Strandrolstoel voor gehandicapte toerist Maritiem museum wacht )en dynamische periode" m 1 Beetje verbroedering op gezellig tuinfeest lieuw model een maand op proef iterim vertrekt met bloedend hart (OUT Texels TEXELSE y COURANT Wielrenners strijden in Ronde van Zuidema texelseDcourant Top(Tien)drukte: wachtrij voor de supermarkt Sijtsma en Van der Vis toppers jeu des boules DINSDAG 1 AUGUSTUS 1995 ■jwdmobil" werd gistermiddag uitgeprobeerd door de 12-jarige Angelique Hoekstra uit Baarn. Het meisje, dat al vanaf de ge baarbenen niet kan gebruiken, was er reuze blij mee. Voor haar moeder, mevrouw A. Hoekstra, en penningmeester Dirk Kleijn iStichting Vakantiezorg Texel was het een fluitje van een cent om haar over het strand richting zee te duwen. (Foto Frans Hopman) geploeter meer in het mulle Met de speciaal voor zware fgrond ontwikkelde „strand- jirolstoel" kunnen minder- tn probleemloos deelnemen strandwandelingen en natuu- unies. Dat bleek gistermid- tjdens de presentatie van de rtdmobil", die door de Duit- brikant een maand lang gra- beschikking is gesteld aan achting Vakantiezorg Texel, stichting heeft echter geen om de rolstoel aan te kopen op zoek naar financiers. het onverharde deel van de dopgang is „berg op" geen smbare hindernis, zo blijkt verslaggever tijdens een kort nrje. De „Strandmobil" zit ortabel en is voor de bege- t)(f makkelijk te duwen, te i«n te keren. tezorg introduceerde eerder rde „zeehond", een kleine il waarmee gehandicapten Ier kunnen. Een succes tot toe; want er wordt dagelijks van gemaakt op de stran- sjpaal 9, 17 en 28 (waar een ilopgang is aangelegd). Voor jiden kan de „zeehond" voor dere uren per dag worden ge il Aan dit model kleven ech- praktische bezwaren, waar- het niet door elke rolstoeler gebruiken. De „zeehond" is vrij laag, zodat degenen die moei lijk kunnen bukken of een hoge verlamming hebben, er niet in kun nen plaats nemen. Bovendien is het op het strand hard duwen ge blazen; voor lange wandelingen is hij ongeschikt. Bruikleen De „Strandmobil" is beduidend hoger en rijdt stukken lichter dan de „zeehond". De stoel heeft bo vendien voetensteunen en weg- draaibare armleuningen. Toen een soortgelijk type onlangs op tv in „2 Vandaag" werd gedemon streerd, ging Vakantiezorg Texel er achter aan. In de uitzending ging het om een prototype dat door TNO nog verder moest worden ontwikkeld. Er bleek echter al een stoel van Duitse makelij op de markt te zijn gebracht. Via de Nederlandse importeur luk te het om één exemplaar in bruik leen te krijgen. Deze zal de hele maand augustus bij strandpaal 17 aan mindervaliden ter beschikking staan. Niet alleen toeristen, maar ook Texelaars mogen er gebruik van maken. Financiering Gebruikers kunnen de stjandrol- stoel uitproberen en op- en aan merkingen in een schrift noteren. Bevalt de stoel, dan wordt beke ken op welke wijze de aanschaf kan worden gefinancierd. De „Strandmobil" kost f2.800,- ex clusief BTW. Penningmeester Dirk Kleijn en coördinator Ineke van Koeveringe van Vakantiezorg: „Onze stichting geeft aan welke mogelijkheden er voor gehandi capten op recreatiegebied zijn. Maar we hebben geen fondsen waaruit we kunnen putten." Hun hoop is gevestigd op de ge meente, of sponsoring door bijv. strandpaviljoens of hotels die op gehandicapte gasten zijn in gesteld. Informatie: Stichting Va kantiezorg Texel, tel. 16687 (tussen 12.00 en 14.00 uur). „De breuk met die lastige en on berekenbare jutters herstellen. Dèt is de ultieme uitdaging voor de nieuwe regent, Benno van Til burg." Deze hartstochtelijke oproep klonk zaterdagavond uit de mond van de geest van schout Conrad Reinbach, die speciaal voor de viering van het 15-jarig bestaan van het Maritiem en Jut- tersmuseum uit het hiernamaals was gekomen. De schout, een mooie creatie van Jook Nauta, riep op tot „broeder lijke samenwerking tussen regen ten, jutters, duikers, vissers en dorpelingen op voet van weder zijds respect, begrip en waarde ring met als inzet de glorie van het museum. Dat is een investering met een onbetaalbare