Goënga herovert Zilveren Zweep Emotionele expositie van een gevoelsmens Bonte paardesportdag E- Mensen COURANT Drietal toont werk in Waalder galerie Houten/Timmer «les-kam pioenen Ruim 120 ouderen bezoeken zwembad lornder crossloop dt onder hitte Zuid Amerikaans feest zwembad in ontspannen sfeer Eerste plaats voor zeilduo Maat Jongeren knappen museumterrein op TRYKT QÏT S7 DINSDAG 11 JULI 1995 „noeg alle paardesport- jplines in één wedstrijd. Dat j jarenlang het ideaal van het Inde en mennende deel van de ,lse bevolking. Zondag ge dij het en het werd een bij- afwisselende dag. Dat niet in de laatste plaats het weer: van regenachtig iingenaam zonnig. dat het terrein naast manege jnburg als „hoofdring" werd mikt, startte het concours met „gen voor paarden en pony's, later op de dag kwamen de f,s en de shows aan bod, ter- de dressuur achter de manege dgehouden. Het springen trok niet zoveel publiek, hoewel er toch aansprekende prestaties werden neergezet. Beste was Jantien van Beurden met Muis, die 53 punten voor stijl scoorde. De officiële opening geschiedde door Jaap Schoorl, die van de ge legenheid gebruik maakte om en kele herinneringen op te halen. Speaker Henk Heetveld nam de microfoon over om de rest van de dag op professionele en aangena me wijze van commentaar te voorzien. Zilveren Zweep Arie Brans werd met Endor win naar van de kleine limiet. Het ver schil met de Batello-afstamming Jupiter van Henk Spigt was klein. De strijd om de Zilveren Zweep is traditioneel de meest gewaardeer de. Willem Goënga toonde zich onverslaanbaar met de 6-jarige Hendo (v. Wouter). De 9-jarige halfbroer Elegant van W. van Ellen en gereden door Arie Brans werd tweede, gevolgd door de Allegro ruin Figaro W. van Carlo Witte. Een viertal van de Waddenruiters, onder leiding van Bea Dekker, reed met relatief onervaren paarden een proef. Ook aardig was de ke- geltjesproef, die normaal aan het eind van een samengestelde men wedstrijd wordt gehouden. Van de acht deelnemers kwam alleen Frans Bakker met een tweespan in de ring. Dat manoeuvreert lasti ger, toch wist hij tweede te wor den, na Leen Bouthoorn. De carousselproef door twaalf po nycombinaties verliep rommelig, maar omdat het er zo veel waren had het inmiddels aardig opgeko men publiek toch genoeg te zien. Annie Loof-Hutjes Witte gezichten onder fraaie hoed- n deed zijn best maar kon het tweespan van Henk Spigt niet verslaan. jes, dat kenmerkte de damesru briek van het concours. Verbeten werd gestreden om de eerste prijs. De spanning werd nog verhoogd toen bleek dat mevrouw Annie Loof-Hutjes mee zou doen met het paard Hendo van Willem Goënga. De rijzige dame met de hoed vol fruit en bloemen en charmante kniekousjes leek overigens ver dacht veel op de eigenaar van het paard dat ze reed. Corina Witte, vorig jaar nog glo rieus winnares met Figaro W. kon het cjit jaar net niet winnen van Joke Bouthoorn, die met Elando van Rein Eelman door de baan zweefde. Wel kreeg ze de prijs voor het schoonste geheel. Gekostumeerd Van hoge amusementswaarde was de kür op muziek door een viertal van de Waddenruiters. De dames hadden pittige fragmenten uitgezocht, waardoor hun aardige choreografie optimaal tot z'n recht kwam en alle gangen en figuren voordelig uitkwamen. Ook heel aardig was het duospringen voor ponycombinaties, waarbij twee aan twee gekostumeerd een sim pel parcoursje werd afgelegd. Wendy Lampers en Marjolein Smit, volgehangen met allerlei speelgoedknuffels, werden eerste. Niet Texels Henk Spigt is al twee jaar heer en meester in de tweespan-klasse. Ook dit jaar kreeg hij het oranje lint voor de prestaties van Heraut en Jupiter, hoewel Arie Brans als eer ste was geplaatst met Endor en Gorbatsjov. Dit laatste paard is echter niet van een Texelaar en derhalve deed Brans buiten mede dinging mee. Willem Goënga werd tweede met Cendo en Hendo. De