einende Groeneplaats hoogtepunt festival TVL zet onderzoek eigen leden door Plezier met muziek en theater Sugar Lee en Staigerpaip knallers Bestuur rekent op medewerking TEXELSE J" COURANT Wat ik zeggen wou. N voelt niets oor opheffing an Texelroute Nog steeds druk bij de boot Odeklonje-nevel Vals alarm Wat ik zeggen wou. Het einde van een „vlinderboom" DINSDAG 15 AUGUSTUS 1995 deinende massa had de Groeneplaats zaterdag in lag genomen. Sugar Lee Hooper maakte als klapper van Hollands Festival haar faam meer dan waar. Hoewel het - «ment zeker aansloeg vielen nog wel schoonheids- ijes te noteren, zoals Engelstalige optredens en een on- ivvikkelijke scène rond Henk Slikker. .lijk gebeurde er weer eens feuks in Den Burg. Festivals Ki meestal in voor- of nasei- gehouden, waardoor de rdstad" van het eiland er in Kner bekaaid vanaf komt. Te- aar de meeste toeristen en kielzog Texelaars naar het ansleven in De Koog trekken, iflelijk initiatief dus, dat on enkele kanttekeningen pri- «pakte. middagprogramma begon Frans en Lies zijn altijd leuk, het publiek sudderde in de en was tot weinig meer dan pat applausje te bewegen. Karaoke penluchtgedeelte was gratis toeschouwers en dat was af aan de kwaliteit te merken, side karaoke-zangers kon menigte nauwelijks boeien, angkwaliteiten lieten af en wensen over en meezingen Ben orkestbandje bracht de ederen niet in beweging, m-barkeeper Peter Marnier je mensen nog enigszins in mming te brengen, maar de Hout achtige band Rauw er met veel decibels dat deze opleving snel weer t ütator Kees Schoemaker niet veel verder dan flauwe ikingen. Achtergrondinfor- over de artiesten gaf hij nau- i De „prijsvraag" was een Ie vertoning. Organisator kei heeft een andere me es presenteerde perfect, en hij hield alles in de 'inn hand. Het valt niet mee om dat zes uur lang te doen." Engelstalig Sugar Lee Hooper heeft met eer dere optredens haar naam ge vestigd op het eiland. Met een uitbarsting van energie en een stem als een dijkwerker kreeg ze zaterdag de Groeneplaats vol. Het enthousiasme was grandioos: dui zenden mensen hosten en zon gen. Een hoogtepunt van allure voor het jonge festival, alleen.... Sugar Lee zong Engelstalig! Het enige Hollandse nummer dat ze vertolkte was het bekende Mien met de mandoline-wandellied, wat door iedereen uit volle borst werd meegejoeld. Maar gezellig was het wel, dus het mocht de pret niet drukken. Tijdnood Na een pauze werden de podium optredens hervat. Maribelle pak te lekker uit en daardoor kwam de rest van de artiesten in de knel. Vandaar dat het optreden van Henk Slikker na drie van de af gesproken vijf nummers door pre sentator Schoemaker ruw werd afgebroken. Slikker pikte dat niet, zei boos dat hij voor twintig minu ten was ingehuurd en gooide er nog een nummer tegenaan. „Heel vervelend ja", aldus mede organisator en -deelnemer Kees Klaassen. „Dat optreden van Henk kon echt niet en zoals hij op het toneel tekeer ging..." Volgens Klaassen kwam Slikker bijna te laat voor zijn act. „Er waren meer optredens op het randje. Tja, vol gende keer moeten we dus toch vooraf luisteren, zodat we weten wat we in huis halen." Slikker is nog steeds kwaad over de wijze waarop hij werd behan deld. „Mijn microfoon stond te zacht en toen ik daar in het eerste nummer de technicus over insein de, keerde die me de rug toe. Er zat voor mij dus niets anders op dan geforceerd hard te zingen." De Texelaar is ook boos omdat hij vooraf niet is gewaarschuwd over het inkorten van zijn act. „Ik was tien minuten voor aanvang aanwe zig. Tijd zat om te zeggen dat ik een nummertje minder moest. Maar dat gebeurde niet. M'n mi crofoon werd gewoon dicht ge draaid. Ik moest die