Een levenslange passie voor de paardesport „Ome" Jaap Schoorl verzaakte nooit TEXELSE 7 COURANT Concours hippique igbaltoernooi sisonderwijs Nu al druk op rommelmarkt Zwemochtend voor 50+ in Molenkoog DINSDAG 4 JULI 1995 ingang te doen vinden. Spre ker ving aan met er op te wijzen dat de Rijvereen. West-Friesland zich uitsluitend bedient van paar den, welke dagelijks in het volle bedrijf werkzaam zijn. Geen luxe dus! De ervaring leert, dat het zeer wel mogelijk is, met die paarden goede resultaten te behalen. Ware lust, taai volhardingsvermogen en onverdroten ijver - ziedaar de drie factoren, waarvan alle welslagen afhankelijk moet worden gesteld." Staande de vergadering gaven twintig leden zich op. Weliswaar minder dan het voorlopig bestuur - C. de Wit, C.A. Witte en A. Keijser R.Jz. - had gehoopt, „maar 't vleit zich met de gedachte, dat velen, die hun toetreden nu nog in be raad houden, bij nadere overwe ging zullen besluiten eveneens lid te worden", meldde de verslagge ver. Uiteindelijk telden beide vere nigingen ongeveer elf mensen die „vast" meededen, weet Jaap Schoorl. „Dat was toch heel wat. Je moet bedenken dat het de cri sisjaren waren. Boeren kregen niet meer dan één gulden voor een bus melk. De wagens waarmee de menvereniging reed waren ook niet zo luxe als tegenwoordig. Een paar dresseerkarren, enkele Tilbu ries en voor de rest landbouwwa- gens." Olympisch Stadion Terwijl de Texelse rijvereniging bo vendien moeite had een instruc teur te vinden, ging het met de jonge Schoorl crescendo. Fanatiek als hij was, werd de eerste kans aangegrepen om lid te worden van de rijvereniging in Schagerbrug. „23 Oktober 1929 werd ik 12, de minimum leeftijd. Op dezelfde dag meldde ik me aan." Nog in hetzelf de jaar was Schoorl deelnemer in de eerste springwedstrijd die op Texel werd georganiseerd. Hij won en legde daarmee de basis voor een korte maar mooie reeks prestaties. In juli 1931 werd het talent derde tijdens de provinciale kampioenschappen, waarna hij werd afgevaardigd voor het natio nale springconcours in het Olym pisch Stadion, dat drie jaar eerder in gebruik was genomen. „Een oom van me zei tegen m'n vader: 'Leuk voor 'm, maar hoe moet dat jong in Amsterdam komen?' Nou, gewoon te paard dus." Temidden van 23 andere deelne mers, die vrijwel allemaal deleef- tijd der volwassenheid al geruime tijd hadden bereikt, werd de 14-jarige Schoorl na enkele barra ges Nederlands kampioen. „Pr achtig rijden op die sintelbaan. En weet je wat het leuke was? Ik werd met een Texels peerd kampi oen van Nederland: een vosje van Piet Hin uit Spang. Lady heette ze." Hoewel hij vervolgens nog enige malen van zich deed spreken - met name tijdens wedstrijden lange- afstanddraven - kreeg Schoorl niet de kans uit te groeien tot de top per die hij eigenlijk misschien wel was. „Ik kwam door de crisis nau welijks aan rijden toe. Een vreselij ke tijd, met veel armoede voor een hoop mensen." En wat hem zelf betreft? „Ach, als ik wat meer geld had gehad, was het mis schien wel wat geworden." Oorlog De omstandigheden in aanmer king genomen, ging het intussen redelijk met de Texels paardenve- renigingen. De menvereniging or ganiseerde met zekere regelmaat evenementen op Texel, de ruiters deden een paar maal per jaar mee aan wedstrijden aan de overkant. Maar na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog raakte de sport in het slop. Schoorl, die in middels een loonwerkbedrijf op Texel was begonnen, herinnert het zich nog levendig: „De meeste paarden werden gevorderd en de rijerij ging aan de kant. Dat was een heel zwarte bladzijde." Ook voor Schoorl zelf, die op het eiland bekend werd als de man die drie maal op een oud tractortje naar Assen reed, om de ergste rrood te ledigen van de daar tewerkgestel de Texelaars. Direct na de oorlog brak de perio de aan, waaraan Schoorl zijn koosnaam „Ome Jaap" te danken heeft. Met enkele kleine tussenpo zen was hij in totaal ruim 25 jaar onbezoldigd instructeur bij De Waddenruiters en (later) ponyclub De Kleppërtjes. „Met