eelman Bij de heren zal onder de Texelse deelnemers een verwoede strijd worden gevoerd tussen Guido Banda en Norbert Eelman. Welis waar woont de laatste niet meer op het eiland, maar voor de orga nisatie geniet hij nog wel die repu tatie. Banda was tot dusver iets sterker bij het zwemmen, maar bij een „kwartje" in Hippolytushoef onlangs stapten beiden gelijk aan land. „Norbert is gebrand op de overwinning. belse judoka's van de zater- ;foep hebben meegedaan aan dubkampioenschappen van Hong in Den Helder. Ki Af- w$ door familieomstandig- w verhinderd. Mark Sriaken en Mark van der hebben, aangemoedigd door kleine supportersschare, la wn dat er op Texel goed gejudood. Onder begelei- an de coaches Hidde en de Vries behaalden beide irs een eerste plaats. een korte voorbereiding >ten Mark van der Vliet en Westerlaken in de vroege de strijd aanbinden tegen doka's an de Helderse groep ispast judo. kregen de judoka's een ming-up". Daarna begonnen edstrijden. De Texelaars zaten ingedeeld in een andere pou- betekende kans op een dub- overwinning. Tot grote denheid van de coaches heb- deTexelse judoka's deze kans handen aangegrepen. Westerlaken wist al zijn te- tanders met een beenworp grond te krijgen, daarna iib 12000 nodigt recreatierij- uit voor de fietsdriedaagse "andag, dinsdag en woens- wn start gaat bij de garage èn de Wetering aan de War- istraat. tlte avond is een ander par- Wgestippeld met een lengte 25 kilometer. De toertochten edoeld voor jong en oud, zon- "edstrijdelement. Het in- ïgeld bedraagt f6,- en voor Ibt zestien jaar de helft. De fn beginnen om 19.00 uur. werden ze in een muurvaste houd greep genomen. Er was dus spra ke van een score van 100%. Mark van der Vliet was er de eerste par tij nog niet helemaal met zijn hoofd. Hij verloor door op een wat ongelukkige manier in een houd greep terecht te komen. Gelukkig herstelde hij zich goed en werden alle volgende partijen gewonnen. Doordat Mark in totaal meer pun ten gescoord had dan de tegen standers, veroverde ook hij een fraaie eerste plaats. Sjoerd de Vries heeft het judosei zoen op een geslaagde wijze af- gsloten door clubkampioen van Het crossloopseizoen start zondag in De Koog. Vanaf 18.45 uur kan worden ingeschreven in de kantine van SV De Koog aan de Boodtlaan voor 1,5, 2,5, 4 en 8 kilometer. Ook wandelaars zijn welkom voor het parcours van 4 kilometer. De start is om 19.30 uur. Voor Texelse catamaranzeilers die wegens hun betrokkenheid bij het Rondje niet zelf aan de race kon den meedoen, houden kustzeilve- renigingen Westerslag en De Cocksdorp zondag het Tüüsrondje. De briefing begint om 9.30 uur bij paal 33, de start een half uur later, 's Avonds wordt op het strand een maaltijd geserveerd. Tijdens de Hoornder Landbouw- dag wordt, net als vorig jaar, een stamboekkeuring gehouden voor mini-pony's. Belangstellenden kunnen voor inlichtingen en aan meldingen terecht bij Frans Vos kuil, telefoon 13296. judoclub Dun Hong te worden. Aansprekender was het resultaat tijdens de Open Friese kampioen schappen in Gorredijk. Terwijl broer Hidde geblesseerd aan de kant moest blijven, verdedigde Sjoerd met succes zijn titel. Alle partijen werden door Sjoerd bin nen enkele seconden in zijn voor deel beslist. Geen tegenstander heeft het langer dan 10 seconden volgehouden tegen de Texelse ju doka. De Vries vloerde al zijn te genstanders met technisch bekwaam uitgevoerde schouder worpen. De bouwsector is flink in bewe ging. Er