toegevoeg de waarde waar geen enkele sub sidie voor nodig is." De nieuwe directeur van het MJM, Benno van Tilburg, die vandaag in dienst is getreden, bevond zich tussen de circa 375 betrokkenen die op het spontane „tuinfeest" waren afgekomen. Ook de diverse hoofdrolspelers in het conflict tus sen de Stichting Juttersmuseum en de Stichting Texels Museum waren present. Sommigen schud den elkaar voor het eerst sinds ve le maanden de hand. Natuurlijk betekende dat niet dat de proble men nu de wereld uit zijn. Wél was het een verademing dat de „te genstanders" met elkaar in één ruimte konden vertoeven. Gezellig De ontspannen sfeer was mede te danken aan de informele opzet van de jubileumviering. Pas op het laatste moment was het idee op gekomen om rond de oprichtings datum (31 juli) „iets" te doen. Juist deze spontaniteit gaf charme aan het tuinfeest voor alle mede werkers, (oud-)betrokkenen, Ou deschilders en genodigden, die in groten getale op de uitnodiging reageerden. Het was een onged wongen en gezellig samenzijn voor een ieder die zich het wel en wee van het museum aantrekt. De avond begon met een geslaagd optreden van het Oudeschilder visserskoor. De muzikale inbreng werd later overgenomen door de band The Small Buzz o.l.v. Jaap Dros. In een andere hoek wist schipper Nol, die historische zeil tochten voor het MJM verzorgt, de gasten met z'n gitaar en mee zingers te boeien. Bovendien liet Nol samen met Maarten Boon de aanwezigen smullen van gerookte paling, poon en schar. Voor Peter Kaan klonk onder leiding van The Small Buzz een „lang zal-ie leven", omdat de orgelman net als het MJM al vijftien jaar actief is. Gemotiveerd team Enkele toespraken gaven nog een klein „officieel" tintje aan het feest. Naast het ludieke optreden van „schout Reinbach" (die de grondlegger van het MJM, wijlen Gerrit de Haan, nog even speciaal noemde) werd gesproken door de juist van vakantie teruggekeerde burgemeester Willem van Rap- pard, voorzitter Wim ten Have van de Stichting Texels Museum en .Schout Reinbach". ...hartstochtelijke oproep... interim-directeur Margriet Lestra- den van het MJM. Laatstgenoemde, die gisteren haar laatste werkdag bij het MJM be leefde, betrok de medewerkers van het MJM er nadrukkelijk bij. „Ik heb het voorrecht gehad de laatste drie maanden met een zeer gemotiveerd team in dit bijzondere museum te werken. We hebben hard gewerkt en er is veel gebeurd als wissel op een toekomst met talloze mogelijkheden. Een behou den vaart!" Valpartijen. Een vrouw maakte zondagmiddag op de Californië- weg nabij De Koog een vervelende val met haar fiets, waardoor zij haar sleutelbeen brak. Per ambu lance werd zij overgebracht naar het Gemini-ziekenhuis. Een meisje dat op de Ruyslaan met haar fiets viel, kwam er iets beter vanaf. Zij liepschaafwonden en een bescha digde kin op. Agenten brachten haar naar de Medische Post in De Koog. Inbraak tent. Een 17-jarig meisje uit Uithoorn dat kampeerde nabij De Cocksdorp vond in de nacht van vrijdag op zaterdag haar tent opengeritst. Haar radio was weg gehaald. Diefstal kentekenplaat. Of het werk is van de georganiseerde misdaad of van een doodgewone souvenirjager, daar kan de politie alleen nog maar naar gissen, maar feit is dat in de nacht van zaterdag op zondag de kentekenplaat van een Oostenrijkse auto werd gesto len. Het voertuig stond geparkeerd in de Drijverstraat en was eigen dom van een man uit Linz. Proost! Het tuinfeest van het 15-jarig museum was druk en gezellig. l[ Estraden is van ..dal a-normale" museum in Oudeschild gaan houden. IFoto Frons Hopmonl „Het Maritiem en Jutters Mu seum staat, voor zover ik kan zien, aan het begin van een nieu we periode met veel dynamiek, mogelijkheden en uitdagingen." Een uitspraak van Margriet Lestraden, interim-directeur van het MJM, tijdens het geslaagde „tuinfeest" ter ere van het 15-jarig bestaan, afgelopen zater dag. Aanleiding voor een kort in terview met de vrouw die de afgelopen drie maanden -na het afscheid van Willem van der Vis- aan het roer stond van het MJM en