Cjrocn 2 rwarL-J~exelsin het aumahelikopter haalt slachtoffer van Texel Nieuwe bewoners moeten meer betalen voor zorg Hoe laat kunnen we pieren spitten? TCAmeuwslwi Verontrusting over Jan Dirksoord: Waar was de brand? 06 904 904 01 Reinigingstarieven volgend jaar lager Geen onderzoek meer nodig voor Noodslachtplaats Kraker gokkast bekende haastig texelsfJJcourant Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: Wijzigingskaart Texelse Telefoongids 1995 en de 06-904 904 01 VERDER "\T ES DIT jNUmmer Horizontoer brengt muziek in De Koog 2 sw Raad ziet af van nieuwe rotonde 5 sh TX10 vast bij hulp aan tjalk 5 Vrouw rijdt in op politieman 7 w Piet Postma reisde rotganzen achterna 7 Man in cel na bloedig treffen Koninginnepage terug op Texel ■fïorszel Wachten Joyrider snel ingesloten Gevaar door gezichtsbedrog JUICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11007 VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1995 ivi Langeveld en de Rooy b.v., tel. (02220) 62600. rtjnties/abonnementen/bezorglng tel. 62600, fax 14111. £01 tel. 62620, fax 14111. indringende gevallen 06-52 78 49 62. bulten werktijd Tessa de Graaff, Witteplein 3, Den Burg, telefoon 15639. J4JNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS f1,45. TtXCLSeWoOURANT even de krant bellen Dc TC-Nieuwslijn, altijd hel laaUte nieuws De gemeentelijke reinigingsta rieven voor volgend jaar zul len, zowel voor particulieren als voor bedrijven aanzienlijk lager uitvallen. Dat kondigde wethouder Poster aan in de raadsvergadering. Hij hoopt eind deze maand bedragen te kunnen meedelen. De gemeente hoeft geen lening te geven voor een akoestisch onder zoek aan de noodslachtplaat op de Maricoweg. Gevraagd was om 74000,-, maar voor de raad zich daar dinsdagavond over kon bui gen, liepen de onderhandelingen met de potentiële gebruiker van het gebouw vast. Omdat niet wordt verwacht dat zich binnen kort een andere kandidaat voor doet, werd het agendapunt afgevoerd. De opmerking van CDA-raadslid Kees Hin in de rondvraag waar men nu naartoe moet voor de slacht van kreupele dieren, wekte verbazing bij zijn collega's. Erna Eelman (VVD): „U bent toch zelf agrariër? De noodslachtplaats aan de Maricoweg is al twee jaar bui ten gebruik, maar toen zijn alle boeren per brief ingelicht dat ze bij Aad van Heerwaarden terecht kunnen." Een 21-jarige man uit Zandvoort, die een gokkast in jeugdherberg Panorama had opengebroken, be kende direct toen de politie hem daarover aan de tand voelde. De eigenaar van Panorama ontdekte dinsdag dat de kapotte gokkast geen geld meer bevatte Merk waardig gedrag van de Zandvoor- tenaar de avond ervoor bracht de herbergvader op de gedachte dat die wel eens de dader kon zijn. Het vermoeden werd al snel bevestigd tijdens een gesprek tussen politie en verdachte. De jongen heeft de ongeveer duizend guldens, waar van hij nog niets had besteed, net jes teruggegeven. (ADVERTENTIEI (ADVERTENTIE) Bel de TC Nieuwslijn en je weet alles. Nieuws, sport, agenda, TESO- gegevens. hoogwatertijden en het Texelse weer. Alles op één lijn. Even de krant bellen dus. Altijd direkt bereikbaar, zelfs vanaf je vakantie-adres. Het "Texels Dagblad" met het nieuwste nieuws voor ca Iper minuut. van de faciliteiten van de Gollards. Deelname aan de basis zorggarantie wordt voor nieuwe bewoners als voorwaarde in de huurovereenkomst opgenomen. Als de kandidaat-bewoners dit be drag niet willen betalen (bijv. om