verandert veel op gebied van machines, gereedschap en bouwmethoden. Daarnaast wordt steeds meer kwaliteit ge vraagd. Het Scholingsfonds voor het bouwbedrijf heeft maandag op Texel gepolst hoeveel animo er is voor aanvullende opleidingen. Zo'n dertig Texelaars kwamen maandagavond bijeen in het LBO- gebouw, waar C. Singerling een inleiding hield over de ontwikkelin gen in de bouwwereld en de nood zaak van scholing. Singerling is landelijk voorzitter van de Stich ting Scholingfonds. Omdat op het eiland een scala aan bouwactiviteiten plaatsvindt, moeten werknemers flexibel en allround zijn. Er bestaat veel animo voor scholing, vandaar dat er cur sussen op Texel kunnen worden gegeven. Het fonds zal op Texel opleidingen verzorgen over klant gericht bouwen, EHBO en bedrijfs hulpverlening, bouwtechnische gebreken, bouwplaatsorganisatie en warmte-vochtisolatie. Welke van deze vijf cursussen in het na jaar als eerste aan bod komt is nog niet bekend. -'gen op de Europese 'hpioenschappen bij paal *oben de plankzeilers een volleybalcompetitie af- 'n zich goed geweerd op Welling. Wegens de laag- lende mist boven het water te slechts één geldige ra- Wen varen. Vandaag (vrij- morgen zijn dus Wd of er dit jaar een nieu- Wpees kampioen kan wor- %'oepen. 2Pen wind uit noordelijke "S 1waren dinsdag eindelijk ■w om een geldige course- race te varen. Samen met een stralend zonnetje ideale omstan digheden, zo leek het. Alleen had den veel deelnemers buiten de sterke stroming door de noordelij ke wind gerekend, waardoor me nig plankzeiler in de problemen kwam. Het regende protesten, maar de Internationale surfbond hield het voorlopig bij een extra uitleg aan de zeilers over de regels. Bij de heren gaat de Zweed Christoffer Rappe voorlopig aan de leiding, gevolgd door Carle Se bastian uit Frankrijk. Bij de dames was er succes voor de Nederland se Erna Driessen uit Heerhugo- waard. De Deense Lucinde Albrecht bezet de tweede plaats. Bij de Masters (35 plus) werd Wof- gang Ricke uit Duitsland eerste. Van de jeugdzeilers kwam Remco de Weerd uit Huizen als beste uit de bus. Spelletjes Voor een geldig kampioenschap moeten nog minstens twee disci plines worden gezeild. Mocht dat niet lukken zou het overigens niet de eerste keer zijn dat er door ge brek aan wind geen Europees kampioen komt. Het moreel van de surfers lijdt vol gens organisator Wieb van der Berg nauwelijks onder de on gunstige weersomstandigheden. Om de tijd de doden worden de surfamateurs bezig gehouden met strandvolleybal, touwtrekken en is zelfs een zeephelling op het strand geïnstalleerd. Half in het zand van de Razende Bol liggen de restanten van een ruim zeven meter lange houten zeilboot. Een naam staat er niet op. Sportvissers ontdekten het wrak vorige week op het stukje Texels grondgebied. De gemeente werd echter pas maandag in ken nis gesteld, tot ergernis van Rom van Schaik. die de strandvonderij onder zijn beheer heeft. Het verhaal achter het wrak lijkt een mysterie. De boot, die op de zuidwestpunt van de Razende Bol ligt, ziet er redelijk nieuw uit en is waarschijnlijk kortgeleden aan gespoeld. Volgens de waterpolitie hebben onbekenden al aardig wat loszittende onderdelen verwijderd en meegenomen. „We hebben niets kunnen vinden wat op de identiteit van de eigenaar of de plaats van herkomst wijst", aldus een woordvoerder. Naspeuringen op de lijst van vermiste boten op de Noordzee leverde niets op. Drugs? Er zijn nog enkele onderdelen