fjordenrubriek werd gewonnen door Marieke Bakker met Jesper. Vorig jaar werd voor het eerst het paard of de pony van het jaar ge kozen. Dat werd toen de bejaarde Robin, waarmee vele jonge Texe laars de rijkunst onder de knie hebben gekregen. Juryleden Mevr. De Lugt en Kikkert- Brekeveld en dierenarts Loek van Vliet kozen uit de vijf genomineer den het tuigpaard Albert van Ge rard du Porto, dat door Marjon van der Feen naar de hoogste klasse dressuur is gereden. Daarmee werd de feestdag voor hen com pleet, want Marjon behaalde in de zware Z-proef haar eerste winstpunt. Na het shownummer met de fraaie arresledes was er nog een tweespanrubriek voor de land- bouwwagen. Elando en Joël, gere den door Hans Boom werden eerste. Voor de hoogste dressuurscores per rijbaan werden waardebonnen uit gereikt aan Rob Witbaard met Hieno, Harma Eilander met Iwan, llona van der Vis met Amigo en Mandy van Waas uit Vriezeveen met Roxana F. Uitslagen dressuur M1 paarden 1. Marian van der Geest Cio- In Galerie Langwaal is deze week de derde expositie-periode van start gegaan. Te bezichtigen valt het werk van Kees de Waal (niet te verwarren met Kees van de Binnenburg), Saskia van Baarda en Jikke van de Waal-Bijma. Hoewel De Waal in zijn jonge jaren een opleiding aan de Kunstacade mie in Arnhem volgde, koos hij pas op 62-jarige leeftijd definitief voor de kunst. Zijn etsen zijn vooral beeldende verhalen over humor, liefde en leed. Ze zien er herken baar uit en zijn voorzien van cita ten uit de literatuur en poëzie. De rode draad in het werk van Jikke van de Waal is de mens en met na me de vrouw. Naast een aantal „dikke dames" exposeert zij met slanke, langgerekte figuren, sa mengesteld uit platen klei. Het glazuur is voor haar van onderge schikt belang; de aard van het ma teriaal moet zichtbaar blijven. Van Saskia van Baarda zijn bron zen en spekstenen beelden te zien. Ze werkt meestal niet naar een bepaald idee, maar probeert al doende wat zich in haarzelf aan dient te „vertalen" in steen. Haar gevoelens verwoordt ze ook in poëzie; bij de expositie zijn foto's van haar beelden met korte ge dichten verkrijgbaar. De expositie kan worden bekeken van dinsdag tot en met zaterdag van 10.30-17.30 uur. De gevreesde deelneemster Annie Loof-Hutjes had tijdens het damesnummer haar dag niet. Ondanks haar charmante kniekousjes eindigde ze achterin. chrant 153 pt M2 pony's D/E 1. Gea de Ridder Billy 157 pt. tweede proef 162 pt., L paarden 1. Afra Stoop Heavy D 157 pt., M2 paarden 1. Vera Blom Hannelou 151 pt. tweede proef 164 pt., B paarden 1 Rob Witbaard Hieno 164 pt tweede proef 156 pt., Z1 paarden 1. Marjon van der Feen Al ben 180 pt., B pony's cat. C 1 Kelly Geus Pepper 150 pt., tweede proef 155 pt. cat D/E 1. Lilian Malschaert Prince Hoo 161 pt., tweede proef 1. Charlotte Boeyen Bi- anca 161 pt. L pony's d/e 1. llona van der Vis Amigo 166 pt., tweede proef Mandy van Waas Roxana F 161 pt. Nog niet afgehaald zijn de verlotingsprij- zen die zijn gevallen op wit 1196, 257. 976 en blauw 868. Winnaars kunnen bel len naar Tineke Spigt (19627) Aan het Alkwaard College te Alk maar, sector techniek (MTS) zijn de broers Denhard en Roald van der Slikke (21 en 19) geslaagd voor het examen weg- en water bouwkunde. Denhard gaat verder met de opleiding bouwkunde en Roald gaat zich richten op civiele techniek. fanner en Cees van Houten ibOosterend op overtuigende pJeu de Bouleskampioen ge- ui. Aan de strijd om de wis- werd deelgenomen door van Oosterend en Den fttde kampioenen gehuldigd worden, moest eerst een fiende barrage worden Henk en Engelien nans en het koppel Joop Sik- en Weijkie Sijtsma eindig- tamelijk ook op 39 punten, grote publieke belangstel bij bijzonder fraai weer Timmer en Van Houten de het beste te werpen. Het )«3r Bosmans werd tweede, poedelprijs werd uitgereikt Gieles en C. Zijm. «ld. km jeugd: 1. Willem Duinker 