Uit de broek op het doek heeft weinig om het lijf Emotionele reacties op aangrijpend stuk Texels Bloot hele zomer in 't Schildertje E Agenda E Miradmaakt veel indruk Geknipg</ E- Mensen -E Texelse diesel begint aan zijn tweede jeugd TEXELSE COURANT Vakantie van Maatschappelijk Werk Boekjesreeks geeft inzicht in Noordzee Drankrijder Lusv-C l 1 A nederlandj W—B u 1* Jc, o 2 ~J j Ow-ct, DINSDAG 4 JULI 1995 IFoto Harry de Graaf) Bert Weijdt. één der modellen, kwam zaterdag kijken wat fotograaf en schilder ervan hadden gemaakt. Dinsdag 4 juli In Cinema Texel draait om 18.30 en 21.30 uur „Die Hard with a Vengeance". Van 19.00 tot 20.00 uur is de bibliotheek van De Schuilhut in De Koog geopend. Bridgeclub Alert houdt een zo- merdrive in dorpshuis De Bijen korf, aanvang 19.45 uur. Deelname kost f2,50 per persoon. Roel Bergsma (trompet) en Paul Gerssen (orgel) geven om 20.15 uur een concert in de R.K. kerk van Den Burg. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn begint om 21.00 uur een voorstelling van VOF Follies „Ginger en Dionne in Tra vesties". Entree f19,50; vrien denprijs f 17,-. Woensdag 5 juli In Cinema Texel draait om 14.00 uur „101 Dalmatiërs" en om 18.30 en 21.30 uur „Die Hard with a Vengeance". In de Hervormde kerk van Oosterend praat acteur Henk van Ulsen over het bijbelboek Job, met orgelspel van René Uylenhoet. Aanvang 20.30 uur. Donderdag 6 juli In Cinema Texel draait om 14.00 uur „101 Dalmatiërs", om 16.00 uur „Streetfighter" en om 18.30 en 21.30 uur ,Die Hard with a Vangeance". Om 14.00 uur begint een Hogeberg-excursie in het kader van het Thijssejaar met als gid sen Henk Smit en Marius Eel- man. Verzamelen bij de begraafplaats van de Georgiërs. Om 14.00 uur gaat bij de De Schuilhut in De Koog een histo rische kerkentocht van start, voor automobilisten en mensen die met hen meeliften. Het Koninklijk Texels Fanfare verzorgt een openluchtconcert tijdens de Durper Markt in De Cocksdorp, aanvang 19.30 uur. In d'Ouwe ULO is om 20.00 uur de diplomauitreiking van het Open Leercentrum Texel (vol wassenenonderwijs). In de Hervormde kerk van De Koog wordt om 20.00 uur een diaserie over Texel vertoond met toelichting in het Duits door mevrouw W. Müller-Rijk. Vrijdag 7 juli In Cinema Texel draait om 14.00 uur „101 Dalmatiërs", om 16.00 uur „Streetfighter" en om 18.30 en 21.30 uur „Die Hard with a Vengeance" De eerste crossloop van dit sei zoen in Den Hoorn start om 19.30 uur en gaat over diverse afstanden. Inschrijven vanaf 19.00 uur in de ZDH-kantine „De Spil" op het voetbalterrein. In De Worsteltent aan de Smitsweg wordt een expositie van Jet Voorman geopend; 15.00 uur. Zaterdag 8 juli Op de jeu de boules-baan van Oosterend worden van 13.00 tot 17.00 uur kampioenschap pen gehouden. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „101 Dalmatiërs", om 16.00 uur „Streetfighter" en om 18.30 en 21.30 uur „Die Hard with a Vengeance". Zwempark Molenkoog houdt van 16.00 tot 23.00 uur een themadag „Zuid Amerika" met muziek, eten en sport. Zondag 9 juli Om 10.30 uur begint bij mana ge Akenburg het concours hip- piqe, verzorgd door menvereniging Tussen Wad en Duin, rijvereniging De Wadden- ruiters en ponyclub De Klep- pertjes. Het programma d tot 18.00 uur. Van 14.00 tot 23.00 uur^j in sport- en evenementenhj Stappeland pasar malam houden, oosterse markt i braderie, live muziek en dit» attracties. Entree f5,- (kind» en 65 plussers f2,50. In Cinema Texel draait i 14.00 uur „101 Dalmate om 16.00 uur „Streetfighs en om 18.30 en 21.30 uur j Hard with a Vengeance". De overige evenementen vermeld in de Vakantieb die vrijdag tegelijk met Texelse Courant op Texel is» spreid. Hoogwater te Oudeschi Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. Aan het strand is het ongeveer ea uur eerder hoog water. De zon to 9 juli op om 5 28 en gaat onder 21.59 u. 5 juli eerste kwartier, rta we maan, 7 juli doodtij. 