van Kees Schoemaker uit zijn handen gris sen om het publiek nog te kunnen bedanken. Schoemaker bood ach teraf zijn excuses aan." Duur kaartje Voor de avondvoorstellingen dien den passpartouts ƒ.15,- te wor den gekocht. Dat werd niet door iedereen op prijs gesteld. Temeer daar sommige café's een eigen ta rief (half geld) hanteerden. Dat een deel van de artiesten van eigen bodem kwam, was erg leuk, maar daardoor viel het kaartje bij enkelen helemaal verkeerd. „Ik kan iedere week gratis naar Frans en Lies luisteren, dus waarom zou ik daar nu vijftien piek voor beta len", aldus een teleurgestelde fan. Ook het optreden in De Zwaan wekte bevreemding en irritatie. Achter de „Kees Joop riekt naar Odeklonje Band" ging Kees Schoemaker in een jurk achter een drumstel en een Schots aangekle de medewerker in een rolstoel schuil. Bij bandjes van Neder landstalige muziek werden melige opmerkingen gemaakt en dat was het dan. Dat deze act tijdens de Europacup-huldiging van Ajax het publiek de hele middag heeft ver maakt, mag een wonder worden genoemd. Fred Winkel: „Ik vond het wel grappig. En het viel ook wel mee met de klachten, want De Zwaan bleef de hele avond vol." Nieuw idool De Texelse artiesten sprongen er 's avonds positief uit. Frans en Lies zijn al genoemd, Kees Klaas sen verzamelde een schare luiste raars op het terras van 't Tesse- laartje en de Klapband was als vanouds op dreef in de Grooten Slock. Zij hebben een nieuw idool in André Rieu, die op manshoog formaat wordt meegesjouwd. De overkantse acts waren wisse lend. Wolter Kroes liet erg lang op zich wachten, Rob Zorn toonde zich weinig spetterend. Het duo Schubert klonk lekker, maar zong volledig Engelstalig. Ome Henk was niet overtuigend, maar het Jelleboog-publiek vermaakte zich evengoed prima. Bouwvakker-rock Speciale vermelding verdient de bouwvakker-rockband Bertus Staigerpaip. Stevige muziek in een Hollands jasje. Op de Groene plaats lieten ze al merken in te zijn voor een geintje. Vrijgezellenfeest- jes lijken onlosmakelijk verbonden met festivals. Natasja Kuip, één van de slachtoffers, werd door de Staigerpaipen op het podium ge roepen. Gehuld in haar speciekuip met de tekst „op iedere Kuup past een deksel" werd ze veroordeeld tot het dansen van de flamengo. Ook in dancing Questiori gaf Ber tus 'm stevig van katoen. Terwijl de balans nog wordt opge maakt, beraden de initiatiefne mers zich op een vervolg. Fred Winkel: „Wat mij betreft doen we het volgend jaar weer." Ook Kees Klaassen ziet dat wel zitten. „Maar dan twee dagen. We had den daar wel vergunning voor, maar het was te laat om dat nog te regelen. Dat is ook de reden D«iw oiuiyarpuip ying er srevig tegenaan in Question. waarom we niet alle artiesten zorgvuldig hebben kunnen selec teren op Nederlandstaligheid. Een puntje voor de volgende keer." ueze jeugdige begeleider schroomde niet om tussen het publiek te spelen.... iFoto s Tessa de Graaff) üotmaker tijdens zijn flauwe eet. axelroute" voorziet in een en moet -ook voor o.a. ter been zijnden- in stand gehouden. Dat stelt de antwoord op een verzoek gemeente om deze toe- autoroute af te schaffen, vereniging Tien voor Texel "om gevraagd. eiland is het anno 1995 niet meer noodzakelijk efin autoroute is. Zelfs de ^viseert in Drente om de af te schaffen. Veel Sfl erij kunnen we mis- 1 "u voorkomen", schrijft lid Menno Stam van Tien ^'in een brief aan het col- 1 b en w en de gemeen- 'Hwoorden dat het beleid 's gericht op terugdrin- *n het autogebruik, maar ''sluiting van wegen of andere beperkende maatregelen. Geprobeerd wordt het doel te be reiken door het stimuleren van o.a. fietsen en wandelen. Het college is het met Ten voor Texel