van het schip afgehaald om te gebrui ken bij het onderzoek. Duidelijk is dat er een buitenboordmotor aan heeft gezeten. Of de boot ook een kajuit heeft gehad, is men het niet over eens. „Wij denken dat het een Scandinavisch of misschien En gels type boot is." De jaarlijkse Texelronde van de Ei- landschutters wordt zondag tus sen 10.30 en 16.00 uur gehouden op de SBB-speelweide aan de Ploegelanderweg. Zo'n zestig handboogschutters van tien verenigingen treden in het strijdperk. De Texelronde bestaat eigenlijk uit twee wedstrijden: om een individueel- en een verenigingen klassement. Er bestaan vijf cate gorieën voor de individuele strijd'. De verenigingen proberen de wis seltrofee te vergaren, die vorig jaar prooi werd van De Voltreffers uit Schagen. Zij komen hun titel ver dedigen, maar krijgen tegenstand van clubs uit Alkmaar, Heems kerk, Zoetermeer, Den Helder, Aalsmeer, Heerhugowaard, Sant poort en Texel. Bezoekers zijn welkom tijdens de wedstrijden. Het idee dat het schip is gedumpt na te zijn gebruikt voor illegale ac tiviteiten, zoals het vervoeren van drugs, wordt door de waterpolitie niet bevestigd. „We hebben geen enkele aanwijzing in die richting. We vrezen eerder voor een onge luk, maar dan zou je toch ver wachten dat ergens personen als vermist zijn opgegeven." Briefje De Razende Bol is Texels grondge bied. Hulpstrandvonder Hans Eel man ontdekte het wrak in het weekend en meldde het maandag bij de gemeente. Officieel was hij echter niet ingelicht door de wa terpolitie of de kustwacht. „Vreemd", vindt Rom van Schaik van de gemeente. „Texel moet na melijk aangespoelde zaken veilig stellen. We hebben goede afspra ken met allerlei instanties over het Speelt het klimaat een rol bij de daling van de visstand? Op die vraag hoopt het Nioz over een paar jaar antwoord te kunnen ge ven. Er wordt een onderzoek gestart in samenwerking met me teorologische instituten. De daling van de visstand wordt meestal toegeschreven aan over- bevissing, verontreiniging of „ver mesting" van water door fosfaten en nitraten. Maar is dat wel zo? Een onderzoek naar broedsucces- sen van eidereenden gaf aan dat veranderingen vaak erg plotseling optraden en niet geleidelijk, zoals je zou verwachten als de lang zaam heviger wordende ver mesting of verontreiniging als oorzaak van een terugloop worden gezien. Vergelijkende gegevens over andere soorten, zoals krab ben, haaien en plankton, leerden dat die in dezelfde periode een te ruggang kenden. Zoetwater Nioz-onderzoeker Han Lindeboom dacht aanvankelijk aan het effect van een „zoetwaterbei", die in de jaren zeventig vanaf IJsland naar de Noordzee stroomde. Maar om dat ook in de Middellandse Zee en aan de westkust van Amerika, waar die zoetwaterbei helemaal niet is geweest, grote veranderin gen zijn geconstateerd, moet er nog iets anders aan de hand zijn. Opvallend is verder dat de grote veranderingen in zeeleven en vo gelstand zich met enige regelmaat lijken voor te doen. Relaties met de astronomie worden gelegd, bij voorbeeld de zonnevlekken. Sinds de Tweede Wereldoorlog komen die vaker voor. De bemoeizmht nin de overkanten Jeroen Schoo (23) is aan het Noorderhooft College te Den Hel der geslaagd voor het MTS- examen werktuigbouwkunde Hij wil nu naar de luchtmacht voor een opleiding tot helikopterpiloot. Aan het Grafisch Lyceum in Rot terdam is Pieter Jan Stark geslaagd voor de opleiding Gra fisch Technicus. (Foto Gerard Timmerman) Maar de