4^: ♦km heren: 1 Harry Bak- isi p dam0s: 1 T. Schaak van '8 km heren: 1. Joost Brouwer dames: 1 Renate Haasse De „ouderenzwemochtend" die voor het derde achtereenvolgende jaar in zwempark Molenkoog werd gehouden, trok ruim 120 deelne mers. De 50-plussers werden ge- tracteerd op koffie en appelgebak, terwijl Frans en Lies Pieterse hen een muzikaal welkom bezorgden. Daarna kon men te water om te zwemmen, waterpolo te spelen of de waterloopbrug te beklimmen. De glijbaan zorgde voor veel hilari teit. Ónder leiding van Catharina Witte was er ook een half uur „aqua fit". Degenen die niet het bad in gingen konden sjoelen, jeu de boules spe len of gewoon kijken. Sommigen waagden zelfs een dansje op de vrolijke deuntjes. Zo was ook deze ochtend voor oudere zwemfans een groot succes en kijken de meesten alweer uit naar volgend jaar. crossloopseizoen in Den is traag op gang gekomen. S*volg van de drukkende ie meldden zich vrijdag 44deelnemers aan de start. Mrdeeltje voor de clubkas organiserende vereniging "s dat zij in de kantine na liters vocht tot zich jjtai nemen om weer een op verhaal te komen. Parcours - dat zich voor een Meel door duingebied De Bol- aner slingert - is onder nor- omstandigheden al lastig te ^n- Omdat het nauwelijks en de temperatuur tot boven de 25 graden was ^en' klaagden veel lopers een monstertocht. Wellicht m de thuisblijvers ditmaal jijden van deze eerste loop *4* tegenvielen, verwonder- %aard niemand. De span- Wgoedde veel. Vooral op de jmeter - waar de oude rivalen Brouwer en Minne Goënga e l°ef probeerden af te ste- werd tot de laatste snik ®n- Na een enerverend ,^cht was Brouwer net sneller. Het kanovaren was een spektakulair onderdeel van de Zuid Amerika-dag. «km v8teranen: 1. Jan van Dijk Het Zuid Amerikaanse feest dat zaterdag in zwembad Molenkoog werd gehouden, verliep bijzonder gemoedelijk en ontspannen. Het was gezellig druk, al werd dat na het eten minder. Het programma was goed opgezet en de organisatie liep op rolletjes. Helaas kwam voor de sportieve strijd in ZuidAmerikaanse sfeer één van de zes teams niet opda gen. Familie Siebenga sprokkelde genoeg mensen bij elkaar om de leemte op te vullen. De asielzoekers uit De Koog had den twee teams op de been ge bracht onder de naam Motel Texel 1 en 2. Aangemoedigd door vrou wen en kinderen rond het bad stortten zij zich op het voetvolley bal, speerwerpen en een watercir cuit, waarbij de kano en het snel opeten van een banaan de meest komische situaties opleverden. Motel Texel 2 werd nipt tweede, na het sterke team van de Sport school. Op het terrein waren wigwammen geplaatst en de kinderspelen, die duidelijk anders dan anders'waren, vonden gretig aftrek. Een Chileen se groep, die 's zomers vaak op de markten op het eiland speelt, zorg de voor muzikale begeleiding. Er werd gesmuld van de Chili Con Carne. (Foto March Heijnen Een demonstratie door de sport school onder leiding van Catharina Witte en diverse verkoopstands, onder andere van de SOS wereld winkel, zorgden voor een geva rieerd evenement. Zondag werden driehoeksbanen gezeild bij de Cocksdorper Kust- zeilvereninging die meetellen voor het clubkampioenschap. De als „tropisch" voorspelde dag begon met een te harde wind, kracht 6 7, gevolgd door on weer; reden om de start een uur uit te stellen. De eerste manche werd gewon nen door Dirk en Eddie Pool op hun Nacra 6.0, gevolgd door Wil lem Houwing en Corrie Kuip op een Prindle 18-2. Het weer bleef goed met een vrij harde, maar goed te zeilen wind. De tweede manche werd met rui me voorsprong op de rest gewon nen door Martin en Yolanda Maat op hun Prindle 19. Bart Boon en Fred Eenhoorn zeilden een goeie tweede plaats op een geleende Hobie 16. De start van de derde manche was weer een traditioneel spekta kel. De wedstrijdleiding werd bijna uit hun bootje gevaren door Kees Dros op z'n nieuwe Prindle 