Energieverbruik Texel veer sterk toegenomen Texelse mariniers nog deze zomer naar Haïti Landingsboten in VN-kleur Einde subsidie streep door windmolenproject? TEXELSE couRANT Nootje spelen entreehal VVV Texel ontsnapt aan noodweer 'aniek om para Fietser rijdt door Bedrijven trainen voor wielertijdrit Diefstallen Tien voor Texel boos over uitblijven antwoord b en w DINSDAG 11 JULI 1995 verstoring en het zou het wat alleen in ÉEG-verband kan. catiemarkt te lelectriciteitsverbruik op het eiland is vorig jaar met 5,2 jcent gestegen, aanmerkelijk méér dan het landelijk ge le (3,4 procentl. Toename van het toeristische voor- lingen wijst het PEN aan als de hoofdoorzaak, maar ook huishoudens zijn er debet aan. Dat valt af te leiden uit ijaarverslag van het energiebedrijf. Daarin staat verder het PEN A486.000,- klaar heeft liggen om het water veen andere bestemming te geven en ook een bedrag leventueel de bodem van het PEN-terrein in Den Burg te wen. üns is aanwezig dat de grond het PEN aan de gemeente pikt voor huisvesting van De in de loop der jaren vervuild e/aakt. Toegezegd is dat het jtfbedrijf de grond schoon (jart. Voor bodemsanering in inlholland is f2,783 miljoen serveerd. Inzake de her winning van het waterbassin de PEN-leiding geld te investe- cm bijvoorbeeld de teelt van dpdieren mogelijk te maken, voorziening van bijna f25 mil- vorig jaar op de balans opgenomen voor sluiting van produktiebedrijf Texel, is een ten goede gekomen aan so- maatregelen voor het perso- rest is gebruikt voor de ig van de stroomkabel. Kabel dectriciteitskabels die Texel liet vasteland verbinden ver- ivorig jaar een investering van ólpen gulden, een groot deel van de 102 miljoen die het lotaal in 1994 investeerde, telegging waarvan het belang kijkt uit de coverfoto op het jaarverslag: de werkzaamheden tijdens de aanleg zijn te zien. De sluiting van de PEN-centrale heeft het bedrijf een tot dusver onver meld financieel voordeeltje gele verd. De brandstofvoorraad had in 1993 een waarde van f1,2 miljoen gulden. Het wegvallen daarvan le vert een rentevoordeel van circa f95.000,-. In het jaarverslag gaat het PEN ook in op de stroomstoring op 17 november. „Het maakte iedereen duidelijk hoe afhankelijk de sa menleving is van electriteit. Uit on derzoek blijkt dat vooral de zakelijke markt steeds kritischer wordt ten aanzien van de zeker heid en betrouwbaarheid van de levering. Voor het PEN reden te meer om voortdurend te blijven werken aan een zo ongestoord mogelijke levering." Waardering De investering in de kabel was no dig omdat de PEN-centrale in z'n oude vorm niet meer aan de groei ende vraag kon voldoen. „Voort zetting en daardoor noodzakelijk uitbreiding van de lokale electrici- teitsproduktie, zou tot onevenre dig hoge kosten hebben geleid." In het verslag spreekt de PEN- directie haar waardering uit voor het Texelse personeel, dat met veel inzet de centrale in bedrijf heeft gehouden. Het toegenomen energiegebruik mag dan wel hoofdzakelijk aan de toeristische groei zijn te wijten, er is ook een lichte uitbreiding van het aantal aansluitingen (circa 7.000) en een toename van elec- trische apparaten per huishouden en bedrijf. Laagste tarief Het PEN verhoogde de tarieven vorig jaar niet, ondanks een verho ging van de inkoopkosten. Het be leid is gericht op stabiele en lage tarieven. Winst is niet de doelstel ling, zolang de tarieven door de ja ren heen kostendekkend zijn. Het Noordhollandse energiebedrijf hanteert met 21 tot 22 cent per kWh voor kleinverbruikers de laagste tarieven vergeleken met de rest van het land ('94 circa 23 cent). Energieheffing De overheid wil het stroomver bruik onder kleinverbruikers beteu gelen door per 1 januari 1996 een energiebelasting in te voeren van 3,5 cent per kWh. Voor aardgas geldt een heffing van 11,2 cent per kuub De heffing gaat in boven een jaarlijkse „vrije voet" van 800 kWh (electriciteit) en 170.000 ku bieke meter gas. Het PEN heeft kritiek op het wets ontwerp in verband met markt- bestaande beleid voor energie besparing doorkruisen. Het ener giebedrijf vindt het beter „basis-brandstof" te