dat ze zelf willen kiezen van wie ze de thuiszorg ontvangen), komen ze niet in aanmerking voor een woning. Basis Momenteel kan iedereen die lid is van het Kruiswerk (contributie ƒ60,- per jaar) gratis verpleegkun dige thuiszorg krijgen. Nieuwe be woners van het Jan Dirksoord hebben echter de verplichting om bij te dragen aan de basis zorggarantie van de Gollards. „Dat is bedoeld om een basis te creëren om vanuit de Gollards zorg te kunnen geven als dat nodig is", Lees verder pagina 7 Sinds de oorlog is hij niet meer gezien op Texel. Deze week kwa men bij de vlinderstichting echter twee meldingen binnen: de konin ginnepage was gesignaleerd in een tuin in Eierland en in Den Burg. De vlinderstichting is bijzonder verheugd over het goede seizoen dat deze diersoort doormaakt. Er zijn veel exemplaren gezien van de zeldzame rouwmantel en nu ook de koninginnepage is gezien kan het helemaal niet meer stuk. Om de telling te completeren wor den mensen die speciale vlinders zien verzocht te bellen naar de stichting (Ton Verveer 14227 of Kees Maas 12788). De rouwmantel, die enkele jaren geleden plotseling massaal op dook in Skandinavische gebieden, houdt van rottend fruit en „bloe dende" bomen op beschutte, zon nige plaatsen. Aanvankelijk werd gedacht dat het om een broedsel van een hobbykweker ging, maar nu de rouwmantel ook is gezien op Terschelling en in Noordholland is wel duidelijk dat dat niet het ge val is. De exemplaren die op het eiland zijn gesiganleerd, zijn vrij wel zeker hier geboren. Ze zijn na melijk bijzonder gaaf en dus pas geboren. Vlinders van een week of twee oud worden rafelig en de kleur vervaagt. <IB Her wordt do helikopter Ingedragen. Korte djd later was hij In het Gemini-zlekenhuis. het eerst was op Texel de helikopter-traumahulp ac- t'oensdagavond werd een 24-jarige man uit Amster- :ie bij een aanrijding ernstig gewond was geraakt, per :pter naar het Gemini ziekenhuis gebracht. was mede-inzittende van ïkswagen Polo, die be nard door een 36-jarige ook uit Amsterdam. Rij- ide Genteweg in de rich- on Oosterend werd I voorrang te geven aan li Astara die op de Schor- in noordelijke richting bestuurd werd door een 40-jarige man uit Leusden. De VW werd in de flank geramd en in de sloot gedrukt. De 24-jarige Amsterdammer werd zwaar ge wond, maar was in staat op eigen kracht uit de wagen te komen en werd vervolgens door omstan ders op de kant geholpen. De vrouw was daartoe niet bij mach te. Zij werd door de brandweer uit het wrak gehaald, op een bran card gelegd en naar de wegberm gebracht. Ernstig Beide slachtoffers waren er ern stig aan toe. Eerste hulp werd ge geven door personeel van de ambulance. Afvoer van beide slachtoffers naar Den Helder was op dat moment niet mogelijk om dat zich maar één ambulance op Texel bevond. Dit feit was aanlei ding om een beroep te doen op het helikopter trauma-team dat gewoonlijk bij het VU-ziekenhuis Brandweer en politie bezig met het bevrijden van de vrouw uit de in de sloot liggende aan het mannelijke slachtoffer. in Amsterdam is gestationeerd. Het toestel was nu echter op Schiphol om te tanken, waardoor het wat langer duurde voordat het kon opstijgen. Dat heeft echter niet veel uitgemaakt. Ook werd zoals gebruikelijk in dergelijke si tuaties een extra ziekenauto van uit Den Helder naar Texel gedirigeerd. Snelle helikopter Voordat deze ter plaatse was, was de helikopter er al. Deze was bin nen enkele minuten na het