leer dan 10.000 betalende lezoekers bij Texel-airshow II cl Cc&Woon Mensen TEXELSE^" coURANT Foto's Frans Hopman en Harry de Graaf. fispoes mocht 'et meevliegen Diplomazwemmers VQZSEliDE PflTlEhf"] wflcwr 1 Daags na de vliegshow Harrier blaast lelies plat DINSDAG 1 AUGUSTUS 1995 S scheurt laag over het vliegveld Texelse vliegfeest was weer een succes: een aantrek- I programma, uitstekende weersomstandigheden en aantal bezoekers dan de 10.000 overschreed, zodat tok in financieel opzicht goed zit. Als de medewerkers, lenden van bezoekende vliegtuigen en mensen die het ement vanaf de openbare weg meemaakten, worden gerekend, dan moet het aantal toeschouwers rond de 00 hebben gelegen. ibben volop genoten, al was immer dat het programma Klemaal volgens plan kon >n afgewerkt. De liefhebbers «roemde vliegtuigen uit de Wereldoorlog moesten slikken toen ze hoorden dat nige nog vliegende Lan- bommenwerper niet van itijzou zijn. Het toestel had liets te harde landing scha nslopen aan het landings reparatie was niet moge- moest worden gewacht op (onderdelen hetgeen pas oor de show bekend werd. stel bleef dus op de Engel- ssbasis, wat betekende dat niet optrad bij het Helder- endfeest. Als vervanging de Engelsen een Dakota en een Spitfire aangeboden, maar vlak voor de show kwam het tele fonische bericht dat ook dat niet doorging, om onduidelijke rede nen. Dat betekende dat tijdens de show helemaal geen Spitfire te zien was, want de Nederlandse Spitfire (met Engelse registratie) was na een defect gerepareerd, maar werd om technische rede nen door de controlerende autori teiten toch aan de grond gehouden. Ter compensatie was geregeld dat een 2-motorige Invader-bommenwerper uit Noor wegen zou komen, maar die kwam zonder opgaaf van reden niet opdagen. Ook de Tsjechische Mi 25 helikopter kwam niet, het geen pas vrijdag duidelijk werd. Het kunstvliegen Seagull Formati on met Focke Wulf Piaggio P 149 toestellen kwam met uit de verf. Er waren vertragende problemen en toen de toestellen tenslotte toch aan hun nummer waren begon nen, moesten ze worden terugge floten om het tijdschema niet in gevaar te brengen. De gaten in het programma werden opgevuld door een Harvard en extra vluchten van de Dornier van de Nederlandse Kustwacht. Een compenserend extraatje was een toegift van de Harriers die na hun eerste optre den even naar De Kooij waren ge weest en eerder dan eerst de bedoeling was, naar Texel werden teruggeroepen. Wereldklasse Voor de luchtvaartliefhebbers bleef genoeg moois over. Wat als hèt hoogtepunt moet worden be schouwd is onder hen onderwerp van discussie. Een topper van we reldklasse was in elk geval de per fecte show van de Royal Jordanian Falcons. Ook de Har riers hebben weer veel indruk ge maakt, al was het maar door het lawaai. Alvorens op te stijgen reik te het team oorproppen uit aan mensen die dicht bij de startplaats stuntteam uit Jordanië verzorgde een optreden van letterlijk en figuurlijk hoog niveau. mooie dame achter de huppel, nee, dat kon haast •3ar zijn. Poolshoogte nemen Wieso geen kwaad. De agenten van de luchtvaart- snelden met hun jeep naar Vervlieg tuig PZL 106, die al was richting startbaan te Ze reden het vliegtuig klem wgen de dame of ze haar Wet kon tonen. De blondine in gebreke blijven. Zij van de piloot in de cockpit om de luchtcapriolen van khtbij te beleven. Helaas har was dat niet toege- alleen degenen die nodig de besturing mogen aan 1 fn nog meer pech: de „ar te" gebeurde vlakbij het 1 met persfotografen. Die to prompt even geen oog wor wat er in de lucht ge- k (Foto Frans Hopmanl De Texelse brandweer helpt een handje bij het verplaatsen van een Catelina-vliegboot. Diplomazwemmers in Molenkoog hadden vrijdag het weer mee Badjuffen Baukje Drijver en Ingrid van Lubek kenden het A-diploma toe aan: Natasja Witte, Tessa Hop man, Naomi Tromp, Niels Boom, Jeneesh Jeyakuman. Rosella van der Vliet, Elmo van der Wel, Joyce Daalder (samen met haar vaderl, Pieter Hooyschuur, Lars Hoogen- bosch, Romke Milder, Kantinka Eelman, Jonas den Brok, Robin Stroo, Gerrit Arnout, Bennie Stark en Bert Stark. Voor het B-diploma zijn geslaagd: Eva Kruysifix (met haar vader), Estella Legierse, Monique Keyser, Arjen Pool, Laura Fé Albers, Sa- mantha Pieterse, Linda de Vries, Sarina de Lang, Carola Schouwstra (met haar vader), Gerrie Stark, Selva Kariebo, Anouska Maas en Renny Kennet. stonden. Bij het landen en opstij gen deden de naar beneden ge richte straalmotoren dichte wolken zand en gras opstuiven. De Russische straaljager Sukhoi 27, die wat later arriveerde, deed precies wat in de aankondiging was beloofd: „onmogelijke" ma noeuvres uithalen en zeer veel la waai veroorzaken. De burgerij heeft dat lawaai voor lief genomen. Er was althans maar één aanmerking. Die kwam van een zieke uit De Waal en had niet betrekking op de show zelf maar op de honderden vliegtuigen die 's morgens naar Texel gingen en me rendeels over De Waal binnen kwamen. De catering op het terrein was voor het eerst in handen van Ruud en Christie Boom. Als gevolg van de zomerhitte was de vraag naar ijs en drank zo groot, dat ijlings niegwe voorraden bij groothandel Spanjer gehaald moesten worden om alle dorst te lessen. Bij het vol gende vliegfeest zal de organisatie meer vuilnisbakken neerzetten, zodat de duizenden lege blikjes daarin terecht komen in plaats van op het terrein. De volgende keer zal ook voor meer toiletcapaciteit worden gezorgd. Nu moest menig een lang in de rij staan alvorens hoge nood te kunnen lenigen. Topdrukte Naast de vliegtuigen en helikop ters die meededen met de show waren honderden toestellen van bezoekende sportvliegers naar Texel gekomen. Daardoor waren op het drukste moment van de dag niet minder dan 274 vliegtui gen van tien nationaliteiten op het Doorgereden. Een 32-jarige man uit Eibergen had zaterda gochtend rond half elf zijn auto geparkeerd op de parkeerplaats bij Albert Heijn in Den Burg. Toen hij na een half uurtje terugkwam, bleek het voertuig aan de linker achterkant te zijn aangereden door een andere auto. De bestuur der was doorgereden. De landing van een Harrier straaljager doet veel stof opwaaien. zuidelijke deel van het veld gepar keerd. De stroom gaande en komende luchtvaartuigen werd in goede ba nen geleid door verkeersleiders van Schiphol en Rotterdam die voor deze gelegenheid naar Texel waren gehaald. De organiserende Stichting Airs how Texel (die formeel los staat van de N.V. Luchtvaartterrein) heeft alle reden om met tevreden heid terug te zien op het zesde Texelse vliegfeest. Het was weer een knap staaltje van organisatie met zeer veel voorbereidend werk. Voorzitter Ed de Bruyn van de or ganiserende stichting wijst met waardering op de tachting vrijwilli gers, die zaterdag goed gecoördi- Britse Harrier straaljagers heb ben vrijdagmiddag schade veroorzaakt in de lelies op het land van A. Langeveld, „Nieuw Breda". Het gebeurde toen de toestellen (die naar Texel waren gekomen in ver band met het vliegfeest van de volgende dag) zeer laag vliegend de baan van het vliegveld naderden. De krach tige neerwaarts gerichte straal van een der toestellen blies over een oppervlakte van bijna 1500 m2 de lelies tegen de grond, waardoor de stelen afknapten. Niet alleen stopt daardoor de groei van de bol len, maar ontstaat ook groot gevaar voor „vuur", een ziekte die onder de huidige tropische weersomstandigheden snel om zich heen grijpt en daar door het hele perceel van an derhalf bunder kan besmetten. De vernielde lelies van het ras Snowqueenzul len daarom worden vernie tigd. Volgens eigenaar Jaap Hoogenbosch (die de lelies in contractteelt heeft onderge bracht bij Langeveld) bedraagt de schade ongeveer f15000,-. Het vliegveld is tegen dergelij ke ongelukken verzekerd. neerd de handen uit de mouwen hebben gestoken. Markus Gersthage heeft met goed gevolg de opleiding voor Accountant- Administratieconsulent aan de Hogeschool voor Economische Studies te Amsterdam afgerond. Op 1 september 1995 treedt hij in dienst van B&B Accountants en Belastingadviseurs BV in Den Burg. Organisator Ed de Bruyn (midden) had zelfs even tijd voor een bezoekje aan de verza melde fotografen. Een deel van de 10.000 betalende bezoekers, gezien vanaf de verkeerstoren.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5