belasten, voordat het in electriciteit wordt omgezet. Kritiekpunt is verder dat alleen over kleinverbruikers wordt gerept en niet over grootafnemers. Overigens zijn windturbines, zonne-energie en andere schone energiebronnen uitgesloten van de heffing. Telecommunicatie Het PEN Is voorlopig niet van plan zich op de Texelse telecommuni- elders in het land wèl het geval is. De glasvezelkabel die gelijktijdig met met de stroomkabel door het wad is getrokken, wordt volgens een woordvoerder voorlopig alleen voor de besturing van het trafosta tion in Den Burg gebruikt. ftfge Slmon Cornelissen, die momen teel op Texel vakantie viert, heeft de stuurknuppel in handen. Vader Paul, die ooit vlieg- fkunde studeerde, geeft hem aanwijzingen (Foto Frans Hopman) nde stemming te komen voor 'else luchtshow op zaterdag Ms. staat in de bezoekers van het VVV-kantoor een huwde cockpit. Kinderen 'ook vaders en moeders die pilootje willen spelen, kun- wh uitleven met de vele meters en lichtjes. Het It geen flight simulator", oen demonstratiemodel, uit V gemaakt door iemand die in noodweer is in de nacht van ?a9 op zondag ternauwer- voorbij Texel getrokken. Op filing viel in één nacht voor ^and water en werd vuurto- ^Brandaris door de bliksem fen. Bij een inslag op een »ng op Vlieland raakten zelfs gewond. Ook op Wierin- ttortregende het. Het weer h Texel slechts een beetje ^9: van de verwachte zwoe- ardagavond kwam niets te- en zondag was het koel en *t. Pas aan het eind van de *9 'iet de zon zich weer zien Jflde gisteren voor een tro- nete dag. alarm werd zondagmiddag *n na een onzachte landing n Para op het Texelse vlieg- Geruchten dat hij zonder te naar beneden was ge bleken echter niet waar. De springer uit Haarlem ver- 2|(;h bij de landing en brak r zijn kuitbeen. Uit voor- hij per ambulance afge- niaar reden voor veel was er niet. Êfl. chute de Nederlandse luchtvaart werk zaam is. In de VVV-hal vestigen ook een fors modelvliegtuig en een kolos sale poster de aandacht op de na derende luchtshow. Met dergelijke presentaties ondersteunt de VVV diverse evenementen. Vanaf 30 juli a.s. maakt de cockpit plaats voor een parachute met het oog op het Nederlands parakampioen- Twee fietsers botsten donderdag middag op de Krimweg op elkaar. Toen één van hen, een 46-jarige Duitser, de politie ging bellen, ver dween de ander zonder zich be kend te maken. De Duitser, die op een huurfiets reed, bleef achter met een krom voorwiel. Bedrijfsploegen die deelnemen aan de tijdrit Oudeschild-De Cocksdorp v.v. op zaterdag 9 sep tember kunnen zich voorbereiden tijdens de races tegen de klok die Wielervereniging Texel regelmatig houdt. Hun deelname is gratis. Vrijdag stond een ploegentijdrit over 24 km op het programma. De combinatie WV Texel/Toerclub hield de winst „in eigen huis" in 34 min. 12 sec. Op ruime achter stand volgde een jeugdteam van WV Texel, voor Tatenhove/Wester- laken, Senioren 40 Triathlon- groep, Kottervissers, Bettine Löscher/Rinus Kooger/Simon Ap pel, PTT Telecom en Vissers Bouw- en Timmerbedrijf. Twee drietallen reden bij de jeugd over 12 km. Robert Bakker, Evert Rikkenberg en Sebastiaan Ran kwamen na 22.44 over de streep. Erik Bakker, Erwin Goënga en weer Evert Rikkenberg kwamen tot 23.11. schap dat later deze Texel plaatsvindt. zomer op Energieproducent het PEN ver wacht dat windenergie voorlopig van marginale invloed zal blijven. De rentabiliteit is namelijk erg on zeker. Door het vervallen van overheidssubsidies aan het eind van dit jaar (ongeveer een derde van de totale investering van f\,2 miljoen per molen) kunnen zelfs de plannen van de twee pioniers Vlaming en Boersen op losse schroeven komen te staan. De twee maken nog wel kans op deze overheidsbijdrage, maar dan moet de vergunning waarover met name b en w en de provincie gaan beslissen snel binnen zijn. Voor de subsidie zijn namelijk vijf keer zo veel aanvragen ingediend dan de subsidieverstrekker kan toeken nen. Snelheid is dus geboden. Mochten de twee hiervoor niet in aanmerking komen, willen ze met de betrQkken instanties als het PEN om de tafel om te bekijken op welke ander