alarm in Amsterdam opgestegen met een gespecialiseerde arts en ver pleegkundige en de nodige medi sche instrumenten waarmee spoedeisende behandelingen kun nen worden gegeven. De helikop ter (die 200 km per uur vliegt) was binnen een half uur op Texel. De communicatie met de mensen op de grond werkte goed. Ambulance-chauffeur Ben Jas di rigeerde de piloot met de porto foon in de goede richting, waardoor hij de wegkruising in Het Noorden snel vond. De wen telwiek werd neergezet op een aangrenzend graslandje en dokter en verpleger gingen over tot be handeling van het slachtoffer. Operatie De Amsterdammer had uitgebreid inwendig letsel opgelopen, maar was bij kennis, kon spreken en be woog zijn ledematen. Hij verkeer de echter in ernstige ademnood, mogelijk als gevolg van een geper- auto. Op de kant wordt reads hulp verleend (Foto's Harry de Graal) foreerde long. Een noodoperatie werd uitgevoerd, waarbij een drain in de long werd gebracht om hem lucht te geven, waarna hij op de brancard in de helikopter werd ge schoven en even later bij het Ge- mini ziekenhuis werd afgeleverd. De 36-jarige vrouw, die zeven maanden zwanger was, werd met de gewone ambulance afgevoerd. Zij klaagde onder meer over hevi ge rugpijn. Volgens de laatste berichten is de toestand van beide slachtoffers stabiel. De chirurg van het trauma team liet later via dokter W. Vos weten zeer tevreden te zijn over de eerste hulp die het ambulanceper soneel had gegeven. Lees verder pagina 7 De politie heeft de afgelopen nacht een 31-jarige man aange houden en opgesloten wegens het toebrengen van zwaar licha melijk letsel en bedreiging met de dood. Het gaat om een 31-jarige bezoe ker een discotheek die rond 3.00 uur ruzie kreeg met 35-jarige man uit De Koog. Er werd geslagen met een bierglas, waarbij de Koger een snijwond opliep in het gezicht en zich in de medische post moest la ten behandelen. De dader zelf werd aan de handen gewond. De man werd door de politie in eerste instantie na verhoor weer losgela ten. Later kwam het bericht dat er opnieuw problemen waren. De man werd voor de tweede keer aangehouden, maar verzette zich hevig en bleek niet voor rede vat baar. Het kostte veel moeite om hem uiteindelijk in te sluiten in het politiebureau van Den Burg, in af wachting van de recherche. rater. De temperatuur van wdzeewater langs de Ne- stranden ligt tussen de ame waarden van 20 tot jsn. In het Waddengeied is Ser 17 21 graden. In eide nis dat zo'n drie graden ho rt normaal in augustus. in oneindige wijsheid tie gemeenteraad van besloten dat de miniro- leen klein verkeers lef het kruispunt Emma- Pontweg en Hoornder- met doorgaat! Hoewel, ooit nooit in de politiek, er zijn raadsleden die tog om de arm houden mini-minirotonde niet toten achten. Omdat ien een mening heeft lit onderwerp staat ons khijnlijk een uitgebreide wk ronde te wachten, ie men uiteindelijk toch eet men zelf wil. Het uit- ipunt is echter verkeerd, fis, verkeer-verkeerd. tteeds staat de auto cen- het denken. Wees nu consequent in uw stre- "i het fietsen op Texel te deren en begin daar. een overtuigend beleid ft auto-gebruik werkelijk dringt en het gedrag van Wggebruikers verbeten. IS aanmerkelijk groter andere Waddeneilan- xaar vrijwel geen auto- is, maar het kan hier wk anders. Als we een dteitsprijs" kunnen be- foor de beste dienst- dan zijn we zeker genoeg om ook de rlast aan te pakken, die kruising betreft: Hen verkeerslichten. We