vandaag plaats maakt voor de nieuwe directeur Benno van Tilburg. Margriet Lestraden heeft in Den Haag een eigen organisatie adviesbureau voor musea in Ne derland en landen in ontwikkeling. Haar opdrachten variëren van het ondersteunen van directies, het opzetten van nieuw beleid en campagnes en het verrichten van tijdelijk management. Zo „hopt" ze van project naar project. Vanaf vandaag houdt ze zich alweer met iets totaal anders bezig: een trai ning voor museumdirecteuren in Letland in opdracht van Buiten landse Zaken. Ze verlaat Texel echter met bloedend hart, want ze is van „dat a-normale museum" in Oudeschild gaan houden. Verpletterend „Het MJM slaagt erin emoties los te maken en dat is heel bijzonder", sprak ze zaterdagavond. Het jutte- rijgedeelte, waarin alle museum- wetten inzake vochtgehalte, temperatuur en ordening aan de laars worden gelapt, maakte op haar, doorgewinterd kenner van musea, een „verpletterende" in druk. In haar ogen heeft het MJM echter nog veel meer moge lijkheden. Het MJM steunt op drie pijlers: de wereld onder water (vondsten uit wrakken e.d.), op het water (visse rij) en op de scheiding van water en land (jutten). Verdere ontwikke ling is volgens haar in alle drie ge vallen mogelijk. Een voorbeeld: combinaties zoeken met de naast gelegen haven. „Het museum heeft nota bene één van de maritieme onderwerpen als levend bedrijf naast de deur. Daar moet je méér mee kunnen doen." Lestraden meent dat de Oude schilder haven veel meer dan nu kan uitgroeien tot een dynamische ontmoetingsplaats. Mooi staaltje Ook het plan „Ter reede van Texel" van de Texelse Ondernemende Vrouwen (TOV) is volgens haar bij uitstek geschikt voor samenwer king met het MJM. Wel zal het op een aantal punten moeten worden bijgesteld. „In de basis is het een fantastisch plan. Als het goed wordt uitgewerkt zou het tot de nationale top 10 van interessante projecten kunnen behoren. De TOV mikt echt op de toekomst en wil met het project de verschraling van de werkgelegenheid tegen gaan. Een mooi staaltje van slim vrouwen lange-termijndenken." Van de Oudheidkamer, die ook in het pakket van de MJM-directie zit, toont ze zich onder de indruk. „Een juweeltje", oordeelt ze. Inspirerend Op verzoek van het bestuur van de Stichting Texels Museum zal Lestraden haar visie op papier zet ten inzake de toekomstmogelijk heden van het MJM, gekoppeld aan een sterkte/zwakte-analyse. Aan het uitwerken van deze be leidsnota kwam ze de afgelopen maanden niet toe, omdat vele an dere activiteiten haar in beslag na men, méér dan zij zelf kon vermoeden. Met plezier kijkt ze terug op wat samen met de groep medewerkers van het MJM op touw is gezet. „We hebben een aantal uitdagen de opdrachten aangepakt en dat heeft zeer inspirerend gewerkt. Een voorbeeld is de kantine, waar het vrij rustig was. Door wat ver anderingen, zoals een leuke spij- zenkaart en een terrasje, zit de loop er nu helemaal in. Een ander voorbeeld is het aanschrijven van alle logiesverstrekkers. We kregen overweldigende reacties en moesten toen als gekken 2.000 informatiemappen insteken en verzenden." De veranderingen zijn in gang ge zet in overleg met Jan Kuiper, di recteur van de Stichting Texels Museum. Sommige zaken zijn op proefbasis, zodat de nieuwe MJM- directeur niet wordt geconfron teerd met nieuwe ontwikkelingen die vlak voor zijn komst al „event jes" helemaal zijn geregeld. Mar griet Lestraden vindt niet dat zij haar opvolger het gras voor de voeten heeft weggemaaid. „Er zijn hier nog taken en uitdagingen ge noeg." In De Cocksdorp wordt zaterdag de Wielerronde van Zuidema ver reden. De race is dit jaar extra spectaculair omdat als extra een trapautorace is ingelast voor kin deren van 6 tot 10 jaar en een klassieke bromfietsrace. De race start om 19.00 bij de Holi- markt. Afhankelijk van de leeftijd worden één, twee of drie rondes afgelegd. Er wordt gestreden in verschillende leeftijdscategorieën. De finish is tussen de Postvlet en het Texacostation. Deelname kost een gulden voor kinderen, volwas senen betalen