Cjrom kwartsJexels in het hart Oppositie boos over weekblad-interview Provincie geeft half miljoen voor rotonde Sober, goedaardig en et gauw van streek" RAAT De vakantieklant door de vakantiekrant voor BOLLENWERK s 12154, BAKKER en PALM 06 904 904 01 iotse Hooglanders net Texelaars: ,Twee Vandaag' filmde Schotse Hooglanders Fietsers massaal over het autodek Hoofd Rijkswaterstaat wordt baas Afsluitdijk Kinderen kwamen met schrik vrij VERDER AT IN DIT JNummer w Herinneringen gebundeld sw Texelse nieuwslijn primeur in medialand TC werkt als bijrijder mee in zomers bedrijf s* Kustverdediger vertrekt w TX 52 Van Dijk naar tropische oorden Vandalisme Blikschade TEXELSE '^COURANT PLUS/KLUS DOE HET ZELF MARKT Van der Vis Je kunt meteen bij ons aan de bak Leuk en niet al te zwaar. Géén pelwerk. Waarom stapt de vakantieklant wèl bij naar binnen? Adverteren is de reden. De gratis vakantiekrant het medium. Verschijnt elke vrijdag t/m 1 september. Inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 4 augustus: tot en met 28 juli a.s. 15 SEPTEMBER 1887 NR 11001 VRIJDAG 21 JULI 1995 Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, i[Den Burg, telefoon (02220) 62600. g«s/abonnementen "7(02220) 62600, faxnr. (02220) 14111. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, "(0222O) 62620, faxnr. (02220) 14111. bulten werktijd Gerard Timmerman, wal 11, Den Burg, telefoon (02220) - 14687. even de krant bellen Kjcs 1 voor nieuws. 2 voor sport, 3 voor de agenda. 4 voor het weer De TC-Nieuwslijn, altijd het laatste nieuws cl/I.-i ritmeester Schilling vet de koe bij de horens. In dit gevel de stier Deen, die Is vernoemd naar hem zelf. Links van de wethou- ft SBB-dlstrlctshoofd Roel Klaassen de Hooglander de champagnedoop. (Foro s Gerard Timmermani doopnamen Daan en nmoemd naar twee promi- Hoornders, lieten de twee onder de Schotse Hoog- din gisteren zijn losgela- ll>«f gras in De Geul en De imir goed smaken. De kuddes bestaan nu nog uit Mg dieren, maar groeien 155 stuks. uigemeester Daan Schilling eer te beurt om de dieren üatsbosbeheer least van de vrijheid te geven. „Ik ietde dieren best wel bij de en de Texelaars passen. Ze sober, goedaardig en niet san streek. Zolang je ze nistig hun gang laat gaan." er niet ver naast. De 25 vol ui dieren en hun vijf kalfjes geen boodschap aan de ddigende belangstelling un komst en zochten snel ed heenkomen in het 550 rate natuurgebied. „Eerst ede men dat de Hooglan- •amen, en nu zal je zien dat jen omdat de dieren zich Een camaraploeg van het ac tualiteitenprogramma „Twee Vandaag" maakte gisteren opnamen van het loslaten van de Schotse Hooglanders. De gebeurtenis paste in een re portage over de verhuur van dieren, zoals dat door het be drijf Ecoplan gebeurt. Afhan kelijk van het nieuwsaanbod worden de beelden waar schijnlijk vanavond of morgen uitgezonden. ouderwetse zegswijze themd is nader dan de ondanks het sterk Vigde modebeeld nog wonderlijk van toepas- Gebeurtenissen in de oonlijke sfeer raken ons te' er werkelijk op aan- toch het meest. tos een enkeling is zo tótzuchtig, dat hij of zij volledig voor de noodlij medemens inzet. *>1 dierenleed maakt ge melijk veel emoties los: beknelde koe, een hond door twee auto's wordt "eden en een trouwe 'We'er die verhongert bet dode lichaam van Dat is overzichte- dan kun je je gevoe- el'eageren en overvalt "W die onmacht die de ielijkse beelden uit het m,aHg Joegoslavië '"eoen. Dwalend over '""overgoten Hors voel toeigende schaduw uit elkanJe schreeuw verloren in de stilte. Je 'n ie eentje het leed e wereld niet keren... Horszei niet laten zien", liet een boswach ter zich ontvallen. Beheer Angst voor de beesten hoeven wandelaars in het gebied volgens SBB niet te hebben. Mocht er toch een agressief exemplaar rondlo pen, zal dat er tussenuit worden gehaald. De kuddes worden be heerd door Benno Bakker van boerderij Sint Donatus. Hij ver wacht echter niet dat er ueel tijd mee gemoeid zal zijn, temeer om dat boswachters van SBB regel matig toezicht houden. Bijvoorbeeld om te controleren of de hekjes wel worden gesloten. Onder de koeien zitten enkele drachtige exemplaren, die de ko mende tijd hun kalveren ter wereld brengen. Daarbij hebben ze geen hulp nodig. Het is de bedoeling dat „Schandalig. Beneden niveau!". Dirk Terpstra (PvdA), Pieter de Groot (D66), Erna Eelman (WD) en Jaap