4 0.10 en 12.54 5 0.44 en 13.35 6 1.17 en 14.15 7 1.46 en 15.0 8 2.57 en 16.3 9 5.07 en 18,15 10 6.37 en 19.21 11 7.45 en 20.15 Wie wil weten hoe artistiek en onschuldig „naakt" kan zijn, moet gaan kijken in atelier 't Schildertje, de voormalige Doopsgezinde kerk aan de Diek in Den Hoorn, waar „Texels Bloot" is te zien. Fotograaf Pieter de Vries en schilder Henk Noorlander hebben voor deze expositie 30 schilderijen en 26 foto's bij elkaar gebracht, allemaal van blote Texelaars. Zeventien mannen, vrouwen, jongens en meisjes waren be reid om met niks om het lijf te poseren in de wetenschap dat het resultaat aan Jan en alleman zou worden getoond. Fotograaf en schilder hadden geen enkele moeite om de modellen over te halen. Sterker nog: meer deren hoefden niet eens gevraagd te worden. Ze meldden zich spon taan toen ze hoorden waarmee Noorlander en De Vries bezig wa ren. Ze zullen er geen spijt van hebben, want de meeste schilde rijen en zeker de foto's zijn ontroe rend mooi. Leuk is dat alle modellen zowel zijn geschilderd als gefotografeerd, zodat je kunt vergelijken en in elk geval niet in onzekerheid blijft inzake de identi teit van het betrokken model. Ook kun je zo controleren of de schil der zich heeft laten verleiden om de natuur te hulp te komen door de lichamen of details daarvan an ders weer te geven dan de werke lijkheid. De genodigden die zaterdagavond de opening van de expositie meemaakten stelden al gauw vast dat dit niet of nauwe lijks was gebeurd. Het is je puurste realisme maar dan onbekommerd en onbevangen, open en bloot in zowel letterlijke als overdrachtelij ke zin. De mensen op de (zwart witte) foto's en (kleurige) schilderijen zitten, hangen of staan op de wijze die hen het bes te uitkwam, kijken je ontspannen aan, zien iets in de verte of draaien een sjekkie. Er is geen enkel li chaamsdeel bewust weggelaten of buiten beeld gehouden. Heel gewoon De Vries en Noorlander zijn niet op zoek geweest naar uitsluitend móóie mensen. De modellen varië ren in leeftijd van 21 tot ruim 70, het zijn mannen zowel als vrou wen en billen, buiken en borsten zijn bij de meeste niet meer wat ze geweest zijn. Het maakt hen blijk baar weinig uit wat een ander er van vindt. Ze voelen zich best lekker in hun vel, althans zo komt het over. In elk geval hebben ze vertrouwen gehad in de makers. Die makers zijn overigens zelf ook uit de broek gegaan om te worden geportretteerd. Bij de opening wa ren bijna alle modellen present. Ze hadden deze keer hun kleren aan (hoewel als kledingadvies op de uitnodiging „geen" stond) en maakten daardoor een vermomde indruk. Materieel voordeel heeft hun medewerking nauwelijks op geleverd. De beloning bestond uit een kleine afdruk van de betrok ken foto en de helft korting voor het geval ze het van hen gemaakte schilderij zelf wilden kopen. Veel werk Zowel Noorlander als De Vries hielden zich in het verleden al re gelmatig bezig met het vereeuwi gen van naakte modellen naakte modellen. Twee jaar geleden kwa men ze op het idee om „samen eens wat te doen". Het plan om al een jaar later met de expositie te komen was niet te verwezenlijken, want zo snel kon al dat werk niet worden verzet. Vooral de dertig schilderijen van Noorlander (me rendeels gemaakt in zijn atelier waar nu de expositie is) vroegen veel tijd. Met de foto's ging het na tuurlijk sneller, maar het maken daarvan vroeg ook tamelijk veel geduld van de geportretteerden. De Vries is niet gauw tevreden. Ezel De tentoonstelling zaterdagavond geopend door schrijver/dich te r/ezelfokker Theun de Winter. Menigeen dacht dat de keus op hem was gevallen omdat hij mede werker is van Playboy, een blad dat vanouds bekend is om zijn blootfoto's, maar