vorm van de dag speelt een grote rol", weet Brouwer. Wedstrijdverloop De wedstrijdgroep duikt om 11.30 uur bij Dijkmanshuizen het water in, een kwartier later ge volgd door de recreanten. De eer ste wielrenner vertrekt om circa 11.54 uur vanaf het surf strand richting Cocksdorp. Om 12.55 uur verwacht de organisatie dat de eerste fietser na veertig kilo meter trappen in Den Burg aan komt. Rond dit dorp is het looptraject van zo'n tien kilome ter uitgestippeld. Rond half twee finisht de winnaar op de Groene- plaats. Hannes van Angeren uit Den Burg is aan het College voor Beroeps onderwijs in Amsterdam geslaagd voor de driejarige MBO-opleiding Inrichtingswerk Sociaal Pedago gisch Werker (IW/SPW) Aan de faculteit Natuur en Tech niek van de Hogeschool van Utrecht zijn Marcel Witte (24) uit Den Hoorn en Erik Jan Vermeulen (22) uit Oosterend afgestudeerd. Witte deed de richting Milieukun de, Vermeulen studeerde Bouw kunde. Laatstgenoemde vervolgt zijn opleiding aan de Academie van Bouwkunst te Amsterdam. melden van vondsten. We gaan hierover wel even een briefje schrijven." Volgens Van Schaik gaat Eelman eens per week naar de Razende Bol om zaken te con troleren. „Vaker gaat echt niet." Wat er nu met het wrak gaat ge beuren is nog niet duidelijk. Van Schaik: „Eelman gaat er een kijkje nemen en eventuele zaken van waarde veilig stellen. Verder gaan we af op zijn oordeel. Als hij zegt dat het ding weg moet, dan ge beurt dat. Maar het is natuurlijk een beetje overdreven om duizen den guldens te spenderen om wat hout van de Bol af te halen. Mis schien is afdekken met zand al af doende." Natuurbeschermers zijn bang dat het wrak veel nieuwsgierige men sen trekt. Juist de zuidwestpunt van de Razende Bol is een geliefde plaats voor zeehonden. In Maastricht is Jolanda van den Berg (23) aan de Rijkshogeschool (opleiding tolk-vertalen) afgestu deerd Engels en Portugees. Haar specialisatie is economie. Binnen kort wordt de Texelse beëdigd door de Arrondissementsrecht bank van Alkmaar. Acteur Henk van Ulsen is komen de week voor de tweede keer op Texel in het kader van zijn wad- dentoernee. Woensdagavond draagt hij in de Hervormde kerk van Oosterend voor aan de hand van het bijbelboek „Job", bege leid door organist René Uy- lenhoet. De uitvoering begint 20.30 uur. De toegangsprijs is f 15,- per persoon. Kaarten zijn te koop bij B. Mechiel- sen, Koetebuurt 10, telefoon 18613 en A.M. Guiljam, Schoolstraat 11 telefoon 18581. Bijstaand fragment maakt deel uit van een kritische reportage over natuurbeheer op Texel in het Ma gazine Ng van de Nederlandse ge meente. Begeleid door Dick Drijver praat de verslaggeefster met agrariër Cor Zijm, kunstschil der Henk Noorlander, Hors activist Jo-an van Vijfeijken, pro fessor De Jager en wethouder Daan Schilling. Alle sprekers er varen de groeiende bemoeienis van de overheid met de natuur min of meer als ongewenst. 'Je bent hier éen met het land,' zegt emeritus-hoogleraar astro- c Kees de Jager. "De kleine dingen die het leven aangenaam maken, bramen zoeken, de 'hazenjacht, dat mag niet meer.' 'zegt agrartèr Cor Zijm. 'Vroeger laddcn we de hele natuur tot nzc beschikking, nu rest er een aadje tussen drie prikkeldra- en in," zegt wethouder Daan chilling. In het kader van de ïbüeumpnjsvraag trekt Ng met ractievoorzitter Dick Drijver an TexeLs Belang langs 'exelaars en ondervraagt hen ver hun band met de natuur.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7