manier het miljoenen project is te realiseren. „Want we ondernemen zoiets niet als we er niets aan kunnen verdienen", al dus Simon Vlaming, die het overi gens betreurt dat dit argument hen wel eens wordt verweten. Vergoeding Eén van de problemen is dat eige naars alleen tot tien jaar né de in gebruikname nog kunnen rekenen op een vergoeding van 15cent per kWh door het PEN. Het PEN ga randeert dit om de bouw van windturbines te stimuleren, zodat aan de groeiende vraag kan wor den voldaan. Tot dusver gaan Vla ming en Boersen ervan uit dat tegen die tijd de molen is terugver diend. Bij een ander kostenplaatje bieden een extra vergoeding van de Particuliere Windturbine Exploi tanten of een versnelde fiscale af schrijvingen wellicht soelaas. Dat voor windenergie volgend jaar geen energieheffing hoeft te wor den betaald, geldt als voordeel. Windmolens hebben een gegaran deerde levensduur van twintig jaar. Dat de onderhoudskosten van windmolens er niet om liegen, ondervond ook het PEN. Het park bij Anna Paulowna werd vorig jaar wegens een veelheid aan gebre ken volledig buiten bedrijf gesteld. Ook de 60 meter hoge windturbi ne in de Wieringermeer werd stil gelegd. Het PEN investeert alleen nog in molens die resulteren in een kostprijs per kilowattuur van maxi maal 15 et/kWh. Dat is nog ruim schoots boven de 8,75 cent die de reguliere opwekking via de centra le kost. Uit een horecagelegenheid in De Koog is in de nacht van donderdag op vrijdag een jas gestolen. Die was door een 16-jarig meisje uit Capelle aan de Ussel afgegeven bij een bewaakte garderobe. Toen ze weg wilde, bleek haar jas aan iemand anders te zijn mee gegeven. Uit een tent op een camping aan de Badweg in De Koog zijn sport schoenen en kledingstukken gestolen, terwijl de 22-jarige eige naar uit Utrecht onder de douche stond. Collecte. De jaarlijkse collecte voor de Nederlandse Lever Darm Stichting heeft in Den Burg f3.067,85 opgebracht. Wie geen collectant aan de deur heeft ge had, maar alsnog een bijdrage wil leveren, kan dat doen op Giro 2737 of bankrek. 7070.70538. Tien voor Texel blijft zich verzet ten tegen de ruimere mogelijkhe den voor kamperen bij de boer, waartoe het college inmiddels heeft besloten. De vereniging wil dat in deze niet wordt vooruit ge lopen op wijziging van het bestemmingsplan omdat daar geen noodzaak voor is, evenmin is kwaliteitsverbetering in het ge ding. De groepering wijst erop dat de provincie geen verklaring van geen bezwaar heeft afgegeven. „Omdat u uw zin niet krijgt en u zich niet aan de formele regels wilt houden - wat u bijna altijd doet als het u zo uitkomt - wilt u deze uitbreiding gedogen. Een hap-snap beleid. Vier april was de hoorzitting over dit onderwerp en 30 juni komt u met dit gedoogverhaaltje aanzet ten, zonder enige kennisgeving hoe men nog bezwaar kan aante kenen. De vakanties zijn reeds be gonnen en voordat we antwoord krijgen is de zomer waarschijnlijk al voorbij. Wij eisen daarom bin nen twee weken antwoord van u". De vereniging is ook boos over het uitblijven van antwoord op in fe bruari gestelde vragen inzake de telling van het aantal slaapplaat sen. Ondanks tussentijdse schrif telijke aandrang en telefoontjes is nog steeds niets vernomen. „Waarom deze geheimzinnigheid? Wat heeft u te verbergen?". De groepering is verder slecht te spreken over de plannen van De Krim om een soort motel te bou wen met 400 slaapplaatsen ten koste van eenzelfde aantal kam- peerslaapplaatsen. „Wat hebt u al toegezegd? Volgens het bestem mingsplan is er niet eens ruimte voor. Waarom bent u altijd zo soe pel jegens grote bedrijven? Er is toch in de gemeenteraad besloten dat er geen grootschalige toeristi sche bouwprojecten meer zouden komen en dat daarvoor zeker geen kampeerplaatsen meer ingeleverd zouden worden?". Tien voor Texel heeft nog meer grieven: een op 7 juni afgegeven stuk inzake opheffing van de Texelroute is nog steeds niet in het bezit van de gemeenteraad. Wat betreft de veelbesproken ille gale „hoed" van Greenside: vol gens Tien voor Texel is de gemeente ook hier veel te soepel geweest zodat slopen pas in no vember