verschrikke lijk veel plezier. Ik mocht graag met kinderen omgaan. En nog. Ze zijn'open en ze hebben ze niet hier." (hij wijst achter z'n el lebogen) Voortdurend wanneer hij terug blikt, klinkt de gedrevenheid in zijn stem door. Vooral de verschillende achttallen van de dressuur hadden zijn nimmer verzakende aandacht. „Ik was streng, de les ging altijd door. Alleen als het vroor, werd het afgelast. Op regen en wind kun je je kleden. Ik zei altijd: 'Niet huilen en niet zeuren! Dit is een sport voor flinke, jonge mensen. Wanneer je lid wordt, betekent dat dat je altijd op les moet komen.' Ja, dat moest ik tenslotte ook." Hij tikt driftig op tafel om zijn woorden te onderstrepen: „En tij dens de les was het opletten. (Met stemverheffing docerend, alsof hij weer voor de groep staat:) Elke combinatie van man en paard is een eenheid op zich! Pas als die eenheid er is, kun je goed preste ren in een achttal. Gedachteloos achter elkaar aanrijden kan ieder een! Zo zit je met! Je zit goed op je paard, anders doe je het maar niet!" En dan trots: „Ze zijn wat geworden hoor, mijn leerlingen. Boer, twee zijn schooljuffrouw, een veearts. Dat doet me plezier. Ja, ik volg ze nog hoor." Eerste prijzen Zijn passie sloeg over op de kinde ren, vertelt hij. „Bijna nooit sloeg iemand een les over, op z'n hoogst wegens ziekte. Wanneer vader en moeder op vakantie gingen, bleef de jeugd thuis. Vakantie? Ben je gek, er moet getraind worden. De resultaten waren ernaar: ik ben eens zes jaar onafgebroken met een achttal naar wedstrijden in Noordholland gegaan, drie perjaar. Achttien keer kwamen we met de eerste prijs thuis. En dat alles met louter huis-, tuin- en keukenpo- nies." Zijn strengheid had niet tot gevolg dat hij een boeman werd? „Ik her inner me nog goed dat we naar een wedstrijd aan de overkant gin gen. Op de oude boot zaten ze bo venop me, zo zenuwachtig waren ze. 'Ome Jaap, wat doen we als u verkeerd commandeert?' vroeg een meisje me. Ik keek even rond en zei: 'Dat is uitgesloten.' Dat luchtte op. In 1989 vierden we het 60-jarig jubileum. Constant hoorde ik: 'Waar is ome Jaap?' Ze hingen me allemaal om de nek. Ik werd wat afgezoend. 'Hou nou maar een keer op', moest ik zeg gen." Dochter Tine knikt: „Tijdens jaar vergaderingen vertelde hij van ieder kind en iedere pony hoe het ging. En bij iedereen benadrukte hij de positieve dingen. Daar zat je als kind op te wachten. Ook ik, on danks dat het mijn vader was." Het doet Schoorl - die alweer zo'n twintig jaar geleden afscheid nam - genoegen te zien dat (nog steeds) goed gaat met het zijn oude vereniging, die inmiddels (Waddenruiters en Kleppertjes bij elkaar) zo'n 110 leden telt. „Ik lees in het blad van De Kleppertjes dat ze allemaal maar LI, L2 en M wor den, ja sommigen zelfs Z. Natuur lijk heeft de ruimere portemonnee daarbij een belangrijke rol gespeeld, maar het blijft zo dat je voor zulke prestaties hard moet trainen." Hij constateert wel een verande rende mentaliteit: „In mijn tijd wa ren de kinderen veel meer gericht op samenrijden, samenwerken. De nadruk lag op de achttallen, nu probeert iedereen het zélf zo goed mogelijk te doen." Tine, die de club nog van nabij volgt, bevestigt haar vaders constatering: „Er is een verschuiving naar de indivi duele prestaties. Het is moeilijk om nog achttallen te formeren. Het zij zo..." Basta? Omdat hij het bezoeken van wedstrijden niet kan missen, woont Schoorl tegenwoordig weer aan de overkant, in Hippoly- tushoef. „De meeste koersen lo pen om elf uur 's avonds af. Dan is de laatste boot al even vertrokken. Nu kan ik alles volgen..." Zijn hartstocht wordt nogmaals bevestigd, wanneer we na het ge sprek even naar buiten lopen om een foto te maken. Van Schoorls laatste trots, het veulen Magie Valley. Tine lacht: „Elf jaar geleden kondigde hij aan zijn laatste paard gefokt te hebben. Hij noemde het Basta. Dat staat ze, de moeder van dat veulen." Joop Rommets Het programma van het concours hippique, dat zondag ter ere van 70 jaar georganiseerde paar desport in manege