een rijksdaalder. (j-.a Colofon De Texelse Courant is een onafhankelijk nieuwsblad, aangesloten bij de Nederlandse Nieuwsblad Pers (NNP). Verschijnt tweemaal per week. Uitgave; Langeveld de Rooij b.v. Parkstraat 10, 1791 CA Den Burg Postbus 11, 1790 AA Den Burg Telefoon (02220)-62600 Telefax (02220)14111 Redactie: Hoofdredacteur' Frans Hopman. Redactieleden: Tessa de Graaff, Harry de Graaf, Gerard Timmerman, Margreet Berndsen. (De redactie is uitsluitend verant woordelijk voor de redactionele inhoud, dus niet voor de advertenties). Redactieadres: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg. Advertenties: Tarieven op aanvraag bij onze advertentie-afdeling. Texelaartjes t/m drie regels fl50, per regel meer /2,50. Texelaartjes dienen contant te worden betaald, bij fac turering worden administratiekosten berekend. Inlevertijd voor adverten ties is voor de krant van dinsdag vóór maandag 10.00 uur en voor de krant van vrijdag vóór woens dag 17.00 uur Bezorging; Voor klachten over de bezorging telefoon (02220) 62600. Buiten kantooruren: bel uw bezorger. Abonnementen: Abonnementsprijs f52,45 per half jaar. Studenten of scholieren, woonachtig aan de vaste wal, heb ben recht op 50% korting via ons zgn. studenten-abonnement. Betalingen: Postbank 652. ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25,01 742 I N.G. bank nr 67 34 60.398 (Foto's Frans Hopman) Doen middenstanders normaal hun best klanten m hun zaak te krijgen, Ton Gieles van de Top Tien-supermarkt in De Koog heeft dezer dagen zijn handen vol om de mensen buiten te houden. Zijn winkel aan de Nikadel kan de enorme toeloop van de laatste da gen niet verwerken. „Voor elke klant naar binnen eerst één er uit", is zijn motto. „Anders is het geen werken." Van Oost-Europese toestanden met lege schappen is nog geen sprake, wachtrijen voor de ingang doen er wel aan denken. „We kun nen niet anders. Ik heb 150 win kelwagentjes, die zijn vaak gewoon op." Klanten kijken wel wat vreemd op als Gieles hen vriendelijk doch dringend even de toegang ontzegt, maar scharen zich na een verklaring gewillig in de wachtrij. Het warme weer is geen spelbre ker voor de leden van Jeu des Boules Texel, die met veel enthou siasme in Oosterend hun spel be oefenen. De opkomst mag met gemiddeld 28 mensen groot wor den genoemd. Uit de stand in de competitie blijkt het spannende verloop. Aan kop op de woensdagavonden gaat Ate Sijtsma met 500 punten uit 48 wedstrijden. Piet van der Vis is eervol tweede met 463 punten uit 42. Henk Bosman haalde in 43 partijen 461 punten. Bosman gaat op de zaterdagmiddag aan kop met 476 punten (uit 42). Cor Tim mer istweede met 461 (43 gespeeld) en Ate Sijtsma bezet de derde plaats met 448 punten (42 gespeeld). Dat het werpen ook da-, mes goed afgaat bewijst Aaf Brand die met 451 punten (44 gespeeld) zesde is op de woens dagavonden. Henny Koning is vijf de op de zaterdagmiddag. Ze wierp 420 punten (40 gespeeld). Fiets weg. Bij strandpaal 28 werd donderdagmiddag de fiets van een 68-jarige Duitse toerist gestolen. Opvallend kenmerk van het rijwiel was een ouderwets le ren zadel. Binnen is het dringen geblazen in de toch brede paden tussen de schappen en de wachtrijen achter de vijf kassa's reiken tot halverwe ge de zaak. „Het zijn toch niet de minste cassières, maar hier is nau welijks tegenaan te werken. Het begint 's morgens al tien minuten nadat we open zijn." De drukte mag dan wat overlast geven voor het publiek, de mede werkers van Gieles moeten alle zeilen bijzetten om de klanten te vreden te stellen. Ondanks de drukte kan er bij de middenstander nog wel een glimlach af. „We heb ben nu in tweeëneenhalf uur de zelfde omzet als 's winters in een hele week." Vooral bier en fris dranken zijn nauwelijks aan te sle pen. Topdrukte ook voor de bevoorraders, die Gieles met de grootste vrachtwagencombinaties tweemaal daags van proviand voorzien. Supermarkteigenaar Ton Gieles moest wegens de drukte als portier aan de slag. (Foto Gomrd Timmerman)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7