aan de orde is, een jaar na dat de overtreding werd geconstateerd. Volgens Tien voor Texel treedt het college heel wat harder op tegen „de gewone man" als die zich niet aan de regels houdt. „Waarom is dat hier niet gebeurd? Ons vertrouwen in dit coljege is beschadigd!" Tropical. Het Tropical Sea Festi val is ditmaal op 1, 2 en 3 septem ber. De organisatie heeft al diverse bands gecontracteerd, zodat uit de Koger café's weer volop Zuida- merikaanse muziek zal klinken. Het festival begint vrijdagavond 1 september om 21.30 uur met een groots vuurwerk. Maagdelijk wit liggen ze klaar in de haven van de Joost Dourleinkazerne: drie landingsboten van het type Mark 2. Daarmee gaan dertien mariniers van het tweede peloton van de bootcompagnie voor vervoer zorgen in Haïti. Aan vankelijk zouden ze deze week vertrekken, maar dat is uit gesteld tot half augustus. hebben de MK 2 boten geen ver anderingen ondergaan. „We varen met de standaard-uitrusting. Hoe die zich houdt in de hitte moeten we afwachten. Ze zijn er ooit wel op getest rond Curacao, maar wij hebben ze meer gebruikt in arcti sche omstandigheden." De boten worden in een dokschip naar de plaats van bestemming gevaren. De mariniers gaan per vliegtuig vooruit, om kwartier te maken. Op Haïti is groot verschil tussen rijk en arm. Een barrière tussen beide bevolkingslagen is de taal. Het welgestelde deel van de Haïti- anen spreekt overwegend Frans en is ook wel bekend met de landstaal, die een mengeling van Creools en inheemse uitdrukkin gen is. Het armere deel bedient zich alleen van deze landstaal. Toch mag het volk niet worden on derschat. Kortenhoeven: „Ze be schikken over de meest moderne gevechtsmiddelen. En ze weten hoe ze er mee om moeten gaan ook." Groenteboer Hoelang de mariniers wegblijven is niet bekend. Normaal duurt een VN-trip zes maanden. Voor Kor tenhoeven, wiens vrouw net is be vallen van een dochter, komt de uitzending tamelijk ongelegen. „Niet zo leuk, inderdaad. Maar het hoort bij het werk. In Cambodja hebben we toch veel goed kunnen doen, dus ik sta hier ook positief tegenover. Wat mijn vrouw ervan vindt? Tja, weinig keus. Anders had ze de groenteboer moeten ne men. Maar die is niet zo leuk...." De Texelse luitenant Albert Jo Kor tenhoeven, tegenwoordig woon- achtig in Weerselo, heeft de leiding over de mannen. Hij legt uit dat met de landingsboten een ver voersdienst over zee van Jacmel naar Port au Prince zal worden op gezet. „Een afstand die je over land eigenlijk in een uur kan rijden, maar de weg is bijzonder slecht, dus neemt het wel een dag in beslag." Het traject loopt door bergachtig gebied, waar als ge volg van ontbossing regelmatig aardverschuivingen plaatsvinden. Door de landingsboten in te zetten kan aanmerkelijke tijdwinst wor den geboekt. Verkiezingen Op Haïti is al enige tijd een Neder landse compagnie mariniers ac tief. Zij hebben een groot gebied toegewezen gekregen van de VN dat zij moeten controleren. Dat verloopt soepel. Kortenhoeven: „Haïti is minder in het nieuws dan Bosnië. Er zijn onlangs verkiezin gen geweest, maar die hebben geen noemenswaardige spannin gen opgeleverd." De luitenant schrijft dat voor een deel toe aan de ontspannen wijze waarop Ne derlandse mariniers omgaan met situaties tijdens VN operaties. „Ik heb dat in Cambodja ook meege maakt. We komen daar om de be volking te helpen en dragen dat ook uit. Dat werkt." De landingsboten hebben voor de reis een complete gedaantewisse ling ondergaan. Van de kaki- camoeflagekleur zijn ze tot oog verblindend wit getransformeerd. De zwarte letters UN (United Nati ons) zijn goed te lezen. „Een schietschijf? Nee, dat gevoel heb ik niet. Als iemand je wil neer schieten gebeurt dat ook wel als je met een groene boot komt. Deze kleur geeft aan dat we deel uitma ken van een grote organisatie en dat er nog heel veel anderen zijn die achter ons staan. Dat voelt juist sterk", aldus Kortenhoeven. Qua apparatuur en bewapening Eén van de witte Mark 2 landingsboten, hier op weg naar de Mok. Binnenkort te zien voor de kust van Haïti

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5