Vlaming (Groenlinks) hadden geen goed woord over voor een vrij uitgebreid artikel dat een paar weken geleden stond in NG-magazine, het weekblad van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Onder de kop „Texelaar willen geen Bambi-ecologie" komen vooral mensen van Texels Belang aan het woord. Zij klagen over de verboden waarmee hogere over heden de Texelaars belemmeren in het gebruik van hun eigen natuur, het oprukkende prikkeldraad („Vroeger hadden we de hele na tuur tot onze beschikking, nu rest er een paadje tussen drie prikkel draden in", zegt wethouder Schil ling) en de verbodsbordjes. Terloops wordt De Koog een „So- de kudde de komende jaren uit groeit tot 55 exemplaren (de maxi male dichtheid van één dier per tien hectare). SBB heeft met Eco plan een contract van zes jaar af gesloten. Dezelfde Hooglanders blijven er in principe grazen, al zul len de jonge mannetjesdieren er tussenuit worden gehaald. De dorpscommissie uit Den Hoorn schitterde bij de presentatie door afwezigheid. Om principiële reden, zo berichtten de Hoornders in een fax aan Staatsbosbeheer. De bestuurders vinden dat de dieren er niet thuishoren en hadden er lie ver de schapen zien terugkeren. Deze zouden volgens hen net zo goed voor de beoogde begroeiing kunnen zorgen. Niettemin wensten ze SBB wel succes toe bij het project. dom en Gamorra" genoemd, maar er staat ook een pleidooi in voor het overbruggen van belangente genstellingen door de plaatselijke bevolking zoveel mogelijk te be trekken bij de natuurbescherming. Schrik Pieter de Groot zei van het inter view „geschrokken" te zijn, want het is niet bepaald in de geest van het convenant dat onlangs tot stand is gekomen. Hij vond de in houd polariserend en stemming makend en vond het een gênant idee dat dit blad door bestuurders en ambtenaren van alle Neder landse Gemeenten' wordt gelezen. Dirk Terpstra sloot zich daarbij aan: „Tendentieus, beneden ni veau". Erna Eelman had zich voor al gestoord aan de vergelijking van De Koog met Sodom en Gamorra en sprak van pertinente onwaar heden in het verhaal. Jaap Vla ming: „De inhoud deed me zeer. Het is niet altijd goed om alles wat onder de mensen leeft naar buiten te presenteren. De lezers zien im mers de context niet waarin de ge schreven uitspraken moeten worden gezien". Kom kom... Daan Schilling en Dick Drijver noemden de kritiek sterk overtrok ken. Dat ze het ongeveer zo had den gezegd als in het blad stond, ontkenden ze niet, maar de journa liste had op haar eigen wijze ge formuleerd en had bepaalde passages wel erg geaccentueerd. De opmerking van Dick Drijver over Sodom en Gamorra was scherts, maar door die uitspraak met grote letters in een kop op te nemen lijkt het een gemeend ver wijt. Drijver legde uit dat de ver- Omdat de fietsopgangen van veer haven 't Horntje waren geblok keerd, gingen fietsers gisteren en woensdag via het onderste auto- dek aan boord van de Teso-boot. Ze moesten hun rijwiel stallen in de zijpaden van het autodek. Soms was het zó druk, dat zowel het rechter- als linkerzijpad vol stond. De oorzaak van het defect was slechts klein: een paar vastzitten de lagers. Woensdagmiddag laat kon de klep van de fietsopgang hierdoor niet meer bewegen. Bij nadere inspectie bleek dat de an dere fietsopgang bijna hetzelfde mankeerde, zodat werd besloten tot gelijktijdige reparatie door Rijkswaterstaat. Een klein onder deel was echter niet voorhanden en moest speciaal worden ver vaardigd, wat voor vertraging zorgde. Teso ging er gistermiddag vanuit dat het euvel vanochtend om acht uur zou zijn verholpen. (Foto Frans Hopman) De Schotse Hooglanders lesten na de lange reis uit Groningen hun dorst met water uit het Natte Vlak aan de Witte weg. Johannes Reeder. hoofd van Rijkswaterstaat dienstkring Texel, wordt ingaande 1 augustus de hoogste man bij de dienstkring Afsluitdijk. Zijn opvolger is nog niet bekend. Reeder (51) zetelt sinds 1 juli 1986 op het eiland, toen hij het toenma lige hoofd C.P. Harting opvolgde. Waterstaatkundige werken van formaat waarbij hij betrokken was zijn de dubbele aanlegsteiger voor de veerboot, de zandsuppleties vanaf paal 8 tot aan de noordpunt en de strekdam bij de vuurtoren. Daarnaast hield hij zich bezig met schillende interviewtjes waaruit het artikel is opgebouwd, een weergave zijn van wat de mensen nu eenmaal voelen en denken. Daan