eens dat de Texelroute niet meer noodzake lijk is, zeker nu dit jaar de beweg- wijzerde Thijsse-fietsroute in het leven is geroepen. De gemeente heeft echter geen (juridische) middelen om, zonder instemming van de VVV, ophef fing van de Texelroute af te dwin gen. B en w voelen er niet voor om extra druk op de VVV uit te oefenen. Het seizoen is nog niet over het hoogtepunt heen. Dat blijkt uit de cijfers van Teso. Zaterdag verble ven 10.088 vreemde auto's op het eiland, tegen 7526 vorig jaar. Vrijdag is de reserveboot een uurt je langer in de vaart gebleven dan gepland. De wachttijd was in het weekend af en toe een half uur. De zaterdagmiddag en -avond op de Groeneplaats was voor jong en oud een zeer geslaagd Neder landstalig muziekspektakel. Prima sfeertje en zeker voor herhaling vatbaar. Geheel in de stemming na o.a. het buitenoptreden van Bertus Staigerpaip snel een kaartje ge kocht bij De Zwaan voor het ver volg. „Het live-optreden zal hier zo beginnen", aldus Ruud bij de deur. Binnen liep Kees van de „Odeklon je Band" nog druk te slepen met boxen e.d. en was eenieder in af wachting wanneer het beginnen zou... Rond 23.00 uur klimt Kees Schoemaker in vrouwenkleren, sa men met z'n compagnon het podi um op. Kees neemt zelf plaats achter het drumstel, terwijl z'n collega in een grote leren jas in een rolstoel plaatsneemt. Barkeeper Martin Trap die er met wat house en Nederlandstalig al aardig de stemming in heeft, krijgt vanaf de bühne van „Odeklonje- Kees" te horen dat house eigenlijk niet op deze oer-Hollandse avond past en dat de band het zo overneemt! Alles wat er gebeurde was dat er die avond letterlijk geen noot live muziek heeft geklonken en Kees met CD's de avond vulde... Z'n collega die aangekondigd was als de vader van z'n zieke saxofonist, waarvoor we aldus Kees „wat be grip voor moesten hebben", heeft de hele avond als een etalagepop met een olijke blik in een rolstoel op het podium gezeten, terwijl het publiek meer uit- dan inliep Zowel de Zwaan-medewerkers als de be zoekers kregen vast daar ter plek ke spontaan een oer-Hollandse kater van de „Odeklonje-nevel" die zich daar verspreidde! De Texe laars waren denk ik nog te nuchter om de band „bij kop en kont" te pakken om ze de eb- en de vloedstroom in het Marsdiep te la ten peilen, want zelfs een play- backshow was hier heilig bij. Schoe(n)maker, blijf voortaan bij je leest en zadel de organisatie van het Holland Muziek Festival niet meer met een onverkoopbare Odeklonjekater op. Bert Koning, Oudeschild Een voorbijganger zag zaterdag avond zoveel rook in de buurt van „Question", dat hij meende dat de discotheek in brand stond. Hij sloeg daarop alarm. Spoedig werd echter duidelijk dat er niets aan de hand was. Een nietsvermoedende buurman was in zijn tuin aan het visroken. Om méér te weten komen over o.a. verblijfsduur, boekingsge drag en herkomst van de gasten, zal bureau Zandbank uit Den Burg vanaf september een jaar lang on derzoek doen bij leden van de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers (TVL). Ondanks de tegenvallende respons op een on langs gehouden proefenquête heeft het bestuur van TVL hiertoe besloten, ,,Het is hard nodig om die gegevens op tafel te krijgen", verklaart voorzitter Harry Wuis. „Want daarmee kunnen we ge- richtere promotie bedrijven en zo de bezetting van onze accommo datie verbeteren." Voor de proef was medewerking van een aantal logiesbedrijven no dig. Gevraagd werd naar algeme ne bedrijfsgegevens (eenmalig), bezettingsgraad en boekingen (herhaaldelijk). Van de verstuurde formulieren kwamen er echter weinig ingevuld retour. Toch noemt Jos Engelvaart van bureau Zandbank de proef niet mislukt. „Het