er werd duidelijk gemaakt dat deze tamelijk beken de Nederlander was gevraagd om een veel breder scala van kwalitei ten, waaronder zijn vriendelijke en humoristische imborst. De Voor zienigheid greep niet in toen De Winter staande achter de staten bijbel op de kansel van de voorma lige kerk hartstochtelijke liefde bekende voor zijn favoriete ezel Steffie, die graast op het landgoed van Frits Beer aan de Schilderweg. Bibs Hij kwam ter zake toen hij uitlegde welke rol bloot, in het bijzonder vrouwelijk bloot in zijn leven had gespeeld. De eerste intieme herin nering aan een naakte vrouw bleek te dateren uit de zeer vroege jaren vijftig, dus kort na de rol die De Winter als zuigeling in het ver zet had gespeeld. Een buurmeisje had van hem een kleurkrijtje ge kregen en als tegenprestatie had de toen ongeveer vijf jaar oude De Winter verlangd dat hij haar blote bibs mocht zien. Het meisje was accoord gegaan, maar het had nog een hoop gedonder gegeven, want omwonende hadden het ge zien en de ouders geïnformeerd. De gebeurtenis was echter toch het begin van een intensieve stu die en De Winter durfde zich dan ook „kenner van de vrouwelijke bilpartij" te noemen. Dat kwam van pas bij het schrijven van zijn boek „De billen van Jan Cremer", waaruit hij later op de avond tot al gemeen genoegen het langdurige titelverhaal voordroeg. Daarin wordt alles gezegd wat maar over billen valt op of aan te merken. Als beloning voor de literaire diepgang die hij op deze wijze aan de ope ning had gegeven, kreeg hij uit handen van Noorlanders vriendin en zakelijk brein Netty vd Brake het fotoboek „1000 nudes". De expositie is te zien tot eind augustus. Bezoekers kunnen da gelijks aankloppen, maar moeten er rekening mee houden dat Noor lander soms niet thuis is en dan de kerk op slot houdt. De werken zijn te koop voor f400,- tot f600,-. Be gin september is Jan Bruin uit Den Burg de volgende exposant in De Vermaning. In een volle Ouwe Ulo is vorige week nagepraat over het aan grijpende toneelstuk „Mirad, een jongen uit Bosnië", dat op uit nodiging van Vluchtelingenwerk op het eiland werd gespeeld. Ook de oudste leerlingen van de Texel se basisscholen, waar het stuk eerder op de dag voor was opge voerd, waren diep onder de indruk. De twee spelers vertelden zonder attributen het verhaal van de Bos nische jongen, die op gruwelijke wijze zijn familie verliest door de strijd. Hij komt in een Nederlandse opvanginrichting terecht, maar gaat later terug naar zijn thuisland om zijn moeder te zoeken. De Stichting voor Maatschappelijk Werk in de Kop van Noord-Holland houdt wegens vakantie van 10 juli tot en met 11 augustus geen spreekuur op Texel. Gedurende deze tijd kan men met een maatschappelijk werker zon der afspraak een gesprek hebben op het spreekuur van het kantoor in Den Helder, Spuistraat 3 en wel op maandag, dinsdag en donder dag van 9.00 tot 10.00 uur. Voor het maken van een afspraak kan men op. werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.45 uur via het nummer van het kantoor op Texel (02220-14185) contact krijgen met het kantoor in Den Helder. Rechtstreeks opbellen kan naar nummer: 02230-15834. 'Voor telefonisch advies kan men eveneens opbellen op bovenge noemde dagen en tijden. Na afloop van het spel werd door de acteurs met de leerlingen nage praat. Opgemerkt werd dat de te rugkeer van Mirad naar Bosnië voortvloeit uit een gevoel van wraak en daardoor komt er nooit een einde aan de oorlog. Toch ga ven sommige Texelse kinderen toe die gevoelens wel te herkennen. Eén van de toeschouwers vroeg zich verbijsterd af hoe zoiets als oorlog met moorden en verkrach tingen nog steeds kan bestaan. De leerlingen waren van mening dat Jan Drijverschool. Leerlingen van de Jan Drijverschool in Den Hoorn hebben het schooljaar af gesloten