19, maar er kon zonder brokken wor den doorgevaren. Martin en Yolan da Maat finishten als tweede, enkele seconden na Dirk Pool, maar op handicap werden zij weer eerste. Dirk en Eddie Pool werden derde en een zeer goed gezeilde tweede plaats was er voor Jan en Karolien Schouwstra op hun Na cra 5.7. De uitslag: 1. Martin en Yolanda Maat, Prindle 19; 2. Dirk en Eddie Pool, Nacra 6.0; 3. Willem Houwing en Corrie Kuip, Prindle 18-2; 4 Jan en Karolien Schouwstra, Nacra 5.7; 5. Cees Dros en Jan Hoekstra, Prindle 19; 6. Bart Boon en Fred Eenhoorn, Hobie 16; 7. Jan en Arnold Schrama, Hurricane- Zaterdag bestaat de Cockdorper Kustzeilvereniging 15 jaar, ter gele genheid daarvan wordt 's avonds een barbecue op het strand gehou den. Aanvang 19.30 uur, de kosten zullen ongeveer ƒ15,- be dragen. De opvoeding van haar drie zoons kreeg na haar scheiding voorrang, maar nu móet ze schilderen. Jet Voorman, vorig jaar nog wonend en werkend in De Waal maar te genwoordig in Alkmaar, zet haar eigen emoties op het doek. „Ik moet schilderen om uiting te ge ven aan de bonte kleurenmenge ling in mijzelf", zegt ze hierover. Tot 7 september is haar expositie „Gouwe randjes" te zien in De Worsteltent. De meeste schilderijen maakte Jet Voorman (46) op een donkere zol derkamer, die ze huurde van Onno Kikkert uit De Cocksdorp. Een noodsprong, omdat ze niet meer over haar atelier in De Waal kon beschikken en ze op Texel geen vaste woon- en werkruimte kon vinden. In 1993 was de geboren Bussumse naar Texel gekomen om er een nieuw kunstzinnig bestaan op te bouwen. Inmiddels heeft ze haar Texelse zolderkamer verruild voor een stekje „tussen het Alk- maarse beton". Toch zou ze zich niet meer volledig op het eiland willen vestigen. „De natuur is hier geweldig, maar ik miste de uitwisseling met men sen. Ik ben een 'mensen-mens', ik hou ervan om veel contact te heb ben. Wonen op Texel nee, werken ja." Ze voelt zich hier nog zó thuis, dat ze nu voor het eerst een ten toonstelling van haar werk houdt. Waarom in De Worsteltent? „Ik heb iets met dit bedrijf. Het zijn aardige mensen en ze doen het goed. Bovendien slaat de term 'worstel' op mijn leven", lacht ze. Nog een reden; bezoekers komen zo makkelijk in aanraking met haar werk. „Een lage drempel, dat vind ik belangrijk. Ik hou niet van dik doen over kunst, zoals bij zoveel exposities gebeurt." Dat bleek tijdens de opening, af gelopen vrijdag. Geen toespraken, maar geroffel op Afrikaanse drums. De geplande boswandeling met kunst onderweg ging wegens gebrek aan belangstelling met door. Een groepje jongeren uit verschil lende Europese landen en Amerika geeft deze week het terrein van het Maritiem en Juttersmuseum een opknapbeurt. Vorige week staken ze de handen al uit de mou wen bij EcoMare. Daar hielden ze zich ondermeer bezig met het planten van duindoorn, het weg halen van struikjes en boompjes op de hei en het verven van een uitkijkpost. In Oudeschild nemen ze de grote boei bij de ingang on der handen. Die wordt eerst van roest ontdaan en daarna opnieuw beschilderd. De negen jongens en meisjes en hun drie begeleiders doen hun bij zondere vakantiewerk vanuit de Internationale Christelijke Vredes Dienst (ICVD), de Nederlandse tak van Youth Action for Peace De ICVD is gevestigd in Amsterdam. Door onderlinge samenwerking en kennismaking met andere culturen hopen zij een bescheiden bijdrage te leveren aan de wereldvrede De ze twee weken verblijft de groep op Grietjeshoeve. Thema van het bezoek aan Texel is „ecologie", een onderwerp waarover nu en dan een discussie wordt opgezet. Tijd voor vakantieplezier is er ook: naast een tocht met de garnalen- kotter en een wadexcursie stond ook het strand op het programma. ue werKiusvge jongeren geven ae boei bij net Maritiem en Juttersmuseum een opknapbeurt. (Foto Frans FlopmanI

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7