is namelijk gebleken dat de opzet voor het definitieve onder zoek kèn." Het tijdstip waarop de proef is gestart, vlak voor het hoogsei zoen, was waarschijnlijk debet aan de geringe respons. Boven dien hebben niet alle logies- verstrekkers een geautomati seerde administratie, zodat ze niet „met een druk op de knop" de ge vraagde gegevens kunnen leveren. Volgens Engelvaart was er vol doende wil om mee te werken. „Al zijn er altijd enkelen die het niet zien zitten." TVL-voorzitter Wuis spreekt van „gewenningsverschijnselen". Hij concludeert dat begeleiding en persoonlijke benadering van be lang zijn om het onderzoek te doen slagen. „En we moeten het simpel houden." Volgens hem is er misschien nogmaals een proef no dig om te bekijken welke moeilijk heden er zijn om de gevraagde gegevens te produceren. Wuis hoopt dat de leden het nut van het onderzoek beseffen. Het doel is om vroegtijdig verschuivin gen te signaleren en daarop in te spelen via gerichte promotie of andere maatregelen. „Het is be langrijk om er tijd voor vrij te ma ken gezien het belang voor de totale sector en uiteindelijk ook het individuele belang." Op de hoek Gasthuisstraat-Bea- trixlaan stond al veertig jaar een prachtige abeel. De boom was voor veel mensen op Texel een bron van plezier, want tientallen vlinders, o.a. atalanta, kleine vos, dagpauwoog en ook de zeldzame rouwmantel, gebruikten deze boom als voedselplaats. De boom was al jaren door wilgenhoutrup sen beschadigd en uit de rupsen gaatjes stroomden voor vlinders heerlijke sappen. Het was daar een vlinderparadijs. Tijdens de bezoeken aan deze boom was er echter steeds een bewoner van de Meester Laan Hoek die de boom ziek verklaarde en volgens de man moest de zaag erin. Ach, je denkt dat dat niet zomaar kan. Het is tenslotte een boom op gemeentegrond, er bestaat zoiets als een kapvergunning en een ou we zeur kan toch niet zo'n boom laten vellen. Niets is minder waar, donderdag morgen werd de boom door de ge meente bij de grond afgezaagd! Waarom? (Het zal de „openbare veiligheid" zijn geweest en dan mag je geen enkel risico nemen...). Namens veel liefhebbers van vlin ders op Texel, vraag ik me echter af of deze boom nu werkelijk zo ziek was. In ieder geval had er toch zeker tot na de zomer kunnen worden gewacht. De gemeente dienst had in alle rust voor het stormseizoen een conclusie kun nen trekken en de boom kunnen behandelen. Het is een schrale troost, er is een herplantplicht en namens veel vlinderliefhebbers verwacht ik daar een flinke boom terug. Henk Brugge, Den Burg Voor de vierde achtereenvolgende zomer was de Horizontoer te gast in De Koog. Gisteren zorgden de artiesten, die deze week per schip bezig zijn aan een Waddentoernee, voor veel vermaak in de badplaats. Met een combinatie van muziek en theater bezorgden zij jong en oud aangename momenten, 's Middags hield de groep Alles Kids" vooral de kinderen op het dorpsplein in de ban. 's Avonds in de café's waren sommige acts, zoals de „muzikale slapstick" De Wasstraat, méér dan de moeite waard. Niet alleen de kwaliteit was prima, ook was een festival zonder verplichte passepartouts een prettige ervaring. Verfrissend in meerdere opzichten, want voor de artiesten (die gratis meevaren en als tegen prestatie optreden) is de Horizontoer een gewild vakantiereisje. Meestal verdwijnen ze na optredens snel naar huis, maar tijdens deze week trekken ze een dag en nacht met elkaar op. Zo ontstaan vaak nieuwe, inspirerende contacten en doet men frisse ideeën op. Het plezier straalde gisteren in elk geval over naar het publiek in De Koog. IFoto Frans Hopmanl In de ben..

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5