Akenburg wordt gehouden, is gevarieerd en zit boordevol. Zó vol dat de eerste wedstrijden al in volle gang zijn op het moment dat deopeningscere- monie begint. Rond 12.50 uur wordt oud instructeur „ome" Jaap Schoorl het hoofdterrein opgereden op een aanspanning van Willy Zijm, de nestor van de gezamenlijke vereni gingen. Vervolgens maken verte genwoordigers van menvereniging Tussen Wad en Duin, ponyclub De Kleppertjes en Landelijke Rijvereni ging De Waddenruiters hun op wachting, waarna ze ieder hun eigen verenigingsvaandel een ere plaats zullen geven. Aan Schoorl tenslotte de eer de dag officieel te openen. Programma: 10.30 uur: Springwedstrijd 12.30 uur: Dressuur 12.50 uur: Officiële opening door J. Schoorl 13.00 uur: Streekrubriek kleine limiet 13.20 uur: Viertal 13.40 uur Kegeltjesproef 14 00 uur: Openklasse enkelspan- tuigpaarden 14 20 uur: Carousselrijden 14.40 uur: Spelletjes met ponies 15.00 uur: Damesrubriek enkelspan- tuigpaarden 15.20 uur: Viertal kur op muziek 15 40 uur: Duospringen 16.00 uur. Rubriek openklasse tweespan 16.20 uur: Bekendmaking verloting 16 40 uur: Streekrubriek fjorden 16 50 uur: Verkiezing paard/pony van het jaar 1995 17.10 uur: Paarden en ponies voor de arreslede 17.20 uur: Aangespannen landbouw nummer 17.35 uur: Prijsuitreiking dressuur 18.00 uur Sluiting (speech voorzitter W. Goënga) bel", hadden de leerlingen uit De Waal, Oosterend, Eierland en De Cocksdorp ook strijd te leveren met de warmte Met de gebruike lijke ranja en vooral ook met koel helder water, werd het vochtpeil op niveau gehouden. Zes teams van vijf scholen speelden in een halve competitie tegen elkaar. Daarna moesten finale-wedstrij den de definitieve plaatsing ople veren. Na de halve competitie stond de School met de Bijbel op de eerste plaats en Jacob Daalder- school 2 op de tweede plaats. Na de finale was het precies ander som. De Jacob Daalderschool had met minimaal verschil gewonnen. Een dag later was het op de Speel weide in Den Burg minder warm door een klein beetje wind. Hier werd met meer in twee afdelingen gespeeld. De grootste scholen hadden twee gelijkwaardige teams samengesteld en daarmee speelden zij in twee poules. Kruis- wedstrijden en finale-wedstrijden volgden daarna. Na een nerveus begin van de meeste teams, ble ven er vier kanshebbers voor de eerste plaats over. Uit de A-poule: C.V.O. 2 en de Kompasschool en uit de B-poule: Lubertisschool 3 en Thijsseschool 2. Na de kruiswedstrijden kwamen de nummers twee uit de poules als winnaars naar voren: Kompas- school en Jac. P. Thijsseschool 2. In de finale had de Kompasschool het eerste de zenuwen onder con trole Daarna was de machine niet meer te stoppen. Met goede vang- ballen, laag geslagen ballen en be keken honklopen werd uiteindelijk met 30-17 gewonnen. Uitslagen Oosterend: 1 Jacob Daalderschool 2, 2 School met de Bijbel, 3. Durperhonk; 4. Strijbos- school; 5. Jacob Daalderschool 1; 6. Red- mer IJskaschool. Uitslag Den Burg: 1. Kompasschool; 2. Thijsseschool 2; 3. Luberti-school 3; 4. CVO 2; 5. Jozef school 1. 6. Thijsseschool 1; 7. Luberti- school 2; 8. Vrije School; 9 Jozefschool 2; 10. Luberti-school 1; 11. Jan Drijver- school, 12. C.V.O. 1; 13. Bruinvis 2. msverzorging vielen ze nog in katzwijm, toen ze infor- op welke tijden hij van hun organisatie over wilde. „Die mensen wer- ennelijk het liefst 's och- Tja, dan kan ik niet, dan naar mijn werk. Ze snap- maar weinig van. Maar nu ze 's middags." oefenen van de paardesport baar niet aan leeftijd gebon- loewel hij volgend jaar 80 is Jaap Schoorl nog elke touw met „peerden", ge loor schoonzoon Nico. „Ik en rijd harddravers", ver- aan de keukentafel van de eerwaardens aan de Koger- ,Ja inderdaad, die met die es erachter, bij Studio Sport mentarieerd door Hans Eijs- lk heb vele disciplines in de iport beoefend, maar het is mijn grote liefde." Het ni- niet kinderachtig: „De ab- halen we niet, maar het iie koers pa arden." Dochter i Heerwaarden-Schoorl .Laat ik het zó stellen: ze elke wedstrijd in het geld, Bats bij de eerste