Schilling zei dat hij geen woord terugnam van wat hij in het artikel naar voren had gebracht. Drijver legde er de nadruk op dat hij in het verhaal juist heeft opge roepen tot samenwerking, ver draagzaamheid en begrip wat betreft natuurbescherming. Prijsvraag Het artikel was op niet alledaagse wijze tot stand gekomen. Ter gele- Twee jonge Duitse kinderen wisten gistermorgen maar ter nauwernood te ontsnappen aan een gruwelijk ongeluk, toen de bolderwagen waarin zij zaten tot gort werd gereden door een vrachtwagen. De 23-jarige chauffeur had zijn voertuig voor werkzaamheden even geparkeerd in de Dorpsstraat in De Koog. Toen de Alkmaarder weer wegreed, zag hij niet dat een Duitse man met bolderwagen aan de zijkant van de vrachtwagen liep. Door een ongelukkige ma noeuvre werd de bolderwagen klem gereden tegen een tuinhek. Tot grote opluchting van de vader waren zijn inzittende kinderen zo alert direct uit de bolderwagen te springen. Het karretje raakte zoda nig vernield, dat het volgens een politiewoordvoerder rijp was voor de openhaard. genheid van het 5-jarig bestaan van NG-magazine had de redactie een prijsvraag uitgeschreven waarbij lezers werden uitgenodigd om een idee voor een artikel in te sturen. Uit een stortvloed van in zendingen koos de redactie drie onderwerpen. Daarbij was de strijd van de Texelaars tegen de natuurbeschermende maatregelen op hun eiland, ingezonden door Texels Belang. Een redacteur van NG-magazine schreef het artikel, maar voor de rest mochten de winnende inzenders alles regelen, zoals bepalen welke personen geïnterviewd moesten worden. Het was dus niet toevallig dat uit sluitend mensen aan het woord kwamen die de ideeën van Texels Belang onderschrijven. De betref fende journaliste had nog wel ge opperd dat het leuk zou zijn om ook andersdenkenden aan het woord te laten, maar volgens Drij ver c.s. kwamen die op allerlei an dere manieren al genoeg aan bod. veel onderhoudstechnische wer ken. Reeder staat niet bekend als een man die veel op de voorgrond treedt, maar meer als stuwende kracht achter de schermen. Naast zijn werk als hoofd van de dienstk ring Afsluitdijk houdt Reeder tot 1 september de leiding over Rijks waterstaat Texel. Tegen die tijd moet bekend zijn wie hem op volgt. Verderop in deze krant een interview met Reeder. Kleinschalig vandalisme viert hoogtijdagen. In De Koog was het in de nacht van dinsdag op woensdag tweemaal raak. Van de auto van een Duitser, die gepar keerd stond in de Plevierstraat, werd de linkerbuitenspiegel ver nield. In de op de Brink neergezet te auto van een Belg werden deuken geschopt. De schade werd in dit geval geschat op zo'n dui zend gulden. Een 33-jarige Duitse automobilist die woensdag op de Bernhardlaan linksaf de Drijverstraat in wilde, verzuimde richting aan te geven en voor te sorteren. Daardoor werd hij in de flank aangereden door een achteropkomende 44-jarige automobilist uit Den Burg. Plaatschade was het gevolg. Het ziet ernaar uit dat Texels tweede mini-rotonde spoedig kan worden aangelegd op het kruispunt Pontweg-Hoornderweg- Emmaiaan. De provincie heeft de finitief vijf ton toegezegd als bij drage in de kosten. De totale kosten bedragen rond een miljoen gulden. De gemeente heeft drie ton klaarliggen, zodat nog maar twee ton tekort is. Dat lijkt echter geen groot probleem. De rotonde zal de veiligheid van dit drukke kruispunt aanzienlijk ver groten. Voor fietsers wordt in het plan een apart circuit opgenomen, (ADVERTENTIE) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: en de dat voorziet in veilige oversteek- mogelijkheden. IDm de aanleg mogelijk te maken zal wat agrarische grond rond het huidige kruispunt aangekocht moeten worden. De agrarische be stemming daarvan zal gewijzigd moeten worden in „weg". Het nieuwe bestemmingsplan hoeft daarvoor niet te worden afge wacht. Om zonder bestemmings wijziging tot aanleg te kunnen overgaan, zal een artikel 19 proce dure worden gevoerd. Het daar voor benodigde voorbereidings- besluit zal de gemeenteraad in de vergadering van augustus nemen. Niet alle raadsleden zijn op dit mo ment gecharmeerd van de roton- da Jan Koolhof van het CDA liet woensdag weten dat zijn fractie meer voelt voor beveiliging met verkeerslichten. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) t

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1