wel met over- Horszel Toekomstige bewoners van het vernieuwde Jan Dirksoord in Den Burg moeten een maandelijks bedrag betalen om thuis verzorging te kunnen krijgen indien zij hulpbehoevend worden. Die hulp wordt geleverd door het naastgelegen verzorgingshuis Gollards. De bewoners betalen dan echter voor zorg die zij óók kosteloos kunnen krijgen via het Kruis werk. VVD-raadslid Erna Eelman-van der Kooi is verontrust over deze gang van zaken en stelde er dinsdagavond tij dens de raadsvergadering vragen over. Ook de Texelse afdeling van oude renbond ANBO en de Stichting Kruiswerk Kop van Noordholland maken zich zorgen. De ANBO vindt dat de ouderen niets mag worden opgedrongen. Daarnaast wordt aangedrongen op nauwe samenwerking tussen het verzor gingshuis en andere zorgverie- nende instanties. Volgens directrice mevr. C.M. van Orden van de Stichting Zorgcentrum Texel (ontstaan na de fusie tussen Samen Eén/Gollards en Sint Jan) wordt wel degelijk naar samen- Een jeugdige joyrider moest in de nacht van maandag op dinsdag zijn geleende auto snel weer inle veren. nadat hij een doodlopend weggetje was ingeslagen en een argwanende taxichauffeur en en kele omstanders hem de terug weg afsloten. werking gestreefd. Gratis wordt de zorg daardoor echter niet. Zoals bekend worden de huisjes in het Jan Dirksoord afgebroken en vervangen door een „woon- Doordat hij met zijn fiets tegen een nauwelijks zichtbaar zwart paaltje van de wegversmalling op het Bolwerk aanbotste, heeft een fietser uit Den Burg ernstig letsel aan zijn gezicht opgelopen. Ge rard Weijers van Texels Belang vroeg in de raadsvergadering ex tra aandacht voor deze gevaarlij ke situatie. De fietser kwam vorige week met hoge snelheid vanaf de haven. Hij zorgcomplex" (wozoko). Dit bestaat uit series appartementen, bestemd voor ouderen. Huidige bewoners die na de nieuwbouw weer in het Jan Dirk soord gaan wonen, hoeven alleen de huur inclusief een servicebe drag (voor onderhoud e.d.) te vol doen aan de Woningstichting Texel, de exploitant van het Jan Dirksoord. Nieuwe bewoners moe ten echter ook betalen voor een „basis-zorggarantie". Voor ver moedelijk enkele tientjes per maand krijgt men dan het volgen de: aansluiting op het alarmerings systeem, directe en snelle hulp na het alarm, eerste zorg en gebruik zag de zwarte paaltjes niet en knalde ertegen op. Hij viel met zijn gezicht op het asfalt, wat hem een paar tanden kostte. De man ging verhaal halen bij de gemeente. Sindsdien zijn extra re flectoren op de paaltjes aange bracht, maar dat is volgens Weijers nog niet voldoende. Bovendien lijkt het net of twee au tomobilisten elkaar kunnen passe ren in de wegversmalling, doordat de witte streep op de weg door loopt. De burgemeester, die zelf ook al had geconstateerd dat sprake is van een gevaarlijke plek, beloofde maatregelen. De 20-jarige man uit Valkenburg had na uitgebreid cafébezoek in De Koog geen zin terug te lopen naar de camping. Wie schetst zijn vreugde, toen hij op de Nikadel de niet-afgesloten auto van een 44-jarige man uit Den Burg zag staan, waarvan de sleuteltjes nog in het contact zaten. Hij reed weg, maar koos de verkeerde weg, met vermeld gevolg. Hij kreeg een pro cesverbaal aan zijn broek. Niet al leen voor het ongevraagd lenen van een auto, maar ook wegens rijden onder invloed. De gevaarlijke wegversmalling aan het Bolwerk. fftwo Tessa de Greatf)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1