vijf dus." Concoursen schiedenis van de paar- op Texel en het leven van Ichoorl zijn niet los van el- tien. Als hengstenhouder Woudmeer bij Dirkshorn ta Gert veel contacten in talwereld. Ook met Hanni Tie een soortgelijk bedrijf fierderij Rozenhout op de sj. „In de kamer bij ons hij eens dat ze op Texel hadden een vereniging op en om concoursen te rij- !s 8-jarig jochie hoorde ik k heb het onthouden." tos somt hij de namen op mannen op die het initiatief en het eerste bestuur i: voorzitterHendrik Kee- lanni Kikkert, Cor de Wit, Keijser, Roel Stoepker en Noordijk. „Later, dat moet zijn geweest, was de eer- Istrijd. Ik kwam niet elk jaar hoor. Maar die keer wel, Mjudant Capenor deed mee, een hengst van mijn vader. Dat was een echte gaander." Vrijwel dezelfde mensen die de menvereniging oprichtten, span den zich in om ook een rijvereni ging van de grond te krijgen. En opnieuw speelde Schoorl senior een belangrijke rol. In 1928 werd in Schagerbrug de Landelijke Rij vereniging West-Friesland opge richt, waarvan hij voorzitter werd. Nadat deze vereniging een de monstratie had verzorgd op Texel, vroeg Hanni Kikkert of Schoorl se nior een causerie wilde houden. Dat gebeurde op 19 oktober 1929 in hotel De Zwaan, zoals de Texel- sche Courant vier dagen later meldde: „Na een inleidend woord van de voorz., die zijn blijdschap te kennen gaf over een opkomst in zulk een grooten getale, verkreeg de heer Schoorl het woord, die zich al ras deed kennen als een en thousiast paardenvriend, als een paardensportliefhebber en niet minder als een boeiend spreker, die geen moeite had zijn woorden mganiseerde paardesport op Texel bestaat zondag Ie kop af 70 jaar. De menvereniging Ieen voor ster van Tussen Wad en Duin) werd in 1925 opge- de Rijvereeniging Texel (nu De Waddenruiters) vier Ister. Lang geleden, maar de archieven hoeven niet lief vergelende zonlicht te worden blootgesteld om mieden te kunnen reconstrueren. Als klein jochie de Jaap Schoorl zijn vader Gert - destijds hengsten- ler in polder Woudmeer - en diens Texelse collega m „Hanni" Kikkert praten over de oprichting van menvereniging op het eiland. Een jaar later werd het te concours georganiseerd en opnieuw was Jaap er- Vat moet in 1926 geweest zijn. Adjudant Capenor I mee, een hengst van mijn vader,", herinnert hij Zoals hij zich nog veel meer herinnert: „Ik weet al- *>g. En wat ik niet weet, vraag ik aan anderen." Re- genoeg om een bezoekje te brengen aan dit delende notulenboek, onder Texelse paardenliefheb- beter bekend als „ome" Jaap. r'ijkse slagbaltoernooien oudste leerlingen van de ooien van Texel zijn weer In Oosterend werd de Jacob Daalderschool 2 na een spannende strijd eerste. In Den Burg wist de Kompasschool na een knap gespeelde finale beslag te leggen op de eerste plaats. Op het altijd gezellige schoollandje van gastheer „School met de Bij- 0 onder de lopers voor de eerste Koger cross loop viel bij de se- j9en. Maar bij de jeugd was het startveld zondag groot. Het oe atleten mee: een aangenaam koeltje maakte het sprinten IFoto Tossa de Graaffl Het seizoen is eigenlijk nog maar nauwelijks begonnen. Toch was het zaterdag erg druk tijdens de eerste Ooste- render rommelmarkt. Vooral de jeugdige handelaren deden goede zaken. Opvallend veel Texelaars namen een kijkje in Strend om alvast een beetje in de vakantiesfeer te raken. Het weer was ernaar. in een kat laten veranderen kan tijc de rommelmarkt. IFoto Tessa da Graatf) Zwembad Molenkoog onthaalt vijftigplussers donderdagmorgen op gratis koffie en gebak. Op deze speciale ochtend voor „ouderen" is het de bedoeling dat de geno digden na de koffie het bad in dui ken om in het water eens flink aan de slag te gaan. Nevenactiviteiten zijn er ook. Frans en Lies brengen muziek van hun CD live ten geho re, de Waddenwinkel is present, evenals Aquafitt en een stand met bloempotten. Spelletjes zijn er in en rond het water (sjoelen en jeu de boules). De organisatie is in handen van SWOT en het zwembad

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7