met een Indianenfeest. Er waren uitbeeldingen van de Creek, Cherokee, de Hopy en de Sioux. Er werd speer geworpen en er was pijl en boogschieten. Jamboree. De lotenverkoop door Scouting Texel voor de We reld Jamboree heeft op het eiland f2000,- opgebracht. Het geld wordt besteed aan het jubileum kamp dat van 21 t/m 24 oktober in België wordt gehouden. Jan Kuiper van EcoMare overhandigt de eerste reeks boekjes aan Martin$d hoofd van de TNO-afdeling toegepast marien onderzoek. (Foto Gertt'n ook geschikt voor de ha klassen van het basisondew het voortgezet onderwijs t) het leven in de Noordzee een bredere belangstellingte! gen. Uitgangspunten die smaak vielen bij het TNOi Vereniging Natuurmonufns die de uitgave van de bo sponsoren. Ze zijn los voor te koop EcoMare en de Ts boekhandels. De reeks c<^ in casette kost ƒ49,00. Bij EcoMare verscheen teven boekje „Vogels van Texel", alle vogels die hier tot duw gesignaleerd zijn opgenomen boek kost ƒ7,50. Het langstdurende project dat EcoMare ooit heeft gekend. Zo omschreef directeur Jan Kuiper de reeks boekjes over de Noordzee die zes jaar na de start gisteren het licht zag. De serie bestaat uit zeven deeltjes, te weten: Plank ton, wieren en kwelderplanten, Bodemdieren, Zeevissen, Wadvo gels, Zeevogels en Zeezoogdieren. De kleurige uitgave houdt het mid den tussen een diepgaande studie en een simpele zwart/wit- brochure. Auteur Jules Looman en Arthur Oosterbaan, beiden veldbi- ologen, baseerden zich op infor matie van onderzoeksinstituten zoals het NIOZ en het TNO- laboratorium voor toegepast marien onderzoek in Den Helder. De schrijvers gaan milieu- aspekten niet uit de weg en heb ben de boekjes afgestemd op de „geïnteresseerde leek". Ze zijn Een 20-jarige automobilist J terdam werd in de nacht va terdag op zondag op de Pof aangehouden voor een bias Hij bleek flink onder invlot kreeg een rijverbod. De Stork Wartsila-dieselgenerator die vijftien jaar dienst heeft ge daan in de PEN-centrale is aan z'n tweede jeugd begonnen. De ma chine doet sinds kort dienst als noodaggregaat (blackstart) in een energiecentrale in Utrecht. „Als je de diesel bekijkt is het eigenlijk net een nieuwe machine", conclu deerde de Stork-directie over het aggregaat dat er minstens 100.000 uur heeft opzitten. Het transport van het 85 ton zware gevaarte, dat inclusief het beton blok bijna 400 ton weegt, was een huzarenstukje. Scène uit het aangrijpende stuk ..Mirad". vluchtelingen in Nederland wel goed worden opgevangen. Bij de opvoering waren ook enkele Bosnische kinderen van asielzoe kers aanwezig. Zij vonden dat door het stuk hun situatie tastbaarder was geworden, want vaak zijn hun belevenissen té onvoorstelbaar voor Nederlandse leeftijds genoten. Omdat de massaal bezochte Spaarlotenactie. De familie Kackzor uit Den Burg is winnaar geworden van de spaarlotenactie waarmee vier ambachtelijke speci aalzaken uit Den Burg hun zaken onderscheiden. Het lijkt erop dat het klantenbestand van de onder nemers dankzij de actie aan het groeien is. avondvoorstelling veel losmaakte, denkt Vluchtelingenwerk erover ook de volgende voorstelling van theatergroep Wederzijds naar Texel te halen. Die heet „Nie mandsland" en is bedoeld voor jongere kinderen. Aan de Landbouw Universiteit in Wageningen is Annemieke Plug (24) uit Den Burg geslaagd voor het doctoraal examen biologie, met als specialisatie genetica. Ze doet momenteel promotie onderzoek aan de Yale Universiteit in de Verenigde Staten. OVERDRACHT BLACKSTART-I Ni) I C H T I N G (ADVERTENTIE) H- W Na een 2-jarige cursus te hebben gevolgd bij de LOI te Leiden zijn Fia Joustra en Fem van Dijk geslaagd voor het examen doktersassisten te. Belden zijn als zodanig werk zaam bij resp. Vos en Van Dijk/De Grave.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2